Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Nowa interpretacja przepisów podatkowych! Getin Bank pozwoli cieszyć się całością premii

720 zł od mBanku650 zł od VeloBanku ⭐ 600 zł od: Millennium i BNP Paribas ⭐ 500 zł od: ING i Santandera900 zł od Citi

29.05.2015

Nowa interpretacja przepisów podatkowych! Getin Bank pozwoli cieszyć się całością premii

Na stronie Getin Banku pojawił się komunikat, który musi ucieszyć bankobiorców.

Jest to bowiem "Informacja o zmianach w zakresie stosowania przepisów podatkowych dla uczestników promocji i ofert sprzedaży premiowej organizowanych przez Getin Noble Bank S.A.". Brzmi skomplikowanie. Ale w skrócie oznacza, że teraz będziemy mogli się cieszyć całą premią! Od 1.06.2015 r. bank zaprzestaje pobierać podatek 19%.
Podatek zaczął być potrącany od początku br. Tym samym mocno "ściął" zyski z bankobrania w promocjach Getin Banku czy Getin Online.

Dla przykładu weźmy konto z 10-procentowym zwrotem za płatności kartą w sklepach spożywczych, monopolowych, supermarketach i na stacjach paliw. W ciągu miesiąca można uzyskać przy tym koncie zwrot 40 zł. Zarobek ten wcześniej pomniejszała opłata za kartę w wysokości 3,99 zł miesięcznie. Ale od momentu pobierania podatku w wysokości 8 zł (wskutek zaokrąglenia, rzeczywiste opodatkowanie wynosiło więc 20, a nie 19%) realny zarobek zmniejszył się jeszcze bardziej. "Na czysto" zostawało bowiem 28,01 zł. Teraz będzie już lepiej :) Kto miesięcznie wyda kartą 400 zł w w/w miejscach zarobi "na rękę" 36,01 zł.

Bank swą decyzję i zmianę w podejściu do pobierania podatku tłumaczy odpowiedzią, jaką trzymał z Ministerstwa Finansów:
"Bank uzyskał interpretację Ministra Finansów wskazującą, że do nagród przekazywanych w ramach sprzedaży premiowej Bank ma prawo stosować przepisy art. 21 ust. 1 pkt 68 oraz art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W praktyce oznacza to, że wolne od podatku są nagrody związane ze sprzedażą premiową, jeżeli jednorazowa wartość tych nagród nie przekracza kwoty 760 zł"
W dalszej części komunikatu, bank informuje również, że:
"Bank podjął decyzję, aby z dniem 1 czerwca 2015 r. zaprzestać poboru zryczałtowanego podatku dochodowego (...)  od wydawanych przez Bank nagród związanych ze sprzedażą premiową i zastosować zasady odnoszące się do sprzedaży premiowej, o których mowa powyżej"
Szkoda tylko, że interpretacja ta nie zadziała wstecz. W komunikacie brak informacji o jakimkolwiek zwrocie podatku już pobranego, który jak się okazuje, płacony był niesłusznie.

25 komentarzy:

 1. Wreszcie poszli po rozum do głowy i zapytali Ministerstwo. No nic, trzeba przeżyć zapłacony już podatek, a teraz cieszyć się całością premii :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jednego nie rozumiem. Dlaczego Getin podatek pobierał, a inne banki jakoś to potrafiły obejść??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pokazuje to jakim POlska jest dziwnym krajem! Najpierw zmienia się przepisy, ma być restrykcyjnie, podatek ma być pobierany od wszystkiego, od każdego. Bez wyjątku. Na prędko przygotowane przepisy, nieścisłe, niezgodne z innymi ustawami. No i później są wątpliwości, potrzeba interpretacji, biurokracja się kręci, prawnicy hajs zgarnęli, urzędnicy mieli robotę i suma sumarum wracamy do punktu wyjścia. Znów nie trzeba płacić podatku. Oczywiście to cieszy, ale pokazuje w jakim stanie jest to państwo.

   Usuń
  2. Niestety u nas jest brak ujednolicenia czegokolwiek. Dotyczy to urzędów skarbowych czy sądów. Tak było chociażby z funduszami luksemburskimi dostępnymi w Nordea Banku. W przypadku takich funduszy w jakimkolwiek innym banku klient musiał samodzielnie rozliczać zyski, a Nordea przysyłała PIT! Dlaczego?? Bo siedzibę miała w Gdyni i zapytanie wysłała do tamtejszego Urzędu Skarbowego, z którego dostała odpowiedź, że może. A reszta funduszy, z siedzibami TFI w Warszawie takie zapytanie wysyłała oczywiście do warszawskiego US, który konsekwentnie wystawiał interpretację, że klient ma się rozliczyć samodzielnie. A, jak Nordeę przejął PKO to i zaprzestano wysyłki PITów - siedziba PKO jest wszak w Warszawie.

