Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Kiedy i jaki plan opłaca się wybrać w Aion Banku by maksymalnie wykorzystać wysokie oprocentowanie na koncie oszczędnościowym? Dużo obliczeń

720 zł od mBanku650 zł od VeloBanku ⭐ 600 zł od: Millennium i BNP Paribas ⭐ 500 zł od: ING i Santandera900 zł od Citi

25.08.2021

Kiedy i jaki plan opłaca się wybrać w Aion Banku by maksymalnie wykorzystać wysokie oprocentowanie na koncie oszczędnościowym? Dużo obliczeń

Upłynęło już trochę czasu, gdy Aion Bank wszedł na polski rynek.

Jaki plan najbardziej opłaca się w Aion Banku?
Wyróżnikiem jego oferty bez dwóch zdań jest wysokie oprocentowanie na koncie oszczędnościowym. Można uzyskać bowiem od 1 do 1,5% w skali bez limitu kwoty! W tych czasach ze świecą szukać takich propozycji (i nie sposób znaleźć).

Z racji tego, że wysokość oprocentowania uzależniona jest od planu taryfowego dla konta w ofercie Aion Banku, to dziś postanowiłem sporo liczyć... by wyliczyć kiedy i przy jakiej kwocie opłaca się wybrać dany plan (nawet ten płatny!). 

Bo choć sam wychodzę z założenia, że opłat w bankach unikać należy jak ognia i temu przyświeca główna idea bloga Bankobranie (by nie płacić, a wręcz zyskiwać przy okazji korzystania z oferty banków), to tym razem jest tak, że opłacać się może nawet wybór planu płatnego. Wtedy wyższe oprocentowanie i tak da zarobić (zaowocuje wyższymi odsetkami) na opłatę. Innymi słowami: kosztu miesięcznej opłaty nie poczujesz, bo część z ulokowanej kwoty i tak da Ci na tyle więcej odsetek, że pokryje koszt prowadzenia konta.

Ofertę Aion Banku szczegółowo prześwietliłem już we wpisie "Aion Bank rusza w Polsce - daje od 1 do 1,5% na koncie oszczędnościowym (bez limitu kwoty)!". Dziś nie będę już pochylał się nad specyfikacją danych planów taryfowych oraz nad dodatkowymi usługami czy funkcjonalnościami przygotowanymi przez Aion Bank, ale skupię się na dwóch kwestiach: opłatach i wysokości oprocentowania na koncie oszczędnościowym.

Na pierwszy rzut oka wydawać się bowiem może, że najlepiej jest wziąć darmowy plan (Light) i oprocentowanie 1% w skali roku (co i tak jest przecież trudne do osiągnięcia w innych bankach, gdzie jeśli da się znaleźć nieco lepszą stawkę, to i tak jej uzyskanie obwarowane jest szeregiem dodatkowych warunków w stylu "tylko dla nowych klientów", "maksymalnie do 10 tys. zł". "wyłącznie na okres 3 miesięcy" itp.). I faktem jest, że to opcja bardzo dobra i wygodna - zero zmartwień o opłaty, brak jakichkolwiek warunków do spełniania i 1% w skali roku gwarantowane aż do 31.12.2021 r. dla dowolnej kwoty. Aion Bank nie ustanowił bowiem górnego limitu kwoty, dla której daje promocyjne oprocentowanie. Ja jednak ze swej strony zawsze przypominam o limitach gwarancyjnych i osobiście wychodzę z założenia, że do żadnego banku nie warto wpłacać więcej niż kwotę będącą równowartością 100 tys. euro (bo tyle wynosi gwarancja zwrotu środków w wypadku czarnego scenariusza, jakim byłby upadek banku).

