Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe: wrzesień 2018 roku + ranking lokat

⭐ Citi: 1200 zł za kartę + 700 zł za konto720 zł od mBanku600 zł od Millennium ⭐ 500 zł od: ING i Santandera

1.09.2018

Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe: wrzesień 2018 roku + ranking lokat

Nowy miesiąc oznacza jedno. Czas na przegląd najkorzystniejszych ofert banków dla oszczędzających.

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe na wrzesień 2018 roku
Samodzielnie robić go jednak nie musisz. Poniższej znajdziesz wyszukane przeze mnie najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe, z którymi na chwilę obecną zyskać można najwięcej. Są tu zarówno promocyjne propozycje dla nowych klientów, jak i opcje przewidziane przez banki dla obecnych klientów.

W czasach historycznie najniższych stóp procentowych (ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej) mogłoby się wydawać, że o sensowne oprocentowanie trudno. A jednak przy pewnym zaangażowaniu i chęci do poszperania da się wyszukać propozycje z oprocentowaniem przynajmniej przewyższającym  poziom inflacji (także po odjęciu podatku Belki).

Na początek tradycyjny przegląd lokat z uwzględnieniem najwyższego oprocentowania w każdym z banków:
Najlepsze lokaty bankowe na wrzesień 2018 roku

Wygląda całkiem nieźle, prawda? Ale trzeba wziąć na poprawkę, że część z tych lokat to propozycje promocyjne z ograniczeniami (np. wyłącznie dla nowych klientów). Wykres ten jednak świetnie obrazuje trendy na rynku. Gdy ogólnie oprocentowanie się zmienia, to zmienia się ono również w przypadku sztandarowych lokat. Od kilku miesięcy mamy do czynienia z pewną stabilizacją (którą poprzedzały spadki). Dobrze byłoby, gdyby w końcu nastąpiło większe odbicie.
By ułatwić przegląd tego dość długiego wpisu, dokonałem pogrupowania, które ułatwi Ci poszukiwanie najlepszych dla siebie opcji. Poniżej więc znajdziesz:
 • Promocyjne okazje 
  • Lokaty bez konta osobistego
  • Lokaty z kontem osobistym
 • Lokaty mobilne
 • Najkorzystniejsze dla każdego
  • Lokaty kilkumiesięczne
  • Lokaty długoterminowe
 • Najlepsze konta oszczędnościowe

Promocyjne oprocentowanie z okazjami do bankobrania


Na początek jednak o skumulowanych promocjach, dzięki którym można nie tylko zyskać bardzo dobre (jak na obecne czasy) oprocentowanie i odsetki z tego tytułu, ale dodatkowo także gwarantowane bonusy pieniężne.

2,7% do 100 000 zł + bonus 200 zł za konto


Z promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym Profit w Banku Millennium skorzystać mogą zarówno nowi, jak i obecni klienci banku. Niezbędne jest jednak posiadanie konta osobistego w tym banku. A jego założenie teraz się opłaca, bo zyskać można aż 200 zł za spełnienie bardzo prostych warunków (przez co też promocja cieszy się wśród Czytelników bardzo dużym zainteresowaniem). A wracając do konta oszczędnościowego, to stawka 2,7% w skali roku obowiązuje dla "nowych środków", do 100 000 zł i jest gwarantowana przez 92 dni. Aczkolwiek w Banku Millennium można płynnie "przechodzić" z promocji na promocję (o czym piszę w instrukcji) i łapać się na promocyjną stawkę przez dłuższy okres.

Przejdź do opis Konta Oszczędnościowego Profit >>

3% do 20 000 zł + bonus 100 zł na start


W Alior Banku również mamy możliwość skorzystania z kumulacji promocji. Na koncie oszczędnościowym zyskać można odsetki przy oprocentowaniu na poziomie 3% w skali roku (dla kwoty do 20 000 zł, gwarantowane do końca roku). Jest to jedna z dodatkowych Korzyści, które klient może sobie wybrać, posiadając Konto Jakże Osobiste. A jeśli takowego nie posiadasz, to teraz za jego otwarcie zgarnąć możesz gwarantowaną premię 100 zł.

Przejdź do wpisu prześwietlającego promocje >>

Promocyjne okazje 


Poniżej prezentuję lokaty bankowe, które wyróżniają się oprocentowaniem, ale najczęściej skierowane są do nowych lub (w najlepszym wypadku) także do powracających klientów. Różne są też wymogi - czasem wystarczy założyć samą lokatę, a czasem dodatkowo trzeba skorzystać i z konta osobistego (na szczęście w wielu przypadkach może być ono darmowe i to nawet bez warunków!).

