Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe na styczeń 2022 roku

750 zł od mBanku ⭐ Citi: 1200 zł za kartę + 700 zł za konto700 zł od Santandera600 zł od Millennium

1.01.2022

Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe na styczeń 2022 roku

Jak co miesiąc sprawdzam, gdzie można znaleźć najwyższe oprocentowanie dla oszczędności.

Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe na styczeń 2022 roku
A dzieje się sporo. Coraz więcej banków decyduje się na podwyżki stawek na lokatach i kontach oszczędnościowych. Sprawdź poniższy przegląd ofert bankowych, by wiedzieć, gdzie teraz można znaleźć najlepsze oprocentowanie.

W poniższym zestawieniu uwzględniam wszystkie lokaty i konta oszczędnościowe - zarówno takie, z których skorzystać może każdy (czasem nawet bez jakichkolwiek dodatkowych warunków), jak i promocyjne propozycje (skierowane głównie do nowych klientów lub wymagające wpłacenia nowych środków). Część z tych ofert jest limitowana kwotowo - o nich też piszę, ale nieco niżej, jeśli oferta ograniczona jest np. tylko do 10 tys. zł.

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe na styczeń 2022 roku


Na pierwszy front biorę propozycje banków, które są godne szczególnej uwagi - i pozwalające wpłacić nawet większe środki - najczęściej - dla każdego (zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów tychże banków).

Do 2% na koncie oszczędnościowym w Aion Banku (bez limitu kwoty)


Ta propozycja wyróżnia się tym, że Aion Bank nie stosuje limitu kwoty, którą obejmuje promocyjne oprocentowanie. Można więc wpłacić dowolne, nawet bardzo duże środki (acz ja zawsze przypominam o limitach systemu bankowych gwarancji, a więc do kwoty nieprzekraczającej równowartości 100 tys. euro).

A w Aion Banku uzyskać można 1%, 1,5% lub 2% - wysokość oprocentowania zależy od wybranego planu taryfowego rachunku podstawowego. 1% dostępne jest dla posiadaczy konta w bezwarunkowo darmowym planie Light. Wyższe stawki (1,5 oraz 2%) obowiązują w planach Smart i All-Inclusive, które standardowo są płatne, ale... z kodem polecenia dostępnym dla Czytelników bloga Bankobranie możesz te konta przetestować przez określony czas za darmo lub za pół ceny (do wyboru).

Konto umożliwia swobodne wpłaty i wypłaty bez utraty odsetek i bez opłat - każdy przelew z rachunku oszczędnościowego na swe konto podstawowe w Aion Banku jest bowiem za 0 zł. Aktualne oprocentowanie obowiązuje do 28.02.2022 r., acz niewykluczone, że bank przedłuży promocję - tak jak to już zrobił w grudniu (nie wykluczając możliwości korzystania z podwyższonego oprocentowania także przez dotychczasowych klientów).


Lokaty w InBanku bez konta do 2,4%


Lokaty w InBanku założyć można bez konta oraz bez konieczności korzystania z jakichkolwiek innych produktów, a z propozycji skorzystać mogą zarówno nowi, jak i obecni klienci (co ciekawe, to ci drudzy są nawet w nieco uprzywilejowanej sytuacji, gdyż lokaty po odnowieniu są o 0,1 punktu procentowego wyżej oprocentowane). 

Wysokość oprocentowania na lokatach w InBanku zależy od wybranego okresu, na jaki środki mają być zdeponowane. I tak można tu uzyskać 1,6% w skali roku na 1 miesiąc, 1,8% na 3 miesiące oraz 2% na pół roku. Na depozytach na dłuższy okres obowiązuje stawka 2,3% w skali roku (tak jest na lokatach 12-, 24-, 36 i 48-miesięcznych). Najwięcej, bo 2,4% dostępne jest na lokacie 5-letniej.

Na pojedynczej lokacie w InBanku zdeponować można od 5 000 do 50 000 zł, a na każdego klienta obowiązuje limit 400 tys. zł.


1,7% na dwóch kontach oszczędnościowych


Choć wyżej wymieniałem po jednym banku, to tutaj propozycje są tak bliźniaczo podobne, że najlepiej omówić je razem. A mowa tu o kontach oszczędnościowych, na których i Alior, i Getin Bank dają po 1,7% w skali roku - w obydwu przypadkach takie oprocentowanie obowiązuje dla "nowych środków" i jest gwarantowane przez 3 miesiące. Jedyna różnica pojawia się w kwocie objętej promocyjnym oprocentowaniem. Alior pozwala ulokować do 100 tys. zł, a w Getinie wpłacić można do 200 tys. zł.

