Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Bank Smart zmienia tabelę opłat i prowizji

750 zł od mBanku1200 zł za kartę Citi700 zł od Santandera620 zł od BNP Paribas600 zł od Millennium

11.07.2016

Bank Smart zmienia tabelę opłat i prowizji

Wiadomość z taką zapowiedzią zazwyczaj nie wróży niczego dobrego.

Bank Smart o planowanych zmianach zakomunikował już kilkanaście dni temu, ale dotąd nie wywołało to dużego rozgłosu. Na szczęście przyczyną nie jest w tym przypadku ciągle raczej dość wąskie grono klientów banku, ale zakres zmian. Użytkownicy kont stracą bezpłatne wypłaty gotówki w części bankomatów, ale wydaje się, że pojawią się też zmiany na lepsze.

Bank Smart jest internetowym oddziałem BIZ Banku. Wchodząc na rynek (połowa 2014 roku) bank ten wyróżnił się bezwarunkowo darmową ofertą konta i karty płatniczej, przelewów oraz wypłat z konta. Do tego w Banku Smart znaleźć można było całkiem dobre propozycje dla oszczędzających. Wszystko co dobre, szybko się jednak kończy.

Po wielu tegorocznych zmianach w ofertach oraz prowizjach i opłatach kilu banków (m.in. BZ WBK, T-Mobile Usługi Bankowe oraz PKO BP, Raiffeisen Polbank i Citibanku) przyszedł też czas na zmiany w Banku Smart.

Dowiaduj się o wszystkich nowościach na blogu: 

Choć w mailu rozesłanym do klientów przez Bank Smart informacji i załączników jest sporo, to rewolucji cenowej na szczęście nie będzie. Odczuć nową tabelę opłat i prowizji mogą jedynie osoby, które podczas zagranicznych podróży kartą wypłacały gotówkę z bankomatów. Dotąd bank nie pobierał z tego tytułu opłaty. Ale od 1.09.2016 r. za każdą taką wypłatę gotówki z bankomatu za granicą bank będzie obciążać rachunek dotychczasowego klienta kwotą 5 zł.

Zmianie uległa opłata za realizację przelewów (natychmiastowe, do ZUS, US, krajowe ELIXIR i europejskie SEPA) zlecanych w serwisie telefonicznym. W nowej tabeli opłat i prowizji widnieje już stawka w wysokości 5 zł/1EUR.

Dodano również opłatę za zmianę rachunku ze wspólnego na indywidualny (lub odwrotnie). Wynosi ona 10zł/2EUR/2,5GBP/1,5GBP.

Rewolucja pojawia się za to w podejściu do obsługi klientów. Dotąd jedyną formą kontaktu z bankiem była bankowość elektroniczna lub infolinia. Teraz do dyspozycji klientów będą placówki BIZ Banku (usytuowane głównie w dużych miastach, dotąd dedykowane przede wszystkim do obsługi firmowych klientów banku). To daje dodatkowe możliwości wpłacania i wypłacania gotówki na konto, jak i składania dyspozycji dotyczących produktów posiadanych w Banku Smart. W związku z tym rozrasta się również tabela opłat i prowizji, gdyż pojawiają się nowe pozycje, a co za tym idzie stawki opłat:
"‒ wpłata gotówki w złotych polskich na rachunek prowadzony w Banku: 0 zł, 
‒ wypłata gotówki w złotych polskich: awizowana i niewymagająca awizowania: 0 zł, nieawizowana (w przypadku możliwości jej wykonania): 0 zł, niepodjęcie gotówki w uzgodnionym terminie: 10 zł/2 EUR/2,5USD/1,5GBP, 
‒ realizacja przelewu (natychmiastowy, do ZUS i US, krajowy ELIXIR, europejski SEPA): 5 zł/1 EUR, 
‒ realizacja przelewu SWIFT w walucie: 0,2% min 20 zł/4EUR/5USD/3GBP max 200zł/40EUR/50USD/30GBP, 
‒ zdefiniowanie / modyfikacja / odwołanie zlecenia stałego: 5 zł/1 EUR, 
‒ odebranie potwierdzenia wykonania przelewu: 10 zł/2EUR/2,5USD/1,5GBP, 
‒ ustanowienie, zmiana, odwołanie pełnomocnictwa do Rachunku: 10 zł/2EUR/2,5USD/1,5GBP, 
‒ prowizja za wymianę banknotów i monet na inne nominały lub banknotów zniszczonych na obiegowe: 7 zł/1,5EUR/1,9USD/1,1GBP"
Opłaty te nie powinny jednak dziwić - w przypadku obsługi w oddziałach bankowych są standardem. No i są to jednak opłaty, które nie dotyczą osób korzystających ze zdalnych kanałów obsługi konta. I tak np. zdefiniowanie, modyfikacja czy odwołanie zlecenia stałego w ramach bankowości internetowej lub mobilnej niezmiennie pozostanie darmowe.

Nową usługą, która pojawiła się w ofercie banku od 4.07.2016 r. jest możliwość wykonywania przelewów natychmiastowych. Każdy taki przelew  (maksymalna kwota 5 000 zł) kosztuje 1 zł. To zdecydowanie mniej niż w nowej tabeli opłat i prowizji zaordynował T-Mobile Usługi Bankowe. Tam taki przelew to koszt w wysokości aż 6 zł (zwłaszcza odczuwalny przez tych klientów, który przez długi czas mogli cieszyć się comiesięcznym pakietem dziesięciu darmowych przelewów tego typu).

