Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe na marzec 2024 roku

800 zł od Santandera600 zł od Millennium500 zł od ING7% + 300 zł od Pekao1200 zł za kartę Citi

1.03.2024

Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe na marzec 2024 roku

Oto najświeższe zestawienie pokazujące, gdzie można uzyskać najwyższe oprocentowanie.

Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe na marzec 2024 roku
Nadszedł marzec, więc czas sprawdzić najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. A dzieje się dużo - niekoniecznie tak, jakbyśmy chcieli, bo banki systematycznie obniżają oferowane stawki. Acz ciągle da się znaleźć dobre propozycje - nawet z siódemką na przodzie.


Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe na marzec 2024 roku


W pierwszej kolejności wymienić należy Bank Pekao, który przygotował 7% w skali roku na koncie oszczędnościowym, do 100 tys. zł, gwarantowane na 5 miesięcy (czyli dłużej, niż to bywa w tego typu promocjach serwowanych przez inne banki zazwyczaj na ok. 3 miesiące). Z propozycji skorzystać mogą nowi klienci, zakładający konto osobiste (które z kartą łatwo utrzymać za 0 zł, a do tego dochodzi jeszcze gwarantowana premia 200 zł), jak i obecni klienci (acz w tym przypadku możliwość skorzystania z oferty jest dość mocno obwarowana dodatkowymi warunkami). Aktualnie - co dziwić nie może - ta oferta cieszy się największym zainteresowaniem wśród Czytelników bloga, szukających najlepszego oprocentowania dla swych oszczędności.

W Nest Banku można uzyskać nawet ciut wyższe oprocentowanie, niż w Pekao, bo tu można znaleźć nawet 7,1% w skali roku. Tyle dostępne jest na Nest Lokacie Witaj, będącej powitalną propozycją dla osób zakładających - na szczęście bezwarunkowo darmowe - konto osobiste. Na Nest Lokatę Witaj można wpłacić do 25 tys. zł. Ponadto oprocentowanie 7,1% w skali roku dostępne jest na Nest Koncie Oszczędnościowym (NKO); przewidziane na 90 dni do kwoty 100 tys. zł. Na tę promocję załapać się mogą osoby, które po raz pierwszy zakładają NKO. Uzyskanie podwyższonego oprocentowania wymaga spełnienia jednak dodatkowych warunków (zapewnienia wpływów i wykazania się aktywnością w płaceniu kartą). O szczegółach oferty Nest Banku piszę tutaj (a dodam, że też można zgarnąć 100 zł za otwarcie konta).

Do grona banków oferujących oprocentowanie z siódemką na przodzie należy też VeloBank, gdzie okrągłe 7% dostępne jest na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym (EKO). Taka stawka dostępna jest dla nowych klientów (do 50 tys. zł), a obecni klienci - pod warunkiem ulokowania nowych środków - mogą uzyskać 6,5% w skali roku do 300 tys. zł. W obydwu przypadkach ta promocyjna stawka obowiązuje przez 3 miesiące. EKO jest niezmiennie jednym z nielicznych rachunków oszczędnościowych dających podwyższone oprocentowanie bez konieczności posiadania konta osobistego (aczkolwiek jego otwarcie warto rozważyć, bo do wzięcia czekają gwarantowane bonusy do 650 zł).

Od dziś 7% w skali roku ofertuje też Alior Bank - na taką stawkę (na 4 miesiące; do 100 tys. zł) na Koncie Mega Oszczędnościowym liczyć mogą osoby zakładające Konto Jakże Osobistym (z którym dodatkowo do zgarnięcia jest 500 zł premii).

