Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Najlepsze lokaty bankowe: marzec 2016 + ranking lokat

720 zł od mBanku650 zł od VeloBanku ⭐ 600 zł od: Millennium i BNP Paribas ⭐ 500 zł od: ING i Santandera900 zł od Citi

29.02.2016

Najlepsze lokaty bankowe: marzec 2016 + ranking lokat

Poniżej prezentuję najlepsze propozycje dla oszczędzających.

To niezmiennie przegląd wyłącznie bezpiecznych form oszczędzania, czyli lokat bankowych objętych Bankowym Fundusze Gwarancyjnym. Po wprowadzeniu podatku bankowego, banki na różny sposób zaczęły oszczędzać... naszym kosztem. Oprocentowanie jest więc niskie i ciągle trzeba szukać okazji.

Luty upłynął o wiele spokojniej niż styczeń, kiedy to kilka banków nawet dość radykalnie cięło stawki oferowane dla depozytów. Najkrótszy miesiąc roku takich zmian na szczęście nie przyniósł. A jaki będzie marzec? Sporo zależy od decyzji, a także od samych sygnałów dotyczących działań na przyszłość, jakie wyjdą z Rady Polityki Pieniężnej. A w tej spora część składu podlega wymianie. Póki co skupmy się na tym co tu i teraz. 

Comiesięczny przegląd lokat zaczynam od rewizji oferty kilkudziesięciu banków i wyszukania w każdym z nich najlepszej lokaty.


Przyglądając się powyższej grafice, można odnieść wrażenie, że sytuacja wygląda nieźle. Sporo banków daje po 3-4% w skali roku. A te, które oferują stawki poniżej 2% w skali roku to nieliczna grupa. Jeśli jednak oferty przefiltrować i wykluczyć lokaty dla nowych klientów i dla nowych środków, wówczas wybór staje się bardziej ograniczony. 

Z tego powodu na bieżąco aktualizowany ranking najlepszych lokat bankowych zawiera wszystkie propozycje lokat z oprocentowaniem od 2,6% do 5,0% w skali roku, dzięki czemu wybór jest szeroki i bez problemu coś dla siebie znajdą też osoby, które wykorzystały już wszystkie możliwe lokaty promocyjne.

Lokaty z premią


Stali czytelnicy bloga Bankobranie wiedzą, że takie okazje się zdarzają i warto z nich skorzystać. Przykładem może być chociażby zeszłomiesięczna promocja Agory i Toyota Banku, w której do - przyzwoicie jak na obecne czasy - oprocentowanej lokaty (2,75%) zdobyć można było dodatkową premię gwarantowaną do 110 zł. Taki bonus zwiększa zyski z lokaty zwłaszcza w sytuacji, gdy warunki do spełnienia w promocji są bardzo proste, a oferta nie wiąże się ze zobowiązaniem lojalnościowym (a więc nie ma konieczności utrzymywania konta czy lokaty po wypłacie premii).

Aktualnie mamy dostępną promocję przygotowaną przez Agorę i Raiffeisen Polbank. Na lokacie do 10 000 zł można uzyskać 4% w skali roku na 3 miesiące. Ale odsetki nie będą w tym przypadku jedynym zyskiem. Do wzięcia jest bowiem również gwarantowana premia 50 zł. Przeczytaj więcej na temat promocji lokata 4% z gwarantowaną premią 50 zł w Raiffeisen Polbanku.


Najlepsze lokaty powitalne dla nowych klientów


Comiesięczny przegląd lokat bankowych rozpoczynam niezmiennie od propozycji z najwyższym oprocentowaniem, ale są to niezmiennie lokaty wyłącznie dla nowych klientów - w większości przypadków dla takich, którzy wcześniej nigdy nie mieli nic wspólnego z danym bankiem. To spore ograniczenie. Ale jeśli Tobie już było dane skorzystać z danej propozycji to dlaczego teraz nie ma z takiej oferty skorzystać np. współmałżonek lub inny bliski, zaufany członek rodziny?

Patrząc na ranking lokat, omawianie depozytów powinienem zacząć od oferty Deutsche Banku, który daje najlepsze oprocentowanie. Dla porządku tak zrobię, ale ta propozycja - co wyczytuję z komentarzy Czytelników opisujących swe doświadczenia - nie zbiera pochlebnych opinii. Zasady promocji są tak skonstruowane, że 5% w skali roku trudno wycisnąć z całego okresu lokaty, a proces otwarcia konta - które jest niezbędne - jest bardzo długi (jedyna opcja zawarcia umowy to kurier).

