Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: BLIK - co to jest i jak działa? Sposób na płatności telefonem, czyli zalety i wady jakie ma Polski Standard Płatności - opinie

750 zł od mBanku700 zł od Citi700 zł od Santandera620 zł od BNP Paribas600 zł od Millennium

8.08.2015

BLIK - co to jest i jak działa? Sposób na płatności telefonem, czyli zalety i wady jakie ma Polski Standard Płatności - opinie

Telefon, klik, klik i BLIK. Zapłacone. Czy to takie proste i warte uwagi? Poniżej wyjaśniam: co to jest BLIK, jak działa, do czego służy kod BLIK, jak nim płacić, jak wypłacać gotówkę w bankomatach oraz kto może wykonać przelew na telefon BLIK.

Temat płacenia BLIKiem na blogu przewija się coraz częściej. Banki, udostępniające funkcjonalność wplatają wymóg płacenia w ten sposób do swych promocji, chcąc spopularyzować ciągle raczkujące płatności telefonem. Dziś przyglądam się zatem BLIKowi i odpowiadam na pytania z nim związane.

A zapotrzebowanie na rozgryzienie BLIKa rośnie. Trzeba bowiem z niego skorzystać, jeśli chce się bankobrać to co w promocjach oferowały już chociażby Bank Millennium, mBank czy PKO BP. Dziś pomagam więc oswoić się z systemem tym, którzy dotąd z BLIKiem nie mieli do czynienia albo wiedzą na jego temat niewiele.

Na początek trochę historii... ostatnich kilkunastu (kilkudziesięciu) miesięcy


Tak, bankowość ewoluuje dość szybko. Banki w zmieniającej się rzeczywistości i multifunkcjonalności smartfonów dostrzegły szansę na biznes. Postanowiły udostępnić klientom możliwość płacenia, jak i wypłacania gotówki z bankomatów za pomocą telefonów. Zaczęło się od odrębnych inicjatyw i wdrażania aplikacji mobilnych płatności: PeoPay (Pekao SA), IKO (PKO BP), iKasa (Alior i Getin Bank), ale banki od razu zauważyły mankamenty z tym związane: inwestycje w rozwój aplikacji, systemów, a przede wszystkim w budowę sieci punktów (czyli punktów handlowo-usługowych) akceptujących daną formę płatności. Doszło więc do porozumienia i na początku 2015 roku wdrożono Polski Standard Płatności BLIK.

Aktualnie (stan na dzień 1.08.2022 r.) z usługi korzystać mogą klienci następujących banków (klikając w nazwę banku, przy okazji sprawdzisz czy w danym banku dostępne są obecnie promocje bankowe dla nowych bądź obecnych klientów): 

BLIK - co to takiego?


BLIK to system płatności mobilnych, dzięki któremu można realizować transakcje zarówno w punktach handlowo-usługowych (czyli stacjonarne sklepy, stacje paliw, apteki, kina itp.), jak i w Internecie (np. na Allegro), wypłacać pieniądze z bankomatów oraz przekazywać pieniądze pomiędzy posiadaczami telefonów (tzw. przelew BLIK lub przelew na telefon). Aby korzystać z BLIKa nie ma potrzeby posiadania zaawansowanego technologicznie urządzenia - wystarczy smartfon z zainstalowaną aplikacją mobilną Twego banku (oczywiście z grupy wcześniej wymienionych, które współpracują w ramach BLIK). Telefon nie musi posiadać modułu NFC (który wymagany jest do płatności zbliżeniowych telefonem).

Jak zacząć korzystać z BLIKa?


Zainstaluj aplikację mobilną swego banku. Może tu pojawić się również konieczność aktywowania funkcji BLIK, jak i ustalenia limitów ilościowych/ kwotowych transakcji, które będziesz wykonywać w ten sposób. Każdy bank ustala je jednak indywidualnie.

Jak płacić BLIKiem? 


