Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Najlepsze lokaty bankowe: wrzesień 2016 + ranking lokat

750 zł od mBanku1200 zł za kartę Citi700 zł od Santandera620 zł od BNP Paribas600 zł od Millennium

31.08.2016

Najlepsze lokaty bankowe: wrzesień 2016 + ranking lokat

Jak co miesiąc przygotowuję przegląd obejmujący najkorzystniejsze lokaty bankowe.

najlepsze lokaty bankowe 2016 ranking i przegląd lokat bankobrania
Tym razem w poniższym wpisie znajdziesz jednak też nowość. Najlepsze konta oszczędnościowe - ale nie takie, gdzie istnieje ryzyko zmiany oprocentowania w każdej chwili, ale z promocyjną stawkę oprocentowania gwarantowaną przez określony czas. Tym samym wybór ofert robi się większy, a część z propozycji tych rachunków wyróżnia się na tle wielu lokat.

Comiesięczny wpis poświęcony najlepszym lokatom bankowym zaczynam tradycyjnie. Czyli od rewizji tego co jest najkorzystniejsze w każdym z banków:
przegląd najlepszych lokat bankowych w poszczególnych bankach lokaty wrzesień 2016 roku


W poniższym przeglądzie, jak i w rankingu lokat znajdziesz jednak wyłącznie te najlepsze propozycje z oprocentowaniem od 2,55 do 4% w skali roku. Celem ułatwienia poszukiwań lokaty najlepiej dopasowanej do Twych potrzeb wpis pogrupowałem na:
 • Lokaty promocyjne dla nowych klientów: 
  • Lokata bez konta
  • Lokaty z kontem 
 • Lokaty bankowe dla większych kwot: 
  • Lokata bez konta 
  • Lokata z kontem oszczędnościowym 
 • Lokaty mobilne 
 • Najkorzystniejsze lokaty dla każdego i bez warunków: 
  • Lokaty kilkumiesięczne 
  • Lokaty długoterminowe
 • NOWOŚĆ: Najlepsze konta oszczędnościowe

Bądź zawsze na bieżąco i nie przegap promocji:  

Lokaty promocyjne dla nowych klientów


W tym przypadku ciągle można znaleźć perełki. Choć i grono banków dających stawkę od 3,5% w skali roku również się zawęziło. Między innymi Deutsche Bank wycofał ze swej oferty całkiem długo dostępną lokatę ze stawką 5%. Za przycinanie oprocentowania - choć na szczęście kosmetyczne - wziął się też Idea Bank.

Lokata bez konta


I to właśnie Idea Bank niezmiennie oferuje najlepszą lokatę powitalną. Bez konta, jak i bez konieczności korzystania z jakichkolwiek innych produktów banku można założyć Lokatę Happy w jednym z wariantów czasowych: na 2 miesiące (oprocentowanie wynosi 4% w skali roku) lub na jeden albo trzy miesiące (wtedy stawka jest nieco niższa - wynosi 3,5% w skali roku). Na depozyt można wpłacić od 500 do 10 000 zł.

Propozycja skierowana jest wyłącznie do nowych klientów Idea Banku, tj. takich którzy nie posiadają i nigdy dotąd nie posiadali żadnego produktu w tymże banku.

Lokaty z kontem


Tutaj można znaleźć kilka propozycji ze stawką od 3,5 do 4% w skali roku. W każdym przypadku trzeba założyć jednak rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.

W przypadku Plus Banku nie lada wyzwaniem może być unikanie opłat, które "zjadłyby" zyski z odsetek, bo comiesięczny koszt z którym należy się liczyć to 9 zł pobierane, jeśli kartą wydawaną do konta nie zostaną wykonane płatności na sumę co najmniej 500 zł (jeśli karty nie zamówisz.. opłata również będzie pobierana). Gdyby nie ten fakt to lokata byłaby całkiem fajną propozycją. Na 3 miesiące można bowiem ulokować do 10 000 zł i uzyskać rosnące oprocentowanie (od 3 w pierwszym, przez 4 w drugim, do 5% w trzecim miesiącu trwania umowy). Bank wypłaca odsetki co miesiąc, a w przypadku zerwania lokaty nie stracisz tych już wypłaconych. Ładnie, pięknie... gdyby nie ten wspomniany koszt konta.

