Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: BNP Paribas zmienia prowizje i opłaty. Od 1.03.2023 roku dodatkowe warunki, by uniknąć opłaty za Kartę Otwartą na Dzisiaj

720 zł od mBanku650 zł od VeloBanku ⭐ 600 zł od: Millennium i BNP Paribas ⭐ 500 zł od: ING i Santandera900 zł od Citi

12.12.2022

BNP Paribas zmienia prowizje i opłaty. Od 1.03.2023 roku dodatkowe warunki, by uniknąć opłaty za Kartę Otwartą na Dzisiaj

Inflacja wysoka i wszystko drożeje? To i my podniesiemy opłaty - z takiego założenia najpewniej wychodzi BNP Paribas.

BNP Paribas: nowa taryfa prowizji i opłat od 1.03.2023 roku
Bank właśnie zapowiedział, że od 1.03.2023 roku obowiązywać będzie nowa taryfa prowizji i opłat. Zmiany dotkną m.in. posiadaczy Kont Otwartych na Ciebie - droższe będą Karta Otwarta na eŚwiat i na Świat, a opłaty za Kartę Otwartą na Dzisiaj nieco trudniej będzie uniknąć.

A o Koncie Otwartym na Ciebie wspominam już na wstępie nie bez przyczyny. To sztandarowy rachunek z oferty BNP Paribas, który występuje w roli głównej w rozlicznych promocjach tego banku (jak chociażby i w obecnej, w której do wzięcia czeka premia pieniężna 350 zł i bon do Allegro o wartości 50 zł*). Zatem jego posiadaczy wśród Czytelników bloga nie brakuje.

* kto myśli o założeniu konta w BNP Paribas, to właśnie teraz może skorzystać z tej promocji - większość czasu, na który przypada udział w promocji, będzie bowiem jeszcze "po staremu".

Nowa taryfa prowizji i opłat w BNP Paribas


Co zmienia się od 1 marca 2023 roku i na co trzeba zwrócić uwagę? Oto wykaz najważniejszych nowości oraz podwyżek.

Opłata miesięczna za Kartę Otwartą na Dzisiaj do uniknięcia, ale...


Dotąd obowiązujące zasady były klarowne - Karta Otarta na Dzisiaj (wydawana do Konta Otwartego na Ciebie) nie kosztowała ani grosza, jeśli został spełniony jeden z warunków: jej posiadacz miał mniej, niż 26 lat lub gdy w poprzednim miesiącu kalendarzowym za jej pomocą wykonane zostały 3 płatności (na dowolne, choćby drobne kwoty). Jeśli żaden z tych warunków nie został spełniony, to bank pobierał 5 zł.

A jak to będzie wyglądać od 1.03.2023 roku? W taryfie prowizji i opłat BNP Paribas pojawiają się już trzy różne stawki: 7 zł lub 2 zł, lub 0 zł. Na brak opłaty załapią się tylko osoby posiadające konto, które nie ukończyły 26. roku życia. Pozostałych (czyli starszych) w oparciu o podstawową taryfę opłat i prowizji czeka ponoszenie opłaty 7 zł lub 2 zł - ta niższa stawka zostanie naliczona, jeśli w poprzednim miesiącu kalendarzowym kartą zostaną wykonane min. 3 płatności (na dowolne kwoty). 

W praktyce więc taka podstawowa aktywność klienta w korzystaniu z karty wydanej do konta nie będzie oznaczać zniknięcia opłaty miesięcznej za kartę, a jedynie jej obniżenie. Na szczęście bank zostawił pewną furtkę, dzięki której kartę nadal da się utrzymać za 0 zł... 

[Aktualizacja w dn. 12.12.2022 r., g. 19:45: opłaty za kartę da się jednak uniknąć...

Okazuje się, że oprócz publikacji nowego cennika... bank odpalił też promocję "Obniżka za kartę". Posiadając Kartę Otwartą na Dzisiaj nadal możesz utrzymywać ją za 0 zł (do końca 2023 roku), jeśli spełnione zostaną poniższe warunki:

"-  w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym pobranie opłaty, co najmniej 1 raz zalogowali się Państwo do systemu bankowości internetowej GOonline lub aplikacji mobilnej GOmobile; oraz  
- w ostatnim dniu kalendarzowym miesiąca poprzedzającego pobranie opłaty za kartę, nasz bank będzie miał prawo komunikować się z Państwem w celach marketingowych w formie elektronicznej oraz telefonicznej, a także 
-  w przypadku użytkowania Karty Otwartej na Dzisiaj, w miesiącu poprzedzającym pobranie opłaty za kartę, wykonali Państwo tą kartą minimum 3 transakcje bezgotówkowe."] 