Inną zmianą, która w ostatnich dniach pojawiła się w Banku Smart to drastyczny spadek oprocentowania. W ofercie nie ma już powitalnych lokat dla nowych klientów (ich oprocentowanie w zależności od okresu depozytu wynosiło od 3,5 do 4% w skali roku). Obniżone zostało także oprocentowanie konta oszczędnościowego Smart Procent. Aktualnie maksymalną stawką jaką można na nim "wycisnąć" jest 2,2% w skali roku dla kwoty do 50 000 zł (dla tych którzy konto założyli przed 18.05.2016 r). Nowi klienci otrzymują już tylko 2% w skali roku do 50 000 zł i dla każdej złotówki powyżej tego limitu 1,5% w skali roku.


Poniżej znajdziesz załączniki z maila informującego o zmianach:
 1. Treść wiadomości
 2. Informacja o zmianach we wzorcach umownych stosowanych przez Bank w zakresie umów ramowych o prowadzenie rachunków bankowych oraz o wydawanie kart płatniczych dla Klientów indywidualnych
 3. Informacja na temat składania w Banku dyspozycji wkładem na wypadek śmierci
 4. Regulamin rachunków bankowych oraz usług płatniczych dla klientów indywidualnych
 5. Tabela Opłat i Prowizji dla Klientów Indywidualnych – oferta Rachunków i Kart
 6. Tabela Oprocentowania dla Klientów indywidualnych - oferta Rachunków i Lokat (przesłana w wiadomości mailowej; na dziś częściowo już zdezaktualizowana)

Na chwilę obecną konto osobiste w Banku Smart mimo zmian pozostaje jedną z najlepszych ofert dostępnych w bankach w Polsce. Za konto, kartę, przelewy złotówkowe Elixir zlecane w bankowości internetowej lub mobilnej oraz za wypłaty gotówki w bankomatach w Polsce nie zapłacisz ani złotówki. Więcej o ofercie Konta Smart pisałem tutaj.

Bądź na bieżąco. Nie przegap informacji o promocjach, najlepszych lokatach, ale i o podwyżkach. Zapisz się na bezpłatny newsletter:
Adres e-mail

20 komentarzy:

 1. Czym sie roznia Przelewy krajowe Elixir (min. 5zl) a zlecane Elixir (darmowe) ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Płatne są w przypadku zlecenia w placówce BIZ Banku lub na infolinii. Darmowe jeśli wykonane w bankowości internetowej lub mobilnej.

   Usuń
 2. Tak mały bank nie może sobie pozwolić na takie podwyżki jak np. BZWBK, bo >50% by zwiało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A z dużych typu PKO czy BZWBK nawet 5% nie zwieje, bo siła przywiązania, brak alternatywy (klienci oddziałowi) itd. I tak ten biznes się kręci. Bogaty zarabia jeszcze więcej. A mniej (nie powiem, że biedny ale na pewno nie tak bogaty) zarabia mniej.

   Usuń
 3. Przelewy natychmiastowe. Wreszcie krok ku XXI wiekowi. Teraz jeszcze pay-by-linki by się przydały.

  OdpowiedzUsuń
 4. A wypłata z jakich bankomatów będzie obciążona prowizją ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z wszystkich za granicą. W Polsce wypłaty z bankomatów zostają darmowe (bez względu na do jakiego banku czy instytucji dany bankomat należy).

   Usuń
  2. A czy ta prowizja dotyczy rachunku w PLN czy konta walutowego?

   Usuń
  3. Kartą do konta walutowego wypłaty za granicą zostają bez zmian. Czyli bez prowizji.

   Usuń
 5. nie jest źle a jak ktoś jedzie za granice to 5 zeta wypłaty z bankomatu to jest to koszt symboliczny w porównaniu z kosztem wyjazdu ja w Polsce chyba tylko raz z bankomatu korzystałem w tym banku z promocji na pizze nie korzystałem bo już konto założyłem jak sync wprowadził opłaty za karte, ale nie miał bym sumienia wziac od nich bonu na pizze po czym zamknac konta od razu

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam pytanie, jeżeli za wypłacenie z bankomatu będzie mnie kosztowało od września 5zł to czy za zapłacenie kartą za granicą np. w restauracji będzie mnie coś kosztowało?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prowizja za przewalutowanie (Operacji dokonanych w innej walucie niż waluta Rachunku, do którego została wydana Karta) w wysokości 3%

   Usuń
 7. Czyli wpłata gotówki w BiZ banku jest całkowicie darmowa, czy po drodze pobierają jakieś prowizje? Jak w oddziale BiZ banku wpłacę 2000zł to dokładnie tyle samo wyląduje na koncie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wpłata darmowa. To nie BZ WBK ;)

   Usuń
 8. "Nową usługą, która pojawiła się w ofercie banku od 4.07.2016 r. jest możliwość wykonywania przelewów natychmiastowych. Każdy taki przelew (maksymalna kwota 5 000 zł) kosztuje 1 zł."

  Albo jestem ślepy albo nie widzę w panelu opcji wykonania przelewu natychmiastowego? Klikam wykonaj operację > przelew dowolny i nic, w polu typ jest tylko domyślny ELIXIR, nie ma opcji zmiany na natychmiastowy. Jak to u Was wygląda? Działają te przelewy? Proszę o pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tym jest nie lada heca. Mam tam konto od roku, też dostałem maila o zmianach i z informacją o tym że już od 4 lipca będą przelewy natychmiastowe. W zeszłym tygodniu dzwoniłem na infolinię zapytać gdzie one są i dowiedziałem się, że... jeszcze jednak nie zostały wdrożone. Być może będą końca sierpnia, ale bez gwarancji.

   Usuń
  2. No to mają tempo... miesiąc później a przelewów nie ma.

   Usuń
  3. Już są dostępne.

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 700 zł za Konto Santander (krótsza karencja!)

Nowa edycja przynosi dwie zmiany na lepsze.  To wyższa premia pieniężna oraz skrócony okres wykluczenia dla byłych posiadaczy konta w Santan...