Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Najlepsze lokaty bankowe - listopad 2015 + ranking lokat

750 zł od mBanku1200 zł za kartę Citi700 zł od Santandera620 zł od BNP Paribas600 zł od Millennium

31.10.2015

Najlepsze lokaty bankowe - listopad 2015 + ranking lokat

Nowy miesiąc przed nami, więc czas na przegląd najlepszych lokat bankowych.

najlepsze lokaty bankowe ranking lokat listopad 2015
Oszczędzający, którzy cenią sobie bezpieczne formy lokowania pieniędzy, muszą nieustannie szukać co najmniej przyzwoitego oprocentowania. Banki coraz częściej się rozdrabniają, dla lepszego wrażenia dają nawet drugą cyfrę po przecinku, ale oferty te nie porywają. Podejmuję jednak próbę znalezienia lokat godnych uwagi.

Comiesięczny przegląd lokat niezmiennie rozpoczynam od przejrzenia oferty depozytów we wszystkich bankach. Efekty tej rewizji prezentuje poniższa grafika uwzględniająca wyłącznie najlepsze lokaty (często niestety tylko promocyjne dla nowych klientów) w danym banku:


Patrząc na ten wykres i porównując go ze stopami ustalanymi przez Radę Polityki Pieniężnej można dojść do wniosku, że lokaty mają się całkiem dobrze, skoro tylko pięć banków daje oprocentowanie poniżej 2% dla depozytów. Ale na pewno nas - szukających najlepszych lokat - to nie cieszy. Dlatego minimum, które biorę pod uwagę przy przeglądzie lokat i sporządzaniu rankingu są te propozycje, które dają co najmniej 2,75% w skali roku. Wszystkie takie depozyty obejmuje ranking najlepszych lokat bankowych - to na bieżąco aktualizowane zestawienie, do którego możesz zajrzeć w dowolnym momencie, mając pewność, że znajdziesz tam każdą nowość, pojawiającą się nawet na kilka dni.

Najlepsze lokaty dla nowych klientów


To niezmiennie najlepsze oferty depozytów. Banki w taki sposób chcą przyciągać do siebie klientów. I po mnogości takich ofert wydaje się, że strategia ta musi być skuteczna. Bo banków ze specjalną lokatą powitalną jest całkiem sporo.

Liderem zestawienia od wielu miesięcy pozostaje Deutsche Bank, który na 2-miesięcznym depozycie daje 5% w skali roku dla kwoty max. 10 000 zł. Ale też wymaga otwarcia konta (wyłącznie za pośrednictwem kuriera). Sam rachunek jest darmowy, ale w wariancie z kartą aby uniknąć opłaty za plastik miesięcznie należałoby wykonać płatności na sumę aż 700 zł. Na to więc warto uważać.

O wiele łatwiej jest skorzystać z oferty Idea Banku. Lokatę Happy można otworzyć bez zakładania konta czy korzystania z jakichkolwiek innych produktów banku. Oprocentowanie wynosi 4% w skali roku, a kwotę od 1 000 do 10 000 zł można zdeponować na okres 3 miesięcy. Wraz z otwarciem lokaty otrzymasz również dostęp do bankowości internetowej, dzięki czemu pojawi się możliwość zakładania nowych lokat oraz zarządzania już posiadanymi. Co ciekawe, lokata ta niedawno pojawiła się w nowym wariancie: Happy Plus. Ale o tym nieco niżej.

Także 4% w skali roku dla kwoty do 10 000 zł można otrzymać w Banku Smart. Ale w tym przypadku jest to depozyt 1-miesięczny. Na 2 lub 3 miesiące oprocentowanie wyniesie 3,5%. W Banku Smart warto jednak rozważyć założenie Lokaty na Powitanie wraz z kontem. Smart Konto prowadzone jest bowiem bez warunków za 0 zł, a na koncie oszczędnościowym można wtedy uzyskać 3% dla kwoty nawet 50 000 zł.

