Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe: sierpień 2018 roku + ranking lokat

⭐ Citi: 1200 zł za kartę + 700 zł za konto720 zł od mBanku600 zł od Millennium ⭐ 500 zł od: ING i Santandera

1.08.2018

Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe: sierpień 2018 roku + ranking lokat

Początek nowego miesiąca to świetny moment, by przyjrzeć się gdzie są najkorzystniejsze lokaty i konta oszczędnościowe.

Ranking najlepszych lokat w sierpniu 2018
Wakacje wakacjami, ale o tym, by oszczędności pracowały, trzeba pamiętać zawsze. By wyręczyć Cię w przeszukiwaniu ofert bankowych i pomóc w wyborze tych najlepszych, poniżej prezentuję przegląd obejmujący propozycje z najlepszym oprocentowaniem.

To, że nic nie dzieje się w temacie stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, to już nie dziwi. Banki jednak od czasu do czasu potrafią czymś zaskoczyć (choć i dotychczasowa część wakacji nazbyt wielkimi zmianami w temacie oferty depozytów nie obrodziła). Na sierpień jest jednak kilka ciekawych propozycji.

Zaczynam jednak tradycyjnie, a więc od sprawdzenia jakie jest najlepsze oprocentowanie lokat w poszczególnych bankach. Na wykresie wygląda to tak:
Najwyżej oprocentowane lokaty w poszczególnych bankach


Całkiem sporo jest więc lokat z oprocentowaniem na poziomie co najmniej 3% w skali roku. Część z nich to propozycje wyłącznie promocyjne (np. dla nowych klientów). Ale nie wszystkie. Bo bez jakiś wyśrubowanych warunków można też znaleźć lokatę np. ze stawką 3,1% w skali roku, o czym szczegółowo niżej.

By ułatwić przegląd tego jednak dość obszernego wpisu, dokonałem pogrupowania, które ułatwi Ci poszukiwanie najlepszych dla siebie opcji. Poniżej więc znajdziesz:
 • Promocyjne okazje
  • Lokaty bez konta osobistego
  • Lokaty z kontem osobistym
 • Lokaty mobilne
 • Najkorzystniejsze dla każdego
  • Lokaty kilkumiesięczne
  • Lokaty długoterminowe
 • Najlepsze konta oszczędnościowe

Promocyjne oprocentowanie + okazja do bankobrania


Na początek jednak o takich propozycjach, które są kumulacją korzyści. Można bowiem nie tylko zyskać odsetki z tytułu promocyjnego oprocentowania, ale także dodatkowe, gwarantowane bonusy za otwarcie konta osobistego. Można więc zyskać podwójnie.

3% do 50 000 zł + zwroty do 150 zł lub więcej


W T-Mobile Usługi Bankowe (czyli w banku pod banderą telekomu, ale obsługiwanym przez Alior Bank) utrzymana została promocja konta oszczędnościowego ze stawką 3% w skali roku do 50 000 zł, gwarantowaną przez 92 dni. Na ofertę załapać się mogą osoby, które w T-Mobile Usługi Bankowe nie posiadają konta osobistego co najmniej od 1.04.2017 r. Niezbędne jest też założenie konta osobistego Freemium lub Premium. Pierwsze z nich (gdy nie wyrobisz karty) jest bez warunków darmowe. Ale lepszą nawet opcją wydaje się Konto Premium, na którym co miesiąc uzyskać można bonus 25 zł, jeśli wykonasz płatności kartą na sumę co najmniej 500 zł. I można tak przez 6 miesięcy (co da nawet 150 zł). Sprawdź szczegóły >>

3% do 20 000 zł + bonus 100 zł na start


W Alior Banku również można uzyskać promocyjne oprocentowanie na koncie oszczędnościowym. Stawka 3% w skali roku obowiązuje dla kwoty do 20 000 zł, ale za to jest gwarantowana do 31.12.2018 r. Niezbędne jest w tym przypadku posiadanie Konta Jakże Osobistego. Jego otwarcie jednak się opłaca, bo w promocji - od dziś dostępnej - do wzięcia jest gwarantowany bonus pieniężny w wysokości 100 zł. Sprawdź szczegóły >>Promocyjne okazje