O wiele łatwiej można już założyć Lokatę Happy w Idea Banku. Tu nie trzeba zakładać konta, ani innych produktów banku. Na 3-miesięczny depozyt wpłacić można od 1 000 do 10 000 zł. Uzyskasz wtedy stawkę 4% w skali roku (lokata ta, aczkolwiek z niższym oprocentowaniem, jest też w wariancie dla większych kwot - o tym nieco niżej).

Pozostałe banki dając korzystne oprocentowanie 4% w skali roku na lokatach powitalnych wymagają już otwarcia konta osobistego. Solidarnie dają też możliwość wpłacenia do 10 000 zł. Tak jest w przypadku 1-miesięcznej lokaty w Banku Smart, 2-miesięcznej lokaty w Alior Banku oraz 3-miesięcznego depozytu w mBanku.

Spośród lokat dla nowych klientów (ale w tym przypadku też i dla powracających po min. 12 miesiącach nieposiadania konta) na wyróżnienie zasługuje oferta Eurobanku: Lokata 3 razy lepsza. Na 3 miesiące bank daje 3% dla kwoty do 30 000 zł. Oprocentowanie na pierwszy rzut oka wypada więc blado na tle wyżej wymienionych lokat... ale jest szansa na uzyskanie bonusu, który wyrówna zyski z lokaty do 4% w skali roku. Szczegółowo tę promocję opisywałem tutaj.

Lokaty bankowe dla większych kwot


Gdy kwoty duże, a klient zamożny, banki - wydawałoby się - powinny zabiegać o jego względy i oferować duże procenty. Rzeczywistość jednak tak różowa nie jest i też trzeba wytężyć poszukiwania. Na szczęście kilka możliwości jest.

Lokaty bez konta


Jeśli jesteś nowym klientem dla Idea Banku możesz założyć Lokatę Happy Plus. Nie trzeba przy tym zakładać konta, ani korzystać z innych produktów banku. Na 3 miesiące dla kwoty od 10 000,01 do 100 000 zł oprocentowanie wynosi 3,25% w skali roku. Wraz z otwarciem lokaty zyskasz dostęp do bankowości internetowej i możliwość zarządzania posiadaną lokatą/lokatami i zakładania kolejnych. A w Idea Banku od czasu do czasu pojawiają się ciekawe propozycje lokat bez dodatkowych warunków. Aktualnie nie są to takie stawki jak kilka miesięcy temu (gdy można było załapać się nawet na 3,25-3,5% w skali roku), ale w lutym jedna z lokata (Na Walentynki) dawała 2,75% w skali roku na 3 miesiące.

Mniej na lokatach powitalnych daje Lion's Bank czyli oddział Idea Banku dedykowany do obsługi klientów zamożnych. Tu jednak można zdeponować od 100 000 do 350 000 zł. Oferta dostępna jest w dwóch wariantach - w każdym z nich okres lokaty to 3 miesiące, ale różnice pojawiają się w formie założenia lokaty oraz w wysokości oprocentowania. Lokata Welcome daje 3% 2,75% (bank obniżył oprocentowanie) w skali roku, ale wymaga spotkania z doradcą. Z kolei Lokata Welcome Online to 2,85% 2,5% ale bez fatygi do oddziału - jak sama nazwa sugeruje z propozycji tej można skorzystać przez Internet.

Oprocentowanie 2,9 lub 3% możesz też uzyskać na dłużej na lokacie w Noble Banku. To Lokata Rentierska Gold, która jest depozytem na dłuższy okres: 24 miesiące (2,9% w skali) lub 36 miesięcy (3% w skali roku). Na tle konkurencji wyróżnia się jednak tym, że na odsetki nie trzeba czekać do końca trwania depozytu, ale... będziesz je otrzymywać co miesiąc. Minimalna kwotą jaką należy jednak dysponować w przypadku tej lokaty to niemało: 150 000 zł. Za to limit kwoty maksymalnej jest również bardzo wysoki (20 milionów złotych). Przy tego typu kwotach pamiętaj jednak, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny daje gwarancję dla kwot do równowartości 100 000 euro.