W obydwu bankach z promocyjnego oprocentowania skorzystać mogą wyłącznie osoby, które posiadają (lub dopiero założą) konto osobiste. Sprawdź szczegółowe prześwietlenia ofert: Konto Mega Oszczędnościowe w Alior Banku oraz Elastyczne Konto Oszczędnościowe w Getinie.

6 lokat po 2% w skali roku


I tutaj również mowa o grupie banków, bo nie sposób wyróżnić jeden z nich.

Dlaczego o tych lokatach piszę pod kontami oszczędnościowymi, choć ich oprocentowanie jest wyższe (2% na lokatach wobec 1,7% na kontach oszczędnościowych)? Przede wszystkim z tego względu, że większość z tych lokat przewidziana jest na dłuższe okresy (9, 12 i nawet 36 miesięcy). A tu rodzi się pytanie, czy opłaca się na tak długo "mrozić" środki, gdy stopy procentowe powinny dalej rosnąć i tym samym powinno też wzrastać oprocentowanie lokat? Na to już każdy powinien odpowiedzieć sobie sam - ja wcześniej wyróżniłem konta oszczędnościowe (choć z niższym oprocentowaniem), bo one dają jednak elastyczność działania - jeśli za miesiąc czy dwa pojawi się jakaś lepsza promocyjna lokata, to wtedy swobodnie będzie można z niej skorzystać (nie tracąc odsetek przy okazji wypłaty środków z konta oszczędnościowego).

I tak na 9 miesięcy z oproc. 2% w skali roku można wybrać lokatę w Toyota Banku. Tyle dają lokaty Standard lub Plus - druga z nich wymaga posiadania konta w tym banku. W obydwu przypadkach na pojedynczej lokacie można zdeponować od 2 000 do 40 000 zł, ale każdy klient ma możliwość założenia nawet 10 lokat. 

Alior Bank oferuje 2% na rocznej lokacie dla nowych środków. Taką samą stawkę oprocentowania można uzyskać w Nest Banku, ale w przypadku depozytu 2-letniego.

No i uzupełniając liczną grupę lokat oprocentowanych z dwójką na przodzie, jeszcze należy dodać 2-miesięczną Lokatę Mobilną w Getinie (do 10 tys. zł., z której skorzystać mogą tylko nowi klienci) oraz 3-miesięczną lokatę w ramach programu "Lubię to polecam" w Banku Millennium (2% można uzyskać do 25 tys. zł; to nagroda dla osób otwierających konto z polecenia lub polecających - czyli tych, którzy już konto w Millennium posiadają, ale polecą komuś innemu).


Odpowiednik 6-miesięcznej lokaty 1,85% dzięki premii od Citi


Z tej propozycji Citibanku skorzystać mogą wyłącznie osoby, które dysponują kwotą co najmniej 400 tys. zł, bo właśnie tyle trzeba wpłacić, by spełnić warunki promocji (co zaowocuje premią). Jeśli środki utrzymasz przez 3 miesiące, to otrzymasz 1 500 zł premii od Citi, a jeśli postanowisz je trzymać jeszcze przez kolejne 3 miesiące, to wpadnie kolejny taki bonus, więc w sumie za zdeponowanie środków przez pół roku uzyskasz aż 3 000 zł. A to przełoży się na zysk, jaki przyniosłaby właśnie 6-miesięczna lokata bankowa z oprocentowaniem 1,85% w skali roku.

 

Zanosi się na to, że nowy rok może przynieść lepsze czasy dla szukających dobrych lokat i kont oszczędnościowych. Część z pojawiających się promocji, jak to często bywa, może być ograniczona czasowo. Jeśli nie chcesz przegapić najlepszych okazji, zapisz się na bezpłatny newsletter dla Czytelników bloga Bankobranie - to niezawodne źródło powiadomień o nowościach:

 

Wysoki procent dla mniejszych kwot... ale z bonusami!


Poniżej znajdziesz propozycje banków z całkiem dobrym - jak na obecne czasy - oprocentowaniem, ale jednak dla kwot już bardziej limitowanych, niż w wyżej wymienianych przypadkach. Tu jednak jest dodatkowa zachęta - oprócz odsetek przewidziane są dodatkowe, gwarantowane bonusy. Można więc zyskać podwójnie. Zatem mamy do czynienia z crème de la crème wszystkiego, co od prawie 8 lat opisuję na niniejszym blogu. Mam tu na myśli premie, które banki są skłonne przyznać klientom w zamian za skorzystanie z konta.