Ale bezwarunkowo darmowy plan Light w ofercie Aion Banku to nie wszystko. Są bowiem jeszcze dwa inne (już płatne) plany: Smart oraz All-Inclusive. Standardowo kosztują one odpowiednio aż 29,99 oraz 49,99 zł. Z mego punktu widzenia - osoby, która generalnie nie lubi płacić - to bardzo dużo. Jednak w tym przypadku ta inwestycja może się opłacić. Z dwóch powodów:

 • wyższy plan taryfowy konta w Aion Banku daje wyższe oprocentowanie: 1,25% w skali roku w przypadku planu Smart oraz 1,5% w skali roku w planie All-Inclusive (w każdym przypadku promocyjne oprocentowanie przewidziane jest do końca roku, a wpłacić można dowolną kwotę - bank nie stosuje bowiem górnego limitu kwoty objętej taką stawką oprocentowania);
 • jako Czytelnik bloga Bankobranie możesz skorzystać z kodu (który podaje się podczas zakładania konta), dającego obniżkę opłaty miesięcznej (do 0 zł przez 2 miesiące lub o 50% przez 6 miesięcy - do wyboru).

Teraz czas zestawić te propozycje, porównać i przede wszystkim sięgnąć po kalkulator w celu przejścia do meritum, czyli wyliczenia korzyści oraz wskazania kiedy i który plan taryfowy w Aion Banku opłaca się wybrać.

Oto jak kształtuje się oferta planów w Aion Banku - z uwzględnieniem kodów promocyjnych dla Czytelników bloga Bankobranie oraz w standardzie, a także porównanie wysokości oprocentowania na koncie oszczędnościowym PLN:

 

Plan Light

Plan Smart

Plan All-Inclusive

Z kodem BANKOBRANIEFREE

0 zł

0 zł

(przez 2 miesiące; później: oferta standardowa)

0 zł

(przez 2 miesiące; później: oferta standardowa)

Z kodem BANKOBRANIE50

0 zł

Połowa ceny oferty standardowej: 15 zł
(przez 6 miesięcy; 
później: oferta standardowa)

Połowa ceny oferty standardowej: 25 zł
(przez 6 miesięcy; 
później: oferta standardowa)

Standardowa oferta Aion Banku (opłata miesięczna)

0 zł

29,99 zł

49,99 zł

Oprocentowanie na koncie oszczędnościowym PLN 
(do 31.12.2021 r.; bez limitu kwoty)

1% w skali roku

1,25% w skali roku

1,5% w skali roku


Kiedy opłaca się wybrać wyższy plan taryfowy w Aion Banku?
W skrócie: gdy różnica w oprocentowaniu (o 0,25 p.p. lub 0,5 p.p.) pokryje koszt prowadzenia konta w płatnym planie.

A tu najwięcej będzie zależało od kwoty, którą dysponujesz.

W skrócie (dla osób, którym już dłużej czytać się nie będzie chciało)...


... bo przecież czas to pieniądz!

Jeśli masz mniej niż 76 tys. zł oszczędności (zaokrąglam do pełnych tysięcy, by łatwiej było operować kwotami), optymalnym rozwiązaniem będzie wybór planu All-Inclusive z kodem BANKOBRANIEFREE, który da Ci 2 miesiące darmowego korzystania z najwyższego planu bez opłat. Tym samym przez te 2 miesiące uzyskasz 1,5% w skali roku. Przed upływem tychże dwóch miesięcy (licząc od daty otwarcia konta) pamiętaj jednak złożyć dyspozycję zmiany planu z wyższego na niższy (Light), by od nowego miesięcznego okresu rozliczeniowego mieć konto za 0 zł. Wtedy jednak, spadnie też oprocentowanie - do 1% w skali. Niemniej wyciągniesz maksimum korzyści - 2 miesiące z najwyższym możliwym oprocentowaniem.

Jeśli na konto oszczędnościowe PLN w Aion Banku wpłacisz co najmniej 76 tys. zł, to warto wybrać plan All-Inclusive, podając podczas zakładania konta kod BANKOBRANIE50 (który redukuje miesięczną opłatę o połowę).

