Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Upadek SK Banku. Co oznacza bankructwo banku spółdzielczego dla jego klientów? [+ AKTUALIZACJE]

800 zł od Santandera600 zł od Millennium500 zł od ING7% + 300 zł od Pekao1200 zł za kartę Citi

21.11.2015

Upadek SK Banku. Co oznacza bankructwo banku spółdzielczego dla jego klientów? [+ AKTUALIZACJE]

Stało się. Pierwszy raz od 14 lat upada w Polsce bank. Co z oszczędnościami? Jak zadziała Bankowy Fundusz Gwarancyjny? Kiedy, gdzie, jak i ile środków wypłaci?
UWAGA: na końcu wpisu znajdziesz aktualizacje (m.in. szczegóły dotyczące czasu i miejsca wypłat środków z BFG)

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) właśnie zawiesiła działalność SK Banku i zamierza zawnioskować o jego upadłość. Dla klientów tego banku oznacza to brak możliwości dysponowania własnymi środkami i - bądź co bądź - pewne zamieszanie i zaniepokojenie. Na szczęście jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).

Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie, działający pod nazwą SK Bank powstał w latach 20-tych poprzedniego wieku. W ostatnich latach przyciągnął do siebie całkiem sporo klientów, promując lokaty z konkurencyjnym oprocentowaniem. Stacjonarnie działał głównie na Mazowszu i Śląsku, gdzie posiadał 14 oddziałów i 28 podległych placówek, a łącznie zatrudniał 340 osób (stan na 30.06.2015 r.; źródło: sprawozdanie z działalności za I półrocze 2015 r.). Ale w dobie bankowości online, bank sprawnie pozyskiwał też klientów w Internecie. Dziś wchodząc na stronę internetową banku ujrzeli oni jednak poniższy komunikat:
"Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie zawiesiła z dniem 21 listopada 2015 r. działalność Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SBRzR) oraz postanowiła wystąpić do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tego banku spółdzielczego. Komunikat KNF w sprawie zawieszenia znajduje się w zakładce informacje i komunikaty/komunikaty oraz na stronie http://www.knf.gov.pl"
Na osłodę klientom banku dano zdjęcie w tle ukazujące mile uśmiechające się zawodniczki legionowskiego zespołu siatkarskiego, którego bank był sponsorem:

Komunikat na stronie KNF nie pozostawia suchej nitki na władzach banku, które:
"dopuściły się nieprawidłowości w zarządzaniu ryzykiem kredytowym (...) . Nieprawidłowości te znalazły odzwierciedlenie w zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożonym przez KNF w dniu 23 marca 2015 r. do prokuratury, tj. organu dysponującego (...) uprawnieniami dochodzeniowo–śledczymi"
Zarzuty te dotyczą oczywiście zarządu działającego przed zarządem komisarycznym, który od sierpnia miał ratować SK Bank. Ale i ten drugi nic nie wskórał. No ale być może niewiele mógł już zrobić, skoro KNF, proponując innym bankom sanację banku, nie znalazł zainteresowanych tym wyzwaniem. Ale w szczegóły nie wchodźmy.

[Aktualizacja w dn. 23.11.: dla bardzo wnikliwych, dziś KNF opublikowała aż 44-stronicowy raport: "Harmonogram działań UKNF wobec Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie" (dostępny tutaj), gdzie można przejrzeć co i kiedy się działo, że doszło do upadku SK Banku.]


Co z oszczędnościami z SK Banku?


Klienci banku spółdzielczego powinni jednak spać spokojnie. Przynajmniej ci, których suma środków zgromadzonych w banku nie przekracza równowartości 100 000 euro. A taką właśnie gwarancję daje BFG.

Kwota ta jest obliczana dla każdej osoby od sumy środków zgromadzonych na wszystkich rachunkach (kontach osobistych, oszczędnościowych czy lokatach). W przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębna kwota gwarancji.

Jak wylicza się sumę gwarancji BFG? Ile to jest 100 000 euro?


Wyczerpującą odpowiedź w tym zakresie daje BFG na swej stronie internetowej:
"Do obliczenia wartości euro w złotych przyjmuje się kurs średni z dnia spełnienia warunku gwarancji (tj. z dnia wskazanego w decyzji Komisji Nadzoru Finansowego, jako dzień zawieszenia działalności banku lub kasy i ustanowienia odpowiednio zarządu lub zarządcy komisarycznego oraz wystąpienia do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości), ogłaszany przez Narodowy Bank Polski"
Przysługującą Ci kwotę wypłaty możesz wyliczyć za pomocą kalkulatora gwarancji, dostępnego na stronie bfg.pl.