Plejada lokat 3% + bonusy do 555 zł dla otwierających konto w Credit Agricole


Od początku stycznia 2022 roku wystartowały nowe promocje w Credit Agricole. Na osoby otwierające konto osobiste w tym banku czeka możliwość założenia 12-miesięcznej lokaty z oprocentowaniem 3% w skali roku do 75 tys. zł. Ale nie tylko ta lokata jest zachętą do założenia wspomnianego konta, bo za aktywne korzystanie z niego czekają bonusy pieniężne na sumę nawet 555 zł. 

I co ciekawe, lokata powitalna, to nie jest jedyny depozyt w Credit Agricole, który daje aż 3% w skali roku dla oszczędności. Tyle samo oferują też lokaty na nowe środki (dostępne już nie tylko dla nowych, ale i dla obecnych klientów) - w trzech wariantach: na 12, 24 lub 36 miesięcy (w przypadku każdego z okresów obowiązuje limit maksymalnej kwoty, jaką można ulokować - do 75 tys. zł).1,8% na rachunku "Moje Cele" + bonusy do 500 zł od mBanku


To propozycja dla osób otwierających konto osobiste w mBanku. Dzięki kumulacji promocji uzyskać można 1,8% na rachunku oszczędnościowym (na 3 miesiące; do 10 tys. zł) oraz bon 200 zł do wykorzystania na Allegro i do 200 zł premii za korzystanie z konta oraz po 50 zł za to, w jaki sposób zostanie otwarte konto oraz za ewentualne założenie konta dla swej pociechy. 


2,5% na koncie oszczędnościowym na pół roku + bonus 100 zł od Pekao


W banku z żubrem w logo promocja oprocentowania dla oszczędności jest rzadkością, ale gdy już się pojawiła... to mamy do czynienia z jedną z najlepszych obecnie stawek dostępnych gdziekolwiek. Bank Pekao gwarantuje stawkę 2,5% w skali roku na 183 dni dla kwoty do 20 tys. zł. Z propozycji skorzystać mogą wyłącznie osoby, które jeszcze nigdy nie miały jakiejkolwiek umowy z Pekao, a dodatkowo - dla uzyskania promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym - założyć trzeba też konto osobiste (które łatwo posiadać za 0 zł, a do tego można zgarnąć 100 zł premii).


3% dla oszczędności + bon Allegro 50 zł od Getinu


W Getin Banku promocyjne oprocentowanie nie dość, że jest najwyższe spośród wszystkich obecnie proponowanych stawek na kontach oszczędnościowych, to w dodatku jest gwarantowane na 12 miesięcy. Niestety przy tych parametrach oferty ulokować można jedynie do 10 tys. zł. Z oferty skorzystać mogą wyłącznie osoby zakładające konto w Getinie - za jego otwarcie czeka nagroda w postaci bonu Allegro o wartości 50 zł.


Inne lokaty i konta oszczędnościowe na styczeń 2022 roku


Na koniec wymieniam jeszcze te lokaty i konta oszczędnościowe, które nie zakwalifikowały się do wyżej wymienionych grup, ale też można zwrócić na nie uwagę.

Najwyżej oprocentowana lokata w styczniu 2022 roku to powitalna lokata - dla nowych klientów otwierających konto osobiste - w Nest Banku. Na niej dla kwoty do 10 tys. zł uzyskać można nawet 3% w skali roku na okres 6 miesięcy - by z takiej stawki skorzystać, trzeba jednak zapewnić wpływy na konto z tytułu wynagrodzenia lub emerytury (jeśli nie chcesz/nie możesz tego zrobić, otrzymasz 1,5% na 3 miesiące).

W Toyota Banku ciekawie zaczyna od dziś wyglądać Indeksowane Konto Oszczędnościowe (IKO), na którym wysokość oprocentowania w danym kwartale uzależniona jest od wysokości stawki WIBOR 3M (a więc oprocentowania, po jakim banki deklarują możliwość pożyczania pieniędzy między sobą), która obowiązywała na koniec poprzedniego kwartału. Tym samym teraz (wskutek wysokiej stawki na koniec grudnia) można uzyskać 2,61% w skali roku do 100 tys. zł oraz 2,51% dla nadwyżki środków. Trzeba jednak mieć na uwadze, że za prowadzenie IKO bank pobiera 30 zł miesięcznie (opłata jest zwracana, jeśli z IKO nie wypłacisz żadnych środków), a oprocentowanie jest zmienne, więc w każdej chwili Toyota Bank może ogłosić jego zmianę.

