Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe: kwiecień 2019 roku + ranking lokat

750 zł od mBanku1200 zł za kartę Citi700 zł od Santandera620 zł od BNP Paribas600 zł od Millennium

1.04.2019

Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe: kwiecień 2019 roku + ranking lokat

Nastał nowy miesiąc, więc czas przyjrzeć się, gdzie sensownie można ulokować swe oszczędności.

Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe: kwiecień 2019 roku + ranking lokatGdyby tak jak z wiosną przyroda budzi się do życia, tak i ożywiły się zmiany stawek oprocentowania na lokatach... No ale trzeba wybierać z tego, co jest. Na szczęście przebiśniegów wśród lokat i kont oszczędnościowych nie brakuje.

Nowy miesiąc kalendarzowy na blogu tradycyjnie już rozpoczynam od przyjrzenia się sytuacji na rynku lokat i kont oszczędnościowych oferowanych przez banki w Polsce. Znajdziesz tutaj wszystkie najkorzystniejsze obecnie propozycje z pewnym zyskiem (bo taki dają lokaty ze stałym oprocentowaniem) i gwarancją kapitału (dzięki ochronie BFG).

Przegląd rozpoczynam od przyjrzenia się stawce oprocentowania jaką można znaleźć na najlepszej lokacie w danym banku. Efekty tego przedstawia poniższa grafika:
Wykres przedstawiający najlepsze oprocentowanie w poszczególnych bankach na kwiecień 2019 roku


Na bazie tego wykresu można już podzielić banki na te, którym zależy na pozyskiwaniu pieniędzy klientów, jak i na te, dla których nie jest to priorytetem. Owszem, w przypadku wielu z tych lokat są to tylko propozycje promocyjne, obwarowane limitami kwotowymi lub koniecznością spełnienia określonych warunków (np. bycia nowym klientem lub założenia konta). Ale właśnie po tym wykresie widać mocno trendy zmian oprocentowania. No i najczęściej jest też tak, że gdy bank na swej sztandarowej lokacie daje wysokie oprocentowanie, to i na lokatach standardowych można znaleźć stawki lepsze niż u konkurencji. No ale po kolei. Wszystko zatem sprawdzam i opisuję.

Dla uporządkowania poniższego, obszernego wpisu, użyłem pogrupowania na:
 • Promocyjne oprocentowanie + gwarantowany bonus
 • Promocyjne okazje
  • Najlepsze lokaty bez konta osobistego
  • Lokaty z kontem osobistym
 • Lokaty mobilne
 • Najkorzystniejsze lokaty dla każdego
  • Lokaty krótkoterminowe
  • Lokaty długoterminowe
 • Najlepsze konta oszczędnościowe

Promocyjne oprocentowanie + gwarantowany bonus


Na początek to co najlepsze, czyli połączenie jak najlepszego oprocentowania z promocją bankową, dzięki czemu zyskać można nie tylko odsetki, ale i dodatkowy gwarantowany bonus.

3,4% do 400 000 zł + bonus 50 zł


To już ostatnie dni, w których można jeszcze zaklepać sobie promocyjną stawkę 3,4% w skali roku na 4 miesiące. Oferta dostępna jest do 7.04.2019 r. (do tego czasu należy nie tylko założyć konto, ale i dokonać pierwszej wpłaty, by aktywować promocję). Konto oszczędnościowe z podwyższonym oprocentowaniem obowiązuje tylko w parze z kontem osobistym, a to się opłaca, bo do wzięcia jest bonus 50 zł na start za spełnienie prostych warunków. Sprawdź wskazówki dot. skorzystania z promocji Getin Banku (w tym także z lokat do 4%).

Promocyjne okazje


Lokat z promocyjnym i do tego wysokim - jak na obecne czasy - oprocentowaniem jest bardzo dużo, ale w większości są to depozyty dla nowych klientów, z nisko zawieszoną poprzeczką maksymalnej kwoty jaką można wpłacić oraz (choć nie zawsze) z dodatkowymi wymogami. Dlatego poniżej dzielę lokaty promocyjne, na te które można założyć bez konta, jak i te z kontem (nieraz jednak bezwarunkowo darmowym).

