Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Najlepsze lokaty bankowe - styczeń 2016 + ranking lokat

750 zł od mBanku ⭐ Citi: 1200 zł za kartę + 700 zł za konto700 zł od Santandera600 zł od Millennium

31.12.2015

Najlepsze lokaty bankowe - styczeń 2016 + ranking lokat

Nowy miesiąc, nowy rok, a więc czas przejrzeć najlepsze lokaty bankowe.

najlepsze lokaty bankowe ranking lokat najkorzystniejsze oprocentowanie styczeń 2016 r.
Dobrze aby z nowym rokiem pojawiły się też nadzieje na lepsze czasy dla oszczędzających. Ale póki co musimy wybierać z tego co banki oferują. Dlatego tradycyjnie z oferty banków wyszukuję to co najkorzystniej oprocentowane. Poniżej przedstawiam najnowszy przegląd i ranking lokat bankowych.

Niepokój wśród posiadających oszczędności i lokujących je na depozytach bankowych mogą budzić doniesienia mediów. Wkrótce zmianie ma ulec skład Rady Polityki Pieniężnej, a część dziennikarzy i publicystów ekonomicznych przewiduje, że nowo powołani członkowie będą zwolennikami obniżania stóp procentowych. Miejmy nadzieję, że prognozy te nie będą trafne, a grudniowe podwyżki oprocentowania w Stanach Zjednoczonych z czasem przełożą się na ten sam kierunek zmian także w Polsce. 

Póki co przeglądam aktualne propozycje banków na styczeń 2016 roku i jak co miesiąc zaczynam od wykresu, który ukazuje najwyższe oprocentowanie w poszczególnych bankach:


Wiele z tych ofert to lokaty promocyjne, dedykowane wyłącznie dla nowych klientów, ale już ten wykres ukazuje, które banki są w stanie dać nieco większe oprocentowanie, a które absolutnie od tego stronią. Stawki na poziomie np. 1,25% w skali roku są - delikatnie mówiąc - żenujące, zwłaszcza, gdy ING Bank Śląski ofertę na swej stronie charakteryzuje następującym opisem:
"Atrakcyjnie oprocentowane lokaty to bezpieczny sposób oszczędzania z gwarancją niezmienności stopy procentowej"
1,25% w skali roku. Co w tym atrakcyjnego?! Nie mam pojęcia. Lokaty z oprocentowaniem na tym poziomie omijam jednak szerokim łukiem i póki co nadal jest z czego wybierać. Na bieżąco aktualizowany ranking najlepszych lokat bankowych zawiera obecnie 45 lokat (z 20 banków), których oprocentowanie wynosi co najmniej 2,75% w skali roku. Poniżej przedstawiam najlepsze z dostępnych propozycji lokat dla nowych klientów, dla mniejszych i większych kwot, na dłuższy okres oraz takich, które nie są obwarowane dodatkowymi warunkami.

Najlepsze lokaty powitalne dla nowych klientów


To grupa lokat od których tradycyjnie zaczynam przegląd, bo są to jednak depozyty najlepiej oprocentowane. W ten sposób banki chcą przyciągnąć do siebie nowych klientów z oszczędnościami, a nie ma co ukrywać, że już 3,5% lub 4% wygląda bardzo atrakcyjnie na tle tego co ogólnie można znaleźć w bankach.

Zestawienie najlepszych depozytów dla nowych klientów otwiera 2-miesięczna lokata w Deutsche Bank, która dla kwoty od 1 000 do 10 0000 zł daje 5% w skali roku. Lokatę można założyć wyłącznie z kontem (zawarcie umowy możliwe jest tylko za pośrednictwem kuriera - i na temat tego procesu oraz czasu uruchamiania konta można znaleźć wiele negatywnych opinii). Prowadzenie konta jest darmowe, ale w przypadku zamówienia katy płatniczej do konta trzeba wykazywać się sporą aktywnością, aby uniknąć opłaty (niezbędne jest wykonanie płatności na sumę min. 700 zł/miesięcznie).