Santander Consumer Bank oferuje 1,6% w skali roku do 200 tys. zł (dla "nowych środków") na rachunku oszczędnościowym, który można założyć bez otwierania konta i bez konieczności korzystania z jakichkolwiek innych produktów. Mankamentem jest jedynie to, że obecne warunki obowiązywać mają już tylko do 26.01.2022 r.

Ważne informacje


Wszystkie wyżej wymienione najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe na styczeń 2022 roku przedstawiają stan obowiązujący na dzień publikacji niniejszego wpisu, a więc 1.01.2022 r. Z racji dość dynamicznie w ostatnim czasie zmieniających się ofert banków, zachęcam też do sprawdzania zestawień, które aktualizuję na bieżąco. Sprawdź:


W zestawieniu uwzględniam wyłącznie stałe oprocentowanie (a więc takie, które w czasie trwania umowy o lokatę nie ma prawa się zmienić - z góry można wyliczyć sobie odsetki i takie właśnie się dostanie), a podaję je zawsze w ujęciu rocznym (tj. w skali roku).

Jeżeli dopiero chcesz zacząć oszczędzać i być może stoisz przed otwarciem swej pierwszej lokaty, koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przeze mnie wpisem poradnikowym, w którym znajdziesz objaśnienia, wskazówki, a także prosty w obsłudze kalkulator, który pozwoli Ci wyliczyć odsetki: Lokata bankowa: co to jest, co daje, jak obliczyć odsetki i wszystko co warto wiedzieć.

Wszystkie wyżej wymienione konta oszczędnościowe i lokaty oferowane są przez banki, które podlegają pod system gwarancji depozytów, co oznacza, że przy kwocie nieprzekraczającej równowartości 100 tys. euro można zawsze spać spokojnie, bo taka suma objęta jest 100-procentową ochroną. Każdy z przytoczonych tutaj banków podlega pod polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Wyjątkiem są Aion Bank oraz InBank, które na podstawie unijnego prawa mogą działać w Polsce, ale w nich za gwarancje odpowiadają - odpowiednio - belgijski i estoński odpowiednik BFG (w takim samym zakresie, a więc do 100 tys. euro).

Bądź na bieżąco z nowościami dla oszczędzających i z najlepszymi promocjami bankowymi. na Twitterze i polub na Facebooku:


138 komentarzy:

 1. Oby w nowym roku % były jak najwyższe. Cieszy, że się ruch zaczął. Pozdrawiam Cię Złotówa i wszystkich czytelników.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego sobie życzmy (jak i wyhamowania oraz spadku inflacji). Pozdrawiam również! :)

   Usuń
 2. W Credit Agricole jest od dzisiaj nowa lokata na nowe środki na 3% :) Do 75 tyś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodaj jeszcze, że to depozyt na 3 lata, a wtedy będzie wiadomo iż w okresie szybko rosnących stóp procentowych, gra nie jest warta świeczki. Za 2-3 miesiące banki mogą już oferować 3-3,5 % na dużo krótsze okresy.

   Usuń
  2. Jest też na rok i to już jest ciekawa oferta

   Usuń
  3. Dzięki za cynk, to faktycznie świeżynka z dziś, więc uzupełniłem wpis. Właściwie to jest kilka tych lokat na 3%: na 12 mies. do 75 tys zł dla otwierających konto (wraz z bonusami do 555 zł o czym więcej piszę tutaj). Ale są ponadto lokaty dla nowych środków (tu już też dla obecnych klientów) z oproc. 3% w skali roku - na 12, 24 lb 36 miesięcy.

   Usuń
 3. Nareszcie po podwyżce 3 procent powinno być wcześniej i wszędzie. Ale w credit nie liczą się przelewy swoje z innych banków i niewiem czy liczą się wpłaty z bankomatów. Niektóre banki trzymają jeszcze przez miesiąc lokaty i ko. na 1 procent.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejmy nadzieję, że te 3% będzie impulsem do zmian w innych bankach. Przy poprzedniej fali podwyżek oprocentowania na lokatach (i kontach oszczędnościowych) Credit Agricole również był jednym z przodujących na rynku (jeśli chodzi o czas ich wprowadzenia). Zresztą ich ekonomiści mają dobre wyczucie (np. w 2020 roku, gdy już nikt nie przewidywał kolejnej obniżki, główny ekonomista tego banku wieszczył to).

