Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Informacja posiadaczy iKonta Biznes w Alior Banku w promocji "1500 zł dla firm"

720 zł od mBanku650 zł od VeloBanku ⭐ 600 zł od: Millennium i BNP Paribas ⭐ 500 zł od: ING i Santanderatelefon od Citi

7.01.2020

Informacja posiadaczy iKonta Biznes w Alior Banku w promocji "1500 zł dla firm"

Ważne informacja napłynęła z Alior Banku dla przedsiębiorców, którzy posiadają tam rachunek firmowy.

Zmiana regulaminu promocji "1500 zł dla firm" w Alior Banku
Alior Bank wprowadził zmiany w regulaminie promocji dla osób, które w ubiegłym roku założyły iKonto Biznes. Niby to zgodne z tymże regulaminem, promocji nikt nie zostaje pozbawiony i nadal pozostaje do 1500 zł do zgarnięcia... ale pewien niesmak pozostaje.


Promocje bankowe: dwa typy nagród za konto


Jak zazwyczaj wyglądają promocje bankowe? Klient zakłada konto i dostaje gwarantowane bonusy. Czasem nagroda jest wypłacana jednorazowo, a innym razem w transzach za spełnianie warunków przez określony czas. Nic się zmienić nie może - bank się zobowiązuje do czegoś w regulaminie i z tego (czyli z wypłat bonusów) musi się wywiązać.

Są też promocje bankowe, z których można korzystać przez dłuższy czas. Tak dzieje się w przypadku moneybacku, gdzie może być on dostępny przez czas nieokreślony, acz nie dożywotnio lecz do odwołania (z odpowiednim wyprzedzeniem) przez bank. I z tym klient musi (a przynajmniej powinien) się liczyć.

No i najświeższy przypadek z promocją konta firmowego w Alior Banku to jeszcze jedna, wyjątkowa kategoria. W czasie korzystania z promocji uczestnikom zmienia się regulamin. Choć zgodnie z wcześniejszymi założeniami bank nadal zamierza wypłacać bonusy przez 12 miesięcy i nadal do wzięcia będzie do 125 zł miesięcznie (co przez cały okres uczestnictwa w promocji dać może nawet 1500 zł), to inne będą teraz bonusy i zasady ich uzyskiwania.

Promocja konta firmowego Alior Banku: jakie zmiany?


Pierwsza i najważniejsza zmiana, to wprowadzenie wymogu płacenia kartą. Odtąd bonusy będą wypłacane:
"pod warunkiem wykonania i rozliczenia minimum 4 transakcji kartą lub kartami wydanymi do Rachunku Uczestnika w danym miesiącu kalendarzowym"

Zważywszy na fakt, że dotąd karta nawet nie była wymagana, by brać udział w promocji "1500 zł dla firm" i zgarniać bonusy za różnego rodzaju aktywności, to teraz jest zmiana radykalna. Niektórzy będą musieli wyrobić kartę do swego iKonta Biznes i zacząć z niej regularnie korzystać. Za plus w tej całej sytuacji można uznać, że zacytowany wyżej wymóg pokrywa się z warunkami, których realizacja zwalnia z opłaty miesięcznej (8 zł) za kartę. Warunek (teoretycznie, bo na razie pomijam ocenianie i kwestie etyczności) do przełknięcia. Zwłaszcza, że mogą być to płatności na dowolne, nawet bardzo drobne kwoty, więc da się to ogarnąć.

Ale zmieniają się również bonusy i zakres aktywności, którą trzeba się wykazywać, by je zdobywać.  Nietknięte pozostają jedynie trzy bonusy:
 • 10 zł za transakcje kartą (na sumę co najmniej 500 zł miesięcznie), 
 • 10 zł za przelew SEPA (na kwotę min. 100 euro) oraz
 • 15 zł za skorzystanie z oferty kas fiskalnych za pośrednictwem Alior Banku,

więc nad nimi pochylać się już nie będę (choć śmiem twierdzić, że dwa ostatnie do nader popularnych bonusów mogły nie należeć).

Za to od 1.01.2020 r. wprowadzono sporo modyfikacji w zakresie uzyskiwania bonusów za przelewy do ZUS i US oraz za utrzymywanie średniomiesięcznego salda.