Bez dodatkowych gratyfikacji pieniężnych, ale z bardzo dobrym (przynajmniej jak na obecne czasy) oprocentowaniem są lokaty powitalne w niektórych bankach. Część z nich pozwala założyć samą lokatę, inne wymagają otwarcia konta osobistego. Oto ich przegląd:

Lokaty bez konta osobistego


Liderem wśród banków oferujących tego typu lokaty od wielu miesięcy był Idea Bank. I tym liderem pozostaje, ale w minionym miesiącu ofertę jeszcze ulepszył (więcej o tym pisałem tutaj). Na najwyższym oprocentowaniu (4%) ulokować można teraz większe środki i na dłuższy okres. Do wyboru jest jedna z poniższych lokat:
 • Lokata Happy - od 500 do 20 000 zł; stawka oprocentowanie wynosi 4% w skali roku na okres 3 miesięcy;
 • Lokata Happy Pro - od 20 000,01 do 100 000 zł; to 3-miesięczna lokata, której oprocentowanie wynosi 3% w skali roku.

Do otwarcia lokaty nie ma potrzeby zakładania konta, ani korzystania z innych produktów Idea Banku. Trzeba być jednak nowym klientem, a ten warunek jest wymagający. Chodzi bowiem wyłącznie o osoby, które dotąd nie posiadały żadnej umowy z Idea Bankiem bądź Lion's Bankiem (będącym oddziałem Idea banku), ani nawet nie wnioskowały nigdy o jakikolwiek produkt w tych bankach.

W BGŻ Optima na lokatę powitalną łapią się już nie tylko nowi, ale także i powracający klienci (wystarczy nie posiadać jakiejkolwiek umowy z BGŻ Optima od min. 12 miesięcy; posiadanie produktów w BGŻ BNP Paribas nie jest przeszkodą w skorzystaniu z poniższych propozycji). A do wyboru jest:
 • Lokata Bezkarna - dla kwoty od 1 000 do 20 000 zł oprocentowanie wynosi 3,5% w skali roku na okres 3 miesięcy;
 • Lokata Bezkompromisowa - dla kwoty od 1 000 do 100 000 zł oprocentowanie wynosi 2,7% w skali roku na okres 3 miesięcy.

Do lokaty otwierany jest jeszcze rachunek oszczędnościowy Smart (jest on jednak bezwarunkowo darmowy).

Także w Toyota Banku nowi klienci (którzy dotąd nie posiadali żadnego produktu) skorzystać mogą z propozycji powitalnej. To nowa Lokata Standard 6 miesięcy. Można na niej ulokować do 30 000 zł z oprocentowaniem 2,75% w skali roku (choć osobiście wstrzymałbym się z tym, by dla samej lokaty z takim oprocentowaniem stawać się klientem tego banku; historia pokazuje, że było już mnóstwo okazji do tego, by założyć tam lokaty nie tylko z promocyjnym oprocentowaniem, ale i z dodatkowymi, gwarantowanymi bonusami pieniężnymi na start).

Kolejnym z banków umożliwiających otwarcie lokaty powitalnej bez konta jest Alior Bank. Ale tu oprocentowanie już tylko z nazwy jest promocyjne bo wynosi 2,5% w skali roku, a uzyskać je można na okres 90 lub 186 dni dla kwoty do 200 000 zł. W przypadku tego depozytu trzeba być klientem, który dotąd nie posiadał jakichkolwiek produktów w Alior Banku.