   Co do przelewu, o którym piszesz, to chodzi o wpływ na konto w celu uniknięcia opłat za konto i kartę? To wpływ może pochodzić z dowolnego źródła - nawet z własnego konta w innym banku.

   Usuń
 4. Czekam na ruch Millenium, bo te obecne 1,25% to marne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecna edycja promocji oprocentowania dla nowych środków na koncie oszczędnościowym Profit w Banku Millennium dostępna jest do 22.01., więc ewentualnej zmiany można spodziewać się (raczej) po tym terminie.

   Usuń
 5. witam
  jestem posiadaczem konta w nest od 2015 roku .
  na ko w tej chwili mam oprocentowanie 2,3 % .
  jesdnak ani w zestawieniu Złotówy ani na stronie nest nie ma rzadnej wzmianki o takowym oprocemtowaniu .
  o co więc chodzi ? z kąd te oprocentowanie ? to jakas promocja bonus ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oprocentowanie standardowe jest zależne od stopy Wibor 3M.

   Usuń
  2. Bo to KO jest archiwalne :). Sam jestem posiadaczem tego konta od 2014 roku czyli od chwili powstania smart banku (teraz nest bank). Te oprocentowanie 2,3% wynika z metody ustalania oprocentowania dla tego konta (WIBOR 3m-0% marży oprocentowania). Bank ustala te oprocentowanie co miesiąc o aktualny kurs WIBORu 3m z 15 dnia danego miesiąca.

   Usuń
  3. Witam właśnie nest już niemam. Niespełniam warunków. Pozdrawiam wszystkich oszczędzających.

   Usuń
  4. @Anonimowy 1 stycznia 2022 12:11, tak wysokie oprocentowanie obowiązuje wyłącznie dla kont otwartych bodaj przed 29.10.2016 r. Jest równe stawce WIBOR 3M. Dla kont później zakładanych warunki były już inne (mniej korzystne, bo stawka jest pomniejszana o określony wskaźnik; przykładowo dla konto otwieranych obecnie, bank daje oprocentowanie równe stawce WIBOR 3M, ale pomniejszonej o aż 1,5 p.p.).

   Usuń
  5. Mr. Złotówa1 stycznia 2022 16:15 .czyli nic tylko się cieszyć .a czy ten wibor może spać czy jest to jakaś stała i niezmienna wartośc ? czy jest szansa aby owo oprocentowanie było jeszcze wyzsze ?

   Usuń
  6. WIBOR jest zmienny.Aktualnie ma tendencje wzrostową. Na dzień 31.12.2021 wynosił już... 2,54% :)

   Usuń
  7. Nest zmienia oprocentowanie raz na miesiąc - 16-go według stawki z 15-go dnia miesiąca.

   Usuń
  8. Jak się połapali, że WIBOR skończył biedować i rośnie to niestety pozmieniali warunki. Dla nowych już nie masz szans na tak dobre warunki. Realnie teraz dają mało wobec tego co konkurencja, bo jest 1,25% do 100 tys. w promocji przez 2 miesiące a potem przy tym Wiborze wychodzi 1,01%. To już lepiej założyć konto w Aion. Najpierw 2 miesiące bez limitu kwoty 2% a na koniec tego okresu przejść na light z 1%. Ale za to wszystkie wypłaty z konta oszczędnościowego bez opłat a w Neście tylko 1. Tam jedynie kto ma stare konto sprzed wielu lat z czasów Smarta to ten się cieszy.

   Usuń
  9. kończąc temat nest i ko 2.3% mam pytanko .
   czy bank może zmienić warunki obliczania oprocentownia dla rachunków założonych w 2015 na takie jak obowiązują teraz ?

   Usuń
  10. @anonimowy 2 stycznia 2022 09:38
   Ciężko powiedzieć, bo dla archiwalnych ROR-ów niektóre banki zmieniały warunki prowadzenia kont, które nie były w aktualnej ofercie banku. Natomiast jeśli chodzi o KO to nie spotkałem się z takim trendem.

   Usuń
  11. @Anonimowy, 2 stycznia 2022, 09:38

   Każdy bank ma prawo w każdej chwili zmienić tabelę oprocentowania - Toyota Bank robi to dość regularnie.

   Usuń
  12. Aktualnie WIBOR 3M to 2,59%

   Usuń
  13. A tymczasem Wibor 3m już 3,4%.

   Usuń
 6. Wszystkiego najlepszego, zdrowia i pomyślności w nowym 2022 roku życzy stały czytelnik bloga.

