Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Zmiany opłat i prowizji w BNP Paribas i Pekao

750 zł od mBanku1200 zł za kartę Citi700 zł od Santandera620 zł od BNP Paribas600 zł od Millennium

13.07.2021

Zmiany opłat i prowizji w BNP Paribas i Pekao

Poniżej przyglądam się zapowiedzianym zmianom w cennikach banków.

Zmiany opłat i prowizji w BNP Paribas i Pekao
BNP Paribas rewolucji nie robi, bo zmiany nie są duże, ale posiadacze Konta Otwartego na Ciebie z Kartą Otwartą na Dzisiaj muszą zwrócić uwagę na zmianę warunku uniknięcia opłaty. To samo dzieje się w Pekao w przypadku posiadaczy Konta Przekorzystnego (ale też i kont walutowych).

Luz, urlopy, wyjazdy. W wakacje część osób potrafi się rozprężyć i... przegapić zmiany w regulacjach bankowych. Kiedy więc banki wprowadzają nowe cenniki? 

Tak, zgadza się, w wakacje. Zagadka była prosta 😉

W najbliższym czasie wejdą w życie nowe tabele opłat i prowizji ze zmodyfikowanymi warunkami dla klientów dwóch banków. Generalnie będzie tak, że opłat da się (niezmiennie) uniknąć, ale wykazując się większą aktywnością w korzystaniu z konta czy karty. Kto tego nie zauważy i będzie tkwił przy spełnianiu dotychczasowych warunków, ten o zmianach może dowiedzieć się... dopiero gdy zobaczy, że bank pobiera opłatę. By się tego ustrzec, sprawdź zmiany, jakie zapowiedział BNP Paribas oraz Bank Pekao.


Większa aktywność w BNP Paribas


Konto Otwarte na Ciebie w ofercie BNP Paribas pojawiło się ponad 2 lata temu. Prowadzenie konta zapewnione jest za 0 zł, a do konta można wybrać jedną z trzech kart: Otwartą na eŚwiat lub Otwartą na Świat (które są bezwarunkowo płatne), lub Kartę Otwartą na Dzisiaj. I ta ostatnia, śmiem twierdzić - przynajmniej wśród Czytelników bloga Bankobranie - cieszyła się największym zainteresowaniem. Z opłaty miesięcznej (i tak niewysokiej, bo wynoszącej 3 zł) zwalniało wykonanie w miesiącu poprzednim co najmniej jednej płatności na dowolną, nawet bardzo drobną kwotę.

Od 1.08.2021 r. obowiązywać będzie inna opłata za Kartę Otwartą na Dzisiaj i inne warunki jej uniknięcia. By nie ponieść kosztu 5 zł (do tylu ma wzrosnąć opłata miesięczna), w poprzednim miesiącu kalendarzowym trzeba wykonać co najmniej 3 płatności kartą (na dowolne kwoty). Jeśli więc posiadasz taką kartę i nie chcesz za nią ponieść opłaty miesięcznej w sierpniu, to już w lipcu musisz wykazać się większą aktywnością. Liczą się wyłącznie płatności - transakcji BLIKiem w BNP Paribas nie można traktować jako zamiennika transakcji kartą (choć część banków tak robi - m.in. Santander Bank, PKO BP czy Millennium).

Niezmiennie z opłaty za kartę zwolnieni są użytkownicy, którzy nie ukończyli 26. roku życia.

Ponadto zapowiadane zmiany obejmą posiadaczy rachunków starego typu (takich, jak Konto Premium, Plan Aktywny, Konto Dobrze Dobrane, Pakiet S, Pakiet M, Pakiet L), jak i wydanych do nich kart płatniczych (w tym przypadku także dla Konta Optymalnego i dla Konta Otwartego na Ciebie z kartami wydawanymi przed wprowadzeniem do oferty Kart Otwartych na Dzisiaj/eŚwiat/Świat). Dotyczy to prowizji za wypłatę gotówki z niektórych bankomatów, jak i opłat za samą kartę. Na końcu niniejszego wpisu znajdziesz podlinkowany dokument z pełnym wykazem zmian od 1.08.2021 r.

Z zapowiedzianych modyfikacji cennikowych warto zauważyć, że w przeliczaniu transakcji dokonywanych kartami Mastercard w walutach obcych, BNP Paribas wprowadzi prowizję (5% wartości transakcji) za przewalutowanie transakcji dokonanych kartą w walucie innej niż złoty dla kart Mastercard (nie dotyczy Karty Otwartej na Świat Mastercard, Mojej Karty Premium Mastercard, Karty Debetowej Wealth Management Mastercard i Karty Mastercard do Rachunku Walutowego w EUR).