Czwórka jest popularną stawką oprocentowania lokat powitalnych i tyle samo daje jeszcze Alior Bank, Eurobank oraz mBank. Oferty te są do siebie bliźniaczo podobne. W każdym przypadku należy założyć konto osobiste (które już niekoniecznie musi być darmowe - zwłaszcza w wariancie z kartą płatniczą). Maksymalnie na każdej z lokat można też ulokować do 10 000 zł. Różnica występuje w okresie umownym depozytu: Startową lokatą w Eurobanku i mBanku można cieszyć się przez trzy, a w Aliorze przez dwa miesiące. Ale w tym ostatnim banku można aktualnie lokatę otworzyć z dodatkową gwarantowaną premią w promocji Comperia Bonus.

[Aktualizacja w dn. 5.11.2015 r.: Nowy depozyt do swej oferty wprowadził Bank BPH. Stawkę 4% w skali roku można uzyskać na Lokacie Nowy Gatunek. Uzyskanie promocyjnego oprocentowania wymaga odrobinę gimnastyki, ale jest to lokata na okres 6 miesięcy, a zdeponować można do 10 000 zł.]

Lokaty bankowe dla większych kwot


Jeśli posiadasz więcej zaskórniaków, niż 10 000 zł, dobrych lokat trzeba szukać dalej. Tu na szczęście jest też kilka możliwości. Choć też są to często propozycje wyłącznie dla nowych klientów.

Wspomniana już Lokata Happy Plus to - dostępna dopiero od kilku dni - nowa oferta Idea Banku. Jak w podstawowym wariancie, tak i tu jest to również 3-miesięczny depozyt dla nowych klientów banku zakładany bez wymogu otwierania konta czy innych produktów. Ulokować można w tym przypadku od 10 000,01 do 100 000 zł. Oprocentowanie wynosi 3,25% w skali roku.

Do 100 000 zł można również ulokować na Lokacie Bezkarnej w BGŻ Optima. Trzymiesięczny depozyt daje zarobić 3,2% w skali roku. Propozycja skierowana jest dla nowych klientów banku, ale także dla tych, którzy konta w BGŻ Optima nie posiadają co najmniej od 12 miesięcy. To zaleta na tle tego co proponują inne banki, bo tam "nowym klientem" zazwyczaj można być tylko raz. Wraz z Lokatą Bezkarną otwierany jest również bezwarunkowo bezpłatny rachunek oszczędnościowy, który dla nowych środków daje oprocentowanie 2,8% w skali roku (przy kwocie do 100 000 zł). Tak jak konto i lokatę założysz online - przelewem z innego banku, tak również możesz je później zamknąć bez wychodzenia z domu - wystarczy złożenie dyspozycji przez bankowość internetową.

Dla klientów z jeszcze grubszym portfelem skierowana jest oferta Lion's Banku. Tu można ulokować od 100 000 do 350 000 zł na okres 3 miesięcy. Oprocentowanie depozytu uzależnione jest jednak od formy jej otwarcia. Jeśli zechcesz wybrać się do oddziału banku na spotkanie z doradcą, Lokata Welcome będzie dla Ciebie pracować z oprocentowaniem 3,5% w skali roku. Jeśli jednak cenisz sobie wygodę i nie chce Ci się ruszać sprzed komputera, możesz skorzystać z wariantu Lokata Welcome Online. Warunki lokaty są takie same poza oprocentowaniem - wyniesie ono 3,25% w skali roku. Z promocyjnych lokat skorzystać mogą jednak wyłącznie nowi klienci... Idea Banku (Lion's Bank jest bowiem oddziałem tego banku dedykowanym do obsługi zamożnych klientów).

Lokaty z możliwością zerwania bez utraty odsetek


Każdą z opisywanych tutaj lokat można zerwać bez konsekwencji dla kapitału, ale przedwczesne zerwanie wiąże się z brakiem odsetek. Są jednak dwa pozytywne wyjątki. Niżej opisywane depozyty dają możliwość podjęcia środków z lokaty w dowolnym momencie i to bez utraty odsetek. Są one naliczane według stawki oprocentowania, którą oferuje lokata, a na ich ostateczną sumę wpływa czas faktycznego utrzymywania pieniędzy.

