Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Podwyżka oprocentowania w Raiffeisen Digital Banku: 6,1% na rachunku oszczędnościowym (do 200 tys. zł)

720 zł od mBanku650 zł od VeloBanku ⭐ 600 zł od: Millennium i BNP Paribas ⭐ 500 zł od: ING i Santandera900 zł od Citi

29.02.2024

Podwyżka oprocentowania w Raiffeisen Digital Banku: 6,1% na rachunku oszczędnościowym (do 200 tys. zł)

Mocną stroną tego konta jest to, że promocyjne oprocentowanie obowiązuje dla nowych, jak i obecnych klientów.

Rachunek Oszczędnościowy Start w Raiffeisen Digital Banku: 6,1% do 200 tys. zł
A względem dotychczasowej oferty, stawka minimalnie wzrosła - teraz bank daje 6,1% w skali roku (niezmiennie do 200 tys. zł).

[Promocja zakończona. Sprawdź aktualnie najlepsze konta oszczędnościowe.]


Rachunek Oszczędnościowy Start w Raiffeisen Digital Banku: 6,1% do 200 tys. zł


Główne cechy konta oszczędnościowego w Raiffeisen Digital Banku to:

 • oprocentowanie: 6,1% w skali roku (będące sumą oprocentowania standardowego wynoszącego 2,9% oraz dodatkowego - w ramach promocji - 3,2% w skali roku);
 • maksymalna kwota objęta oprocentowaniem 6,1%: 200 000 zł;
 • okres obowiązywania promocyjnego oprocentowania: do 30.03.2024 r. (czyli do przedostatniego dnia marca);
 • kapitalizacja (czyli wypłata) odsetek: na koniec każdego miesiąca kalendarzowego (wyliczane za okres od ostatniego dnia poprzedniego miesiąca kalendarzowego do przedostatniego dnia miesiąca bieżącego).

Powyższe warunki przewidziane są zarówno dla osób, które dopiero założą konto w Raiffeisen Digital Banku, jak i dla tych osób, które już są jego klientami - nawet posiadając już Rachunek Oszczędnościowy Start (jest to więc pozytywny przykład potraktowania obecnych klientów bez obwarowywania oferty jakimiś dodatkowymi warunkami typu "wpłać nowe środki" itp.).

Z Rachunku Oszczędnościowego Start skorzystać mogą wyłącznie osoby, które posiadają (lub założą) konto osobiste w Raiffeisen Digital Banku (ten rachunek prowadzony jest za 0 zł bez warunków). Jego główne cechy to:
 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie (bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków);
 • 0 zł za krajowe przelewy Elixir PLN zlecane w bankowości elektronicznej;
 • 0 zł za kartę wirtualną Visa Gold wydawaną do konta (umożliwiającą wykonywanie płatności za pomocą Google Pay lub Apple Pay);
 • 0 zł za wypłatę gotówki z dowolnych bankomatów (ale wyłącznie tych z funkcją zbliżeniową).

By założyć konto osobiste w Raiffeisen Digital Banku, pobierz aplikację mobilną banku. Tylko za jej pośrednictwem odbywa się weryfikacja, zawarcie umowy i otwarcie konta, więc do założenia konta przejdź na urządzeniu mobilnym, na które pobierzesz aplikację.

Rachunek Oszczędnościowy Start otwierany i prowadzony jest za 0 zł bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków. Wszystkie przelewy z konta oszczędnościowego na własne konto osobiste w Raiffeisen Digital Bank realizowane są za 0 zł.

Umowa o Rachunek Oszczędnościowy Start zawierana jest na czas określony - do 30.04.2025 r. (przy czym bank może ją przedłużyć o dodatkowe 2 lata). Oczywiście jeśli Ty wcześniej postanowisz wypowiedzieć umowę, to też możesz to zrobić.