Dlaczego? Wpłacając bowiem przykładowo 100 tys. zł na konto oszczędnościowe w planie All-Inclusive (1,5% w skali roku) w ciągu miesiąca (licząc 30 dni) uzyskasz o ok. 33,29 zł więcej odsetek, niż w planie Light (1% w skali roku). Wtedy wyższe odsetki pokryją opłatę miesięczną (25 zł dzięki redukcji standardowej opłaty o połowę).

Oczywiście im więcej wpłacisz na konto oszczędnościowe, tym większa będzie robić się różnica w odsetkach, a opłata będzie przy tym mniej odczuwalna. Przykładowo: gdy na konto oszczędnościowe wpłacisz 250 tys. zł, to po miesiącu odsetek będzie już o 83,22 zł więcej (plan All-Inclusive vs plan Light i 1,5% vs 1%). Po odjęciu opłaty miesięcznej to o 58 zł zysku więcej dla Ciebie.

I to tyle co warto wiedzieć koniecznie. Jeśli dysponujesz oszczędnościami w jakiejkolwiek kwocie, a Twój bank daje Ci mniej niż 1%, to wtedy opłaca się przerzucić swe środki do Aion Banku. ___________

Dziś nie skupiam się na wyliczeniach co będzie po upływie 6 miesięcy z promocyjną opłatą miesięczną, bo nie wiemy jakie będzie oprocentowanie po upływie tego czasu. Na chwilę obecną promocyjne stawki mają obowiązywać do 31.12.2021 r., a więc krócej niż promocyjny okres obniżonej opłaty miesięcznej. Po cichu liczę, że Aion Bank - jako nowy gracz na rynku bankowym - ciągle będzie zabiegał o nowych klientów i nie zaryzykuje odpływu już pozyskanych, więc oprocentowanie być może pozostanie utrzymane lub przynajmniej nadal pozostanie konkurencyjne.

Nieważne co by jednak nastąpiło z ofertą Aion Banku od 1.01.2022 r., pamiętaj, że ze swego planu płatnego zawsze możesz przejść na plan darmowy (Light), a realizacja tej dyspozycji nastąpi od nowego miesięcznego okresu rozliczeniowego (który liczy się od daty otwarcia konta). Hipotetycznie zakładając utrzymanie niezmienionych stawek oprocentowania na koncie oszczędnościowym w nowym roku i już po upływie 6 miesięcy z opłatą miesięczną ściętą o połowę, w planie All-Inclusive będzie opłacało się nadal zostawać (pomimo - wtedy standardowego - kosztu 49,99 zł miesięcznie), jeśli będziesz mieć ulokowane ponad 152 tys. zł).

Jak to się dzieje, że nie uwzględniam pośredniego planu (Smart), który przecież jest tańszy (15 zł miesięcznie z kodem BANKOBRANIE50 przez pół roku, a 29,99 zł miesięcznie w ofercie standardowej)? Powodem jest niższe oprocentowanie (1,25% w skali roku) przez co różnica między planami (Smart vs darmowy Light) zaciera się... później. Wybór planu Smart byłby bowiem korzystny dopiero wtedy, gdy wpłacisz... ok. 91 tys. zł. I to korzyść marna, bo oprocentowanie wyższe o 0,25 p.p. względem planu Light nie dość, że od większej kwoty pokrywa opłatę miesięczną, to i nadwyżka środków pracowałaby mniej efektywnie.

Skąd powyższe wnioski?


Poniższa tabela przedstawia wyliczenia odsetek, które można osiągnąć w ciągu miesiąca (licząc na przykładzie miesiąca, mającego 30 dni) w danym planie taryfowym Aion Banku i przy określonej kwocie. 

