Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Apple Pay - co to jest, w jaki sposób działa, kto i jak może używać? Krótki przewodnik płatności telefonem iPhone i zegarkiem Apple Watch

720 zł od mBanku650 zł od VeloBanku ⭐ 600 zł od: Millennium i BNP Paribas ⭐ 500 zł od: ING i Santandera900 zł od Citi

19.06.2018

Apple Pay - co to jest, w jaki sposób działa, kto i jak może używać? Krótki przewodnik płatności telefonem iPhone i zegarkiem Apple Watch

Posiadacze telefonów iPhone już (tudzież w końcu) mogą płacić m.in. zbliżeniowo telefonem.

Jak działa Apple Pay - przewodnik
19.06.2018 r. okazał się ważną datą dla użytkowników urządzeń firmy Apple. Udostępniona została bowiem możliwość podpinania w aplikacji Wallet kart płatniczych wydawanych przez część banków w Polsce. A to oznacza, że możliwe są już płatności telefonem iPhone z Apple Pay.

Gdy w 2007 roku po raz pierwszy pojawiły się w Polsce karty płatnicze z funkcją płatności zbliżeniowych, telefony komórkowe były jeszcze na takim poziomie, że ich sprzedawcy reklamowali wbudowany aparat. Dziś można już płacić telefonem. Użytkownicy urządzeń z systemem Android płacić telefonem mogą już od listopada 2016 roku. Teraz przyszedł czas na posiadaczy telefonów z systemem iOS.

Czym jest Apple Pay?


Apple Pay umożliwia mobilne płatności (w tym zbliżeniowe) urządzeniem z systemem iOS, które wyposażone jest w funkcję NFC. W aplikacji Wallet dedykowanej usłudze podpiąć można posiadaną kartę debetową (wydawaną do konta) lub kredytową i płacić nią, ale już w formie mobilnej, nawet gdy tradycyjna karta (plastikowa) została w domu, w szufladzie.

W aplikacji podpinać można karty różnych banków (ale tylko tych, które na to pozwalają). W dniu udostępnienia usługi dla klientów banków w Polsce było to 9 banków:
 • Alior Bank
 • BGŻ BNP Paribas
 • Bank Zachodni WBK (Santander Bank)
 • Getin Bank
 • mBank 
 • Nest Bank
 • Bank Pekao
 • Raiffeisen Polbank
 • T-Mobile Usługi Bankowe

Z czasem (stan na wrzesień 2020 r., przybyły kolejne banki):

 • Millennium
 • Pocztowy
 • Spółdzielczy Bank w Brodnicy
 • Citi Handlowy
 • Credit Agricole
 • Grupa BPS
 • ING Bank Śląski
 • Krakowski Bank Spółdzielczy
 • PKO BP
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa (SGB).

Gdzie można płacić z Apple Pay?


Transakcje z Apple Pay możliwe są wszędzie tam, gdzie dostępny jest terminal płatniczy akceptujący płatności zbliżeniowe. Sprzedawcy wystarczy więc zgłosić wolę płatności zbliżeniowej. A to czy do terminala zbliżysz kartę płatniczą czy telefon nie ma już znaczenia.

Sposób uwierzytelnienia płatności zależy od modelu posiadanego iPhone'a. W przypadku iPhone X należy dwukrotnie wcisnąć przycisk po prawej stronie by telefon przeprowadził weryfikację Face ID. I wtedy można telefon przybliżyć do terminala. Jeśli używasz starszego telefonu, to w czasie płatności użyć należy czytnika Touch ID.

Na jakich urządzeniach działa Apple Pay?


Z Apple Pay korzystać można na urządzeniach iPhone 6 i nowszych, iPhone SE, iPad Pro, iPad (5. generacji), iPad Air 2 oraz iPad mini 3 i nowszych.

Jak dodać kartę płatniczą w aplikacji Wallet? 


Proces ten jest bardzo prosty. Wystarczy otworzyć aplikację Wallet i kolejne kroki są tak proste i intuicyjne, że opisanie ich będzie dłuższe niż praktyczne przejście.

Ale w razie czego: wybierz "Dodaj kartę kredytową/debetową", dalej podaj zeskanuj kartę płatniczą lub dodaj dane ręcznie i zweryfikuj kartę (w mym przypadku odbyło się to za pomocą SMSa z kodem uwierzytelniającym). A no i po drodze pojawi się jeszcze konieczność akceptacji regulaminu. Po prawidłowym dodaniu karty powinien pojawić się komunikat "Karta aktywowana". I to by było na tyle - można już płacić z Apple Pay.

W aplikacji można posiadać więcej kart. Jeśli chcesz dodać kolejne, skorzystaj z symbolu plusa w górnym, prawnym narożniku.

Promocje dla użytkowników Apple Pay znajdziesz na blogu Bankobranie pod tagiem promocje Apple Pay.