Dotąd osoba prowadząca działalność gospodarczą, posiadająca konto firmowe w Alior Banku w ramach promocji "1500 zł dla firm" mogła miesięcznie uzyskiwać bonusy po 25 zł i za przelew do ZUS, i za przelew do Urzędu Skarbowego. Jako że są to należności, które co miesiąc musi odprowadzać większość przedsiębiorców, to w łatwy sposób szło zyskać 50 zł miesięcznie (pikuś!). Od początku tego roku obowiązują inne warunki. Do wzięcia jest:
 • bonus 30 zł za przelew do ZUS lub za przelew do US - ten bonus otrzymasz za pierwszy przelew w danym miesiącu (wysokość składki musi wynieść min. 250 zł lub za wykonanie pierwszego przelewu w miesiącu do Urzędu Skarbowego w wysokości min. 500 zł (przy czym żaden z tych przelewów nie może być przelewem natychmiastowym, ani zleceniem stałym).
Cios, bo wpadnie o 20 zł mniej. Trudniej będzie też o uzyskanie bonusów (przynajmniej tych wyższych), za utrzymywanie średniomiesięcznego salda w Alior Banku, bo wzrosły przedziały kwot, za które przysługują największe bonusy). Odtąd uzyskać można:
- 0 zł za saldo do 2 500 zł; 
- 5 zł za saldo od 2 500,01 zł do 10 000,00 zł; 
- 10 zł za saldo od 10 000,01 zł do 25 000,00 zł; 
- 20 zł za saldo od 25 000,01 zł do 50 000,00 zł; 
- 40 zł za saldo od 50 000,01 zł do 100 000 zł; 
- 50 zł za saldo od 100 000,01 zł do 150 000 zł lub 
- 60 zł za saldo od 150 000,01 zł.

No i jeszcze jedna istotna wiadomość na koniec. Z obecnie obowiązującego regulaminu promocji zniknął bonus 10 zł za pierwszy przelew natychmiastowy w każdym miesiącu kalendarzowym, co przecież też było bułką z masłem, gdy posiadacz iKonta Biznes ma 5 przelewów natychmiastowych Express Elixir za darmo.

Można zostać i... zarobić jeszcze więcej 😉


Uczestnicy promocji "1500 zł dla firm", którzy przystępowali do niej w innych okolicznościach, znając inne bonusy i inne zasady ich przyznawania, mogą teraz się zastanawiać co robić dalej. Owszem, z iKontem Biznes można nadal zarabiać, choć realnie mniej (teoretycznie ciągle tyle samo, ale wymagałoby to innego zakresu zaangażowania - a w przypadku wymogu z saldem dla wielu jest to nawet opcja nieosiągalna bądź nieopłacalna).

Warto pamiętać, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo o ile dotąd, by zgarniać obydwa bonusy po 25 zł, z konta w Aliorze trzeba było wykonywać przelewy i do ZUS, i do US, to teraz wystarczy jeden z nich. A drugi... można zagospodarować w inny sposób i zgarniać premie z kontem w innym banku (wtedy może okazać się, że z dwoma kontami sumarycznie zyskasz jeszcze więcej):

Zmiana regulaminu w czasie promocji. Czy to możliwe?


W ostatnim paragrafie regulaminu promocji w Alior Banku, czyli już w postanowieniach końcowych, bank zastosował zapis:
"Bank uprawniony jest do zmiany Regulaminu, o czym Posiadacz Rachunku zostanie powiadomiony. Zmiany obowiązują od daty wskazanej przez Bank, chyba że Posiadacz Rachunku w terminie 14 dni od doręczenia powiadomienia wypowie Umowę w części dotyczącej warunków Promocji. Do chwili rozwiązania Umowy dotyczącej warunków Promocji obowiązuje dotychczasowy Regulamin Promocji"

Zapis tego typu jest rzadko stosowany. I choć uchyla bankowi furtkę do wprowadzania zmian, to z racji tego, że promocja była dostępna już jakoś od 3-4 lat i nie przechodziła radykalniejszych zmian, można było zakładać, że bank zostawia sobie jakiś wentyl bezpieczeństwa na ekstremalne zdarzenia. Ot, politycy lubiąc zmieniać przepisy, postanowiliby wprowadzić prawo, które zaburzyłoby sens, czy opłacalność istnienia takiej promocji. Bank mógł wyjść z organizacji akcji, dopasowując się do nowego prawa. Tymczasem takiej rewolucji legislacyjnej nie znam. A zmiany są znaczne. I zgodne z regulaminem, ale czy zgodne z dobrym zwyczajem, dbałością o wizerunek i wzajemne budowanie zaufania? Na to odpowiedzą klienci, którzy uczestniczą w promocji "1500 zł dla firm" i podejmą decyzje o dalszym korzystaniu (lub nie) zarówno z samej promocji, jak i z konta w Alior Banku.

