Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Najlepsze lokaty bankowe - grudzień 2015 + ranking lokat

720 zł od mBanku650 zł od VeloBanku ⭐ 600 zł od: Millennium i BNP Paribas ⭐ 500 zł od: ING i Santandera900 zł od Citi

30.11.2015

Najlepsze lokaty bankowe - grudzień 2015 + ranking lokat

Jak co miesiąc na blogu nadszedł czas na przegląd najlepszych lokat bankowych.

Najlepsze lokaty bankowe ranking grudzień 2015
Osoby lokujące swe oszczędności w bezpieczny sposób, nieustannie muszą szukać propozycji bankowych, bo oferta depozytów dynamicznie się zmienia. W ostatnich tygodniach mieliśmy jednak wysyp całkiem ciekawych lokat. Część z nich jest nadal dostępna - o czym szczegółowo poniżej.

Na bieżąco śledząc blog Bankobranie możesz mieć pewność, że żadne najlepsze lokaty, ani konta oszczędnościowe nie umkną Twej uwadze. Co dzień obserwuję oferty banków, a znalezione promocje podsyłają również Czytelnicy. Takich okazji w listopadzie było całkiem sporo. Na grudzień rodzi się również nadzieja, że banki będą dalej starały się pozyskiwać nasze oszczędności. Wszak Bankowy Fundusz Gwarancyjny zaczął wypłacać środki klientom upadłego SK Banku. W ten sposób do "przyciągnięcia" będzie dla banków bardzo duża kwota - ponad dwa miliardy złotych.

Jak co miesiąc przegląd lokat zacznę od przejrzenia oferty depozytów we wszystkich bankach. Efektem tej analizy jest poniższa grafika, która pokazuje najlepsze oprocentowanie jakie daje każdy ze sprawdzanych banków. Choć często są to niestety lokaty promocyjne tylko dla nowych klientów.


Na pierwszy rzut oka sytuacja wygląda całkiem optymistycznie. Ale gdy przyjrzeć się szczegółom, niestety często okazuje się, że lokaty obwarowane są różnymi warunkami (typu "dla nowych klientów"). Te propozycje również prześwietlam, ale piszę też o pozostałych. Skupiam się na lokatach, które dają oprocentowanie na poziomie co najmniej 2,75% w skali roku. Wszystkie takie depozyty obejmuje ranking najlepszych lokat bankowych. Jest to na bieżąco aktualizowane zestawienie, do którego możesz zaglądać  w każdej chwili, mając pewność, że znajdują się tam wyłącznie aktualne i nawet tylko chwilowo dostępne oferty.

Najlepsze lokaty dla nowych klientów


Przegląd zaczynam od propozycji często z najwyższym dostępnym obecnie oprocentowaniem. Są to przede wszystkim lokaty powitalne, którymi banki chcą do siebie przekonać nowych klientów, bo nie ma co ukrywać, że np. 4% w skali roku brzmi kusząco i wyróżnia się na tle tego co przedstawia konkurencja.

Tu czołówka banków się nie zmienia. Najwięcej "na dzień dobry" (i niestety tylko wtedy) daje Deutsche Bank. Lokatę 2-miesięczną ze stawką 5% w skali roku w kwocie do 10 000 zł założyć można pod warunkiem otwarcia konta osobistego za pośrednictwem kuriera. Sam rachunek prowadzony jest za darmo, ale jeśli zawnioskujesz o kartę już tak różowo może nie być. Z opłaty za nią bank zwolni Cię dopiero gdy wykonasz płatności na sumę 700 zł miesięcznie.

O wiele łatwiej założyć depozyt powitalny w Idea Banku. Lokata Happy to propozycja dla nowych klientów, a można z niej skorzystać bez zakładania konta czy korzystania z jakichkolwiek innych produktów banku. Na 3 miesiące ulokować można do 10 000 zł, a oprocentowanie wyniesie 4% w skali roku. Od niedawna Idea Bank oferuje też powyższą lokatę w nieco innym wariancie - dla osób z portfelem zasobniejszym, niż 10 000 zł. Ale o tej propozycji nieco niżej.

