Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Santander Bank Polska: nowa taryfa opłat i prowizji od 1.12.2020 r. (zmiany m.in. przy Koncie Jakie Chcę)

720 zł od mBanku700 zł od Citi600 zł od Millennium530 zł od BNP Paribas ⭐ 500 zł od: ING i Santandera

16.09.2020

Santander Bank Polska: nowa taryfa opłat i prowizji od 1.12.2020 r. (zmiany m.in. przy Koncie Jakie Chcę)

Kolejny bank zapowiedział zmianę opłat i prowizji.

Zmiana opłat i prowizji w Santander Banku
To trend na większą skalę, bo w czasach ultra niskich stóp procentowych - gdy banki mniej zarabiają na pożyczonych pieniądzach - bankowcy szukają zwiększenia dochodów z innych źródeł.

O rynkowych ryzykach dla banków i zmianach w bankowości, jakie nastąpiły - a precyzyjniej rzecz ujmując, zintensyfikowały się - wskutek pandemii, pisałem już przy okazji zapowiedzi podwyżek przez Citibank. W podlinkowanym wpisie wróżyłem, że podobnie zrobią inne banki. I trafić z tym, niestety, nie było trudno. Teraz czas na Santander Bank, który ogłosił zmiany, które wejdą w życie od 1.12.2020 r. Nowa taryfa opłat i prowizji wprowadza m.in. opłatę za - dotąd bezwarunkowo darmowe - Konto Jakie Chcę. Wzrośnie też opłata miesięczna za kartę wydawaną do konta. Pocieszający jest jednak fakt, że tych opłat da się uniknąć.

Nowa opłata za Konto Jakie Chcę 


Prowadzenie tegoż rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego z oferty Santander Banku dotąd było darmowe (bez jakichkolwiek dodatkowych warunków do spełnienia). Od 1.12.2020 r. pojawi się opłata w wysokości 6 zł miesięcznie, której da się uniknąć, ale będzie koniecznym spełnienie w każdym miesiącu kalendarzowym poniższego warunku:
zapewnienia wpływu na konto w wysokości min. 500 zł (z dowolnego źródła - może to być przelew z własnego konta w innym banku) oraz wykonanie co najmniej jednej płatności kartą wydaną do konta lub BLIKiem.

To warunek łączony, więc nawet jeśli nie posiadasz karty do konta, to żeby nie zapłacić za prowadzenie konta i tak będzie trzeba wykonać płatność (pozostanie BLIK).

Konto Jakie Chcę pozostanie prowadzone za 0 zł (bez konieczności spełniania jakichkolwiek dodatkowych warunków) dla osób, które nie mają ukończonych 26 lat.

Wyższa opłata za Kartę Dopasowaną, ale... łatwiej jej uniknąć


Do Konta Jakie Chcę bank wydaje Kartę Dopasowaną (Visa lub Mastercard). Obecnie klient może wybrać jeden ze sposobów pobierania opłaty: bezwarunkowe 3 zł miesięcznie lub wariant, w którym opłata miesięczna wynosi 5 zł, ale da się jej uniknąć w przypadku wykonania co najmniej pięciu płatności kartą (na dowolne kwoty).

Od 1.12.2020 r. obowiązywać będzie opłata miesięczna w wysokości 8 zł. Jej też da się uniknąć w przypadku spełnienia wyżej wymienionego warunku zwalniającego z opłaty za prowadzenie konta. A więc wpływ min. 500 zł i wykonanie jednej płatności kartą lub BLIKiem jednocześnie zwolni też z opłaty za kartę.

Nieco prościej będą miały osoby, które nie ukończyły 26 lat, bo w ich przypadku - by nie ponosić kosztu posiadania karty - wystarczy wykonanie jednej płatności kartą lub BLIKiem miesięcznie (już bez dodatkowego wymogu z wpływem).

Dla wielu osób najpewniej największa zaleta Konta Jakie Chcę, czyli darmowe przelewy natychmiastowe, pozostają bez zmian. M.in. to sprawia, że otwarcie konta osobistego w Santander Banku ciągle warto rozważyć, bo zmiany nie są aż zanadto radykalne, a obecnie dostępna jest dodatkowa zachęta - kumulacja promocji, dzięki której można zyskać od 250 do nawet 1050 zł za Konto Jakie Chcę.