Najlepsze lokaty bez konta osobistego


Najkorzystniejsza lokata bankowa bez konta i bez konieczności korzystania z jakichkolwiek innych produktów to Lokata Happy, na której Idea Bank oferuje 4% w skali roku na 3 miesiące dla kwoty do 20 000 zł. Lokatę można nawet zerwać w dowolnym momencie bez utraty odsetek (naliczą się one wtedy za faktyczny czas utrzymywania depozytu). Z propozycji skorzystać mogą tylko nowi klienci, którzy dotąd nigdy nie korzystali, ani nawet nie wnioskowali o jakikolwiek produkt w Idea Banku bądź Lion's Banku (który swego czasu był jego oddziałem). Alternatywnie wybrać można Lokatę Happy Pro, która da 3,5% w skali roku na 3 miesiące, ale dla większych środków (od 20 000,01 do 400 000 zł).

Powitalna oferta BGŻ Optima to 2 lokaty, spośród których klient może zdecydować się tylko na jedną. I tak do wyboru jest:
 • Lokata Bezkarna, na której na 3 miesiące można ulokować od 1 000 do 20 000 zł przy oprocentowaniu 3,5% w skali roku lub
 • Lokata Bezkompromisowa, która również na 3 miesiące daje możliwość zdeponowania od 50 000 do 100 000 zł ze stawką 2,7% w skali roku.

Z propozycji skorzystać mogą nowi, jak i powracający klienci BGŻ Optima (wystarczy nie posiadać żadnego produktu w tym banku od co najmniej 12 miesięcy). Zakładając lokatę w BGŻ Optima niezbędnym jest też założenie rachunku oszczędnościowego, który na szczęście jest bezwarunkowo darmowy. Służy on obsłudze lokaty, jak i deponowaniu oszczędności (ale obecnie oprocentowany jest bardzo skromnie).

Promocyjna lokata powitalna dostępna jest też w ofercie BOŚ Banku. To e-Lokata na Plusie, którą niedawno prześwietliłem na blogu. W przypadku tej propozycji nowi klienci banku na 3 miesiące mogą zdeponować kwotę od 1 000 do 100 000 zł ze stawką oprocentowania na poziomie 2,5% w skali roku.

Lokaty z kontem osobistym


Nest Bank osobom otwierającym konto osobiste daje możliwość skorzystania z Nest Lokaty Witaj z oprocentowaniem 4% w skali roku. Na ten depozyt można wpłacić do 10 000 zł, a do wyboru jest okres 3 lub 6 miesięcy. W tym drugim przypadku (gdy lokata ma być na dłuższy okres) trzeba jednak spełnić dodatkowy warunek - wymagany jest wpływ na konto (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Konto osobiste w Nest Bank prowadzone jest bezwarunkowo za 0 zł.

W Plus Banku również można uzyskać 4% w skali roku przez 3 miesiące (a precyzyjnie rzecz ujmując to oprocentowanie średnio, bo zaczyna się od 3% w pierwszym miesiącu i rośnie przez 4% w drugim do 5% w trzecim umownym miesiącu). Możliwość założenia Lokaty na Start uwarunkowana jest od posiadania konta, a to by było darmowe wymaga zapewnienia wpływów na konto lub płatności kartą.

mBank chce przekonać do siebie nowych klientów ofertą mLokaty na Wejście. Uzyskać na niej można 3,5% w skali roku na 3 miesiące dla kwoty do 10 000 zł. eKonto osobiste w mBanku zakładane bez karty prowadzone jest bez warunków za 0 zł.

Lokata na dobry początek w Eurobanku da 2,5% lub 3% na 3 miesiące dla kwoty od 200 do 100 000 zł. Wyższe oprocentowanie przysługuje tylko, gdy na konto wpłynie wynagrodzenie min. 500 zł lub zapewnisz 2 wpływy na konto po min. 1 500 zł i wykonasz co najmniej 9 płatności kartą (ale by karta do konta była darmowa, to trzeba kartą wydać min. 400 zł miesięcznie).