Co z nadwyżką ponad 100 000 euro? 


Jeśli suma oszczędności zgromadzonych przez klienta w banku przekraczała równowartość 100 000 euro, nadwyżka ta nie jest gwarantowana. Co nie oznacza jednak, że nie ma szans na jej odzyskanie. Ale - nie ma co ukrywać - będzie to już trudniejsze wyzwanie. Środki (zapewne tylko ich część) będzie można odzyskać w wyniku podziału majątku (jego wyprzedaży) w ramach postępowania upadłościowego.

Jak zadziała Bankowy Fundusz Gwarancyjny?


Należne środki, wynikające z gwarancji, Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci w terminie 20 dni roboczych od dnia zawieszenia działalności banku i wystąpienia z wnioskiem o ogłoszenie jego upadłości. Informacja o szczegółach procesu wypłaty środków zostanie podana do wiadomości publicznej w najbliższym czasie. Informacja ta pojawi się również w aktualizacji niniejszego artykułu.

Gdzie wypłacić środki z SK Banku z gwarancji BFG?


Środki (w gotówce lub dysponując przelew) podjąć będzie można w oddziałach innego banku. Szczegóły pojawią się w komunikacie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Jak to działa w praktyce przekonać mogli się m.in. klienci SKOKu Wołomin, do obsługi których wyznaczono PKO BP. 

Ile masz czasu na wypłacenie środków z BFG po upadku SK Banku? 


Dla niektórych - zwłaszcza osób przebywających zagranicą - niedogodnością może być konieczność stawiania się w banku celem złożenia wniosku o wypłatę i zadysponowania środkami. Na działania w tej kwestii jest jednak sporo czasu: 5 lat. 

Gdzie ulokować pieniądze wypłacone przez BFG po upadku SK Banku?


Wykaz najlepszych lokat bankowych, bez wyjątku objętych Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, znajdziesz w regularnie aktualizowanym rankingu najlepszych lokat bankowych. Znajdują się tam wszystkie aktualnie najkorzystniejsze depozyty z oprocentowaniem od 2,75 do 5% w skali roku. Uwzględniam w nim wyłącznie największe banki komercyjne, pomijając banki spółdzielcze oraz kasy. Doświadczenia z ostatnich kilkunastu miesięcy pokazują, że w przypadku niektórych z nich lokowanie oszczędności jest balansowaniem na linie nad coraz większą przepaścią.

Bardziej szczegółowy opis najlepszych lokat znajdziesz w - pojawiającym się zawsze na początku miesiąca - przeglądzie najlepszych ofert. Ostatni z takich wpisów znajdziesz tutaj.

Gdzie założyć konto po SK Banku?


Jeśli szukasz konta w miejsce tego w SK Banku, sprawdź najlepsze propozycje z dużych banków:

AKTUALIZACJA W DN. 26.11.2015:

BFG ogłosił szczegóły wypłat dla klientów SK Banku


W dniu 26.11.2015 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny opublikował komunikat dla klientów upadłego SK Banku. Dzięki temu wiemy już szczegółowo od kiedy ruszają wypłaty i gdzie można się po nie zgłaszać.

Wypłaty środków gwarantowanych w ramach BFG realizowane będą za pośrednictwem Banku Zachodniego WBK w okresie od 30.11.2015 r. do 29.01.2016 r. Z tytułu wypłat środków bank nie pobierze żadnych opłat. Po upływie powyższego okresu, po wypłatę środków będzie można zgłaszać się bezpośrednio do BFG, do momentu przedawnienia roszczeń, czyli w okresie 5 lat od upadku SK Banku.

Jeśli jesteś klientem poszkodowanym w wyniku upadku SK Banku, wystarczy do placówki BZ WBK (ich wykaz znajdziesz tutaj) stawić się z dokumentem tożsamości (w przypadku osób fizycznych). Środki możesz wypłacić w kasie banku lub zlecając przelew na wybrany rachunek innego banku. W przypadku podejmowania gotówki warto pamiętać o jednym: przy kwotach powyżej 25 000 zł, konieczne jest osobiste awizowanie wypłaty z wyprzedzeniem 2 dni roboczych. 

