Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Jak nie stracić na walucie? Wakacyjny poradnik Bankobrania + bonus dla Czytelników

720 zł od mBanku650 zł od VeloBanku ⭐ 600 zł od: Millennium i BNP Paribas ⭐ 500 zł od: ING i Santandera900 zł od Citi

30.06.2015

Jak nie stracić na walucie? Wakacyjny poradnik Bankobrania + bonus dla Czytelników

Lato, słońce, wakacje... zaczyna się przyjemny, lekko beztroski okres. Jeśli do tego masz zaplanowany urlop zagranicą, zanim oddasz się przyjemnościom pod palmami, pomyśl o przygotowaniu się do wyjazdu również pod kątem finansowym. 

A co jeśli na myśl o finansach na urlopie lekko boli Cię głowa? Bez obaw, jak zawsze możesz  liczyć na blog Bankobranie. Wymiana waluty, wypłaty w zagranicznym bankomacie lub płatności w sklepie zagranicą nie muszą być obciążone niekorzystnymi kursami, dodatkowymi opłatami czy prowizjami banków.

W cyklu wakacyjnych artykułów przygotowanym we współpracy z Walutomatem, dowiesz się jak zaoszczędzić. A dlatego, że jesteś Czytelnikiem bloga Bankobranie, zyskasz jeszcze więcej - dodatkowy rabat przy wymianie waluty :)

Bankobranie na wakacjach


Dzisiejszy wpis otwiera miesięczny okres współpracy partnerskiej między blogiem Bankobranie, a Walutomatem, czyli pierwszą i największą w Polsce platformą wymiany walut online. Muszę przyznać, że projekt "Bankobranie na wakacjach" był już od jakiegoś czasu moim oczkiem w głowie. To dlatego, że lubię dzielić się z Czytelnikami praktycznym doświadczeniem na blogu, a to zdobyte przy okazji moich wakacyjnych wojaży nauczyło mnie, że nawet na urlopie warto zachować zmysł bankobiorcy i jeśli nie zarabiać, to przynajmniej wydawać walutę z głową. Po drugie ten projekt to okazja do promocji samego bankobrania w gronie użytkowników serwisu Walutomat. Jest więc szansa, że po wakacjach będzie nas jeszcze więcej. Po trzecie wreszcie, choć w zasadzie najważniejsze, mam przy okazji tego projektu dla Was promocję, a to już sprawia, że po prostu z niego zrezygnować nie mogę. Ruszamy zatem wspólnie po wiedzę i korzyści.

Najbliższe miesiące to czas wzmożonego ruchu na lotniskach i granicach. Pojedziesz na urlop. Zostawisz pracę, naukę, obowiązki. Ale nie zostawiaj bankobrania! Skoro oszczędzanie i zarabianie w świecie banków i finansów jest Ci bliskie na co dzień, to tego co zyskałeś dotąd, nie trać w tydzień czy dwa.

A przy wymianie waluty czy płaceniu kartą można sporo stracić, jeśli nie zastosujesz pewnych trików. W dodatku triki te - wbrew pozorom - są całkiem proste. Z moich wpisów, które w lipcu cyklicznie będą pojawiać się na stronie Walutomatu dowiecie się:
 • czy zagranicę jechać z gotówką w portfelu czy z kartą płatniczą
 • czy walutę wymienić wcześniej czy może na miejscu w bankomacie
 • jakie korzyści wynikają z szukania najtańszego sposobu wymiany waluty
 • jaką kartę najlepiej wybrać, by nie odczuć dodatkowych kosztów, które mogą wynosić nawet 10% w postaci drakońskich opłat bankowych
 • jak najwygodniej podejmować i operować gotówką obcej waluty
 • i więcej ;)
A wszystko to pod kątem wyciśnięcia maksimum możliwych korzyści. Będę się starał przestrzec przed sytuacjami (nawet tymi awaryjnymi), w których musiałbyś skorzystać z rozwiązania skrajnie dla Ciebie nieopłacalnego. A takich strat może być wiele: podwójne przewalutowanie, prowizje za wypłaty w zagranicznym bankomacie, wysokie spready bankowe.

O co ten cały szum?


Dlaczego przed tegorocznym wyjazdem trzeba włączyć szczególną finansową czujność? 

Wskutek obniżonych stóp procentowych, konieczności odprowadzania przez banki wyższych składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, obniżenia stawki interchange (czyli prowizji jaką bankowcy zarabiają od każdej płatności kartą) oraz kilku innych czynników, banki postanowiły szukać nowych zysków. Zmiany były odczuwalne dla klientów, bo pozmieniały się tabele opłat i prowizji. Szerokim echem odbiły się podwyżki opłat za konta osobiste i karty płatnicze. O wprowadzonych opłatach za przewalutowanie i wyższych prowizjach za wypłaty w bankomatach było ciszej. Dlaczego? Z jednej strony panuje przekonanie, że zagranicę wyjeżdżają zamożniejsi ("skoro ich stać to niech za wygodę płacą"), a z drugiej w czasie wakacji Kowalski podczas urlopu nieco popuszcza lejce - na przyjemności wydaje więcej, gdzieś znika samodyscyplina finansowa, więc i pojawia się symboliczne machnięcie ręką i stwierdzenie "Aaa, trudno. Zapłacę". Ja jednak stawiam kluczowe pytanie: po co płacić, skoro nie trzeba?