Lokaty mobilne


Poniżej znajdziesz lokaty dostępne wyłącznie w bankowości mobilnej. W ten sposób niektóre banki ciągle chcą promować korzystanie ze swych aplikacji mobilnych.

Bank
Okres
Oprocentowanie:
Min. kwota
Max. kwota
Getin Bank
3 miesiące
4%
500 zł
20 000 zł
Eurobank*
3 miesiące
3%
200 zł
10 000 zł
Bank Millennium**
1 miesiąc
3%
1 000 zł
10 000 zł
Santander Bank Polska
4 miesiące
2,5%
1 000 zł
20 000 zł
Bank Millennium
3 miesiące
2,5%***
1 000 zł
10 000 zł
* - lokata dostępna w ciągu 30  dni od aktywacji aplikacji mobilnej
** - lokata dostępna w ciągu 30 dni od urodzin klienta; by ją założyć niezbędne jest wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości
*** - wyższa stawka obowiązuje w przypadku założenia lokaty w aplikacji z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości (standardowe oprocentowanie na tej lokacie wynosi 2,25% w skali roku).

Jak widać limity kwot jakie można wpłacić na tego typu lokaty są dość małe. Aczkolwiek ciągle jest to miły dodatek chociażby dla tych, którzy już są klientami danego banku. Mankamentem jest to, że w konkretnym banku można posiadać tylko jedną lokatę mobilną. Aczkolwiek w Banku Millennium po zakończeniu jednej lokaty mobilnej można założyć kolejną. Podobnie powinno być w Getin Banku, choć tam też swego czasu obowiązywała zasada tylko jednorazowego skorzystania z lokaty. W ostatnim czasie Czytelnicy zgłaszali, że znów udało się skorzystać z lokaty mobilnej (choć kiedyś już takową posiadali).

Najkorzystniejsze lokaty dla każdego


Poniżej znajdziesz lokaty, które założyć mogą zarówno nowi, jak i obecni klienci (nie ma już wyśrubowanych wymogów, by być "nowym klientem"). Zdarza się jednak konieczność posiadania/założenia konta lub (najczęściej) wpłacenia "nowych środków".

Lokaty krótkoterminowe na kwiecień 2019 roku


Poszukując najlepszej lokaty na kilka miesięcy, na początek najlepiej zwrócić uwagę na propozycję Idea Banku. Jeśli posiadasz (lub zdecydujesz się założyć) konto w tym banku i wpłacisz nowe środki, to wybrać możesz Lokatę Na Nowe Środki Plus ze stawką 3,2% w skali roku na 3 miesiące (i nawet do miliona złotych). Jeśli konta w Idea Banku nie posiadasz i nie chcesz założyć albo nie masz możliwości wpłacenia kolejnych środków, to możesz zdecydować się na Lokatę Nr 1. Tu również wpłacić można duże środki (górny limit to okrągła bańka), a do wyboru jest kilka okresów depozytu środków (od czego zależy też wysokość oprocentowania). I tak bank proponuje: 2,9% na 3 miesiące, 2,8% na 6 miesięcy oraz 2,7% na 1 lub 12 miesięcy.

W przypadku Getin Banku najlepiej oprocentowana lokata na kilka miesięcy to e-Lokata na Nowe Środki, która daje 2,8% na 3 miesiące. Można ją założyć bez konta w Getin Banku, a warunkiem uzyskania promocyjnego oprocentowania - co sugeruje już nazwa - jest właśnie wpłacenie "nowych środków".

W kolejnych bankach oprocentowanie jest już niższe. Toyota Bank oferuje 2,4% na lokacie 180-dniowej (Lokata Sprint dostępna dla kwoty min. 3 000 zł), zaś w przypadku Plus Banku uzyskać można 2,6% na 6 miesięcy lub 2,4% na 3 miesiące (takie oprocentowanie daje Lokata Nowa Kasa = Większy Zysk, na którą wpłacić należy "nowe środki" w wysokości co najmniej 5 000 zł).

