Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Idea Bank znika. W wyniku przymusowej restrukturyzacji prowadzonej przez BFG zostanie przejęty przez Bank Pekao S.A.

750 zł od mBanku1200 zł za kartę Citi700 zł od Santandera620 zł od BNP Paribas600 zł od Millennium

31.12.2020

Idea Bank znika. W wyniku przymusowej restrukturyzacji prowadzonej przez BFG zostanie przejęty przez Bank Pekao S.A.

Gdy wydawało się już, że w 2020 roku nic nas więcej nie zaskoczy...

Zakończenie działalności Idea Banku. Idea Bank przejęty przez Bank Pekao
Sylwester przyniósł taką wieść: Idea Bank zostanie przymusowo przejęty przez Bank Pekao S.A. Co istotne: jako klienci możemy spać spokojnie. Nie stracimy nic ze środków ulokowanych dotąd w Idea Banku.


Bank Pekao przejmuje Idea Bank

W dniu 31.12.2020 r. na stronie internetowej BFG pojawił się następujący komunikat:

"Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ze względu na złą sytuację kapitałową Idea Bank S.A., wszczął jego przymusową restrukturyzację. Bank zostanie 3 stycznia 2021 r. przejęty przez Bank Pekao S.A. Wszystkie depozyty klientów zostaną w całości przeniesione do banku przejmującego, podobnie jak kredyty, nie zostanie również zawieszona obsługa klientów."


W dalszej części znaleźć można wyjaśnienie dot. sytuacji:

"Przed podjęciem decyzji o przymusowej restrukturyzacji BFG zapewnił przeprowadzenie oszacowania wartości aktywów i pasywów Idea Banku. Z oszacowania, wykonanego przez niezależny podmiot: PwC Advisory spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k., wynika, że aktywa podmiotu nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań oraz że kapitały własne Idea Banku wynoszą minus 482,8 mln zł".


 Likwidacja Idea Banku. To nie bankructwo

Zobowiązania Idea Banku były ogromne. Alternatywnym rozwiązaniem mogło być... bankructwo banku, co oznaczałoby konieczność zwrotu środków (do kwoty nieprzekraczającej równowartości 100 tys. euro) w ramach gwarancji udzielanych przez BFG. Do tego jednak nie doszło i w ramach procedury kontrolowanej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny dochodzi do przejęcia zobowiązań banku wobec klientów, jak i kredytów przez jeden z największych banków w Polsce. Już lada moment klienci Idea Banku staną się klientami Banku Pekao. To oznacza kontynuację zawartych umów. Zatem Bank Pekao będzie musiał wypłacić odsetki od lokat (na warunkach umów zawartych w Idea Banku), ale też klienci będą musieli mu spłacać raty, jeśli np. posiadają kredyt z czasów Idea Banku.

Jak uzyskać dostęp do środków w Idea Banku po przejęciu przez Bank Pekao?

Jako że wszystko dzieje się dość szybko, to nie mamy tu do czynienia (póki co) z "tradycyjną" fuzją banków. Na integrację systemów i przeniesienie dostępu klientów Idea Banku do systemu bankowości elektronicznej Pekao jeszcze nie było czasu. Dostęp do obsługi zostaje więc po staremu:

"Klienci Idea Banku są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mając dostęp do swoich oszczędności przez bankowość internetową i aplikację mobilną (za wyjątkiem przerwy technicznej od 20:00 dnia 31 grudnia 2020 r. zaplanowanej i ogłoszonej wcześniej przez Idea Bank). Klienci mogą korzystać z kart i bankomatów oraz oddziałów banku. Nie zmieniają się numery rachunków, hasła i loginy do bankowości internetowej"


Koniec Idea Banku

Choć część osób może nie podzielać tego zdania (ze względu na różne, dyskusyjne praktyki stosowane w przeszłości przez Idea Bank), to niestety z przykrością przychodzi czytać takie doniesienia. Znika bowiem kolejny bank, który w ostatnich czasach jako jeden z nielicznych "bił się" jeszcze o nasze oszczędności, dając oprocentowanie wyższe niż konkurencja.

189 komentarzy:

 1. No to słabo :( Dziś ostatnia szansa założyć jeszcze lokaty z sensownym %

  OdpowiedzUsuń
 2. Mr. Złotówa. Mam trochę kasy na IB. Liczyłem na lokatę Świąteczną, ale niestety nie dostałem możliwości założenia. Kasy nie wypłacałem chcąc 1.01 założyć lokatę Na Nowe Środki, której nie mogę teraz założyć ze względu na wysokie saldo 20.11. Czy jeszcze jutro będę mógł założyć ? Swoją drogą ta wiadomość na koniec roku mnie dobiła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie wiadomo jakie ruchy zostaną podjęte. Czy Lokata na Nowe Środki Plus będzie nadal dostępna (i na jakich warunkach) to dowiemy się dopiero jutro po zalogowaniu do bankowości.

   Usuń
  2. W tej chwili jeszcze jest, więc przy przelewie natychmiastowym ...

   Usuń
  3. Lokata na nowe środki jeszcze dostępna. Podejrzewam, że do 3 stycznia będzie, a potem przytną oprocentowanie drastycznie.

   Usuń
  4. Jeszcze jutro do 22:00 można zrobić przelew natychmiastowy na ROR w Idea i założyć Lokatę na Nowe Środki.

   Usuń
 3. Nie wierzę. Szkoda :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widząc tę informację, też przez chwilę nie chciałem wierzyć :(

   Usuń
  2. Najgorsza decyzja :((. Smutno :(

   Usuń
  3. Jedna decyzja mogła być gorsza. Bankructwo banku. Dosłownie straciliby ci, którzy mają ulokowane więcej, niż równowartość 100 tys. euro. A i BFG sporo musiałby wypłacić (najpewniej zarządzając ekstra zrzutkę innych banków na zwroty depozytów). Aktualnie nikt nie traci (poza właścicielem Idea Banku).