Lokaty z kontem osobistym


Wśród tego typu propozycji najlepszą lokatę (niezmiennie już od wielu miesięcy) ma Nest Bank. Osobom otwierającym bezwarunkowo darmowe konto osobiste daje możliwość założenia lokaty z oprocentowaniem 4% w skali roku do 10 000 zł. Wybrać można jednak jeden z dwóch okresów zdeponowania środków (3 lub 6 miesięcy). W przypadku wariantu z krótszym okresem umowy nie ma potrzeby spełniania jakichkolwiek dodatkowych warunków. Jeśli stawkę 4% chcesz mieć przez pół roku, to wtedy niezbędne jest zapewnienie wpływów wynagrodzenia na  konto (więcej o tej promocji piszę tutaj). Wariant lokaty wybrać można dopiero po otwarciu konta (już w bankowości internetowej), a bank na jej otwarcie daje 30 dni.

mLokata na Wejście w mBanku to 3-miesięczny depozyt dla kwoty do 10 000 zł. Oprocentowanie wynosi 3,5% w skali roku, a za konto nie zapłacisz nic (i to bez warunków), jeśli wybierzesz eKonto w taryfie standard bez wyrabiania karty. W przypadku mBanku wątpliwą korzyścią jest jednak zakładanie konta na potrzeby w/w lokaty promocyjnej, gdyż konto można założyć w innej promocji i zgarnąć za to do 160 zł. Więcej na temat tej promocji przeczytasz tutaj.

A na koniec jeszcze lokata w Plus Banku. Tu oprocentowanie jest kuszące, bo średnio można zyskać 4% w skali roku. Oszczędności w kwocie do 10 000 zł zdeponować można na 3 miesiące. Trzeba jednak pamiętać, że o bezwarunkowo darmowe konto tutaj już nie sposób i trzeba będzie wykazywać się określoną aktywnością, by uniknąć opłat.

Lokaty mobilne


W porównaniu z poprzednim miesiącem, w temacie lokat dostępnych wyłącznie za pomocą aplikacji mobilnych nic się nie zmieniło:

Bank
Okres
Oprocentowanie:
Min. kwota
Max. kwota
Eurobank*
1 miesiąc
3,50%
200 zł
10 000 zł
Getin Bank
2 miesiące
3%
500 zł
10 000 zł
Bank Millennium**
1 miesiąc
3%
1 000 zł
10 000 zł
BZ WBK
4 miesiące
2,5%
1 000 zł
20 000 zł
Bank Millennium
3 miesiące
2,5%***
1 000 zł
10 000 zł
* - lokata dostępna wyłącznie w ciągu 7 dni od aktywacji aplikacji mobilnej
** - lokata dostępna wyłącznie w ciągu 30 dni od urodzin klienta; by ją założyć niezbędne jest wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości
*** - wyższa stawka obowiązuje w przypadku założenia lokaty w aplikacji z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości

Każdą z powyższych lokat można założyć jednorazowo, za wyjątkiem Lokaty Mobilnej w Banku Millennium, gdzie po zakończeniu jednej, możliwe jest założenie kolejnej. Powyższe propozycje nie są więc lokatami, które zachęcałyby do stania się klientem danego banku, ale na pewno są miłym dodatkiem dla obecnych klientów lub takich, którzy dopiero nimi się stają (ale zapewne z innej przyczyny).

Najkorzystniejsze dla każdego


Wśród lokat najkorzystniejszych dla każdego wymieniam takie, które nie wymagają spełniania warunku bycia nowym klientem. Są bowiem skierowane do wszystkich (także obecnych klientów), ale często zdarza się, że stawiają inne wymagania (trzeba posiadać lub założyć konto bądź zapewnić wpłatę "nowych środków").

Lokaty kilkumiesięczne w sierpniu


Aktualnie najlepsze lokaty na kilka miesięcy znaleźć można w Idea Banku. Bez konieczności posiadania konta można skorzystać z Lokaty Na Nowe Środki, gdzie oprocentowanie wynosi 3% (na 1 lub 3 miesiące) bądź 3,1% (na 6 miesięcy) w skali roku. Wpłacić można praktycznie dowolną kwotę (limit na pojedynczej lokacie to aż milion złotych), aczkolwiek przypomnę, że limity BFG są o wiele niższe (piszę o nich na końcu). Więcej o tej lokacie przeczytasz tutaj.

