Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: mBank: zmiana opłat i prowizji od 3. kwietnia 2024 roku

800 zł od Santandera610 zł od BNP Paribas600 zł od Millennium7% + 300 zł od Pekao1200 zł za kartę Citi

5.02.2024

mBank: zmiana opłat i prowizji od 3. kwietnia 2024 roku

Szczególnie czujnymi muszą być osoby, które wypłacają gotówkę z bankomatów.

mBank: zmiana opłat i prowizji od 3. kwietnia 2024 roku
mBank zapowiedział i podwyżki opłat, i podwyższenie kwoty minimalnej, od której bez prowizji można wypłacać kasę, i jeszcze ogranicza sieć bankomatów, z których da się korzystać bez prowizji.

To kolejny wpis w ostatnim czasie, w którym donoszę o zapowiadanej nowej taryfie prowizji i opłat - zaledwie tydzień temu była mowa o zmianach w BNP Paribas. Teraz przyszła kolej na mBank.

mBank: zmiana opłat i prowizji od 3. kwietnia 2024 roku


Zmiany obejmą posiadaczy większości kont osobistych prowadzonych przez mBank.

Dla eKonta osobistego, eKonta izzy od 13 roku życia, eKonta, eKonta mobilnego, eKonta dla młodych, eKonta standard wycofane zostaną bezpłatne wypłaty z bankomatów Euronet i Santander Banku - jeśli od 3.04.2024 r. zdecydujesz się podjąć gotówkę z urządzeń tych sieci, to za każdą wypłatę mBank policzy sobie 5 zł. 

Bezpłatne pozostaną wypłaty z bankomatów sieci PlanetCash oraz tych, które znajdują się w placówkach mBanku, ale tu też ważna uwaga - bank nie naliczy prowizji dopiero, gdy wypłacisz co najmniej 300 zł (dotąd ten limit wynosił min. 100 zł). 

Jeśli korzystasz z usługi darmowej wypłaty ze wszystkich bankomatów, która jest płatna (9 zł miesięcznie), to po zmianach za ten luksus przyjdzie płacić więcej - 18 zł miesięcznie. 

Posiadacze kart wydanych do eKonta osobistego liczyć się muszą ze wzrostem opłaty miesięcznej za kartę (z 7 do 10 zł), ale na szczęście niezmienione pozostały warunki zwolnienia z tej opłaty - wystarczy wykonywać płatności na sumę min. 350 zł miesięcznie.

W przypadku eKonta możliwości 13-24, eKonta m 21-24 lata od 3.04.2024 r. bezpłatne będą wypłaty z bankomatów od co najmniej 100 zł (od każdej drobniejszej wypłaty bank doliczy 2,5 zł prowizji).

Posiadacze mKonta Intensive (czyli konta z kategorii prestiżowych) muszą pamiętać, że od kwietnia zmieni się jeden z warunków, którego realizacja zwalnia z opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku. Chodzi tu o sumę wpływów - miesięcznie już nie wystarczy suma min. 7 000 zł, ale będzie trzeba zapewniać wpływy na sumę min. 10 000 zł. Drugi, alternatywny warunek (czyli utrzymanie sumy depozytów i inwestycji) pozostaje bez zmian (bank oczekuje łącznej kwoty min. 100 tys. zł). 

I tu również do 300 zł wzrośnie kwota minimalna bezpłatnej wypłaty w bankomatach w Polsce (od drobniejszych wypłat bank będzie naliczać 2,50 zł).

Zmiany obejmą też posiadaczy kont starszego typu - eKonta z darmowymi bankomatami, eKonta plus, eKonta m 25 lat i więcej, eKonta (z usługą Pakiet: Active, Classic, Intensive), mKonta Multi Active, mKonta Aquarius Classic, mKonta Aquarius orz mKonta Multi Comfort - głównie dotyczą podwyższenia minimalnej kwoty bezpłatnej wypłaty z bankomatów oraz podwyżek niektórych prowizji - szczegóły znajdziesz w wykazie zmian, do którego linkuję na końcu niniejszego wpisu.

Płatne wypłaty gotówki Blikiem

Nieco później, bo od 4.06.2024 r. mBank wprowadzi też opłatę za wypłaty Blikiem w bankomatach. Ta zmiana dotyczy posiadaczy wszystkich kont, a prowizja będzie wynosić tyle samo, co w przypadku wypłat kartą wydaną do konta.

Co zrobić, gdy zmiany Ci nie odpowiadają? 


W przypadku komunikowania o zmianach, dobrą praktyką jest jasne i czytelne zawarcie informacji o tym, co może zrobić klient, jeśli te zapowiedziane zmiany mu nie w smak. Wszak to święte prawo klienta, by korzystać z przysługujących mu przywilejów - a takim jest choćby możliwość wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym.