Opcję zerwania lokaty bez konsekwencji zarówno dla kapitału, jak i odsetek daje opisywana wyżej Lokata Bezkarna w BGŻ Optima oraz Lokata Start [Aktualizacja w dn. 2.11.2015 r: lokata została wycofana z oferty bankuw Getin Banku. W przypadku tej drugiej oferty depozyt mogą założyć wyłącznie nowi klienci banku. Na dwumiesięczną lokatę można wpłacić do 10 000 zł. Oprocentowanie wynosi 3,5% w skali roku. Plusem tej propozycji jest fakt, że lokatę można założyć bez otwierania konta czy jakichkolwiek innych produktów banku.

Najkorzystniejsze lokaty dla każdego i bez warunków


W przeglądzie najlepszych lokat czas na lokaty nieobwarowane żadnymi warunkami, typu: "wyłącznie dla nowych klientów", "tylko dla nowych środków" itp., itd. Te depozyty szukane są chyba najczęściej, ale jednocześnie najtrudniej znaleźć coś super korzystnego. To problem z którym borykają się przede wszystkim te osoby, które były już klientami "wszędzie" i skorzystały ze wszystkich możliwych lokat promocyjnych. Nie ma co się oszukiwać. W takim przypadku celować można jedynie w znalezienie czegoś z oprocentowaniem w okolicach 3%, a jak się poszczęści... 3,5% w skali roku. Tyle właśnie dawała dostępna przez kilka dni Lokata Hallowen - w chwili obecnej niestety już wycofana z oferty Idea Banku. Jeśli nie chcesz przegapić takich okazji w przyszłości, pamiętaj o zapisaniu się na bezpłatny newsletter bloga Bankobranie.

Ale lokat można szukać dalej. I najłatwiej w chwili obecnej znaleźć można coś sensownego właśnie w Idea Banku. Lokata Power daje aktualnie 3% w skali roku - bez konieczności zakładania konta czy jakichkolwiek innych produktów. Trzeba jednak wpłacić nowe środki - a dostępne są dwa warianty - 6- lub 9-miesięczny.  Przy krótszym okresie (3 lub 4 miesiące) stawka wyniesie nieco mniej - 2,9% w skali roku.

Pozostałe oferty zazwyczaj wiążą się z posiadaniem/otwarciem konta w banku. Szczegóły oczywiście w rankingu.

Lokaty długoterminowe - bogaty wybór


Tu wybór jest największy. A do tego depozyty na co najmniej rok (z drobnymi wyjątkami) nie są obwarowane żadnymi dodatkowymi warunkami. Dlaczego tak się dzieje? Bankom po prostu to się opłaca: środki ulokowane na długi okres dają poczucie stabilności ich utrzymania, wypłata odsetek jest najczęściej odroczona w czasie, a w perspektywie (ewentualnych) wzrostów stóp procentowych po prostu będzie to opłacalne (dla banków). Stopa procentowa przy wymienianych lokatach jest stała i bez względu na to co by się miało dziać ze stopami, masz gwarancję otrzymania odsetek na - z góry - ustalonym poziomie. Teoretycznie "stracisz" jeśli oprocentowanie lokat w tym czasie wzrośnie, ale możesz zyskać, gdy sytuacja makroekonomiczna i decyzje Rady Polityki Pieniężnej przyczynią się do kolejnych obniżek.

Na 24-miesięcznych lokatach najwyższe oprocentowanie dają obecnie Alior Bank (2,75%), Toyota Bank (2,85%), Idea Bank i Noble Bank (po 3%). Na szczególne wyróżnienie zasługuje ostatni z wymienionych banków, gdyż oferowana przez niego Lokata Rentierska Gold umożliwia otrzymywanie odsetek w trakcie trwania umowy, a nie dopiero na jej koniec. Mankamentem oferty jest jednak to, że minimalna kwota jaką należy ulokować wynosi co najmniej 150 000 zł.

Lokata Rentierska dostępna jest również w wariancie 36-miesięcznym. Tu oprocentowanie wynosi jednak 3,25% w skali roku. Inne 3-letnie lokaty dają już mniej: 2,8 lub 2,85% w Toyota Banku oraz po 3% w Plus Banku, Banku Pocztowym, Credit Agricole oraz Santander Consumer Banku.