Podatek od odsetek


Standardowo banki podając oprocentowanie, przedstawiają stawkę brutto. Tak jest i tutaj, choć trzeba jeszcze liczyć się z podatkiem od zysków kapitałowych (od uzyskanych odsetek). Z racji tego, że Raiffeisen Digital Bank swą siedzibę ma w Austrii, to tu możliwe są dwa scenariusze:
 • (domyślny) bank potrącać będzie 25% podatku, bo tyle wynosi on w Austrii - Tobie pozostanie jedynie uwzględnienie tego w rocznym zeznaniu podatkowym przed polskim fiskusem (bez konieczności płacenia czegokolwiek); 
  Tym samym, zważywszy na wyższy podatek (25% wobec 19% w Polsce), oprocentowanie 6,1% na "austriackim" rachunku oszczędnościowym jest odpowiednikiem "polskiego" konta oszczędnościowego z oprocentowaniem 5,65% w skali roku. Innymi słowy: przy oprocentowaniu 6,1% i podatku 25% od zysków kapitałowych, odsetek netto ("na rękę") zostanie tyle samo, ile byłoby w przypadku konta oszczędnościowego z oproc. 5,65% w skali roku, ale podlegającego pod 19% podatku od zysków kapitałowych.
 • (optymalny) pozwalający uniknąć austriackiego podatku 25%. Tu zacytuję fragment z bankowych regulacji:
"Klienci, którzy nie mają rezydencji podatkowej lub zamieszkania w Austrii zgodnie z sekcją 1 Rozporządzenie o drugim miejscu zamieszkania [Zweitwohnsitzverordnung] (Austriacki Federalny Dziennik Ustaw II [BGBl. II] Nr. 528/2003) w Austrii, mogą ubiegać się o zwolnienie z austriackiego Podatku od Zysków Kapitałowych, dostarczając do Banku wystarczający dowód braku rezydencji w Austrii, jak określono na stronie internetowej Banku" 
W tym przypadku koniecznym jest przedstawienie certyfikatu rezydencji (zaświadczenia wystawianego przez Urząd Skarbowy) - zainteresowanych odsyłam do podlinkowanego na końcu niniejszego wpisu dokumentu: "Informacja dotycząca podatku od zysków kapitałowych" (takie zaświadczenie w wygodny sposób i bezpłatnie można uzyskać w e-Urzędzie Skarbowym na podatki.gov.pl - uzyskany dokument wystarczy wówczas przesłać do Raiffeisen Digital Banku, np. mailem). 

Zwolnienie z płacenia austriackiego podatku, nie zwalnia z konieczności (samodzielnego) rozliczenia się z podatku od zysków kapitałowych w Polsce (czyli zapłacenia 19% podatku w Polsce).

 

System gwarancji depozytów


Ochronę środków zgromadzonych na rachunkach Raiffeisen Digital Banku zapewnia Österreichische Raiffeisen-Sicherungseinrichtung eGen., czyli austriacki odpowiednik (polskiego) Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - jako że Austria jest członkiem Unii Europejskiej, to jak w całej Unii obowiązuje gwarancja 100% środków do kwoty nieprzekraczającej równowartości 100 tys. euro. W przypadku niewypłacalności, środki klienta są zwracane w ciągu 7 dni roboczych (a więc tak samo, jak w Polsce). 

📚 Przydatne dokumenty:

37 komentarzy:

 1. Zaczynają mi się coraz bardziej podobać. Oby utrzymywali taki poziom dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyli przy 200000/30 dni strata 60,16 zł i samodzielne rozliczanie się z naszym Urzędem Skarbowym (nie płacąc już nic ale rozliczyć i tak się trzeba) albo najpierw załatwić zwolnienie z austriackiego Podatku od Zysków Kapitałowych i potem jeszcze samodzielnie rozliczać się z naszym US.

  Inaczej mówiąc; wyrabianie tego paszportu, absolutnie nie jest warte zachodu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żadnego zachodu. Mi to zajęło góra 10 minut. Włącznie z przesłaniem certyfikatu do Raiffeisena.

   Usuń
 3. Jak można ogarnąć taki certyfikat żeby nie płacić tego austriackiego podatku i później zapłacić tylko polski 19%?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "takie zaświadczenie w wygodny sposób i bezpłatnie można uzyskać w e-Urzędzie Skarbowym na podatki.gov.pl - uzyskany dokument wystarczy wówczas przesłać do Raiffeisen Digital Banku, np. mailem"
   to wszystko, co potrzeba.

   Usuń
 4. Nie ma mowy, żeby narażać się na tak skomplikowane i uciążliwe jakieś procedury, podatki, lub zabawy w formularze czy US. Niech otworzą placówkę w Polsce tak jak inni - wtedy mogę korzystać z ich banku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strach ma wielkie oczy. Dramatyzowanie podczas gdy to błahostka.