W Alior Banku na lokacie powitalnej można uzyskać 4% w skali roku, również dla kwoty do 10 000 zł, ale na krótszy okres (2 miesiące). Większy jest jednak wybór kont, bo można założyć Konto Wyższej Jakości, Rozsądne (ze zwrotem części płatności kartą m.in. w sklepach spożywczych - by dowiedzieć się więcej zobacz przegląd kont z moneybackiem) albo Konto Internetowe (bez karty prowadzone bez warunków za 0 zł).

Lokatę na start oferuje jeszcze mBank. W tym przypadku można ulokować - jakże by inaczej - również do 10 000 zł. Na okres trzech miesięcy oprocentowanie wynosi 3,5% w skali roku. eKonto w wariancie standard (bez karty) prowadzone jest bez warunków za 0 zł.

Lokaty bankowe dla większych kwot


Przeglądając oferty banków łatwo dojść do wniosku, że liczy się liczba, a nie jakość. Więc banki wolą promocyjnymi ofertami (np. po 4%, ale max. do 10 000 zł) przyciągać wielu klientów, aniżeli tylko tych z większymi sumami oszczędności. Dzieje się tak z kilku powodów. Jednym z nich jest więcej szans sprzedażowych (więcej otwartych kont, więcej sprzedanych inwestycji lub innych produktów). Gdy jeden klient przyjdzie z dużą gotówką i odpowie "nie" na inne propozycje, jest po zawodach. Gdy klientów przyjdzie dziesięciu, szanse na to, że któryś z nich na coś dodatkowego się zdecyduje są o wiele większe. Na szczęście ciągle można jeszcze znaleźć kilka ciekawych propozycji dla tych, którzy chcą ulokować więcej niż 10 000 zł. Oto one:

Lokata bez konta


Najlepszą propozycję w tym przypadku ma Idea Bank. Lokata Happy Plus daje możliwość ulokowania od 10 000,01 do 100 000 zł na okres 3 miesięcy. Oprocentowanie wynosi w tym przypadku 3% w skali roku (to niestety już nieco mniej niż w ubiegłym miesiącu, gdy bank oferował 3,25%). Lokatę można otworzyć bez zakładania konta, jak i bez korzystania z innych produktów banku. Trzeba jednak być nowym klientem (czyli osobą, która dotąd nie miała nic wspólnego z Idea Bankiem).

Jeśli posiadasz jeszcze większe oszczędności to pod uwagę możesz wziąć ofertę powitalną Lion's Banku (to oddział Idea Banku kierujący swą ofertę do najzamożniejszych klientów; aby skorzystać z propozycji lokaty dla nowych klientów trzeba mieć czystą kartę współpracy z Idea Bankiem). 3-miesięczną Lokatę Welcome można założyć w jednym z dwóch wariantów: na kwotę od 100 000 do 350 000 zł (z oprocentowaniem 2,65% w skali roku) lub od 350 000,01 do 600 000 zł (z oprocentowaniem 2,75% w skali roku). Celem założenia tej lokaty niezbędne będzie spotkanie z doradcą banku (warto zwrócić uwagę, że oddziały Lion's Banku znajdują się wyłącznie w największych miastach).

W przypadku lokowania większych sum oszczędności zawsze pamiętaj, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny obejmuje kwotę środków zgromadzonych w danym banku tylko do równowartości 100 000 euro.

Lokata z kontem oszczędnościowym


Propozycja BGŻ Optima w postaci Lokaty Bezkarnej jest w chwili obecnej jedną z lepszych propozycji na rynku. Stawkę 3% w skali roku na okres trzech miesięcy i do kwoty nawet 100 000 zł mogą uzyskać zarówno nowi klienci BGŻ Optima, jak i osoby powracające (czyli takie, które rachunku nie posiadają tam od co najmniej 12 miesięcy).