Również 4% w skali roku - także bez konta można uzyskać na lokacie w Banku Smart. Tu depozyt z takim oprocentowaniem i na kwotę do 10 000 zł obowiązuje jednak wyłącznie na 1 miesiąc. Jeśli środki chcesz wpłacić na dłużej - 2 lub 3 miesiące - wówczas otrzymasz 3,5%.

Jest jeszcze kilka banków, które dają 4% w skali roku, witając nowych klientów, ale w każdym przypadku wymagane jest wówczas założenie konta osobistego. W bardziej lub mniej prosty sposób konto będzie darmowe, ale wymaga to jednak pewnego zaangażowania (np. comiesięcznego zasilania konta lub wykonywania płatności kartą).

Taką propozycję ma m.in. Bank BPH. Stawkę 4% dla kwoty do 10 000 zł daje aż na 6 miesięcy, ale wymaga comiesięcznych wpływów na konto (opis warunków lokaty Nowy Gatunek). Taką samą stawkę i dla takiej samej kwoty uzyskasz również w mBanku (lokata 3-miesięczna) oraz w Alior Banku (2 miesiące), ale ostatnia z tych propozycji zasługuje na szczególne omówienie.

Lokata 4% z gwarantowanym bonusem 55 zł i szansą na nagrody


Powitalna lokata w Alior Banku to 2-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 4% przy kwocie od 1 000 do 10 000 zł dla osób, które założą też konto osobiste. Na szczęście konto jest bezwarunkowo darmowe. Tylko teraz - do 8.12.2015 r 14.12.2015 r. (promocja została przedłużona). dodatkowo możesz załapać się na gwarantowany bonus pieniężny: 55 zł za otwarcie konta i wykonanie min. jednej płatności kartą (na dowolną kwotę). Premia zdecydowanie zwiększy więc zyski z lokaty. A dodatkowo możesz zdobyć jedną z 59 nagród w towarzyszącym konkursie (do wygrania są smartfony i smartwatche). Promocja jest szczególnie godna uwagi, gdyż konto jest bezwarunkowo darmowe i w ramach promocji zwolnienie z opłaty zyskasz też przy karcie. Po zakończeniu lokaty i wypłacie premii, z kontem możesz zrobić co zechcesz (także zamknąć bez konsekwencji, jeśli tak zadecydujesz). Poznaj szczegóły promocji konta Alior Banku z lokatą 4% w ofercie Comperia Bonus.

Lokaty bankowe dla większych kwot


Tu w ostatnim czasie wybór nieco się zwiększył. Stało się tak chociażby za sprawą - wspomnianego - nowego wariantu lokaty powitalnej w Idea Banku. Lokata Happy Plus to także propozycja wyłącznie dla nowych klientów, którzy we wspomnianym banku nie posiadali dotąd żadnych produktów. Z propozycji także można skorzystać bez zakładania konta. Na 3 miesiące przy oprocentowaniu 3,25% w skali roku dla kwoty od 10 000,01 do 100 000 zł.

Od 1 000 zł i także do 100 000 zł na Lokacie Bezkarnej pozwala zdeponować swym nowym klientom BGŻ Optima. Choć w tym przypadku jest także możliwość powrotu i ponownego skorzystania z promocyjnych powitalnych warunków dla osób, które klientami banku już były. Warunkiem jest 12-miesięczny okres, jaki musi upłynąć od momentu zamknięcia konta w BGŻ Optima. Lokata daje 3,2% w skali roku na okres trzech miesięcy. Jej zaletą jest możliwość zerwania w dowolnym momencie bez utraty odsetek! Są one wtedy naliczane za okres faktycznej liczby dni, w których lokata była utrzymywana.