Z kolei w Banku Millennium 7% w skali roku pozwala zyskać 3-miesięczny depozyt (do 25 tys. zł), będący jedną z nagród do wyboru w programie poleceń konta tego banku (z nagrody skorzystać mogą i polecający, i polecani). Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

I to tyle jeśli chodzi o absolutną czołówkę, czyli lokaty i konta oszczędnościowe na marzec 2024 roku z oprocentowaniem wynoszącym min. 7%. Nim przejdę do kolejnych bankowych propozycji (już z niższymi stawkami), przypomnę o niezawodnym sposobie trzymania ręki na pulsie, jeśli chodzi o oferty dla oszczędzających - a czasem pojawiają się dostępne jedynie przez krótki okres promocje, jak niedawne 7,1% na rachunku oszczędnościowym w Citibanku. Jeśli chcesz być na bieżąco, skorzystaj z bezpłatnego newslettera dla Czytelników bloga Bankobranie:


Lokaty i konta oszczędnościowe z oprocentowaniem od 6% na marzec 2024


Między 7% w wyżej wymienionych bankach, a kolejnymi propozycjami niestety pojawia się przepaść. Następny jest bowiem dopiero mBank, który daje 6,5% w skali roku. Takie oprocentowanie uzyskują osoby zakładające eKonto osobiste (z którym przytulić można też do 520 zł premii - w tym podlinkowanym wpisie prześwietlam też promocję oprocentowania na rachunku oszczędnościowym). Taka stawka dostępna jest do 50 tys. zł w miesiącu otwarcia rachunku i przez 3 kolejne miesiące kalendarzowe.

6,5% dostępne jest co prawda jeszcze w Citibanku (na 6 miesięcy; do 200 tys. zł) w promocji dla otwierających Konto Citigold (z kategorii prestiżowych). Należy jednak mieć na względzie, że w celu uniknięcia miesięcznej opłaty za prowadzenie konta (wynoszącej aż 230 zł), trzeba w tym banku utrzymywać średnie miesięczne saldo min. 400 tys. zł. I o ile jeszcze na 3 miesiące można znaleźć promocyjną lokatę (również w pakiecie nagród powitalnych) z oproc. 6,1% w skali roku (do 250 tys. zł), to już na kolejne 3 miesiące może być ciężko o takie oprocentowanie (a w jakiś sposób "drugie" 200 tys. zł - oprócz tego, co na lokacie 6,5% - trzeba by utrzymać, żeby nie płacić za konto).

Bank Millennium w obecnej edycji promocji (dostępnej do 8.03.2024 r.) oprocentowania dla nowych środków na Koncie Oszczędnościowym Profit przygotował 6,25% w skali roku (do 100 tys. zł; gwarantowane na 91 dni). Skorzystać mogą zarówno nowi, jak i obecni klienci - warunki do spełnienia są dwa: posiadanie konta osobistego (jeśli go jeszcze nie masz, sprawdź jak zgarnąć 500 zł premii) + wpłata nowych środków.

Z grupy banków oferujących okrągłe 6% dla oszczędzających, od wczoraj wychylił się Raiffeisen Digital Bank, który podniósł stawkę o 0,1 punktu procentowego. Teraz w tym banku na rachunku oszczędnościowym można uzyskać 6,1% w skali roku, do 200 tys. zł, gwarantowane do 30.03.2024 r. - co uznać należy za plus oferty, takie warunki obowiązują nie tylko dla nowych, ale też i dla obecnych klientów (już bez konieczności spełniania jakichkolwiek dodatkowych warunków poza posiadaniem - i tak bezwarunkowo darmowego - konta osobistego).

ING Bank Śląski 6% w skali roku na 3 miesiące daje na dwóch kontach oszczędnościowych (tu jednak ważna uwaga: na promocje załapać się można jedynie do 12.03.2024 r.). Na tle wszystkich wyżej wymienianych lokat i kont oszczędnościowym z promocyjnym oprocentowaniem, to ta propozycja wypada najlepiej, jeśli chodzi o sumę środków, jakie można ulokować. Taką stawkę da się bowiem zaklepać nawet do 399 999,99 zł. Przy okazji przypomnę, że na otwierających konto osobiste w tym banku, czeka gwarantowana premia 500 zł - to 2 razy więcej, niż poprzedniej edycji.

Ostatnim z banków, w którym można znaleźć 6% w skali roku, jest Millennium. Taka stawka dostępna jest na 1-miesięcznej Lokacie Urodzinowej (jedynie do 10 tys. zł), która jest prezentem banku dla klientów obchodzących urodziny.

