Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Co z tymi przelewami weryfikacyjnymi? Otwieranie kont chwilowo (może być) trudniejsze

750 zł od mBanku ⭐ Citi: 1200 zł za kartę + 700 zł za konto700 zł od Santandera600 zł od Millennium

1.07.2016

Co z tymi przelewami weryfikacyjnymi? Otwieranie kont chwilowo (może być) trudniejsze

1. lipca to dzień wejścia w życie rekomendacji KNF, która... wpływa na bankobranie.

Wytyczne wpłynęły przede wszystkim na dostępność jednego ze sposobów zdalnego zawierania umów z bankiem. Od dziś nie ma możliwości otwierania kont za pomocą przelewu weryfikacyjnego na taką skalę, na jaką to było możliwe dotąd. Ale to utrudnienia na szczęście jest raczej tylko chwilowe.

Już kilka miesięcy temu we wpisie "Sposoby otwarcia konta: przelew, kurier, oddział" wspominałem o niepewnej przyszłości otwierania kont za pomocą przelewu weryfikacyjnego. A sposób ten był bardzo wygodny. Po złożeniu wniosku o nowe konto wystarczyło wykonać przelew z rachunku posiadanego w innym banku. Jeśli dane (imię, nazwisko i adres) pojawiające się przy przelewie były zgodne z danymi, którymi klient uzupełnił wniosek, bank otwierający konto przyjmował, że umowa jest zawarta.

Sposób otwierania kont przelewem - niewymagający jakiegokolwiek kontaktu z pracownikiem banku lub kurierem - powodował ryzyko sytuacji, w których przestępcy uzyskując dostęp do czyjegoś konta w jednym banku mogli otwierać rachunki w kolejnych bankach. A dalej z takimi kontami mogli robić co tylko zechcieli. Wykorzystywać do wyłudzeń kredytów, pożyczek-chwilówek lub innych działań niezgodnych z prawem. Wszystko "pod nazwiskiem" innej osoby, która o posiadaniu kont w różnych bankach mogła długo nic nie wiedzieć (oczywiście do pewnego czasu, aż o swoje upominały się banki lub windykatorzy).

Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła wyeliminować ryzyko. Pojawiła się rekomendacja, która zobligowała banki do zmian procesu otwierania kont. Pod znakiem zapytania stanęła przyszłość otwierania kont przelewem weryfikacyjnym. Na szczęście wypracowano rozwiązanie, które tę formę weryfikacji nowych klientów utrzymuje. Rozwiązaniem ma być usługa Krajowej Izby Rozliczeniowej (to ta instytucja odpowiadająca m.in. za realizację przelewów Elixir), która będzie informowała banki czy przelew weryfikacyjny służący do otwarcia nowego konta pochodzi z konta otwartego wcześniej przelewem. Jeśli tak będzie, bank w którym konto otwierasz odrzuci Twój wniosek. Jednak jeśli przelew weryfikacyjny wykonasz z konta otwartego po bardziej szczegółowej weryfikacji (a więc np. w oddziale), wówczas zawarcie przelewem umowy o nowe konto dojdzie do skutku.

Co to zatem oznacza dla nas, bankobiorców? Jeśli nie chcemy zbyt często wyczekiwać kurierów z umowami lub chodzić do oddziałów celem zawierania umów (a w wielu promocjach jest to nawet niedostępna opcja) to warto mieć jedno konto w banku, w którym umowa została zawarta z pełną weryfikacją, czyli najlepiej w oddziale tego banku. Wówczas przelewy weryfikacyjne wykonywane z takiego konta dalej pozwolą na zdalne, szybkie otwieranie nowych kont.

We wpisach o promocjach niejednokrotnie informowałem o dostępnych w danym banku sposobach zawarcia umowy. W przypadku informacji o możliwym przelewie weryfikacyjnym, stan taki był zgodny do 30.06.2016 r. Dziś otrzymuję od Czytelników sygnały, że w niektórych wnioskach (np. w ING Banku Śląskim lub BZ WBK) jedyną opcją zawarcia umowy (we wniosku składanym online) jest kurier. Ma się to jednak zmieniać i opcja zawierania umów przelewem ma być stopniowo przywracana.