Lokata z kontem oszczędnościowym


Z kolei w BGŻ Optima dla kwoty od 1 000 do 100 000 zł jest Lokata Bezkarna. To 3-miesięczny depozyt dla nowych oraz powracających klientów (czyli takich, którzy w BGŻ Optima nie posiadają konta oszczędnościowego co najmniej od 12 miesięcy). Lokata wyróżnia się na tle innych tym, że w przypadku jej wcześniejszego zerwania nic nie stracisz - odsetki zostaną naliczone proporcjonalnie do liczby dni utrzymywania depozytu według standardowej stawki, czyli 3,2% w skali roku. Wraz z wnioskiem o lokatę, założysz konto oszczędnościowe (bezwarunkowo darmowy rachunek służący obsłudze lokaty, ale i lokowaniu oszczędności - przy wpłacie "nowych środków" stawka oprocentowania wynosi 2,7% w skali roku do 100 000 zł). Lokatę, jak i konto można założyć online. Tak samo możesz dysponować posiadanymi w BGŻ Optima lokatami i kontami (włącznie z opcją zamknięcia dyspozycją składaną w bankowości internetowej).

Najkorzystniejsze lokaty dla każdego i bez warunków


Jeśli nie spełniasz już żadnych warunków przy lokatach promocyjnych, bo wszystkie dostępne opcje są przez Ciebie wykorzystane to trzeba szukać dalej. I tu wybór jest już cięższy. Na oprocentowanie na poziomie co najmniej 3% w skali roku ciężko liczyć. No może poza kilkoma wyjątkami w postaci np. lokat mobilnych (taka możliwość jest m.in. w Banku Millennium dającym nawet 3,25-3,5% na 3-miesięcznej lokacie oraz w Getin Banku oferującym 3% na depozycie 2-miesięcznym). Wybór to jednak skromny szczególnie gdy wziąć pod uwagę maksymalne kwoty tych lokat: 10 000 zł.

Znacznie większe kwoty i bez spełniania wyśrubowanych warunków można ulokować na lokatach z oprocentowaniem na poziomie 2,6% w skali roku. Tyle daje BOŚ Bank (lokata 6-miesięczna) i Bank Smart (na 3, 4 lub 6 miesięcy). W przypadku ostatniego z tych banków niezbędne jest jednak otwarcie lub posiadanie konta osobistego. te jest jednak bezwarunkowo prowadzone za darmo. Do 200 000 zł można też ulokować na 4 miesiące w BZ WBK (jednak pod warunkiem wpłacenia "nowych środków"). Ciut więcej, bo 2,65% na lokacie "Tylko Teraz" daje na 5 miesięcy Idea Banku. Z kolei Getin Bank i Noble Bank na 3 miesiące oferują po 2,8%, ale tu również należy spełnić warunek wpłacenia "nowych środków".

Lokaty długoterminowe - zabezpieczenie w razie spadku oprocentowania


Do propozycji lokat, które nie są obwarowywane dodatkowymi warunkami do spełnienia, trzeba też zaliczyć lokaty długoterminowe - w tym przypadku głównie są to depozyty na dwa lub trzy lata. To bardzo długi okres i jeśli obawiasz się sytuacji w której będzie trzeba lokatę zerwać to daruj sobie jej zakładanie. Odzyskasz wtedy sam kapitał (a w nielicznych przypadkach śladowe odsetki). Lokaty na długi okres świetnie się jednak sprawdzą jeśli wiesz, że określonej kwoty nie będziesz potrzebować, a dodatkowo spodziewasz się spadków stóp procentowych. Gdyby one nastąpiły to długoterminowa lokata ze stałym oprocentowaniem daje Ci pewność uzyskania z góry określonych odsetek.

Wśród lokat 2- i 3-letnich wybór jest całkiem spory. Na 24 miesiące można uzyskać oprocentowanie od 2,75% (Alior Bank i Idea Bank) przez 2,85% (Toyota Bank) do 2,9% (Noble Bank). Przy 36-miesięcznym okresie depozytu możliwości jest jeszcze więcej: Toyota Bank daje 2,8 lub 2,85% (w zależności od wybranego depozytu), a Plus Bank 2,9%. Z kolei w Santander Consumer Banku i Noble Banku uzyskać można najkorzystniejsze oprocentowanie po 3% w skali roku (Santander Consumer Bank obniżył oprocentowanie do 2,6% w skali roku).

Wszystkie lokaty z oprocentowaniem od 2,6 do 5,0% w skali roku znajdziesz w rankingu najlepszych lokat bankowych. Aktualnie obejmuje od 55 lokat z 20 banków.