   Usuń
  4. nie zgodzę się, że aktualnie nikt nie traci - tracą klienci i akcjonariusze PEKAO, który przejął także długi IB. W ekonomii nie ma darmowego lunchu

   Usuń
  5. Wypowiedź uprościłem, bo też tracą akcjonariusze oraz osoby, które nabyły obligacje Idea Banku. Co do Pekao to kwestia złożona. Z jednej strony przejmuje zobowiązania Idea Banki, ale z drugiej bazę klientów, ich kredyty itd., więc zarabiać będzie.

   Usuń
  6. Z rachunku maklerskiego zniknela mi calkowicie pozycja IB - czyli 80tys poszlo do kosza ktore zainwestowalem od debiutu na GPW?

   Usuń
  7. Anonimowy1 stycznia 2021 22:32 - współczuję człowieku. Niech to będzie nauczka dla nas wszystkich, by odróżniać fakt inwestycji (w tym: TFO, TFI, lokaty strukturalne, lokata z funduszem, obligacje, akcje...) od prostego, bezpiecznego produktu jakim jest lokata bankowa. Lepiej tracić co roku max współczynnik inflacyjny trzymając kasę na nieoprocentowanym r-ku niż tak jak ta osoba stracić 80 tysięcy złotych. Człowiek mógł na tą kwotę pracować kilka lat. Inwestycja to co innego niż oszczędzanie. Nie jest zła, ale lepiej mieć o niej pojęcie, obserwować wskaźniki na giełdzie, patrzeć w co inwestuje Dom Maklerski/towarzystwo inwestycyjne. Jak już inwestować to na poziomie akceptowalnego przez siebie ryzyka. Tu, inwestując w IB ryzyko było wysokie i oficjalnie znane, o czym świadczył chociażby rating banku. Pogarszający się, z perspektywą negatywną od ponad 2 lat.

   https://www.eurorating.com/pl/ratingi/banki/idea-bank

   Uważajmy. Do tego limit BFG 100 tys. euro w banku na klienta - bezwzględnie nie przekraczać tego poziomu. Teraz szczególnie w banku Getin. Do 100 tys. euro i kropka.

   Usuń
 4. bezsensowna polityczna decyzja. Tylko ze stratą dla nas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ze stratą to by był upadek banku. Wszyscy (jako klienci banków) zapłacilibyśmy za wypłaty z BFG

   Usuń
  2. poczułeś w kieszeni, że płacisz za defraudację kasy w SKOKach? A już co najmniej kilka albo kilkanaście ich upadło i wszystko sponsorował BFG. Jest to zwykła polityczna zemsta za postawienie się władzy

   Usuń
 5. Czy bezpiecznie i warto zakładać jeszcze tam lokatę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście że bezpiecznie. Pekao nie upadnie. A musi wywiązać się z umów.

   Usuń
  2. Umowy muszą być kontynuowane, a Bank Pekao też podlega pod Bankowy Fundusz Gwarancyjny, więc i bezpiecznie, i warto (tak długo, jak da się założyć lokaty z dobrym oprocentowaniem).

   Usuń
  3. Oczywiście, że bezpiecznie, ale się nie opłaca. Jako jedyni oferują ujemne oprocentowanie. To ty im musisz płacić za lokaty.

   Usuń
 6. Czy dziś zrobione przelewy zostaną zaksięgowane i zdążą wyjść?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś już sesje Elixir nie chodzą. W Sylwestra tylko 2 pierwsze funkcjonowały.

   Usuń
  2. Przelewy będą realizowane dopiero w poniedziałek (z pierwszą sesją Elixir). W dni wolne od pracy one nie działają (a 31.12. w ograniczonym zakresie). Acz nie widzę potrzeby podejmowania jakiś szybkich ruchów, "ucieczki" ze środkami itd. Pieniądze są bezpieczne, bo to przymusowa restrukturyzacja, a nie bankructwo banku.

   Usuń
 7. Tam grubsza, polityka walka Leszka Cz. ze Zbysiem Z. Ciągnie się od 2018 i nagrań rozmów. Przykre rynek lokat coraz slabszy też nie dowierzałem po tym info

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zostaje Getin. Pytanie jak długo.

   Usuń
 8. Czy dzisiaj jest jeszcze szansa i sens zakładać lokatę Happy 2,9%???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Póki wniosek o lokatę jest dostępny, to powinno udać się skorzystać. Na opłacenie wniosku (czyli przelanie środków na lokatę) jest 5 dni.

   Oto prześwietlenie tej oferty: "Nawet 2,9% na lokacie powitalnej w Idea Banku: Lokata HAPPY oraz HAPPY Pro z promocyjnym oprocentowaniem dla nowych klientów".

   Usuń
 9. " - Struktura transakcji pozwala z jednej strony zabezpieczyć pozycję kapitałową i płynnościową Banku Pekao S.A., nie wpływając na potencjał dywidendowy banku, a z drugiej, dzięki wykorzystaniu efektów skali pozwala wygenerować wartość dla akcjonariuszy w formie synergii. W szczególności będziemy się skupiać na utrzymaniu dostępu do finansowania dla klientów biznesowych i udostępnieniu im oferty produktowej naszego Banku, umożliwiając dalszy rozwój ich biznesu. Przygotujemy też bardzo atrakcyjną ofertę powitalną dla klientów detalicznych Idea Bank S.A., m.in. zaproponujemy konto osobiste wraz ze wszystkimi bankomatami w Polsce i na świecie na rok bez opłat oraz atrakcyjnie oprocentowane lokaty powitalne. Jednocześnie, dostępna będzie specjalna oferta kredytowa dla mikrofirm – powiedział Leszek Skiba, p.o. prezesa zarządu Banku Pekao S.A."