Wbrew wszelkim pozorom i obawom (które mi również towarzyszyły przed pierwszym skorzystaniem z tej opcji), transakcje BLIKiem realizuje się całkiem prosto:
 • w aplikacji swego banku wybierz ikonkę BLIK 
 • wygeneruj 6-cyfrowy kod BLIK (jest to unikatowy kod, ważny przez 2 minuty) do wprowadzenia w terminalu płatniczym lub (gdy płacisz przez Internet) w panelu płatności
 • potwierdź transakcję na telefonie (pojawi się komunikat wymagający akceptacji, w którym znajdziesz informacje o kwocie i miejscu dokonania transakcji)

I to wszystko. Po transakcji w sklepie otrzymasz paragon i wydruk potwierdzający transakcję. W skrócie przebieg płacenia BLIKiem wygląda jak na poniższym filmiku:Jak wypłacić pieniądze telefonem z bankomatu?


Wypłata BLIKiem z bankomatu przebiega podobnie do opisanej wyżej płatności. Na bankomacie umożliwiającym wypłaty za pomocą telefonu (BLIK) wybierz odpowiednią opcję dedykowaną tego typu transakcjom, wprowadź w bankomacie kwotę, którą chcesz wypłacić i dalej:
 • w aplikacji wybierz ikonę BLIK
 • wygeneruj kod
 • wprowadź kod w bankomacie
 • potwierdź transakcję na telefonie

Dla tych, którzy cenią sobie uproszczone schematy, graficzne przedstawienie przebiegu transakcji realizowanej za pomocą BLIK:

Wpłata BLIK we wpłatomacie


Wpłata gotówki z BLIKiem to funkcjonalność, która pojawiła się dopiero z czasem, a nie od razu z wprowadzeniem BLIKa. Na chwilę obecną (stan na dzień 1.08.2022 r.) wpłaty BLIKiem we wpłatomatach mogą realizować klienci następujących banków:
 • Bank Millennium;
 • Bank Pekao S.A (w tym przypadku usługa dostępna jest w bankomatach/wpłatomatach sieci Euronet i IT Card);
 • BNP Paribas;
 • Getin Bank i Noble Bank;
 • ING Bank Śląski;
 • Nest Bank;
 • PKO BP.

Gdzie można płacić BLIKiem?


Płatności mobilne możesz dokonać w punktach oznaczonych logiem BLIK i w sklepach online udostępniających opcję Płacę z BLIK. Lista miejsc, w których można płacić BLIKiem nadal pozostawia wiele do życzenia. Przede wszystkim brakuje jeszcze kilku sieci z dużą liczbą sklepów. Dopiero w 2018 roku do sieci akceptujących tę formę płatności dołączyły sklepy Biedronka i Lidl. W wielu innych sieciach handlowych ciągle jednak nie da się płacić BLIKiem.

Dla ułatwienia przygotowałem ściągę: gdzie płacić BLIKiem? (zarówno w punktach handlowo-usługowych, jak i w Internecie).

Wypłata gotówki BLIKiem - w jakich bankomatach?


Możliwość ta jest dostępna w urządzeniach m.in. ING Banku Śląskiego, Millennium, PKO BP, Santander Bank Polska oraz Euronetu (również tych zlokalizowanych przy oddziałach Alior Banku, Credit Agricole, Getin Banku, Idea Banku, mBanku), bankomatach PlanetCash, IT Card i BPS. Liczba bankomatów jest więc spora - aktualnie to ponad 11 tysięcy miejsc, w których środki można wypłacić bez karty, a telefonem.

Czy aktywacja i posiadanie BLIKa kosztuje?


W momencie, gdy system BLIK bądź co bądź dopiero raczkuje, a do jego wykorzystywania banki muszą przekonywać, wydaje się, że usługa - np. wypłat z bankomatu - powinna być darmowa. Ale tak niestety nie jest.

W przypadku PKO BP prowizja za taką transakcję pobierana jest w zależności od rodzaju posiadanego rachunku i wybranego do wypłaty bankomatu. W wielu przypadkach jest to 0 zł, ale skrajnie bank potrafi pobrać "3% wartości operacji, nie mniej niż 5 zł". Przy niektórych kategoriach kont prowizję za wypłatę gotówki w bankomatach pobiera również BNP Paribas, Credit Agricole i ING Bank Śląski. Przed korzystaniem z usługi warto zatem zajrzeć do cennika.

