Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: BNP Paribas: zmiana taryfy prowizji i opłat od 1. kwietnia 2024 roku

900 zł do Allegro od Citi⭐ 500 zł od: Millennium, BNP Paribas , ING i Aliora7% + 200 zł od Pekao

23.01.2024

BNP Paribas: zmiana taryfy prowizji i opłat od 1. kwietnia 2024 roku

BNP Paribas zapowiedział zmiany, które obejmą nowych, jak i obecnych klientów.

BNP Paribas: zmiana opłat i prowizji od kwietnia 2024 roku
Jeśli chodzi o najpopularniejsze konto, czyli Konto Otwarte na Ciebie, to pojawi się opłata za jego prowadzenie (której na szczęście da się uniknąć), ale zniknie (bezwarunkowa) opłata za Kartę Otwartą na Dzisiaj, wydawaną do konta.

Konto w BNP Paribas jest niezwykle popularne wśród Czytelników bloga Bankobranie ze względu na częste promocje - choćby teraz można zgarnąć 650 zł w bonusach na start.

Jednak gdy ponad rok temu bank zapowiedział nowy cennik (szczegóły omawiałem we wpisie "BNP Paribas zmienia prowizje i opłaty. Od 1.03.2023 roku dodatkowe warunki, by uniknąć opłaty za Kartę Otwartą na Dzisiaj"), to wydawało się, że różowo nie będzie. W przypadku Karty Otwartej na Dzisiaj, czyli karty którą wcześniej łatwo można było utrzymywać za 0 zł, pojawiły się niekorzystne zapisy. W przypadku osób, które ukończyły 26. rok życia, karta miała kosztować 7 zł miesięcznie lub - po spełnieniu określonych warunków - 2 zł miesięcznie. W myśl zapowiadanych zmian nie miało być opcji całkowitego uniknięcia opłaty. Jednak bank szybko się zreflektował i wprowadził... promocję "Obniżka za kartę", która dała możliwość zredukowania opłat za Kartę Otwartą na Dzisiaj do 0 zł. W tym celu należało (w skrócie): w każdym miesiącu co najmniej raz zalogować się do bankowości internetowej lub aplikacji, wyrazić zgody marketingowe oraz wykonać min. 3 płatności kartą. Taka promocja pierwotnie miała trwać do końca 2023 roku, ale z początkiem tego roku pojawiła się jej nowa odsłona obowiązująca zaledwie do 31.03.2024 r. Dlaczego tak krótko? Teraz już wiemy. Od 1.04.2024 roku obowiązywać zacznie nowa taryfa prowizji i opłat w BNP Paribas.

BNP Paribas: zmiana opłat i prowizji od 1. kwietnia 2024 roku


Zmian jest dużo. Część na minus, część na plus, ale całość jakoś się równoważy i - co najważniejsze - ostatecznie konto osobiste i kartę (Otwartą na Dzisiaj) będzie można posiadać bez kosztów.

Konto Otwarte na Ciebie - nowa opłata za prowadzenie rachunku


Dotąd Konto Otwarte na Ciebie, czyli sztandarowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy z oferty BNP Paribas, było prowadzone za 0 zł bez konieczności wykazywania się jakąkolwiek aktywnością. Od 1.04.2024 r. to się zmienia (to niestety ta zmiana na minus). Opłata miesięczna wyniesie 2,50 zł, ale da się jej uniknąć... na podstawie regulaminu ("Konto za 0 zł"), który obowiązywać ma od razu od wprowadzenia nowego cennika (czyli od 1.04.) do 31.12.2024 roku. Wymaga on spełnienia następujących warunków:
"a) Uczestnik co najmniej jeden raz zaloguje się do systemu bankowości internetowej GOonline lub aplikacji mobilnej GOmobile;
b) na koniec (...) miesiąca, Bank posiadał zgodę Uczestnika na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji stanowiących informacje handlowe (...), w tym wiadomości SMS oraz e-mail, dotyczących nowych produktów, usług, promocji produktów oferowanych przez Bank oraz usług podmiotów wchodzących w skład grupy kapitałowej, do której należy Bank; 
c) na koniec (...) miesiąca Bank posiadał zgodę Uczestnika na przedstawianie przez Bank drogą telefoniczną informacji dotyczących ofert lub promocji produktów i usług oferowanych przez Bank, (...); 
d) na koniec (...) miesiąca Bank nie posiadał odnotowanego sprzeciwu Klienta na przetwarzanie danych osobowych oraz profilowanie"