Cechą lokaty - dość rzadko spotykaną w innych bankach - jest możliwość jej zerwania w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Wraz z lokatą bank otwiera klientowi również konto oszczędnościowe. To bezwarunkowo bezpłatny rachunek, który służy do obsługi lokaty (tam spłyną środki po jej zakończeniu). Można na nim jednak deponować również swe oszczędności (oprocentowanie wynosi 2,5% w skali roku do 150 000 zł pod warunkiem wpłacenia nowych środków).

Lokaty mobilne


Nie ulega wątpliwości, że lokaty mobilne nie są ofertą dla której zmienimy bank. Zazwyczaj są to bowiem propozycje dla mniejszych kwot i na krótki okres. Ale lokaty te wymieniam, by nie szukać daleko, ale zacząć od swego banku. Bo a nuż właśnie w banku w którym masz już konto możesz też znaleźć dobre oprocentowanie, ale nie jest ono widoczne w bankowości internetowej. Tego typu oferty dostępne są bowiem wyłącznie za pomocą aplikacji mobilnej. I tak najlepsze obecnie propozycje to:
Bank
Okres
Oprocentowanie:
Min. kwota
Max. kwota
Eurobank*
1 miesiąc
3,50%
200 zł
10 000 zł
Bank Millennium
3 miesiące
2,75% (lub 3%)/
3,25% (lub 3,5%)**
500 zł
10 000 zł
Getin Bank
2 miesiące
3%
500 zł
10 000 zł
* - lokata dostępna wyłącznie w ciągu 7 dni od aktywacji aplikacji mobilnej
** - oprocentowanie uzależnione od rodzaju posiadanego konta osobistego. Wyższa stawka (podana w nawiasach) obowiązuje w przypadku założenia lokaty w aplikacji z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości

Z wymienionych banków każdy oferuje w chwili obecnej też promocyjne stawki na kontach oszczędnościowych. Więc być może stanie się klientem któregoś z nich (nawet z zakładaniem konta osobistego) będzie teraz szczególnie opłacalne. Ale o tym nieco niżej.

Impet z jakim banki do niedawna oferowały lokaty mobilne wyhamował. Reszta ofert już nie mieści się do rankingu najlepszych lokat bankowych, gdzie progiem wejścia ciągle pozostaje 2,55% w skali roku (choć rzeczywistość powoli wymusza obniżenie poprzeczki). Inne jeszcze w miarę sensowne oprocentowanie na tego typu lokacie oferuje BZ WBK (2,5% na 4 miesiące).

Najkorzystniejsze lokaty dla każdego i bez warunków


Lokata bez konta, na dowolny okres, dla dowolnej kwoty, bez dodatkowych warunków do spełnienia. O takie lokaty obecnie jest dość trudno, co jednak nie znaczy, że nie można ich trafić. Nie są jednak w ofercie na bieżąco dostępnej w bankach(poza lokatami długoterminowymi), ale pojawiają się okazjonalnie.

Lokaty kilkumiesięczne


W ostatnich dniach można było się załapać na taką właśnie propozycję. Lokata Bezkonkurencyjna w Idea Banku pozwalała załapać się na 2,75% w skali roku (choć tylko na 1 miesiąc). Jeśli tymczasowo oferowanych lokat promocyjnych nie chcesz przegapić, koniecznie zapisz się na bezpłatny newsletter - poinformuję Cię o nowościach (to zero spamu, a jedynie zbiorczo wysyłane powiadomienia o nowych wpisach):
Adres e-mail
Nieco dłużej niż w Idea Banku można się cieszyć z Lokaty Pod Słońcem, która daje nawet 3,3% w skali roku przez okres dwóch miesięcy. Warunków w tym przypadku prawie nie ma. Poza dwoma: niezbędne jest spotkanie z doradcą Open Finance, a maksymalna kwota jaką można zdeponować to 40 000 zł. Lokata teoretycznie jest depozytem 4-miesięcznym ale można ją zerwać w dowolnym momencie (co szczególnie opłaca się po dwóch miesiącach promocyjnej stawki oprocentowania) bez utraty odsetek. Lokata choć otwierana w Open Finance, prowadzona jest przez Getin Bank, a więc podlega Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu (promocja zakończona).

