Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe: marzec 2019 roku + ranking lokat

400 zł od Nest Banku650 zł od VeloBanku ⭐ 500 zł od: Citi, Millennium i Santandera1200 zł od Citi

1.03.2019

Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe: marzec 2019 roku + ranking lokat

Jak co miesiąc sprawdzam, gdzie kierować się po najkorzystniejsze oprocentowanie dla oszczędności.


Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe na marzec 2019 r.
Oprocentowanie w bankach znajduje się na historycznie niskich poziomach... Ale ciągle jednak można znaleźć okazje takie jak 4% na lokacie powitalnej, 3,4% na lokacie bez konta nawet dla dużych kwot i w praktyce dla wszystkich albo 3,5% na koncie oszczędnościowym.

Wielkimi krokami zbliża się już 4. rocznica ostatniej zmiany stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (co miało miejsce w marcu 2015 roku). Takiego bezruchu w tej kwestii nie było nigdy. A ileż w tym czasie było już prognoz ekonomistów i publicystów, że po ówczesnej fali cięć nastąpi wzrost oprocentowania. Później pojawiły się głosy o kolejnych cięciach (te przewidywania na szczęście jednak się nie spełniły). Obecnie sytuacja jest taka, że comiesięczny komunikat NBP o utrzymaniu stawek na niezmienionym poziomie na stałe już wpisał się w harmonogram publikacji na portalach ekonomicznych. Jednak mimo tego banki i tak robią swoje - zmiany są zauważalne.

Po kilku miesiącach stabilizacji ofert w większości banków lub dynamicznego wzrostu oprocentowania np. w Idea Banku czy Getin Banku (będącego efektem zamieszania przede wszystkim wokół tzw. "Afery KNF"), teraz przyszedł czas, gdy warto łapać jeszcze dostępne okazje. Choć Getin i Idea Bank w ostatnim czasie liderujące zestawieniom, coraz bardziej obniżają stawki, a inne banki w praktyce nie stanęły do wyścigu z nimi. W perspektywie coraz bardziej realnej fuzji tych banków (planowanej na drugie półrocze) jest wielce prawdopodobne, że o - ciągle jeszcze dostępnych - stawkach na poziomie 3,2-3,5% w skali roku bez jakiś szczególnych warunków do spełnienia, pozostanie wkrótce już tylko pomarzyć. Poniżej przedstawiam więc co obecnie najlepsze i z czego warto skorzystać.

Wpis zaczynam jednak od tradycyjnego przeglądu najlepszych stawek oprocentowania na lokatach w poszczególnych bankach.By uporządkować niniejszy - dość długi - wpis, niżej znajdziesz pogrupowanie na:
 • Promocyjne oprocentowanie + gwarantowany bonus
 • Promocyjne okazje 
  • Najlepsze lokaty bez konta osobistego
  • Lokaty z kontem osobistym
 • Lokaty mobilne
 • Najkorzystniejsze lokaty dla każdego
  • Lokaty krótkoterminowe
  • Lokaty długoterminowe
 • Najlepsze konta oszczędnościowe


Promocyjne oprocentowanie + gwarantowany bonus 


Na dobry początek promocje, dzięki którym można zyskać podwójnie. Do wzięcia są bowiem nie tylko odsetki z tytułu promocyjnego oprocentowania, ale również gwarantowane bonusy pieniężne na start. W ten sposób zyskać można dodatkowo przy okazji tego, co i tak zrobiłoby się dla skorzystania z oferty dla oszczędzających.

2,7% do 100 000 zł + premia 200 zł


Bank Millennium niezawodnie odpalił nową edycję promocji oprocentowania na koncie oszczędnościowym, ale jest też i dostępna promocja konta osobistego (które i tak trzeba posiadać lub założyć, by załapać się na wyższą stawkę dla oszczędności). Kto teraz zdecyduje się stać klientem Banku Millennium i założy Konto 360° lub 360° Student, ten w prosty sposób może zgarnąć gwarantowany bonus pieniężny w wysokości 200 zł. A odsetki od oszczędności naliczone zostaną według stawki 2,7% w skali roku - promocja obowiązuje dla kwoty do 100 000 zł i przez okres 92 dni, ale w całkiem prosty sposób można łapać się na kolejne edycje tej promocji. Sprawdź wpis: premia 200 zł za konto osobiste + 2,7% na koncie oszczędnościowym.