Karta Otwarta na Dzisiaj - od 1.04.2024 r. łatwiej o brak opłat


O ile zagmatwała się kwestia bezpłatnego prowadzenia konta, to w przypadku Karty Otwartej na Dzisiaj, będzie klarowniej. Opłata miesięczna wyniesie 7 lub 0 zł - można jej uniknąć, jeśli zostanie spełniony jeden z poniższych warunków:
"a) w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym pobranie opłaty zostaną wykonane co najmniej 3 transakcje bezgotówkowe (kartą, której dotyczy opłata) lub 
b) Użytkownik Karty nie ukończył 26. roku życia, lub 
c) Umowa ramowa Rachunków bankowych, Karty oraz Elektronicznych Kanałów Dostępu została zawarta w sposób i na warunkach określonych w „Regulaminie zawierania Umowy z wykorzystaniem Startera bankowego oraz Sprzedaży premiowej „Starter bankowy” w BNP Paribas Bank Polska S.A.”."

Wykonując płatności na potrzeby uniknięcia opłaty miesięcznej za Kartę Otwartą na Dzisiaj, pamiętaj, by te transakcje wykonywać tą konkretną kartą (poza tym do liczby wymaganych płatności nie zaliczą się płatności Blikiem). Jeśli masz mobilną (wirtualną) Kartę Otwartą na Dzisiaj, to w jej przypadku też należy pamiętać o transakcjach.

Analogiczne warunki od 1.04.2024 r. obowiązywać będą dla karty Visa Filmowa.

Uwaga na nowe prowizje!


Korzystając z kart wydawanych do kont osobistych w BNP Paribas, od 1.04.2024 r. będzie trzeba mieć się na baczności, by nie nadziać się na dodatkowe koszty.

Drogie doładowanie Revoluta, DiPocet, Twisto i tym podobnych usług


Od 1.04.2024 r. BNP Paribas dla wszystkich kart wydawanych do kont wprowadzi nową prowizję za "transakcję bezgotówkową wykonywaną jako przekaz pieniężny (w instytucjach finansowych i niefinansowych) – transakcje w punktach o kodach MCC (Merchant Category Code): 4829, 6050 i 6051". W okresie od 1.04. do 31.12.2024 r. prowizja wyniesie 2% wartości transakcji, a od 1.01.2025 r. wzrośnie już do 4% wartości transakcji.

Prowizja od hazardu i bukmacherki


Kwiecień 2024 roku przyniesie też prowizje za transakcje bezgotówkowe związane z grą losową, w tym: w kasynie, kasynie internetowym, salonie gier, zakładzie bukmacherskim, totalizatorze lub podmiocie organizującym loterię – transakcje w punktach o kodach MCC (Merchant Category Code): 7511, 7801, 7802, 7995, która wynosić będzie 4%.

Inne zmiany od 1. kwietnia 2024 roku 


Na początek pewna zmiana na plus: bank zniósł opłatę za pierwszą wpłatę oraz pierwszą wypłatę gotówki (w miesiącu) w oddziale.

Jeśli są posiadacze konta, którzy lubią sprawdzać saldo w bankomacie, to lepiej zmienić przyzwyczajenia. Dotąd ta opcja była za 0 zł, a od kwietnia - w przypadku dowolnej karty - bank będzie kasować 2 zł.

Wzrośnie opłata za przelew natychmiastowy z 5 do 6 zł.

Na blogu nie opisywałem Mojego Konta Premium, ani Konta na Teraz, ale tu też zasygnalizuję, że i dla posiadaczy tych rachunków (oraz innych rachunków starszego typu: Konta Optymalnego, Konta Maksymalnego, Konta Premium, Planu Aktywnego, Konta DobrzeDobranego, Pakietu S, Pakietu M,Pakietu L, PKZP/RadRodziców/SKO, Konta Komfortowego) pojawiają się zmiany - ich wykaz w podlinkowanym na końcu wykazie zmian.

Co zrobić jeśli nie odpowiadają Ci zaproponowane zmiany?


Odpowiedź znajdziemy już w liście przewodnim załączonym przez bank do wiadomości informującej o zmianie taryfy opłat i prowizji. Przytoczę stosowny fragment:
"Jeśli nie zgadzają się Państwo na którąś ze zmian, mogą Państwo – bezpłatnie – zgłosić sprzeciw lub wypowiedzieć Umowę ramową Rachunków bankowych, Karty oraz Elektronicznych Kanałów Dostępu (dalej: Umowa). Mają Państwo na to czas do 31 marca 2024 r. 
Jeśli zgłoszą Państwo sprzeciw (ale nie wypowiedzą Umowy), Umowa wygaśnie z dniem poprzedzającym dzień wejścia w życie zmian, które proponujemy (tj. 31 marca 2024 r.). 
Jeśli wypowiedzą Państwo Umowę, ulegnie ona rozwiązaniu ze skutkiem od dnia, w którym przekazaliśmy Państwu informację o zmianach (i nie później niż od dnia wejścia w życie zmian)."