  OdpowiedzUsuń
 7. Oby w 2022r. % szbował w górę! Powodzenia dla wszystkich wyjadaczy wisienek :) B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla Kredytobiorców działa to odwrotnie niestety, pozdrawiam

   Usuń
 8. Ciekawe co zrobi RPP na najbliższym posiedzeniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pojedziemy do góry już wcześniej to zapowiadali

   Usuń
 9. Dzkoda że w Pekao takie oprocentoeanie tylko dla nowych środków, a co z tymi którzy nają tam konta i oszczędności od kilkunastu i dłużej lat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co z klientami ideabanku? Kiedy dadzą im 2.5 procent?

   Usuń
  2. Ale skoro masz tam cały czas środki, to po co bank miałby się napraszać wyższym oprocentowaniem? I tak te Twoje środki ma.

   Z promocjami bankowymi to jest jak z pierścionkiem zaręczynowym... daje się go dziewczynie, a nie żonie ;)

   Acz ja trzymam się zasady, że wiernym trzeba być tylko żonie. A w przypadku banków trzeba szukać dla siebie tego, co jest najlepsze :)

   Usuń
 10. Witam
  Widzę że nie ma ale w Nest Banku na koncie Rodzinne Oszczędności mam oprocentowanie 1,8 %

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak naprawdę przy inflacji rzędu ok. 8 proc. efektywne oprocentowanie lokat powinno być ok. 10 proc. (już po podatku belki), więc cennikowe ok. 12 proc. Przyjmuje się, że uczciwy zarobek na lokatach to jest ok. 2-3 proc. Póki co to jest skok rządu na kasę oszczędzających (i banku centralnego, który daje ciała). Ponadto przy takiej sytuacji oferowanie przez banki 2 proc. na 2 lata, to jest jak dla mnie rozbój w biały dzień. Lepiej szukać krótkich depozytów i obserwować inflację. Gdyby ta zaczynała spadać, to rzeczywiście może być w pewnym momencie dobry moment, by założyć długoterminowy depozyt na jakiś procent. Obecna sytuacja nie tylko, jak politycznie uwikłany jest bank centralny, ale i jak nieuczciwe są banki. Tyle mojego zdania!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie żaden bank nieda ci 12, bo upadnie i jest narażony na podejrzenia o piramidzie finansowej, a knf nie lubi tych, co dużo dają. Tyle że w Europie stopy są niskie. Oczywiście powinno być, jak sprzed podatku belki. Wszystkie banki są u
   wiązane politycznie. Fakty nie mogą dawać dużych dywidend i jak się wychylą, to ich skontrolować.U nas nawet wolniej i mniej niż inne europejskie kraje podwyższone są stopy. Polityka jest niepewna. banki wolą wciskać komuś plastik, niż podwyższyć oprocentowanie i mało z tego mają.

   Usuń
 12. Ciekawe co dzisiaj zrobi RPP.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pytanie co zrobią ale o ile podwyższą :)

   Usuń
  2. Typuję + 0,75%

   Usuń
  3. No i niestety tylko 0,5 p.p.

   Usuń
  4. I dzisiaj trąbią że stopy tak wysokie nie były od ponad 7 lat. Ale co z tego?! Realnie na lokatach jest ciągle mizeria.

   Usuń
 13. W Toyota Bank nie ma obowiązku posiadania konta: "Nie musisz mieć konta osobistego, a założenie tego konta oszczędnościowego zajmie Ci tylko kilka minut. Nie wymagamy ani dodatkowych formalności, ani płatności kartą, ani cyklicznych wpłat zasilających konto! Za prowadzenie rachunku zapłacisz 0zł"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Za prowadzenie rachunku zapłacisz 0zł"?!

   Taka informacja podlega pod zgłoszenie do UOKIK. Co miesiąc pobierają 30 zł. Zwracają pod określonymi warunkami.

   Usuń
  2. Potwierdzam. Jest opłata 30 zł miesięcznie. Do tego Indeksowane Konto Oszczędnościowe da się założyć tylko przez kuriera nawet jak już się ma ROR w Toyota Banku! Nie da się wyklikać w bankowości bo ten bank jest mało cyfrowy. Nawet nie ma aplikacji mobilnej poza tą do autoryzacji.

   Usuń
  3. Do salda środków na koncie/lokacie które powoduje zwrot opłaty miesięcznej za Moto Konto nie zaliczają się środki z IKO! Na to trzeba uważać i część kasy trzymać na ROR albo na lokacie (gorzej oprocentowanej niż IKO).