Wyższe opłaty za Kartę Otwartą na eŚwiat i Kartę Otwartą na Świat


Ze zmianami od początku marca 2023 roku liczyć się muszą również posiadacze dwóch kart innego typu, które można wyrobić do Konta Otwartego na Ciebie. Mowa tu o Karcie Otwartej na eŚwiat oraz o Karcie Otwartej na Świat, które już dziś kosztują miesięcznie odpowiednio 6 i 8 zł. Po wejściu w życie nowej taryfy prowizji i opłat będzie drożej o 2 zł, a więc każdego miesiąca będzie należało liczyć się z bezwarunkowo pobieraną opłatą 8 zł (za Kartę Otwartą na eŚwiat) oraz 10 zł (za Kartę Otwartą na Świat).

[Aktualizacja w dn. 12.12.2022 r., g. 19:45: Także osoby posiadające Kartę Otwartą na eŚwiat i Kartę Otwartą na Świat mogą utrzymać dotychczasowy poziom opłaty miesięcznej (nawet do końca 2023 r.), jeśli w ramach promocji "Obniżka na kartę" spełnią dwa warunki: w ostatnim miesiącu kalendarzowym poprzedzającym pobranie opłaty co najmniej raz zalogują się do bankowości internetowej lub mobilnej oraz będą mieć wyrażoną zgodę na komunikowanie się banku w celach marketingowych w formie elektronicznej lub telefonicznej.]

Jeszcze droższe wpłaty i wypłaty gotówki w placówkach banków


Banki od lat dążą do minimalizowania obrotu gotówkowego, bo to dużo kosztuje. Tym co ma nas hamować przed korzystaniem z gotówki (zwłaszcza jeśli chodzi o obsługę kasową w placówkach banku) są coraz wyższe opłaty za wpłaty i wypłaty. I za każdą taką transakcję od 1.03.2022 roku będzie należało już płacić 12 zł (zamiast obowiązującej obecnie okrągłej dychy).

Ta zmiana dotyczy zarówno klientów posiadających Konto Otwarte na Ciebie, jak i Moje Konto Premium, Samodzielniaka, a także dzieci mających Konto Karty Samodzielniaka.

Dla posiadaczy Karty Otwartej na Dzisiaj wydanej do Konta Otwartego na Ciebie rosną też prowizje za wypłaty z bankomatów (w tym Euronetu) - zamiast 5 zł bank będzie pobierać 7 zł. 

Na wyższe prowizje za wypłaty z bankomatów za granicą zwrócić uwagę muszą zarówno posiadacze Karty Otwartej na Dzisiaj, jak i Otwartej na eŚwiat oraz Otwartej na Świat.

Dużo zmian pojawiała się też w przypadku kont starszego typu - wycofanych już z oferty banku. Wśród nich są między innymi rachunki pochodzące z banków, które przez BNP Paribas zostały przejęte (m.in. Raiffeisen Polbank). Wykaz tych zmian dla poszczególnych typów kont znajdziesz w załączonym na końcu dokumencie.

Czy te podwyżki mogą zwiastować początek trendu?


Dosłownie kilka dni temu rozmawiałem ze znajomą, stwierdzając, że banki jakoś przystopowały z częstym zmienianiem cenników... "no i zaczęło się" - tak piszą niektórzy dziennikarze, donoszący o podwyżkach opłat i prowizji. Co niektórzy wieszczą, że to może być początek trendu - wszak "wszystko" drożeje, więc banki nie chcą odstawać i podwyżki też będą wdrażać. 

Ja takim pesymistą jednak bym nie był. Kiedy bowiem było tak, by podwyżek nie było? One były, są i systematycznie będą się pojawiać. Jak świat światem, a już zwłaszcza świat bankowości, który charakteryzują swego rodzaju cykle ofertowe. O tym już nieraz pisałem, ale w skrócie przypomnę: bank ma świetne konto X, klienci zakładają, ciesząc się fajnymi parametrami, "wszystkim" za 0 zł... ale mija trochę czasu, bank zaczyna zmieniać cennik, konto X już tak fajne nie jest, więc schodzi na dalszy plan, a w jego miejsce bank na piedestale wprowadza nowe, świetne konto Y - a jakże (skąd to znamy?) z fajnymi parametrami, "wszystkim" za 0 zł. I znów się zaczyna wszystko od nowa - przychodzą nowi klienci. Z kolei "starzy", ci którzy mają konto X, zostają z nim i płacą. Grunt to nie znaleźć się w tym gronie. Zwłaszcza, że jest wybór i śmiało można konto zmienić na to, które na dany moment jest lepsze.

Co robić?