Aby nie przegapić takich okazji jakie przyniesie nam listopad (chociażby takich jak wspomniana Lokata Halloween, dająca 3,5% w skali roku), śledź blog Bankobranie na bieżąco. Pomoże Ci w tym: Facebook, Google+, Twitter, Bloglovin lub kanał RSS. Warto również zapisać się na bezpłatny newsletter (to zero spamu, a jedynie powiadomienia o najlepszych promocjach bankowych i lokatach):
Adres e-mail
źródło grafiki nr 1: freedigitalphotos.net

16 komentarzy:

 1. w Smartbanku na oszczednosciowym i tak zaraz zmienia z 3% na 2,8%, mi po miesiacu zmniejszyli...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie to i tak dobrze, jak na konto oszczędnościowe

   Usuń
  2. Niby tak, ale wiesz albo jest 3% albo 2,8% jakby od razu poinformowali, ze 2,8% to i tak bym skorzystal, bo w porownaniu do 0,75% bzwbk czy 0,5% pekao to znakomita oferta, ale jakis niesmak pozostaje...

   Usuń
  3. Dziwne. Z tego co pamiętam miało być 3% do 17.09, potem przedłużyli do 17.10, teraz analogicznie do 17.11 i ja (zakladalem we wrzesniu) nadal mam 3% nic mi nie zmniejszyli.

   Usuń
  4. Konta założone od d 18.09.2015 choć teoretycznie 3% miały mieć przez miesiąc, nadal mają wydłużaną promocję i dostaję 3% do 50k, a nie 2,8%. Ja założyłem 21.09. i nadal mam 3%. Żona w Smarcie ma konta już od ponad roku i ma 2,8%.

   Usuń
  5. No na samym początku jak powstawali ponad rok temu to chyba nawet 4% było;) Ale i tak chyba najlepsza oferta czy 3 czy nawet 2,8.

   Usuń
  6. zakladalem 15.09 i mi nie wydluzyli, tylko zmniejszyli do 2,8% moze dlatego, ze tylko z tego rachunku tam korzystam heh

   Usuń
  7. w getinie i BOŚ 4% jest cały czas... :)

   Usuń
 2. Widzę, że zniknęła lokata Na Otwarcie Noble Banku :( A w czwartek chciałem zakładać, bo mi się kończą lokaty.

  OdpowiedzUsuń
 3. a db zeby dostać te 5% to mozna założyć rachunek bez karty???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można bez karty. Ale czy warto?! Lokata tylko na 2 mies. do 10k. PLN. Umowa tylko kurierem - co trwa DB dłuuuugo. Później musisz umowę wypowiedzieć - trzeba wysłać list polecony więc odejmij sobie jeszcze parę złotych. A najlepsze jest to, że do końca nawet nie wiadomo gdzie wysłać ten list z wypowiedzeniem - poczytaj sobie najświeższe komentarze: http://bankobranie.blogspot.com/2015/05/jak-zamknac-konto-w-banku-wypowiedzenie.html

   Usuń
  2. mam akurat nadwyzke która chciałabym zamrozić na góra 2m-ce i czemu by nie wycisnąć z nich tych 5% zamiast jakiś 3 na oszczednosciowym... biorę rachunek bez karty wiec nie bedzie mnie pilić z zaknięciem ROR

   Usuń
 4. Lokata Rentierska super pijarowskie zagranie Getinu. Dla oczytanych . Kiedyś paniczom "młodym rentierom"żyło się z cudzego mienia i pracy. Dzisiaj trzeba swoje pieniądze powierzyć na lokatę bankową.

  OdpowiedzUsuń
 5. A gdzie ranking rachunków oszczędnościowych?

  OdpowiedzUsuń
 6. najlepiej chyba oszczednosci trzymac na koncie oszczędnościowym 3 % (oprocentowanie jak w niezłej lokacie) a gotówka zawsze bezpieczna i można ją bez utraty odsetek odzyskać w sytuacji podbramkowej;)

  OdpowiedzUsuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 700 zł za Konto Santander (krótsza karencja!)

Nowa edycja przynosi dwie zmiany na lepsze.  To wyższa premia pieniężna oraz skrócony okres wykluczenia dla byłych posiadaczy konta w Santan...