W łatwiejszy sposób można skorzystać z propozycji dla nowych klientów w Idea Banku. Lokata Happy to 3-miesięczny depozyt, który można założyć bez konta, ani bez innych produktów banku. Na lokatę wpłacić można środki od 1 000 do 10 000 zł, a oprocentowanie wyniesie 4% w skali roku. Z otwarciem lokaty uzyskasz dostęp do bankowości internetowej banku, dzięki czemu pojawi się możliwość zarządzania tą posiadaną, jak i możliwość zakładania kolejnych lokat z oferty banku.

Do niedawna także Bank Smart bez konieczności otwierania konta dawał nowym klientom możliwość założenia lokaty powitalnej z oprocentowaniem nawet 4% w skali roku. Jednak od grudnia obowiązuje już konieczność otwarcia konta osobistego. Jest ono na szczęście bezwarunkowo darmowe. Lokata na Powitanie daje możliwość ulokowania do 10 000 zł. Jej oprocentowanie uzależnione jest od wybranego wariantu: w przypadku 1-miesięcznego okresu umowy o lokatę wynosi 4% w skali roku. Dla okresu dwóch lub trzech miesięcy stawka jest już niższa i wynosi 3,5% w skali roku.

Po 4% "na dzień dobry" nowym klientom dają też inne banki: Alior, BPH i mBank. W każdym z przypadków założyć należy konto, a maksymalna kwota depozytu może wynieść 10 000 zł. Różne są jednak okresy tych lokat. W Alior Banku są to zaledwie 2 miesiące, w mBanku 3 miesiące, a w Banku BPH aż 6 miesięcy, ale za skorzystaniem z tej lokaty idą też obowiązki: aby obowiązywało promocyjne oprocentowanie co miesiąc na konto należy zapewnić wpływ kwoty min. 2 000 zł.

Lokaty bankowe dla większych kwot


Jeśli dysponujesz środkami większymi niż 10 000 zł, a nie chcesz się rozdrabniać i rozkładać posiadanej kwoty na kilka różnych banków, wówczas trzeba poszukać najlepszych lokat: w tej części są to depozyty z kwotą maksymalną do 350 000 zł.

Od 1 000 do 100 000 zł możesz ulokować na Lokacie Bezkarnej w BGŻ Optima. To propozycja dla nowych klientów banku, ale także tych, którzy w BGŻ Optima nie posiadają rachunku co najmniej od 12 miesięcy. Co równie ważne posiadanie konta w BGŻ BNP Paribas (czy wcześniej - jeszcze przed fuzją - w BGŻ lub BNP Paribas) nie wyklucza możliwości skorzystania z tej oferty. Lokata Bezkarna to 3-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 3,2% w skali roku. Na tle innych lokat wyróżnia się możliwością zerwania w dowolnym momencie trwania umowy bez utraty odsetek (zostaną one naliczone adekwatnie do liczby dni, w których depozyt był utrzymywany). Wraz z Lokatą Bezkarną w BGŻ Optima otwierany jest także bezwarunkowo darmowy rachunek oszczędnościowy, który służy obsłudze lokaty, ale i utrzymywaniu oszczędności (do 100 000 zł oprocentowanie dla "nowych środków" wynosi 2,8% w skali roku). Otwarcie lokaty i konta w BGŻ Optima odbywa się online. W taki sam sposób - za pośrednictwem bankowości internetowej można dysponować posiadanymi produktami (włącznie z wypowiedzeniem umowy).

Od 10 000,01 do 100 000 zł można też ulokować w Idea Banku w wariancie Lokaty Happy Plus. To także 3-miesięczna lokata powitalna, którą założyć można bez konieczności otwierania konta czy korzystania z innych produktów banku. Oprocentowanie w tym przypadku wynosi 3,25% w skali roku.