Jak wynika z informacji podawanych przez serwis Cashless.pl, powołujący się m.in. na wypowiedź Dariusza Kozłowskiego, odpowiadającego za projekt ze strony Związku Banków Polskich:
"system wymiany informacji jest gotowy i przetestowany. 14 banków zadeklarowało przystąpienie do niego a dwa już z niego korzystają. Jednym z nich jest Euro Bank (...). W przypadku pozostałych banków trwa proces zawierania umów"
Czternaście banków zainteresowanych utrzymaniem możliwości zawierania umów przelewem weryfikacyjnym to dobry wynik. W lutym, gdy przygotowywałem już podlinkowany na wstępie wpis o sposobach zawierania umów, przelew weryfikacyjny był dostępną formą zawarcia umowy w 16 bankach.

Co istotne, bardziej restrykcyjne podejście do zdalnego zawierania umów dotyczy otwierania kont osobistych. Otwieranie lokat ma być dostępne według dotychczas obowiązujących zasad (przelew może pochodzić z konta otwartego w dowolny sposób; liczyć będzie się zgodność danych). A jeśli akurat szukasz lokat, zapraszam Cię do świeżo opublikowanego wpisu z przeglądem najlepszych propozycji dla oszczędzających tutaj.

Bądź zawsze na bieżąco z tym co w bankobraniu i bankowości piszczy:

40 komentarzy:

 1. Aż 16 banków otwiera konta na przelew, hehe ... bez wątpienia na przestrzeni kilku następnych lat tak groteskowo duża liczba banków jaka występuje obecnie w Polsce się poważnie zmniejszy. Niemal wszystkie dawne demoludy tak mają :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie to zauważyłem dziś we wniosku o konto Inteligo. Zero wyboru. Później telefon z banku i umówiony kurier.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Inteligo akurat nic się nie zmieniło ;) Tam jedyną opcją zawarcia umowy był kurier.

   Usuń
  2. Bankobraniem podjarałem się rok temu. W tym czasie 8 założonych kont z czego tylko jedno z kurierem - Inteligo właśnie. Mam nadzieję że otwieranie przelewami szybko powraca bo to wygodne to jednak.

   Usuń
 3. Otwieranie kont bankowych na podstawie przelewu to bardzo chory pomysł. Zresztą pokładanie zaufania w kuriera też zakrawa na kpinę i wziąwszy pod uwagę groteskowy system prawny i wszechmoc komornika wyjawia się cały obraz porażki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wręcz przeciwnie, to duże udogodnienie. W każdej promocji z bankobrania korzystałem z przelewu: mbank, raffi, tmub, ing, eurobank, ca itd. Nie korzystałem z promocji gdzie był kurier, bo jest to głupi pomysł. Łatwo może skopiować dowód, trzeba czekać na niego, bo w normalnych godzinach człowiek pracuje. Banki powinny zachęcać do wizyty w oddziale, a w promocjach weryfikacja na odległość. To jest chore.

   Usuń
  2. Co jest chore, to niedawno wprowadzony wymóg kopiowania dowodu - hotele, komórkowcy, a również przez banki ... jakby nikt ludziom nie wytłumaczył, że dowód służy do IDENTYFIKACJI :)

   Usuń
 4. Rodzi się tylko takie pytanie. Jak dany bank nie udostępnia wariantu otwierania kont przelewem to czy z niego będzie można wykonywać przelewy celem otwierania konta gdzie indziej. Tzn czy będzie przekazywać informacje do KIRu w jaki sposób konto zostało otwarte.

  OdpowiedzUsuń
 5. jak zwykle uczciwi cierpią za przestepców a prze3stepcy dopracują nowe metody(banki, rejestracja pre-paid o dostepie do broni nie wspominając)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Typowe. Odpowiednie organy zamiast walczyć z przestępcami, ich skutecznie łapać i surowo karać, wycofują coś co służy milionom osób. Przykład: płatnicze karty prepaid. Tak samo można by zakazać używania samochodów. Też służą do przestępstw.

   Usuń
  2. Dokładnie. Skycash zablokował mi konto, na którym mam ponad tysiąc zł, z powodu... zasilania konta wieloma kartami. Musiałem się tłumaczyć skąd mam tyle kart oraz wypełnić oświadczenie, że nie finansuje terroryzmu. A konto ewentualnie mi odblokują. Widocznie nie lubią bankobiorców...