Bez dodatkowych kosztów odbywają się płatności za pomocą aplikacji - z Twego rachunku zostanie pobrana dokładnie taka kwota, jaka jest cena zakupionego towaru lub usługi.

Przelewy na numer telefonu BLIK


Kolejną z funkcjonalności wprowadzonych w ramach Systemu Płatności Mobilnych BLIK stały się przelewy pomiędzy użytkownikami BLIKa. Przy takich przelewach nie ma potrzeby podawania długiego, 26-cyfrowego numeru konta, ale wystarczy wprowadzić numer telefonu odbiorcy przelewu... i już. Pieniądze trafią niezwłocznie na konto bankowe Twego znajomego (o ile jest klientem banku uczestniczącego w systemie BLIK). Jest to więc także sposób na przelew natychmiastowy (aczkolwiek limitowany kwotowo). Przelewy BLIK na telefon udostępniają wyłącznie wybrane banki. A są to (wg staniu na 1.08.2022 r.): 
 • Alior Bank, 
 • Bank Millennium, 
 • Bank Pekao, 
 • BNP Paribas,
 • BOŚ Bank,
 • Citibank
 • Credit Agricole, 
 • Getin Bank i Noble Bank, 
 • ING Bank Śląski, 
 • mBank, 
 • PKO BP (w tym Inteligo), 
 • Santander Bank Polska.
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa (SGB).

Jak zlecić przelew na telefon BLIK?


Dyspozycję możesz złożyć w aplikacji mobilnej banku (tam gdzie zlecasz "zwykłe" przelewy lub gdzie generujesz kod BLIK - on jednak przy przelewie potrzebny nie będzie). Podajesz numer telefonu swego znajomego któremu chcesz przelać środki, wpisujesz kwotę, zatwierdzasz transakcję i środki od razu mogą być na koncie bankowym Twego znajomego (jeśli jest klientem banku, który obsługuje BLIK i już zarejestrował swój numer telefonu, wiążąc go z jednocześnie z numerem rachunku bankowego).

Co ciekawe... by zlecać przelewy na telefon BLIK samemu nie trzeba rejestrować swego numeru (tak przynajmniej jest w testowanych przeze mnie przelewach z mBanku).

Ale jeśli takiej rejestracji nie zrobisz, a ktoś z Twych znajomych wykona przelew do Ciebie, wówczas środki nie trafią natychmiast na Twe konto, ale... otrzymasz SMS z instrukcją ich odbioru - pieniądze będziesz mógł wypłacić online na wskazany przez siebie numer konta. Ale w tym przypadku przelew odbędzie się już zgodnie z sesjami Elixir.

Przelewy na telefon w ramach systemu BLIK mają usprawnić przekazywanie drobnych kwot i rozliczanie gdy np. z paczką znajomych wybieracie się do kawiarni, a każdy płaci za siebie. Jeśli nie macie drobnych, by każdy zrzucił się na swoją część rachunku, a nie chcecie dzielić zamówień na różne rachunki to wtedy płatność może dokonać jedna osoba, a pozostałe przeleją jej pieniądze w prosty sposób - na numer telefonu właśnie (który każdy ze znajomych zapewne zna), a bez podawania długich numerów rachunków bankowych. Trzeba jednak pamiętać o możliwych w Twym banku ograniczeniach kwotowych takiego przelewu.

Czy warto aktywować BLIK?


Na dzień dzisiejszy trudno mi wyobrazić sobie sytuację, w której taka forma płatności wyprze "stare", poczciwe karty płatnicze, zwłaszcza gdy umożliwiają one szybkie i wygodne płatności zbliżeniowe. Jednak funkcjonalność w aplikacji mobilnej warto aktywować. BLIK może przydać się w awaryjnych sytuacjach, gdy zapomnimy zabrać ze sobą portfel albo, co gorsze, zgubimy go lub zostanie nam skradziony. Wówczas dostęp do gotówki da nam telefon. BLIK jest więc alternatywą i może sprawdzić się w sytuacjach, gdy nie chcemy ryzykować i zabierać ze sobą większej gotówki czy kart płatniczych. Z nich można zrezygnować, ale telefon mamy ze sobą raczej w każdej sytuacji. Więcej na ten temat pisałem przy okazji poradnika bezpiecznego plażowania z portfelem i kartą płatniczą u boku.

