Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Getin Bank: zmiana opłat i prowizji oraz nowe wymogi aktywności od 1.01.2022 r. (w tym dla posiadaczy Konta Proste Zasady)

800 zł od Santandera600 zł od Millennium500 zł od ING7% + 300 zł od Pekao1200 zł za kartę Citi

15.10.2021

Getin Bank: zmiana opłat i prowizji oraz nowe wymogi aktywności od 1.01.2022 r. (w tym dla posiadaczy Konta Proste Zasady)

Getin Bank zapowiedział znaczące zmiany w swym cenniku.

Zmiana opłat i prowizji w Getin Banku od 1.01.2022 r.
Dotyczą one głównie sztandarowego produktu banku - Konta Proste Zasady. Od 1.01.2022 r. pojawią się nowe opłaty oraz podwyżki niektórych już istniejących. By uniknąć płacenia bankowi, będzie trzeba też wykazać się większą aktywnością.


Getin Bank - zmiana tabeli opłat i prowizji od 1.01.2022 r.


Zmian jest wiele. I - w mej ocenie - nowe warunki kontrastują z nazwą Konta Proste Zasady, która wskazywała... właśnie na proste zasady. A one takowymi faktycznie były. Przypomnę bowiem: bank nie pobierał opłaty miesięcznej za konto (9 zł), jeśli w ciągu miesiąca została wykonana co najmniej jedna płatność kartą lub Blikiem na dowolną kwotę. I to wszystko co mogło zaprzątać głowę posiadacza konta w Getinie, bo karta do konta była za 0 zł bez warunków. 

Ba, na początku, po wprowadzeniu Konta Proste Zasady do oferty Getinu było jeszcze prościej, bo beztrosko można było wypłacać gotówkę kartą z dowolnych bankomatów w Polsce - za to nie było jakiejkolwiek prowizji. Z czasem jednak to już się zmieniło i do darmowej dyspozycji pozostały tylko urządzenia z logo Planet Cash, a za podjęcie środków kartą w jakimkolwiek bankomacie innego banku lub instytucji, Getin zaczął naliczać prowizję w wysokości aż 3,5% kwoty transakcji, min. 5 zł. Łatwo więc policzyć, że przy podjęciu kwoty np. 1 000 zł, rachunek klienta jest obciążany opłatą w wysokości aż 35 zł.

Co się zmienia w Getin Banku od 1.01.2022 r.?


Nowy rok przyniesie szereg zmian dla klientów Getin Banku. Kto ma Konto Proste Zasady, ten musi przygotować się na to, że pojawią nowe opłaty i będzie trzeba wykazywać się większą aktywnością w celu ich uniknięcia.

Bez zmian pozostaje opłata miesięczna za prowadzenie Konta Proste Zasady - wynosi ona i nadal będzie wynosić 9 zł. By jej jednak uniknąć, będzie trzeba wykonywać już co najmniej 5 płatności kartą lub Blikiem miesięcznie (na dowolne kwoty).

Opłata miesięczna za kartę do Konta Proste Zasady


Pojawi się również nowa opłata miesięczna - 5 zł za kartę wydaną do konta. Z jej zwalnia również realizacja tego samego warunku, co wyżej, a więc wykonanie 5 płatności kartą lub Blikiem miesięcznie (na dowolne kwoty). Zatem komu dotąd zdarzyło się zapomnieć o spełnieniu warunków zwolnienia z opłaty miesięcznej za konto, temu bank pobierał 9 zł. Od 1.01.2022 r. nie dość, że zamiast jednej płatności będzie trzeba robić 5, to kto o tym zapomni, ten musi liczyć się już z opłatami na sumę 14 zł (i za konto, i za kartę, gdy takowa jest do konta wydana).

Zmianę odczują szczególnie osoby, które mają np. kilka kart do Konta Proste Zasady. Dotąd wystarczyła 1 płatność miesięcznie - konto było dzięki temu darmowe, a każda z kart też nic nie kosztowała. Od nowego roku (najprawdopodobniej, bo tabela opłat i prowizji niestety tego nie precyzuje) każdą z kart będzie trzeba wykonywać po min. 5 płatności w miesiącu (bo za każdą z kart może być naliczana opłata 5 zł miesięcznie).

Zmiany nie dotyczą osób, które nie ukończyły 26. roku życia - także po 1.01.2022 r. konto i karta będą za 0 zł bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków.

