Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Jak sprytnie zarządzać finansami na wakacjach za granicą? - podsumowanie cyklu poradników

720 zł od mBanku650 zł od VeloBanku ⭐ 600 zł od: Millennium i BNP Paribas ⭐ 500 zł od: ING i Santanderatelefon od Citi

9.07.2017

Jak sprytnie zarządzać finansami na wakacjach za granicą? - podsumowanie cyklu poradników

Dzisiejszego wpisu nie poświęcam kolejnej promocji bankowej, ale wskazówkom dla wybierających się za granicę.

Jak sprytnie zarządzać finansami na wakacjach za granicą?
Część czytających ten artykuł być może właśnie wyleguje się na leżaku w promieniach gorącego słońca. Sezon urlopowy w pełni, więc zwłaszcza Ci, którzy wybrali się już zagranicę, nie mają czasu do stracenia, by poznać i wykorzystać wskazówki z wakacyjnego cyklu poradników przygotowanego przeze mnie wspólnie z serwisem wymiany walut Walutomat.pl. A jeśli wczasy masz dopiero przed sobą to jeszcze lepiej! Możesz ze spokojem zapoznać się z podpowiedziami i ostrzeżeniami, by urlop był czystą przyjemnością.

Cykl rozpoczął się od wpisu na blogu Bankobranie (tutaj), a z czasem pojawiały się jego kolejne odsłony w postaci e-booków. O nich donosiłem na bieżąco, ale poniżej znajdziesz ich całościowy przegląd.

Jak sprytnie zarządzać finansami na wakacjach za granicą?
Jedziesz za granicę i myślisz... gotówka czy karta. Jeśli gotówka to miejscowa, euro czy dolar amerykański? Gdzie wymienić? W Polsce? Na miejscu? Stacjonarnie czy internetowo? No a może lepiej jednak wziąć kartę. Tylko jaką? Debetową (wydawaną do konta) czy może jednak kredytową? Albo walutową? A czy to będzie kosztować? Ile? Kiedy wymienić? No a może "saszeta"? 😉 Już głowa boli od tych pytań. Tylko czy tak na prawdę jest czas to wszystko przeanalizować? Bo przecież jeszcze w głowie masz inne formalności (rezerwację biletów, hotelu), pakowanie, sprawdzenie dojazdu na lotnisko, a nawet zadbanie o to, by ktoś podlewał domowe roślinki pod Twą nieobecność. Kto wyjeżdżał choć raz na dłuższy czas, świetnie wie, ile spraw się kumuluje. By więc w temacie przygotowań finansowych było łatwiej, powstał pierwszy z e-booków, który naświetla możliwości i podpowiada co, gdzie i kiedy.
Przejdź do e-book na stronie Walutomat.pl >>

Jak przygotować się do wyjazdu zagranicznego pod kątem finansowym?
Drugi z e-booków dotyczy finansowych niuansów. Na mniej lub bardziej skomplikowane przepisy prawne w tym zakresie, jak i lokalne obyczaje natknąć można się bowiem nie tylko na antypodach, ale i w Europie. A można się przy tym niesamowicie zaskoczyć (choć mając na uwadze m.in. ryzyko odpowiedzialności karnej, lepiej zawczasu zapoznać się z regulacjami, by uniknąć przykrych konsekwencji). W tym poradniku dzielę się informacjami o limitach wwozu jak i wywozu gotówki. I o ile w Europie w znacznej mierze możemy mówić o ujednoliconych zasadach, to już na innych kontynentach wygląda to zupełnie inaczej. Piszę m.in. o kraju, z którego wywiezienie lokalnej waluty może zakończyć się... niepożądanym wydłużeniem pobytu. Za próby wywiezienia środków w lokalnej walucie o równowartości zaledwie ok. 30 zł zdarzały się bowiem wyroki miejscowych sądów skazujące nawet na kilka lat więzienia! Tak, realia bywają bardzo różne i choć podróże kształcą... to jednak lepiej nie uczyć się na własnych błędach.

Przyznam, że poza Europę nigdy nie wyjeżdżałem. Ale zgromadzenie materiałów w celu przygotowania tego wpisu pozwoliło mi poznać świat odrobinkę więcej. Dowiedziałem się o rzeczach dotąd mi nieznanych, a czasem i niewyobrażalnych, więc do zapoznania z tą częścią chociażby z czystej ciekawości zachęcam szczególnie.
Przejdź do e-booka na stronie Walutomat.pl >>

Bezpieczny pobyt czyli ja z rozwagą zwiedzać nie bojąc się o pieniądze
Ostatni z serii poradnik zawiera masę trików i wskazówek, które pozwolą, by na wakacjach mieć odrobinę więcej poczucia spokoju i bezpieczeństwa. Podpowiadam co robić, by ograniczyć ryzyko związane z utratą portfela i znajdujących się tam środków czy kart płatniczych. A tych sposobów jest sporo... i czasami trzeba "walczyć" cwanymi metodami. Podpowiadam więc dlaczego - mimo ostrzeżeń, które są zazwyczaj stosowane - warto jednak jedną z kart zostawić w hotelu. Powszechnie uważa się, że to rozwiązanie skrajnie nierozsądne, bo nieraz zdarzają się włamania do pokoi turystów. W e-booku znajdziesz jednak wskazówki, jak to zrobić bez ryzyka. Warto się tego dowiedzieć, bo taka karta może być ostatnią deską ratunku, jeśli spotkałaby Cię niepożądana (rzecz jasna!) sytuacja utraty portfela z wszystkimi dokumentami i środkami posiadanymi na wczasach.

Ale to nie wszystko, co znajdziesz w e-booku. Są tam również informacje o wszystkich - na co dzień może nieznanych lub przy najmniej mniej popularnych - sposobach ograniczania ryzyka, zmniejszania limitów lub wprowadzania blokad niektórych funkcjonalności karty płatniczej. Piszę również o metodzie "na 3 PINy", która przechytrzy złodzieja karty.
Przejdź do e-booka na stronie Walutomat.pl >>

Zachęcam do lektury poradników. A zainteresowanym internetową wymianą walut po korzystnym kursie, przypomnę o wakacyjnej promocji serwisu Walutomat.pl, który dla nowych użytkowników tnie prowizję za pierwszą wymianę o połowę (wyniesie ona więc nie więcej niż 0,1%).

Wpis powstał w ramach współpracy komercyjnej. Walutomat.pl spełnia kryteria niezbędne do podjęcia takiej współpracy: wiąże się z tematyką bankowości i finansów osobistych, oferuje przejrzyste zasady, nie pobiera stałych opłat oraz oferuje dodatkowy bonus dla nowych klientów.

2 komentarze:

  1. Jadąc za granicę i planując wypożyczenie samochodu warto mieć kartę kredytową. W USA wypożyczenie bez tego nie przejdzie. Nawet gdyby w zastaw chcieć dać większą kwotę $ w gotówce niż chcą zablokować na karcie. Takie zasady. Płatność wtedy też niekorzystna bo z kursami i opłatami za przewalutowanie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zależy gdzie chcesz wypożyczać auto. Na Majorce wystarczy pokazać dokument tożsamości, zapłacić gotówką (od 20 paru euro) i jazda. No ale to pewnie dlatego, że wyspa mała i trudno z niej autem uciec ;)

      Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Odbierz gwarantowane 600 zł w bonusach za konto w BNP Paribas w promocji "Giga premia"

Oto najnowsza promocja z kontem osobistym w BNP Paribas. Z wyższą wartością nagród! W skład pakietu gwarantowanych nagród powitalnych wchodz...