Kto jeszcze nie był klientem Idea Banku, wybór wśród lokat powitalnych ma bardzo bogaty (ale jednorazowy). Może bowiem skorzystać także z propozycji Lion's Banku (który jest oddziałem Idea Banku dedykowanym do obsługi najzamożniejszych klientów). Tu na okres trzech miesięcy ulokować można od 100 000 do 350 000 zł, a lokata "na start" dostępna jest w dwóch wariantach:
 • Lokata Welcome (oprocentowanie 3,5% 3,0% - w styczniu bank obniżył oprocentowanie) - założenie lokaty wymaga spotkania z doradcą banku (oddziały Lion's Banku znajdziesz wyłącznie w największych miastach)
 • Lokata Welcome Online (oprocentowanie 3% 2,85% - w styczniu bank obniżył oprocentowanie) - lokatę założysz bez ruszania się sprzed komputera

Najkorzystniejsze lokaty dla każdego i bez warunków


To lokaty najbardziej pożądane i najczęściej poszukiwane. Zwłaszcza przez tych, którzy już wszystkie wyżej wymienione najkorzystniejsze lokaty promocyjne sprawdzili i z nich skorzystali. A większość z nich to niestety jednorazowe okazje. Coś o tym wiem. Te wszystkie lokaty powitalne już dawno wykorzystałem. I teraz trzeba szukać lokat pośród ofert standardowych. Prawie przez cały 2015 rok udawało mi się znaleźć lokaty z oprocentowaniem co najmniej 3% w skali roku. A to załapałem się na czasową promocję w Idea Banku (np. Lokata Na Wakacje w lipcu, jak i Lokata Halloween w październiku dawały po 3,5%), a to powróciłem do BGŻ Optima i założyłem Lokatę Bezkarną. Grudzień pod tym względem okazał się... tragiczny. I niestety pierwszy raz zostałem zmuszony do skorzystania z lokaty dającej mniej niż 3% w skali roku.

Wybrałem Lokatę Power. Na 3 miesiące oprocentowanie tej lokaty wynosi 2,8% w skali roku. Wpłacić można od 1 000 do 1 000 000 zł. Warunkiem do spełnienia jest ulokowanie nowych środków. Lokata ta jest jeszcze dostępna w kilku innych wariantach: na 4 miesiące również z oprocentowaniem 2,8% w skali roku oraz po 3% na 6 lub 9 miesięcy.

Ratunkiem są jeszcze lokaty mobilne przez niektóre banki udostępniane wyłącznie w aplikacjach. W Getin Banku można w ten sposób skorzystać z 2-miesięcznego depozytu z oprocentowaniem 3,5% w skali roku. Taką samą stawkę, ale już na okres trzech miesięcy uzyskać mogą też klienci Banku Millennium, posiadający Konto 360°. Aby uzyskać takie oprocentowanie trzeba skorzystać z najnowszej funkcjonalności aplikacji - rzeczywistości rozszerzonej, o której więcej pisałem tutaj.

Lokaty długoterminowe - dobre na wypadek obniżki stóp procentowych


Na początku wpisu wspomniałem o przewidywaniach dotyczących wysokości stóp procentowych i o ewentualności ich obniżania (choć osobiście pod takimi czarnymi prognozami się nie podpisuję). Przy ewentualnej perspektywie spadku oprocentowania lokat, dobrym rozwiązaniem mogą być lokaty długoterminowe ze stałym oprocentowaniem. Dlaczego? Bo dają gwarantowaną stawkę, która się nie zmieni. Ale nie zmieni się zarówno wtedy, gdy stopy procentowe spadną, jak i wtedy gdy ewentualnie wzrosną. Podjęcie decyzji co bardziej się opłaci jest kwestią indywidualnego podejścia, preferencji i intuicji.

Wśród lokat długoterminowych jest z czego wybierać. A nawet oprocentowanie tych lokat jest całkiem przyzwoite (zwłaszcza na tle lokat kilkumiesięcznych). To atrakcyjne oferty tym bardziej, że są to lokaty zazwyczaj bez dodatkowych warunków do spełniania. I tak można wybrać lokatę na 14 miesięcy z oprocentowaniem 3% w skali roku (Idea Bank), a na okres dłuższy, czyli 24 miesiące od 2,75% (Alior Bank) przez 2,85% (Toyota Bank) po 3,0% 2,9% (Idea Bank i Noble Bank).