Kwota:

1,0%
(w planie Light)

1,25%
(w planie Smart)

1,5%
(w planie All-Inclusive)

10.000 zł

6,65 zł

8,31 zł

9,98 zł

50.000 zł

33,29 zł

41,60 zł

49,92 zł

76.000 zł

50,60 zł

63,24 zł

75,89 zł

Tutaj dokładnie widać, że pojawia się opłacalność wyboru All-Inclusive względem planu Light. Przy tej kwocie wyższe oprocentowanie (o 0,5 p.p.) sprawia, że odsetki zaczynają zarabiać na opłatę (25 zł miesięcznie przez 6 miesięcy dzięki kodowi BANKOBRANIE50). A odsetki od nadwyżki już efektywnie dawać Ci będą 1,5% w skali roku.

91.000 zł

60,57 zł

75,72 zł

90,87 zł

W tym przypadku podaję to bardziej jako ciekawostkę – dopiero przy tej kwocie plan Smart (w opcji za pół ceny przez 6 miesięcy dzięki kodowi BANKOBRANIE50) staje się bardziej opłacalny, niż darmowy plan Light.

100.000 zł

66,67 zł

83,21 zł

99,86 zł

152.000 zł

101,19 zł

126,48 zł

151,79 zł

Wpłacenie takiej kwoty jest progiem opłacalności dla skorzystania z planu All-Inclusive względem planu Light, jeśli pod uwagę wziąć standardowe warunki Aion Banku, czyli opłatę 49,99 zł miesięcznie (pobieraną jeśli konto założysz bez kodu albo po upływie dwóch miesięcy, gdy konto założysz z kodem BANKOBRANIEFREE, albo po upływie 6 miesięcy, gdy konto założysz z kodem BANKOBRANIE50 – zakładając, że po tym okresie bank utrzyma ofertę, która aktualnie przewidziana jest do 31.12.2021 r.).

200.000 zł

133,14 zł

166,43 zł

199,73 zł

450.000 zł

299,58 zł

374,48 zł

449,37 zł

Przy okazji przypomnę, że w wyliczeniu zysków z Twej kwoty i Twego okresu ich ulokowania, z pomocą przyjść może Ci prosty w obsłudze kalkulator odsetek.

W powyższej tabeli najlepiej widać progi opłacalności skorzystania z wyższego (a więc płatnego) planu taryfowego w Aion Banku. I tak, mimo opłaty (pomniejszonej o połowę dzięki kodowi BANKOBRANIE50) w przypadku ulokowania przykładowej kwoty 140 tys. zł wychodzi, że kwota 76 zł dzięki różnicy w oprocentowaniu "zarobi" na pokrycie opłaty miesięcznej. Rzeczywiste oprocentowanie dla oszczędności wyniesie więc 1% do 76 tys. zł oraz 1,5% dla nadwyżki (czyli 64 tys. zł, bazując na wspomnianej, przykładowej kwocie). Choć oczywiście to obrazowe przedstawienie sytuacji, bo w praktyce odsetki naliczane będą na koncie oszczędnościowym w wysokości 1,5% w skali roku od całej kwoty 140 tys. zł, a odrębnie z rachunku podstawowego bank pobierze opłatę.

Szczegółowe omówienie oferty, prześwietlenie planów, funkcjonalności i usług Aion Banku oraz wskazówki jak stać się klientem Aion Banku znajdziesz tutaj.


W czasie zakładania konta w Aion Banku pamiętaj o podaniu kodu BANKOBRANIEFREE lub BANKOBRANIE50 - w ten sposób otrzymasz, wspominane już wyżej, preferencyjne warunki w płatnych planach (odpowiednio 2 miesiące za 0 zł lub 6 miesięcy za pół ceny).
______________

Bądź na bieżąco z propozycjami dla oszczędzających i promocjami bankowymi. By nie przegapić tego co najlepsze, skorzystaj z bezpłatnego newslettera dla Czytelników bloga:

35 komentarzy:

 1. Dzięki za obliczenia bo właśnie sam miałem to zrobić. U mnie niestety kwota nieco za mała i wybiorę 2 m-ce z All Inclusive a później będę na planie Light.