  Taka informacja na stronie Pekao. CIekawe co będzie tą ofertą powitalną? Lokata 0,1%? xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "atrakcyjnie oprocentowane lokaty powitalne". Ciekawi mnie co to znaczy dla Pekao...

   Usuń
  2. To znaczy, że lokaty będą oprocentowane na 0,01%. Co w porównaniu do wciąż opadających stóp procentowych jest niezwykle atrakcyjną ofertą.

   Usuń
  3. Mam konto w Pekao i Idea, teraz będę podwójnym czy Nowym klientem Pekao? :D

   Usuń
  4. Podwójnym

   Usuń
 10. Rozumiem że lokata Happy zawarta wczoraj 30.12.2020 będzie" bezpieczna" i za 3m-ce otrzymam zwrot lokaty wraz z odsetkami..🤗..
  Życzę wszystkim szczęścia w Nowym Roku..🥂🍾

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma innej opcji. Ciesz się że ci się udało załapać.

   Usuń
 11. Próbuję jeszcze zalożyć konto pekao biometrią, ale tam standard - 3ci raz występuje błąd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja założyłem...rzutem na taśmę

   Usuń
  2. Ja też utknęłam na biometrii...

   Usuń
  3. Jak coś utknęło to można dokończyć później w placówce.

   Usuń
  4. Ok w końcu udało się z biometrią, ale co teraz? Konto Idea zostanie połączone z kontem Pekao? Dostanę te propozycje powitalne czy już nie, bo już mam konto w Pekao?

   Usuń
  5. Na jakieś konkrety pozostaje zaczekać. Wszystko co dotąd zostało opublikowane, to ogólnikowe oświadczenia.

   Usuń
 12. A co jeśli pan Czarnecki się odwoła do WSA na decyzje BFG i sąd uzna tę decyzję za np. wadliwą prawnie / niezgodną z prawem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wtedy władza zajmie się sądem... Nie oglądałeś kargulów i pawlaków? Sąd sądem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie (tyle, że zamiast granatów dzisiaj używa się usłużnych politycznych cyngli w urzędach państwowych).

   Usuń
 13. Jakby co to warto pobrać sobie wyciąg z konta i potwierdzenia lokat żeby mieć wszystko udokumentowane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Udało ci się? Bo u mnie coś szwankuje.

   Usuń
 14. Czy Pekao to ten bank, w którym przecinają karty nożyczkami przy zamykaniu kont?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to ten Bank.
   Zamykałem konto w sierpniu. Niszczarka do kart była zepsuta. Pracownik Banku dał mi nożyczki. Pociąłem kartę na jego oczach. Wyrzucić (kartę) miałem już poza placówką Banku.

   Usuń
  2. Z jakiego powodu pracownik banku nie potrafił przeciąć karty nożyczkami? Dość kuriozalne :)

   Usuń
  3. To specjaliści od finansów z najwyższej półki, więc na utylizacji raczej się nie znają - cyrk :)

   Usuń
  4. Moją kartę przecięła panienka z okienka po czym dołączyła ją do kopii dyspozycji zamknięcia rachunku pozostającej w banku - Pekao to rzeczywiście relikt z innej epoki :)

   Usuń
  5. Tak, u mnie też pani przecinała kartę nożyczkami, do tego wniosek o wypowiedzenie był drukowany z drukarki igłowej. :D

   Usuń
 15. Aż się boję tych atrakcyjnych ofert Pekao. Swoją drogą może to ostatni moment, by szybko założyć konto w promocji Pekao. Działa to jeszcze? I jak się zakładą z tą biometrią, to tylko zdjęcie, czy coś więcej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Promocję konta w Pekao opisuję tutaj (dziś się kończy). Otwarcie konta w procesie z biometrią sprowadza się do zrobienia zdjęcia dowodu osobistego i selfie (zgodnie ze wskazówkami, które się pojawiają).

   Usuń
 16. Żal i wielka szkoda po prostu. Dawali dużo zarobić. Koniec pewnej epoki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A na wątku o Lokacie Świątecznej na 2,2% jest tyle wpisów niezadowolonych osób ... dziwne, no nie?

   Usuń
 17. A na jakich warunkach będą obsługiwane nasze produkty bankowe od jutra: karty debetowe, konta osobiste i oszczędnościowe? Będą (chociaż w styczniu 2021) dalej darmowe czy na warunkach ofert Pekao?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Umowy są niezmiennie wiążące i muszą być kontynuowane. Zatem warunki (póki co) się nie zmieniają. Jeśli jakieś zmiany będą, to muszą być wprowadzone z wyprzedzeniem.

   Z komunikatu opublikowanego na stronie Banku Pekao można wyczytać:

   "Przygotujemy też bardzo atrakcyjną ofertę powitalną dla klientów detalicznych Idea Bank S.A., m.in. zaproponujemy konto osobiste wraz ze wszystkimi bankomatami w Polsce i na świecie na rok bez opłat oraz atrakcyjnie oprocentowane lokaty powitalne. Jednocześnie, dostępna będzie specjalna oferta kredytowa dla mikrofirm".

   Usuń
 18. No to czas zmienić konto firmowe. Jakieś propozycje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze tylko dziś (do g. 23:59) można załapać się na promocję iKonta Biznes z pulą bonusów o wartości nawet 1860 zł.

   Wszystkie pozostałe promocje kont firmowych można znaleźć tutaj.