Na okres 36 miesięcy można uzyskać po 2,8% w skali roku (Bank Pocztowy i Toyota Bank), 2,85% (również w Toyota Banku), 2,9% (Plus Bank) oraz po 3%, które dają Bank Pocztowy, Credit Agricole, Santander Consumer Bank, Idea Bank. Najwyżej oprocentowana lokata 36-miesięczna jest jednak w Noble Banku (3,25% 3,0% w skali roku). 

Na szczególne wyróżnienie zasługuje propozycja ostatniego z wymienionych banków. To Lokata Rentierska Gold, która charakteryzuje się comiesięczną wypłatą odsetek na wskazane konto. W innych przypadkach na odsetki trzeba czekać do końca trwania umowy o lokatę, czyli szczególnie długo w przypadku lokat 2- czy 3-letnich. Mankamentem Lokaty Rentierskiej jest jedynie minimalna kwota: 150 000 zł.

Przejrzy cały ranking najlepszych lokat bankowych.

Alternatywa: konto bankowe z wysokim oprocentowaniem


Konto osobiste zazwyczaj kojarzy się ze spełnianiem wymogów, które zwolnią z opłat za kartę. W tym przypadku jest jednak inaczej. Konto Godne Polecenia w BZ WBK prowadzone jest bezwarunkowo za 0 zł. Tak samo jest z utrzymywaniem karty płatniczej do konta - darmowa ma być do końca czerwca 2017 r., co jest gwarantowane regulaminem promocji. Informacja o tym koncie nie pojawia się wśród lokat przypadkowo, bo takie rozwiązanie może być świetną alternatywą dla lokat ze względu na wysokość oprocentowania. Bank daje 4% dla kwoty do 4 000 zł. Ale każdy klient może założyć trzy konta tego typu, więc łącznie na bardzo dobrym oprocentowaniu można ulokować do 12 000 zł. Co istotne, z oferty tej mogą skorzystać zarówno nowi, jak i obecni klienci banku. Nie ma żadnych przeszkód by klienci już posiadający konto w BZ WBK założyli kolejne albo zastąpili je właśnie Kontem Godnym Polecenia/ Kontami Godnymi Polecenia.

Aby skorzystać z promocyjnej oferty należy wypełnić wniosek internetowy, a umowę zawrzeć przelewem z konta w innym banku lub za pośrednictwem kuriera. Wnioski złożone przez bankowość internetową (czyli przez obecnych klientów banku) lub w oddziale banku nie będą objęte oprocentowaniem. Szczegóły dotyczące oferty opisywałem tutaj.

Sposób na informację o najlepszych nowościach


Dziś szukanie dobrego oprocentowania lokat jest niczym łapanie okazji na poświątecznych wyprzedażach. Niby są, ale trzeba mieć szczęście i na nie trafić. Blog Bankobranie Ci w tym pomoże. Na co co dzień śledzę bowiem najlepsze promocje bankowe i szukam też lokat z najwyższym oprocentowaniem. Gdy tylko coś się pojawi, niezwłocznie o tym informuję. Jeśli chcesz być na bieżąco, obserwuj Bankobranie na Facebooku, Twitterze, Google+ lub za pomocą kanału RSS. Możesz też zapisać się na bezpłatny newsletter (gwarantuję zero spamu; to tylko powiadomienia o nowościach na blogu wysyłane średnio raz na tydzień):
Adres e-mail

40 komentarzy:

 1. Szkoda, że Idea Bank już nie dał nic innego poza Lokatą Power. Wcześniej było nawet 3,5%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewidentnie widać, że banki obawiają się zapowiadanych zmian (podatek bankowy czy regulacje w sprawie kredytów frankowych). No więc się zabezpieczają. Nie dają wyższego oprocentowania - wręcz je będą obniżać. A do tego dojdzie wzrost opłat - już zapowiedziany przez Citi i Raiffeisen. Ich śladem pójdą inni.

   Usuń
  2. No właśnie czy te wszystkie zmiany nie wpłyną na to, że banki przytną promocje? Że będzie ich mniej lub będą słabsze premie? Co sądzisz na ten temat Mr. Złotówo?