   Usuń
  2. Raz i nigdy więcej... Mimo, że skorzystałem z poprzedniego, tego promocyjnego na bodajże 8,1%. Najdziwniejsze praktyki w obsłudze: konto na PKO ale NIE ONLINE! Myślałem, że wewnątrzbankowe przelewy czyli konto IKO <-> Raiffeisen będzie w miarę szybko. W piątek po południu przelew dotarł w poniedziałkowe południe do R. No i ten podatek austriacki... Gdy się skończyła promocja to zaraz na początku stycznia wymówiłem i "nigdy więcej". Przelewy w ciągu dnia ze sporym opóźnieniem nie mające nic wspólnego z sesjami eliksir, po prostu w R. wszystko palcem pisane.

   Usuń
  3. @Adek124. Jak patrzysz na sesje przychodzące w PKO BP to one nie pokrywają się z sesjami przychodzącymi w RDB. Te drugie są przesunięte.

   Usuń
  4. To że rachunki prowadzone są w PKO to dziwić nie może. Jeśli RDB ma siedzibę w Austrii, to nie może mieć polskich numerów IBAN. Do rozliczeń posługuje się rachunkami banku w Polsce bo w przeciwnym wypadku trzeba by robić przelewy zagraniczne, a to tanie by nie było.

   To też widać przy przelewach przychodzących z RDB. Nadawcą nie jest Iksiński, ale Raiffeisen Dogital Bank AG. Świetny sposób na przelewy gdy w jakiejś promocji nie mogą być z kont indywidualnych ale firmowych.

   Usuń
  5. Anonimowy4 marca 2024 15:53
   Dzięki za ten tip. Faktycznie. Przyda się :)

   Usuń
 5. Zresztą nie chciałem przynudzać pisząc, że nigdy więcej. W każdym razie złożyłem skargę do KNF i rzecznika gdyż R. odrzucił mi zwykły przelew z innego banku, odrzucenie szło przez TYDZIEŃ, na kwotę ok. 100 zł. podczas gdy kilka dni wcześniej identyczny przelew przyjął. Kto pobędzie z R. ten być może dojdzie do podobnej konkluzji, "raz i nigdy wiecej".

  OdpowiedzUsuń
 6. Volkswagen Bank daje lokatę na 6,5% na 90-179 dni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko nie to coś. Przerabiałem z nimi "współpracę". To urąga jakimś standardom, które są dobrze znane z banków. A już byłem/jestem klientem większości które działają w PL.

   Usuń
 7. Ale jakieś konkrety? Co się stało? 6,5% to obecnie bardzo dobra oferta.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeżeli tu ktoś mówi że Raiffeisen Digital Bank jest ok, to tylko dlatego, że znajduje się w tej grupie która nie miała jeszcze jakiejś przygody z tym bankiem.
  Liczycie na to, że wasze przelewy będą dochodzić na konto w tym banku tak jak w innych bankach? To się przeliczycie.
  Liczycie na to, że będziecie mieć dostęp do konta i do zgromadzonych środków? I tu pomyłka.
  Opisywanie tego co i jak mija się z celem bo i tak zdecydowana większość nie zwraca na to uwagi. Ot, taka natura hazardzisty. U mnie też wszystko działało do pewnego momentu. Dziwny to twór pod wieloma względami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dlaczego ten komentarz jest pod informacją o 6,5% w Volkswagen Banku?

   Usuń
 9. W życiu już nie skorzystam z tego pseudo banku. Kontakt tragiczny, pisanie z botem, odpowiedzi na jedno kopyto, nie wywiązywanie się z regulaminowych terminów, zapisów, no i nic sobie z tego nikt nie robi, a co zrobisz bootowi. Szajcfaizen NIGDY WIĘCEJ choćby mi i 2000 chcieli dać, szkoda nerwów.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy po skorzystaniu z konta oszczednosciowego raiffaisen wysyla jakiegos pita? Jaki PIT zlozyc do US? W ktore miejsca wpisac zysk i podatek w pit? Czy ktos z Was to juz robil?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie wysyła. Wszystko co potrzebne masz w historii konta oszczędnościowego.