lokata z premią
Godną uwagi jest również najnowsza promocja Toyota Banku. Na lokacie "Plan Depozytowy 130 dni" (a więc jak nazwa wskazuje na okres nieco dłuższy niż 4 miesiące) oprocentowanie wynosi 2,5% w skali roku. Może i stawka ta nie zwala z nóg, ale teraz za założenie lokaty na sumę min. 10 000 zł można załapać się na dodatkową, gwarantowaną premię za lokatę. Dla nowych klientów premia ta wynosi 100 zł, a dla obecnie posiadających Konto Jedyne (otwarte w jednej z promocji wspólnie oferowanych przez bank z Agorą) bonus wyniesie 50 zł.

Lokaty długoterminowe


Na okres dwóch lub trzech lat można znaleźć całkiem dużo propozycji. Część z nich daje oprocentowanie, którego ze świecą szukać wśród lokat krótkoterminowych. Zacznę jednak od lokaty która nie błyszczy oprocentowaniem, ale... dzięki premiom na głowę bije wszystkie pozostałe tutaj opisywane.

lokata z premią
W Deutsche Banku można aktualnie znaleźć ciekawą ofertę: lokatę db Plan 500+ (z góry jednak uspokajam: by z niej skorzystać nie trzeba być beneficjentem programu Rodzina 500+, aczkolwiek trzeba mieć dziecko). To lokata z możliwością dopłacania (co nawet jest wskazane dla "wyciśnięcia" z niej maksimum korzyści). Oprocentowanie depozytu równe jest stawce WIBID O/N (zmienna stawka według której pieniądze pożyczają sobie banki; aktualnie to niespełna 1,4% w skali roku). Jednak to nie oprocentowanie daje tu największe zyski, ale premia roczna, którą Deutsche Bank wypłaca co roku i może ona wynieść nawet 500 zł na rok. Taka premia wraz z odsetkami powoduje, że przy 5-letnim okresie oszczędzania zyski równają się standardowej lokacie, której oprocentowanie wynosiłoby ponad 5% w skali roku. O lokacie tej można by się tu rozpisać długo, ale by nie powielać treści, zachęcam do zapoznania się ze szczegółowym prześwietleniem promocji Deutsche Banku.

Lokaty 2- i 3-letnie. Tutaj wybór mamy dość duży. Co jednak zawsze podkreślam, przy tak długim okresie zawsze warto brać pod uwagę zmiany, które mogą nastąpić w wysokości stóp procentowych. Przy długoterminowej lokacie ze stałą stopą oprocentowania ominą Cię ewentualne wzrosty stóp. Ale w sytuacji odwrotnej (dalszego cięcia oprocentowania) ta gwarancja niezmienności stawki na Twojej lokacie zadziała z kolei na plus. Więc przed Tobą stoi konieczność odpowiedzenia sobie na pytanie (a może i kierowanie się intuicją) co zrobić.

Wśród lokat 2-letnich najlepiej wypada Lokata Rentierska Gold (2,9% 2,7% - już po obniżce - w skali roku w Noble Banku), Lokata Stabilna (2,75% w skali roku w Idea Banku) oraz depozyt w Toyota Banku ze stawką 2,7% w skali roku. W przypadku pierwszej z nich wnieść trzeba jednak dwie uwagi. Minimalna kwota jaką można ulokować to 150 000 zł. Aby skorzystać z Lokaty Rentierskiej Gold niezbędne jest też założenie konta osobistego (uniknąć opłat za jego prowadzenie można po zapewnieniu comiesięcznych wpływów na sumę min. 10 000 zł lub po zgromadzeniu w banku środków na sumę 200 000 zł - np. przez założenie wspomnianej lokaty na taką właśnie kwotę). Cechą charakterystyczną tej oferty - w odróżnieniu od innych banków - jest comiesięczna wypłata odsetek.

