Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe na grudzień 2022 roku dają już 8%. Mniej nie ma co brać!

⭐ Citi: 1200 zł za kartę + 700 zł za konto720 zł od mBanku600 zł od Millennium ⭐ 500 zł od: ING i Santandera

1.12.2022

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe na grudzień 2022 roku dają już 8%. Mniej nie ma co brać!

Oto najnowsze zestawienie przedstawiające najkorzystniejsze oprocentowanie dla oszczędzających.

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe na grudzień 2022 roku
Znajdziesz tutaj wszystkie najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe na grudzień 2022 roku. Obecnie już tak wiele banków serwuje oprocentowanie (co najmniej) 8% w skali roku, że na niższe stawki właściwie nie ma co patrzeć.

Faktem jest, że w ostatnim czasie dynamika wzrostów oprocentowania na lokatach czy kontach oszczędnościowych wyhamowała. To skutek decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która na dwóch ostatnich posiedzeniach nie zdecydowała się na podwyżkę stóp procentowych. Co nie znaczy jednak, że w bankach nic się nie dzieje - dziś do grona oferujących najwyższe oprocentowanie doszlusowały już nawet banki, które do szczodrych w tym względzie na co dzień nie należą. 8% stało się więc bardzo powszechne i przez kilka tygodni ten poziom oprocentowania stanowił sufit nie do przebicia. Ale już w ostatnich kilku/kilkunastu dniach powoli się to zmienia (acz dość nieśmiało i podwyżki są nieznaczne).

Bieżące zestawienie przedstawia najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe na grudzień 2022 roku w nieco inny sposób, niż zazwyczaj. Kto śledzi bloga Bankobranie, ten wie, że zazwyczaj ten wpis dzieliłem na lokaty krótkoterminowe oraz lokaty długoterminowe i odrębnie przyglądałem się kontom oszczędnościowym. Dziś proponuję nieco inny przegląd - będą następujące grupy: najlepsze lokaty do trzech miesięcy, lokaty na 3 miesiące, lokaty na 6 miesięcy, lokaty na 7-12 miesięcy, a także konta oszczędnościowe z najwyższym oprocentowaniem na grudzień. Podział jest tak skrupulatny, bo w praktyce w każdej z grup da się uzyskać 8% w skali roku. Każdy więc może wybrać dla siebie to, co najbardziej mu odpowiada. Jedynie w przypadku depozytów na okres dłuższy niż rok oprocentowanie do 8% już nie dobiło.

Najlepsza lokata na 1 miesiąc i najlepsza lokata 2-miesięczna


Jeśli chodzi o lokaty na 1 miesiąc, to prym wiedzie eLokata w Santander Banku, która pojawiła się niedawno (z okazji Black Friday) i ma być dostępna niedługo, bo do 12.12.2022 r. Na tym depozycie (dostępnym wyłącznie poprzez bankowość internetową lub mobilną, więc w praktyce potrzebne jest posiadanie konta w Santanderze) ulokować można do 1 miliona zł. Więcej o lokacie piszę tutaj (jeśli jeszcze nie masz konta w tym banku, to w podlinkowanym wpisie dowiesz się też jak zyskać do 480 zł w bonusach na start).

Najlepsza lokata 2-miesięczna dostępna jest w VeloBanku (który zastąpił Getin Bank), na której 8% w skali roku można uzyskać do 150 tys. zł (a każdy klient może założyć 3 takie lokaty). Propozycja skierowana jest dla wpłacających nowe środki, a lokatę można założyć bez posiadania konta w VeloBanku - jego ofertę szczegółowo omówiłem tutaj.

W tej grupie kolejny bank daje już 7,2% w skali roku, więc nie biorę go pod uwagę w niniejszym zestawieniu. Osobom preferującym krótszy okres deponowania środków i szybsze wypłaty odsetek, polecam konta oszczędnościowe - o nich będzie nieco niżej.

Najlepsze lokaty 3-miesięczne na grudzień 2022 roku


Lokata na 3 miesiące - wg statystyk banków - należy do najczęściej wybieranych przez klientów. Obecnie najwyższe oprocentowanie na ten okres daje BOŚ Bank, gdzie można uzyskać 8,01% w skali roku (do 500 tys. zł) - EKOlokata Gwiazdkowa dostępna jest poprzez bankowość internetową (więc trzeba w BOŚ posiadać konto osobiste lub przynajmniej oszczędnościowe).