BLIK - dodatkowe korzyści, promocje, okazje


Wszystkie promocje powiązane z systemem płatności mobilnych BLIK oznaczam etykietą BLIK - możesz je przejrzeć tutaj.

Chcesz dowiadywać się o bieżących promocjach bankowych oraz - jak dzięki powyższemu artykułowi - poszerzać swoją wiedzę na temat bankowości i najnowszych rozwiązań finansowych, zapisz się na bezpłatny newsletter:


Źródło grafiki nr 1: freedigitalphotos.net; nr 2: polskistandardplatnosci.pl

54 komentarze:

 1. Zasięg, zasięg i jeszcze raz zasięg. Jak Blik nie pojawi się w sieciach typu Biedronka czy Lidl to
  a) nie ma za bardzo gdzie płacić - na punkt akceptujący można trafić od przypadku do przypadku
  b) inni też nie będą chcieli akceptować tej usługi

  OdpowiedzUsuń
 2. Zainspirowany artykułem sprawdziłem gdzie w mej miejscowości można zapłacić za pomocą Blika. Miejscowość 20-paro tysięczna. Na mapie usiane punkty akceptujące płatności - całkiem nawet sporo tego, ale wszystko to mało znane miejsca: jakaś przychodnia weterynaryjna, pralnia, jakiś osiedlowy sklep spożywczy, jakiś wulkanizator. Ciekawe jak wygląda to w praktyce? Czy są oni świadomi, że mają u siebie taką opcję i czy byliby w stanie przeprowadzić transakcję gdyby pojawił się klient chcący zapłacić w taki sposób? Czy po prostu Polski Standard Płatności tak po prostu chwali się tysiącami punktów, żeby to jakoś wyglądało?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Założyłem konto 360. Dopiero w trzecim punkcie udało mi się zapłacić. W dwóch innych płatność nie działała albo nikt nie potrafił jej obsłużyć. Ale teraz na Shellu mi się udało bez problemu i w zeszłym i w tym miesiącu.

   Usuń
  2. Jeśli w sklepie są terminale PSP to wystarczy powiedzieć obsłudze żeby wybrali po swojej stronie terminala przycisk - Płatność Mobilna , bodajże pod 8. Na hasło Blik robią zazwyczaj wielkie oczy :)

   Usuń
  3. Też płace na Shellu. Słyszałem o Orlenie, ale podobno nie na każdej stacji co już jest wadą sporą. Mogliby się bardziej ogarniać z rozwojem tego to byłoby inaczej. A tak jest cieniutko

   Usuń
  4. No cóż... Polski Standard Płatności jest ślamazarny. Ile miesięcy wprowadzali możliwość wypłacania w bankomatach Euronetu?! CIągle zapowiadali, a wdrożyli dopiero w zeszłym miesiącu.

   Usuń
  5. @Marcin, wielkie oczy i wielkie zamieszanie. Jak ja płaciłem to pani na kasie najpierw wezwała kierowniczkę, a później dzwonili na jakiś swój sklepowy help desk. Ostatecznie się udało, dziękowali za wdrożenie ;)

   Usuń
  6. Z BLIKA mogą korzystać wszyscy użytkownicy aplikacji mobilnych Getin Noble Banku: Getin Mobile, skierowanej do klientów detalicznych oraz Noble Mobile, przeznaczonej dla klientów segmentów noble i private banking.

   Usuń
 3. Blik, srik. Trzeba miec polaczenie z internetem, a nie szukac darmowego wifi ciagle... To jest fajne, ale dla niewielu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj dziś raczej niewielu nie ma Internetu w telefonie. Ale oczywiście to jest dodatkowe ograniczenie. Z kartą takiego problemu nie ma.

   Usuń
 4. Nie każdy pewnie wie, ale dzięki Blikowi w Millennium można w bankomacie wypłacać też pieniądze z karty kredytowej. A we wspomnianej promocji która obowiązuje w Millennium do końca sierpnia oznacza to ni mniej ni więcej, że można mieć o wiele tańszą gotówkę z karty kredytowej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. możesz opisać jak to działa ? Marta kredytowa Milelnium czy innego banku ?