Kim jest partner akcji?


Walutomat.pl to społecznościowa platforma internetowej wymiany walut. W Walutomacie kursy proponują sami użytkownicy serwisu. Wymiana walut może więc odbywać się po korzystniejszym kursie niż w kantorach internetowych, nie mówiąc już o tych stacjonarnych czy bankach. A wszystko to z korzyścią dla nas - możemy sporo zaoszczędzić.

Walutomat zapewnia sprawne wymiany oraz bezpieczeństwo transakcji. Do wymiany dochodzi dopiero wtedy, gdy środki znajdują się na rachunkach Walutomatu. Aby rozpocząć wymianę wystarczy posiadać tylko konto walutowe. Użytkownicy serwisu nie płacą abonamentu, ani nie ponoszą innych opłat poza prowizją naliczaną od wartości wymienianej kwoty. Prowizja taka wynosi od 0,06 do 0,2%. Walutomat istnieje już prawie 6 lat. W samym zeszłym roku wymienił walutę o wartości 6,2 mld zł.

Prezent dla Czytelników Bankobrania


I na koniec słowo o obiecanych korzyściach dla bankobiorców. W przygotowanym cyklu poradnikowych wpisów dowiesz się, jak płacić zagranicą czy wymieniać waluty taniej. A żeby było jeszcze taniej to Walutomat dla Czytelników Bankobrania przygotował bonus. To możliwość wymiany waluty jeszcze taniej :) Przy pierwszej wymianie (bez względu na kwotę) zyskasz 50% rabatu na prowizję. Wystarczy wpisać hasło BANKOBRANIE w formularzu rejestracji. 

Jak skorzystać z kodu rabatowego?


Wpis powstał w ramach współpracy komercyjnej. Walutomat spełnia kryteria niezbędne do podjęcia takiej współpracy: wiąże się z tematyką bankowości i finansów osobistych, oferuje przejrzyste zasady, nie pobiera stałych opłat oraz oferuje dodatkowy bonus dla Czytelników Bankobrania.

AKTUALIZACJA: w Poradniku na stronie internetowej Walutomatu możesz przeczytać kolejne wpisy poradnikowe:


Zapraszam do lektury :)

29 komentarzy:

 1. Wyjeżdżam pod koniec lipca. Mam nadzieję, że do tego czasu uda się już dowiedzieć co najważniejsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do tego czasu dawka wiedzy i wskazówek już będzie :)

   Usuń
 2. Ooo fajnie! Znam walutomat

  OdpowiedzUsuń
 3. Do walutomatu nie ma już mnie co przekonywać - korzystam od kilku lat. Na poradnik jednak czekam. Bo dotąd na wakacjach korzystam pół na pół z gotówki i karty i ta druga opcja nie wychodzi najlepiej.

  OdpowiedzUsuń
 4. A jak ktoś już posiada konto na walutomacie, zarejestrował się, ale nie miał jeszcze żadnej wymiany?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kod działa jako rabat dla osób dopiero się rejestrujących. Z informacji jakie uzyskałem od Walutomatu, dla obecnych użytkowników też będą promocję. Informacje o nich mają być w przesyłanych wiadomościach.

   Usuń
 5. Z walutomatu korzystam, ponieważ robię zakupy na aliexpress. Konto USD w T-mobile, plus Walutomat i świat jest piękniejszy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj w klubie :) Aczkolwiek przez dłuższy czas korzystałem z kantoru internetowego, do wymiany społecznościowej nie byłem przekonany aż do czasu - kumpel wyjaśnił mi zasady. Bo głupio się bałem, że mnie ktoś skantuje nie rozumiejąc całego mechanizmu. Od roku bez zarzutu i Walutomat polecam.

   Usuń
 6. Ja dotąd korzystałam z walut wyłącznie bezgotówkowo. Niebawem zajdzie jednak sytuacja, w której będę potrzebowała gotówkę. Mogę iść do kantoru, ale przy większej kwocie stracę sporo - co widzę już teraz gdy sobie porównam choćby z Walutomatem. Więc szukam banku, który nie tylko ma darmowe konto dewizowe, ale też ma obsługę walut i bez prowizji mi ją wypłaci gdy tego zechcę. Czy takich wskazówek mogę się spodziewać? Czy szukać na własną rękę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie wskazówki i porady będą. I wiele innych :)

   Usuń
  2. Wymieniasz w cinkciarzu/walutomacie i przelewasz do konta w kantorze aliora - a w placówce aliora mozesz wybrać/wpłacić na to konto.

   Usuń
  3. Akurat z aliorem nie chciałabym mieć już nic wspólnego. Ale fajnie, że są jakieś opcje. Czekam więc na szczegóły od Złotówy.