Okrągłe 8% w skali roku na 3 miesiące dostępne jest w dwóch bankach. mBank takie oprocentowanie serwuje dla nowych środków (do 500 tys. zł) na lokacie dla posiadaczy mKonta Intensive (w przypadku kont innego typu stawka jest o 0,1 punktu procentowego niższa). Lokatę mBanku omawiam tutaj. Jeśli jeszcze nie masz konta w mBanku, to w tym podlinkowanym wpisie dowiesz się, jak przy okazji - oprócz odsetek - zyskać do 450 zł premii na start.

Z kolei BFF Bank na 3-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 8% w skali roku pozwala wpłacić do 12 milionów złotych i nie stawia przy tym żadnych dodatkowych warunków - więcej o Lokacie Facto z oferty tego banku piszę tutaj.

  💡 Banki co rusz zmieniają oferty depozytowe. Jeśli nie chcesz przegapić nawet krótko dostępnej promocji, skorzystaj z mojej pomocy. Olbrzymiej społeczności Czytelników Bankobrania takie okazje nie umykają. Dają mi znać o najlepszych propozycjach banków, a ja szybko opisuję je na tym blogu. Niezawodnym sposobem trzymania ręki na pulsie jest bezpłatny newsletter, w którym powiadamiam o najlepszych lokatach i promocjach bankowych (spokojnie, spamu nie będzie, bo sam go nie lubię; wiadomości piszę nie częściej niż 2 razy w tygodniu):


Lokaty na 6 miesięcy: grudzień 2022


To najliczniejsza grupa lokat z oprocentowaniem wynoszącym min. 8% w skali roku. Jej liderem jest obecnie mBank, który posiadaczom mKonta Intensive oferuje 8,1% (a dla posiadaczy kont innego typu przewidziana została stawka 8%). To lokata na nowe środki, na którą wpłacić można do pół miliona złotych - dokładniej analizuję ją tutaj. Jeśli jeszcze nie masz konta w mBanku, to w tym podlinkowanym wpisie dowiesz się, jak przy okazji - oprócz odsetek - zyskać do 450 zł premii na start.

Już bez konieczności posiadania konta osobistego i właściwie bez wymogu spełniania jakichkolwiek warunków, 8% w skali roku da się uzyskać na 6-miesięcznej lokacie w InBank. Na pojedynczy depozyt można wpłacić do 50 tys. zł, ale każdy klient na lokatach w tym banku może trzymać do 1 miliona złotych. Więcej o ofercie InBanku dowiesz się tutaj.

Podobnie do powyższej oferty wygląda propozycja w BFF Banku, gdzie 6-miesięczna Lokata Facto również pozwala uzyskać 8% w skali roku bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków - więcej piszę o niej tutaj.

8% w skali roku dostępne jest też na 6-miesięcznej lokacie w Nest Banku, ale tu już warunków i ograniczeń sporo. Jest to bowiem jedynie oferta powitalna dla nowych klientów, zakładających konto osobiste, a zdeponować można maksymalnie 20 tys. zł. Dodatkowo, by otrzymać promocyjne oprocentowanie, trzeba też zapewnić wpływy na konto. Propozycję tego banku dokładnie omawiam tutaj.

Lokaty z oprocentowaniem min. 8% na dłuższy okres


I tu znów pojawia się mBank, który na rocznej lokacie dla nowych środków serwuje 8,2 lub 8,1% - wysokość oprocentowania zależy od rodzaju posiadanego konta osobistego w tym banku (wyższa z tych stawek dostępna jest tylko dla właścicieli mKonta Intensive). Wszystkiego, co należy wiedzieć o tej lokacie, dowiesz się tutaj

Oprocentowaniem 8% można uzyskać też w Credit Agricole, gdzie jest to stawka przewidziana dla nowych klientów, którzy dopiero zakładają konto osobiste - promocyjne oprocentowanie obowiązuje na 270-dniowej lokacie powitalnej, na którą można wpłacić do 75 tys. zł. Więcej na jej temat dowiesz się tutaj.

