Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Najlepsze lokaty bankowe: grudzień 2016 + ranking lokat

800 zł od Santandera610 zł od BNP Paribas600 zł od Millennium7% + 300 zł od Pekao1200 zł za kartę Citi

30.11.2016

Najlepsze lokaty bankowe: grudzień 2016 + ranking lokat

Wszystkie najkorzystniejsze propozycje wśród form bezpiecznego oszczędzania, jak co miesiąc znajdziesz w poniższym wpisie.

najlepsze lokaty bankowe - ranking lokat grudzień 2016 roku
Bankowe oferty monitoruję na co dzień i efekty tej pracy znaleźć możesz w bieżąco aktualizowanym rankingu lokat bankowych. W chwili obecnej to 39 depozytów z oprocentowaniem od 2,5 do 4% w skali roku w 17 bankach. Poniżej znajdziesz jednak szczegółowszy opis najlepszych ofert na grudzień.

Przegląd lokat tradycyjnie zaczynam od grafiki przedstawiającej najwyższe oprocentowanie lokaty dostępnej w każdym banku.
najlepsze lokaty w poszczególnych bankach - grudzień 2016 r.


Wykres ten ma na celu obrazować trendy. Bo jeśli zmienia się oprocentowanie lokaty najlepszej w danym banku to zazwyczaj zmiany są głębsze i obejmują także pozostałe depozyty. Patrząc na najświeższe zestawienie trzeba uznać, że listopad minął bardzo spokojnie w porównaniu do października, w którym stawki sztandarowych lokat zmieniły się w aż 10 bankach.

Prześwietlenie najlepszych lokat bankowych pogrupowałem na kilka tematów celem ułatwienia ich przeglądu. Znajdziesz tu więc następujące depozyty:
 • Lokaty promocyjne
  • Lokaty bez konta osobistego
  • Lokaty z kontem osobistym
 • Lokaty mobilne 
 • Najkorzystniejsze lokaty dla każdego i bez warunków: 
  • Lokaty kilkumiesięczne 
  • Lokaty długoterminowe 
  • Najlepsze konta oszczędnościowe

  Poniżej zebrałem wszystkie najważniejsze informacje o parametrach najlepszych lokat. Jeśli chcesz wyliczyć sobie spodziewane zyski z danej lokaty lub konta oszczędnościowego, do Twej dyspozycji jest kalkulator odsetek.

  Lokaty promocyjne


  Propozycji lokat z atrakcyjnym - jak na obecne czasy - oprocentowaniem nie brakuje. Kilka banków oferuje stawki na poziomie 3-4% w skali roku. Jednakże są to propozycje promocyjne, przy których spełnić należy dodatkowe warunki (np. być nowym klientem banku lub dodatkowo oprócz lokaty założyć konto). Poniżej przegląd tych propozycji.

  Lokaty bez konta osobistego


  Najlepszą ofertę ma Idea Bank, w którym nowy klient (tylko taki, który dotąd nie miał żadnych umów z tym bankiem) może skorzystać z lokaty powitalnej z oprocentowaniem do 4%. W zależności od kwoty jaką chcesz zdeponować, możesz wybrać jeden z poniższych wariantów:
  • Lokata Happy - dla kwoty od 1 000 do 10 000 zł z oprocentowaniem uzależnionym od wybranego okresu zdeponowania środków. Na jeden lub trzy miesiące bank oferuje stawkę 3,5% w skali roku, a na dwa miesiące 4% w skali roku
  • Lokata Happy Plus - dla kwoty od 10 000,01 do 100 000 zł. Oprocentowanie wynosi 3% w skali roku.

  Bez względu na to którą z powyższych lokat wybierzesz, Idea Bank nie wymaga otwierania konta, ani korzystania z innych produktów banku. Wraz ze skorzystaniem z lokaty powitalnej uzyskasz bezpłatny dostęp do bankowości internetowej Idea Banku, dzięki czemu będzie możliwe zarządzanie posiadaną lokatą, jak i korzystanie z innych lokat (bo w przypadku tego banku często pojawiają się też oferty lokat promocyjnych bez warunków dla obecnych klientów).

