Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: PKO BP: zmiana opłat i prowizji od 4. sierpnia 2018 roku

720 zł od mBanku700 zł od Citi600 zł od Millennium ⭐ 500 zł od: ING, Santandera i Aliora

8.05.2018

PKO BP: zmiana opłat i prowizji od 4. sierpnia 2018 roku

Największy bank w Polsce zapowiedziała zmianę regulaminów i cennika. Sam wykaz modyfikacji w taryfie prowizji i opłat to... 171 stron!

Zmiana opłat i prowizji w PKO BP
Tego typu zmiany zazwyczaj dotyczą "starych" kont. Tym razem obejmą one jednak także posiadaczy rachunków stosunkowo "młodych", które ciągle dostępne są w ofercie PKO BP. Ba, są to konta najpopularniejsze - Konto za Zero oraz Konto dla Młodych.

Zmiany bank zapowiada oczywiście z wyprzedzeniem, bo w życie wejść mają dopiero od 4.08.2018 r. Są podwyżki, jest mnóstwo zmian porządkowych (stąd taka obszerność dokumentu z wykazem zmian), ale znaleźć też można modyfikacje z korzyścią dla klientów (obniżenie lub nawet wycofanie niektórych opłat).

Konto za Zero


W przypadku Kont za Zero (otwartych od 1.10.2014 r. ) obowiązywała zasada, że konto jest prowadzone za 0 zł, jeśli wydana jest do niego karta płatnicza. Ta z kolei jest darmowa jeśli za jej pomocą wykonane zostaną płatności na sumę min. 300 zł miesięcznie. Zasady te nie ulegają zmianie.

Ale wzrasta opłata w przypadku kont bez karty albo kont z kartą, ale którą nie zostały wykonane płatności na sumę 300 zł. Zamiast 6,90 zł bank pobierać będzie 8 zł miesięcznie.

Na dobrą jednak zmianę uznać należy to, że do płatności na sumę min. 300 zł (zwalniających z opłat za kartę) bank zliczać będzie transakcje nie tylko kartą wydaną do konta, ale i BLIKiem!

Więcej płacić mogą osoby korzystające z powiadomień SMS. Cena pakietu z określoną liczbą SMSów nie ulegnie zmianie, ale droższe będą SMSy ponad pakiet. Za każdy taki SMS bank będzie pobierać nie 0,25, a 0,30 zł. Ta podwyżka dotyczy większości kategorii rachunków z oferty PKO BP.

Konto dla Młodych


Rachunek dla osób młodych (poniżej 26. roku życia) pozostanie prowadzony za 0 zł bez warunków. Ale sporo zmienia się w zakresie opłat za kartę.

Dotychczasową zasadę:
"Obsługa karty- opłata miesięczna: 
0,00 zł - gdy dokonano min. 5 operacji bezgotówkowych 
1,00 zł - gdy dokonano 4 operacje bezgotówkowe 
2,00 zł- gdy dokonano 3 operacje bezgotówkowe 
3,00 zł - gdy dokonano 2 operacje bezgotówkowe 
4,00 zł - gdy dokonano 1 operację bezgotówkową 
5,00 zł - gdy nie dokonano operacji bezgotówkowych"

zastępują poniższe wytyczne:
"Obsługa karty debetowej - opłata miesięczna: 
0,00 zł - gdy dokonano min. 4 transakcje bezgotówkowe (z wyjątkiem przelewów) kartą debetową wydaną do rachunku lub przy użyciu BLIK 
5,00 zł- w pozostałych przypadkach"

Zatem od sierpnia wykonanie jednej, dwóch czy trzech płatności nic nie da. Wykonać trzeba co najmniej 4 transakcje bezgotówkowe kartą wydaną do konta i/lub BLIKiem, by za kartę nic nie płacić. Nie zmienia to jednak faktu, że Konto dla Młodych ciągle pozostaje dobrym rozwiązaniem, więc warto przypomnieć, że na jego otwarciu zyskać można bon 100 zł do wykorzystania w Empik.com.

Pozostałe konta w PKO BP


Zmiany dotknąć mogą również posiadaczy Konta Aurum. Nie zmieniają się warunki, których spełnienie zwalnia z opłaty za prowadzenie tego rachunku, ale w przypadku gdy warunki spełnione nie zostaną to PKO BP pobierać będzie opłatę w wysokości 40 zł miesięcznie (dotąd 30 zł).