Bądź na bieżąco - łap okazje


Jeśli chcesz otrzymywać informacje o promocjach bankowych i najlepszych lokatach, zapisz się na bezpłatny newsletter:
Adres e-mail
Możesz również polubić Bankobranie na Facebooku lub obserwować na Twitterze.

38 komentarzy:

 1. Z grafiki najlepszych lokat w każdym banku wynika jedno. Ci co dają mało zaczynają dawać jeszcze mniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak na stronie ING Banku Śląskiego czytam "Atrakcyjnie oprocentowane lokaty" to nie wiem czy śmiać się czy płakać. Dają max. 1,25%

   Usuń
  2. Na OKO jest 2,5%

   Usuń
  3. Tak, przez 4 miesiące a później 1%

   Usuń
 2. Najbardziej żenującą lokatę promocyjną ma Citibank. 3,5% dla 300 000 zł na 3 miesiące. Wszystko spoko, ale... zobowiązanie do utrzymania środków jest na 12 miesięcy. A dodam, że inne "najatrakcyjniejsze" lokaty Citibanku dają zawrotne aż... 0,75%.
  Lojalka grozi karą 2500 zł. A jakby tego było mało... z opłaty za konto zwalnia utrzymywanie salda 300 tys. A opłata nie byle jaka. 150 zł miesięcznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo Citi to bank dla elyty. Kto normalny trzymałby tam oszczędności na tych bieda-lokatach?

   Usuń
 3. Przestrzegam przed Idea Bankiem!. Zerwałam lokatę 25-02-2016 z kwotą powyżej 10 tys. i do dzisiaj nie mogę odzyskać swoich środków, mimo codziennych monitów i rozmów na infolinii. Słowem OSZUŚCI

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja od 3 lat korzystam i bez zarzutu. A to bardzo często bank, który daje najlepszy procent. No i nie wymaga zakładania konta.

   Usuń
  2. Podpisuję się pod tym co pisze Anonimowy1 marca 2016 10:20. Dużo dobrego Idea Bank dał w ub.r. gdy gdzie indziej była posucha, a dawali 3,25 albo 3,5%. Dziś niestety do tych stawek daleko :(

   Usuń
  3. Tylko dodzwonić się do nich ciężko jak niechcący się zdarzy zablokować konto. Na początku roku próbowałem CODZIENNIE przez 2 tygodnie, zostawiałem prośby o oddzwonienie i wreszcie oddzwonili - obsługa, normalnie bajka! Tylko raczej dla niegrzecznych dzieci :-)

   Usuń
  4. dodatkowo brak mozliwosci zmiany on-line lokat na nieodnawialne po zalozeniu, jest inny sposob? na pytanie zadane przez strone nie odpowiadaja od 3dni

   Usuń
  5. lokatę na nieodnawialną można zmienić tylko przez kontakt telefoniczny z bankiem, dziś rozmawiałam na czacie z doradcą w tej sprawie i to już tak zostanie... właśnie stracili 2 klientów ze znacznymi środkami

   Usuń
  6. lokatę na nieodnawialną można zmienić tylko przez kontakt telefoniczny z bankiem, dziś rozmawiałam na czacie z doradcą w tej sprawie i to już tak zostanie... właśnie stracili 2 klientów ze znacznymi środkami

   Usuń
  7. Ale przecież można zaczekać do dnia odnowienia lokaty i wtedy kliknąć "Zerwij"

   Usuń
  8. wtedy trzeba pilnowac kiedy sie konczy, a przy kontakcie telefonicznym numer konta dyktuje sie....?

   Usuń
 4. Czy Wam też BGŻ Optima nie naliczył odsetek na koncie za luty 2016r. Napisałem do nich wiadomość dziś rano w tej sprawie, ale żadnego odzewu ani odsetek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też brak, ale jest komunikat:
   ""Uprzejmie informujemy, że odsetki od środków na Rachunkach Głównych i Rachunkach Celowych są kapitalizowane (dopisywane do Salda) na tych Rachunkach pierwszego Dnia Roboczego następującego po zakończeniu każdego miesiąca i są widoczne w systemie transakcyjnym BGŻOptima następnego dnia roboczego po kapitalizacji."

   Usuń
  2. Czyli przez jeden dzień bank obraca środkami, które powinny być już na rachunkach klientów? Dobre, ale czy za ten jeden dzień naliczy klientom odsetki od tych środków? Czy taki sposób naliczania jest zgodny z prawem???? W skali całego banku to niezła sumka. Do tej pory w optimie było jak w cywilizowanym świecie, po zmianie systemu transakcyjnego wymyślili nowość... Bardzo ciekawe

   Usuń
  3. Wszystko czego dotknie się BNP Paribas to jest spartaczone. Kto pamięta aferę tabletową ten wie, że mam rację.