   Usuń
 19. Z ciekawości sprawdziłam, co teraz oferuje Pekao:
  1. Lokata Premium 0,05% (z droższym kontem osobistym)
  2. Lokata Detaliczna 0,01% (mając tańsze konto osobiste)
  3. Konto oszcz. 0,05%
  4. promocja 2% w skali roku na rachunku oszczędnościowym Mój Skarb przez 92 dni od dnia jego otwarcia do kwoty 3000 zł, później oprocentowanie zmienne 0,10% w skali roku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Standard jeśli chodzi o duże banki. Teraz więcej nie znajdziesz.

   Usuń
  2. Pekao to relikt z czasów nieboszczki PRL.

   Usuń
 20. Chętnie bym jeszcze kasiorkę wpłacił. Ale przelewy natychmiastowe nie działają, a nawet do wpłatomatu nijak się wybrać bo mogą mandat wlepić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Anonimowy, 31 grudnia 2020, 18:00 - można to zrobić jeszcze jutro.

   Usuń
 21. Rozumiem że skoro zostanę przymusowym klientem banku to liczba dni karencji do promocji PEKAO będzie liczona na nowo po złożeniu wypowiedzenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam dokładnie to samo pytanie :) A w grudniu założyłem w Idea lokatę Happy :(

   Usuń
  2. Nie będzie.

   Usuń
 22. Sprawa ciekawa o tyle że wiceprezesi PeKaO Styczyński i Olszewski akurat dzisiaj złożyli rezygnację. Przypadek? Nie sądzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oficjalnie złożyli rezygnacje z funkcji wiceprezesów z powodu "odmiennej wizji rozwoju banku" :)

   Ciekawe czy dostaną odprawy i w jakiej wysokości?

   Usuń
 23. Ci co mieli akcje lub obligacje IB to są dopiero w plecy zostali z niczym:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idea emitował obsługi? Kiedy? Pierwsze słyszę.

   Usuń
  2. Emitował.
   https://www.ideabank.pl/idea-bank-wyemitowal-obligacje-o-wartosci-ponad-200-mln-zl

   Usuń
 24. Ofertą Toyota Bank nagle wydaje się ciekawa :)

  https://bankobranie.blogspot.com/2020/12/podwojna-premia-za-lokaty-w-toyota-banku.html?m=1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Między ślepymi jednooki królem

   Usuń
  2. @Sławomir Majak
   On "toto" reklamuje gdzie się tylko da.

   Usuń
  3. Być może właśnie dlatego w środę miałem ofertę 2% na Zawrotnej przy próbie przelewu do TB.

   Usuń
 25. ZŁODZIEJE Z PEAKO!!!strach tu dłużej być w tym kraju jak można ukraść leszkowi bank

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest myk Pekao - nie czytałeś powyższego tekstu Złotówy?

   Usuń
 26. Pieniądze lubią ciszę. A od jakiegoś czasu wokół Idea Banku i Leszka Czarneckiego od jakiegoś czasu po prostu było za głośno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyżby ktoś celowo robił taki szum wokół jego osoby?

   Usuń
  2. Oczywiście, że tak, bo chcieli przejąć bank i przejęli.

   Usuń
  3. Zapewne zakończy się to sporym odszkodowaniem.

   Usuń
 27. jak tak się kończy 2020 to strach pomyśleć co będzie w 2021 r.

  OdpowiedzUsuń
 28. A jak dodać do tego wypowiedzi członków RPP z szefem NBP na czele o chęci dalszej obniżki stóp procentowych to już robi się mało ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślisz, że stopy będą zerowe jak w Stanach albo ujemne jak w €-zonie, w Szwajcu oraz w Japonii?

   Usuń
  2. Na razie jeszcze do tego dość daleko.

   Usuń
 29. "BFG udzieli Bankowi Pekao dotacji w wysokości 193 mln zł w celu pokrycia różnicy między wartością przejmowanych zobowiązań Idea Bank i wartością przejmowanych praw majątkowych tego banku - poinformował Bank Pekao w komunikacie" ... parszywe czasy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jeszcze w czwartek BFG twierdził, że kapitały własne Idea Banku wynoszą minus 482,8 mln zł - państwo z dykty!

   Usuń
  2. Mogli dać 193 mln zł dla Idea Banku i wyszedłby na prostą. Jestem w szoku co tu się dzieje.

   Usuń
  3. Wszystko przez to, że Czarnecki pożałował tych 40 baniek i narobił sobie wrogów :)

   Usuń
  4. Anonimowy3 stycznia 2021 11:15
   a z jakiego niby powodu mieli dać 193 mln bankowi, który doprowadził się do takiej sytuacji? Jaka byłaby gwarancja, że te środki coś zmienią? Bankructwo Idea Banku oznaczałoby 13,8 mld zł do wypłaty przez BFG, a 2 mld by przepadły - np. firmom albo samorządom, które miały na kontach więcej niż 100 tys. Euro. Zatem wybrano to co jest mniejszym kosztem i mniejszym ryzykiem. I ja się temu nie dziwię chociaż oczywiście smutno się robi że zniknął kolejny bank.

   Usuń
 30. Jeszcze tu jest 1.5% na do 50 tys. (nie przekroczyć tej kwoty nawet dopisywanymi odsetkami, najlepiej dziś założyć konto na klik w bankowości internetowej i w pn. 04.01.2021 wpłacić 49.850 zł) na w praktyce 86 dni jak wpłacicie środki 04.01.2021. Nie warto czekać z założeniem tego konta do 01.02.2021 bo oferta może zniknąć do tego czasu ("obowiązuje do odwołania"):

  https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/oszczednosci-lokaty/nest-oszczednosci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spoko, Idea był ich bezpośrednią konkurencją - będą wkrótce potrzebować depozytów!