   Usuń
 5. IKO (aplikacja PKO/Inteligo) działa nie tylko na wszystkich współczesnych smartfonach, ale także na prostych telefonach obsługujących aplikacje JAVA oraz urządzeniach z systemem Symbian.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale to IKO. BLIK już nie

   Usuń
  2. BLIK to nie aplikacja tylko standard płatności mobilnych.

   Klienci PKO BP (PKO, Inteligo oraz dawnej Nordei) płatności BLIK dokonują przez aplikację IKO.

   Klienci innych banków - w aplikacji danego banku np. INGBankMobile, BZWBK24mobile.
   Większość banków wspiera tylko 2-4 najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych, a aplikację PKO (IKO) uruchomisz na praktycznie każdym telefonie.

   Usuń
 6. Blik nie działa w TMUB.

  OdpowiedzUsuń
 7. Płaciłem BLIKiem w promocji Inteligo i uczucia są raczej negatywne. Po pierwsze osoby obsługujące kasy nadal nie mogą zaskoczyć za pierwszym razem o co chodzi. Po drugie muszę uruchamiać Internet w telefonie, włączyć aplikację, wygenerować kod i ręcznie przepisać go do terminala. Po co, skoro mam kartę zbliżeniową i wystarczy ją tylko przyłożyć? Telefon może się rozładować, nie jest odporny na upadki i wodę. Karta płatnicza umożliwia błyskawiczne płatności zbliżeniowe, nie potrzebuje własnego zasilania, a dodatkowo jest odporna zarówno na upadki, jak i wodę. Przykro mi, ale osobiście wolę karty zbliżeniowe. Kody BLIK są dla mnie idealne tylko przy wypłatach pieniędzy z bankomatów (100% odporności na skimming).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, ale bankom zależy byś mógł i chciał płacić telefonem. Wyjdziesz na spacer, najdzie Cię ochota na loda, napój czy cokolwiek innego. Prawdopodobieństwo, że nie masz portfela jest spore i z zakupów zrezygnujesz. Ale telefon raczej będziesz miał ze sobą zawsze, więc ulegniesz pokusie zakupów, jak będziesz miał nawyk płacenia telefonem. Ty wydasz, bank zarobi ;)

   Usuń
  2. Też się przez pewien czas zastanawiałem dlaczego banki czy Allegro tak maniakalnie promują płatności mobilne, aplikacje itp. No a jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Zarobić mogą na naszych impulsywnych zakupach, zachciankach i w każdych okolicznościach. Bo prosto, szybko i zawsze pod ręką

   Usuń
 8. 1) poleganie na łączu do komórkowym łączu do internetu - które jest z natury zawodne - błąd
  2) wykorzystywanie łącza do internetu za które trzeba płacić sieciom komórkowym - bląd
  3) poleganie na urządzeniu (smartfon) które trzyma baterię od kilku godzin do maksymalnie 2 dni - błąd
  4) poleganie na dodatkowym urządzeniu (i oprogramowaniu) które jest zawodne, ma swoje widzimisie, czasami nie działa bez powodu - błąd
  5) nie dzielenie się z użytkownikiem systemu zyskiem który ma bank - błąd

  tak, widać ze polski pomysł. Bardzo przemyślany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ad 5) Moneyback 10% od Millennium to pozytywny wyjątek.

   Usuń
 9. Z większością argumentów na "nie" muszę się zgodzić. Ale jeśli skonfrontować BLIK z płatnościami telefonem z NFC to trzeba przyznać, że jest łatwiej, taniej, bez zaawansowania technologicznego telefonu. Więc o ile BLIK jest słabą alternatywą do płacenia kartą to już w zakresie płatności telefonem, moim zdaniem, bije konkurencyjne rozwiązania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, samo NFC jest skomplikowane, bo trzeba mieć umowę z odpowiednim operatorem komórkowym, ale są już płatności HCE (np. PeoPay). Płatność jest błyskawiczna, nie trzeba przepisywać żadnych kodów i nie trzeba mieć umowy z żadnym operatorem. Dodatkowo teraz ma wejść HCE2, które nie wymaga połączenia z Internetem (lada moment wprowadzi to BZWBK). Także BLIK znowu przegrywa z kretesem. No chyba, że ktoś nie ma telefonu z NFC, ale to jedyny przypadek, gdzie BLIK wygrywa. Podobno Polski Standard Płatności ma wprowadzić HCE, ale to tylko plotki.