   Jeden kraj, różne prawa. Jak w USA.

   Usuń
  3. Nie jak w USA,u nas nie ma prawa precedensu a tam jak jeden sąd stwierdzi tak to drugi musi tak samo.

   Usuń
  4. No tak, ale tam jest prawo stanowe, więc tak jak u nas z tą Gdynią i Warszawą.

   Usuń
 3. Dobrze się składa bo akurat dopiero co otworzyłem to konto ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Inne banki też pobierają podatki z nagrody. Choćby Credit Agricole czy BOŚ Bank.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku Credit Agricole podatek będzie pobierany nadal, bo tam wymyślili myk, że jest to podwojenie środków na Rachunku Oszczędnościowymi i pobierają to jako Podatek Belki od dodatkowych niby-odsetek. No i oni uczciwie podają, że można zgarnąć np. 100 zł, ale jest to już wartość netto.

   Usuń
 5. No to chyba wypadało by złożyć korekty deklaracji podatkowych za ubiegłe miesiące i lata i zwrócić klientom niesłusznie zabrane pieniądze?

  OdpowiedzUsuń
 6. Istnieje też taka możliwość że Getin załatwił to wcześniej i może zachowali dla siebie te naliczone podatki,? przecież z tego zebrałoby się multum kasiory.?

  OdpowiedzUsuń
 7. super informacja ale jednocześnie podnieśli opłatę za kartę do konta i teraz większośc bankomatów będzie płatnych od 1.07!!!! czuje oszustwo!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, opłata za kartę się nie zmieniła. Ona jest wpisana w regulaminie promocji i nadal jest to 3,99 zł. To co ogłosili ze zmianą tabeli opłat i prowizji dotyczy kont poza tą promocją, tj. 10-proc. zwrotem.

   Usuń
 8. jak założyć to konto ze zwrotem 10%, jak nazywa się to konto?

  OdpowiedzUsuń
 9. Premia przysługuje już od pierwszego miesiąca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, od razu jak masz kartę to od razu naliczać się będą zwroty.

   Usuń
 10. Można wystąpić z wnioskiem o stwierdzeniu nadpłaty do II Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wraz z udokumentowanymi operacjami z tyt. nagrody i pobranego podatku,

  OdpowiedzUsuń
 11. getin w ogóle ma dobre pomysły i świetną ofertę. konta to jedno,ale do tego dochodzą inne rzeczy jak kredyty, lokaty itd. a oprócz tego umieją przyciągnąć klienta oferując dodatkowe profity.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zaraz zaraz
  dlaczego - skoro bank niesłusznie naliczał ten podatek - bank nie zwraca go?
  w moim przypadku również zabrali ten podatek.
  na pytanie kiedy zwrócą, otrzymałem odpowiedź, że bank przekazał pieniądze do US.
  znowu zapytałem, czy bank zwrócił się do nich o zwrot.

  co za chory kraj.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety. Bank tłumaczy się tym, ze działał na podstawie wcześniejszej interpretacji i płacił podatek. A teraz Ty możesz zgłosić się do US z żądaniem zwrotu

   Usuń
  2. Ten kraj jest chory...
   bank nie zwrócił się o zwrot (bo i po co?).
   wysłali mnie do II US w Warszawie, a później napisali mi, że mam się zwrócić do US w moim mieście.
   czyli jak zabrać podatek to szybciutko, ale żeby oddać to mają w nosie.
   BTW - z tego powodu umowy powinni zmienić, bo jest w nich zapis o podatku.

   Usuń
  3. Właśnie wykorzystałam limit 300zł zwrotu .W moim przypadku Bank pobrał od stycznia do maja br. podatek w wysokości 38zł. O taką kwotę nie zamierzam "zadzierać" ze skarbówką - więcej byłoby zachodu i papierologii niż to warte. Ach szkoda, że to już koniec. Czas się chyba pożegnać z Getinem i rozejrzeć za jakąś nową okazją do zarobku. Tylko czy trafi się coś równie opłacalnego? Na szczęście pociesza mnie zwrot z BPH :-)

   Usuń
  4. Lada moment powinna być fajna promo :) Może nie będzie w niej aż 300 zł, ale będzie też przyzwoity pieniądz ;)

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Odbierz gwarantowane 600 zł w bonusach za konto w BNP Paribas w promocji "Giga premia"

Oto najnowsza promocja z kontem osobistym w BNP Paribas. Z wyższą wartością nagród! W skład pakietu gwarantowanych nagród powitalnych wchodz...