   Usuń
  4. @Ba S, 4 stycznia 2022, 10:55

   Opłata w wysokości 2,49 zł za Moto Konto też jest co m-c zwraca po spełnieniu pewnych warunków - taka firma :)

   Usuń
  5. Długiej radości z takiego oprocentowania na Indeksowanym KO w Toyocie nie będzie. Już rzekomo jest przygotowana zmiana. Na dniach mają ogłosić :(

   Usuń
  6. Dlatego podziękowałem temu bankowi za swoje usługi...:)

   Usuń
  7. Od 17-go stycznia zmiana. Oprocentowanie do 100 tys = WIBOR. Powyżej 100 tys = WIBOR - 2%.

   Usuń
  8. W grudniu założyłem. Wpłaciłem 350 tys. Teraz mi obcinają oprocentowanie. Jak ma się czuć taki klient jak ja?

   Usuń
  9. Jak Wibor był 0,20 parę % to się chwalili że mają najlepsze konto oszczędnościowe w jakimś tam rankingu. Ledwo mieli dać zgodnie z obietnicą oprocentowanie równe Wiborowi to po 10 dniach obowiązywania uciekają. I to do poziomi 0,51% co stawia ich daleko za czołówką. Nawet nie wśród średniaków.

   Usuń
  10. Banki mają prawo do zmiany tabeli oprocentowania w każdej chwili.

   Usuń
  11. Przy tych wzrostach WIBOR-u to fajnie wyglądają 3-letnie obligacje. W dodatku oparte o WIBOR 6M (wyższy od 3M).

   Usuń
  12. @Anonimowy, 10 stycznia 2022, 10:47 - jaka to oferta i jakiego banku?

   Usuń
  13. Anonimowy12 stycznia 2022 21:14
   Toyota Bank

   Anonimowy12 stycznia 2022 14:39
   No ale przez p-wszy okres (6 mies.) tylko 1,1%.

   Usuń
  14. No i do tego opłata za zerwanie przed czasem (0,70 zł od każdych 100 zł).

   Usuń
  15. Toż to się w tym Toyota Banku udali. To już lepiej oprocentowane teraz będzie zwykłe konto oszczędnościowe xD Przy wpłacie 300 tys. zł to średnia powinna wyjść powyżej marnego 0,51% z Indeksowanego.

   Usuń
  16. @Anonimowy, 12 stycznia 2022, 14:39

   Rzeczywiście wygląda to ciekawie. WIBOR 6M z wczoraj to 3,10% i gdyby nawet już nie wzrósł przez 3 lata - co jest bardzo mało prawdopodobne - to i tak daje to średnio 2,77% rocznie!

   Usuń
  17. @Anonimowy, 10 stycznia 2022, 20:35 - TBSA przypomina o tym bardzo często 😋

   Usuń
  18. @Anonimowy, 13 stycznia 2022, 22:05 - WIBOR 6M z wczoraj to 3,15%

   Usuń
  19. Tylko czekać jak przy takim wzroście Wiboru który jest sporo ponad stopy RPP ktoś się zaraz za to weźmie i zamrozi Wibor żeby znów ratować kredytobiorców tym razem w PLN.

   Usuń
  20. WIBOR to stopa procentowa po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom. wzrost lub spadek WIBOR zależy od sytuacji finansowej banków. Jeśli banki potrzebują gotówki, a więc rośnie ich popyt na pieniądze, to jego wartość rośnie. I odwrotnie – jeśli banki mają dużo pieniędzy, bo np. udzielają niewielu kredytów i pożyczek, to wartość pieniądza maleje, a wraz z nią WIBOR.

   Usuń
  21. Warto dodać, że wysokość WIBOR jest zawsze pomiędzy stopą depozytową i stopą lombardową, które są ogranicznikami. Stopy te są ustalane na co-miesięcznych posiedzeniach RPP.

   Usuń
  22. @Anonimowy14 stycznia 2022 22:38. Aktualnie to już bardziej deklaracja że po tyle są gotowe sobie pożyczać niż faktycznie pożyczają. Po co po tyle realnie mieliby pożyczać skoro tańszy pieniądz mogą mieć od NBP a jeszcze tańszy od klienta? xD

   Usuń
  23. @Anonimowy, 14 stycznia 2022, 13:26 - ktoś się zaraz za to weźmie i zamrozi Wibor

   Ewidentnie nie masz pojęcia jak WIBOR jest ustalany :)

   Usuń

  24. @Ba S, 4 stycznia 2022, 10:55 - Co miesiąc pobierają 30 zł.

   Czy ta opłata jest pobierana bezwarunkowo? Można się z niej zwolnić wysokością salda, np. lokat?