   Usuń
 10. Wkrótce i Getin ma dołączyć do BLIKA.

  OdpowiedzUsuń
 11. Blik i Euronet w kulki lecą bo komunikaty są takie jakby w każdym bankomacie Euronetu można było wypłacić gotówkę bez karty a to pic na wodę. Mnie w jednym się nie udało, a dziś właśnie wyczytałem, że bywają jeszcze bankomaty Euronetu bez opcji BLIKA.

  OdpowiedzUsuń
 12. A mnie ciekawi, czy dostęp do aplikacji jest w jakiś sposób chroniony? Co, jeśli zgubimy smartfon? Czy każdy z poziomu naszego telefonu może wygenerować kod i w ten sposób opłacić sobie usługę czy wyjąć pieniądze z bankomatu?
  Przyznam, że nie jestem fanem nowinek, a to własnie dlatego, że w niesprawdzonych rzeczach często kuleją procedury bezpieczeństwa. Czy z BLIKiem też tak jest? Tego nie wiem, a chciałbym się dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zależności od banku do apki logujesz się jak do bankowości albo ustanawiasz odrębny PIN do logowania

   Usuń
  2. Apropos bezpieczeństwo ? Pomyśl sobie, prościej jest skorzystać z PayPassa do 50 zł na Twojej karcie czy wykraść telefon, znać kod odblokowujący ekran telefonu + PIN do aplikacji mobilnej Banku ? :)

   Usuń
 13. Właśnie wyczytałem, że w Millennium promocja ma zostać wydłużona do końca roku i wszystkie transakcje BLIKiem zostają darmowe.

  OdpowiedzUsuń
 14. Do Admina: Niestety BLIK nie działa w Millennium dla WindowsPhone proszę o poprawę. Konsultanci nie mają odpowiedzi kiedy będzie aplikacja dostępna...

  OdpowiedzUsuń
 15. Słabo, że nie wymieniono najważniejszego powodu wprowadzenia BLIK, tj. wykiwania kartelu visa/mcard

  OdpowiedzUsuń
 16. Kilka dni temu moja karta z Mbanku (z delfinkami)przestała działać, (zużycie materiału (czipa) ważność karty 03.2016. Na Mlinii (ostatnio bardzo się poprawiła!) Zastrzeżono zniszczoną kartę i zaproponowano wysłanie nowej (czas oczekiwania do dwóch tygodni)Co robić... Miła paniz Mlinii przesłała mi niezobowiązujący link do Blinka, że ja czegoś takiego wcześniej nie odkryłem! Ten Blink to jest po prostu r e w e l a c j a!!! zapłaciłem transakcję w sklepie (zwykłym spożywczym, z nowym terminalem)wypłaciłem kasę z Euronetu ( na dole po prawej w bankomacie opcja blink)zapłaciłem za rachunki domowe i firmowe w ciągu sekundy (kodem QR, bez zbędnego wpisywania nr faktury, kwoty, itp... Jak dla mnie REWELACJA! prosta w obsłudze! (Zaznaczam, że mam 56 lat ...no i jestem wodnikiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cos w tym faktycznie jest. Widac w mBanku mocno musieli ostatnio postawic na obsluge. Dzwonie bez zadnych kolejek, teraz jeszcze to polaczenie na klik. no i obsluga serio fachowa. dzwonie i zalatwiam wszystko jednym polaczenie,

   Usuń
 17. Czy ktoś wygenerował czek Blik ? wtedy internet nie jest potrzebny.Czy wtedy moge skorzystać z najnowszej promocji Orlenu ? Nie używam smartfona ale mam aplikację (BZ WBK) na tablecie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Czy ktoś wygenerował już czek Blik ? Nie trzeba mieć internetu.