Jeśli oszczędności masz jeszcze więcej (od 100 000 do 350 000 zł), wówczas wybrać możesz jedną z propozycji Lion's Banku (który jest oddziałem Idea Banku dedykowanym do obsługi najzamożniejszych klientów). Lokata Welcome to 3-miesięczny depozyt z oprocentowaniem 3,5% w skali roku. Aby z niej skorzystać niezbędne jest uprzednie umówienie spotkania i wizyta w oddziale. Jeśli nie chcesz ruszać się sprzed komputera, lokatę możesz też założyć zdalnie - przelewem. Wówczas Lokata Welcome Online na ten sam okres da Ci oprocentowanie na poziomie 3,25% 3% (Aktualizacja: bank obniżył oprocentowanie) w skali roku. Oferta skierowana jest wyłącznie dla nowych klientów Idea Banku.

Najkorzystniejsze lokaty dla każdego i bez warunków


To zawsze najtrudniejsze zadanie. Jeśli dane było już Ci skorzystać ze wszystkich ofert dedykowanych dla "nowych klientów", a jednocześnie nigdzie nie spełniasz wymogu wpłacenia "nowych środków" to poszukiwać należy dalej. I tu niestety zawsze trzeba szukać dłużej i wytrwalej by odnaleźć coś korzystnego. Ale takie okazje się zdarzają. W listopadzie była to np. Lokata Andrzejkowa w Idea Banku, która dawała 3,25% na 4 miesiące bez żadnych warunków - depozyt mogli założyć nowi, jak i obecni klienci banku, bez wymogu posiadania konta, a wpłacić można było aż do miliona złotych! Jeśli nie chcesz by takie okazje umknęły Ci w przyszłości, zapisz się na bezpłatny newsletter Bankobrania (to zero spamu, a tylko powiadomienia o najlepszych lokatach i promocjach bankowych).

Na chwilę obecną najlepsze nielimitowane i nieobwarowane dodatkowymi warunkami oferty lokat to depozyty długoterminowe - o których mowa nieco niżej. Spośród krótkookresowych lokat na uwagę zasługuje jedynie Lokata Listopadowa w Idea Banku (jednak chociażby ze względu na jej nazwę, nie ma co tej propozycji wróżyć dalekiej przyszłości). Z depozytem tym można uzyskać 2,95% na 2 miesiące [Aktualizacja 1.12.2015 r., g. 13: zgodnie z przewidywaniami lokata zniknęła już z oferty banku; w jej miejsce pojawiła się jednak 5-miesięczna Lokata Mikołajkowa ze stawką 2,8% w skali roku].

Lokaty długoterminowe - szeroki wachlarz możliwości


Tu wybór jest największy. Powód? Banki lubią stabilizację w finansach. Poczucie takie zapewnia im związanie z klientem długookresową lokatą. Ale przy scenariuszu wzrostu stóp procentowych (bez względu na to czy miałoby to nastąpić prędzej - za kilka miesięcy, albo później - np. za 2 lata) to teraz umówiona stawka oprocentowania na stałym poziomie i na okres np. 3 lat, bankowi bardzo by się opłacała.

Przy okresie 24 miesięcy największy procent dają: Idea Bank (Lokata Fair Play 3,0%), Noble Bank (Lokata Rentierska Gold 3,0%), Toyota Bank (Depozyt Plus 2,85%) oraz Lokata Standardowa (Alior Bank 2,75%). Przy dość nietypowym okresie 25 miesięcy na EKOlokacie Urodzinowej w BOŚ Banku można uzyskać 2,75 lub 3,0% w skali roku (wyższa stawka obowiązuje dla klientów posiadających konto i zapewniających na nie regularne comiesięczne wpływy).