   Usuń
  3. Temat dotyczący tego, że nowy rok będzie trudnym rokiem dla banków jest nośny w mediach od jakiegoś już czasu. Na początku 2015 roku wymieniano obciążenia, które na banki spadną (niższe stopy procentowe = niższe odsetki z kredytów; wyższe składki na BFG; obniżone przychody z interchange; łatwiejszą upadłość konsumencką itp. itd.) i, że banki sobie odbiją to na klientach. Fakt, niektóre banki podniosły opłaty. Ale na brak promocji w 2015 r. narzekać nie mogliśmy. Jeśli tak mają wyglądać "chude lata" to niech tak będzie ;)

   Usuń
  4. Nie martwcie się, banki mają się znakomicie /spójrzmy na polskie ulice, z których co druga to "ul.Bankowa i lumpeksowa"/ i nie muszą przerzucać kosztów na klientów, ale niestety mogą.

   Usuń
  5. Ja mam pytanie odnoście procedury założenia konta Godnego Polecenia i dalej trzymiesięcznej lokaty na 4%. Pisałeś, że każda osoba może założyć 3 rachunki. Czy mógłbyś napisać w jaki sposób założyć drugi i trzeci rachunek? Czy za każdym razem otwieram nowe konto za pośrednictwem linka czy zakładam konto główne, a pozostałe z poziomu rachunku głównego jako subkonto. Proszę o informacje. Pozdrawiam

   Usuń
  6. Kolejne wnioski od 2-gie i 3-cie konto muszą być złożone poza BZWBK24 (poza bankowością elektroniczną) bo to jedyny gwarant objęcia promocją 4%. Pierwsze konto założysz przelewem; kolejne kurierem.

   Usuń
  7. "...A do tego dojdzie wzrost opłat - już zapowiedziany przez Citi i Raiffeisen..." A co to za wzrost opłat w Raiffeisen ? Nie słyszałem

   Usuń
  8. Dotyczą konta Wygodnego i Premium. Na szczęście nie Wymarzonego.

   Usuń
 2. Jak.mozna robic ranking lokat styczniowych w dniu 1 stycznia kiedy banki nie zdążyły jeszcze zaktualizować ofert? A jak jakiś bank wprowadzi super lokatę np. 20 stycznia? Taki ranking można zrobić 31 stycznia bo inaczej nie jest zbyt wiarygodny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ranking jest na bieżąco aktualizowany. A jak jakiś bank zaserwuje "super lokatę" to i znajdzie się miejsce na odrębny, dedykowany wpis :)

   Usuń
  2. @Anonimowy1 stycznia 2016 21:50
   31 stycznia to można zrobić już tylko "podsumowanie" lub "ranking historyczny".
   A przecież to ma być zestawienie dla tych, którzy w tej chwili szukają najlepszej lokaty "na już".
   Osobiście przeglądam ten ranking po kilka razy w miesiącu i bardzo sobie cenię to, że jest publikowany na początku miesiąca, a później (często na podstawie komentarzy czytelników) na bieżąco aktualizowany.

   Usuń
  3. Otóż to! Właśnie taki ranking jest potrzebny.

   Usuń
 3. jakie konto bankowe1 stycznia 2016 23:09

  Ciekawe kiedy wrócą czasy kiedy lokaty były oprocentowane więcej niż 5% na rok?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I co z tego jak inflacja była wtedy 3-4% - wolę lokatę na 3% i deflację 1%.

   Usuń
 4. Może ktoś poleci mi jakaś dobrą lokatę na okres 3 lub 6 miesięcy na kwotę ponad 350000

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Power w Idea Banku (dla nowych środków) - 3m 2,8%; 6m - 3%

   Usuń
  2. Uzupełnie
   9 m-cy 3 %

   Usuń
 5. Jak sprawdzić kiedy wypowiedziałem umowę w BGŻ Optimie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy zadzwonić na infolinię 22 574 37 00 (g. 8-22) i po krótkiej weryfikacji uzyskasz info o dacie zamknięcia zamknięcia konta.

   Usuń
 6. Millenium mobilne spadło do 3.25%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W wersji standardowej Lokata Mobilna daje 3,25%, ale z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości 3,5% (szczegóły tutaj - sprawdzone dziś).