Także w ofercie Idea Banku pojawiła się Lokata Zawrotna. Informacje o niej nie są jakoś szczególnie upubliczniane... gdyż propozycja pojawia się wyłącznie w bankowości internetowej i to tylko osobom, które z posiadanego tam konta chcą wycofać środki do innego banku. A lokata wygląda całkiem fajnie, bo to 3% w skali roku na 3 miesiące - więcej informacji na jej temat znajdziesz tutaj.

Konkurencja niestety już tak mocno się nie stara. Kolejnym bankiem z najlepszym oprocentowaniem dla lokat krótkoterminowych jest Nest Bank. Oprocentowanie na 6-miesięcznej lokacie dla nowych środków wynosi już jednak tylko 2,4% w skali roku (i to pod warunkiem posiadania lub otwarcia konta osobistego), a na rok uzyskać można maksymalnie 2,6%.

Lokaty długoterminowe


Kto ma możliwość i chęć do zdeponowania swych oszczędności na dłuższy okres, ten ma większy wybór. Aczkolwiek decydując się na dłuższe, kilkuletnie lokaty, na względzie trzeba mieć przede wszystkim dwie kwestie. Pod uwagę trzeba wziąć ewentualność zerwania lokaty przed czasem (gdyby pojawiły się jakieś nagłe wydatki), co będzie oznaczało (zazwyczaj) brak jakichkolwiek odsetek. Stałe oprocentowanie takich lokat sprawia też, że w razie wzrostu stóp procentowych, te zmiany Cię ominą i dostaniesz odsetki według wcześniej ustalonego oprocentowania (choć oczywiście może też zaistnieć odwrotna sytuacja, której będziesz beneficjentem - a więc zachowasz wysokie oprocentowanie, gdy ogólnie ono spadnie).

Na 24 miesiące najlepsze lokaty znaleźć można w Nest Banku (2,8% w skali roku dla nowych środków; wymagane jest konto), Santander Consumer Banku i ponownie w Nest Banku, ale już bez konta (po 2,6%) oraz Toyota Banku (2,5% w skali roku; ).

W przypadku lokat na 36 miesięcy, najlepsze propozycje mają: Lion's Bank (2,75% w skali roku dla posiadaczy konta - w tym przypadku jest to lokata rentierska, na której odsetki nie są wypłacane na koniec umownego okresu, ale co miesiąc), Santander Consumer Bank (2,7%), Toyota Bank i Idea Bank (2,65%) i Eurobank (2,6%). W każdym przypadku oprocentowanie jest stałe i podane w ujęciu rocznym.

Najlepsze konta oszczędnościowe


Na chwilę publikacji niniejszego przeglądu obejmującego nie tylko lokaty, ale i najlepsze konta oszczędnościowe, najlepszą propozycją jest konto oszczędnościowe w Getin Banku. Uzyskać można na nim aż 3,5% w skali roku. Taką stawkę bank gwarantuje dla kwoty do 10 000 zł przez 12 miesięcy (to najdłuższy okres spośród tego typu gwarancji). Szczegółowo tę propozycję opisałem tutaj. Dla obecnych klientów i także dla tych, którzy posiadają większe oszczędności bak ma też ofertę dla nowych środków. Uzyskać można w tym przypadku 3% w skali roku, gwarantowane przez okres 92 dni dla kwoty nawet 200 000 zł (więcej na ten temat tej promocji przeczytasz tutaj).

Kilka innych banków na swych kontach oszczędnościowych także oferuje stawkę 3% w skali roku. Duże jest jednak zróżnicowane jeśli chodzi o szczegóły tych propozycji (chodzi m.in. o maksymalną kwotę, jaką można ulokować na promocyjnym oprocentowaniu oraz okres obowiązywania tych warunków).

W T-Mobile Usługi Bankowe zdeponować można do 50 000 zł i ze stawki 3% w skali roku korzystać da się przez 92 dni. To propozycja dla nowych i powracających klientów. Wymaga otwarcia konta, ale jest to opłacalne ze względu na zwroty za płatności kartą wydaną do konta. Więcej na temat konta osobistego i oszczędnościowego w T-Mobile Usługi Bankowe przeczytasz tutaj.