3% do 50 000 zł + zwroty do 150 zł


Kolejna propozycja pochodzi od T-Mobie Usługi Bankowe, czyli banku będącego owocem współpracy telekomu z Alior Bankiem. By skorzystać z tej oferty, nie trzeba posiadać telefonu w T-Mobile, a przeszkodą nie jest posiadanie konta w Alior Banku. Promocje w banku są dwie. Jedna to oprocentowanie 3% na koncie oszczędnościowym, obowiązujące przez 3 miesiące dla kwoty do 50 000 zł. Z kolei z kontem osobistym, które przy tej okazji należy założyć, do zgarnięcia są zwroty za płatności (łącznie do 150 zł, jeśli zdecydujesz się na Konto Premium). Sprawdź promocję: konto oszczędnościowe 3% w T-Mobile Usługi Bankowe + zwroty do 150 zł z Kontem Premium.


Promocyjne okazje na marzec 2019 roku


Nie ma co ukrywać, że najlepiej oprocentowanymi lokatami zazwyczaj są lokaty powitalne dla nowych klientów (choć jest kilka wyjątków, o których piszę nieco niżej w części zatytułowanej "Najkorzystniejsze lokaty dla każdego"). Właśnie o takich najlepiej oprocentowanych depozytach piszę w tej części. Wymogi wobec klientów są bardzo różne - czasem trzeba być bezwzględnie nowym klientem, który dotąd nie miał nic do czynienia z danym bankiem, ale są też i propozycje dla klientów powracających. Niektóre z lokat nie wymagają korzystania z jakiegokolwiek dodatkowego produktu, ale czasem założenie konta jest niezbędne (choć bywa, że takie konto może być bez warunków darmowe, więc jego posiadanie nie będzie odczuwalne). Szczegóły poniżej.

Najlepsze lokaty bez konta osobistego


Po wielu miesiącach (a właściwie można stwierdzić, że po wielu latach) w tej grupie lokat zmienił się lider!

Idea Bank po wycofaniu z oferty powitalnej Lokaty Hit (na której zresztą ostatnio systematycznie obniżał oprocentowanie) postanowił przywrócić Lokatę Happy. Obecnie bank ten ponownie oferuje stawkę 4% w skali roku na okres 3 miesięcy (do 20 000 zł), ale wprowadził jedną korzystną zmianę. Lokatę można zerwać w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Z Lokaty Happy skorzystać mogą wyłącznie nowi klienci Idea Banku, którzy dotąd nigdy nie korzystali, ani nawet nie wnioskowali o jakikolwiek produkt tego banku.

W BGŻ Optima dostępna jest 3-miesięczna Lokata Bezkarna ze stawką 3,5% w skali roku dla kwoty od 1 000 do 20 000 zł. Z propozycji skorzystać mogą zarówno nowi, jak i powracający klienci (wystarczy 12-miesięczny rozbrat z tym bankiem; jeśli w tym okresie nie było Ci dane posiadać jakichkolwiek produktów BGŻ Optima, to teraz możesz założyć Lokatę Bezkarną; do skorzystania z niej przeszkodą nie jest posiadanie jakichkolwiek produktów w BGŻ BNP Paribas - w tym przypadku traktowany jest jako odrębny bank). Wraz z lokatą w BGŻ Optima otwierane jest konto oszczędnościowe, ale to bez warunków darmowy rachunek, który przede wszystkim służy obsłudze lokaty (zamkniesz go online). To lokata, którą również możesz zerwać w dowolnym momencie bez utraty odsetek. W takiej sytuacji otrzymasz więc nie tylko wpłacony kapitał, ale też odsetki za faktyczny okres utrzymywania depozytu, naliczony według umownej stawki oprocentowania (3,5% w skali roku).