A czytając niniejszy wpis aż do tego momentu, zapewne posiadasz konto w Santander Banku. Z nim też można zgarnąć do 500 zł dzięki programowi "Polecam mój Bank" (a polecać jest o tyle łatwiej, że osoba przez Ciebie rekomendowana weźmie udział we wspomnianej wyżej kumulacji promocji).

Inne zmiany w Santander Banku od 1.12.2020 roku 


Wykaz zmian zapowiedzianych przez Santander Bank mieści się na aż 36 stronach (przy czym sporo z nich to zmiany dot. produktów już dawno wycofanych z oferty, jak i zmiany redakcyjne itp.). Z najważniejszych wymienić należy:
 • wzrost opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku walutowego z 8 do 10 zł (aczkolwiek niezmiennie pozostaje możliwe uniknięcia tej opłaty - na koncie walutowym wystarczy utrzymywać średnie miesięczne saldo w wysokości 20 jednostek danej waluty); 
 • obniżka opłaty za wypłatę i wpłatę gotówki w placówkach banku do 0 zł; 
 • opłata miesięczna za karty kredytowe do których decyzja o wydaniu zostanie podjęta od grudnia 2020 r.: 7,5 zł za karty Silver, 17,50 zł za kartę World, 42 zł za kartę Platinum oraz 10 zł za kartę 123. Opłat da się uniknąć, ale w miesięcznym okresie rozliczeniowym karty trzeba wykonać 10 płatności (na dowolne kwoty). Wprowadzona zmiana zastępuje opłatę roczną (której dało się łatwo i szybko uniknąć, dzięki czemu przez pierwszy rok karta była darmowa i w taki sposób bez kosztów można było ją testować).

Zmieniają się także warunki innych kont (m.in. Godnego Polecenia czy Aktywni 50+, a więc kont wycofanych już z oferty banku, podobnie jak Konta 123 - choć w przypadku tego ostatniego zmiana jest na plus, bo aby uniknąć opłaty za jego prowadzenie od 1.12.2020 r. wystarczą już wpływy w wysokości min. 1500 zł, a nie 2000 zł, jak obecnie) - zainteresowanych, czyli posiadaczy tych produktów, zachęcam do zapoznania się z wykazem zmian, do którego linkuję na końcu wpisu; a najlepszym rozwiązaniem być może będzie zmiana konta starego typu na nowsze (np. Jakie Chcę).

Bądź na bieżąco z tym co się dzieje w bankowości i promocjach bankowych. Najlepszym sposobem na trzymanie ręki na pulsie jest korzystanie z bezpłatnego newslettera dla Czytelników bloga Bankobranie:

Przydatne dokumenty:

62 komentarze:

 1. a co z klientami byłego DB mam konto NET które teraz przejął santader . Nic nie dostałam o zmianie opłat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że to przypominasz - ja nawet nie zamknąłem swojego konta w VW Bank Polska :)

   Usuń
  2. Dziś dostałam cennik od 01.12

   Prowadzenie Konta NET może wynosić 0 zł

   jeśli zapewnią Państwo wpływ co najmniej 1000 zł w miesiącu.

   W przeciwnym razie opłata za prowadzenie tego konta wyniesie 5 zł miesięcznie.

   Usuń
  3. Ja zmieniłem sobie z konta net na ,,konto jakie chce" i unikam opłaty miesiecznej 12zł. Musiałem tylko podejść do oddziału.

   Usuń
  4. Konto chyb też da się zmienić przez bankowość? Przynajmniej tak mogłem zrobić ze zmianą KGP na KJC

   Usuń
  5. Przez bankowość przy koncie trzeba wybrać WIĘCEJ i dalej ZAMIANA KONTA

   Usuń
  6. Czy ta zmiana będzie również dotyczyła osób które w DB zawarły umowę o bezwarunkowo darmowe konto?

   Usuń
 2. Skąd takie info?? Sprawdzam maila, skrzynkę w bankowości i nigdzie nie ma komunikatu o zmianach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Banki maja obowiązek poinformowania swoich klientów o zmianie TOiP na co najmniej 2 m-ce przed wprowadzeniem zmian.

   Usuń
  2. Pytałem o to na czacie. Na dniach mają rozsyłać.

   Usuń
  3. U mnie do dzisiaj żadnej informacji nie ma.

   Usuń
 3. W skrócie:
  - dla tych co mają Konto Jakie Chcę z kartą to dobra zmiana
  - dla tych co mają samo Konto Jakie Chcę bez karty to zła zmiana

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i nareszcie BLIK załatwia płacenie kartą. Bo raz się na to nacięłam i mi pobrali opłatę.