   Usuń
  2. A ja niedawno zamknęłam konto w Nest Bank. Oprocentowanie rodzinnych oszczędności mnie powaliło 0,01% i zamknęłam konto.

   Usuń
  3. To jedno z dwóch bezwarunkowo darmowych kont na rynku :)

   Usuń
  4. a co jeśli już mam Nest Konto i Nest Oszczędności? Też da się jakoś załapać na to 1,5%?

   Usuń
 31. Ciekawe kiedy zaczną pobierać 20 groszy opłaty za każdy wysłany SMS do autoryzacji operacji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no fakt o tym zapomniałem

   Usuń
  2. To jedynie kwestia czasu!

   Usuń
  3. No właśnie. Jak zaczną pobierać jakieś opłaty to zamykam konto.

   Usuń
  4. Ciekawe czy przygotują jakąś ofertę na zatrzymanie :)

   Usuń
  5. Ja raczej zamknę szybko bo nie spodziewam się oprocentowania wyższego niż 0,5%. Zatem tylko czekam do zakończenia lokat które mam. Ostatnia zakończy się 29.03.

   Usuń
  6. Przeciez mozna przejsc na podpis mobilny jest bardziej bezpieczny i nic nie kosztuje...

   Usuń
 32. That happened once before ... półtora roku temu fundusz Abris wygrał ze Skarbem Państwa w sądzie arbitrażowym w Sztokholmie spór o wywłaszczenie z akcji FM Banku. Chodzi o decyzję KNF z 2014 r. na podstawie której kontrolowana przez fundusz Abris spółka PL Holdings została zmuszona do sprzedaży FM Banku na rzecz AnaCap, a biegli wycenili szkodę funduszu na ponad 2,1 mld zł.

  Sprawa trafiła do międzynarodowego arbitrażu, który potwierdził rację luksemburskiego inwestora i przyznał mu odszkodowanie. W rezultacie Polska będzie musiała zapłacić 650 mln zł odszkodowania funduszowi Abris.

  OdpowiedzUsuń
 33. Można w związku z tym wypowiedzieć umowę bez miesięcznego oczekiwania na skutek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jest przy zmianie TOiP, ale Pekao znane jest z zamykania konta od ręki na tzw. porozumienie stron z jednoczesnym przecinaniem karty nożyczkami :)

   Skiba, nowy p.o. prezia Pekao, mówił przedwczoraj o pełnej synergii (po polsku połączeniu) operacji w 4. kwartale 2021 r.

   Tak czy owak na razie jesteśmy klientami Idea, którego właściciel jutro planuje zaskarżyć działania BFG - będzie ciekawie 😋

   Usuń
  2. Nadal można założyć lokatę na nowe środki. Powinni chociaż stronę swoją uaktualnić, bo tych lokat dla nowych klientów już nie ma.

   Usuń
  3. Nie ma podstaw. Żadna umowa, regulamin ani TOiP się nie zmieniła. Póki co.

   Usuń
 34. Ale głupoty wpisujecie tutaj! Wszyscy płaczą jak to Leszek został skrzywdzony, ale jakoś nikt nie płacze nad klientami IB wykręconymi w lokaty strukturyzowane, w obligacje Getback... Do tego było przecież ostrzeżenie dwa lata temu. A oni tylko robili pozorne restrukturyzacje, a dług się pogłębiał.
  Teraz lament, że taki był fajny Bank. Litości! Przecież to była kwestia czasu. Ten pseudobank już od dawna nie utrzymywał obowiązujących wskaźników. Nie uczciwie to jest wymagać od wszystkich utrzymania wskaźników, a latami zwalniać z nich Idea i Getin!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez 9 lat gdy byłem klientem Idea ichnim telemarketerzy proponowali mi wielokrotnie struktury, ichnie obligi oraz obligi GetBack. Rozmowa zawsze się kończyła po moim pytaniu o uprawnienia maklerskie :)

   PS. Nie inaczej zachowywali się telemarketerzy innych instytucji.

   Usuń
  2. Niestety, teraz (czytaj, ostatnie 2 lata) wszystkie banki oszukują mniej lub bardziej. Jestem (czy raczej już byłam) klientem Idea od wielu lat i bardzo sobie chwaliłam ten bank, złego słowa o nim nie mogę powiedzieć. Nigdy nie miałam żadnych problemów, zarobiłam na dobrze oprocentowanych lokatach, a doradcy na Infolinii czy w oddziale zawsze uprzejmi i pomocni, nigdy mi niczego nie wciskali, przez co przez większość czasu miałam tam tylko lokaty, nawet konta nie miałam. W innych bankach doradcy nie tylko zdarzali się niekompetentni, ale jeszcze potrafili mi wmawiać nieprawdę, wmuszać dodatkowe usługi jako "obligatoryjne", przeczyć sobie, zatajać informację... Także z mojej perspektywy Idea to był idealny bank i bardzo boli mnie jego zamknięcie.

   Usuń
 35. Ciekawe jak zareaguje Getin w poniedziałek bo tam też może być teraz odpływ kasy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem ciekawa. Może zaproponują lepsze oferty lokat i kont oszczędnościowych?

   Usuń
  2. Wczoraj ciągle było 1,4%

   Usuń
  3. Getin nie zmienił swojej oferty. Liczyłam na lepsze oprocentowanie lokat i konta oszczędnościowego.

   Usuń
  4. Getin zmienił swoją ofertę. Nie ma już 1.3% konto oszcz/lokata przy próbie przelewu do Idea Bank. Oprocentowanie na zatrzymanie zrównane z przelewami do każdego innego banku czyli propozycja 0,7%.

   Usuń
  5. Oj kiepsko. Za 2 miesiące kończą mi się lokaty w Idea i co dalej...?