Karta do konta z niestandardowym wizerunkiem? Za opłatą


Getin Bank podczas zakładania konta daje możliwość wyboru karty spośród kilkunastu różnych wizerunków (w dodatku zarówno z logo Mastercard, jak i Visa). Ich warunki cenowe dotąd się nie różniły. Jednak to się zmieni - od 1.01.2022 r. za 0 zł będzie wydawana wyłącznie karta z wizerunkiem standardowym. Za każdą inną będzie naliczana opłata w wysokości 10 zł - zarówno za jej wydanie, jak i wznowienie (opłata za wznowienie ma jednak nie dotyczyć kart, które będą wydane do 31.12.2021 r.).

Ta zmiana również nie dotyczy klientów, którzy nie ukończyli 26. roku życia.

Opłata miesięczna za rachunki i lokaty w walutach obcych


Nowa tabela opłat i prowizji Getin Banku od 1.01.2022 r. wprowadza też opłatę miesięczną za rachunki w walutach obcych (w tym lokaty!). Na szczęście jej będzie można uniknąć na kilka różnych sposób. Opłata nie będzie naliczana, jeśli ktoś z konta walutowego spłaca kredyt w Getin Banku (o ile w poprzednim miesiącu została dokonana automatyczna spłata raty) lub spełni warunki zwalniające z opłaty miesięcznej za prowadzenie Konta Proste Zasady (czyli wykona 5 płatności miesięcznie), lub posiada rachunek Noble Private Banking.

Drożej w placówkach 


Do tego, że nowe cenniki bankowe wprowadzają coraz to wyższe (czy nowe) opłaty i prowizje za operacje wykonywane w placówkach bankowych, już dawno musieliśmy się przyzwyczaić. I nie inaczej dzieje się przy okazji zmiany tabeli opłat i prowizji w Getinie od 1.01.2022 r. Bezpłatna wpłata na własne konto i wypłata z własnego konta w Getinie zostanie ograniczona do jednej w miesiącu kalendarzowym (a każda kolejna będzie wiązała się z kosztem 10 zł). Droższe będą też opłaty za przelewy zlecane w placówce. 

Na podwyżkę opłat od 2022 roku muszą przygotować się także osoby, które korzystają z pakietu powiadomień SMS (5 zł zamiast 3,99 zł miesięcznie) oraz sprawdzające saldo środków w bankomacie (1,50 zł zamiast 0,99 zł).


Okazja na wypowiedzenie umowy w trybie natychmiastowym


Jeśli zmiany ogłoszone przez Getin Bank Ci nie odpowiadają, to właśnie w związku ze zmianami regulacji, masz okazję na złożenie wypowiedzenia, które nie będzie realizowane w standardowym trybie, a więc z 30-dniowym okresem wypowiedzenia, ale nawet natychmiastowo. O dostępnych możliwościach bank zresztą informuje w liście przedstawiającym zmiany:

"Jeśli nie zgadzają się Państwo ze zmianami, mogą Państwo najpóźniej do 31 grudnia 2021 roku, bez ponoszenia opłat: 

• zgłosić sprzeciw - wtedy umowa wygaśnie z dniem poprzedzającym wejście w życie proponowanych zmian lub 

• wypowiedzieć umowę ramową ze skutkiem od dnia poinformowania Państwa o zmianach, nie później jednak niż od dnia 1 stycznia 2022 r."


Gdzie znaleźć prostsze zasady, niż na Koncie Proste Zasady?


Konkurencji na rynku bankowym w Polsce na szczęście nie brakuje, więc ciągle można mieć konto nienajeżone potencjalnymi opłatami. Ba, są nawet konta za 0 zł bez warunków:
 • Citikonto w Citibanku (z bonusem 200 zł na start) - konto osobiste i wydawana do niego karta są za 0 zł bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków - nawet gdy będą nieużywane, to bank nie pobierze opłaty, bo takowych nie ma;
 • konto w Aion Banku w planie Light - tu nie ma opłat za prowadzenie konta, ani opłaty miesięcznej za kartę; jest jedynie opłata (jednorazowa) za przesłanie karty, ale nią zrekompensować może bonus na start, który bank po raz pierwszy zaczął przyznawać otwierającym konto; dodatkową zachętą do otwarcia konta w tym banku jest promocyjne oprocentowania - na rachunku oszczędnościowym można uzyskać 1% w skali roku (bez limitu kwoty).