Co dalej? Pozostałe najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe z oprocentowaniem już poniżej 6%


W tym gronie najlepsza lokata dostępna jest w Toyota Banku, który daje 5,9% w skali roku na 3-miesięcznej oraz 5,8% na 6-miesięcznej Lokacie Plus (wymagane jest konto osobiste; na pojedynczy depozyt można wpłacić do 40 tys. zł, ale każdy klient może założyć 10 lokat tego typu, więc w sumie da się ulokować do 400 tys. zł). Tu też pod uwagę można wziąć Indeksowane Konto Oszczędnościowe (acz ze zmiennym oprocentowaniem, gdyż jest ono uzależnione od stawki WIBOR 3M), obecnie zapewniające 5,87% w skali roku

VeloBank na 3-miesięcznej lokacie na nowe środki przygotował 5,6% w skali roku (po obniżce stawki - w ostatnim czasie o 0,2 punktu procentowego). Tu nie trzeba posiadać, ani zakładać konta osobistego, ale wymagane jest wpłacenie nowych środków (promocyjną stawkę można uzyskać maksymalnie do 150 tys. zł). 

W pozostałych bankach lokaty i konta oszczędnościowe dają już nie więcej, niż 5,5% w skali roku. Takie oferty banków znajdziesz w aktualizowanych na bieżąco zestawieniach:


Przydatne informacje


Powyższy wpis przedstawia najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe z najwyższym oprocentowaniem w bankach w Polsce według stanu obowiązującego na 1.03.2024 r. Oferty banków jednak często się zmieniają - w celu sprawdzenia aktualnych parametrów, zachęcam do przeglądania wyżej podlinkowanych rankingów. 

Gdziekolwiek podaję oprocentowanie, to przedstawiam je w ujęciu rocznym. Pod uwagę biorę wyłącznie lokaty ze stałym oprocentowaniem (co zapewnia niezmienność stawki przez okres umowy depozytu) lub - w przypadku kont oszczędnościowych - z gwarancją oprocentowania przez określony czas.

Jeśli dopiero zaczynasz oszczędzać pieniądze i myślisz o lokatach i/lub kontach oszczędnościowych, a pojawiają się przy tym pytania, koniecznie sprawdź me wpisy poradnikowe, z których dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o lokatach bankowych oraz o kontach oszczędnościowych. W tych wpisach znajdziesz objaśnienia, porady, wskazówki oraz prosty w obsłudze kalkulator odsetek, który pozwoli Ci wyliczyć spodziewany zysk.

No i na koniec jeszcze jedna kwestia. Choć ostatnia, to nie znaczy, że najmniej ważna - bezpieczeństwo środków. Na blogu Bankobranie skupiam się wyłącznie na tym, co pewne i gwarantowane, więc pod uwagę biorą wyłącznie te oferty, które podlegają pod bankowy system gwarancji depozytów. W każdym przypadku obowiązuje więc 100-procentowa ochrona środków do kwoty nieprzekraczającej równowartości 100 tys. euro, którą w większości przypadków zapewnia przede wszystkim polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny (w podlinkowanym wpisie przeczytasz o szczegółach gwarancji i ich zakresie). Wyjątkiem jest tu jedynie Raiffeisen Digital Bank, w których ochronę środków zapewnia austriacki odpowiednik BFG.


Bądź na bieżąco z bankowymi promocjami:  na X (daw. Twitter) i polub na Facebooku:


49 komentarzy:

 1. Co się tyczy Raiffeisen Digital banku, to umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Austrią wyraźnie dopuszcza możliwość zapłaty dodatkowych odsetek w Polsce, mimo, że fiskus austriacki pobrał już 25%. Kto chce korzystać z tego konta, będzie musiał iść do dobrego doradcy podatkowego i zapewne zabuli więcej za poradę, niż otrzymał odsetek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopuszcza jeśli jest różnica w wysokości na niekorzyść fiskusa kraju rezydencji. Tak jest np. z podatkami od dywidend zagranicznych spółek gdy podatek u źródła wynosi 15% to w Polsce dopłaca się 4%. Bo nasz podatek Belki to 19%. Ale w relacji z Austrią taka sytuacja nie występuje bo tam jest wyższy podatek niż w Polsce. Nie ma więc dopłat.