  OdpowiedzUsuń
 2. A ta różnica na korzyść All Inclusive nie wychodzi czasem przy kwocie niecałych 73 tys. zł? Dokładnie 72885 zł?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wychodzi taka kwota w przypadku miesiąca mającego 31 dni. Ja skupiłem się na obliczeniach dla miesiąca mającego 30 dni (by kwoty granicznej nie zaniżać).

   Usuń
 3. Czy mozna bezprowizyjnie wypłacać środki z konta?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie przelewy z konta oszczędnościowego są za darmo.

   Usuń
 4. Kiedy są pobierane opłaty za odpowiednie plany?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naliczane są w miesięcznicę otwarcia konta.

   Usuń
 5. Czy jeżeli podczas zakładania konta użyłem kodu BANKOBRANIEFREE to po czasie mogę przejść na BANKOBRANIE50 ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Z kodu można skorzystać tylko jeden raz (podczas otwierania konta).

   Usuń
 6. Czy można wpłacać bezpośrednio przelewem z innego banku na konto oszczędnościowe? Czy trzeba najpierw na konto podstawowe w Aion, a później dopiero na oszczędnościowe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można robić przelewy z innego banku bezpośrednio na rachunek konta oszczędnościowego w Aion Banku. Sprawdziłem w praktyce.

   Usuń
 7. Do kiedy obowiązuje ta oferta KO podwyższonego oprogramowania?

  OdpowiedzUsuń
 8. Zalozylem konto z planem light, ale chcialem założyć all inclusive. Zaznaczyłem kod rabatowy BANKOBRANIE50. Czy jezeli zmienię teraz na plan all inclusive , to rabat zadziała na ten plan?

  OdpowiedzUsuń
 9. Ok. Już wiem. Napisałem na czacie i otrzymalem informację, ze w ciagu 48 h otrzymam na maila info o manualnej zmianie oplaty w planie all inclusive. Nie ma to jak zadać pytanie i samemu sobie odpowiedzieć ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też ustalałem odpowiedź na to pytanie i dostałem taką samą :)

   PS. Odpowiedź faktycznie samemu sobie, ale informacja może przydać się innym osobom, więc dzięki.

   Usuń
 10. Zaraz będę miała pierwszą miesięcznicę konta w aionie - czy zmiana planu na 100% nie wymaga okresu wypowiedzenia, tylko zmieniana jest z dnia na dzień (oczywiście w rocznicę) czy trzeba dokonać zmiany np z 30-sto dniowym okresem wypowiedzenia? Gdzieś mi się o oczy obiło ale pewna nie jestem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmiany w dół trzeba zgłaszać przed końcem okresu rozliczeniowego. Niższy plan zacznie działać od nowego okresu. Czyli może być z wyprzedzeniem 30-dniowym, ale równie dobrze tylko z 3-dniowym.

   Zmiany w górę od razu są włączane.

   Usuń
 11. Obawiam się, że w zachwytach ;-) nad Aionem zatracono istotę internetowej bankowości czyli szybkość. A ta jest po prostu pod zdechłym Azorkiem. Bo:

  - brak przelewów natychmiastowych (Santander, Alior itp. to ma)
  - brak przelewów na telefon (cała grupa to ma).
  - a co ma Aion? Ano nic poza kłopotem dla niektórych w trakcie zakładania konta i durnowaty każdorazowy kod do korzystania w miejsce smartfona - z komputera.
  Reszta jest IDENTYCZNA jak niemal wszędzie, obsługa podstawowego rachunku i przelewy za darmo.

  I czym tu się chlubić czy też podniecać??? A spróbujcie zadzwonić na Infolinię. Śmieszne bo nieczynna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Najwyższe oprocentowanie bez warunków i bez limitu.
   2. Przewalutowanie po kursie międzybankowym bez prowizji.
   3. Darmowe przelewy natychmiastowe SEPA.