  Również w BGŻ Optima promocyjne lokaty można założyć bez otwierania konta osobistego. Tutaj zasady skorzystania z oferty powitalnego depozytu są bardziej liberalne, niż w Idea Banku, bo z oferty skorzystać mogą nowi klienci, którzy umowy z BGŻ Optima nie posiadają co najmniej od 12 miesięcy (jeśli było Ci już dane być klientem tego banku, ale nie pamiętasz kiedy umowa została wypowiedziana, dowiesz się tego na infolinii). Posiadanie (nawet w chwili obecnej) produktów w BGŻ BNP Paribas nie wyklucza z możliwości skorzystania z oferty BGŻ Optima. A wybór mamy w chwili obecnej następujący:
  • Lokata Bezkarna - 3-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 3,2% 3,0% w skali roku (w dniu 15.12.2016 r. bank obniżył oprocentowanie) dla kwoty od 1 000 do 20 000 zł
  • Lokata Bezkompromisowa - także 3-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 3% 2,5% w skali roku dla kwoty (w dniu 16.12.2016 r. bank obniżył oprocentowanie) od 20 000,01 do 100 000 zł

  Dla obydwu lokat cechą charakterystyczną (wyróżniającą na tle większości lokat z innych banków) jest możliwość zerwania umowy w dowolnym momencie trwania bez utraty odsetek! Zostaną one naliczone adekwatnie do okresu utrzymywania środków zgodnie z oprocentowaniem promocyjnym z umowy.

  Wraz z lokatą w BGŻ Optima otwierany jest darmowy rachunek oszczędnościowy (nie trzeba spełniać żadnych warunków by za ten rachunek nic nie płacić; darmowe są również przelewy). Służy on obsłudze lokaty, jak również lokowaniu oszczędności (oprocentowanie wynosi 2,3% w skali roku dla kwoty do 150 000 zł "nowych środków"). 

  Lokaty z kontem osobistym


  Otwarcie konta nie w każdym banku musi oznaczać spełnianie różnych przedziwnych warunków. Są bowiem konta, które prowadzone są bez warunków za 0 zł. I w takim przypadku otwarcie konta może się opłacać.

  Najlepszą taką ofertę ma Nest Bank, który na 3-miesięcznej lokacie daje stawkę 4% w skali roku dla kwoty do 10 000 zł. A otwarte konto jest darmowe bez konieczności spełniania jakichkolwiek dodatkowych warunków (identycznie jest też z kartą płatniczą wydawaną do konta).

  Z 3-miesięcznej lokaty powitalnej oprocentowanej na średnim poziomie 4% w skali roku można też skorzystać w Plus Banku. Tutaj również bank pozwala zdeponować do 10 000 zł. Mankamentem w ofercie konta jest jednak konieczność korzystania z karty (aby uniknąć opłaty w wysokości 9 zł trzeba co miesiąc wykonywać płatności kartą na sumę co najmniej 500 zł - to bardzo dużo).

  Na dwa miesiące ze stawką 4% w skali roku mogą liczyć osoby, które założą lokatę powitalną w Alior Banku. Na niej można ulokować - jakże by inaczej - do 10 000 zł. Najkorzystniejsze jest otwarcie Konta Internetowego, które jest darmowe bez warunków (inaczej to wygląda, jeśli do konta zamówisz kartę, ale jej wyrobienie na szczęście nie jest obowiązkowe).

  Ostatnim z banków, które oferują dobre oprocentowanie na lokacie powitalnej jest mBank. Dla kwoty do 10 000 zł na 3-miesięcznym depozycie obowiązuje stawka 3,5% w skali roku. By nie nadziać się na niepotrzebne koszty warto zwrócić uwagę na rodzaj otwieranego rachunku. Bezwarunkowo darmowe jest eKonto w wariancie Standard (Komfort wymagałby już comiesięcznych wpływów). I to również w opcji bez zamawiania karty, która nie jest wymagana. W przypadku mBanku korzystniejszym od otwierania konta dla lokaty wydaje się otwarcie konta w promocji "Konto podwójnie zarabiające" (bez lokaty powitalnej). Wtedy będziesz mieć możliwość uzyskiwania zwrotu 2% od płatności kartą (do wzięcia jest nawet 300 zł), a na koncie osobistym uzyskasz oprocentowanie na poziomie 3% w skali roku dla części zgromadzonych tam środków.