Bank Pekao: konto za 0 zł, ale częściej trzeba płacić kartą


Nowa tabela opłat i prowizji w banku z żubrem w logo wejdzie w życie od 1.09.2021 r. 

Na pierwszy front biorę przyjrzenie się zmianom dotyczącym Konta Przekorzystnego, bo od czasu jego wprowadzenia do oferty banku zaczęły się też pojawiać promocje z bonusami na start od Banku Pekao. Od 1.09.2021 r. bank wycofa opłatę za prowadzenie konta - będzie ono bez warunków za 0 zł. To zmiana na plus, ale wpływ i tak będzie niezmiennie wymagany w przypadku osób posiadających kartę (Mastercard) do konta. By uniknąć miesięcznej opłaty (4 zł) za kartę, wymagane będzie nadal łączne spełnienie warunków: (w przypadku posiadaczy, którzy ukończyli 26 lat) zapewnienie wpływu min. 500 zł i wykonanie co najmniej 1 płatności kartą (lub PeoPay) miesięcznie.

W przypadku złotej karty do konta (np. Visa Gold) warunek zwalniający z opłaty miesięcznej (10 zł) zależeć będzie od daty zawarcia umowy o kartę:

"Dla złotej karty płatniczej debetowej (umowa o kartę zawarta do 31.08.2021r.) w przypadku wpływu na rachunek w poprzednim miesiącu kalendarzowym wynagrodzenia lub innych regularnych zasileń na kwotę jednorazowo min. 500 zł (z wyłączeniem wpłat gotówki, wpływów z tytułu rozliczenia depozytów terminowych lub udzielonych kredytów i pożyczek oraz przelewów pomiędzy rachunkami własnymi klientów) oraz dokonania w poprzednim miesiącu kalendarzowym min. 1 transakcji bezgotówkowej daną złotą kartą płatniczą debetową, której dotyczy opłata, w kolejnym miesiącu kalendarzowym opłata wynosi 0 zł. 

Dla złotej karty płatniczej debetowej (umowa o kartę zawarta od 1.09.2021r. w przypadku wpływu na rachunek w poprzednim miesiącu kalendarzowym wynagrodzenia lub innych regularnych zasileń na łączną kwotę min. 10.000 zł (z wyłączeniem wpłat gotówki, wpływów z tytułu rozliczenia depozytów terminowych lub udzielonych kredytów i pożyczek oraz przelewów pomiędzy rachunkami własnymi klientów) oraz wykonania w poprzednim miesiącu kalendarzowym min. 1 transakcji bezgotówkowej daną złotą kartą płatniczą debetową wydaną do konta, w następnym miesiącu kalendarzowym opłata wynosi 0 zł.


Dużo zmian obejmie też konta starego typu, najczęściej niedostępne już w ofercie dla nowych klientów. Część z nich jest na plus, bo bank wycofa opłaty za prowadzenie Eurokont, takich jak: Junior, OK, Start, Podstawowe, Mobilne i Optymalne. Zmieni się też warunek obniżenia opłaty dla standardowych kart wydawanych do kont, o które bank nie zawiera już nowych umów - będzie należało wykonywać min. 4 płatności kartą miesięcznie 

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Z wykazu zmian uwagę przykuwają następujące nowości:

"- dla kart debetowych wydanych do 30.09.2019 r. wprowadzamy opłatę za wznowienie karty z niestandardową szatą graficzną (karta z wybranym przez Państwa wizerunkiem z wyjątkiem kart debetowych do Konta Przekorzystnego dla posiadaczy, którzy nie ukończyli 26 lat, Konta Świat Premium, Konta Prvate Banking, kart World Elite Debit Mastercard, a także kart Visa Debit Gold wydanych do kont, o które nie zawieramy już nowych umów). Jeżeli nie chcą Państwo ponosić opłaty za kartę z wizerunkiem, przed wznowieniem karty należy zgłosić w oddziale banku chęć zamiany wizerunku karty na standardowy. 

- zmieniamy zasadę pobierania opłaty za duplikat karty: pierwszy duplikat w okresie ważności karty jest bezpłatny, za każdy kolejny opłata wynosi 10 zł. 