Lokaty bez konta osobistego 


Lider od miesięcy pozostaje ten sam. A nie tak dawno nawet tę ofertę ulepszył. To Idea Bank z lokatą powitalną. Do wyboru jest jedna z poniższych opcji:
 • Lokata Happy - od 500 do 20 000 zł; stawka oprocentowania wynosi 4% w skali roku na okres 3 miesięcy lub
 • Lokata Happy Pro - od 20 000,01 do 100 000 zł; to 3-miesięczna lokata, której oprocentowanie wynosi 3% w skali roku.

Szczegółowo te lokaty omówiłem tutaj. Najważniejsze informacje to m.in.: z propozycji skorzystać mogą wyłącznie nowi klienci, którzy dotąd nie posiadali żadnej umowy, ani nie wnioskowali o jakikolwiek produkt w Idea Banku lub Lion's Banku (który jest oddziałem Idea Banku). Lokatę można założyć online, aktywując ją przelewem z własnego konta w innym banku.

Ciekawe propozycje można też znaleźć w BGŻ Optima. Bank ten ma jednak nieco liberalniejsze podejście - z lokat powitalnych skorzystać mogą nie tylko nowi, ale i powracający klienci (wystarczy nie posiadać umowy z tym bankiem od co najmniej 12 miesięcy; nie liczy się w tym przypadku BGŻ BNP Paribas - tam można być klientem). Do wyboru jest:
 • Lokata Bezkarna - dla kwoty od 1 000 do 20 000 zł oprocentowanie wynosi 3,5% w skali roku na okres 3 miesięcy; 
 • Lokata Bezkompromisowa - dla kwoty od 1 000 do 100 000 zł oprocentowanie wynosi 2,7% w skali roku na okres 3 miesięcy.

Wraz z lokatą otwierany jest rachunek oszczędnościowy Smart, który prowadzony jest za 0 zł bez warunków. Służy on obsłudze lokaty, ale też lokowaniu dodatkowych oszczędności (dla "nowych środków" uzyskać można 2,6% w skali roku do 100 000 zł; gwarantowane do 5.11.2018 r.).

Bez konta lokatę powitalną można też założyć w Alior Banku. Przy oprocentowaniu 2,5% w skali roku środki do 200 000 zł można ulokować na 90 lub 186 dni. To też propozycja wyłącznie dla nowych klientów, którzy dotąd nie posiadali jakichkolwiek produktów w Aliorze.

Lokaty z kontem osobistym


Lokatą z najwyższym oprocentowaniem, której otwarcie wymaga założenia konta, jest Nest Lokata Witaj w Nest Banku. Konto jest jednak bez warunków darmowe (nie wymaga jakiejkolwiek aktywności, by za nie nie płacić). A główne cechy depozytu to oprocentowanie 4% w skali roku dla kwoty do 10 000 zł. Lokatę założyć można z poziomu bankowości internetowej w ciągu 30 dni od otwarcia konta. Wybrać można jeden z wariantów czasowych: 3 lub 6 miesięcy (krótszy nie wymaga spełniania jakichkolwiek innych warunków; w przypadku lokaty na 6 miesięcy na konto trzeba zapewnić wpływy wynagrodzenia - więcej na ten temat pisałem tutaj).

W mBanku mLokata na Wejście to 3-miesięczny depozyt ze stawką 3,5% w skali roku dla kwoty do 10 000 zł. By nic nie płacić za konto otwierane dla potrzeb skorzystania z tej lokaty, najlepiej wybrać eKonto w taryfie standard (bez wyrabiania do niego karty). Aczkolwiek takie konto lepiej już założyć nie dla lokaty (bo odsetek i tak będzie stosunkowo niewiele więcej niż z innych lokat), ale w promocji, w której do wzięcia czeka 300 zł.

W Eurobanku pojawiła się nowa oferta w postaci Lokaty na dobry początek. Dla kwoty nawet 100 000 zł przez okres 3 miesięcy uzyskać można na niej oprocentowanie 2,5 lub 3% w skali roku. Wyższa stawka obowiązuje, jeśli na Twe konto w Eurobanku wpłynie wynagrodzenie min. 500 zł, co najmniej 2 razy zapewnisz wpływy w wysokości 1 500 zł lub wykonasz co najmniej 9 płatności kartą wydaną do konta.