   Usuń
 11. Cześć. Ktoś podpowie więcej szczegółów, jak to zrobić: "Tobie pozostanie jedynie uwzględnienie tego w rocznym zeznaniu podatkowym przed polskim fiskusem (bez konieczności płacenia czegokolwiek);"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także chciałbym się dowiedzieć, ponieważ pierwszy raz będę coś takiego robił. Mr. Złotówa pomożesz? Może jakiś mini poradnik na blogu, ponieważ myślę, że takich osób jest więcej.

   Usuń
  2. Sam jeszcze się nie rozliczałem - wierzę w biuro rachunkowe, do którego przekazałem swe dokumenty. W tym temacie brak mi kompetencji i uprawnień, by doradzać.

   Usuń
  3. @Mr. Złotówa i jak tam wiesz coś więcej na temat gdzie to wykazać w zeznaniu?

   Usuń
 12. Bank dramat! ROR powinien zostać zamknięty po okresie wypowiedzenia 19 lutego, do dziś konto mam aktywne. Bank informuję że występują opóźnienia w realizacji zleceń...... hit.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaki bank takie standardy.
   Jest cała masa różnych problemów z Raiffeisen Digital Bankiem. Pytanie tylko gdzie się udać i jakie kroki przedsięwziąć w problemach z Raiffeisen Digital Bankiem? Czyż nie aż jedynie tylko na koniec świata, czyli do Austrii?
   W przypadku - powiedzmy to otwarcie - normalnych banków, po reklamacji i niewywiązaniu się przez bank z ustalonych zobowiązań, można udać się do miejskiego lub powiatowego rzecznika praw konsumentów, do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do arbitra bankowego, do Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego... i to jeszcze nie koniec możliwości jakie mamy w dochodzeniu swoich praw. Co zrobić w przypadku tego dziwnego tworu zwanego Raiffeisen Digital Bankiem? I pytanie zasadnicze; jak to jest możliwe że coś takiego w ogóle może funkcjonować i kto to coś dopuścił do funkcjonowania w Polsce nie chroniąc własnych obywateli?
   Gdyby wielu z poszkodowanych wiedziało że to coś będzie generować takie problemy, to w życiu by się nie zdecydowało na wchodzenie w jakiekolwiek związki z tym czymś.

   Usuń
  2. Mam dokładnie to samo, też nie mogę zamknąć konta.

   Usuń
 13. Wiadomo co będzie po 30.03???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Póki co bank nie komunikował o (ewentualnej) ofercie obowiązującej od 31.03.

   Usuń
 14. Czy coś wiadomo co dalej z oprocentowaniem?

  OdpowiedzUsuń
 15. Drogi Kliencie,

  Chcielibyśmy poinformować, że od dnia 31 marca 2024 do 29 czerwca 2024 roku (Okres Promocji) obowiązywać będzie nowa promocja dotycząca oszczędności na Twoim Koncie Oszczędnościowym Start.

  W ramach tej promocji, odsetki będą naliczane w wysokości 5% rocznie w Okresie Promocji dla środków na Koncie Oszczędnościowym Start do kwoty 200 000 zł.

  OdpowiedzUsuń
 16. Właśnie przysłali maila. Od niedzieli obniżka do 5%

  OdpowiedzUsuń
 17. Mail sprzed chwili:

  Chcielibyśmy poinformować, że od dnia 31 marca 2024 do 29 czerwca 2024 roku (Okres Promocji) obowiązywać będzie nowa promocja dotycząca oszczędności na Twoim Koncie Oszczędnościowym Start.

  W ramach tej promocji, odsetki będą naliczane w wysokości 5% rocznie w Okresie Promocji dla środków na Koncie Oszczędnościowym Start do kwoty 200 000 zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Super oferta!

   Usuń
  2. Dzisiaj rano przelałem kasę. To była dobra decyzja.

   Usuń
  3. Dobrze sobie to rozkminili. Kto zostawił kasę to do wtorku będzie miał 5%.

   Usuń
  4. Kto został z kasą to 31-go może założyć lokatę. Ciągle 6,1%

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Odbierz gwarantowane 600 zł w bonusach za konto w BNP Paribas w promocji "Giga premia"

Oto najnowsza promocja z kontem osobistym w BNP Paribas. Z wyższą wartością nagród! W skład pakietu gwarantowanych nagród powitalnych wchodz...