- wprowadzamy opłatę za obsługę transakcji bezgotówkowych i gotówkowych z przewalutowaniem dokonanych standardową kartą płatniczą debetową i złotą kartą płatniczą debetową w walucie innej niż waluta rachunku w wysokości 1% od kwoty transakcji. Opłata nie dotyczy kart z funkcją wielowalutową (Mastercard Debit FX, Mastercard Debit Gold FX) oraz Mastercard PeoPay KIDS i World Debit Mastercard."

 

Nową opłatą, którą zamierza wprowadzić Pekao będzie opłata za przelew na telefon BLIK. Za każdą taką transakcję bank będzie pobierać 1 zł.

Na zmianę od 1.09.2021 r. przygotować muszą się także posiadacze kont walutowych (USD, EUR, CHF, GBP) w Banku Pekao. Opłata za prowadzenie takiego rachunku będzie uzależniona od średniomiesięcznego salda rachunku w miesiącu poprzednim. W uprzywilejowanej sytuacji będą osoby, w przypadku których saldo znajduje się w przedziale od 0 do 19 999,99 jednostek walutowych (j.w. oznacza jednostkę walutową, w której prowadzone jest konto). Kto środków w walucie obcej na danym warunku będzie mieć więcej, ten zapłaci:

"15 j.w. jeżeli saldo od 20.000,00 do 49.999,99 j.w. 

30 j.w. jeżeli saldo od 50.000,00 do 99.999,99 j.w. 

100 j.w. jeżeli saldo od 100 000,00 do 499.999,99 j.w. 

200 j.w. jeżeli saldo od 500.000,00 j.w."


Do tego wszystkiego - już nieco tradycyjnie, bo na podobne ruchy regularnie decydują się też inne banki - wzrastają opłaty za dyspozycje składane przez telefon czy wypłaty gotówki w placówkach banku. Wszystkie zmiany znajdziesz w wykazie, do którego linkuję na końcu niniejszego wpisu.

Co zrobić, jeśli nie zgadzasz się z zapowiedzianymi zmianami? W każdym banku możesz złożyć sprzeciw wobec wprowadzanych zmian - jeśli zrobisz to przed dniem ich wejścia w życie, to wtedy możliwe jest rozwiązanie umowy z bankiem w trybie natychmiastowym.

A może to czas na zmiany? Jeśli uznasz, że zapowiadane zmiany Ci nie odpowiadają, to może być to mocny argument za zmianą banku. Który wybrać? Na pewno taki, który da zarobić przy okazji założenia konta osobistego. A możliwości jest sporo. Aktualnie najpopularniejszymi promocjami wśród Czytelników bloga są akcje, w których do wzięcia czeka:


Przydatne dokumenty:

25 komentarzy:

 1. Złotówa, w piątek złożyłem dyspozycję zamknięcia Konta Otwartego na Ciebie prosząc o jak naj krótszy tryb. Pracownik na infolinii upierał się przy trybie 30-dniowym nawet do zamknięcia karty, co zostało wreszcie zmienione na tryb natychmiastowy przez przełożonego wobec mojego niezmiennego żądania.

  Czy moje konto nie powinno być również zamknięte w tym trybie mając na uwagę zmianę TOiP, o której tutaj piszesz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to konto powinno być zamknięte w trybie natychmiastowym co u nich oznacza następny dzień 😋


   Usuń
  2. Kartę do konta można zamknąć od ręki zawsze - bez okresu wypowiedzenia.

   Zgodnie z regulaminem Konta Osobistego, Konta Lokacyjnego, Lokat Terminowych i Umowy Karty w BNP Paribas Bank Polska S.A. (§ 16 ust. 6):

   "Klient ma prawo, przed datą proponowanego wejścia w życie zmian, wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. W przypadku, gdy Klient zgłosi sprzeciw zgodnie z postanowieniem ust. 5, ale nie dokona wypowiedzenia umowy, umowa wygasa z dniem poprzedzającym dzień wejścia w życie proponowanych zmian, bez ponoszenia przez Klienta opłat z tego tytułu."

   Pytanie więc w jakim trybie konsultant przyjął zgłoszenie? Warto to zweryfikować lub zgłosić reklamację z prośbą o przyjęcie, że datą była data wynikająca z trybu natychmiastowego, a nie standardowego (to może przydać się w kontekście karencji i powrotu w przyszłości).

   Usuń
  3. Złotówa, od piątku już 3-krotnie przyjmowali dyspozycje zamknięcia w trybie natychmiastowym i już 3-krotnie je anulowali, gdyż później się okazywało (potwierdzenie wysłane via e-mail), że de facto były one zakładane w trybie 30-dniowym.

