Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Najlepsze lokaty bankowe - wrzesień 2015. Ranking

720 zł od mBanku700 zł od Citi600 zł od Millennium530 zł od BNP Paribas ⭐ 500 zł od: ING i Santandera

31.08.2015

Najlepsze lokaty bankowe - wrzesień 2015. Ranking

Rozbudowany ranking lokat z udogodnieniami. Sprawdź wrześniowy przegląd depozytów i nowy ranking lokat.

W sierpniu nie obradowała Rada Polityki Pieniężnej, a wielu bankowców wyjechało chyba na wakacje. W ofercie depozytów - w porównaniu z lipcem - działo się niewiele. Ani nie pojawiły się perełki czy jednorazowe okazje. Nie było drastycznych cięć oprocentowania lub wycofywania promocyjnych ofert. Aż do czasu, gdy pod koniec miesiąca coś drgnęło.

To zapewne ucieszy tych, którzy czekali na zgromadzenie odpowiedniej kwoty środków lub będą je mieć dopiero dostępne. W chwili obecnej bez spełniania wyśrubowanych warunków można bowiem skorzystać z promocyjnej oferty lokaty dającej aż 4,5% i to dla nie byle jakiej kwoty, bo nawet do 50 000 zł. A i pojawiła się też propozycja z oprocentowaniem (w chwili obecnej) 4% bez limitu kwoty i to na dłuższy okres. Ale o tym za chwilę.

Comiesięczny przegląd lokat tradycyjnie zaczynam od przyjrzenia się lokatom nr 1 z każdego banku. To zestawienie bardziej służy jednak jako ciekawostka i poglądowe rozeznanie na rynku depozytów.


Już na pierwszy rzut oka widać, że są banki, które nie kwapią się w zaoferowaniu ekstra lokaty chociażby na powitanie. Te banki omijam szerokim łukiem i poniżej skupiam się już tylko na tych, które przygotowały najkorzystniejsze propozycje z oprocentowaniem co najmniej 2,75% w skali roku. Wszystkie lokaty znajdziesz w rankingu najlepszych lokat - wrzesień 2015.

Warto do niego zajrzeć również dlatego, że na prośbę Czytelników wprowadziłem ciekawe udogodnienia. Od teraz ranking daje możliwość sortowania zawartości, a więc bez problemu wyszukasz lokaty nie tylko według wysokości oprocentowania, ale też uporządkujesz je np. od tych, które umożliwiają wpłatę najniższej kwoty, po te z najwyższą możliwą do ulokowania sumą oszczędności. Zachęcam do testowania ;)

Najwyższy procent, ale dla nie najwyższych kwot


Zestawie co prawda otwiera lokata dla nowych klientów Deutsche Banku, ale wymagane jest w jej przypadku otwarcie konta. Stawka 5% może kusić. Jest to jednak propozycja tylko 2-miesięcznego depozytu w kwocie do 10 000 zł. Zdalnie umowę można zawrzeć wyłącznie za pośrednictwem kuriera (odpada opcja przelewu autoryzującego), a trzeba też pamiętać o koszcie późniejszego zamknięcia konta (fatydze do oddziału lub wysyłce listu z wypowiedzeniem).

O wiele lepiej wypada w tym przypadku Lokata Happy w Idea Banku. To również lokata powitalna skierowana wyłącznie dla osób, które dotąd nie posiadały żadnych produktów tego banku. Lokata daje 4% także dla kwoty do 10 000 zł, ale jest to depozyt 3-miesięczny. Aby skorzystać z promocyjnej oferty nie trzeba zakładać konta. Wraz z otwarciem lokaty uzyskasz dostęp internetowy do Idea Banku, z poziomu którego możesz później zarządzać lokatami i zakładać kolejne.

Aktualnie jeszcze trzy inne banki oferują oprocentowanie na poziomie 4% w skali roku. Bliźniaczo podobne oferty skierowane są jednak wyłącznie do nowych klientów, którzy muszą otworzyć konto osobiste. Maksymalnie na takich lokatach można zdeponować do 10 000 zł. Oferta taka dostępna jest w Alior Banku, Meritum i mBanku. W przypadku dwóch pierwszych są to lokaty 2-miesięczne. mBank proponuje depozyt na trzy miesiące.

Najlepsza lokata dla niemałej kwoty - Lokata Odlotowa


Niedawno pojawiła się świetna propozycja lokaty bankowej, którą można założyć za pośrednictwem Open Finance. To 2-miesięczna Lokata Odlotowa z oprocentowaniem 4,5% w skali roku dla kwoty do 50 000 zł. Niższe oprocentowanie (3,5%) otrzymają osoby, które w pierwszym półroczu skorzystały z Lokaty "Okrągła Czwórka". Ale i ta stawka wyróżnia się na tle innych ofert depozytów.

