Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: BZ WBK zmienia się w Santander Bank Polska. Co się dzieje i co to oznacza dla klientów?

⭐ Citi: 1200 zł za kartę + 700 zł za konto720 zł od mBanku600 zł od Millennium ⭐ 500 zł od: ING i Santandera

7.09.2018

BZ WBK zmienia się w Santander Bank Polska. Co się dzieje i co to oznacza dla klientów?

Każdy - i wytrawny bankobiorca, i nawet osoba, która od czasu do czasu loguje się do bankowości BZ WBK - zapewne tę zapowiedź już widział.

BZ WBK zmienia się w Santander Bank Polska. Co się dzieje i co to oznacza dla klientów?
Marka Bank Zachodni WBK znika z rynku i zostaje zastąpiona przez Santander Bank Polska. Kto w BZ WBK miał konto, ten w praktyce teraz już je ma w Santanderze. Sprawdzam co się dzieje i co zmienia się dla klientów?

W tym przypadku nie mamy do czynienia z fuzją, ani przejęciem (bo większościowym udziałowcem banku już od dłuższego czasu była hiszpańska grupa Santander), ale z rebrandingiem. Szefostwo banku postanowiło ujednolicić nazwę z innymi bankami grupy działającymi w innych krajach właśnie pod nazwą Santander. Przyglądam się temu co przy tej okazji się zmienia, a co pozostaje po staremu.

Czy rebranding BZ WBK oznacza zmianę opłat i prowizji?


Na początek może to, co dobre. Czyli umowy, regulaminy, a także cenniki. W nich wszystko pozostaje bez zmian. Także zasady promocji, z których korzystamy, będą takie same (w tym tej, gdzie bank płaci 300 zł za wpływy wynagrodzenia).

Bez zmian pozostają numery rachunków, numery kart płatniczych, hasła PIN, a także loginy i hasła do bankowości internetowej czy mobilnej. To ostatnie jest szczególnie istotne. Nie daj się zwieść np. mailom, które mogłyby sugerować co innego. Taka zmiana i zamieszanie (a przy okazji zagubienie w nowej sytuacji niektórych klientów), mogą być polem do popisu dla oszustów, którzy spróbują wykorzystać sytuację i np. wyłudzić dane. Miej to na uwadze i nigdzie nie podawaj swych danych (pod pozorem rzekomej aktualizacji czy aktywacji "nowej" bankowości).

Zmianie ulegną loga na oddziałach, bankomatach, drukach, które bank przesyła. Nowe nazwy mają już profile banku w mediach społecznościowych. Wkrótce strona bzwbk.pl powinna przekierowywać na santander.pl. Po aktualizacji nieco inaczej będzie też wyglądać aplikacja mobilna (bardziej się zaczerwieni, bo to w końcu barwy banku Santander).

Santander Bank a Santander Consumer Bank - czym się różnią?


Zamieszanie - w mej ocenie - nie tylko teraz, ale i w przyszłości może powodować istnienie marki Santander Bank Polska i... Santander Consumer Bank. Obydwa należą do tej samej grupy. Ten drugi działa w Polsce już od dawna, twarzą reklam jest Justyna Kowalczyk... i dotąd Santander Consumer Bank działał z logo, gdzie biały napis znajdował się na czerwonym tle. Teraz to się przetasowuje, bo Santander Consumer Bank będzie miał logo z czerwonym napisem na białym tle, a czerwień z białymi literami przejmuje większy bank (czyli dotychczasowy BZ WBK). I nadal będą one odrębnymi bankami (Santander Consumer Bank specjalizuje się w sprzedaży pożyczek, systemów ratalnych i kart kredytowych). Na stronie zapowiadającej zmiany bank obydwie instytucje rozróżnia tak:
Santander Bank a Santander Consumer Bank - czym się różnią?

Z bankobiorczego punktu widzenia ja czekam teraz na ofensywę Santander Banku i liczne promocje. Oby tak było 🙂 Jeśli takich okazji nie chcesz przegapić to zapisz się na bezpłatny newsletter dla Czytelników. Po zapisie, w prezencie otrzymasz przewodnik "Jak zyskiwać dzięki bankom?" oraz 2 praktyczne eBooki, które ułatwią Ci zarabianie na promocjach: zapisz się na newsletter.

29 komentarzy:

 1. Miałam konto w BZWBK od 19 lat, od pierwszego roku studiów w 1998 roku. Dla mnie osobiście BZWBK brzmiało i wyglądało o wiele lepiej, niż Santander. Teraz jakoś tak dziwnie... BZWBK to BZWBK, renoma i wypracowany prestiż, trudno będzie się przestawić. Przed chwila w Elblągu właśnie widziałam zmiany logo, jakoś tak troszkę przykro. Santander zapewnia jak najlepszą obsługę, ale myślę, że to już nie to samo... Szkoda, że BZWBK znika z rynku :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda kolejnej polskiej marki. Nie podobają mi się te wszystkie Credit Agricole, Santander, T-Mobile, Orange itp. Czy w Polsce nie mogą być chociaż polskie nazwy? Była kiedyś ustawa o ochronie języka polskie, aby nie było tych wszystkich shopów, sale itd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Firmy czy banki w Polsce płacą krocie centralom za granicą za prawo posługiwania się nazwą albo logiem. I w taki sposób wypływają z Polski olbrzymie kwoty.

   Usuń
  2. @Anonimowy, 7 września 2018, 19:39 - Szkoda kolejnej polskiej marki.

   Bezcenne!