W przypadku Alior Banku maksymalna kwota objęta stawką 3% w skali roku to 20 000 zł. Oprocentowanie jest za to gwarantowane do końca roku kalendarzowego. Propozycja skierowana jest zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów banku - jednak niezbędne jest posiadanie (lub założenie) Konta Jakże Osobistego i wybranie korzyści podnoszącej stawkę oprocentowania na koncie oszczędnościowym. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. 3% na cały rok gwarantuje również Bank Pekao S.A. To propozycja jednak wyłącznie dla nowych klientów, a maksymalna kwota jaką można zdeponować została ograniczona do 20 000 zł.

Wszystkie powyżej opisywane propozycje, jak i inne, znajdziesz w aktualizowanych na bieżąco zestawieniach. Sprawdź zatem:

Jako że cenię sobie bezpieczeństwo mych oszczędności i ochronę kapitału, to wszystkie wyżej wymienione lokaty i konta oszczędnościowe oferowane są przez banki, które podlegają Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. A to oznacza, że nawet w przypadku czarnego scenariusza jakim jest upadek banku, odzyskasz swe środki (w kwocie do równowartości 100 000 euro). Więcej o zasadach działania BFG przeczytasz tutaj.

Jeżeli na temat lokat masz jakiekolwiek pytania, sprawdź praktyczny poradnik na ich temat. Znajdziesz tam m.in. intuicyjny kalkulator odsetek, który umożliwi Ci szybkie wyliczenie spodziewanych zysków z lokaty bądź konta oszczędnościowego.

Bądź na bieżąco z najlepszymi lokatami i promocjami bankowymi.  na Twitterze i polub na Facebooku:

28 komentarzy:

 1. Przy lokacie na nowe środki w Idea Banku teraz wobec jakiej daty będą wyliczane nowe środki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy w Idea Banku można wplacic pieniądze w kasie, bo wniosek trzeba złożyć online?

   Usuń
  2. Zakładając lokatę w sierpniu chyba liczy się saldo na 20 lipca.

   Usuń
  3. Saldo na koniec dnia 20.07.2018.

   Usuń
 2. Zaskoczenie jest dla mnie Optima. Na KO Smart standardowe 0,7% jest już od kilku dni. Brak oferty dla nowych środków :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie dostałam sms-a. 2,6% na nowe środki od 01.08. do 05.11.2018. Saldo dla nowych liczą z końca dnia 02.07.2018.

   Usuń
  2. Gorąco wierzyłem że coś podniosą i przeniosę kasę z mobilnego w WBK a tu nic. Trzeba więc będzie na KO w MIllenium.

   Usuń
  3. Ustawienie daty obliczania salda początkowego na 1 m-c wstecz to jakiś żałosny żart!

   Usuń
  4. Inna opcja to GNB - dają 3% też na 92 dni tak jak Millennium:

   https://bankobranie.blogspot.com/2018/08/konto-oszczednosciowe-nowe-srodki-getin-bank.html

   Usuń
  5. @Anonimowy, 1 sierpnia 2018, 17:12

   Millennium i BZWBK dają 2,7% ale z możliwością tylko jednej wypłaty miesięcznie. Optima daje 2,6% bez ograniczeń ilości wypłat - taki klimat :)

   Usuń
  6. @Anonimowy, 8 sierpnia 2018, 16:34 - "Ustawienie daty obliczania salda początkowego na 1 m-c wstecz to jakiś żałosny żart!"

   Dokładnie. W moim przypadku, przez tak odległą datę wstecz, w zasadzie wyeliminowali mi konto Smart. Co prawda mam Główne na 1,5% ale to zbyt cienko, żeby trzymać u nich kasę do końca tej edycji.

   Usuń
  7. Na Głównym od soboty te 1,5% jest jedynie do 10K - coraz zabawniej :)

   Usuń
  8. Dokładnie. Od dzisiaj nadwyżka nad 10K zbiera jedynie 0,7% odsetek.