Ostatnim z banków, w którym można uzyskać 8% na lokacie jest Bank Pekao. Taką stawkę można zapewnić sobie na lokacie na dłuższy okres, niż wyżej wymieniane, bo na 12 miesięcy. Oferta skierowana jest wyłącznie dla wpłacających nowe środki (więc skorzystać mogą zarówno nowi, jaki i obecni klienci), ale wadą lokaty jest to, że dostępna jest tylko w placówkach banku.

I to tyle, jeśli chodzi o najlepsze obecnie lokaty bankowe na grudzień 2022 roku. Poniżej przechodzę już do kont oszczędnościowych, które są świetną alternatywą dla lokat - zwłaszcza tych krótkoterminowych (np. 3-miesięcznych) - o ile mają zagwarantowane oprocentowanie przez określony czas. Wtedy można wyliczyć sobie spodziewane odsetki bez przykrych niespodzianek w postaci zmiany (spadku) oprocentowania w tym czasie. Przy czym warto zauważyć, że konto oszczędnościowe nad lokatami ma jeszcze te przewagi, że środki można dopłacać, jak i w dowolnym momencie część lub całość oszczędności da się wypłacić (bez utraty odsetek, co akurat w przypadku lokat jest bardzo rzadko spotykane).

8% wszem i wobec dostępne na koncie oszczędnościowym


8% w skali roku na kontach oszczędnościowych dostępne jest obecnie w... ośmiu bankach. Jest więc z czego wybierać. Każda propozycja to jednak inne warunki - część jest dla nowych klientów, część dla nowych środków, a do tego dochodzą różne limity kwot objętych promocyjnym oprocentowaniem oraz różny okres przez jaki podwyższona stawka jest gwarantowana.

Krótka charakterystyka kont oszczędnościowych z oprocentowaniem wynoszącym 8% w skali roku:

 • Pekao: do 200 tys. zł, gwarantowane na 183 dni - to tutaj promocyjne oprocentowanie można zapewnić sobie na najdłuższy okres; propozycja skierowana jest przede wszystkim do osób zakładających konto osobiste w banku z żubrem w logo, aczkolwiek jest też i furtka dla obecnych (choć mniej aktywnych) klientów (na osoby dopiero zakładające konto osobiste w tym banku czeka premia 200 zł);
 • ING Bank Śląski, gdzie można ulokować najwięcej, bo do 799 999,99 zł, gwarantowane na 3 miesiące - w przypadku tego banku mowa o dwóch rachunkach oszczędnościowych; z promocji oprocentowania skorzystać mogą zarówno nowi, jak i obecni klienci (w tym drugim przypadku są jednak określone kryteria do spełnienia); dla osób zakładających konto osobiste w tym banku przewidziana jest premia 200 zł na start;
 • mBank; 8,0 lub 7,9% w skali roku gwarantowane na 3 miesiące; do 500 tys. zł (dla nowych środków); tutaj, podobnie, jak w przypadku wyżej omawianych lokat w tym banku, wyższa stawka dostępna jest dla posiadaczy mKonta Intensive; 
 • Alior Bank i VeloBank - piszę o nich jednocześnie, bo w obydwu warunki są bliźniaczo podobne - promocyjne oprocentowanie przewidziane jest wyłącznie dla nowych środków, przez 3 miesiące i maksymalnie do 400 tys. zł; szczegóły znajdziesz we wpisach: Konto Mega Oszczędnościowe w Aliorze (w tym wpisie dowiesz się przy okazji jak zyskać do 550 zł dla zakładających konto osobiste) oraz Elastyczne Konto Oszczędnościowe w VeloBanku;
 • Bank Millennium - i tutaj oferta nieznacznie różni się od wyżej wymienionych, bo tak samo 8% w skali roku można uzyskać wyłącznie dla nowych środków i dla kwoty, nie wyższej, niż 400 tys. zł; nieco dłuższy jest za to okres, na jaki bank zapewnia takie warunki, bo to 100 dni; o szczegółach przeczytasz tutaj;
 • do banków oferujących 8% na rachunku oszczędnościowym doszlusował ostatnio i Nest Bank; otwierający Nest Konto Oszczędnościowe, taką stawkę oprocentowania mogą zapewnić sobie do 100 tys. zł na okres 3 miesięcy;
 • grono banków oferujących na rachunku oszczędnościowym 8% w skali roku uzupełnia Aion Bank (wyróżnikiem jest brak limitu kwoty, jaką można zdeponować). Aczkolwiek jest to stawka przewidziana wyłącznie dla użytkowników planu taryfowego All-Inclusive, który kosztuje 49,99 zł miesięcznie (opłata "zjada" więc część odsetek).