  Lokaty mobilne


  Tym lokatom poświęcam odrębny rozdział, bo czasem można szukać atrakcyjnego oprocentowania w innych bankach, a tymczasem... dobre może być tam, gdzie masz już konto. Te propozycje mogą nie być wyeksponowane na stronie internetowej, nie znajdziesz niniejszych lokat w bankowości internetowej, ale tylko i wyłącznie w aplikacji mobilnej:
  Bank
  Okres
  Oprocentowanie:
  Min. kwota
  Max. kwota
  Eurobank*
  1 miesiąc
  3,50%
  200 zł
  10 000 zł
  Bank Millennium
  3 miesiące
  2,25% (lub 2,5%)/ 2,75% (lub 3,0%)**
  500 zł
  10 000 zł
  Getin Bank
  2 miesiące
  3%
  500 zł
  10 000 zł
  T-Mobile Usługi Bankowe
  60 dni
  3%
  1 000 zł
  10 000 zł
  Credit Agricole
  36 miesięcy
  2,8%
  1 000 zł
  Bez ograniczeń
  BZ WBK
  4 miesiące
  2,5%
  1 000 zł
  20 000 zł
  * - lokata dostępna wyłącznie w ciągu 7 dni od aktywacji aplikacji mobilnej
  ** - oprocentowanie uzależnione od rodzaju posiadanego konta osobistego. Wyższa stawka (podana w nawiasach) obowiązuje w przypadku założenia lokaty w aplikacji z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości

  W ten sposób banki promują swą bankowość mobilną i budują prestiż jako nowoczesne instytucje podążające z duchem czasu. No a jeśli my przy tej okazji możemy skorzystać to czemu nie ;) Mankamentem tych lokat niezmiennie pozostaje jednak maksymalna kwota jaką można zdeponować (najczęściej ich górny pułap to 10 000 zł).

  Nowością, która pojawia się w tym zestawieniu po raz pierwszy jest lokata w T-Mobile Usługi Bankowe, a więc banku, który nazbyt atrakcyjnych stawek oprocentowania nie daje. Tym razem można jednak skorzystać z Lokaty Mobilnej, która na 60 dni jest oprocentowana na 3% w skali roku. Szkoda tylko, że jak większość banków także T-MUB oferuje tę stawkę wyłącznie dla kwoty do 10 000 zł.

  Najkorzystniejsze lokaty dla każdego i bez warunków


  Nowym klientom bankowcy przychyliliby nieba. Objawem tego są chociażby ekstra oferty powitalne z promocyjnym oprocentowaniem. A co ze stałymi klientami banków czy takimi, którzy już zdążyli wypróbować nie jeden i nie dwa banki? Już tak różowo nie jest i albo trzeba się pogodzić z mizerią oprocentowania na lokatach standardowych, albo trzymać rękę na pulsie i wychwytywać okazje. Zwłaszcza jeśli chodzi o depozyty na kilka miesięcy.

  Lokaty krótkoterminowe


  Niezmiennie najlepsze propozycje lokat na okres kilku miesięcy dostarcza Idea Bank. Nie stawia przy tym żadnych dodatkowych warunków, nie trzeba zakładać konta, ani innych produktów (tak jak to było w końcówce listopada z Lokatą Tylko Teraz 2,75% lub Bezkonkurencyjną 3%). Ale jest jeden mankament tych lokat. Pojawiają się niespodziewanie i równie niespodziewanie - a do tego szybko - znikają. Jeśli takich okazji nie chcesz przeoczyć, koniecznie zapisz się na bezpłatny newsletter:
  Adres e-mail

  Na chwilę obecną najwyższe oprocentowanie na lokatach do 4 miesięcy oscyluje w granicach 2,1-2,3% w skali roku. Więc rozsądniejszym wyborem w takiej sytuacji wydają się być konta oszczędnościowe - zwłaszcza te z gwarancją utrzymywania oprocentowanie przez określony czas. Nie dość, że można dzięki nim liczyć na wyższe odsetki to też zyskuje się nieograniczony dostęp do środków i możliwość ich wypłaty np. w momencie gdy pojawi się wyjątkowa lokata.

  Lokaty długoterminowe


  Wybór lokat na kilka lat jest o wiele większy niż lokat krótkoterminowych. Na 24 miesiące najwyższe oprocentowanie oferują w chwili obecnej Idea Bank (2,75% w skali roku) oraz Toyota Bank (2,7%). Więcej możliwości mamy, gdy spojrzymy na propozycje depozytów 36-miesięcznych. W takim przypadku można załapać się na 2,8% w Credit Agricole lub po 2,75% w Idea Banku, Lion's Banku oraz Toyota Bank (zawsze gdy mowa o oprocentowaniu, podawane jest ono w skali roku).