Jeśli chodzi o lokaty na 36 miesięcy to wśród nich także wyróżnia Lokata Rentierska Gold w Noble Banku (oprocentowanie wynosi 3% 2,8% w skali roku; kwota min. to 150 000 zł; również wymagane jest konto). Oprocentowanie na poziomie 2,75% w skali roku na depozytach 3-letnich uzyskać można również w Idea Banku (Lokata Fair Play) oraz Toyota Banku (Depozyt Plus).

Wszystkie aktualnie dostępne depozyty z oprocentowaniem od 2,55 do 4% w skali roku znajdziesz w na bieżąco aktualizowanym rankingu najlepszych lokat bankowych.

Najlepsze konta oszczędnościowe


Ofertę kont oszczędnościowych śledzę przede wszystkim na blogu Odsetkobranie i dotąd nie włączałem ich do przeglądu lokat. Chociażby oferty z lipcowego rankingu kont oszczędnościowych mogły nie spełniać oczekiwań wielu. A to oferta dla małej kwoty, a to na krótki okres, a to znowu wyśrubowane warunki zwolnienia z opłat za konto osobiste, do założenia którego obligowała promocja. W ostatnim czasie nieco się jednak w tym temacie zmieniło, więc poniżej opisuję aktualnie najlepsze propozycje jeśli chodzi o rachunki oszczędnościowe. Skupię się jednak na tych ofertach, które promocyjnego oprocentowania nie oferują tylko chwilowo i gdzie decyzją banku jednego dnia stawka może ulec zmianie. Prześwietlam te oferty gdzie oferowana stawka jest gwarantowana przez określony czas. Tym samym mamy w tych przypadkach do czynienia z czymś w rodzaju lokaty - jesteśmy w stanie przeliczyć jakiej kwoty odsetek możemy się spodziewać. Ale są też niebywałe plusy. Wszak na konto oszczędnościowe w każdej chwili środki można dopłacić lub je wypłacić bez utraty odsetek.

I tak najwięcej na koncie oszczędnościowym przez gwarantowany okres oferuje Orange Finanse (bank będący efektem współpracy telekomu Orange oraz mBanku). Stawka 3,5% jest utrzymywana przez okres 6 miesięcy do 10 000 zł. Ale niestety jej uzyskanie sporo wymaga (trzeba być klientem Orange, a do tego co miesiąc wykonywać płatności kartą wydaną do konta osobistego na sumę min. 300 zł. Dużo.

O wiele łatwiej jest już z kontem oszczędnościowym Ekstra Zysk w Eurobanku. Też trzeba założyć konto osobiste (ale jednym przelewem można unikać opłaty miesięcznej za jego prowadzenie, a wyrabianie karty nie jest obowiązkowe). Stawka 3% w skali roku dla kwoty do 30 000 zł ma obowiązywać przez 3 miesiące od momentu otwarcia konta. To promocja dla nowych klientów, którzy w Eurobanku nie posiadają konta co najmniej od 12 miesięcy. Więcej na blogu Odsetkobranie tutaj.

Ofertę 2,8% w skali roku do 100 000 zł promuje w ostatnim czasie także Getin Bank. Stawka na Koncie Oszczędnościowym w promocji "Na dobry początek" ma być utrzymywana przez 122 dni. Z propozycji takiego oprocentowania skorzystać mogą jednak wyłącznie nowi klienci, którzy założą do tego konto osobiste (konto Getin Up w wariancie bez karty - a na szczęście nie jest ona wymagana - bez warunków prowadzone jest za 0 zł). Jeśli konta osobistego nie założysz, wówczas oprocentowanie jakie uzyskasz na koncie będzie wynosiło 2,5% w skali roku (pozostałe kryteria: czas utrzymania stawki, maksymalna kwota objęta promocją nie ulegają zmianie). Więcej na blogu Odsetkobranie tutaj.