Do kont z prostszymi warunkami utrzymania za 0 zł należy jeszcze konto w BNP Paribas, które prowadzone jest za 0 zł (bez warunków), a z opłaty miesięcznej 5 zł za kartę (Otwartą na Dzisiaj) zwalnia wykonanie min. 3 płatności miesięcznie na dowolne kwoty. I w tym banku można zyskać, stając się jego klientem - do wzięcia czekają gwarantowane bonusy o wartości 420 zł.

A jeśli szukasz alternatywy dla Getin Banku w kontekście ulokowania oszczędności (wszak ten bank swego czasu wyróżniał się ofertą oprocentowania lokat czy konta oszczędnościowego; aktualnie w przypadku promocji oprocentowania dla obecnych klientów, "dla nowych środków" daje do 0,5% w skali roku), to sprawdź Aion Bank, który oferuje do 1,5% na koncie oszczędnościowym (bez limitu kwoty) lub lokaty (bez konta) w InBanku z oprocentowaniem do 1,7% w skali roku.

_________
Bądź na bieżąco z tym co dzieje się w bankowości i w bankobraniu. Niezwodnym źródłem powiadomień jest bezpłatny newsletter dla Czytelników bloga. To zero spamu, a jedynie maile, które wysyłam 1-2 razy w tygodniu - zapis na newsletter zajmuje chwilę (podobnie jak rezygnacja, jeśli kiedyś z jakiejkolwiek przyczyny tak postanowisz): 

Przydatne dokumenty:

57 komentarzy:

 1. Do zwolnienia z opłaty za konto proste zasady trzeba wykonać 5 płatności bezgotówkowych kartą lub blikiem,natomiast do zwolnienia z opłaty za konto walutowe jest mowa tylko o karcie.Niewiadomo czy blik będzie zwalniał z opłaty.Czekam na wyjaśnienie od banku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Blik też. Tak jest w TOIP

   Usuń
  2. W TOIP jest właśnie mowa tylko o karcie. Mówimy o koncie walutowym.

   Usuń
  3. Ciekawe czy jak mam 2 karty to 5 płatności Blikiem zwolni z opłaty za każdą z kart czy płatności będzie musiało być 10?

   Usuń
  4. @ Anonimowy15 października 2021 14:32 - no wlasnie tez sie zastanawiam...

   Usuń
  5. Wystarczy 5 transakcji, niezależnie od tego ile się ma kart. Taką odpowiedź dostałem na zapytanie przez bankowość Getinu - „Od 1.01.2022 r. 5 transakcji kartą lub BLIK-iem w miesiącu kalendarzowym zwalnia z opłaty za obsługę konta i kart. Nie ma znaczenia, którą kartą zrealizuje Pan płatności.”

   Autor powinien zaktualizować treść artykułu dotyczącą posiadaczy wielu kart, bo aktualnie wprowadza ona w błąd.

   Usuń
 2. Szanowanko,
  Mam tylko jedno ale za to złożone, pytanie:
  sprzeciw wedle jakiej procedury: telefon do BOK, wizyta w Oddziale czy poprzez swoje konto internetowe?
  --
  Pozdrawiam
  Adek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli dobrze kojarzę to tryb sprzeciwu wymaga formy pisemnej więc wszystko poza telefonem do BOK będzie okey.

   Usuń
  2. Czyli jak to zrobić przez bankowość internetową?

   Usuń
  3. rozwiazanie umowy online gdzies w systemie jest, zapytaj w panelu

   Usuń
 3. a mam taką ładną kolekcję kart z getinu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opłaty 5 zł za wydanie kolejnych nie pobierali?

   Usuń
  2. 5 kart można mieć bez opłat.

   Usuń
  3. A nawet więcej :) Nigdy nie pobrali mi takiej opłaty chociaż tych kart miałem kilkanaście.

   Usuń
  4. Ja też mam z milion tych kart... Jedyny bank, gdzie była taka możliwość i to za darmo :D Teraz będzie trzeba pozamykać

   Usuń
  5. A tak z ciekawości zapytam, to te kilkanaście kart to z jakiej okazji? Jakieś bonusy były w związku z braniem kolejnych?

   Usuń
  6. Pewnie dla punktów Bezcenne Chwile.

   Usuń
  7. ogólnie fajnie to wygladało ale wtedy były promocje z mastercard priceless. przez bankowość internetową nigdy mi nic nie pobrało natomiast jak dobrałem 6 w oddziale (bo już przez stronę nie szło) to pan doliczył mi te opłaty za 6 kart ale i tak się opłaciło. karty już pozamykane zostały tylko 2 podstawowe po 1 dla kazdego konta

   Usuń
 4. To jak mam kartę debetową z niestandardowym wizerunkiem ważną do 02.2022 to najlepiej teraz ją zamknąć i wziąć np. za m-c nową? Żeby nie naliczyli opłaty za wznowienie. Chore, jak trzeba tak kombinować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za karty wydane do końca tego roku nie będzie opłat za wznowienie.