W swym komunikacie BFG zawarł również informacje dla osób, których środki zdeponowane były na IKE lub IKZE oraz na mieszkaniowych rachunkach powierniczych. Szczegóły tutaj

W komunikacie znajduje się też informacja dla osób, których środki zgromadzone w SK Banku przekraczały równowartość 100 000 euro:
"Wierzytelności przekraczające wartość środków gwarantowanych mogą być dochodzone od Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa. W przypadku ogłoszenia jego upadłości wierzytelności te powinny zostać zgłoszone sędziemu-komisarzowi w terminie wskazanym w postanowieniu sądu o ogłoszeniu upadłości."
W razie pytań lub wątpliwości ze strony byłych klientów SK Banku, możliwy jest kontakt z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym:
"- Infolinia: 800 569 341 (połączenie bezpłatne) oraz 22 583 09 42, 22 583 09 43, 22 583 09 45 (opłata za połączenie zgodna z opłatą przewidzianą przez operatora wg aktualnego cennika), 
- e-mail: kancelaria@bfg.pl, 
- adres: Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ul. ks. Ignacego Jana Skorupki 4, 00-546 Warszawa"
Chcesz być na bieżąco z nowościami na blogu? Pomoże Ci w tym: FacebookGoogle+TwitterBloglovin lub kanał RSS. Warto również zapisać się na bezpłatny newsletter (to zero spamu, a jedynie powiadomienia o najlepszych promocjach bankowych i lokatach):
Adres e-mail

24 komentarze:

 1. Widać, że gdzie KNF wprowadza zarządcę komisarycznego to prędzej lub później dochodzi do upadku. Po Skokach czas na banki spółdzielcze. Mam nadzieję, że tam fala się zatrzyma, bo kasy w BFG ubywa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bank przetrwał II wojnę światową, PRL, a upadł za PO.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Upadł już za PiS.

   Usuń
  2. PO ogłosiło jego upadłość, jak PIS zaczął patrzeć na ich ręce

   Usuń
 3. Dziwię się osobom, które oszczędności pakuję do takich instytucji jak SKOKi czy banki spółdzielcze. A zwłaszcza tym co wpłacają ponad limit BFG. A na pewno tacy się znajdą i tu. Bo w SKOKu Wołomin z tego co pamiętam było ponad 100 takich delikwentów. I później wielkie larum.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szkoda, że braki wiedzy ekonomicznej rozlewasz na podobnie rozgarniętych rodaków - (przy czym nie przychylam się do twojej tezy o skokach i niestety sk banku). Natomiast co do zasady: w bankach spółdzielczych czyli w walucie krajowej Niemcy mają ponad 60% oszczędności, Portugalczycy również ponad 50%, trochę poniżej 50% większość krajów Unii Europejskiej, a u nas poniżej 20% i resztę ciemnogród ładuje w obcą komercję. Życzę powodzenia...

   Usuń
  2. Ciekawe czy masz kapitał w Raiffaisen Polbank, bo to też bank spółdzielczy tyle ze rolników z Niemiec i Austrii.

   Usuń
 4. Jeśli upadnie jakiś bank z pierwszej 20stki największych banków, BFG nie będzie wstanie mógł wypłacić wszystkim klientom swoich oszczędności. BFG sprawdza się tylko przy małych bankach. W innych przypadkach to ściema.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, że suma składek uzbieranych w BFG względem sumy depozytów ogółem w polskich bankach czy nawet w pojedynczych spośród największych jest dość mizerna. Z tym, że upadek banki z pierwszej 20stki raczej nam nie grozi. Banki te - w większości przypadków - notowane są na giełdzie, są szczegółowiej sprawdzane, a w razie ciężkiej sytuacji na pewno znalazłby się inne banki, które chętnie upadającego by połknęły. W przypadku Skoków i spółdzielczych ewidentnie mamy przewały, kanty, brak nadzoru i ostatecznie już potem nikt takiego zgniłego jajka nie chce.

   Usuń
  2. no to zapytam cię o Unicredit?... bo po mojemu, jak odzyskają kasę za lata 80-te to bęzie takie dupnięcie, że zatrzęsie szeroko pojętą Europą. Pozdrawiam MK,

   Usuń
 5. Kasa poszła sobie na wybory

  OdpowiedzUsuń
 6. Rada Nadzorcza, członkowie (wszak to spółdzielnia), KNF, UOKiK, NBP, inne nadzory, prokuratura, policja, CBA, CBŚ, ABW... itp., itd. A przecież takie wałki w banku musiały trwać lata, a nie 2 dni. I dlaczego tego nikt nie widział? (Nie chciał widzieć?!). Kolejna powtórka z Amber Gold, tylko że na szczęście (dla klientów) jest BFG.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W czyimś interesie musiałoby być przykrywanie tych szwindli. Dziś w Wiadomościach oglądałem wypowiadającą się przedstawicielkę jakiejś Izby Rewidentów i lekko sugerowała, że pewnie lewe papiery im podsuwano, więc to klepali. Śmiech na sali.