   Usuń
  2. Tylko pozornie - żaden wynalazek NIGDY nie zastąpi karty lub gotówki, żeby nie wiem jak to forsowano!

   Usuń
  3. Cofnijmy się 15 lat wstecz. Wtedy pewnie wiele osób mówiło (bo nawet jeszcze nie miało internetu): żaden wynalazek NIGDY nie zastąpi gotówki, żeby nie wiem jak to forsowano!

   Usuń
  4. Internet mam od 1997 roku ... chcesz się cofać wstecz? No, nie wiem :)

   Usuń
 4. Mój ROR zamknięty w trybie natychmiastowym następnego dnia po mocno spóźnionej wypłacie premii przez Rankomat - czekamy na kolejną promkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo! Tak postępuje prawdziwy bankobiorca!

   Usuń
 5. Obecnie w Santander nie można zamknąć konta w trakcie video-rozmowy!

  OdpowiedzUsuń
 6. jak to jest w santanderze, zrobiłem przelew z KO 31 lipca (wewnętrzny więc natychmiastowy) zaksięgowano go dopiero 3 sierpnia, 31 sierpnia zrobiłem kolejny przelew i mnie skosili na 10 zeta, moim zdaniem to była dozwolona 1 bezpłatna wypłata w miesiącu, gdyż powinna się liczyć data wykonania a nie księgowania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Reklamuj. Klient nie może być odpowiedzialny za wewnątrz-bankowe praktyki 'księgarskie' :)

   Usuń
  2. reklamowałem tylko że reklamacja uznana za niezasadną ale uznana "dla dobra klienta" w przyszłości już mi na rękę nie pójdą podpierając się toip ale o co konkretnie chodziło to w regulaminie nie znalazłem nigdzie nic o dacie księgowania dlatego pytam może ktoś coś podpowie

   Usuń
  3. Wubek oraz ich poznański oddział rozpatrujący reklamacje (dawnie WBK) jest z tego raczej znany :)

   Sprawa do arbitra!

   Usuń
  4. Uznana za niezasadną ale uznana? O co więc konkretnie pytasz?

   Usuń
 7. Do tej jednej transakcji kartą lub blikiem zaliczy się też przelew na telefon?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie, wydaje mi się, że to musi być rzeczywista płatność.

   Usuń
  2. Przelew na telefon blik to nie transakcja blikiem .

   Usuń
  3. Wymagana jest PŁATNOŚĆ kartą lub BLIK-iem.

   Usuń
  4. Płatność czyli transakcja z użyciem kodu. Ale też nie wypłata z bankomatu. No i wtedy też nie przelew.

   Usuń
 8. Sms kody pozostaną darmowe?

  OdpowiedzUsuń
 9. Przy próbie złożenia dyspozycji zamknięcia karty przez infolinię proponują zniesienie opłaty za kartę.
  Przy próbie złożenia dyspozycji zamknięcia KJC przez infolinię oferują 2-procentowe zwroty za płatności kartą przez okres 4 m-cy maks. do 30 zeta na m-c.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetna wiadomość. Wielkie dzięki. Jak mi to zaproponują to chętnie skorzystam rezygnując zarazem a Aliora jak tylko wpłyną pieniążki z promocji MoneyManii. Alior daje w korzyściach tylko 1 procent zwrotu.

   Usuń
 10. bede mogl sie wypisac z banku jakos zdalnie nie akceptujac zmian w taryfie oplat i prowizji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. EKK zamykają wciąż tylko w oddziałach.

   Usuń
  2. https://bankobranie.blogspot.com/2015/05/jak-zamknac-konto-w-banku-wypowiedzenie.html

   Usuń
  3. Na infolinii można wypowiedzieć umowę ale czy da się to w trybie natychmiastowym to nie wiem.

   Usuń
  4. Dzięki bardzo. Mam nadzieję, że jak się dowiesz czy można, to dasz cynk :)

   Usuń
 11. Nie warto usuwać konta 1.2.3 bo daje do 3%zwrotu za rachunki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy jak na to spojrzeć, gdyż ja zamknąłem to konto natychmiast po otrzymaniu premii, a od tego czasu uczestniczyłem już w dwóch kolejnych promkach KJC przytulając 'beznakładowo' (!) dzięki temu sporo kasy :)

   Usuń
  2. No jeszcze jest. I to lepiej niż na KJC gdzie jest 1%. No ale i tak najbardziej szkoda 3%. A miało się kiedyś 24 kont 123.