  Decydując się na długi okres lokaty musisz pamiętać o tym, że w tym czasie może zmienić się wiele i stopy procentowe mogą ulec zmianie. Jeśli wzrosną to stracisz (bo nieopłacalne będzie przecież zerwanie długoterminowej lokaty np. w połowie jej umownego okresu). Aczkolwiek jeśli oprocentowanie lokat znów by spadało to Twoja decyzja o długoterminowym ulokowaniu środków okaże się słuszna. Bank przy lokacie ze stałym oprocentowaniem zobowiązuje się do wypłaty odsetek na z góry określonym poziomie (bez względu na zmiany jakie miałyby w tym czasie nastąpić).


  Najlepsze konta oszczędnościowe


  W większości przypadków oferta oprocentowania kont oszczędnościowych charakteryzuje się tym, że obowiązująca stawka może się zmienić w dowolnej chwili. Loteryjności nie lubię tym bardziej, gdy alternatywa jest jedna: spadek oprocentowania. Dlatego poniżej skupiam się wyłącznie na tych propozycjach, które gwarantują utrzymanie stawki promocyjnej przez określony czas. Dzięki temu konto takie można traktować prawie jak lokatę (możemy wyliczyć sobie spodziewane odsetki, mając pewność niezmienności oprocentowania). Choć takie rozwiązanie ma nawet przewagi nad standardową lokatą: na konto oszczędnościowe można środki każdej chwili dopłacić (co nie jest możliwe w przypadku lokaty), jak również wypłacić całość lub część oszczędności w dowolnym momencie (bez utraty odsetek).

  Obecnie najwyżej oprocentowanie konto oszczędnościowe oferuje Orange Finanse (bank będący efektem współpracy telekomu z pomarańczowym logo z mBankiem). Na 6 miesięcy można sobie zapewnić stawkę na poziomie 3,5% w skali roku, ale wyłącznie dla kwoty do 10 000 zł. Aby takie warunki uzyskać trzeba też się wysilić (kartą wydaną do konta osobistego trzeba co miesiąc wykonywać płatności na sumę co najmniej 300 zł). W ofertach kolejnych banków jest już na szczęście łatwiej.

  W Banku Millennium oprocentowanie wynosi 2,7% w skali roku, ale można je uzyskać dla kwoty do 100 000 zł. Warunkiem jest wpłacenie "nowych środków" (więc z oferty skorzystać mogą zarówno nowi, jak i obecni klienci banku). Jeśli nie masz jeszcze konta w Banku Millennium teraz jego otwarcie opłaci Ci się szczególnie, bo w promocji (dostępnej już tylko do 7.12.2016 r.) za założenie konta i spełnienie banalnie prostych warunków otrzymasz bonus 100 zł na start. No i będziesz mieć możliwość skorzystania z konta oszczędnościowego, jak i wspomnianej wcześniej lokaty mobilnej (z oproc. do 3% w skali roku). Na koncie oszczędnościowym utrzymanie promocyjnej stawki oprocentowania 2,7% w skali roku jest zapewnione przez okres 92 dni od pierwszej wpłaty na konto nowych środków.

  Gwarancja utrzymania oprocentowania na koncie oszczędnościowym jest również w Deutsche Banku. Stawka na poziomie 2,55% w skali roku jest zapewniona dla kwoty do 100 000 zł przez okres 4 miesięcy. Bank nie wymaga otwierania konta osobistego, ale jego posiadanie może być korzystne. Sam rachunek (konto osobiste dbNet) jest prowadzony bezpłatnie, a przyda się gdy zechcesz wypłacić środki. Przelew z konta oszczędnościowego do innego banku kosztuje 10 zł. Jeśli jednak będziesz posiadać konto osobiste w Deutsche Banku to za pierwszy taki przelew w miesiącu kalendarzowym nie zapłacisz ani grosza.
  Bank
  Konto
  Oprocentowanie
  Kwota objęta promocyjną stawką
  Okres obowiązywania oprocentowania
  Dostępność promocji
  Orange Finanse
  Konto Oszczędnościowe
  3,5%
  do 10 000 zł
  6 miesięcy
  do 2.02.2017 r.
  Bank Millennium
  Konto Oszczędnościowe
  2,7%
  do 100 000 zł
  92 dni
  do 7.01.2017 r.
  Deutsche Bank
  db Konto Oszczędnościowe Plus
  2,55%
  do 100 000 zł
  4 miesiące
  do odwołania

  Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące lokat bankowych odpowiedź znajdziesz w poradniku: "Lokata bankowa: co to jest, co daje, jak obliczyć odsetki i wszystko co warto wiedzieć". Tam również znajdziesz kalkulator odsetek, który pozwoli Ci wyliczyć spodziewane zyski z lokaty lub konta oszczędnościowego.