Kolejna promocyjna lokata powitalna bez konta znajduje się w ofercie BOŚ Banku. 3-miesięczna e-Lokata na Plusie daje możliwość ulokowania do 100 000 zł z oprocentowaniem na poziomie 2,5% w skali roku.

Lokaty z kontem osobistym


Oprocentowanie na poziomie 4% w skali roku znaleźć można w Nest Banku. To obecnie najlepsza lokata powitalna z kontem osobistym, na której zdeponować można do 10 000 zł na okres 3 lub nawet 6 miesięcy (by promocyjną stawkę zapewnić sobie na dłuższy okres, trzeba dodatkowo zapewnić odpowiednie wpływy na konto - więcej na ten temat piszę tutaj). Konto osobiste w Nest Banku otwierane i prowadzone jest za 0 zł bez warunków.

Także 4% w skali roku (aczkolwiek w tym przypadku to średnie oprocentowanie: od 3% w pierwszym miesiącu, przez 4% w drugim, po 5% w trzecim umownym miesiącu) daje Lokata na Start w Plus Banku. Jednak w tym przypadku by nic nie płacić za konto trzeba wykazać się aktywnością (zapewniać comiesięczne wpływy lub wykonywać płatności kartą wydaną do konta na określoną kwotę).

Również mBank ma w swej ofercie mLokatę na Wejście, na której przygotował oprocentowanie 3,5% w skali roku i - podobnie jak konkurencja - na okres 3 miesięcy oraz dla kwoty maksymalnie 10 000 zł. By nie płacić za konto (bez jakichkolwiek warunków), wybierz eKonto osobiste bez karty. Zamiast jednak zakładać konto dla lokaty, zdecydowanie korzystniej wybrać będzie konto w świetnej promocji, w której gwarantowane bonusy pieniężne na start dadzą o wiele więcej niż odsetki z lokaty - sprawdź jak zyskać bonusy o wartości do 300 zł za konto i nawet 250 zł za polecenia.

Lokaty mobilne


Poniżej znajdziesz najlepsze lokaty, które założyć można wyłącznie w bankowości mobilnej. Są to propozycje niektórych banków, którym zależy na promowaniu swych aplikacji.

Bank
Okres
Oprocentowanie:
Min. kwota
Max. kwota
Getin Bank
3 miesiące
4%
500 zł
20 000 zł
Eurobank*
3 miesiące
3%
200 zł
10 000 zł
Bank Millennium**
1 miesiąc
3%
1 000 zł
10 000 zł
Santander Bank Polska
4 miesiące
2,5%
1 000 zł
20 000 zł
Bank Millennium
3 miesiące
2,5%***
1 000 zł
10 000 zł
* - lokata dostępna w ciągu 30  dni od aktywacji aplikacji mobilnej
** - lokata dostępna w ciągu 30 dni od urodzin klienta; by ją założyć niezbędne jest wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości
*** - wyższa stawka obowiązuje w przypadku założenia lokaty w aplikacji z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości (standardowe oprocentowanie na tej lokacie wynosi 2,25% w skali roku).

W danym banku klient może posiadać tylko jedną lokatę mobilną, ale w Banku Millennium po zakończeniu jednej takiej lokaty, możliwe jest założenie kolejnej. Podobnie powinno być w Getin Banku, Choć tam też swego czasu obowiązywała zasada tylko jednorazowego skorzystania z lokaty, ale w ostatnim czasie Czytelnicy zgłaszali (i sam też to przetestowałem), że znów udało się skorzystać z lokaty mobilnej (choć kiedyś już takową posiadali).

Najkorzystniejsze lokaty dla każdego


Poniżej znajdziesz lokaty bankowe, które otworzyć mogą zarówno nowi, jak i obecni klienci poszczególnych banków (nie ma już wyśrubowanych wymogów, by być "nowym klientem"). Zdarza się jednak konieczność posiadania/założenia konta lub wpłacenia "nowych środków".

