Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Konta firmowe w Idea Banku: nadchodzi zmiana opłat i prowizji

750 zł od mBanku1200 zł za kartę Citi700 zł od Santandera620 zł od BNP Paribas600 zł od Millennium

28.09.2018

Konta firmowe w Idea Banku: nadchodzi zmiana opłat i prowizji

Klienci Idea Banku mogli się już przyzwyczaić do tego, że większość funkcjonalności i usług jest darmowa.

A tymczasem nadciąga sporo zmian. Niedawno pisałem o limitach i ograniczeniach jakie wprowadzono dla klientów indywidualnych. Teraz przyszedł czas na przyjrzenie się zmianom przy rachunkach firmowych. A tu zmienia się sporo.

I zmianom tym przyglądam się chociażby z tego względu, że część Czytelników prowadzących działalność gospodarczą może posiadać konto firmowe w Idea Banku. Był (i ciągle zresztą jest) do tego powód, bo bank płaci nawet 600 zł za korzystanie z Konta Firma To Ja.

Dotąd takie rachunki jak Firma To Ja, Konto Branżowe czy Przedsiębiorczy Radca Prawny prowadzone były za 0 zł bez warunków. Teraz pojawi się miesięczna opłata w wysokości aż 15 zł, której - na szczęście - będzie można jednak uniknąć. By tak się stało, trzeba jednak spełniać co najmniej jeden z poniższych warunków:
 • posiadać konto firmowe w Idea Banku w okresie krótszym niż 24 miesiące lub
 • posiadać (na koniec danego miesiąca) aktywną umowę leasingu zawartą z Idea Getin Leasing S.A., lub
 • wykonać przelew do ZUS z rachunku w Idea Banku.

Innymi słowy: kto konto w Idea Banku dopiero zakłada, będzie je posiadać przez 2 lata za darmo. Jeśli jednak taki rachunek masz już od min. 24 miesięcy, to musisz liczyć się z opłatą lub z koniecznością spełniania jednego z warunków (tego z umową leasingową albo z przelewem do ZUS).

Zmieni się również wysokość opłaty za kartę wydawaną do konta. Dotąd obowiązującą opłatę 4,99 zł zastąpi opłata w wysokości 8 zł. Na szczęście jednak dotychczasowe warunki, których spełnienie zwalnia z opłaty, zostały takie same (trzeba wykonać płatności kartą na sumę min. 400 zł lub we wpłatomacie wpłacić kwotę min. 1 000 zł).

Jeśli już mowa o wpłatomatach, to trzeba zauważyć wprowadzenie limitu darmowych wpłat za pomocą wpłatomatów (w tym wpłatomatu mobilnego). Teraz bez kosztów wpłacić będzie można maksymalnie 100 000 zł miesięcznie, a powyżej tej kwoty bank będzie pobierać prowizję w wysokości 0,39%. Przykładowo więc, jeśli w miesiącu wpłacone zostanie np. 200 000 zł (a w przypadku niektórych przedsiębiorców - w zależności od branży - wcale nie musi to być tak duża suma, jak może się wydawać) bank pobierze 390 zł prowizji.

Idea Bank pobierać będzie również prowizję za wpłaty w oddziałach i to już bez względu na wpłacaną kwotę. Prowizja wyniesie 0,5%, min. 10 zł (za wypłaty wynosi 0,3% min. 5 zł). Jeśli więc w miesiącu będzie to przykładowa kwota 200 000 zł, to bank przy wpłatach na tą sumę zarobiłby... 1 000 zł. Na to jest na szczęście jeden sposób - można wykupić pakiet all inclusive (kosztujący 20 zł miesięcznie) i wtedy wpłaty i wypłaty w oddziałach Idea Banku pozostaną darmowe i nielimitowane. Pakiet ten da również zwolnienie z prowizji za wypłatę w bankomatach... bo i taką opłatę bank wprowadza.

Od 1.11.2018 r. bezpłatne będzie wyłącznie 5 pierwszych wypłat w miesiącu kalendarzowym. A przy szóstej i każdej kolejnej prowizja będzie wynosić 1%.


Przydatne dokumenty:

14 komentarzy:

 1. Poszli grubo. Potrzebują kasy więc zaczęli wprowadzać opłaty. Szkoda bo to bez 2 zdań był najlepszy bank dla przedsiębiorców.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I może być tak że teraz miesięcznie przyjdzie płacić 23 zł i jeszcze krocie jak komuś zdarzy się częściej niż 5 razy wypłacić z bankomatu. Opłata horrendalna.

   Usuń
  2. Nie przesadzajmy. Kto unikał opłaty za kartę to nadal uniknie bo warunki się nie zmieniły. A do ZUS to nawet wystarczy 1 grosz przelać i będzie konto darmowe.

   Usuń
  3. Zanim część klientów ogarnie zmiany i nowe zasady to trochę kasy z prowizji wpłynie i podreperuje wyniki. A o to zapewne doraźnie chodzi zanim dojdzie do wielce prawdopodobnej fuzji z Getinem.

   Usuń
  4. Trudno zgadnąć co połączenie Idea z Getin może dać Czarneckiemu, gdyż sytuacja Getin jest znacznie gorsza - KNF właśnie wydał ostrzeżenie, po tym jak cena akcji Getin zeszła do 58 groszy!

   Usuń
  5. Alert. Nie ostrzeżenie. To zupełnie inne rzeczy. Na listę alertów wpisywane są spółki notowane na GPW po kursie kilkudziesięciogroszowym, bo wtedy +/1 parę groszy robi duże zmiany procentowe. Lista ostrzeżeń to podmioty działające na rynku finansowym bez odpowiednich zgód.

   Jak coś się pisze to warto ze zrozumieniem pojęć.

   Usuń
  6. Pytanie: co tego rodzaju alert może w praktyce oznaczać dla akcjonariuszy?

   Usuń
  7. Przestrzega przed zmiennością notowań.

   Usuń
  8. Getin Noble Bank SA (GNB) - cena: 0,53 zł (-3,64%) -0,02 zł

   Usuń
  9. Obawiam się, że robi się dość nieciekawie ...

   Usuń
  10. Na jakiej podstawie? Przeglądam ich raporty i nic złego się nie dzieje. Działo się kiedyś, bo mieli złe modele i wykazywali za dużo zysku, ale to problem akcjonariuszy, a nie klientów czy deponentów.

   Usuń
 2. Redukcja oddziałów, nowe opłaty. Wszystko wskazuje na to że kolejnym z kroków do oszczędzania przez bank może być obniżenie oprocentowania lokat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aktualnie bank jest w programie naprawczym, nadzorowanym przez KNF. Jednym z punktów tego planu jest właśnie pomniejszenie oferty inwestycyjnej na rzecz działalności ukierunkowanej na małe przedsiębiorstwa.

   Usuń
 3. Czyli tych co korzystają gotówki w większym zakresie w praktyce "zmuszono" do wykupienia pakietu all inclusive za 20 zł miesięcznie.

  OdpowiedzUsuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 700 zł za Konto Santander (krótsza karencja!)

Nowa edycja przynosi dwie zmiany na lepsze.  To wyższa premia pieniężna oraz skrócony okres wykluczenia dla byłych posiadaczy konta w Santan...