   Usuń
 7. to nie lepiej zastąpić lokatę - kontem oszczędnościowym 2,6 % (jakie daje Bank smart) i pieniążki nie trzeba trzymać ileś miesięcy skoro różnica w % jest znikoma? chyba ze Smart to bank niewiarygodny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Smart jest wiarygodny. Korzystam grubo od ponad roku bez żadnych perturbacji. Ale te 2,6% jest tylko do 50k zł

   Usuń
 8. a nie, cofam!!! 3.5% tylko dla rozszerzonej, dla zwykłych mobilnych nadal 3.25. Fałszywy alarm.

  OdpowiedzUsuń
 9. Właśnie szukam jakiejś fajnej lokaty, mam kontooszczędnościowe w ING i niestety ich propozycje lokat są bardziej niż żenujące...jestem już długo klientem MBanku więc ich promocje dla nowych klientów też odpadają...Zbieram co miesiąc mała kwotę a raz w roku zebrane środki chciałbym przelewać na lokatę ( zbieram dla syna na 18- teraz ma roczek)i właśnie stąd moje pytanie, czy lepiej odrazu ulokować na lokacie 12 miesięcznej czy na krótszej ale z lepszym oprocentowaniem a po jej zakończeniu szukać kolejnej ciekawej oferty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zbierasz i dokładasz to długoterminowa nie ma sensu. lepiej coś krótkoterminowego i dopłacać, zwiększać kwotę, szukać, kombinować. Takie czasy

   Usuń
 10. Czy bez żadnych problemów w jednym czasie mogę założyć dwie lokaty w idea banku?
  1. na 4% na 10tys.
  2. na 3,25% na 30tys.
  Czy muszę wybrać tylko jedną z tych lokat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz założyć tylko jedną Lokatę Happy. Więc raczej 40 tys na Happy Plus czyli 3,25%

   Usuń
  2. A jeśli mam wspólne konto z żoną to możemy założyć dwie lokaty w idea banku:
   1. na 4% na 10tys. na żonę
   2. na 4% na 10tys. na siebie

   Usuń
  3. Tak, możesz złożyć wniosek o lokatę dla siebie i osobno żona. Ale jak będziecie robić przelew z konta wspólnego to uważajcie czy dane przy przelewie będą odpowiednio podawane przez bank z którego pójdzie przelew. Muszą być zgodne z tymi z wniosku

   Usuń
  4. Tak. Idea Bank w tym roku mocno wysunął się na prowadzenie.

   Usuń
 11. Santander bank godny zaufania?!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W kontekście lokat to bank jak bank, ma gwarancje BFG więc to się liczy

   Usuń
 12. Lokata mobilna w Getin Bank to tylko 10 tys?

  OdpowiedzUsuń
 13. Szanowny autorze!
  Piszesz w moim rodzimym języku, więc proszę Cię -nie kalecz go! A jeśli masz problemy z j. polskim, poproś kogoś bystrzejszego o korektę! O Co się czepiam?
  O ten fragment zdania:
  "Wiele z tych ofert to lokaty promocyjne, dedykowane wyłącznie dla nowych klientów,". Dedykować to można wiersz albo piosenkę - to po pierwsze. A jeżeli już dedykować to - po drugie - KOMUS a nie DLA KOGO. Zamiast angielskiej kalki "dedicated", z polszczyzny można wziąć słowo PRZEZNACZONE, OFEROWANE. Ukłony,(A)Poloniusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na ten temat znalazłem właśnie podobne opinie prof. Miodka. Dziękuję za uwagi. Uwzględnię je na przyszłość.

   Usuń
 14. W BGŻOptima pojawiła się Lokata Deklasująca - 2,7% na 4 miesiące, do 0,5 mln. Tylko dla nowych środków i pula lokat ograniczona do 4000 sztuk

  OdpowiedzUsuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 700 zł za Konto Santander (krótsza karencja!)

Nowa edycja przynosi dwie zmiany na lepsze.  To wyższa premia pieniężna oraz skrócony okres wykluczenia dla byłych posiadaczy konta w Santan...