   Usuń
 5. Jak założyć Lokatę Mobilną w Millennium na 3,5%? Bo ja widzę tylko 3,25%.

  OdpowiedzUsuń
 6. Podbijam do mego komentarza wcześniej. Już znalazłam opcję na 3,5%.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe co Getin szykuje, bo Lokata na Nowe Środki jest w II edycji, która obowiazuje tylko 1-4. marca. Dotąd dawali zawsze miesięczne promocje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może czekają na decyzję RPP?

   Usuń
  2. Raczej nie, bo najbliższe posiedzenie RPP dopiero 10-11. marca.

   Usuń
  3. W Getinie oferta na 2,8% jest przedłużona do końca marca.

   Usuń
 8. Mam pytanie do konta oszczędnościowego w BGŻ Optima zakładanego wraz z Lokatą Bezkarną. Konto jest oprocentowane 2,7% w skali roku do 100 000 zł dla "nowych środków". Jaki jest okres rozliczeniowy dla naliczania odsetek na tym koncie? miesięczny czy dzienny? Czy jeśli wpłacę na to konto np. 1000 zł "nowych środków" to czy te środki będą nowe jeden dzień czy cały miesiąc? Czytałem regulaminy i opisy tego produktu na stronie banku ale dalej nie mam jasnej odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miesięczny okres rozliczeniowy. Odsetki naliczają ostatniego a dopisują po zakończeniu pierwszego dnia roboczego kolejnego miesiąca. Bank co jakiś czas (1,5 - 2 miesięcy) podaje dzień, od którego będzie naliczał promocyjne oprocentowanie na nowe środki. Jeśli po tym dniu dopłacisz choć 1zł to będzie ona oprocentowana 2,7%, aż do końca okresu promocyjnego. I tak w kółko. Jeśli przed tym dniem opróżnisz konto, to wszystkie wpłacone pieniądze do 100 tys. zł po tym dniu będą oprocentowane na 2,7%.

   Usuń
 9. W Credit Agricole lokata na 3 lata nie ma już 3% - podana w rankingu informacja jest błędna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za info. Fakt, obcięli oprocentowanie. Zmienione.

   Usuń
 10. Mam problem z kontem oszczędnościowych ING - BONUS, ponieważ założyłem je w połowie stycznia i do dzisiaj nie mam żadnych odsetek za 1/2 stycznia i luty. W związku z tym rodzi się pytanie czy nie działa to jak lokata,że środki zostaną wypłacone dopiero po 3 pełnych miesiącach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odsetki bonusowe są wypłacane po zakończeniu umowy o OKO Bonus (w ciągu 5 dni roboczych)

   Usuń
  2. Odsetki standardowe i bonusowe dopiszą po zakończeniu j.w. Praktycznie dopisują zaraz po zakończeniu, nie czekają 5 dni. Odsetki dopisują jak na lokacie, z tym, że w trakcie możesz kasę wpłacać i wypłacać.

   Usuń
 11. Santander tez juz obciął. Nie ma np. 3 proc na trzy lata... Jest 2,6. Szkoda, ze nawet wieksze kwoty trudno teraz gdzies sensownie włożyc.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie dajcie sie nabrać na Konto oszczędnościowe Bonus w ING Bank o ile już macie tam inne konta. Ferdek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co w Bonusie jest nie tak? Od lat zakładam i wszystko jest OK.

   Usuń

 13. Nastały takie czasy, że człowiek, aby zaoszczędzić, musi być już bogaty :) Konta oszczędnościowe są marne, można polować jedynie na jakieś ciekawsze lokaty. Myślę, że tak czy siak warto założyć lokatę, lepiej żeby te środki trochę popracowały, biednie to biednie ale chociaż inflacja ich nie zje.

  OdpowiedzUsuń
 14. Czy lokata np.na 20000 zwalnia z opłat za konto ?

  OdpowiedzUsuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Odbierz gwarantowane 600 zł w bonusach za konto w BNP Paribas w promocji "Giga premia"

Oto najnowsza promocja z kontem osobistym w BNP Paribas. Z wyższą wartością nagród! W skład pakietu gwarantowanych nagród powitalnych wchodz...