   Usuń
  2. Temat opodatkowania z tego à la banku był tu poruszany w specjalnym wpisie. Niestety, dotyczyło to tylko premii za założenie konta, jednak nawet w tym przypadku temat został poruszony w sposób bardzo ogólny, a więc tak naprawdę jak ktoś nie chce mieć problemów to i tak musi się udać do jakiegoś biura rachunkowego. Dlaczego? Ponieważ w całym tym wpisie zabrakło tego co najważniejsze, mianowicie podania konkretów w razie konfrontacji z Urzędem Skarbowym po samodzielnym rozliczeniu (tak jak np. ma to miejsce w wpisie w odniesieniu do nagród z Citibanku). Zaznaczam że samodzielne rozliczenie nie jest tu problemem - i nie o tym tu mowa - tylko to co może nastąpić po nim.

   Nie rozumiem więc dlaczego w ogóle promuje się tutaj oszczędzanie w RDB a np. nie ma ani jednego wpisu w odniesieniu do kilku banków nawet z bardzo dobrym oprocentowaniem, gdzie zwykły Kowalski nie musi nic robić a tym bardziej narażać się na jakieś problemy z Urzędami Skarbowymi. Przecież nie musi nawet szukać jakichkolwiek kont w jakimś austriackim tworze z tak niedostosowanymi dla niego regulacjami prawnymi. Czyż nie?

   Usuń
  3. Kwestia opodatkowania odsetek wyczerpująco jest opisana przez bank.

   Usuń
  4. Nigdy nie wchodzę do wody, zanim nie sprawdzę jej temperatury. Współczuję ludziom, którzy założyli u nich lokaty.

   Usuń
 2. Co Velo aktualnie oferuje na zatrzymanie przy przelewie do innego banku? Ktoś ostatnio sprawdzał?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poniżej 6%.

   Usuń
  2. 6% do wyboru na 2 lub 4 miesiące.

   Usuń
  3. Jak się nie ma aktywnej promocji na EKO to dają również trzecią opcję, konto oszcz. 6% do 400.000 zł na 3 m-ce.

   Usuń
  4. Mi dali tylko 5.4 %

   Usuń
  5. 5 marca 5,6% , 5.8%

   Usuń
  6. Dzisiaj u mnie 5,4% na 2 albo 4 m-ce do wyboru. Przelew 45k do ING.

   Usuń
  7. 12 marca dali mi opcje 4m-ce na 6% lub 2m-ce na 6% albo jeszcze była 3 opcja ale nie pamiętam chyba ta co ktoś wyżej wymienił czyli konto oszczędnościowe na 6%

   Usuń
 3. Pekao, PKO, Alior, ING, Millennium, Citi i jeszcze jeden bank - którego nazwy celowo nie chcę tu wymieniać - to 5,80% na 2 lub 4 miesiące.
  Do innych banków nie próbowałem bo chyba nie ma to sensu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można liczyć na negocjacje z pekao będac stałym klientem na % na oszczędnościowym?

   Usuń
  2. 2% wyjściowe. Ile chcesz wynegocjować?! 0,5 p.p.?? Daj sobie spokój z jakimikolwiek negocjacjami jak masz tyle promocji wokół.

   Usuń
 4. U mnie było 5,6 % z Velo do innych kilku banków - spr. na koniec lutego

  OdpowiedzUsuń
 5. Autor pominął Volkswagen bank gdzie oprocentowanie lokaty 3 i 6 miesięcznej wynosi 6,5 procent i to z bardzo dużym limitem( do 2 mln)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jaki podatek od odsetek się płaci, czy aby nie niemiecki 25%? W sytuacji niezłożenia oświadczenia o rezydencji w Polsce.

   Usuń
  2. Podobno austriacki

   Usuń
  3. Austriacki to w Raiffeisen Digital banku.
   W Volkswagen Bank GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce jest polski 19%

   Usuń
 6. Dzisiaj Alior wjechał z ofertą 7%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alior tylko dla nowych klientów. Dla obecnych marne 4,5%. Czas zamknąć konto tam.

   Usuń
  2. Anonimowy1 marca 2024 17:50
   ale to masz w artykule.