Z propozycji można skorzystać bez otwierania konta i bez podpisywania umów na inne produkty, ale niezbędne jest spotkanie z doradcą. Aby się na nie umówić, wcześniej należy skontaktować się z infolinią lub wysłać formularz kontaktowy dostępny na stronie Open Finance. Na spotkaniu (które w moim przypadku trwało ok. 15 minut) złożysz wniosek i otrzymasz dane niezbędne do opłacenia depozytu. Lokatę prowadzi Getin Noble Bank, co oznacza, że środki na niej zdeponowane będą objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym (o ile suma Twych oszczędności w banku nie przekroczy równowartości 100 000 euro). Szczegółowy opis oferty znajdziesz tutaj.

Najkorzystniejsze lokaty bankowe dla większych kwot


Niezmiennie lokatą, którą warto w tym przypadku wyróżnić jest Lokata Bezkarna w BGŻ Optima. Można na nią wpłacić od 1 000 do 100 000 zł i uzyskać 3,2% w skali roku. To lokata 3-miesięczna, ale - jak może sugerować nazwa - można ją zerwać w dowolnym momencie bezkarnie, tj. bez utraty odsetek. Zostaną one naliczone zgodnie z liczbą dni faktycznego zdeponowania środków. Lokatę otworzysz online, wykonując przelew ze swego obecnego banku. Wraz z lokatą bank uruchomi dla Ciebie również bezwarunkowo darmowy rachunek oszczędnościowy, który pozwoli zarządzać lokatą i zrobić przelew, jeśli lokatę zechcesz zerwać. Ale na tym koncie możesz również ulokować dodatkowe oszczędności - w kwocie do 100 000 zł uzyskasz całkiem przyzwoite oprocentowanie: 2,8% w skali roku. Jeśli z czasem postanowisz rozstać się z BGŻ Optima, rachunek zamkniesz dyspozycją złożoną online w systemie bankowości internetowej.

Dobrą propozycję, ale już w sztywnej ramie kwotowej daje Noble Bank. Lokata Na Otwarcie skierowana wyłącznie dla nowych klientów to 2-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 3,5% w skali roku. Ulokować można na nim ni mniej, ni więcej, a 200 000 zł.

Drugi z banków specjalizujących się w obsłudze zamożnych klientów to Lion's Bank - oddział Idea Banku. Dla nowych klientów oferuje on Lokatę Welcome i Welcome Online, dając na nich odpowiednio 3,5 i 3,25%. Pierwszą z lokat można założyć wyłącznie podczas wizyty w oddziale banku (warto zwrócić tu jednak uwagę, że placówki Lion's Banku znajdują się wyłącznie w największych miastach). Lokatę Welcome Online można za to założyć przez Internet. Oczywiście jeden klient może zdecydować się na jedną lokatę tylko w jednym wariancie, a ulokuje na niej od 100 000 do 350 000 zł.

W tym miesiącu zestawienie być może czyta zdobywca 35 milionów złotych w niedawnym losowaniu Lotto. Gratuluję! ;) Ale i współczuję, bo nie dość, że lokat z dobrym oprocentowaniem dla dużych kwot jest nie za dużo to dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że 100-procentową ochronę Bankowy Fundusz Gwarancyjny daje wyłącznie do równowartości 100 000 euro. Więc jeśli duże środki będą "rozbijane" na lokaty w różnych bankach warto również wziąć pod uwagę Lokatę Rentierską Gold w Noble Banku. To co prawda lokata długoterminowa, ale dla tych co cenią sobie odsetki otrzymywać częściej. Tu bowiem zyski z lokaty bank wypłaca raz w miesiącu w dniu wyznaczonym przez klienta. Stąd też i nazwa depozytu: Lokata Rentierska Gold. Ulokować można na niej kwotę od 150 000 zł do 20 000 000 zł. Do wyboru są dwa okresy: 24 lub 36 miesięcy. W zależności od wybranego czasu umowy, otrzymasz stałe oprocentowanie odpowiednio wynoszące 3 lub 3,25% w skali roku.