  Bądź na bieżąco z tym co w bankowości i bankobraniu piszczy. Polub blog Bankobranie na Facebooku: 

  23 komentarze:

  1. Szkoda, że Nest przyciął oprocentowanie pozostałych lokat poza powitalną bo szło zdobyć tam dobry procent. A teraz jest słaby.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. No ale ciągle mają dobre konto oszczędnościowe.

    Usuń
  2. Trochę offtopic ale nie wiem gdzie napisać:
   W dniu 2016-11-30 naliczyła mi się opłata za prowadzenie konta Premium w TMUB w wysokości 18,90, mimo że wykonałem płatności kartą do rachunku na kwotę ponad 500 zł i są rozliczone w poprzednim miesiącu. Wszystkie płatności kartą posiadają MCC kwalifikujący się do zwrotu za zakupy w wysokości 25 zł.
   Konsultant na infolinii powiedział że to jest błąd banku i że w ciągu kilku godzin najpóźniej jutro będzie zwrot zrobiony, dodał jeszcze że ta opłata naliczyła się każdemu.
   Jak to wygląda u was? Czy czekać do jutra czy już dziś składać reklamację?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. mam to samo

    Usuń
   2. Też pobrali u mnie i u narzeczonej. Więc problem ogólny bo mieliśmy obroty porobione. Reklamacja poszła

    Usuń
   3. Ja dostałem SMSa że w wyniku pomyłki mogli mi omyłkowo naliczyć opłatę i zwrócą, chociaż mi akurat nie;)

    Usuń
   4. Jest info na ich facebookowym profili, że błąd, przepraszają i będą zwracać.

    Usuń
  3. Fajnie jakby było podane które lokaty mozna ponawiać, a które (większość) są jednorazowe np. lokate mobilną Millenium można wielokrotnie ponawiać :)

   OdpowiedzUsuń
  4. Lokata mobilna TMUB 3% na 60 dni ma oprocentowanie stałe czy zmienne?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Jedno tylko co to nie wiadomo do kiedy ta lokata będzie. Więc mogą ją każdej chwili wycofać.

    Usuń
  5. T-mobile nie ma aplikacji mobilnej na Windowsa? Lipa

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Obecnie telefony z oprogramowaniem innym niż Android lub iOs stanowią ok. 1% ogółu. Więc inwestowanie w stworzenie i rozwój aplikacji dla niszowych systemów jest nieopłacalne.

    Usuń
   2. Jest aplikacja na Windows Phone, sam używam. :)

    Usuń
  6. Dziwi mnie że małe banki jak Orange Finanse czy T-Mobile Usługi Bankowe mają tak słabe oprocentowanie. Czy tam nie udzielają kredytów i leżą na pieniądzach?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Mają za sobą kapitał odpowiednio Aliora i mBanku więc kasa nie jest im potrzebna.

    Usuń
  7. lokata tmobile 3% już znikła

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Nie ośmieszaliby się wprowadzaniem na tak krótki czas. Chciałem założyć dopiero w najbliższym miesiącu bo kończy mi się w Idea Banku. A tu klops :(

    Usuń
   2. Nadal jest widoczna w tabeli oprocentowania a ta jest nowa ("Obowiązuje od 9. grudnia"). Więc skąd te info?

    Usuń
  8. Martwi mnie ta cisza Idea Banku do teraz.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Pewnie testują ilu ludzi zostanie a ilu kasę wycofa. Więc sugeruję brać kasę a nie trzymać na słabym procencie by się nie rozbestwili.

    Usuń
   2. No to sobie poteatowali. Dziś wypłaciłem 50k. W pn muszą się pożegnać z moimi 150k. Będzie min. 3% to wrócę.

    Usuń
  9. Plan depozytowy 130dni w Toyotabanku od dziś 2,25%.

   OdpowiedzUsuń

  Aktualnie najpopularniejsza promocja:

  Nie 700, a 800 zł za Konto Santander. Specjalnie dla Czytelników bloga Bankobranie!

  Oto aktualna odsłona popularnej i sprawdzonej promocji konta w Santanderze. Wraz z nią świetna wiadomość.  Standardowo do wzięcia czekałyby ...