Jeśli szukasz lokat na 6 miesięcy, to sprawdzić można jeszcze co w ofercie ma Nest Bank. A tam na 6 miesięcy można uzyskać 2,4 lub 2,45% w skali roku. W obydwu przypadkach wymagane jest posiadanie (lub otwarcie) konta osobistego. Dla uzyskania niższej ze stawek niezbędne jest wpłacenie "nowych środków", a dla oprocentowania o 0,5 p.p. wyższego trzeba dodatkowo zapewnić wpływy wynagrodzenia na konto.

Lokaty długoterminowe w kwietniu


W tej części znajdziesz lokaty na długi okres. Przed skorzystaniem z takiej propozycji banków zawsze warto sobie odpowiedzieć na pytanie: "Czy te środki na pewno nie będą mi potrzebne?". Bo w większości przypadków przedterminowe zerwanie lokaty oznacza utratę odsetek. Pod uwagę warto również wziąć to, że w dłuższej perspektywie czasu stopy procentowe mogą ulec zmianie, co może Cię ominąć, gdy oprocentowanie depozytu jest stałe (ustalone w momencie zakładania lokaty).

Najlepsze lokaty na 2 lata znaleźć można w Nest Banku. Nest Lokata Lojalna da 2,65%, a Lokata Nowe Środki 2,6% w skali roku; w obydwu przypadkach wymagane jest posiadanie/otwarcie konta osobistego, a dla wyższej stawki trzeba też zapewnić wpływy wynagrodzenia na konto. Jeśli Nest Lokatę Nowe Środki założysz bez konta, to otrzymasz stawkę 2,4% w skali roku, tak samo jak w Santander Consumer Banku (którego nie należy mylić z Santander Bankiem, będącym następcą BZ WBK).

Na 3 lata najkorzystniej oprocentowane lokaty znaleźć można w Eurobanku i Santander Consumer Banku (po 2,6% w skali roku) oraz w Toyota Banku (2,4% w skali roku).

Najwięcej uzyskać można na Lokacie 5 na 5 w BOŚ Banku, gdzie oprocentowanie od 1,5% w pierwszym roku do aż 5% w piątym roku lokaty (bo to właśnie taka lokata - aż na 60 miesięcy). Średnie oprocentowanie jakie uzyska klient w okresie tych 5 lat wyniesie 2,84% w skali roku.

Najlepsze konta oszczędnościowe


Zestawienie najlepszych kont oszczędnościowych niezmiennie otwiera Getin Bank. Uzyskać w nim można 3,5% aż na 12 miesięcy, aczkolwiek tylko do 10 000 zł. Osoby dysponujące większą kwotą także znajdą coś dla siebie, bo to już wspomniane 3,4% gwarantowane na 4 miesiące dla kwoty nawet 400 000 zł. Te dwie promocje Getinu łączą się ze sobą.

Później mamy kilka banków, w których na koncie oszczędnościowym uzyskać da się oprocentowanie 3% w skali roku. Do tej grupy doszlusował niedawno Citibank, który taką stawkę oferuje obecnie dla największych środków - na 3% w skali roku przez pół roku ulokować można do 70 000 zł. By załapać się na tę promocję, trzeba jednak założyć konto osobiste. Taki wymóg jest zresztą i w innych bankach. Bank Pekao i Alior Bank (ale tylko posiadaczom Konta Jakże Osobistego, którzy dodatkowo uruchomią tzw. korzyść) oferują stawkę 3% odpowiednio dla kwoty do 30 000 i do 20 000 zł. Różny jest też okres gwarancji obowiązywania promocyjnego oprocentowania. Bank Pekao zobowiązuje się na 180 dni, a w Aliorze z promocji da się korzystać do końca 2019 roku.

Kolejnym progiem oprocentowania, na zaoferowanie którego zdecydowały się niektóre banki jest stawka 2,7% w skali roku. Wszystkie aktualnie dostępne propozycje kont oszczędnościowych z oprocentowaniem co najmniej 2,5% w skali roku znajdziesz w rankingu, do którego linkuję ciut niżej.

