Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Lokata 6,1% w skali roku (do wyboru na 3, 6 lub 12 miesięcy) w Raiffeisen Digital Banku

800 zł od Santandera600 zł od Millennium500 zł od ING7% + 300 zł od Pekao1200 zł za kartę Citi

18.03.2024

Lokata 6,1% w skali roku (do wyboru na 3, 6 lub 12 miesięcy) w Raiffeisen Digital Banku

Do swej oferty bank dorzucił nową propozycję - lokatę.

Lokata dla Ciebie w Raiffeisen Digital Banku
Bez względu na okres depozytu obowiązuje ta sama stawka: 6,1% w skali roku. Ulokować można większe środki, bo do 200 tys. zł na pojedynczej lokacie (a w sumie nawet do miliona złotych).

Lokata Dla Ciebie dostępna jest dla wszystkich (włącznie z obecnymi klientami). Nie ma tu bowiem wymogów w stylu 'dla nowych klientów' czy 'dla nowych środków', więc łatwo można z tej oferty skorzystać. Niezbędne jest jedynie - na szczęście prowadzone za 0 zł bez jakichkolwiek warunków do spełnienia - konto osobiste w Raiffeisen Digital Banku.


Lokata Dla Ciebie w Raiffeisen Digital Banku


💰📈 Główne cechy depozytu, który Raiffeisen Digital Bank właśnie wprowadził do swej oferty to:

 • oprocentowanie: 6,1% w skali roku (stałe);
 • dostępne okresy lokat (do wyboru):
  • 3 miesiące,
  • 6 miesięcy,
  • 12 miesięcy (szczególnie jeśli chodzi o ten okres, propozycja Raiffeisen Digital Banku wyróżnia się - w innych bankach próżno szukać stałego oprocentowania na tym poziomie aż na rok; a to może być świetny wybór w przypadku realizacji wizji obniżek stóp procentowych - stawki wtedy spadną, a tu będzie można dalej korzystać z 6,1% przez dłuższy okres),
 • minimalna kwota lokaty: 100 zł
 • maksymalna kwota lokaty: 200 000 zł
 • klient może założyć dowolną liczbę lokat, uwzględniając jednak ograniczenie, że jeden klient może mieć na lokatach w Raiffeisen Digital Banku łącznie maksimum 1 milion złotych (acz przy takich limitach zawsze przypominam, że środki deponowane w banku podlegają 100-procentowej ochronie, dzięki bankowemu systemowi gwarancji, do kwoty nieprzekraczającej równowartości 100 tys. euro);
 • odsetki naliczane są od dnia otwarcia lokaty (jeśli założysz ją do godz. 23; lokaty założone po tej godzinie, "pracują" dopiero od kolejnego dnia);
 • w przypadku zerwania lokaty przed upływem umownego okresu, bank zwraca wpłacony kapitał bez odsetek do dwóch dni roboczych od złożenia dyspozycji.

🔎 Konto osobiste w Raiffeisen Digital Banku - prześwietlenie oferty


Jak już wspomniałem, z Lokaty Dla Ciebie skorzystać mogą wyłącznie osoby, które posiadają (lub założą) konto osobiste w Raiffeisen Digital Banku (ten rachunek prowadzony jest za 0 zł bez warunków). Jego główne cechy to: 
 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie (bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków); 
 • 0 zł za krajowe przelewy Elixir PLN zlecane w bankowości elektronicznej; 
 • 0 zł za kartę wirtualną Visa Gold wydawaną do konta (umożliwiającą wykonywanie płatności za pomocą Google Pay lub Apple Pay); 
 • 0 zł za wypłatę gotówki z dowolnych bankomatów (ale wyłącznie tych z funkcją zbliżeniową). 

✍ By założyć konto osobiste w Raiffeisen Digital Banku, pobierz aplikację mobilną banku. Tylko za jej pośrednictwem odbywa się weryfikacja, zawarcie umowy i otwarcie konta, więc do założenia konta przejdź na urządzeniu mobilnym, na które pobierzesz aplikację. Po otwarciu konta, już z poziomu aplikacji możliwe będzie zakładanie lokat.