Jeśli chodzi o PKO Konto Rodzica (powiązane z PKO Kontem Dziecka, a więc z rachunkiem dla latorośli poniżej 13. roku życia) to modyfikacji również ulega zapis dotyczący opłaty miesięcznej za obsługę karty wydawanej do konta. By nie płacić za kartę (4,90 zł bez zmian) wystarczy wykonanie płatności na sumę min. 300 zł, ale już nie tylko kartą wydaną do konta, ale i BLIKiem

BLIK jako alternatywa dla karty pojawia się także przy rachunku dla młodzieży (13-18 lat). To PKO Pierwsze Konto, gdzie z opłaty za kartę (3,90 zł miesięcznie) zwalniały dotąd 2 płatności kartą na dowolne kwoty. Po zmianie będą to mogły być płatności kartą i/lub BLIKiem.

Inne zmiany


Są też zmiany pozytywne. Wśród nich można znaleźć m.in. takie zapisy:
"1. Zmiany wspólne dla wszystkich rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych: 
1) Bank rezygnuje z pobierania poniższych opłat w związku z tym usuwa z Taryfy następujące pozycje: 
(...) a) „3. Przelew - realizacja dyspozycji przekazania środków z użyciem numeru telefonu (tzw. przelew "Na numer telefonu"): 1) na rachunki prowadzone w PKO Banku Polskim SA: a) za pośrednictwem serwisu internetowego: 0,00 zł” 
(...)  
d) „16. Przechowywanie gotówki zaawizowanej przez Klienta do wypłaty zgodnie z Komunikatem PKO Banku Polskiego i nieodebranej w ciągu 2 dni roboczych- od awizowanej kwoty: 0,2%” 
e) „17. Otwarcie nowego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego z zachowaniem dotychczasowego numeru rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, prowadzonego przez PKO Bank Polski SA: 50,00 10) zł w przypadku PKO Konta za Zero (umowy zawarte od 1 października 2014 r.), 50,00 11) zł w przypadku PKO Konta bez Granic, 50,00 12) zł w przypadku Konta Aurum, 0,00 zł w przypadku Konta Platinium II” 
f) „18. Zmiana rachunku z prowadzonego w ramach wyższego pakietu na niższy pakiet (na wniosek Posiadacza rachunku): „x” w przypadku PKO Konta za Zero (umowy zawarte od 1 października 2014 r.) oraz PKO Konta bez Granic, 50,00 zł w przypadku pozostałych kont”"

Zapisy z podpunktów 'e' oraz 'f' mogą więc być okazją dla osób, które posiadają w PKO BP konta starego typu, z opłatami (czasem pobieranymi bezwarunkowo), by niebawem zmienić je na inne konto, z zachowaniem dotychczasowego numeru rachunku, ale już bez prowizji za taką zmianę.

Mniej płacić będą także osoby, który zdarzy się zadłużenie w koncie. Za monit bank nie będzie pobierać 15 zł, a 4 zł.

Jeśli chodzi o karty kredytowe, to ze zmian ucieszyć się mogą posiadacze karty kredytowej Platinium. Dotąd opłata roczna za jej posiadanie wynosiła 600, 300 lub 0 zł. Teraz opłaty uległy obniżeniu i warunki wyglądają następująco:
"„0,00 zł – gdy średnio w miesiącu dokonano transakcji na kwotę min. 5 000,00 zł 
125,00 zł – gdy średnio w miesiącu dokonano transakcji na kwotę min. 2 500 zł 
250,00 zł - w pozostałych przypadkach”

💡 Posiadaczom aż tak drogiej lub wymagającej aż tak dużego zaangażowania (celem zwolnienia z opłat) karty kredytowej, polecam porównanie z kartą Citi Simplicity. Citibank wydaje ją bez warunków za 0 zł, a na przy okazji jej wyrobienia można zyskać nagrodę gwarantowaną: telefon LG K4 Dual Sim lub bonus pieniężny w wysokości 300 zł.


Wykaz zmian w samej taryfie prowizji i opłat PKO BP to - jak wspomniałem - aż 171 stron. Obejmuje on też zmiany dla kont już wycofanych z oferty banku (w tym konta byłych klientów Nordea Bank Polska czy SKOK Wesoła). Z dokumentem można zapoznać się tutaj.