   Usuń
 3. Zawrotna w IB jeszcze jest? Bo mi się nic nie pojawiło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest. Musisz tylko przelewać do właściwego banku. W komentarzach poczytaj sobie do jakiego:
   https://bankobranie.blogspot.com/2018/07/idea-bank-lokata-zawrotna.html

   Usuń
 4. już kolejny raz nie udaje mi się założyć lokaty w idea banku, co może być przyczyną?
  kiedyś byłem ich klientem, czy to przez to?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak miałem kiedyś. Byłem ich klientem zamknąłem konto i też nie mogłem żadnej lokaty otworzyć. Przyczyną była taka że przy zamykaniu zablokowałem dostęp do bankowości internetowej i nie mogłem otworzyć żadnej lokaty, nawet konta nie mogłem otworzyć przez internet, przez telefon i musiałem do oddziału jechać ponad 100 km aby to załatwić.

   Usuń
  2. Tak, to przez to. W takiej sytuacji trzeba zalogować się do bankowości i z jej poziomu założyć lokatę.

   Usuń
  3. dzięki za odpowiedź :)
   dobrze że w Poznaniu jest jakiś oddział, jak nie będę miał w pracy jutro jakiś przygód to się przejdę :)

   Usuń


 5. U mnie po zalogowaniu w Idea Bank wyświetlają się dwie wersje „Lokaty na nowe środki”:
  1. Lokata NA NOWE ŚRODKI PLUS od 500,00 do 1 000 000,00 PLN
  1 miesiąc 3,00% (dla nowych środków)
  3 miesiące 3,00% (dla nowych środków)
  6 miesięcy 3,10% (dla nowych środków)

  2. Lokata NA NOWE ŚRODKI od 500,00 do 1 000 000,00 PLN
  1 miesiąc 3,00% (dla nowych środków)
  3 miesiące 3,00% (dla nowych środków)
  6 miesięcy 3,10% (dla nowych środków)
  Nie wiem, jaka jest różnica między nimi? Klikając na jedną i drugą mogę założyć obie…

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta z Plusem wymaga posiadania konta osobistego w Idea Banku. Zazwyczaj tego typu lokaty miewały wyższe oprocentowanie, ale tym razem jest ono identyczne.

   Usuń
  2. Jeszcze jest różnica w kwestii odnawialności/nieodnawialności. No ale w sumie to bez znaczenia bo kto rozsądny i tak tego pilnuje.

   Usuń
 6. Dziękuję za podpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Trudno ogarnąć wszystkie oferty. Ja wypraktykowałem następujący sposób postępowania. Zrezygnowałem z szukania promocji w coraz to innych bankach. Konto z kartą mam w BGŻ BNP Paribas.Trzymam tam minimalne środki. Na płacenie w sklepach i stałe płatności. Obok mam konto oszczędnościowe i tam niewielkie środki. Ilość darmowych przelewów nieograniczona. Dla nowych klientów dobre promocyjne oprocentowanie. Mam też konto w BGŻ Optima wraz z kontem Smart. Nieograniczona ilość błyskawicznych darmowych przelewów do BGŻ. Do innych banków przelewy są w godzinach sesji. Lokaty i bezpłatne konto bez karty w IDEA Banku. Żongluję pieniędzmi pomiędzy tymi instytucjami. Trzeba mieć oczywiście wiedzę gdzie jest lepsze oprocentowanie. Cykl z reguły jest kwartalny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Paribasie dobre? 2,3% maks do 25k. A z Optimy przelew masz do jednego banku na powiązane konto. Zmiana taka prosta nie jest.

   Usuń
 8. Lokata HAPPY BACK - 2,5% na 3 miesiące do 200 000 zł pojawiła się w IdeaBanku.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lokata na nowe środki w Idea od dziś już max. 2,7-2,9 %

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziś zakładałem lokatę w IB i w ogóle lista lokat jakoś mocno zubożała.

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 720 zł za eKonto do usług w mBanku (+ 6,5% dla oszczędności)

Na takie okazje warto czekać. W mBanku właśnie pojawiła się kumulacja promocji. W skład powitalnego pakietu nagród wchodzi premia do 520 zł ...