Gwarancję promocyjnej stawki oprocentowania przez określony czas można też uzyskać w Banku Millennium. Oferowana stawka 2,7% (dla kwoty do 100 000 zł) obowiązywać ma przez okres 92 dni od momentu pierwszej wpłaty nowych środków na konto oszczędnościowe. Zachętą do założenia konta w Banku Millennium może być obecnie nie tylko oprocentowanie na koncie oszczędnościowym czy wspominana już wcześniej lokata mobilna (ze stawką do 3,25% w skali roku), ale także promocja konta, z którym można zyskać do 360 zł za płatności kartą i BLIKiem.

Grupę banków oferujących konta oszczędnościowe z oprocentowaniem gwarantowanym przez określony czas i nie niższym niż 2,55% zamyka Deutsche Bank. Tu można uzyskać właśnie 2,55% w skali roku dla kwoty do 100 000 zł. Stawka gwarantowana jest przez 4 miesiące od otwarcia rachunku. Posiadanie konta osobistego w tym przypadku nie jest wymagane, ale się opłaca. Jeśli założysz sam rachunek oszczędnościowy to będziesz płacić za każdy przelew (10 zł) do innego banku. Jeśli założysz konto osobiste to pierwszy w miesiącu kalendarzowym przelew z konta oszczędnościowego na te konto osobiste będziesz mieć za darmo. Konto osobiste (w wariancie bez karty) jest na szczęście prowadzone bezwarunkowo za 0 zł.

Bank
Konto
Oprocentowanie
Kwota objęta promocyjną stawką
Okres obowiązywania oprocentowania
Dostępność promocji
Orange Finanse
3,5%
do 10 000 zł
6 miesięcy
do 9.11.2016 r.
Eurobank
3%
do 30 000 zł  
3 miesiące
do 30.09.2016 r.
Getin Bank
2,8%
do 100 000 zł
122 dni
do 31.10.2016 r.
Bank Millennium
2,7%
do 100 000 zł
92 dni
do 8.10.2016 r.
Deutsche Bank
2,55%
do 100 000 zł
4 miesiące
do odwołania

Bądź na bieżąco z tym co dzieje się w ofercie lokat oraz promocji bankowych. Polub Bankobranie na Facebooku: 

12 komentarzy:

 1. Tym razem mocno czerwono na wykresie. Coraz ciężej o sensowne lokaty :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Lokatę Bezkarną można założyć tylko przez Internet czy w oddziałach też??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. BGŻ Optima jest internetowym oddziałem banku i lokatę można założyć wyłącznie online.

   Usuń
 3. W millenium mobilna już chwilę jest niższa - 3% lub 3,35% w wirtualnej rzeczywistości

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest tak jak było. Właśnie założyłem na 3,25

   Usuń
 4. W OpenFajans nie ma już "Pod słońcem". Wygasła z dniem 31 sierpnia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Poprosimy jeszcze o ranking lokat w bankach spółdzielczych i SKOKach, he he.

  OdpowiedzUsuń
 6. W Idea Banku nie posiadam żadnego produktu, ale posiadałem kiedyś lokatę wpłacaną na depozyt. Czy znowu na tą lokatę mogę się załapać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Posiadałeś lokatę = byłeś klientem. Nie uszczęśliwię Cię więc. Happy nie dla Ciebie.

   Usuń
  2. Dzięki za info. No cóż trudno. Zrozumiałem to w ten sposób, że miałbym nie mieć konta typu ROR, ale już rozumiem :)Teraz to ciężko znaleźć dobrą lokatę.

   Usuń
 7. Czy lokata mobilna w Getin jest do założenia tylko raz czy można ją ponawiać jak tę w Millenium? Bo nie wiem czy opłaca się konto zakładać;)

  OdpowiedzUsuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 700 zł za Konto Santander (krótsza karencja!)

Nowa edycja przynosi dwie zmiany na lepsze.  To wyższa premia pieniężna oraz skrócony okres wykluczenia dla byłych posiadaczy konta w Santan...