4% (to średnie oprocentowanie z okresu 3 miesięcy) daje również lokata Na Start w Plus Banku. Wpłacić można w tym przypadku do 10 000 zł. Nie przez przypadek umieszczam jednak tą lokatę na końcu - tu trzeba bowiem wykazywać się aktywnością, by uniknąć opłat.

Lokaty mobilne


Ta część jest najkrótsza w całym wpisie, bo i lokat niezbyt wiele, i maksymalne kwoty depozytów nie są oszałamiające, no i w końcu nie są to propozycje wyłącznie dla których chciałoby się zostać klientem danego banku (ale dla obecnych klientów lub tych, którzy konto zakładają z innej przyczyny, są miłym dodatkiem).
Bank
Okres
Oprocentowanie:
Min. kwota
Max. kwota
Eurobank*
3 miesiące
3%
200 zł
10 000 zł
Getin Bank
2 miesiące
3%
500 zł
10 000 zł
Bank Millennium**
1 miesiąc
3%
1 000 zł
10 000 zł
BZ WBK
4 miesiące
2,5%
1 000 zł
20 000 zł
Bank Millennium
3 miesiące
2,5%***
1 000 zł
10 000 zł
* - lokata dostępna wyłącznie w ciągu 30   dni od aktywacji aplikacji mobilnej
** - lokata dostępna wyłącznie w ciągu 30 dni od urodzin klienta; by ją założyć niezbędne jest wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości
*** - wyższa stawka obowiązuje w przypadku założenia lokaty w aplikacji z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości

Względem poprzedniego miesiąca zmianie uległa lokata w Eurobanku. Ofertę z oprocentowaniem 3,5% na 1 miesiąc zastąpiła lokata 3-miesięczna ze stawką 3% w skali roku.

Z wszystkich powyższych lokat skorzystać można jednorazowo, za wyjątkiem Banku Millennium, gdzie po zakończeniu jednej 3-miesięcznej lokaty mobilnej, założyć można kolejną.

Najkorzystniejsze dla każdego


W tym miejscu wymieniam najlepsze lokaty bankowe na wrzesień 2018 roku, które założyć może każdy (zarówno nowy, jak i obecny klient danego banku). Ale zdarza się często wymóg wpłacenia "nowych środków" albo posiadania lub założenia konta.

Lokaty kilkumiesięczne na wrzesień


Najwyżej oprocentowane lokaty na kilka miesięcy znaleźć można w Idea Banku. Bank daje przy tym możliwość wyboru odpowiadającego okresu (aczkolwiek każdy wariant wpływa na wysokość oprocentowania). I tak można uzyskać 2,7% na 6 miesięcy, 2,9% na 3 miesiące, 3% na 2 miesiące i 3,2% na 1 miesiąc (oczywiście w każdym przypadku mowa o oprocentowaniu w ujęciu rocznym). Nie trzeba posiadać (ani zakładać) konta osobistego w Idea Banku, ale trzeba zapewnić wpływ nowych środków. Więcej o tej lokacie i zasadach wyliczania nowych środków piszę tutaj. Jeśli nowych środków nie jesteś w stanie wpłacić, to najwyżej oprocentowana lokata w Idea Banku (już bez żadnych dodatkowych warunków) to Lokata Nr 1 (2,4% na 6 miesięcy) albo... Lokata Zawrotna. Tej ostatniej lokaty nie zobaczysz jednak w zestawieniach, ani na stronie banku. Propozycja ta pojawia się bowiem tylko wtedy, gdy próbujesz wycofać z banku środki (i to w kwocie min. 10 000 zł). O tym piszę tutaj (warto również dodać, że nie przy każdym przelewie pojawia się ta oferta; wiele zależy - najprawdopodobniej - od banku, do którego chcesz przelać pieniądze; gdzie najlepiej zrobić przelew dowiesz się z komentarzy Czytelników pod tymże wpisem).

Bankiem, który od czasu do czasu próbuje rywalizować z Idea Bankiem na najwyższe stawki na lokatach jest Nest Bank, ale w chwili obecnej nieco ustąpił kroku... i na lokacie 6-miesięcznej daje 2,4% w skali roku (i to tylko dla posiadaczy konta osobistego w tym banku, którzy dodatkowo zapewnią wpłatę nowych środków).

Wybór lokat na kilka miesięcy nie jest więc niestety aż tak duży. Alternatywą do krótkoterminowych depozytów mogą być jednak konta oszczędnościowe, o których piszę nieco niżej, a których ostatnio sporo w różnych bankach i z całkiem okazałym (jak na obecne czasy) oprocentowaniem. Zazwyczaj obowiązuje na nich gwarancja utrzymania promocyjnej stawki przez określony czas (kilku miesięcy).