   Usuń
 12. Mam 6 KGP a dzwonili namawiali na zmianę na KJC, że będzie pan miał zs darmo itd a ja nie, dziękuję poczekam aż będzie jakaś promocja i bym teraz musiał 6 dodatkowych kart robić i używać a tak tylko przelew na tysiaka i spokój

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to nie lepiej je zamknąć??? Blokują ci dostęp do nowych promocji

   Usuń
  2. Mnie natomiast zastanawia co innego: po co komu 6 identycznych kont?

   Usuń
  3. Jak kiedyś dawali po 4% do 4k, to miało się 6xKGP, a jak ktoś miał wcześniej jakieś stare zwykłe, to i 7. Ale to i tak nic przy kilkudziesięciu kontach 123 na 3% do 3k. Ale to już stare czasy niestety...

   Usuń
  4. Czasy gdy oferowali 4% na KGP zakończyły się 1. sierpnia 2018 roku - po co trzymać te konta do dzisiaj,oto jest pytanie zwłaszcza, że blokują dostęp do nowych promek :)

   Usuń
  5. trzeba mysleć szerzej niż tylko na wprost...

   Usuń
  6. @Sławomir Majak, 27 września 2020, 13:09

   Ciekawe w ilu promkach uczestniczyłeś od 1. sierpnia 2018 r. :)

   Usuń
  7. Od tamtego czasu przytuliłem u nich już trzy razy premie. Ostatnia była wyjątkowo solidna (380 zeta!) pomimo sporego bałaganu organizacyjnego.

   Usuń
  8. W BZWBK chyba tylko z KK 1zl za kazdy dzień płatności

   Usuń
 13. Ja dziś konto net zamknął. Musimy zamknąć wrzystko wrzyscy to zmienią zdanie

  OdpowiedzUsuń
 14. widzę, ze osratnio banki coraz częściej łączą wymogi i potrzeba raz wpływu i translacji kartą. O tyle to dla nich korzystne, że jak ktoś zapomni jednego to od razu zapłaci za to podwójnie, bo pobiorą opłaty i za konto i za kartę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki wymóg istniał w większości banków od wielu lat. Część miała ponadto wymóg co-miesięcznego obrotu pewnej sztywnej kwoty kartą płatniczą, ale niektóre od tego wymogu odeszły.

   Usuń
 15. Ja dopiero dzisiaj dostałam sms :

  Szanowni Panstwo, od 1 grudnia 2020 roku zmienimy niektore oplaty, uslugi i regulacje. Szczegoly w poczcie Santander Internet. Pozdrawiamy Santander Bank Polska

  OdpowiedzUsuń
 16. Dzisiaj zamknąłem konto. Udało się od ręki.

  OdpowiedzUsuń
 17. Czy sms informujacy o zamknięciu konta w Santander, który otrzymujemy po 28 dniach od momentu rozmowy (zamkniecia konta) jest bezpłatny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko Pekao pobiera opłatę za wysłane SMS-y :)

   Usuń
 18. Do tej jednej transakcji kartą lub blikiem zaliczy się też użycie wirtualnej karty, którą można bezpłatnie otworzyć dla konta? Niestety nie można jej dodać do GPay ale jak ustawisz apke ich jako główną to spokojnie telefonem można płacić...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zamknąłem KJC przez infolinię tego dnia gdy Rankomat mi wypłacił 300 zeta spóźnionej premii, mimo że na zatrzymanie proponowali mi 2% zwrotów za transakcje kartowe przez 4 miechy - teraz mam spokój i czekam aż skończy mi się karencja do kolejnej promki :)

   Usuń
 19. Czy na koncie net po zmianach od 1 grudnia wymagane będzie po jego zasileniu utrzymanie salda, żeby uniknąć opłaty? Jest to dla mnie tylko konto obsługujące lokatę 500+. Korzystam z niego raz w roku. Co radzicie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam wpływ wystarczy (1000 PLN/m-c)

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 720 zł za eKonto do usług w mBanku (+ 6,5% dla oszczędności)

Na takie okazje warto czekać. W mBanku właśnie pojawiła się kumulacja promocji. W skład powitalnego pakietu nagród wchodzi premia do 520 zł ...