Jeśli zapowiedziane przez bank zmiany nie odpowiadają Ci, możesz (do 28.02.2023 r.) skorzystać z przysługującego Ci prawa wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym. O tym bank zresztą informuje w korespondencji kierowanej do klientów:

"Jeśli nie zgadzają się Państwo na którąś ze zmian, mogą Państwo – bezpłatnie – zgłosić sprzeciw lub wypowiedzieć Umowę ramową Rachunków bankowych, Karty oraz Elektronicznych Kanałów Dostępu (dalej: Umowa). Mają Państwo na to czas do 28 lutego 2023 roku. 

Jeśli zgłoszą Państwo sprzeciw (ale nie wypowiedzą Umowy), Umowa wygaśnie z dniem poprzedzającym dzień wejścia w życie zmian, które proponujemy (tj. z dniem 28 lutego 2023 r.). Jeśli wypowiedzą Państwo Umowę, ulegnie ona rozwiązaniu ze skutkiem od dnia, w którym przekazaliśmy Państwu informację o zmianach (i nie później niż od dnia wejścia w życie zmian)."


A jeśli myślisz o zmianie konta, to zachęt ku temu jest wiele - banki płacą za otwarcie konta nawet do 650 zł - sprawdź aktualnie dostępne promocje.

Przydatne dokumenty:

25 komentarzy:

 1. To super okazja np. dla uczestników promki "Mega okazja" do zamknięcia konta w trybie natychmiastowym 😃

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I nie tylko. Dla każdego byle czym prędzej zamykać konto.

   Usuń
  2. Czy jest jakiś termin, do którego można zamykać konto w trybie natychmiastowym, czy można poczekać do zakończenia promocji pod koniec stycznia, gdy bank już wypłaci nagrody?

   Usuń
  3. Do dnia wprowadzenia zmian TOiPy.

   Usuń
  4. "Jeśli nie zgadzają się Państwo na którąś ze zmian, mogą Państwo – bezpłatnie – zgłosić sprzeciw lub wypowiedzieć Umowę ramową Rachunków bankowych, Karty oraz Elektronicznych Kanałów Dostępu (dalej: Umowa). Mają Państwo na to czas do 28 lutego 2023 roku.

   Jeśli zgłoszą Państwo sprzeciw (ale nie wypowiedzą Umowy), Umowa wygaśnie z dniem poprzedzającym dzień wejścia w życie zmian, które proponujemy (tj. z dniem 28 lutego 2023 r.). Jeśli wypowiedzą Państwo Umowę, ulegnie ona rozwiązaniu ze skutkiem od dnia, w którym przekazaliśmy Państwu informację o zmianach (i nie później niż od dnia wejścia w życie zmian)."

   Usuń
 2. Ten bank bierze prowizje za wpłatę pieniędzy i wypłatę pieniędzy w oddziale. Lokaty mało dają w tym banku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet za wypłatę gotówki podczas zakupów czyli tzw. cashback pobierają 1 zeta, ale i tak są lepsi, bo np. PKO czy Pekao biorą za taki myk każdorazowo 2 zeta!

   Usuń
 3. Ja już zamknąłem konto mamy, choć utrudniali jak mogli i starszą kobietę musiałem dostarczyć na 5 minut (bo tyle trwało wypowiedzenie wszystkich umów) do oddziału, bo przez telefon odmówili przyjęcia dyspozycji rozwiązania umowy i "zaprosili" do oddziału...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dyspozycję zamknięcia konta, zamknięcia dostępu do EKD oraz cofnięcia zgód marketingowych można złożyć na infolinii bądź poprzez bankowość internetową o ile jest to ostatni posiadany 'produkt'

   Usuń
 4. Oj nie wróżę sukcesu bankowi w pozyskiwaniu nowych klientów. Bardzo, bardzo zła decyzja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. BNP Paribas jest jednym z największych banków na świecie.

   Usuń
 5. Mieszkańcy większości krajów rozwiniętych nie mają takich problemów, gdyż podpisana umowa o konto z bankiem zawsze obowiązuje na tych samych warunkach, na jakich została podpisana nawet gdyby bank wycofał dany rodzaj konta. Amen!

  OdpowiedzUsuń
 6. Miałem u nich konto promocyjne już 5 lub 6 razy i za każdym razem najpóźniej następnego dnia po przytuleniu ostatniej premii w danej promocji składałem dyspozycję jego zamknięcia wraz z dyspozycją zamknięcia dostępu do bankowości. Warto dodać, że jeszcze ani razu terminowo nie zamknęli dostępu do bankowości - wymagało to za każdym razem kilkudniowych zapasów poprzez ponawianie dyspozycji w bankowości aż do skutku.

  Opłata w wysokości 2 zeta na m-c pobierana przez kilkumiesięczny okres trwania promki to mały pikuś w porównaniu do premii, które od kilku lat należą do najwyższych w branży!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałem podobnie-przez "pomyłkę"zapomnieli zamknąć mi konto.Dobrze że się po miesiącu zorientowałem bo karencja by mi się znacznie wydłużyła.Być może to są ich celowe działania bo ostatnio pytali się czy konto założyłem tylko dla promocji.Powiedziałem że również dla lokat ale w międzyczasie pojawiły się lepsze propozycje w innych bankach.