Objaśnienia


Wyżej wymienione  lokaty i konta oszczędnościowe przedstawiłem według stanu na dzień 1.04.2019 r. Więcej propozycji banków z najlepszym oprocentowaniem znaleźć możesz w aktualizowanych na bieżąco zestawieniach:

Opisywane lokaty oraz konta oszczędnościowe oferowane są wyłącznie przez banki, które obejmuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Na blogu przeczytasz o tym jak działa BFG oraz komu i w jakich sytuacjach wypłaca pieniądze. Dzięki tej instytucji, a także całemu systemowi ochrony depozytów możesz spać spokojnie nawet gdyby Twój bank upadł, bo odzyskasz swe oszczędności (gwarancja dotyczy kwot do równowartości 100 tys. euro).

Jeśli masz pytania dotyczące oszczędzania i deponowania swych oszczędności w bankach, przeczytaj mój przewodnik po tej tematyce: Lokata bankowa: co to jest, co daje, jak obliczyć odsetki i wszystko co warto wiedzieć. Tam znajdziesz również intuicyjny w obsłudze kalkulator odsetek z lokat i kont oszczędnościowych, który pozwoli w prosty sposób wyliczyć ile zyskasz, deponując swe oszczędności w banku.

33 komentarze:

 1. Zawrotnej w IB brak :( Dla kwoty 80k. i próbie przelewu do mbanku czy millenium - bez propozycji... Historia z wczoraj.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma też propozycji Zawrotnej przy przelewie do Santander. Ale w dalszym ciągu działa Zawrotna do Getin - 3,5% oraz Alior - 3,28%.
   Idea reaguje na numer banku zawarty w numerze rachunku do przelewu i w ten sposób mogłem dziś założyć Zawrotną markując przelew na rachunek karty kredytowej Getin bowiem nie posiadam tam konta tylko wyłącznie KK.

   Usuń
  2. Zatrzymują przy próbie przelewu do Getin, gdzie wciąż są aktywne KO na 3,5%

   Usuń
  3. Przy próbie przelewu do GNB:

   "Chcesz skorzystać z wysoko oprocentowanej Lokaty ZAWROTNEJ 3.5% w skali roku?

   Właśnie wykonujesz przelew do wstrzymaj się chwilę i zapoznaj się z ofertą wysoko oprocentowanej lokaty przygotowanej specjalnie dla Ciebie"

   Usuń
  4. Potwierdzam. Zawrotna nadal jest. Dzisiaj robiłem przelew. Przy podaniu konta w Getinie pojawia się 3,5% na 3 mies. od 10 tys. zł

   Usuń
 2. To nie jest korygowanie Mr. Złotówy, bo Inbank jest bez naszego BFG, ale moim zdaniem jest to sensowne rozszerzenie oferty dłuższych lokat.

  Inbank:
  3 miesiące 2,45%
  6 miesięcy 2,65%
  12 miesięcy 2,85%
  24 miesiące 3,00%
  36 miesięcy 3,15%
  48 miesięcy 3,25%
  60 miesięcy 3,35%

  Ze strony Inbanku:
  Depozyty założone w Inbank gwarantowane są przez estoński fundusz gwarancyjny Tagatisfond Roosikrantsi 2, 10119 Tallinn, Estonia. Fundusz ten jest odpowiednikiem polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Gwarancją objęte są depozyty wraz z odsetkami do pełnej wysokości, maksymalnie do 100.000 euro w stosunku do pojedynczego depozytariusza. Szczegóły systemu gwarantowania depozytów założonych w Inbank dostępne są w Arkuszu Informacyjnym Deponenta.
  Inbank jest bankiem utworzonym za zezwoleniem estońskich władz nadzorczych Finantsinspektsioon, posiada siedzibę przy Niine 11, 10414 Tallinn, w Estonii i prowadzi swoją działalność w Polsce poprzez Oddział. Oddział Inbank w Polsce nadzorowany jest przez Finantsinspektsioon i nie jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, z zastrzeżeniem środków nadzorczych przewidzianych dla KNF w art. 141a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe.

  OdpowiedzUsuń
 3. W Idea Banku lada dzień kończą się lokaty. Ciekawe jak będą zatrzymywać.

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja znalazłem lokatę 6%. Dostępna tylko dziś. Nie napiszę gdzie bo oferta limitowana xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taaaa Prima aprilis:-)

   Usuń
  2. dobry prima aprilis. ciekawe ilu się nabrało.