W przypadku lokat na jeszcze dłuższy okres - 36 miesięcy, po 3% w skali roku można uzyskać w Idea Banku (Lokata Fair Play), Santaner Consumer Banku (Lokata Direct+ Internet), Credit Agricole (lokata standardowa dla nowych środków) oraz w Banku Pocztowym (Lokata Maxi w wariancie dla posiadaczy konta). Prym wiedzie jednak Noble Bank, który oferuje najkorzystniejsze oprocentowanie: 3,25% w skali roku. Jest to Lokata Rentierska Gold, która podobnie jak wspomniana nieco wyżej w opcji na 24 miesiące, wyróżnia się na tle konkurencji wypłatą odsetek w trakcie trwania umowy. Przy pozostałych lokatach wypłata ta następuje na koniec umownego okresu depozytu, a przy Lokacie Rentierskiej Gold w Noble Banku regularnie - co miesiąc na wskazane przez Ciebie konto. Warto jednak zwrócić uwagę, że tu mamy najwyższy próg kwoty minimalnej - aby założyć lokatę należy wpłacić min. 150 000 zł.

Bezpieczeństwo oszczędności - pamiętaj o BFG


Niedawno przez media przetoczyła się fala materiałów informacyjnych o upadku SK Banku. Konspekt informacji dla byłych klientów tego banku spółdzielczego opublikowałem również na blogu. Warto przy tej okazji przypomnieć najważniejsze informacje związane z ochroną naszych oszczędności w bankach.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny w przypadku banku (jak i SKOKu) zapewnia wypłatę środków w równowartości do 100 000 euro. Wszystkie banki wymienione w powyższym tekście, jak i w rankingu lokat objęte są gwarancjami. Jeśli posiadasz oszczędności przewyższające kwotę objętą ochroną BFG, pomyśl o ich rozłożeniu na różne banki. Możesz też środki zdeponować wraz z inną osobą, która będzie współwłaścicielem lokaty. Gwarancje BFG liczą się odrębnie dla każdej z osób.

Zestawienie wszystkich najkorzystniejszych lokat z oprocentowaniem od co najmniej 2,75% do aż 5% w skali roku znajdziesz w rankingu najlepszych lokat bankowych.

Zestawienie jest na bieżąco aktualizowane. W chwili obecnej obejmuje 48 lokat z 21 różnych banków.

Sposób na nieprzegapienie żadnej z okazji


Aby nie umknęła Ci żadna z okazji jakie przyniesie grudzień, śledź blog Bankobranie na bieżąco. Pomoże Ci w tym: FacebookGoogle+TwitterBloglovin lub kanał RSS. Warto również zapisać się na bezpłatny newsletter (to zero spamu, a jedynie powiadomienia o najlepszych promocjach bankowych i lokatach):
Adres e-mail

7 komentarzy:

 1. Lokata w Deutsche Banku to antylokata. Więc nie polecam nikomu jej zakładać, bo ciężko w ogóle na te 5% się załapać. Zwlekają z aktywacją konta i tyle.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bonus do Lokaty Bezkarnej jest nadal dostępny? W opisie jest informacja o limicie 1000 sztuk z bonusem 50 zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Limit się wyczerpie = strona promocji nie przepuści do wniosku.

   Usuń
  2. W chwili obecnej Lokata Bezkarna w BGŻ Optima z premią 50 zł jest nadal dostępna. Regulamin zawiera zapis: "informacja o promocji będzie wyświetlana na Stronach z reklamą promocji (...) do momentu osiągnięcia liczby 1 000 Uczestników (...)"

   Usuń
 3. W Lion's Bank oprocentowanie jest chyba 3% a nie 3,5% jak w artykule

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cichaczem bank obniżył oprocentowanie. Dzięki za spostrzeżenie i info! Spadło oprocentowanie Lokaty Welcome Online z 3,25 na 3%. Lokata Welcome pozostała bez zmian (3,5%).

   Usuń
 4. Jak dla mnie w grudniu korzystna okazała się lokata Mikołajkowa w Idea Banku ze względu na szeroki zakres kwot (do 1 mln) i jest na 5 miesięcy.

  OdpowiedzUsuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Odbierz gwarantowane 600 zł w bonusach za konto w BNP Paribas w promocji "Giga premia"

Oto najnowsza promocja z kontem osobistym w BNP Paribas. Z wyższą wartością nagród! W skład pakietu gwarantowanych nagród powitalnych wchodz...