  OdpowiedzUsuń
 19. W mBanku wprowadzili mLinie na klik - świetna opcja, korzystałam już i jestem pod wrażeniem - profesjonalna obsługa zawsze "pod reka" bez koniecznosci zapamietywania setek haseł tak jak we wiekszosci w/w banków! od dziś używam tylko tej opcji, dotychczasowe odchodza do lamusa

  OdpowiedzUsuń
 20. Mógłby być jakiś sygnał dzwiękowy podczas płacenia zbliżeniowo BLIKIEM. Trwa to nieco dłużej i czasem kasjerka z niecierpliwiona porywa terminal a ja nie jestem pewny czy transakcja została zkończona poprawnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale przecież BLIK to nie jest płatność zbliżeniowa. Więc kasjerka nie porwie Ci terminala w którym wprowadzasz kod.

   Usuń
 21. Nie pamiętam już gdzie, ale ostatnio ktoś opisywał że nawet na Allegro można płacić BLIKiem, że trzeba płatności wybrać bank ING ...
  Ktoś się z tym spotkał ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W PayU już jest ale czy na Allegro? Wczoraj robiłem zakupy i nie zauważyłem, acz nie szukałem.

   Usuń
 22. Ironicznie: Jaki jest idealny sposób na proste i bezpieczne finansowanie płatności BLIK? Moim zdaniem jest to system dużo efektywniejszy od kart w tworzeniu maksimum okazji do (formuła prawna) "niekorzystnego rozporządzenia swoim majątkiem" szczególnie pod wpływem impulsu. Operacje finansowe między klientem, a bankiem czy między bankami były dwuetapowe, eliminując skutki braku koncentracji dysponenta. Druga osoba analizowała i zatwierdzała transakcję. Zachwyt nad technicznymi aspektami bezbolesnego uwalniania się od zasobów finansowych wygląda iracjonalnie przy aktualnym poziomie wiedzy ekonomicznej.

  OdpowiedzUsuń
 23. Jak dla mnie świetny pomysł i świetna realizacja. Dobre, bo polskie :), może wreszcie zacznie być prawdziwe. BLIK używam głównie do wypłacania pieniędzy w bankomatach. Bezpieczne, szybkie i... darmowe w kontekście wprowadzenia drobnych opłat przez mBank przy wypłacie kartą poniżej 100 zł. Bardzo dobrze BLIK sprawdza się przy płaceniu na allegro i w sklepach internetowych, o ile dopuszczają taką opcję. Szybciej i łatwiej niż klasycznych przelewem. Bardzo wygodnie i szybko można wykonać małe przelewy na konto lub telefon. W przypadku tego drugiego zmusza odbiorcę do akcji (musi uruchomić aplikację i wpisać kod bankowy, ostrożni się zawahają), ale pieniądze przechodzą bez zwłoki. Czeków nie próbowałem. Płacenie w sklepach mniej wygodne niż kartą, ale może się okazać zbawienne, gdy zapomnimy karty. Bo smartfonu nie zapominamy przecież nigdy. :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Kłopot pojawia się przy zwrotach. Ostatnio dwa razy zapłaciłem za zakupy w zalando i dwa razy dokonałem zwrotu. Zalando tego samego dnia kiedy otrzymali przesyłkę wysłało środki do Paypro (operatora Blika), a Paypro wysyła maila do mnie z pytaniem "na jakie konto zwrócić kasę?". Mimo natychmiastowej odpowiedzi jeden zwrot dostałem po kilku dniach a na drugi nadal czekam (chyba ponad tydzień). Odradzam, przy dużym prawdopodobieństwie zwrotu.

  OdpowiedzUsuń
 25. Mało gdzie kto wie czym to się je.
  W sklepach kasjerki robią gały co to takiego.
  Carrefour nie obsługuje blika,
  bo nie wiedza co to jest.
  Jednym słowem Blik to wielki kit :-))
  Płacąc kartą na sumę 300zł, konta w bankach są bezpłatne lub obniżone.
  A płacąc BLIKIEM nic a nic :-)))
  żadnego korzyści z bliku nie ma, tylko tyle że wygodny.

  OdpowiedzUsuń
 26. wczoraj wyplaciclem 50 zl BLIKiem z bankomatu Euronetu.
  Prowizja - 5zł, przy wyplacie kartą 0 zl.
  zycze powodzenia we wdrazaniu tej usługi.