Najlepsze lokaty krótkoterminowe w marcu 2019 roku


Na moment publikacji niniejszego wpisu najlepszą lokatę można znaleźć w Getin Banku. To 4-miesięczna e-Lokata na nowe środki z oprocentowaniem 3,4% w skali roku, o którą zawnioskować można już tylko do 3.03.2019 r. (na wpłacenie środków będzie 7 dni). Lokatę mogą założyć zarówno nowi, jak i obecni klienci banku. Nie trzeba przy tym zakładać konta, ani korzystać z jakichkolwiek innych produktów.

W Idea Banku najwyżej oprocentowaną lokatą (dostępną zarówno dla nowych, jak i nawet obecnych klientów) jest Lokata Na Nowe Środki Plus. Jak już nazwa wskazuje, warunkiem skorzystania z oferty jest wpłacenie nowych środki. Niezbędne jest również posiadanie (lub założenie) konta osobistego w Idea Banku. Oprocentowanie w tym przypadku wynosi 3,2% w skali roku na okres 3 miesięcy.

Bez konieczności wpłacania nowych środków oraz bez konta w Idea Banku można skorzystać z Lokaty Nr 1. Oprocentowanie uzależnione jest od okresu depozytu, jaki wybierzesz. I tak możesz uzyskać 2,9% na 3 miesiące, 2,8% na 6 miesięcy bądź 2,7% na okres 1 lub 12 miesięcy (w każdym przypadku oprocentowanie podaję w skali roku).

Nest Bank proponuje Nest Lokatę Nowe Środki, gdzie na 6 miesięcy uzyskać możesz 2,7% w skali roku (jeśli posiadasz lub założysz konto w tym banku) albo 2,5% (bez konta).

W kolejnych bankach oprocentowanie jest już tylko niższe. Plus Bank na Lokacie Nowa Kasa = Większy Zysk oferuje 2,6% w skali roku na 6 miesięcy lub 2,4% na 3 miesiące, a w ofercie Toyota Banku znajduje się 180-dniowa Lokata Sprint z oprocentowaniem 2,6% w skali roku.

Warto przy tym zauważyć, że w tej grupie lokat zróżnicowana jest minimalna kwota, z którą skorzystać można z danej oferty. Plus Bank oczekuje wpłacenia minimum 5 000 zł, Toyota Bank wymaga co najmniej 3 000 zł, a w Getinie i Idea Banku do założenia lokaty wystarczy już 500 zł.

Jeżeli jednak chodzi o kilkumiesięczne lokaty, to świetną alternatywą mogą być konta oszczędnościowe, na których obecnie uzyskać można oprocentowanie do 3,5% w skali roku, z gwarancją utrzymania takich warunków na okres właśnie kilku miesięcy. Więcej na ten temat piszę nieco niżej.

Lokaty długoterminowe 


Wśród lokat na 18, 24 czy 36 miesięcy miesięcy najwyższe oprocentowanie znaleźć można w Nest Banku. W każdym przypadku niezbędne jest wpłacenie nowych środków, a na wysokość stawki oferowanej przez bank dodatkowo wpływa posiadanie konta w tym banku (kto je posiada lub założy, ten otrzymuje o 0,2 p.p. więcej). Na najdłuższy okres (36 miesięcy) w Nest Banku uzyskasz 2,8% (z kontem) lub 2,6% w skali roku (bez konta). W przypadku lokat na 18 i 24 miesięcy oprocentowanie wynosi 2,75% (dla posiadaczy konta) oraz 2,55% (jeśli ktoś rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego otworzyć jednak nie chce).

I między Nest Bankiem, a innymi bankami w przypadku lokat na 2 lata jest już przepaść, jeśli chodzi o oprocentowanie. Po nim dopiero Alior Bank oraz Santander Consumer Bank proponują po 2,3% w skali roku. Nieco lepiej wygląda sytuacja przy szukaniu najwyżej oprocentowanych lokat 36-miesięcznych. Eurobank i Santander Consumer Bank dają po 2,6%, a w Toyota Banku znaleźć można lokatę ze stawką 2,4% w skali roku.