Bądź na bieżąco z promocjami i nowinkami w bankowości. na Twitterze i polub na Facebooku:

16 komentarzy:

 1. "
  Płatności o wartości do 50 zł nie będą wymagać dodatkowego potwierdzenia. Jeśli jednak będziesz płacić za rachunek opiewający na większą kwotę, wówczas pojawi się wymóg potwierdzenia transakcj"

  tak nie do końca bo przynajmniej na domyślych ustawieniach Apple Pay identyfikuje użytkownika zawsze, nie ważne czy kupujemy za 1zł czy za 60 ale robi to tylko za pomocą biometrii - czytnika linii papilarnych w starych modelach lub skan twarzy FaceID w modelu X - trwa to około sekundy więc można nie zauważyć w zasadzie tego procesu ale on się dzieje. Natomiast nigdy nie powinno być wołania o PIN a jeśli jest to tylko dlatego, że błąd terminala i z tego co kiedyś czytałem cokolwiek nie wpiszemy to przejdzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mej ocenie daje to przewagę Google pay. Do 50 zł można płacić zbliżeniowo bez klikania, bez pinu, wygodnie i szybko.

   Usuń
  2. No ale kwestia bezpieczeństwa też jest ważna. Przy telefonie z Androidem lub karcie zbliżeniowej śmiało ktoś może płacić do 50 zł za ciebie bez żadnych zabezpieczeń.

   Usuń
  3. No to ja wolę bezpieczeństwo.

   Usuń
  4. Wystarczy wyłączyć funkcję zbliżeniową i po kłopocie. Znacznie ważniejsze jest to czy dane karty są przechowywane w urządzeniu lub na serwerach banku lub operatora usługi. Ponadto zgubienie kawałka plastiku nic nie kosztuje użytkownika, gdyż posiadaczami kart są banki.

   Usuń
  5. W android pay może nie trzeba podawać pinu do 50 zł, ale trzeba odblokować telefon, który jest zablokowany, bo aplikacja tego wymaga. Więc jak zgubisz telefon, to i tak raczej nikt nie powinien nim zapłacić.

   Usuń
  6. W android pay/google pay nie trzeba odblokowywać telefonu właściwie przy żadnej kwocie. Wystarczy tylko podświetlić ekran. Czasami, zupełnie losowo, aplikacja wymaga potwierdzenia kodem odblokowania telefonu. Ale ta losowość jest różna. Jedyny pewny sposób by być bezpiecznym to wyłączenie NFC. Włączyć go ponownie można bowiem dopiero po odblokowaniu telefonu (przynajmniej w Android wersji 5, nie wiem jak w nowszych).

   Usuń
  7. Nie wiedziałem że tak można, dziś spróbuję zapłacić bez odblokowywania telefonu, jak przejdzie taka płatność, to będę następnym razem wyłączał antenę NFC dla bezpieczeństwa.

   Usuń
  8. Masakra właśnie sprawdziłem i można zapłacić z zablokowanym telefonem. Nie trzeba go odblokowywać wystarczy nacisnąć klawisz startowy aby się podświetlił ekran i bez wpisywania hasła zapłaciłem w sklepie i przeszła płatność. Do tej pory zrobiłem kilkaset takich płatności i zawsze odblokowywałem telefon bo myślałem że tak trzeba. A więc nie są bezpieczne pieniądze w aplikacji googlepay. Szkoda bo w razie zgubienia/kradzieży telefonu można stracić pieniądze.

   Usuń
  9. A czego się tutaj można spodziewać? Android jest jedynie dość uproszczonym oprogramowaniem dla telefonii w oparciu o znacznie bardziej złożony szkielet systemu Linux.

   Usuń
 2. Transakcje Apple Pay liczą się normalnie do wymogów wydatków karta? Czyli mogę wydać 200 zł przez AP i normalnie naliczy mi się za to moneyback czy po prostu spełnię wymogi promocji, tak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinno tak się liczyć. Tak jest chociażby w Google Pay gdzie MCC jest ten sam jakby się płaciło plastikową kartą.

   Usuń
 3. Dziś wyczytałem, że w ciągu najbliższych miesięcy Apple Pay ma być wdrożone na Allegro. To byłoby coś i wzór dla innych. Bo póki co krucho z tym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszce nigdy w życiu nic nie kupiłem na tym Alegro i szczerze mówiąc nie zamierzam. Zwiedziłem natomiast niemal całą Europę kupując bilety na stronie linii Ryanair używając pre-paid MasterCard :)

   Ostatni raz kiedy używałem produktu Apple to było coś zaraz przez słynnym pozwem przeciwko Microsoft i tak pozostanie!

   Usuń
  2. W AppStore możesz płacić. Też jest chyba w apkach AirBNB i Booking.com

   Usuń
  3. Właśnie doszło Allegro

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Odbierz gwarantowane 600 zł w bonusach za konto w BNP Paribas w promocji "Giga premia"

Oto najnowsza promocja z kontem osobistym w BNP Paribas. Z wyższą wartością nagród! W skład pakietu gwarantowanych nagród powitalnych wchodz...