   Usuń
 36. Dzisiaj przyszedł mail powitalny od Pekao.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Witamy w Pekao ... "

   Czarnecki jutro wnosi sprawę w sądzie 😋

   Usuń
  2. Zakończy się jak z Abris, który otrzymał 760 mln odszkodowania po decyzji arbitrażu w Sztokholmie.

   Oczywiście zapłacą podatnicy.

   Usuń
 37. A dziś nadal dało się założyć Lokatę Zawrotną 1,3% :) I to jest pozytyw na pożegnanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałbym założyć ale niestety zrobili przerwę techniczną. "W związku z trwającymi pracami technicznymi nastąpiła chwilowa przerwa w dostępie do bankowości internetowej Idea Cloud oraz Aplikacji Mobilnej.

   Za niedogodności przepraszamy."

   Usuń
  2. Też mi się udało. Wadą jest tylko to że lokaty zakończą się w Wielkanoc.

   Usuń
  3. żadna to wada bo dziś w IB już bym takiej lokaty nie założył. Teraz max 0,01 proc.

   Usuń
 38. Dla klientów którzy sami przeniosą są z Idea Banku do Pekao zaoferowali nową lokatę. Aż na 10 tys. zł. I jest 1, 2 lub 3% ale przy 2 i 3 jest masa różnych warunków (m.in. zakup jednostek funduszy inwestycyjnych lub skorzystania z karty kredytowej itd.). Żadna to zachęta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widzę tej propozycji lokaty, gdzie jej szukać?

   Usuń
  2. Na stronie Banku Pekao (tutaj) można znaleźć plik z informacjami (zakładka "Obsługa klientów indywidualnych") - o lokacie mowa od 7. punktu.

   Usuń
  3. !!! Plus warunek uzyskania tych oprocentowań to pozamykanie kont oszcz., karty, zamiana istniejących lokat na ich przelew na konto Pekao z końcem terminu!!!

   Usuń
  4. Pekao publikuje taką informację:

   "Oprocentowanie lokat otwartych przed dniem przejęcia przedsiębiorstwa Idea Bank S.A. przez Bank Pekao S.A. pozostaje na niezmienionym poziomie do czasu ich zakończenia."

   To jak dziś założę lokatę na nowe środki 1,5% to będzie tak oprocentowana czy na koniec mogą mi go nie naliczyć 1,5%? Chodzi o to sformułowanie "lokat otwartych przed dniem przejęcia".

   Usuń
  5. Zawarte umowy obowiązują i bank przejmujący musi się z nich wywiązać, czyli musi wypłacić odsetki wynikające z umowy (jeśli uda się założyć lokatę 1,5%, to takie oprocentowanie będzie obowiązywać do końca umowy).

   Usuń
 39. Lokata na nowe środki ciągle jeszcze jest. Właśnie założyłem 3-miesięczną na 1,5%.

  OdpowiedzUsuń
 40. Aktualnie to nawet nie idzie się zalogować do Idea Cloud :(

  OdpowiedzUsuń
 41. Nie można się zalogować do Idea Banku ani przez Idea Cloud ani przez aplikację mobilną. Ponadto płaciłam kartą w sklepie i wyskoczył błąd. Nie mogłam zapłacić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przed chwilą się zalogowałam i założyłam lokatę 1,50% pomimo wyskakujących błędów.

   Usuń
 42. Udało się przelać rano i teraz założyć lokatę Zawrotną (1,3 proc na 3 m-ce). Takie pocieszenie na zakończenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lokata 1,5% wciąż aktywna. Wprawdzie cały proces (logowanie, wejście na lokatę i jej założenie... a także późniejsze wylogowanie) trwa o wiele dłużej (aplikacja) ale jest to możliwe.

   Usuń
  2. Uwaga tylko na duże kwoty. Bo jak w ciągu 3 m-cy zdążą przenieść do Pekao24 to większe kwoty będzie ciężko ewakuować. Jeśli dobrze pamiętam to w Pekao jest limit bodaj 30k PLN dziennie.

   Usuń
  3. Anonimowy4 stycznia 2021 22:00 - słuszna uwaga o tym limicie 30 tys./doba. Bardzo się z nim męczyłem będąc klientem Pekao (z włączoną autoryzacją mobilną bo tylko tak bez opłat za przelewy). Przelewy do innego banku docierały i trzecią sesją elixir (zlecane dnia roboczego g.6:00 przez internet) przez to ich potwierdzanie każdego przelewu telefonicznie (czy na pewno uprawniona osoba zleca). I nie da się tego w jakikolwiek sposób obejść. Byłem w placówce osobiście by to jakoś załatwili. Ustawili limit m-czny i dobowy wysoki, jaki potrzebowałem. Mimo to po każdym przelewie 30 tys. w górę telefon. A jak telefonu nie odbierzesz, to przelew w ogóle może nie wyjść tego dnia. A jak oddzwonią do ciebie o godz. 16-tej (też tak miałem) to przelew wychodził kolejnego dnia (mimo, że zlecasz przelew w bankowości intern. raniutko, godz. 6:00, to cały czas podkreślam). Pani przez telefon przy reklamacji na takie wstrzymywanie przelewów "nic nie możemy na to poradzić, ważniejsze jest bezpieczeństwo niż to czy przelew wyjdzie danego dnia". Nawet nie pomagało wykonywanie przelewu do zdefiniowanego odbiorcy dodanego do listy zaufanych, przelew wykonywany nawet n-tego dnia.

   Z ulgą u nich konto zamknąłem. A tu znowu może czekać to samo. Oby się nie spieszyli z integracją systemów.

   Usuń
  4. Dobrze, że o tym piszesz. A jak na swoje konto chcę przelać w innym banku to też dzwonią?