   Usuń
 5. Do tego zmieniają oprocentowanie na koncie oszczędnościowym. Z 0,15 na 0,05%.

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja mam pytanie powiązane z Getin. Myślę o zamknięciu konta, ale w Inbank założyłam lokatę przelewając pieniądze z Getin. Wiem, że lokata ma wrócić na konto z którego została zasilona. Czy da się zmienić konto? Bo jak oddadzą pieniądze do Getin, a już tam nie będę miała konta?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam ten sam problem i niestety muszę się wstrzymać z zamknięciem konta w GB dopóki nie skończą mi się lokaty w Inbank.Jeżeli masz tylko jedną lokatę to zmiana konta kosztuje 30 zł.Ja mam ich 10 więc mi się to zupełnie nie opłaca.Każda zmiana 30 zł.

   Usuń
  2. 30 zł jest za Przekazanie środków na inny rachunek niż wskazany w umowie lokaty (nie dotyczy zmiany dokonywanej w bankowości internetowej). Może w bankowości da się zmienić?

   Usuń
  3. Niestety takiej możliwości w bankowości internetowej nie znalazłem więc pozostaje tylko zapłacić 30 zł.Poza tym na stronie banku jest zapis żeby w tej sprawie kontaktować się z infolinią.

   Usuń
  4. A dokładnie jest taki zapis: Po zerwaniu lub zakończeniu lokaty (o ile nie wybrałeś opcji automatycznego odnowienia) przelejemy środki z lokaty na Twoje konto w innym banku. Środki przekazujemy najpóźniej w kolejnym dniu roboczym wyłącznie na powiązany rachunek bankowy, tzn. rachunek, z którego opłaciłeś tę lokatę. Jeżeli zmieniłeś w międzyczasie rachunek bankowy skontaktuj się z nami telefonicznie w celu aktualizacji danych.

   Usuń
  5. Dzisiaj otrzymałem wiadomość od Inbanku w sprawie zmiany nr rachunku do zwrotu kasy z lokaty. Wg niej wystarczy wysłać email z dyspozycją zmiany rachunku oraz numerami lokat, których zmiana dotyczy(ja mam 7 lokat założonych z trzech rachunków) oraz wykonać przelew weryfikacyjny na 1zł z nowego rachunku.
   Nie było wzmianki o jakichkolwiek kosztach typu 30zł.

   Usuń
  6. Przelew weryfikacyjny na jakie konto? Rozumiem że nie pytałeś o opłatę więc może po prostu Ci o tym nie wspomnieli.W taryfie opłat jest zapis o opłacie 30 zł.

   Usuń
  7. Jednak jest to usługa darmowa.Właśnie zmieniłem rachunki do 10 lokat zupełnie za darmo.

   Usuń
  8. Wysyłają nr konta na które należy zrobić przelew.
   Owszem pytałem usługa jest darmowa.

   Usuń
  9. A czy ktoś może orientuje się, czy w Toyota Bank zmiana nr rachunku do zwrotu środków z lokat jest bezpłatna czy też wiąże się z jakąś opłatą?

   Usuń
  10. Opłata 50 zł - life is brutal.

   Usuń
  11. @Anonimowy, 18 października 2021,l 12:00 - W taryfie opłat jest zapis o opłacie 30 zł.

   Mógłbyś zacytować ten zapis? Dziękuję.

   Usuń
  12. CYTUJĘ:Opłata 30 zł za "Przekazanie środków na inny rachunek niż wskazany w umowie lokaty (nie dotyczy zmiany dokonywanej w bankowości internetowej)" Ale ponieważ nie ma możliwości zrobienia tego w bankowości internetowej bank nie pobiera za to opłaty.

   Usuń
 7. Idziesz do sklepu robisz 5 transakcji kupujac po 1 kajzerce po 30 groszy i tyle. Kłopot to żaden.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przy 1 ok ,ale jak masz 10 to mozna sie pogubic.

   Usuń
  2. W wielu sklepach jest płatność kartą od 20zł. Ponadto nie wiem czy ktoś zgodziłby się na płatność 5 razy po 30 groszy. Od każdej transakcji jakiś procent idzie do banku.