Najlepsze konta oszczędnościowe 


Najwyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym znaleźć można obecnie w Getin Banku. To stawka aż 3,5% w skali roku, którą można uzyskać na okres 152 dni i dla kwoty do 400 000 zł. Oferta obowiązuje zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów, bo wystarczy wpłacić "nowe środki". Mankamentem tej oferty jest jej dostępność już tylko do 3.03.2019 r. Od poniedziałku zapewne pojawi się kolejna edycja tej promocji, ale najprawdopodobniej bank zaproponuje już nieco niższe oprocentowanie.

Choć w Getin Banku jest jeszcze jednak oferta, która pozwala uzyskać 3,5% na koncie oszczędnościowym, ale dla mniejszej kwoty (bo do 10 000 zł). W tym przypadku oprocentowanie jest jednak gwarantowane na okres aż 12 miesięcy.

Idea Bank na swym Koncie Idealnie Prostym przygotował stawkę 3,2% w skali roku, ale jej dostępność, jak i obowiązywanie oprocentowania przewidziane są tylko do końca marca. Na promocyjnym oprocentowaniu ulokować można do 20 000 zł (aczkolwiek klient może posiadać 3 konta tego typu, więc łącznie wpłacić można nawet 60 000 zł).

Oprocentowanie 3% w skali roku dostępne jest na kontach oszczędnościowych w kilku bankach. Różne są jednak szczegóły tych ofert - zwłaszcza jeśli chodzi o kwotę jaką można wpłacić na tych promocyjnych warunkach, jak i okres obowiązywania gwarancji oprocentowania.

W T-Mobile Usługi Bankowe 3% można uzyskać do 50 000 zł na okres 92 dni. W Banku Pekao maksymalna kwota objęta promocyjnym oprocentowaniem to 30 000 zł, ale 3% obowiązywać ma przez 180 dni. Z kolei w Alior Banku posiadacze Konta Jakże Osobistego, którzy uruchomią przy nim jedną z dostępnych korzyści (w postaci podwyższonego oprocentowania) 3% uzyskają do 20 000 zł, ale aż do końca 2019 r.

Objaśnienia


Przedstawiony powyżej stan obowiązuje na dzień 1.03.2019 r. Wszystkie opisywane wyżej najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe na marzec 2019 roku znajdziesz w aktualizowanych na bieżąco zestawieniach:

Opisywane produkty oferowane są przez banki, które podlegają Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu (BFG). Na blogu możesz przeczytać w jaki sposób działa BFG oraz komu i w jakich sytuacjach wypłaca pieniądze. Dzięki tej instytucji i systemowi ochrony depozytów możesz liczyć na zwrot swych oszczędności nawet jeśli któryś bank upadnie (gwarancja dotyczy kwot do równowartości 100 tys. euro).

Jeżeli masz pytania na temat oszczędzania i deponowania swych oszczędności w bankach, przeczytaj mój praktyczny wpis: Lokata bankowa: co to jest, co daje, jak obliczyć odsetki i wszystko co warto wiedzieć. Tam znajdziesz również intuicyjny w obsłudze kalkulator odsetek z lokat i kont oszczędnościowych, który pozwoli Ci obliczyć ile zyskasz, deponując swe oszczędności w banku.

Bądź na bieżąco z najlepszymi lokatami bankowymi i promocjami: zapisz się na bezpłatny newsletter dla Czytelników. To zero spamu, a jedynie powiadomienia o nowych wpisach, które wysyłam do dwóch razy w tygodniu. 

31 komentarzy:

 1. Czy w Getinie można mieć samo konto oszczędnościowe bez osobistego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. By dostać 3,5% musisz założyć konto osobiste

   Usuń
  2. Właściwie to można samo konto oszczędnościowe ale wtedy ze standardowym oprocentowaniem. Promocyjne 3,5% jest tylko z kontem osobistym.

   Usuń
 2. Od kiedy limit BFG będzie liczony jako jeden dla Getinu i Idea Banku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopiero jak nastąpi fuzja. Obecnie to ciągle 2 odrębne banki, więc limit 100 tys. Euro liczony jest x 2.