   Usuń
 7. Korzystałem z walutomatu, cinkciarza i kantorinternetowy. Walutomat faktycznie najbardziej dopracowany, ale cinkciarz lepszy bo nie ma prowizji i można uzyskać lepsze kursy w transakcjach społecznościowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Walutomat to jednak lider - skala działania, dostępne kwoty i czas zdecydowanie lepszy. Przy wymianie dużych kwot podchodzę do niego ze zdecydowanie większym zaufaniem.

   Usuń
  2. czas wymian, wypłat nie jest inny niż w ciknciarzu - a zaufanie, cóż, nie mamy dostępu do ich księgowości i stanu ich finansów. Kursy w tranzakcjach społeczniosciowych są jednak lepsze na cinkciarzu.

   Usuń
  3. Dostęp do danych finansowych spółki od kilku lat udostępniamy publicznie :) Audyt za 2014 r. jest już dostępny. Zapraszamy do zapoznania się z nim i naszymi bardzo dobrymi wynikami:

   https://nowy.walutomat.pl/aktualnosci/niezalezny-audyt-finansowy-spolki/

   Pozdrawiamy
   Walutomat

   Usuń
 8. Rabat działa zarówno dla sprzedaży, jak i kupna waluty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Rabat zostanie wykorzystywany przy pierwszej transakcji wymiany.

   Usuń
 9. Dotąd nie korzystałam z wymiany w Internecie. Ale jak porównałam, że na wymianie tysiąca dolarów w Pekao tracę sto kilkanaście złotych miesięcznie to zmieniam swe podejście. Zapomniałam wprowadzić kod rabatowy, ale za pierwszym razem jednak robiąc to z obawami, wymienilam próbnie małą kwotą. Udało się, pieniądze przeszły szybko. Dziękuję za posunięcie nowego sposobu na oszczędność. Przyda się.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mr. Złotówo, mam pytanie do tekstu o gotówce na Walutomacie. Jeśli kupię euro to jak to wygląda w praktyce. Czy mogę od razu iść do oddziału i wypłacić w gotówce czy trzeba to wcześniej zgłosić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy to od kilu czynników: banku, danego oddziału, jak i samej waluty. W dużych oddziałach dużych banków zazwyczaj waluty w gotówce (zwłaszcza EUR czy USD) można wypłacić "od ręki", ale są pewne limity i ograniczenia kwotowe . Jeśli podejmowana przez Ciebie suma przekracza limit to trzeba wypłatę wcześniej zgłosić. Nawet w tym samym banku limity te mogą być różne - odpowiadające różnym rodzajom oddziałów czy placówek, więc najlepiej zawsze zadzwonić do swego banku (oddziału) i dopytać o dostępność gotówki i ewentualnie zaawizować wypłatę z wyprzedzeniem.

   Usuń
 11. Kod rabatowy wydawał mi się niewielki, ale jak zobaczyłem, że dostają go dopiero osoby, które miesięcznie wymieniają równowartość 1-3 mln zł to mi szczęka opadła. Kto tyle wymienia?

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawie opisana kolejna platforma internetowa. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wpisy

  OdpowiedzUsuń
 13. A platformę można wykorzystać do szybszego przelewu miedzy bankami wpłacam z jednego banku do portfela w walutomacie a potem wypłacam na inne konto w innym banku i pieniądze przechodzą w ok godzinkę jest to nieco szybciej niż zwykły przelew pod warunkiem że oba moje konta są w wykazie kont walutomatu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Własnie to zrobiłem z pko do walutomatu i następnie do bzwbk i ok 2h więc i tak szybciej bo w normalnych warunkach kasa była by ok 5 h później :)

   Usuń
 14. Jakiś czas temu szukałem kantoru do obsługi formowych transakcji. Uznałem, że stacjonarne to w tym wypadku zbyt wiele przysłowiowego zachodu, no i koszty… stąd pomysł aby wymieniać online. Spodobał mi się Amronet głównie, dlatego że kiedy w grę wchodzą wysokie kwoty, a często tak u mnie bywa, mogę wynegocjować z obsługą bardzo korzystny kurs. Przelewy dostaję w ekspresowym wręcz tempie, co też mocno doceniam, w końcu czas to pieniądz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma jak wymieniać z jakimiś firmami-krzakami. Żebyś się nie zdziwił jak kiedyś Ci pieniędzy nie odeślą. Więc już lepiej wymieniać z wielką trójką, a nie łaszczyć się na ułamkowe centa czy grosza

   Usuń
  2. akurat Amronet jest bardzo znany, więc nie ma tu mowy o firmie krzaku

   Usuń
 15. Panie Złotówa, teraz walutomat oferuje 75% rabatu przy pierwszej transakcji, więc nie skorzystam z Twojego kodu, ale niemniej dziękuję za dobry artykuł :-)

  OdpowiedzUsuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Odbierz gwarantowane 600 zł w bonusach za konto w BNP Paribas w promocji "Giga premia"

Oto najnowsza promocja z kontem osobistym w BNP Paribas. Z wyższą wartością nagród! W skład pakietu gwarantowanych nagród powitalnych wchodz...