   Usuń
 7. Dużo mówi się o klientach, o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, o tym ile to pieniędzy znów trzeba wypłacić itd. A nic nie mówi się o pracownikach. 340 zostało na lodzie. A dowiedzieli się pewnie o tym z mediów. Współczuję. I oni nie mają żadnych gwarancji, niczego. Nawet nie mają jakichkolwiek kwitów by w poniedziałek zarejestrować się w urzędzie pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie mają gwarancję w formie zasiłku dla bezrobotnych, który fundujemy my wszyscy płacąc zus.

   Usuń
  2. Wylecieć z pracy bez okresu wypowiedzenia. Dostać 700 zł zasiłku. Mieszkać w jakiejś mieścince (bo zazwyczaj tam były oddziały SK Banku). Uwierz, zasiłek dla bezrobotnych jest w tej sytuacji słabą gwarancją.

   Usuń
  3. No trudno żebyśmy fundowali im dożywotnią 100% pensję. To jest ryzyko każdego pracownika i każdy myślący robi oszczędności na tą chwilę w której będzie musiał zmienić pracę. A ten kto tego nie przewidział musi natychmiast radykalnie zredukować swoje wydatki.

   Usuń
  4. Przepraszam bardzo "przedmówców", ale - współczując szczerze pracownikom zamkniętego banku - pozwolę sobie zauważyć, że na tym blogu komentujemy sprawę od strony klienta banku ("bankobiorcy"), a nie pracownika.

   Usuń
  5. Czytelnicy tego bloga raczej nie powinni mieć lokat w SK banku.

   Usuń
  6. Czytelnicy bloga też jednak mieli lokaty w SK Banku. W sobotę otrzymałem kilka maili w tej sprawie. Stąd wpis. A i dawka wiedzy o BFG przyda się wszystkim.

   Usuń
 8. O czym wogole gadacie. Wszędzie byki wiaodmo od 11 listopada ze bank idzie na sprzedaż. Pracownicy wiedzieli a mimo to w piątek dzownili do ludzi i lokaty proponowali.

  Myślicie że tam suoer było? Mogłam tam pracować ale warunki. ... po odejściu z sk banku zakaz pracy 5 lat w bankowości i trzeba za szkolenia zwrócić z ostatniego roku. Chore

  OdpowiedzUsuń
 9. I proszę Was. Jakiej mieścinie. 8-15km od warszawy. 10 minut pociągiem

  OdpowiedzUsuń
 10. "Dobrze że jest BFG" - tłumacząc na ludzki język - "dobrze, że zrobimy ściepę narodową na wypłaty z BFG".
  Dlaczego piszę, że wszyscy się zrzucimy? BFG ma pieniądze ze składek banków. Banki mają pieniądze OD NAS - KLIENTÓW. A skąd dokładniej? Z kredytów, opłat. BFG nie drukuje sobie tych pieniędzy i nagle w kasie BFG ubędzie 2mld zł, które trzeba będzie uzupełnić wyższymi składkami pozostałych banków. A skąd banki wezmą kasę? Podwyższą % kredytów, podwyższą opłaty, obniżą % lokat - innymi słowy to co powinno zostać u nas w kieszeni pójdzie do banku lub to co powinniśmy zarobić na lokatach częściowo zostanie w banku. Ile to 2mld zł? Dzieląc 2mld na 30mln ludzi mających konto (strzelam, że tyle ludzi w Polsce ma konta) = 67zł/osoby - tyle średnio zapłacimy. My, oszczędzający na bankach mniej, za to kredytobiorcy, nieoszczędzający, nie zmieniający kont zapłacą więcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, ale z drugiej strony i my mamy z tego tytułu gwarancję i lokaty zakładamy tam gdzie jest BFG. Ponosząc koszty, których nie widzimy, fakt. Takie coś za coś.

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Nie 700, a 800 zł za Konto Santander. Specjalnie dla Czytelników bloga Bankobranie!

Oto aktualna odsłona popularnej i sprawdzonej promocji konta w Santanderze. Wraz z nią świetna wiadomość.  Standardowo do wzięcia czekałyby ...