A jak robią to inni? 


Wziąłem regulamin alternatywnej promocji dostępnej w innym banku, która również przewiduje premiowanie przez 12 miesięcy. I tam znajduje się zapis:
"Z  dniem wejścia w  życie niniejszego regulaminu odwołaniu ulegają dotychczasowe warunki Promocji, z tym zastrzeżeniem, że w odniesieniu do Uczestników, którzy przystąpili do Promocji przed dniem wejścia w życie niniejszego regulaminu, obowiązują warunki Promocji zawarte we właściwych dotychczasowych Regulaminach Promocji (...) bądź w ich modyfikacjach."

Czyli zmiany mogą być wprowadzone, ale dotyczyć będą one dopiero nowych uczestników. A kto już prawa do premii zdobył na określonych zasadach, ten te prawa zachowa. Można więc? Można. I to byłby dobry zwyczaj (który jest raczej powszechny, ale jak widać i wyjątki się zdarzą).


Nie chcesz by zaskoczyły Cię zmiany w bankowości? Zależy Ci by być na bieżąco z nowościami i z najlepszymi promocjami? Udało się dobrze trafić. Skorzystaj z mailingu z doniesieniami na ten temat:

9 komentarzy:

 1. Słaba decyzja banku. Mnie już stracili. Będę tylko do końca promocji a później adios. Choć ogólnie konto mi się podobało, ale nie można sobie pozwolić na takie potraktowanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi przede wszystkim nie podoba się to, że informację o zmianach wchodzących w życie od 1 stycznia otrzymałam mailowo 2 stycznia... Akurat zawiesiłam działalność na miesiąc i w tej chwili inne banki odmawiają mi założenia konta firmowego ze względu na status działalności. Muszę czekać do lutego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie był jeszcze SMS. Ale czy to po fakcie czy nawet by poinformowali o zmianie z wyprzedzeniem to mało zmienia. Wyłożyli się po całości.

   Usuń
  2. W piątek dopiero przyszedł SMS o treści: "Zmiana Regulaminu Promocji 1500 dla firm od 1.01.2020r. Aktywnie korzystaj z karty aby otrzymywac premie w kazdym miesiacu. Szczegoly na www.aliorbank.pl.". I szukaj wiatru w polu gdzie jest. Dzięki Złotówa za wyłożenie szczegółów. Bonusów za przelewy natychmiastowe już nie będzie ale rozumiem, że 5 takich przelewów za darmo ciągle zostaje?

   Usuń
  3. Ja bym poinformował o tym UOKiK i choć to państwo teoretyczne, to warto!

   Usuń
 3. Ja swoje premie już zgarnąłem ale również przy najbliższej okazji zamierzam zmienić bank na inny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja mam pytanie Złotówa trochę nie na temat. Czy jak zamknę kartę w Aliorze do konta Jakże Osobistego to muszę 3 stówki wydać blikiem aby konto było darmowe? Czy wystarczy sam wpływ 1500? W millenium trzeba jedną płatność zrobić blikiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku Millennium warunek zwolnienia z opłaty za konto jest powiązany (wymagane są 2 aktywności: wpływ + płatność). Alior traktuje to odrębnie. A więc swoje wymogi ma zwolnienie z opłaty za konto, a swoje karta. Jak zrezygnujesz z karty, to wtedy z samym kontem wystarczy jedynie zapewnianie wpływów.

   Usuń
 5. W komentarzu na fb odpisali komuś że przecież nadal można zarobić 1500 zł i zmienili bo chcieli uprościć no i nadal jest prosto.

  Hahaha! Zwłaszcza przy bonusie za saldo!

  OdpowiedzUsuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Odbierz gwarantowane 600 zł w bonusach za konto w BNP Paribas w promocji "Giga premia"

Oto najnowsza promocja z kontem osobistym w BNP Paribas. Z wyższą wartością nagród! W skład pakietu gwarantowanych nagród powitalnych wchodz...