   Usuń
 3. Wykonując próbę przelewu większej sumy z Idea Bank mamy propozycję lokaty ZAWROTNEJ:
  3% na 3 m-ce, 10-100k PLN, kapitalizacja na koniec, wcześniejsze zerwanie = brak odsetek, automatycznie odnawiana jako lokata STANDARDOWA.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z lokatą zawrotną to w Idea robią ostatnio niezłe jaja. Przy próbie przelania 40tyś. do Nest Banku zaproponowali 3%, a jak zdecydowałem się na przelew do Getin, to zawrotna już była na 3,5%.
   Tego to całkiem nie rozumiem, ale i tak przelałem na konto z nowymi środkami w Getin na 5 m-cy.

   Usuń
  2. U mnie analogiczna sytuacja... jednak wybrałam Getin

   Usuń
  3. witam
   Poda ktoś przykładowy nr konta do getinu aby zdobyc lokate zawrotną w idea na 3,5%

   Usuń
  4. Dziś Zawrotna przy przelewie 20k do Aliora: 2,9%

   Usuń
  5. A ja dziś miałem 3,6% przy przelewie 71 tys. do Getinu.

   Usuń
  6. Tak. Tylko przy przelewie do Getinu jest te 3,6%. Miła niespodzianka.

   Usuń
  7. Toż to firma-siostra, z którą miało nawet dojść do fuzji :)

   Usuń
  8. Ciekawe czy przy próbie przelewu znacznej kwoty z GNB do Idea też jest podobna oferta?

   Usuń
  9. Getin przy przelewie do Idea Banku zatrzymuje oproc. 2,9% na 3 mies. (od 110 tys. zł).

   Usuń
 4. Czy przedłużenie lokaty mobilnej w Getinie zapewni znów to samo oprocentowanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś można było mieć tylko 1 lokatę mobilną w Getinie dożywotnio. Ale ostatnio to zmienili i znów można taką lokatę założyć nawet jak się kiedyś już miało. Ale jeszcze nie minęły 3 mies. by ktokolwiek mógł ci powiedzieć czy da się jeszcze raz.

   Usuń
 5. Plus bank wprowadza w błąd- lokaty 6-miesięcznej na 2,6% wbrew tabeli nie można założyć przez internet /wtedy tylko 1,6%

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak myslicie, wprowadzi Alior kolejną edycję 2,7%?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej tak skoro już kilka edycji jedna po drugiej były.

   Usuń
  2. No i jest kolejna edycja. Utrzymali 2,7%. Ale skrócili okres z 4 do 3 miesięcy.

   Usuń
  3. A nad Aliorem dzisiaj czarne chmury, CBA w tle, spadki na GPW - dotychczas kapitalizacja to circa 200 baniek w plecy!

   Usuń
  4. Spadek o 1,28% nie jest tragedią. Przypomnę że Idea czy Getin traciły po 20% w 1 dzień i ciągle sprawnie działają.

   Usuń
 7. Witam, zastanawia mnie dlaczego nie wspominasz o Koncie Nest Rodzinne Oszczędności? Znalazłam gdzieś informację o takim koncie, widziałam że jakieś 2 lata temu było tu opisywane, ale nie widzę nigdy wzmianki o nim w podsumowaniach. Czy nadal jest ono aktualne?

  OdpowiedzUsuń
 8. Przelew weryfikacyjny w BGZ Optima jest na cała kwotę lokaty? Kiedyś to była złotówa :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie na infolinii mBanku powiedziano, że można założyć dowolną ilość "mLokat na wejście" po 10K każda z oprocentowaniem 3,5% - ktoś może to potwierdzić?

  Jednak na ich stronie jest informacja, że "Lokatę na wejście" można założyć tylko podczas składania wniosku o otwarcie dowolnego z 6 rachunków ROR w mBanku, a uruchomienie lokaty następuje po aktywacji konta. To by oznaczało, że dla obecnych posiadaczy konta jest już za późno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mBank ma lokaty podobne do Handlowego albo PKO BP :)

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

OSTATNIE CHWILE na 400 zł moneybacku + bonus 100 zł z NestKontem