Osobiście ani w mailu, ani w wiadomości w bankowości internetowej (z zapowiedziami o nowej taryfie prowizji i opłat) takiej informacji nie znalazłem. Doszukać się jej można dopiero w jednym z załączonych dokumentów (pod tytułem "Szczegółowy wykaz zmian w Taryfie prowizji i opłat dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A."). To tam, na 33. stronie możemy się dowiedzieć, że:
"Jeśli nie akceptujesz zmian, które wchodzą w życie 3 kwietnia, możesz do 2 kwietnia 2024 r. zgłosić sprzeciw lub wypowiedzieć umowę. Nie poniesiesz za to opłat. Jeżeli: 
• zgłosisz sprzeciw, ale nie wypowiesz umowy, wygaśnie ona 2 kwietnia 2024 r., 
• wypowiesz umowę, rozwiąże się ona w dniu poinformowania Cię o zmianach, nie później jednak niż w dniu, w którym zmiany zostałyby zastosowane" 
"Jeśli nie akceptujesz zmian, które wchodzą w życie 4 czerwca możesz do 3 czerwca 2024 r. zgłosić sprzeciw lub wypowiedzieć umowę. Nie poniesiesz za to opłat. Jeżeli: 
• zgłosisz sprzeciw, ale nie wypowiesz umowy, wygaśnie ona 3 czerwca 2024 r., 
• wypowiesz umowę, rozwiąże się ona w dniu poinformowania Cię o zmianach, nie później jednak niż w dniu, w którym zmiany zostałyby zastosowane."


Gdy zdecydujesz się zamknąć konto w mBanku, to wiadomo, życie próżni nie znosi. Dobrze założyć gdzieś inne konto i przy tej okazji zyskać. A możliwości jest obecnie dużo. Wśród Czytelników bloga, w chwili obecnej największym zainteresowaniem cieszą się poniższe okazje do bankobrania:

Przydatne dokumenty:

14 komentarzy:

 1. Nie dosyć, że banki mają rekordowe zyski, to jeszcze na każdym kroku ściągają kase z klientów. Mbank co raz gorszy się robi, jak dla mnie od dawna numerem jeden jest Nest Bank

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przygotowują się na grosze czasy. Za obniżką stóp procentowych pójdzie spadek oprocentowania kredytów więc trzeba to odbić prowizjami i opłatami.

   Usuń
  2. To sponsorowany komentarz? Miałem konto w Nest Banku. Na każdym kroku problemy, to nie działa, tamto nie działa, obsługa tragiczna. Zamknąłem już dawno temu i nie żałuję.

   Usuń
 2. Czy dobrze rozumiem, że osoby z kredytem hipotecznym, do którego obowiązkowo wchodzi konto mIntensive, do momentu refinansowania kredytu - są skazane na kosmiczne prowizje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli w umowie kredytowej masz zapisany wymóg utrzymania konta to nic nie zrobisz.

   Usuń
  2. Suma wpływów 10k. Możesz sobie i tysiaka przegonić w tę i z powrotem. Ciesz się, że jest warunek zwalniający z opłaty.

   Usuń
 3. Nie ma co narzekać.
  Ja po prostu wypowiedziałem umowę i idę inna droga.

  OdpowiedzUsuń
 4. trzymam tam konto już tylko dla ubezpieczenia assistance auta niezależnie od auta, którym jeżdżę mam assistance. Czy znacie jakąś podobną alternatywę w banku ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Poszło wypowiedzenie umowy. Nie zależy im na kliencie? Będą „widywać” mnie tylko dla promocji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może potrwać długo bo to bank z najdłuższą karencją niestety :(

   Usuń
  2. W styczniu 2020 r. mieli promkę praktycznie bezkarencyjną, ale wówczas Commerzbank był o krok od sprzedaży mBąku :)

   Usuń
 6. "Od 16 lutego 2024 r. nie otworzysz Konta Inteligo


  Od 16 lutego 2024 r. nie otworzysz Konta Inteligo – indywidualnego, wspólnego i dla dziecka"

  Taki komunikat na stronie banku. Wiem że tu o mBanku ale wrzucam ciekawostkę. Inteligo miało być konkurencją dla mBanku. Teraz już właściwie jest wygaszane krok po kroku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda. Inteligo to było moje pierwsze konto założone w celu bankobrania. Pamiętam jak dziś. Płacili 100 zł.

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Nie 700, a 800 zł za Konto Santander. Specjalnie dla Czytelników bloga Bankobranie!

Oto aktualna odsłona popularnej i sprawdzonej promocji konta w Santanderze. Wraz z nią świetna wiadomość.  Standardowo do wzięcia czekałyby ...