Podatek od odsetek 


Standardowo banki podając oprocentowanie, przedstawiają stawkę brutto. Tak jest i tutaj, choć trzeba jeszcze liczyć się z podatkiem od zysków kapitałowych (od uzyskanych odsetek). Z racji tego, że Raiffeisen Digital Bank swą siedzibę ma w Austrii, to tu możliwe są dwa scenariusze: 
 • (domyślny) bank potrącać będzie 25% podatku, bo tyle wynosi on w Austrii - Tobie pozostanie jedynie uwzględnienie tego w rocznym zeznaniu podatkowym przed polskim fiskusem (bez konieczności płacenia czegokolwiek); Tym samym, zważywszy na wyższy podatek (25% wobec 19% w Polsce), oprocentowanie 6,1% na "austriackiej" lokacie jest odpowiednikiem "polskiej" lokaty z oprocentowaniem 5,65% w skali roku. Innymi słowy: przy oprocentowaniu 6,1% i podatku 25% od zysków kapitałowych, odsetek netto ("na rękę") zostanie tyle samo, ile byłoby w przypadku lokaty z oproc. 5,65% w skali roku, ale podlegającego pod 19% podatku od zysków kapitałowych. 
 • (optymalny) pozwalający uniknąć austriackiego podatku 25% i zapłacić "zwykły" polski podatek Belki. Tu zacytuję fragment z bankowych regulacji: "Klienci, którzy nie mają rezydencji podatkowej lub zamieszkania w Austrii zgodnie z sekcją 1 Rozporządzenie o drugim miejscu zamieszkania [Zweitwohnsitzverordnung] (Austriacki Federalny Dziennik Ustaw II [BGBl. II] Nr. 528/2003) w Austrii, mogą ubiegać się o zwolnienie z austriackiego Podatku od Zysków Kapitałowych, dostarczając do Banku wystarczający dowód braku rezydencji w Austrii, jak określono na stronie internetowej Banku" W tym przypadku koniecznym jest przedstawienie certyfikatu rezydencji (zaświadczenia wystawianego przez Urząd Skarbowy) - zainteresowanych odsyłam do podlinkowanego na końcu niniejszego wpisu dokumentu: "Informacja dotycząca podatku od zysków kapitałowych" (takie zaświadczenie w wygodny sposób i bezpłatnie można uzyskać w e-Urzędzie Skarbowym na podatki.gov.pl - uzyskany dokument wystarczy wówczas przesłać do Raiffeisen Digital Banku, np. mailem). Zwolnienie z płacenia austriackiego podatku, nie zwalnia z konieczności (samodzielnego) rozliczenia się z podatku od zysków kapitałowych w Polsce (czyli zapłacenia 19% podatku w Polsce). 

System gwarancji depozytów 


Ochronę środków zgromadzonych na rachunkach i lokatach w Raiffeisen Digital Banku zapewnia Österreichische Raiffeisen-Sicherungseinrichtung eGen., czyli austriacki odpowiednik (polskiego) Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - jako że Austria jest członkiem Unii Europejskiej, to jak w całej Unii obowiązuje gwarancja 100% środków do kwoty nieprzekraczającej równowartości 100 tys. euro. W przypadku niewypłacalności, środki klienta są zwracane w ciągu 7 dni roboczych (a więc tak samo, jak w Polsce).


📚 Przydatne dokumenty:

34 komentarze:

 1. Do kiedy oferta dostępna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W regulaminie i w tabeli oprocentowania brak daty granicznej. Raczej do odwołania.

   Usuń
  2. W Urzedzie Skarbowym,idz,wydadzą Ci certyfikat rezydencji i prześlij to mailem do Raiffaisen Wiem,bo sama już to robilam

   Usuń
 2. Jak najprościej i najszybciej można ogarnąć certyfikat rezydencji podatkowej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz napisane w opisie: takie zaświadczenie w wygodny sposób i bezpłatnie można uzyskać w e-Urzędzie Skarbowym na podatki.gov.pl - uzyskany dokument wystarczy wówczas przesłać do Raiffeisen Digital Banku, np. mailem

   Usuń
  2. Coś się za to płaci?

   Usuń
  3. @Kate, to u mnie bez opłat. Składając wniosek wskazałem że chodzi o uniknięcie zagranicznego podatku od odsetek z lokaty :)

   Usuń
  4. Ja nic nie płaciłem. Wniosek składany przez internet.

   Usuń
  5. Ok na stronach rządowych piszą...:

   Ile zapłacisz za zaświadczenie

   Wnioski o zaświadczenia składane przez e-Urząd Skarbowy są bezpłatne.

   Wnioski i zaświadczenia złożone papierowo lub przez e-PUAP wymagają wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 17 złotych.

   Usuń
  6. Wystarczy zaświadczenie elektroniczne?

   Usuń
 3. Kwota minimalna 100 zł? Myślałem że to błąd i 1000 zł. Ale faktycznie jest 100.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe co z oprocentowaniem konta oszczędnościowego od 31.03?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet jak utrzymają 6,1% to w perspektywie jakiś kilku miesięcy. Dalej oprocentowanie będzie spadać bo cięcia stóp są nieuniknione. Ja wchodzę w lokatę na rok.

   Usuń
 5. Może taka oferta obudzi banki które w ostatnim czasie mocno pofolgowały. Inbank, BFF, ING, Alior, PKO ostro ścięły %.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zanim skorzystacie z tej okazji zastanówcie się, czy będziecie umieć wybrać odpowiedni PIT i go własnym sumptem rozliczyć. Bo na koniec skończy się przekazaniem rozliczenia do biura rachunkowego. Bez względu na to, czy skorzystacie ze scenariusza "domyślnego" czy "optymalnego", odsetki otrzymane z depozytów zagranicznych należy wpisać w odpowiedni PIT.
  źródło: Ustawa o PIT, art. 30a, ust.11

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, w kazdej opcji opodatkowania trzeba sie wysilic dla fiskusa

   Usuń
  2. a czy ma znaczenie kwota odsetek? albo czy do jakiejś kwoty jest zwolnienie?