   Usuń
  3. Każda kasa samoobsługowa się 'zgodzi' :)   Usuń
  4. Dziś już tych limitów że płatność od 10 czy 20 zł jest mało. Bo mało jest sklepów jakiś prywaciarzy. W sieciach w to się nie bawią.

   Usuń
 8. A co z posiadczami konta Getin UP bez karty, czy beda płacic za samo konto ?

  OdpowiedzUsuń
 9. To żeby nie płacić 9 zł i 5 zł (za prowadzenie konta i za kartę ) to trzeba zrobić łącznie 10 płatności w miesiącu? Bo żeby nie płacić za prowadzenie trzeba zrobić min. 5 płatności i za nie płacenie za kartę też 5 płatności.

  OdpowiedzUsuń
 10. W sam raz na zamknięcie tego konta "gupie zasady"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Ja też podjąłem taką decyzję - tylko jeszcze czekam na zakończenie mojej promocji.

   Usuń
 11. Pewnie niedługo wprowadzą jakieś nowe konto. To teraz będzie strasznie drogie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przez wiele lat mBąk miał identyczny warunek do darmowości konta/karty czyli 5 płatności w m-cu.

  Alior wymaga do darmowości konta JEDNORAZOWEGO wpływu 1500 zł, a do darmowości karty wymagany jest obrót 300 zł miesięcznie!

  OdpowiedzUsuń
 13. Chciałam zamknąć konto przez bankowość internetową, ale nie znalazłam takiej opcji. Napisałam więc do banku, a oni mi odpisali, że moja tożsamość nie została zweryfikowana więc niestety nie mogę tego zrobić przez internet tylko muszę przyjść do banku. Jest to dla mnie dziwne, bo kiedy zakładałam konto 4 lata to przyjeżdżali do mnie pracownicy Getin Bank i widzieli mnie i mój dowód osobisty przy podpisywaniu umowy. Zatem nie wiem czemu moja tożsamość nie została zweryfikowana i muszę jechać do banku. Poza tym napisali, że nie mogę zamknąć konta od razu tylko po 30 dniach.

  OdpowiedzUsuń
 14. A co w przypadku jeżeli złoży się dyspozycję zamknięcia konta w grudniu, pod koniec miesiąca, co z odsetkami z konta oszczednosciowego które wpłyną dopiero 01.01.2022.....jezeli konto zamykamy np 20 grudnia a wykonamy wcześniej jedna płatność to uda się zamknąć konto za darmo ale odsetki z oka przepadają chyba..tu jest zgryz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odsetki będą wypłacone na dzień zamknięcia konta oszczędnościowego.

   Usuń
 15. Jest 5% przez 6 miesięcy na zatrzymanie dostałem ofertę od grudnia. 30zł miesięcznie = wydać 600 zł internet,sklepy i stacje paliw

  OdpowiedzUsuń
 16. Przyszedł mi dzisiaj SMS: "Na zamkniętym rachunku odnotowano nadpłatę 0,33 pln. W celu przeksięgowania prosimy udać się do placówki." Przed zamknięciem na 100% wyczyściłem ROR i KO. Ktoś też miał może taką sytuacje? To jakoś będzie wpływać na obliczanie potencjalnej karencji do skorzystania z kolejnej promo w przyszłości?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie będziesz mieć to na jakimś rachunku technicznym. Ja bym poszedł wypłacić.

   Usuń
  2. Też tak miałam. Były to jakieś procenty od procentującego w grudniu walutowego konta oszczędnościowego. Wypłaciłam środki i zamknęłam to konto 2 grudnia, oprocentowanie promocyjne naliczyło się 1 grudnia a promocję jeszcze miałam do 4 grudnia. Za ten 1 dzień, czyli 1 grudnia się naliczyło i spadło na konto techniczne. Prawdopodobnie nie wpływa to na karencję. Dziś wypłaciłam te grosze i podobno konto się samo zlikwiduje jutro. Pan w banku powiedział, że to konto techniczne nie jest moje, tylko banku.

   Usuń
  3. Super, dziękuję bardzo za informacje!

   Usuń
 17. Czy przelew na telefon liczy się jako transakcja blik?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Przelew nigdzie się do tego nie zalicza. Musi być transakcja z kodem (bez wpłat/wypłat w bankomacie)

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Nie 700, a 800 zł za Konto Santander. Specjalnie dla Czytelników bloga Bankobranie!

Oto aktualna odsłona popularnej i sprawdzonej promocji konta w Santanderze. Wraz z nią świetna wiadomość.  Standardowo do wzięcia czekałyby ...