   Usuń
  3. Ja w Aliorze na pewno nie zamknę (Konto Wyższej Jakości) - nawet przelewy Sorbnet za darmo (nie wspominając o Express Elixir, BlueMedia). Ale do "bankobrań" i oszczędzania zdecydowanie wolę inne banki.

   Usuń
 7. A propos Raiffeisen. Przejrzałem uważnie wszystkie pity i nigdzie nie ma pozycji odnoszącej się do odsetek z kont zagranicznych a z drugiej strony słynny mail z tego banku 1 marca 2024 nakazuje wykazać to w polskim zeznaniu rocznym. Jeśli myślicie, że to PIT 38, to jesteście w błędzie. Bez płacenia doradcy podatkowemu (więcej niż zarobiono na odsetkach) nie obejdzie się. Panie blogotwórco ! Nigdy więcej nie pisz o takich ofertach, chyba, że w formie ostrzeżenia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wjechał CA z lokatą powitalną dla nowych 8% na 180 dni do kwoty 25000 zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy takiej kwocie nie warto. Typowy wabik. A do tego jeszcze pełno warunków i haczyków. Coś przegapisz to nici z 8%. Piękny obrazek dla tego banku.

   Usuń
 9. Ile dawaj w Millenium jak chcą zatrzymać klienta ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pt czyściłem konto Profit pod kolejną edycję. Było 5,5% na 3 mies.

   Usuń
 10. Zastanawia mnie jak żąglujecie swoimi oszczędnościami? Opiszcie proszę sprawdzone metody. Mam teraz 7 proc w velo do początków maja. Gdzie założyć kolejne konto oszczędnosciwe, żeby w maju przelać tam środki? Oferta velo jest odnawialna tzn z początkiem lipca będę mogła tam wrócić na 6,5 proc. prawdopodobnie. Jakie jeszcze banki proponują odnawialne oszczędnościówki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przerzucam między Velo i Millenium. Raz w jednym 3 miesiące, a potem w drugim. Zawsze mi się łapie na kolejne edycje bo takie 3-miesięczne przerwy są wystarczające.

   Usuń
  2. Ja kiedyś robiłem to w parze Velo i Alior ale niestety Alior wymigał się z tej gry bo teraz dla nowych środków mają już tylko 4,5%. Aktualnie kasę trzymam w Raiffeisenie i czekam na nową edycję Velo.

   Usuń
 11. 4,5% na koncie oszcz. Select w Santander do 100k z oproc. do 29.06.2024, czasem przystąpienia do oferty do 31.05.2024. Może nie jakaś super oferta, ale jak ktoś patrzy tylko na polski BFG i ma dużo kasy do włożenia to może się zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 4,5%? To nie jest godne zainteresowania. Aktualnie najdroższa lokata daje 8%, a na kontach można ulokować na 7%, choćby w nieszczęsnym aliorze

   Usuń
  2. Poniżej 6% nie zwracam nawet uwagi.

   Usuń
 12. Nowość w Raiffeisen. 6,1% na lokacie do wyboru na 3/6/12 miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Od dziś nowa tabela oprocentowania w Toyota Bank.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za cynk. Zaktualizowałem w rankingu lokat.

   Usuń
  2. Niestety są to zmiany na gorsze 😳

   Usuń
 14. Od 1. czerwca BOŚ wprowadzi zmiany regulaminu oraz TOiP.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie tylko w bankach podwyżki. Od 01.04.2024 również na Poczcie Polskiej, m.in. listy zwykle i polecone.

  OdpowiedzUsuń
 16. A w Aion Banku od 1-go kwietnia bez zmian 5,6%. Myślałem że coś zmienią gdy nawet Santander dał już 6% a w Citi jest 7,1%. Niestety do końca maja zostaje 5,6

  OdpowiedzUsuń
 17. Zwolnienie oszczędności z podatku Belki. Ministerstwo Finansów tłumaczy szczegóły - poczytajcie, co wymyślili, info. z dziś.

  OdpowiedzUsuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Nie 700, a 800 zł za Konto Santander. Specjalnie dla Czytelników bloga Bankobranie!

Oto aktualna odsłona popularnej i sprawdzonej promocji konta w Santanderze. Wraz z nią świetna wiadomość.  Standardowo do wzięcia czekałyby ...