   Usuń
  3. Absolutnie uzyskana kwota odsetek nie ma tu znaczenia. To nie jest kwestia straszenia, bo w tym picie jak go poprawnie wypełnimy to przyjdzie nam zapłacić w wersji "optymalnej" podatek Belki 19% dopiero w terminie do 30.04.2025 (korzyść dla oszczędzających, bo nawet przez ponad rok będą posiadać do obrotu te 25% austriackiego podatku) lub w wersji "domyślnej" żadnej dopłaty nie będzie, bo pobrany nam zostanie wyższy podatek niż w Polsce.

   Przy okazji, kto uzyskał w 2023 roku odsetki od depozytów w tym banku też musi wypełnić PIT do 30.04.2024, jeszcze ma ponad m-c.

   Usuń
  4. Gdzieś czytałem, że w przypadku gdy pobierany jest podatek austriacki to w Polsce i tak musimy zapłacić podatek belki odliczając maksymalnie 5%. Czy mogłby się wypowiedzieć ktoś kumaty w tym temacie?

   Usuń
  5. Nie ma nic takiego z tym 5%. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania jeśli jest zawarta między dwoma państwami (tu Polska i Austria, jest taka umowa) to US w PL nie doliczy podatku, jeśli polski rezydent zapłacił podatek większy niż obowiązuje stawka w Polsce. Jakby wypadł niższy z jakiejś zagranicznej lokaty niż 19%, to wtedy trzeba dopłacić różnicę do 19%. Odsetki zaliczamy do roku, w którym nam je pozostawiono do dyspozycji (czyli jak mają datę 31.12.2023 to do roku 2023, a jak wpłynęły 01.01.2024 to do roku 2024.

   Usuń
  6. Gdzie w Picie wskazujemy te odsetki?

   Usuń
 7. Wykonując przelew złotówkowy do Raiffeisen Digital Banku, to przed numerem konta dodajemy PL?
  Podczas zakładania konta pojawiła się jakaś promocja - Zyskaj 150 zł, a teraz nie mogę znaleźć tej promocji? Co to za promocja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedawno była promocja na otwarcie konta (już zakończona). chyba stary baner im się włączył po drodze

   Usuń
 8. Nie wiem gdzie na - podatki.gov.pl - można pobrać ten Certyfikat rezydencji.
  Szukałam na stronie ww. i nie znalazłam tam takiego zaświadczenia czy nawet złożenia wniosku o takie zaświadczenie.
  Czy ktoś mógłby mi udzielić informacji w tym względzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wklep gov.pl i certyfikat rezydencji w Google i tam znajdziesz info

   Usuń
  2. Logujesz się do e-Urzędu Skarbowego, klikasz w ikonkę koperty. Nie znalazłem jakiegoś formularza więc wysłałem jako pismo ogólne. Dzień później pani z urzędu zadzwoniła zapytać tylko do jakiego kraju to zaświadczenie i jak ma wysłać. Jeszcze tego samego dnia mi wystawiła.

   Usuń
 9. Jak długo się czeka na ten certyfikat z Urzędu Skarbowego?
  Ja napisałam to pismo ogólne - wczoraj, jak napisano wyżej w informacji i nie mam żadnej odpowiedzi z US.

  OdpowiedzUsuń
 10. W Deklaracji składanej w celu zwolnienia z podatku u źródła - w drugiej jego części podajemy miejscowość US, gdzie się rozliczamy z podatku, czy też nazwę państwa.
  "Niniejszym potwierdzam, że podlegam obowiązkowi podatkowemu w ........... ze względu na moje miejsce zamieszkania".

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy podczas przelewu pieniędzy z Velo Banku na konto Raiffeisen Digital Bank - wybieram jako zwykły krajowy przelew czy jako przelew zagraniczny?

  OdpowiedzUsuń
 12. Przypominam o konieczności rozliczenia się z Urzędem Skarbowym za 2023 rok. Jutro ostatni dzień. 🤓
  Niektórzy mocno się zdziwią co do tych rozliczeń. I to zarówno ci na działalności gospodarczej, jak i ci którzy takowej nie prowadzą. Dobrze że skorzystałem z usług biura rachunkowego. W "internetach" tylko lanie wody i żadnych konkretów.
  Dodam że łatwiej by było się rozliczać gdyby bank nie pobierał tych austriackich 25% i ci którzy to sobie załatwili, nie mają takiego problemu z samodzielnym rozliczeniem się.

  OdpowiedzUsuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Nie 700, a 800 zł za Konto Santander. Specjalnie dla Czytelników bloga Bankobranie!

Oto aktualna odsłona popularnej i sprawdzonej promocji konta w Santanderze. Wraz z nią świetna wiadomość.  Standardowo do wzięcia czekałyby ...