   Wreszcie dziś rano trafiłem na jakąś kumatą osobę zatrudnioną na infolinii, która przyjęła je w trybie natychmiastowym z dzisiejszą datą. Konto i dostęp do EKD mają być rzekomo zamknięte jutro. Pażiwiom, uwidim :)

   Jeszcze nigdy nie brałem udziału w podobnym festiwalu niekompetencji - totalna porażka!

   Usuń
  4. To jeden z ostatnich banków, w którym zamykanie konta jest związane z taką absurdalną drogą przez mąkę.

   Usuń
  5. Dziś zamykałem konto w ING - dwa kliknięcia plus potwierdzenie kodem. Konto zamknięte. Tyle.

   Usuń
  6. Z aktywnym dostępem do bankowości wciąż nie można brać udziału w ich promkach, czy tak?

   Usuń
  7. Zapewne dlatego robią takie trudności z zamykaniem dostępu 😆

   Usuń
 2. Czyli Pekao jakby zmieniało a nic nie zmienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warunki do spełnienia faktycznie są w praktyce takie same, ale w przypadku ich niezrealizowania, będzie lżej - bo będzie tylko opłata za kartę (a odpada opłata za prowadzenie konta, więc to jest plus).

   Usuń
 3. Spoko. Dopiero co zamknęliśmy dwa konta w BNP z kartami otwartymi na dzisiaj. Chyba mięliśmy przeczucie że coś wymyślą. Wystarczy zadzwonić i podziękować. Niech tak robią inne banki to tak damo pozamykamy! Śmiało niech się banki nie krępują. Zasada 0 opłat jest świętością. Jak się daje 0% na lokatach i zaczyna wprowadzać opłaty za prowadzenie konta lub wymyślać jakieś warunki to mi od razu włącza się tam z tyłu łba alert....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze składam dyspozycję zamknięcia konta już następnego dnia po przytuleniu premii. Jedyny wyjątek to Millennium.

   Usuń
 4. Czy opłata za Netflix kartą wlicza się jako użycie tejże karty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Konto w BGŻ "Otwarte na ciebie" - zapomniałem napisać.

   Usuń
  2. Za HBO się wlicza, ale za Revolut chyba nie.

   Usuń
  3. Ale w którym banku?

   Usuń
 5. Złotówa, czy zmiany w TOiP dotyczą również konta dla osób do 26 roku życia? Tutaj było darmowe konto bez warunków

  OdpowiedzUsuń
 6. Aaa już doczytałam. Zmiana dla osób do 26 roku życia nie dotyczy

  OdpowiedzUsuń
 7. A dlaczego Paribas nie przysyła na maila informacji o zmianach?? Nic o nich nie wiedziałbym, gdybym tu nie zajrzał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomość o zmianach jest w bankowości internetowej (w zakładce Kontakt => Komunikaty z banku).

   Usuń
 8. Czy można zrezygnować z samej karty debetowej a pozostawić rachunek i KK?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli regulamin promocji nie obliguje cię do utrzymania karty do czasu wypłaty premii...

   Usuń
 9. "Klient ma prawo, przed datą proponowanego wejścia w życie zmian, wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym..." Itd, itd...
  Panie w oddziałach są niedoszkolone albo prowadzą swoją własną politykę.
  Pól godziny użerałem się z dwiema paniami. Nie dało rady zamknąć w trybie natychmiastowym Konta Otwartego na Ciebie z Kartą Otwartą na Dzisiaj. Bo - uwaga - my w oddziale zamykamy konta tylko w normalnym trybie (!) albo - pana przecież nie dotyczą zmiany (!) i jeszcze jakieś inne wymówki...Może na infolinii panu zamkną konto. Kiedy dzwoniłem wcześniej na infolinię, powiedziano mi, że nie jestem pozytywnie zweryfikowany, bo brakuje jakiś danych i zapraszają do oddziału z dowodem ))
  Po prostu Franz Kafka.

  OdpowiedzUsuń
 10. jaka oplata za jw od 0 do 19999?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy saldzie poniżej 20k nie ma opłaty.

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 700 zł za Konto Santander (krótsza karencja!)

Nowa edycja przynosi dwie zmiany na lepsze.  To wyższa premia pieniężna oraz skrócony okres wykluczenia dla byłych posiadaczy konta w Santan...