   Usuń
  3. Albo w jakimś nowym Amber G.

   Usuń
 5. Ktoś wie na ile jest Konto Idealnie Proste w Idea Bank?Miało być chyba do końca marca na 3,2%.Dziś nadal wyświetla się 3,2%.Czyżby przedłużyli?

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy ktoś z was ma problem z bankowością internetową w idea banku ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie działa. ING dziś nie działał.

   Usuń
 7. By dostać tą lokatę zawrotną z IB trzeba tam mieć konto Idealne czy wystarczy Idealnie Proste?

  OdpowiedzUsuń
 8. W T-Mobile Usługi Bankowe dalej dają 3%

  OdpowiedzUsuń
 9. Robiłam dziś przelew z Idea do Getin i nie dostałam niestety propozycji lokaty zwrotnej. Może dlatego, że kilka dni wcześniej zrobiłam taki "myk" i wówczas zaproponowano mi 3,6% na "lokacie zwrotnej". Może lokata zwrotna proponowana jest tylko jeden raz. Jak ktoś już raz skorzystał, to drugi raz nie proponują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Getinu nie działa zwrotna bo to prawie ten sam bank.Jak byś wybrał inny to pewnie by była zwrotna.

   Usuń
  2. W poniedziałek przelałem 150K z GNB do Idea w pierwszej sesji Elixir, po czym przy próbie przelewu tej samej kwoty z Idea do GNB pojawiła się oferta zawrotnej na 3 m-ce @ 3,5% :)

   Wcześniej, tzn. zanim wykonałem przelew z GNB do Idea, zamarkowałem przelew z Idea do GNB i również pojawiła się oferta zawrotnej na identycznych warunkach.

   Usuń
  3. @Anonimowy 3 kwietnia 2019 22:30
   Właśnie do GNB zawrotna (a nie zwrotna) działa najlepiej - o czym też jest mowa w wielu potwierdzających to zwrotnych komentarzach - ale lepiej samemu pisać zamiast czytać to co inni piszą.

   Usuń
  4. Dokładnie! Najwyższe % było na lokacie Zawrotnej przy przelewie do Getinu. Z logicznego punktu widzenia dziwne. Ale może jakieś względy kapitałowe miały znaczenie by za bardzo nie wpłacać do Getinu? Kto ich tam wie.

   Usuń
  5. To są wciąż dwa różne banki z dwoma różnymi zarządami, które maja konkretne cele finansowe do osiągnięcia, które sa niezwykle ambitne w obu bankach po aferze z KNF.

   Mając na uwadze jaka jest struktura wynagrodzeń wierchuszki banków nie może dziwić, że aż tak agresywnie zabiegają o pozostanie klientów.

   Usuń
 10. Skończyła mi się lokata w Idea Banku i widzę nie zależy im na kliencie.
  Zleciłem wypłatę środków i nie pojawiła mi się oferta na zatrzymanie.
  Skoro im nie zależy na kliencie to płakał nie będę, pójdę gdzie indziej.
  Macie jakieś oferty powyżej 3.5%?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powyżej 3,5% to chyba nie ma nigdzie, ale jak coś znajdziesz, to daj cynk :)

   Usuń
  2. Na niektórych poliso-lokatach dają nawet 9% :)

   Usuń
  3. Wszystkie lokaty 3,5%+ masz w artykule Złotówy. Jak z Idei robi się przelew do innego banku to zatrzymują. Lokata Zawrotna jest na 3,5% jak przelew do GNB

   Usuń
  4. Tj. Getin Noble Banku

   Usuń
  5. 9% przy ktorych sprzedawcy jeszcze powiedzą, że gwarantowane, a nawet lepsze i bezpieczniejsze niż lokata xD

   Getback, amber gold, nic już ludzi nie nauczy.

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 700 zł za Konto Santander (krótsza karencja!)

Nowa edycja przynosi dwie zmiany na lepsze.  To wyższa premia pieniężna oraz skrócony okres wykluczenia dla byłych posiadaczy konta w Santan...