   Usuń
 7. "Klienci posiadający Konto Otwarte na Ciebie mogą łatwo uniknąć podniesienia opłaty za Kartę Otwartą na Dzisiaj, Kartę Otwartą na eŚwiat lub Kartę Otwartą na Świat, o ile w miesiącu poprzedzającym pobranie opłaty za kartę zalogują się przynajmniej raz do systemu bankowości internetowej GOonline lub Gomobile, a dodatkowo bank (na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pobranie opłaty za kartę), będzie posiadał ich zgodę na komunikowanie się z nimi w formie elektronicznej i telefonicznej."

  Takie info widać na stronie banku tylko brakowało mi potwierdzenia tej bezpłatności w TOIP, teraz po aktualizacji Złotówy się wyjaśniło, że możliwość uniknięcia opłaty za kartę daje (ograniczona czasowo) promocja. Czy to oznacza, że można też uniknąć podwyżki opłaty w przypadku niewykonania 3 transakcji kartą? Jeśli spełnię warunki logowania i wyrażenia zgody na kontakt ale nie wykonam 3 obowiązkowych transakcji to zostanie pobrana "stara" opłata 5zł a nie 7zł?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak nie zrobisz 3 transakcji to będzie 7 zł.

   Jak zrobisz 3 transakcje ale nie będzie logowania i zgody to rozumiem że będzie 2 zł.

   Dopiero 3 transakcje + logowanie + zgody = 0 zł.

   Tak to rozumiem.

   Usuń
  2. Komunikat wprowadza w błąd, mówi o możliwości uniknięcia podwyżki a nie o możliwości uniknięcia opłaty:
   "Klienci posiadający Konto Otwarte na Ciebie mogą łatwo uniknąć podniesienia opłaty za Kartę... "
   zgodnie z tym info spełnienie warunku logowania i zgody na kontakt powinno zablokować podwyżkę w obu przypadkach, jeśli wykonamy 3 transakcje opłata powinna wynosić 0zł (a nie 2zł), jeśli nie wykonamy 3 transakcji opłata powinna wynosić 5zł (a nie 7zł).
   Z regulaminu wynika jednak, że promocja ogranicza się do opcji kiedy spełnimy wszystkie warunki a więc możemy tylko uniknąć opłaty a nie podwyżki na 7zł, reasumując jest tak jak piszesz.

   Usuń
 8. W promocji z listopada założyłam u nich to konto (dzięki Złotówa!) i do 28.02 ma wpłynąć ostatnia nagroda. Rozumiem, że wniosku o zamknięcie lepiej nie składać przed jej wpływem skoro Złotówa pisał: „do tego czasu nie wypowiadaj umowy o konto”? To chyba by było za piękne by było prawdziwe gdyby się tak dało: 28.02 wpływ premii na konto i 28.02 pyk! zamknięcie konta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dostaniesz ostatnią nagrodę po 17-stej 28.02.2023 to nie znajdziesz już otwartej placówki. Online/aplikacją/dzwoniąc tego nie zrobisz. Przeczytaj komentarz powyżej od Anonimowy12 grudnia 2022 17:54, też tak miałem. A 01.03.2023 będzie już po ptakach.

   Pozostaje Ci koczowanie pod placówką 28.02.2023 sprawdzając równocześnie wpływ ostatniej nagrody.

   Usuń
  2. Niekoniecznie. W sytuacji gdy ROR to ostatni tzw. 'produkt' to dyspozycję zamknięcia można złożyć zdalnie czyli w bankowości, na infolinii bądź na czacie.

   Usuń
 9. Właśnie dziś przyszedł sms z 4 bonami do biedry. Jutro trzeba iść zamknąc konto:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie przy składaniu dyspozycji zamknięcia w trybie natychmiastowym na infolinii próbowali robić trudności. Dopiero trzeci telefon zaskutkował - żałosna firma!

   Usuń
 10. Bardziej skomplikować tego już się nie dało :(

  OdpowiedzUsuń
 11. !WAŻNE: Polecam dziś sprawdzić w bankowości internetowej, czy macie wyrażone zgody marketingowe, które są warunkiem zwolnienia z opłat. Jutro tj. 31.03.2023 będą po raz pierwszy weryfikować ten warunek, jak ktoś o nim zapomni to w kwietniu pobiorą opłatę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za przypomnienie. Dzisiaj zmieniłem.

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Hit powraca: rekordowe 500 zł premii za konto w ING Banku Śląskim

Promocja konta w ING z historycznie rekordową premią ponownie jest dostępna. Jest to więc okazja dla tych, którzy zapomnieli, zastanawiali s...