Zarezerwuj sobie wysoki procent dzięki... ankiecie


Ta propozycja jest dość nietypowa jak na przegląd najlepszych lokat, ale jest warta uwagi zwłaszcza tych, którzy na lokacie chcieliby mieć dobry procent, ale i możliwość dopłacania do kapitału. To propozycja nowego konta oszczędnościowego Wymarzony Cel, który zamierza wprowadzić do swej oferty Raiffeisen Polbank. Trwa obecnie promocja, w której osobom, które wypełnią krótką, zajmującą dosłownie 1-2 minuty, ankietę, bank podwoi odsetki. Oprocentowanie wyjściowe na koncie nie jest oszałamiające. Uzależnione od stopy referencyjnej NBP wynosi obecnie 1,5% w skali roku. Jeśli jednak spełnisz dodatkowe warunki, tj. dopłacisz do konta co najmniej 1 zł, a dodatkowo nic z niego nie wypłacisz, bank dorzuci Ci bonus do oprocentowania w wysokości +0,5%.

A jeśli warunki te będziesz spełniać co miesiąc do końca roku to w dniu 15.01.2015 r. otrzymasz podwojenie odsetek dotąd naliczonych. Wyjdzie więc równowartość oprocentowania lokaty w wysokości aż 4% w skali roku. Oczywiście wtedy, gdy nie zmieni się nic w stopach procentowych NBP, ale ewentualne decyzje Rady Polityki Pieniężnej wpłyną nie tylko na oprocentowanie powyższego konta oszczędnościowego, ale i ofert depozytowych (w tym lokat) oferowanych przez inne banki. Szczegóły promocji (w której ankietę należy wypełnić do 6.09., a konto założyć do 30.09.2015 r.) opisuję tutaj. Aby podobne, krótko trwające okazje nie umknęły Twej uwadze:

Miałem już wszystkie promocyjne lokaty. Gdzie teraz znajdę najlepsze lokaty bankowe?


To zawsze najtrudniejsze wyzwanie. Jeśli posiadane oszczędności lokowałeś/-aś już na wszystkich promocyjnych lokatach dla nowych klientów, teraz wybór jest już zawężony. Pamiętaj jednak o jednym pozytywnym wyjątku. Opisywana wyżej Lokata Bezkarna jest dostępna dla nowych klientów, ale także i takich, którzy rachunek w BGŻ Optima zamknęli co najmniej 12 miesięcy temu. Jeśli dokładnej daty nie pamiętasz, możesz zadzwonić na infolinię banku. Gdy okaże się, że okres karencji minął, bez problemu ponownie założysz Lokatę Bezkarną. W innych bankach zasady są już jednak restrykcyjne. "Nowym klientem" jest się tylko raz.

Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom i spełniając prośby, obniżyłem próg minimalnego oprocentowania lokat uwzględnianych w zestawieniu. Teraz jest to 2,75% w skali roku, dzięki czemu można znaleźć wiele propozycji bez wykluczeń dotychczasowych niektórych klientów czy obwarowań kwotowych. Dzięki temu możesz znaleźć nie tylko długoterminowe lokaty (nawet do 36 miesięcy) dające 2,85-3% w skali roku, ale też i krótsze, kilkumiesięczne. Takie jak chociażby 2- lub 4-miesięczny depozyt w Banku Smart, który można założyć bez żadnych dodatkowych warunków (także bez konta) i uzyskać 2,85%. Nie dłuższe niż 9 miesięcy lokaty ze stawką co najmniej 2,75% w skali roku znajdziesz też w Idea Banku, Raiffeisen Polbanku oraz Toyota Bank.

Ale to nie wszystkie zmiany w najnowszym rankingu. Jest też drobna zmiana techniczna. Część kolumn można sortować, dzięki czemu łatwiej będzie Ci odnaleźć odpowiadającą propozycję ze względu na okres trwania depozytu czy kwotę, którą chcesz ulokować. Narzędzie zostało wprowadzone, bo szukasz w końcu najlepszych lokat. A przecież i czas to pieniądz, więc teraz szukać będzie łatwiej.

Zobacz: ranking najlepszych lokat bankowych - wrzesień 2015

Chcesz otrzymywać powiadomienia o najlepszych promocjach bankowych oraz o nowościach wśród lokat? Zapisz się na bezpłatny newsletter:
Adres e-mail


Źródło grafiki: freedigitalphotos.net

1 komentarz:

  1. Cieszy mnie kolumna szczegóły. Zaoszczęda sporo roboty.

    OdpowiedzUsuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 720 zł za eKonto do usług w mBanku (+ 6,5% dla oszczędności)

Na takie okazje warto czekać. W mBanku właśnie pojawiła się kumulacja promocji. W skład powitalnego pakietu nagród wchodzi premia do 520 zł ...