   Usuń
 6. W Banku Smart otwierałem dziś konto. Też tylko kurier. Ciekawe czy będą mieli dalej przelew?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre pytanie. Zapowiedziana obsługa klientów w oddziałach BIZ Banku może sugerować, że znajdą się w gronie tych co nie będą mieli. No ale to gdybanie. Pożyjemy, zobaczymy.

   Usuń
 7. Przelewem można otworzyć jeszcze konto w Idea Banku.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chory pomysł i chore zasady... U lichwiarzy nie powinno być przyznawania pożyczek na PESEL, nr i serie dowodu czy też skan dowodu, wtedy może i weryfikacja przez kuriera byłaby bezpieczna. Obecnie uważam że przelew był najbezpieczniejszy, a dawanie skanu dowodu kurierowi to jest dopiero pomyłka... Wiadomo coś czy wróci weryfikacja przelewem? (nawet z konta założonego takim przelewem wcześniej)

  OdpowiedzUsuń
 9. Delikatnie mówiąc chyba ich pogięło... przecież nie da się wysłać przelewu bez autoryzacji (zazwyczaj SMS) więc jak zwykle znalazły sobie urzędasy z KNFu "problem" do rozwiązania...
  Zakładanie konta przez kuriera to jakieś kuriozum... zero ochrony danych a załączenie skanu dowodu do wniosku online skutkuje tym, że kurier ma ten skan w paczce...

  OdpowiedzUsuń
 10. Dokładnie. Jak zwykle, troskliwe państwo chce chronić obywateli, tylko szkoda, że biorą się za to idioci, a nie ludzie, którzy potrafią chwilę pomyśleć zanim podejmą jakąś decyzję. Jak zwykle oszuści znajdą sobie jakąś lukę tak czy siak. Jaka gwarancja, że nie włamią się na konto, które było otwarte np w placówce? Poza tym, tak jak osoba powyżej napisała, do przelewu i tak potrzebna jest weryfikacja. W ostateczności mogliby wprowadzić obowiązek kontaktu telefonicznego (lub w jakiejś innej formie) przez bank w odpowiedzi na wniosek internetowy. Ale nie, oczywiście prościej jest opracować kolejny zakaz...

  OdpowiedzUsuń
 11. nie jest to moze temat tu poruszany , ale tez o otwieraniu rachunków - czy to prawda ze ruszyła nowa odsłona konta godnego polecenia w wbk-u i starzy klienci , posiadajacy 3 konta , moga wnioskowac o kolejne trzy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko wskazuje, że jest to możliwe. Ale wolę sprawdzić jak to w praktyce wygląda. W sobotę złożyłem wnioski o kolejne konta. Czekam na kuriera. Jak wszystko wyjdzie, informacja i opis pojawi się na blogu.

   Usuń
  2. Mr. Złotówa, 4 lipca 2016 09:30

   Co wskazuje, że jest to możliwe? Z jakiej strony można złożyć wniosek metodą "na kuriera"?

   Kontaktowałem się dzisiaj z ich infolinią i powiedziano mi, że można posiadać jedynie 3 KGP. Miałem kiedyś 4 konta, tzn. jedno otworzone w promocji przez internet i 3 przez kuriera, ale po ok. 10 dniach od założenia odsetki na 4-tym obniżono do zera, twierdząc że otworzyli je przez "błąd systemu". Być może mamy tu do czynienia z podobną sytuacją.

   Usuń
  3. "W Okresie trwania Promocji Uczestnik może otworzyć maksymalnie trzy Konta w Promocji". A obecna promocja jest II edycją z odrębnym regulaminem i odrębnym okresem trwania więc takie zdanie odnosi się do tejże właśnie (II) edycji. A to ile kont (i jakie) ma klient to sprawa drugorzędna ;) Więc powinno przejść.
   Takie zasady mogą zaskakiwać (bank aż tak chce rozpieszczać obecnych klientów?!), więc chcę przetestować proces. Jeśli będzie 4% na starcie na KGP nr 4, 5 i 6 to nie ma podstaw by później te 4% miało zostać wycofane (bazując na wcześniej przytoczonym cytacie w razie wycofania jest możliwość złożenia reklamacji). A w I edycji 4% np. na czwartym koncie jednak było niezgodne z regulaminem ;)

   Usuń
  4. Mr. Złotówa, 4 lipca 2016 20:54

   "W Okresie trwania Promocji Uczestnik może otworzyć maksymalnie trzy Konta w Promocji" - skąd ten cytat?