   BZ WBK drzewiej było posiadane przez irlandzki IAB, a jego druga składowa czyli Kredyt Bank, przez belgijski KBC. Z kolei Crédit Agricole Polska to dany Lukas czyli firma, o której chyba raczej na pewno lepiej zapomnieć :)

   Polskie banki to PKO BP, Getin, Idea oraz kilka pomniejszych banków regionalnych plus twory senatora Biereckiego czyli 'osławione' kasy spółdzielcze SKOK. Amen!

   Usuń
  3. To właśnie tym bardziej lepiej jakby były polskie nazwy, a nie takie których nie można nieraz wymówić

   Usuń
  4. Dla miłośników polskiej bankowości poza PKO BP, Getin, Idea jest jeszcze Pocztowy - dobre bo polskie!

   Usuń
  5. Bank Pocztowy oferuje całkiem fajny rachunek Envelo. Jeśli tylko dołączyliby płatność BLIK oraz bramki pay-by-link, byłoby naprawdę przyzwoicie.

   Usuń
  6. Na razie jako sukces należy im zapisać szybszą aktualizacje blokad po operacjach kartowych - są teraz szybsi niż Raiffeisen gdzie na to trzeba poczekać aż 3-4 dni :)

   Usuń
 3. Mnie zaś ciekawią ewentualne nowe promocje.
  Czy nowi klienci będą definiowani jako nieposiadający konta w Santander czy w BZ WBK? Czy tu i tu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie tak zdefiniują datę i definicję że będzie wykluczać wstecz z czasów BZ WBK. Jak np BGŻ BNP Paribas po fuzji wykluczał klientów jednego i drugiego banku.

   Usuń
  2. Na początku tego roku była promocja w której bony o wartości 150 zł do Biedronki za założenie konta mogli zgarnąć zarówno nowi, jak i obecni klienci :)

   Usuń
  3. Dwa lata temu była 'promocja' z wypłatami z ich bankomatów kartami konkurencji - ciekawe czy kiedyś ją powtórzą?

   Usuń
 4. Myślę, że jeśli nie będą traktować swoich klientów (zarówno tych z minionego BZWBK, jak i nowych już za Santandera)poważnie, to większość po prostu zrezygnuje z Santandera (przynajmniej ja tak się nastawiam). Ale dajmy szansę, może akurat będzie korzystnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego się nastawiasz, że Santander nie będzie traktować swoich klientów poważnie? Santander to największy bank strefy €, jedna z największych grup finansowych na świecie, która obsługuje ponad 140 mln klientów i zatrudnia blisko 200 tys. pracowników!

   Usuń
  2. (inny Anomim)
   A choćby dlatego że, będac za naszą zachodnia granicą i mając do czynienia z poczynamiami tegoż banku, jestem pełen obaw, czy kultura traktowania klienta nie przeniesie się przypadkiem do Polski.
   Byłby to WIELKI cios dla mnie, jako człowieka uwiązanego obecnie kredytem mieszkaniowym z byłym BZWBK.

   Usuń
 5. no cóż z powodu tych ich przemianowań póki co nie działa pricelessspecial z tego banku i nie wiem co kto w promo 5k pkt

  OdpowiedzUsuń
 6. I ta wszechobecna czerwień po zalogowaniu... Nie wiem jak innych, ale mnie ten kolor męczy ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście w samą porę przeniosłam swoje konto do Credit Agricole :)

   Usuń
 7. Te smsy teraz z nadawcą SAN_PL
  Robią reklamę sanatorium które działa pod takim adresem :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie symbol Santandera, ponoć to ma być płomień, kojarzy się bardziej z kupą (żeby nie powiedzieć dosadniej z "G....").
  Pociesza mnie fakt że od listopada będzie u nich deutsche bank, więc bez wycieczki 120km. mogę zamknąć konto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro masz tak daleko do wbk to wtedy nie mysisz czekac 30 dni wypowiedzenia. Zanim wrocisz do domu konto zdąży się zamknąć

   Usuń
 9. Oglądam teraz mecz La Ligi a tam reklama Santandera i na niej Cuenta 1 2 3. Czyli też mają konto 1 2 3 :) Ciekawe jakie oprocentowanie? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chociaż hiszpańskiego nie znam to łatwo się domyślić:

   El 1% si tienes más de 1.000€ hasta 2.000€.
   El 2% si tienes más de 2.000€ hasta 3.000€.
   Y el 3% si tienes más de 3.000€ hasta 6.000€.

   Widać zatem jak są traktowani polscy klienci. 3% jest do 3.000 PLN. Żenada.

   Usuń
 10. W lipcu 2018r. otrzymałem wiadomość w BZWBK24 od banku pt."Lżej przelewać bo teraz przelewy z karty kredytowej bez prowizji". Z treści wynikało że bank zwalnia z opłat i prowizji za przelewy z katy kredytowej do 30.09.2018. 19 września br. bank pobrał mi opłatę 10 zł za taki przelew.Reklamacja napisana. Bzwbk wróć....

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam. Czy w związku z przejęciem mogę natychmiastowo wypowiedzieć/zerwać umowę ?
  (tak jak to bywa w przypadku braku zgody na wprowadzenie nowego regulaminu ? ).
  Nie mogę doszukać, się żadnych informacji na mailach. Z góry dziękuję za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przed fuzją tak. Po fakcie już nie. Wypowiedzenie będzie standardowe czyli 30-dniowe.

   Usuń
  2. Pardon, w Santanderze chyba 28 dni.

   Usuń
  3. Czyli rozumiem, że już po ptokach ?

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 720 zł za eKonto do usług w mBanku (+ 6,5% dla oszczędności)

Na takie okazje warto czekać. W mBanku właśnie pojawiła się kumulacja promocji. W skład powitalnego pakietu nagród wchodzi premia do 520 zł ...