   Trochę tego jest. Dla mnie brakuje tylko Blika. A to że bank głównie w aplikacji? Kiedyś dziwiły oddziały bezgotówkowe, a dziś takich jest coraz więcej i powszechnie banki zwijają oddziały. Tak samo będą ograniczać bankowość internetową w kierunku aplikacji. Zresztą pewnie widzą po logowaniach w jakim kierunku to idzie i gdzie ludzie częściej korzystają.

   Usuń
 12. Nie protestuję, że tylko w aplikacji. Protestuję gdy jest spora upierdliwość w INTERNETOWYM jakby nie było czyli nie w marmurze, sposobie logowania na komputerze. Uważam, że logowanie na komputerze mogloby byc obarczone jako dodatkowe zabezpieczenie oprócz loginu, tylko akceptacją właśnie na smartfonie a nie najpierw generowaniem kodu a potem jeszcze raz zatwierdzanie. W sumie nie dwa wymagane (? jak w pozostałych bankach) a chyba trzy kroki. Zgadzam się, co zresztą wynikało z mojego posta gdy wspomniałem o przelewie na telefon, zatem rozszerzając myśl, brak jednego i drugiego, czyli szybkość działania jakby marna. :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czy zasilenie konta w Aionie z podpiętej pod to konto karty kredytowej Citi Simplicity spowoduje naliczenie prowizji w Banku Citi Handlowy. Chyba nie powinno, skoro zasilenie odbywa się przez PayU?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku kk Citi to niestety możliwe.

   Usuń
 14. Witam, założyłem konto All Inclusive z kodem bankobraniefree, kod w trakcie zakładania uznany za prawidłowy, już osiem dni minęło a nie mam żadnego info ze strony banku na temat promocji, tj dwóch miesięcy za darmo, czy to normalne? Czy nie wiem gdzie tego szukać? Będę wdzięczny za info w tej sprawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zapytałem się na czacie i konsultant mi potwierdził włączona promocje

   Usuń
 15. Jak wygląda wypłata z konta oszczędnościowego? Nie znalazłem tych informacji. Tylko jedna za darmo w miesiącu?

  OdpowiedzUsuń
 16. Jest kłopot, ponieważ przejście na plan Light wymaga zamknięcia aktualnych kont oszczędnościowych. Konto w Aion otworzyłem 12 sierpnia, więc aktualnie mam drugi miesiąc za darmo. Chciałem już zmienić plan, ale mam właśnie ten problem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A trzeba wypłacić z banku czy może zostać na ror podczas zmiany planu?

   Usuń
  2. Wystarczy na główne konto PLN w Aionie.

   Usuń
 17. Czy są jakieś limity przelewów z konta w Aion Banku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko pojedynczego przelewu: 1 mln PLN.

   Usuń
 18. Konto w promocji 2 miesiące za darmo założyłam 1.09.kiedy zmienić plan na darmowy? Czy konto oszczędnościowe pozostaje czy również należy je zmienić? Co zrobić że środkami z ko?

  OdpowiedzUsuń
 19. Postanowiłem trzymać pod korek (100 tys. EUR). Można było 460 tys. PLN, ale Glapiński postanowił zmienić stopy i EUR leci na łeb na szyję. Bez sensu bo muszę co rusz przelewać kasę.

  OdpowiedzUsuń
 20. Widzę że jest drobna zmiana. W zeszłym miesiącu w historii konta była widoczna tylko kwota netto odsetek. Teraz dostałem kwotę brutto odsetek a odrębnie jest pozycja z pobranym podatkiem Belki.

  OdpowiedzUsuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Odbierz gwarantowane 600 zł w bonusach za konto w BNP Paribas w promocji "Giga premia"

Oto najnowsza promocja z kontem osobistym w BNP Paribas. Z wyższą wartością nagród! W skład pakietu gwarantowanych nagród powitalnych wchodz...