Gdy zdecydujesz się zamknąć konto w BNP Paribas, to wiadomo, życie próżni nie znosi. Dobrze założyć gdzieś inne konto i przy tej okazji zyskać. A możliwości jest obecnie dużo. Wśród Czytelników bloga, w chwili obecnej największym zainteresowaniem cieszą się poniższe okazje do bankobrania:


Przydatne dokumenty:

20 komentarzy:

 1. No to będzie wyśmienita okazja zamknąć od ręki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super - 31. marca mają wypłacić ostatnią premię w promce "Złote szaleństwo" i jeszcze tego samego dnia będzie można złożyć wypowiedzenie w trybie natychmiastowym!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy te prowizje od Revoluta dotyczą też kart kredytowych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmiany są tylko dla kont. Ale to pewnie kwestia czasu

   Usuń
 4. Coś nie mają chętnych klientów by płacili za wypłatę i wpłatę na konto

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś chyba mają i dlatego te zmiany 🤡

   Usuń
 5. MCC 6012 chyba bezpieczny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, Revolut na MCC 6012 😋

   Usuń
  2. nie, revolut ma 4829 już od kilku lat

   Usuń
  3. Aion ma 6012

   Usuń
  4. Twisto ma MCC 6012

   Usuń
  5. Ok, a co z doładowaniem Revoluta poprzez Google Play do którego jest podpięta karta i jest wtedy pośrednikiem płatności o kodzie 5734?

   Usuń
 6. Pytanie czy natychmiastowo da się wypowiedzieć umowę poprzez infolinię?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://www.bankobranie.pl/2015/05/jak-zamknac-konto-w-banku-wypowiedzenie.html

   Usuń
 7. Moja koleżanka chciała dziś zamknąć natychmiastowo i podobno pan zaproponował jej, żeby nie zamykała,bo od maja dla stałych klientów będą bony do Biedronki 300 zł.Nie bardzo chce mi się w to wierzyć, chyba coś źle zrozumiała. Potwierdzi ktoś to?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skąd szeregowy pracownik może wiedzieć takie rzeczy i do tego z takim wyprzedzeniem? Bajkopisararstwo. Zamykać konto jak jest okazja od ręki.

   Usuń
  2. @Anonimowy 24 stycznia 2024 14:12
   Typowe działanie w Paribasie. Zrobić wszystko żeby jak najdłużej pozwodzić klienta. Mi już 8 miesięcy zamykają EKD i „nie mogą” zamknąć. Dwa razy byłem w oddziale i to z czym się tam spotkałem to chamstwo równe Pocztowemu gdy chciałem w Poznaniu zamknąć u nich konto z Envelo.
   Jak tylko w Paribasie wspomniałem o tym, że już kilka miesięcy trwa zamykanie EKD mimo że mam potwierdzenie na którym jest że zamkną również i to, to „pani” dostała jakiejś białej gorączki, że to nie u nich było zamykane i żebym poszedł do tamtego oddziału. Problem jest taki, że drugie konto było u nich zamykane i wynik jest ten sam. Są napastliwi i kłamią jak ten pracownik z Pocztowego w Poznaniu chwalący się piętnastoletnim stażem pracy w banku. A jak napisałem reklamację, to mi odpisali że przepraszają i oczywiście zgodnie z regulaminem mogłem zamknąć konto odrazu ze względu na zmianę warunków umowy.

   Usuń
  3. @Anonimowy 27 stycznia 2024 00:21
   Oni zawsze wszystko wiedzą, tylko jak przyjdzie co do czego, to nic się nie zgadza.

   Usuń
 8. Więc czujnie trzymam rękę na pulsie. Z czata nego z agentem bnp wynika że promocja potrwa do końca marca i potem opłaty więc bank ten jak dla mnie może nie istnieć.Potrzymam najdalej do końca marca potem na bank adje! Dopiero co zlikwidowali mi oddział w mieście i przenieśli go 30 km obok ! Cudownie! Wpłatomat chce prowizję za wpłaty! Teraz wejdą opłaty za kartę konto yyyyy lipa ten bank!!! Ja tam jeńców nie biorę tak więc bez litości bye bye

  OdpowiedzUsuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Rekordowe 500 zł premii za konto w ING Banku Śląskim

Aż tyle do wzięcia za konto osobiste w ING jeszcze nigdy nie było. Do wzięcia czeka gwarantowana premia pieniężna 500 zł. Względem poprzedni...