   "Obecna promocja jest II edycją z odrębnym regulaminem i odrębnym okresem trwania" - czyżbym coś przeoczył? Jaka to promocja jeśli mogę spytać?

   Usuń
  5. Regulamin §4.5: "Uczestnik może skorzystać z promocji cenowej w zakresie karty MasterCard Payback Omni, jeżeli w terminie od 1 do 31 lipca 2016 r. zawrze z Bankiem umowę o tę kartę do Konta"

   A niedawno ogłaszali, że karta MC Payback Omni nie będzie już oferowana właśnie od 1 lipca.

   Gdzie można złożyć wniosek? Z ich strony
   (https://blog.bzwbk.pl/2016/01/otworz-konto-godne-polecenia-w-promocji-na-4-i-zyskaj) można to było zrobić jedynie do ub. czwartku.

   Usuń
 12. Do tych wszystkich wątpliwości, które wyrazili przedmówcy mi dochodzi jeszcze jedna: czym właściwie różni się konto, którego umowa została zawarta w oddziale banku, od tego, którego umowa została zawarta przez przelew? Ta zmiana zabezpiecza tylko przed zakładaniem drugiego i kolejnych kont "w łańcuszku", ale przestępca może wykorzystywać już to konto założone bezpośrednio z tego "prawdziwego".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czym różni się konto, którego umowa została zawarta w oddziale banku? Konta nie różnią się niczym, ale te dwa sposoby założenia konta różnią się dość znacznie :)

   Usuń
 13. A co z kontem założonym przelewem weryfikacyjnym ale z późniejszym potwierdzeniem tożsamości w oddziale (np.bank millennium)? Czy takie konto będzie traktowane jako założone w oddziale?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe. Bo taki proces miał chyba tylko Millennium. I skoro teraz go nie mają to można przypuszczać że raczej jest traktowane jako otwierane przelewem.

   Usuń
  2. Może w Millennium coś wiedzą? KNF wyraźnie zaleca to co zaleca ... czytałeś ich zalecenia?

   Usuń
 14. Próbowałem założyć konto firmowe alior używajac przelewów z kont w których mam założone konto przy użyciu kuriera: getin, mbank, inteligo. Żadno nie działa - odrzuca natychmiast po wpisaniu nr konta. Pięknie to działa, pięknie. No szkoda że nie wiedziałem o tym dzień wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niewiele rzeczy działa w Polsce od razu - cierpliwości :)

   Usuń
 15. Na razie fatalnie to wygląda, chciałam złożyć konto w Kantorze Walutowym Aliora, z żadnego konta nie mogłam zrobić przelewu wer. nieistotne w jaki sposób konto zostało otwarte.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://bankobranie.blogspot.com/2016/07/co-z-tymi-przelewami-weryfikacyjnymi.html

   Usuń
 16. Pamiętam że kiedyś mojej żonie próbowałem otworzyć konto za pomocą takiego przelewu weryfikacyjnego, ale cała operacja ani tak spełzła na niczym ponieważ adres zamieszkania różnić od miejsca zameldowania i nie można było ani tak tego dopiąć do końca.

  OdpowiedzUsuń
 17. Przelewem można już teraz otwierać konto w Raiffeisen Polbanku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jeszcze nie zmienili nazwy? Dziwne :)

   Usuń
 18. Oprócz Eurobanku i Raiffeisena już można przelewem otwierać w/z Alior i Idea BAnku.

  OdpowiedzUsuń
 19. Brak mi nawet słów by to opisać. To dowodzi tylko że gdy coś w tym kraju dobrze działa to zaraz to trzeba s********ć. Gdybym wiedział ile problemów mnie będzie kosztować założenie kont w TMUB i BZ WBK przez kuriera to bym sobie darował. Z racji mojej pracy w której spędzam całe dnie w miejscu gdzie kurier się nie dostanie, nawet dobra wola kuriera wiele nie pomogła. Zostawienie kser dowodu w domu wgl narobiło poblemów. Dziękuje KNF.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co zrobisz... przestępców garstka, ale zakazali metody na czym cierpi większość. Równie dobrze za pijanych kierowców mogliby zakazać jeżdżenia samochodami.

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 700 zł za Konto Santander (krótsza karencja!)

Nowa edycja przynosi dwie zmiany na lepsze.  To wyższa premia pieniężna oraz skrócony okres wykluczenia dla byłych posiadaczy konta w Santan...