Ważne informacje


Powyższy wpis przedstawia stan obowiązujący na 1.12.2022 r. Oferty banków często się jednak zmieniają, więc na bieżąco aktualizuję poniższe zestawienia:

W każdym miejscu, gdzie mowa o oprocentowaniu, podaję je w skali roku. Pod uwagę biorę wyłącznie lokaty ze stałym oprocentowaniem (gwarantowanym na cały okres umowy). 

Wszystkie wyżej opisane lokaty i konta oszczędnościowe oferowane są przez banki, podlegają pod system gwarancji depozytów. Zapewnia on 100-procentową ochronę środków do kwoty nieprzekraczającej równowartości 100 tys. euro. Poza trzema wyjątkami, w każdym banku ochronę depozytów zapewnia polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). W przypadku Aion Banku, BFF Banku oraz InBanku (które w Polsce działają na podstawie prawa unijnego) gwarancje zapewniają - odpowiednio - belgijski, włoski i estoński odpowiednik BFG (ochrona kapitału obowiązuje w takim samym zakresie, tj. do 100 tys. euro).

Jeśli dopiero zaczynasz oszczędzanie, bo być może zachęciło Cię do tego obecnie oferowane oprocentowanie, masz jakieś pytania albo czegoś nie rozumiesz, stojąc przed wyborem pierwszej lokaty dla siebie, to zachęcam Cię do zapoznania z mym wpisem poradnikowym: Lokata bankowa - co to jest, co daje, jak obliczyć odsetki i wszystko co warto wiedzieć - tam znajdziesz objaśnienia, podpowiedzi, a także intuicyjny kalkulator odsetek, który pozwala wyliczyć spodziewane zyski z oszczędności. A jeżeli interesuje Cię systematyczne odkładanie oszczędności, to sprawdź jak działa konto oszczędnościowe i wszystko, co warto o nim wiedzieć.

34 komentarze:

 1. Ta oferta lokaty na 1 m-c w Wubeku przejdzie chyba do historii 🤣

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetna lokata. Przerzuciłem kasę z konta w innym banku.

   Usuń
 2. Pojawił się pierwszy bank, który obniżył oprocentowanie. BOŚ Bank, który jako pierwszy wprowadził wysokie oprocentowanie (7,2 % na nowe środki od października) teraz obniża oprocentowanie do 7% w nowej "promocji".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś obniżają a coś podwyższają. Ekolokata Gwiazdkowa za to 8,01 proc.

   Usuń
  2. Dziwisz się? Stopa rezerwy obowiązkowej to jedynie 3,5%

   Usuń
  3. Credit Agricole reklamuje 8% a ciągle obniża oprocentowanie standardowe.

   Usuń
 3. Przerzucając dzisiaj rankingi lokat na różnych stronach po raz kolejny stwierdziłam, że Bankobranie jest najszybciej, na bieżąco aktualizowane co do ofert bankowych. Dzisiaj oferta BOŚ Banku byla zupełnie pomijania. Dziękuję panu Złotówie za profesionalizm.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdzie niby oferta BOŚ jest dzisiaj zupełnie pomijana?

   Usuń
  2. Oferta Aion również!

   Usuń

 4. I jest jeszcze w Nest Banku konto oszczędnościowe Twoje Cele - podobne warunki jak wyżej, ale do 20 000.

  OdpowiedzUsuń
 5. NOWYdepozyt Gwarantowany: 8,3% na lokacie w Banku Nowym na 3 miesiące. Bez konta osobistego!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym banku nie ma absolutnie nic nowego poza nazwą - to Podkarpacki Bank Spółdzielczy z Sanoka, który upadł i został przejęty przez BFG, po czym został odsprzedany poznańskim czyścicielom kamienic czyli neoBank.