  OdpowiedzUsuń
 27. W Banku Millennium można płacić blikiem też z telefonów Windows Phone,

  Płatności BLIK są dostępne dla telefonów z systemem:

  Android (od wersji 2.3),
  iOS (od wersji 5.1.1),
  Windows Phone (od wersji 3.0.0.0).

  źródło: https://www.bankmillennium.pl/bankowosc-elektroniczna/bankowosc-mobilna/aplikacja-mobilna-klienci-indywidualni-biznes/platnosci-blik

  OdpowiedzUsuń
 28. Płatność BLIKIEM na prawdę jest bardzo prosta. Dosłownie kilka sekund i transakcja zrealizowana, bez podawania jakiś dodatkowych danych, numerów kont itp. To zdecydowanie dobre rozwiązanie dla zabieganych osób, które pod ręką wolą mieć telefon niż kartę płatniczą :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Korzystam z BLIKA w Inteligo jest to szybki sposób na płatność za zakupy online oraz rewelacyjny sposób na wypłatę gotówki z bankomatu bez potrzeby posiadania karty przy sobie.

  OdpowiedzUsuń
 30. Moim zdaniem BLIK to zwykły gadżet - warto wiedzieć co to jest i jak to działa, ale dla mnie nie specjalnie przydatne. Po pierwsze w telefonie może Ci paść bateria ( wiadomo, że smartphony mają je słabe ) i o ile nie masz przy sobie zapasowej to leżysz. Nie zrobisz nic, jesteś odcięty od pieniędzy. To samo jak telefon po prostu upadnie i się rozwali - leżysz. Karta płatnicza może upaść i działa dalej, telefon raczej już nie. Poza tym awaria internetu - Twój operator nawalił i ma awarię - znowu leżysz. Oczywiście w przypadku karty może się zdarzyć, że operator ma awarię i akurat tam gdzie płacisz jest terminal bezprzewodowy i nie zapłacisz kartą. Ale możesz pójść z kartą do bankomatu i wypłacić gotówkę. Z Blikiem przy awarii Twojego operatora nie zrobisz nic. Kartą zapłacisz dużo szybciej, przykładasz do terminala i zapłacone, ewentualnie potwierdzasz PINem. A z Blikiem to musisz odblokować smartphona, odpalić aplikację, uruchomić kod BLIK, wklepać go, poczekać chwilkę i autoryzować. Trochę dłużej to trwa. Zresztą zimą, jesienią jeszcze ok, ale latem w krótkich spodenkach i t-shircie nie wyobrażam sobie noszenia 5-calowego smartphona i zapasowej baterii. Wolę wizytownik z kartą w środku, który bez problemu chowam do kieszeni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na bankomacie złodziej może zainstalowć nakładkę i wyczyścić konto z kasy, osoby, które wypłacają BLIK-iem są w tym przypadku bezpieczne. Poza wyplacając w bankomacie małe kwoty w niektórych bankach, unikamy prowizji. Co do awarii operatora komórkowego, to ja mam nr w play, w razie awarii mogę korzystać z zasięgu innych sieci. Można tysiąć argumentów przytaczać, ale akurat do wypłat z bankomatów BLIK jest super, telefon w dzisiejszych czasach nosimy przy sobie i jak ktoś ma wprawe, to wypłata BLIK-iem trwa krócej niż kartą.

   Usuń
 31. Pytam w sklepie czy można blikiem zapłacić, pani mówi że można, lecz muszę mieć kartę przy sobie aby ją wprowadzić, bezsens jak bym miał kartę przy sobie, to bym kartą zapłacił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to ze świadomością nt. blika bywa. Ale jest lepiej. Przynajmniej na Orlenie i w Dino płacę zawsze bez problemów.

   Usuń
 32. jestem bardzo zadowolona z płatności interentowej razem z blikiem, polecam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 700 zł za Konto Santander (krótsza karencja!)

Nowa edycja przynosi dwie zmiany na lepsze.  To wyższa premia pieniężna oraz skrócony okres wykluczenia dla byłych posiadaczy konta w Santan...