Sprawdź inne dzisiejsze wpisy na blogu:

23 komentarze:

 1. Plus za blika zaliczanego do obrotu kartą!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobra zmiana :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytelnicy takiego bloga mają konto w PKO?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytelnicy tego bloga mają konta nawet w Pocztowym - taki klimat :)

   Usuń
  2. Tak mają :) z kredytem hipotecznym w pakiecie

   Usuń
  3. Oczywiście że mają ;) Jako główne konto to płatności, przelewów itd. Prawda jest taka, że może pod kątem oszczedności PKO BP nie jest konkurencyjny, to wydaje się, że pieniądze w nim ulokowane są najabrdziej bezpiecznie. Dodatkowo posiadam Konta w Nest Banku (dla tego rodzinnego konta osczednościowego) i w Idea Banku, dla konta Zośka i lokat z oporcentowaniem ponad 3% ;)

   Usuń
  4. Jako osoba prywatna - konta nie mam. Dziadowski bank.
   Jako zakład pracy - jest konto + kredyt na takich warunkach, że konkurencja nawet nie zbliżyła się do warunków w PKOBP. Koszt - 28zł/miesięcznie. Zysk - całkowity koszt kredytu około 2,5 -3,0 punktu procentowego mniej niż inne banki.

   Usuń
  5. Czytałem gdzieś że bank ma rozsyłać płytki ze zmianami do 9 mln klientów! Taka liczba. Więc mają jak najbardziej. Ja założyłem w promocji "mam PKO"

   Usuń
  6. Ma konto w Inteligo od kilkunastu lat (tak, tak...). W 100% spełnia moje potrzeby i nie płacę za nie. Po co mam mieć w innym banku, bo PKO BP to obciach? Ogarnij się.

   Usuń
 4. bank dla emerytów i rencistów, ew osób z kredytami hipotecznymi, nikt normalny nie przedziera się przez 171 stron taryfy opłat i prowizji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i bank ludzi młodych z kredytami hipotecznymi. Wśród znajomych wszyscy mają właśnie PKO

   Usuń
 5. Za "Konto za zero" to powinni taka karę dostać że ..... Ewidentne wprowadzanie w błąd. Ja sam stary wyjadacz dałem się na to nabrać przy jednej z promocji. Aż sam sobie nie umiem tego wybaczyć
  Ale są tacy ze to "łykają" Mój teść: Ja mam konto w PKO ZA DARMO płacę tylko 15 zł miesięcznie i wszystko mam za darmo.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież to tylko 180 zł w rok. Więc prawie za darmochę. A prawie robi różnicę ;)

   Usuń
 6. też niestety mam przez kredyt hipoteczny
  teraz mam bez karty debetowej, mam za darmo jeśli zrobię blik'a powyżej 100pln
  w nowym regulaminie nic o tym nie - ma ciekawe o co biega

  OdpowiedzUsuń
 7. Przecież to Polski bank Premier mówił że ma być wszystko za zero zł....

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy te zmiany oznaczają, że posiadając konto dla młodych mogę zrezygnować z konta w trybie natychmiastowym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Jak zmienia się regulamin to można wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź:)

   Usuń
 9. Odpowiedzi
  1. Inteligo bez zmian.

   Usuń
  2. Skoro bez zmian to dlaczego dostałem płytę (lol) z informacją o zmianach?

   Usuń
 10. Przecież od 8 sierpnia wszystkie banki mają obowiązek zapewnić konto bez żadnych opłat i wymogów aby było za 0zl

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam konto w Inteligo od 14 lat. I nie wiem, czy nie umiem czytać, czy nikt tego nie wychwycił, ale zmiany od 4 sierpnia oznaczają m.in. opłatę 0.99zł za każdy przelew (samodzielnie zlecany internetowo) i opłatę za kartę, chyba że na koncie ma się prawie 50 tys. zł.

  OdpowiedzUsuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 720 zł za eKonto do usług w mBanku (+ 6,5% dla oszczędności)

Na takie okazje warto czekać. W mBanku właśnie pojawiła się kumulacja promocji. W skład powitalnego pakietu nagród wchodzi premia do 520 zł ...