   Usuń
  2. Jak byłem klientem neoBank 7 lat temu to mogę wziąć te 8.3%? Czy nie

   Usuń
  3. To był okres gdy neoBank miał spore problemy z KNF za współpracę z czyścicielami kamienic.

   Usuń
 6. Czy przy przelewie większej kwoty z Millennium oferują jakąś lokatę zatrzymaniową? Ktoś ostatnio na coś trafił?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 6% na 3 m-ce. Oferta dzisiaj przy przelewie 95 tys. zł.

   Usuń
  2. A to się podepnę i zapytam o Velobank. Jak tam lokata zawrotna teraz wygląda?

   Usuń
  3. W Velo zależy od banku. Do Santandera 7%, a do Millenium 8%. Do wyboru 2 albo 4 miesiące.

   Usuń
  4. Mnie zaoferowali 8,3% na 4-miesięcznej 😀

   Usuń
 7. Mnie zastanawia jedno. Czy przychodzi już czas na zakładanie lokat na dłuższy okres czy nie? Z jednej strony słynna pseudo rada polityki pieniężnej już nie podwyższa stóp. Widać też pewien spadek dynamiki wzrostów oprocentowania lokat. Wreszcie banki chyba same prognozują spadki, bo lokaty na okresy dłuższe niż 6 mc są słabiej oprocentowane niż te do 6 mc. Choć tutaj to może być też bardziej granie na psychologii i chęć zarobienia na klientach niż kwestia ekonomiczna. W końcu wielu klientów się zastanawia, kiedy koniec wzrostów, więc dlaczego by tego nie wykorzystać? Z drugiej strony jak patrzę na inflację na stronie GUS czy dane na stronie NBP to ja tam żadnych spadków nie widzę, a wręcz przeciwnie zaczyna mi to przypominać końcówkę PRL i hiperinflację. Co prawda decyzje o podwyżkach stóp to chyba od dawna są bardziej polityczne niż ekonomiczne... Wreszcie od dawna lokaty nawet nie wyrównują inflacji, co jest swego rodzaju skokiem na kasę w białych rękawiczkach. I pytanie co tu teraz robić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje zasady:
   1) wszystko na kontach oszczędnościowych i ew. lokatach 1-2 mies.
   2) lokaty na długi okres zacznę zakładać jak oprocentowanie zacznie spadać.

   Pierwszego się trzymam. A drugie jeszcze nie występuję.

   Usuń
  2. Banki prognozują spadki? Akurat mBąk właśnie zaoferował 8,2% na rocznej - warunek to konto Intensywne.

   Usuń
  3. TB ma ofertę lokat z premią co daje 8,1% w kumulacji.

   Usuń
  4. GUS właśnie podał, że wskaźnik CPI w listopadzie wyniósł 17,5% czyli nieco zmalał, gdyż w październiku wynosił 17,9% 😃

   Usuń
  5. Ludziom, którzy w poprzednich latach zakupili 'anty-inflacyjne' obligi skarbowe szykują się w styczniu tłuste odsetki 😋

   Usuń
  6. Nest daje 8,5% na KO oraz Lukas 10% na lokacie!

   Usuń
 8. Estoński InBank od dziś oferuje dla nowych klientów 3-miesięczną "Lokatę na Start" @ 8,50%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety limit depozytu to jedynie 50k 😬

   Usuń
  2. Jak każdej lokaty w Inbanku. Szkoda że na Start można mieć jedną.

   Usuń
 9. Dawaj Złotówa posta o nowym oproc. od 03.01.2023 lokat Facto, kto zechce to jeszcze skorzysta z obecnego (wyższego). Bank dziś wysłał maile w tej sprawie do tych co w Facto coś mają.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bezcennie Chwilowi oferują 500 pkt. za wydanie 60 zeta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakieś szczegóły, regulamin, coś?

   Usuń
  2. Na co można wykorzystać 500 pkt. w tym programie?

   Usuń
  3. Dobre pytanie 😳

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 720 zł za eKonto do usług w mBanku (+ 6,5% dla oszczędności)

Na takie okazje warto czekać. W mBanku właśnie pojawiła się kumulacja promocji. W skład powitalnego pakietu nagród wchodzi premia do 520 zł ...