Lokaty długoterminowe


Lokaty na długi okres, czyli na kilkanaście miesięcy lub nawet na kilka lat są opcją dla tych, którzy cenią sobie spokój (wpłacą środki raz, a podejmą dopiero w odległym terminie). Dobrze jest jednak mieć pewność, że te pieniądze w tak długim okresie nie będą potrzebne. Bo przedterminowe zerwanie lokaty najczęściej oznacza wypłatę kapitału bez jakichkolwiek odsetek (lub tylko ich śladową część). No i trzeba też pamiętać, że wskutek założenia takiej lokaty można stracić poprzez ominięcie wzrostu stóp procentowych. Choć oczywiście może też być sytuacja odwrotna - można zyskać, jeśli lokatę założy się z raz ustalonym, stałym oprocentowaniem, a stopy procentowe znów miałyby (w czasie trwania tej długoterminowej lokaty) spadać. Wszystko więc zależy od samodzielnej decyzji i nieco też od intuicji i wyczucia trendów, które mogą wydarzyć się w gospodarce.

W chwili obecnej najlepsze lokaty 2-letnie znaleźć można w Nest Banku (dla nowych środków: 2,8% z kontem lub 2,6% bez konta) oraz Santander Consumer Banku i Toyota Banku (po 2,6%).

Jeśli chodzi o lokaty o rok dłuższe, czyli na 36 miesięcy, to najlepsze propozycje przedstawia Santander Consumer Bank (2,7%), Toyota Bank (2,65%) i Eurobank (2,6%). W każdym przypadku podaję oprocentowanie w skali roku.

Najlepsze konta oszczędnościowe


No a na sam koniec czas na konta oszczędnościowe. Czyli rozwiązanie, które pozwala w każdej chwili dopłacać środki, ale je też wypłacać (i to bez utraty odsetek). Gdy konto oszczędnościowe objęte jest zasadami utrzymywania oprocentowania przez określony czas, to można rzec, że mniej więcej mamy do czynienia z tym co na krótkiej lokacie. A zazwyczaj ta gwarancja obowiązuje przez kilka miesięcy.

I tu nawet wśród banków, które oferują 3% w skali roku jest dość duża rywalizacja. Mamy bowiem aż 4 tego typu propozycje. Między nimi jest jednak sporo różnic.

W Getin Banku i T-Mobile na promocję oprocentowania można załapać się przez 92 dni. Różne są jednak kwoty i zasady skorzystania z propozycji. W Getin Banku 3% jest zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów - liczy się jednak wyłącznie dla "nowych środków" (maksymalnie do 200 000 zł). Propozycja T-Mobile Usługi Bankowe skierowana jest do nowych klientów (którzy konta w tym banku nie posiadają co najmniej od 1.04.2017 r.), a ulokować można tu do 50 000 zł. W obydwu bankach wymagane jest posiadanie konta osobistego, ale z nim można na szczęście zarobić. W Getinie do wzięcia jest bonus 50 zł za wykorzystanie kodu polecenia, a w T-Mobile Usługi Bankowe czekają zwroty do 150 zł za płatności kartą.

O Alior Banku, dającym 3% na koncie oszczędnościowym już wspominałem. Promocyjne oprocentowanie aż do 31.12.2018 r. można uzyskać dla kwoty do 20 000 zł pod warunkiem posiadania (lub założenia) Konta Jakże Osobistego i uruchomienia jednej z tzw. Korzyści. Za otwarcie konta w tym banku czeka bonus 100 zł.

No i pozostaje jeszcze Bank Pekao, który 3% w skali roku (i to właśnie przez całe 365 dni) gwarantuje dla kwoty do 20 000 zł. To jednak propozycja wyłącznie dla nowych klientów.

W kilku innych bankach można jeszcze znaleźć konta oszczędnościowe z oprocentowaniem od 2,5 do 2,7% w skali roku. Informacje o nich znajdziesz w niżej podlinkowanym rankingu kont oszczędnościowych, który od niedawna zagościł na blogu i zawsze możesz do niego zajrzeć klikając w odnośnik znajdujący się w głównym menu.