   Usuń
  5. Tak, dzwonią jak chcesz przelać nawet na swój rachunek w innym banku 30 tys. lub więcej.
   Tu o ich polityce; zakładka bezpieczeństwo, oddzwanianie przez konsultanta, zobacz szczegóły:
   https://www.pekao.com.pl/klient-indywidualny/bankowosc-elektroniczna.html

   i mimo że piszą, że dotyczy to realizacji niektórych przelewów, u mnie oddzwaniali po każdym zleconym przelewie 30 tys.>.

   Regulamin rachunków bankowych Banku Pekao S.A. obowiązujący od 01.03.2020:
   "§70.
   1. W celu dodatkowej weryfikacji niektórych transakcji lub dyspozycji, zlecanych w Pekao24, konsultant TelePekao ma prawo zadać pytania dotyczące danych osobowych Posiadacza/pełnomocnika udostępnionych Bankowi lub danych dotyczących transakcji lub dyspozycji zlecanych w Pekao24, dzwoniąc do zlecającego transakcję na numer telefonu wskazany przez niego, jako numer telefonu do oddzwaniania. Posiadacz określa swój numer telefonu do oddzwaniania na etapie zawierania Umowy w jednostce Banku i może go następnie zmienić składając w tym zakresie dyspozycję w jednostce Banku lub w Pekao24 zgodnie z WFS.
   2.Weryfikacja w trybie oddzwonienia przez Konsultanta TelePekao może być stosowana w przypadku dyspozycji oraz zleceń transakcji określonych w WFS.

   §71.
   1. Jeżeli zlecenie transakcji lub dyspozycja zostanie złożona w Pekao24 w godzinach od 7.00 do 22.00, oddzwonienie nastąpi niezwłocznie po wpływie zlecenia/dyspozycji do Banku, najpóźniej do godz.18.00 następnego dnia.
   2. Jeżeli zlecenie transakcji lub dyspozycja zostanie złożona w serwisach automatycznych Pekao24 w godzinach nocnych (od godz. 22.00 ale przed 07.00) oddzwonienie nastąpi:
   1)pomiędzy godz. 7.00 a godz.18.00 następnego dnia -w przypadku zleceń/ dyspozycji, które wpłyną do Banku w godz. 22.00-24.00,
   2)pomiędzy godz. 7.00 bieżącego dnia a godz. 18.00następnego dnia -w przypadku zleceń/dyspozycji, które wpłyną do Banku po godz. 00.00a przed godz.7.00.
   (...)
   !!5. Moment dokonania poprawnej dodatkowej weryfikacji zlecenia transakcji lub dyspozycji traktuje się jako moment autoryzacji, określający termin otrzymania przez Bank zlecenia Posiadacza/pełnomocnika do realizacji."

   Usuń
  6. To koszmar. Do tego już sami zmienili limity transakcyjne 30k limit dzienny. Za 2 miesiące kończą mi się lokaty. Będę przelewać sobie na inne konto dziennie po 20k przez 3 dni, a potem zamykam konto.

   Usuń
 43. Ktoś wie przy przelewie do jakiego banku dają 2% na lokacie zawrotnej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma już zawrotnej :(

   Usuń
  2. Właściwie to już nic nie ma. Bo są tylko lokaty 0,01%.

   Usuń
  3. Dlatego za 2 miesiące ewakuacja. Jak lokaty mi się skończą.

   Usuń
 44. Już po lokatach w IB. Z całej listy zostały tylko dwie - Lokata NR 1 oraz Lokata SHORT PLUS. Odpowiednio max 0,60% i 0,30%. Masakra :(

  OdpowiedzUsuń
 45. No i już nie ma lokaty na nowe środki. Zostały tylko lokaty Nr 1 i Short Plus. Z oproc. 0,3-0,6%

  OdpowiedzUsuń
 46. ...już wpisy nieaktualne. Dwie lokaty, które pozostały w ofercie IB spadają do 0,01%! czyli rodem z Banku Pekao :(

  OdpowiedzUsuń
 47. Teraz już tylko zostały lokaty po 0,01 %

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale teraz na stronie reklamują że mają lokatę 1,2,3% z jakimiś chorymi warunkami i lokate powitalną standard. Aż 0,5% na 3 mies.

   Usuń
  2. Ja tego nie mam. Pewnie dlatego, bo 31 grudnia założyłam konto w PeKaO, żeby 100zł dostać.

   Usuń
  3. @Anonimowy, 5 stycznia 2021, 22:29 - lokata z oproc. 0,5% jak na ten relikt z PRL to bardzo dużo!

   Usuń
 48. A czy są jakieś oferty dla klientów, którzy przed przejęciem mieli konta w obu bankach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Polecam Toyota Bank oraz Nest Bank :)

   Usuń
 49. Trzeba poczekać 3 m-ce aż zamkną się lokaty świąteczne oraz inne i uciekać z pieniążkami gdzie indziej (zobaczymy tylko gdzie jeszcze będzie warto).
  Może w marcu będą próbowali dać jakieś wyższe procenty, albo niech przygotują rezerwy na wypłaty.
  Konta pójdą do zamknięcia, szkoda mi tylko 1,5 roku zmarnowanej karencji w Pekao.

  OdpowiedzUsuń
 50. Usunęli możliwość samodzielnej zmiany limitów transakcyjnych w Idea Cloud!!! Utrudniają tym samym wypłaty większych kwot. Już się zaczyna zatrzymywanie klientów na siłę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Marek 6 stycznia 2021 10:29

   Ale chyba jak ktoś już miał ustawioną dużą kwotę - to mu tego nie zmienią??

   Usuń
  2. Mi zmienili. Maksymalna kwota to 30k. Nie mogę tego zmienić.

   Usuń
  3. Rzeczywiście, brak możliwości zmiany wysokości dziennych limitów przelewów.

   Jednak mając na uwadze, że Pekao pobiera 20 groszy za każdy SMS wysyłany do autoryzacji, jeszcze w niedzielę zmieniłem ustawienia na:

   Bankowość mobilna - brak limitu
   Bankowość internetowa - brak limitu
   Przelewy alternatywne (SMS, Email) - brak limitu :)

   Usuń
  4. Zmienić nie można to prawda, ale ja mam "stare" wysokie które kiedyś ustawiłem.

   Usuń
  5. Sprawdzałem przed chwilą. Ja i jeszcze 2 osoby z rodziny w każdym kanale mamy brak limitów oraz "guzik" do zmiany tego ustawienia, więc jak to jest? Ustawiają/zmieniają to wybiórczo?

   Usuń
  6. Dobra skarbeczki, jest aktywny przecisk do zmiany limitu transakcji. Ustawienia, limity transakcyjne i ctr+pokręcić kółkiem na myszce żeby zmniejszyć powiększenie strony. Po prostu mając ustawione powiększenie strony na 100% nie działa kółko w myszce do przewijania oraz nie jest widoczny pasek boczny do przewijania strony dlatego nie widziałem przycisku, który jest na samym końcu. Błąd informatyczny.

   Przepraszam za zamieszanie. Dzięki Tom Tom za uwagi.

   Usuń
 51. W Nest Banku od dzisiaj też zmiana tabeli oprocentowania. Grube cięcia. Lojalna daje max. 0,35% w opcji na 24 m-ce. Lojalna... tak, to ta lokata, która dodatkowo wymaga wpływów wynagrodzenia. Między lokatą na nowe środki różnica jest teraz o 0,05%. Na 3 m-ce Lojalna jest na 0,15%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brak największego konkurenta na rynku daje właśnie takie efekty :)

   Usuń
 52. Inne banki nie głupie, widzą co się dzieje. Mnóstwo ludzi chętnych gdzieś zacumować gotówkę to i oprocentowanie każdy bank obniży. I na 0,3% znajdą się za m-c/2,3m-ce chętni po idea. Sami się do tego przyczynimy zakładając na tak nikły %.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 26. edycja KO Profit w Millennium.

   Usuń
  2. To już prędzej Alior bo jest 1% jako korzyść dla posiadaczy Konta Jakże Osobistego i 1% na koncie Mega Oszczędnościowym.

   Usuń
  3. Od kiedy mają takie oprocentowanie?

   Usuń
  4. Od kwietnia 2020 r.

   Usuń
 53. Ciekawe czy konto z IDea Banku da się teraz już zamknąć w placówkach Pekao? Sprawdzał ktoś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W chmurze masz wiadomość od Pekao wyjaśniającą co i jak.

   Usuń
  2. Nie może się dać. W Pekao jeszcze nie mają dostępów do systemów. Można tylko w starych placówkach IB.

   Usuń
  3. Można też listownie i na infolinii. W ogóle jak widzę ten załącznik z pytaniami i odpowiedziami dla klientów i pierwsze pytania o zerwanie lokaty i zamknięcie kont to odnoszę wrażenie jakby Pekao najchętniej chciałoby się klientów pozbyć. No ale wiadomo że klienci indywidualni to wszyscy raczej szybko pójdą. Zaraz po zakończeniu wyłapanych lokat ze sensownym procentem.

   Usuń
 54. Ktoś wie jakie lokaty na zatrzymanie daje teraz Getin?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 0,9% na 3 m-ce i 0,6% na 6 m-cy. Oferta z dzisiaj.

   Usuń
  2. Niestety już nie mają z kim konkurować więc kto może niechaj łapie 1,2% na EKO bo to też pewnie ostatnie momenty.

   Usuń
  3. Lokatę na 1,2 i EKO również na 1,2% rzutem na taśmę. Po 3 msc nie wiem cbo będzie, ale chyba biednie.

   Usuń
  4. już 0,8% na 6 m-cy.

   Usuń
 55. Klienci Idea Banku dostają teraz SMS-y z hasłami od Pekao. Czy one będą teraz płatne jak w Pekao 20 groszy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmiana nadawcy nie wpływa na zmianę opłat. Póki Bank Pekao nie wprowadzi zmiany tabeli opłat i prowizji (po uprzedniej zapowiedzi z odpowiednim wyprzedzeniem) warunki dla byłych klientów Idea Banku pozostają bez zmian.

   Usuń
 56. A co z lokatami strukturyzowanymi Idea Banku?

  OdpowiedzUsuń
 57. Witam. Skończyłą sie lokata świąteczna i już nic tam nie nie trzyma Aby zamknąć konto w dawnynm IB mozna udać sie do najblizszego odziału Pekao?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamknięcie konta z Idea Banku możliwe jest na infolinii Idea Banku, listownie lub w byłej placówce tego banku (obecnie działają już pod szyldem Pekao; które placówki "robią" za byłe placówki Idea Banku warto sprawdzić na infolinii lub na stronie banku, bo stare placówki właściwie zostały zamknięty, ale pracowników przeniesiono do oddziałów Pekao, które tym samym są w stanie kontynuować obsługę klientów Idea Banku).

   Usuń
 58. Pekao to właściwie tak trochę chyba nie chce klientów Idea Banku. Trzeba podpisać aneks żeby konto przenieśli. Jak tego się nie zrobi to zamkną konto. Nie kojarzę nigdzie fuzji w takim stylu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na to wygląda. Ja składam dzisiaj wypowiedzenie.

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 700 zł za Konto Santander (krótsza karencja!)

Nowa edycja przynosi dwie zmiany na lepsze.  To wyższa premia pieniężna oraz skrócony okres wykluczenia dla byłych posiadaczy konta w Santan...