Wszystkie opisywane powyżej, jak i inne propozycje banków dla oszczędzających znajdziesz w aktualizowanych na bieżąco zestawieniach. Sprawdź:

Osobiście cenię bezpieczeństwo swych pieniędzy, więc wszystkie z opisywanych tu produktów oferowane są przez banki, które podlegają Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. A to oznacza, że nawet przy czarnym scenariuszu jakim byłby upadek banku, nie trzeba martwić się utratą środków. Zostaną one zwrócone (pamiętaj jednak o limicie - BFG odda nie więcej niż równowartość kwoty 100 000 euro).

Jeśli w kwestii lokat masz jakiekolwiek pytania, sprawdź praktyczny poradnik. Znajdziesz w nim m.in. prosty w obsłudze kalkulator odsetek, który umożliwi Ci wyliczenie zysków z lokaty albo konta oszczędnościowego.


Bądź na bieżąco z najlepszymi lokatami i promocjami bankowymi. na Twitterze i polub na Facebooku:


16 komentarzy:

 1. Idea bank już 3,2% dla nowych środków??

  OdpowiedzUsuń
 2. No ale szkoda że tylko na 1 mies :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli już raczej 3,5% na 3 mies nie powtórzą. A szkoda.

   Usuń
  2. Skąd wiadomo, że nie powtórzą?

   Usuń
 3. W piątkowy wieczór tradycyjne komunikaty z Idea Banku. Akcje spółki leasingowej sprzedadzą Leszkowi Czarneckiemu i kasa będzie, więc i wyniki będą lepsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu chodziło o 'wygenerowanie' raptem 80 mln zł. Reszta to panika i amok wynikające z czystej niewiedzy finansowej.

   Usuń
 4. Już to kiedyś pisałem ale powtórzę. Z utęsknieniem wspominam czasy gdy działał Meritum Bank, Getin Online i Open Online. To były czasy gdy faktycznie trwała zażarta rywalizacja między nimi o jak najwyższy %. Dziś tego już nie ma.

  Tak samo brak lokat 1-dniowych. Mega to wtedy człowieka cieszyło a teraz musi się godzić z tym co jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Re: Getin Online i Open Online - powody, dla których te dwie hybrydy Czarneckiego już nie istnieją są dość prozaiczne, a mianowicie szczyty niekompetencji i arogancji w stosunku do klientów ... dobra zmiana :)

   Re: Meritum Bank (dawniej Bank Współpracy Europejskiej S.A.) - istotnie to był bardzo dobry mały, solidny bank ale niestety w lutym 2015 akcjonariuszem większościowym tego banku został Alior Bank S.A. po czym doszło do fuzji prawnej (czytaj wchłonięcia) z Alior ... zła zmiana :)

   Usuń
  2. Jeszcze BGŻ Optima na swych początkach miewał świetną ofertą. Pamiętam też happy hours w Millenium jak dodawali 2 p.p. To pozwalało założyć lokatę 7% chyba jakoś na 3 miesiące. I było to jeszcze nie aż tak dawno bo jakoś w okolicach 2012/13 roku.

   Usuń
 5. Niech ktoś wreszcie się zlituje i kupi ten Eurobank od Société Générale, bo to już przestaje być zabawne - 'lokata' 3-miesięczna @ 3% z warunkiem otworzenia ROR, na który wpłynie wynagrodzenie min. 500 zł, ponadto co najmniej 2 razy zapewnione będą wpływy w wysokości 1500 zł lub co najmniej 9 płatności kartą - żałosne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Konsolidacja rynku bankowego do niczego dobrego nie doprowadzi. Lepiej by nikt nie kupował.

   Usuń
 6. A co sie stalo z KO w idea bank? Bylo na 3% a po uwzglednieniu wymogów na 2.7%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest 2,15 czyli efektywnie 1,95%.

   Usuń
  2. Szkoda że w IB lokatę Ping pong tak zmarginalizowano. Kiedyś nawet jeszcze po zmianie zasad podatku dl lokat 1-dniowych to była świetna oferta. Teraz jest nie wiedzieć po co. Lepsza już Betroska

   Usuń
 7. Na wykresie jest 4% w banku Millenium. Czy ktoś wie co to za lokata?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To lokata dla polecającego i polecanego w ramach programu "Lubię to polecam" (opisuję go tutaj). Pytanie czy się opłaca? Nie za bardzo - zwłaszcza z punktu widzenia osoby, która otwiera konto w Millennium i na start może zyskać (wspominane w tekście) 200 zł na start.

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 720 zł za eKonto do usług w mBanku (+ 6,5% dla oszczędności)

Na takie okazje warto czekać. W mBanku właśnie pojawiła się kumulacja promocji. W skład powitalnego pakietu nagród wchodzi premia do 520 zł ...