   Usuń
  25. Toyota Bank pobiera co m-c 30 zeta opłaty za KO ??

   Usuń
  26. Nikt nic nie wie? Będę chyba musiał zadzwonić na infolinię :)   Usuń
  27. WIBOR 6M z piątkowego fixingu to 3,15% i gdyby nawet już nie wzrósł przez 3 lata - co jest bardzo mało prawdopodobne - to i tak te obligi 3-letnie dają średnio 2,8% rocznie!

   Usuń
  28. Zmniejszenie salda na tym Indeksowanym KO skutkuje brakiem zwrotu co-miesięcznej opłaty w wysokości 30 zł. Przy obecnym oprocentowaniu (3,51%) odpowiada to cało-miesięcznym odsetkom od kwoty 17710 zł.

   Procedura otwarcia konta jest nieco archaiczna: wniosek internetowy, telefon 'weryfikacyjny' z banku, dostarczenie przez kuriera umowy do podpisania nawet w przypadku bycia ich klientem - circa tydzień czasu.

   Usuń
  29. Co ciekawe to na IKO dziś oprocentowanie bez zmian chociaż 17-sty.

   Usuń
  30. Aktualne oprocentowanie to 2,51%

   Usuń
  31. Do Anonimowy 17 stycznia 2022 17:39

   U mnie przy 100k zł dalej 2,61% Też tak masz/macie?

   Usuń
  32. To relatywnie dość zacofany bank i dopiero dzisiaj to uaktualnili.

   Usuń
 14. A gdzie Aion? Tyle było obliczeń od jakiej kwoty warto płacić za All Inclusive ze zniżką na 6m, by potem pominąć ich w rankingu?
  Dodatkowo ten 1% dla euro, czego nie oferuje chyba żaden inny bank.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytelnicy informowali, że nie działa kod promocyjny (przestał z nowym rokiem). Zgłosiłem do banku (a bez kodu dającego zniżkę/zwolnienia z opłaty opłacalność w płatnych planach jest niższa; czekam na wznowienie).

   Usuń
  2. Oczywiście każdy bank dający na k.o niżej, niż wibor 3m powinien podlegać pod UOKiK. Niestety to człowiek jest niewolnikiem banków, a klientów mają gdzieś. Notabene opłacalność tych rozwiązań na kilka miesięcy spada.

   Usuń
  3. Tylko jeden bank, na dodatek dość niszowy, ma ofertę z oprocentowaniem KO równym WIBOR 3M - to Nest Bank, ale tylko dla KO otwartych przed 5. lipca 2016 roku :)

   Usuń
  4. I Toyota Bank do 100k.

   Usuń
  5. TB ma w ofercie KO z oprocentowaniem równym WIBOR 3M ?? Pierwsze słyszę.

   Usuń
  6. Z którego dnia m-ca jest przyjmowana wartość WIBOR 3M dla tego Indeksowanego KO? Na ich stronie pokazują jedynie wartość z 1. stycznia znaczit 2,51% czyli o 0,26% niższą niż aktualna.

   Usuń
  7. Cytat z ichniej Tabeli Oprocentowania: "W danym kwartale obowiązuje stawka WIBOR 3M z przedostatniego dnia roboczego poprzedniego kwartału"

   WIBOR 3M z 30. grudnia wynosił 2,51% i tyle będzie wynosić oprocentowanie na tym koncie aż do końca marca - lipa!

   Mają też następujący zapis: "Odsetki za niedozwolone saldo debetowe to 2-krotność odsetek ustawowych, które stanowią sumę stopy referencyjnej NBP oraz 3,5 punktów procentowych" - co to znaczy?

   Usuń
  8. To "niedozwolone saldo" tyczy się kont, na których zostanie przekroczona linia kredytowa.

   Usuń
 15. A jakie sa obecnie najkorzystniejsze lokaty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czytał(a) powyższy artykuł?

   Usuń
  2. Lokata nie jest raczej zbyt dobrym pomysłem w obecnej chwili. Sytuacja ze stopami jest wciąż 'rozwojowa' i znacznie korzystniejszą opcją jest KO.

   Usuń
 16. Po tej ostatniej podwyżce stóp przez RPP (4 I) jakoś banki nie kwapią się do podwyższania oprocentowania. Właściwie wszystko stoi w miejscu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za to Toyota Bank obniżył z 2,51% do 0,51%.

   Usuń
  2. Tak, ale tylko dla tej części salda powyżej 100k.

   Usuń
 17. Szanowny Mr Złotówa.

  Proszę o szczegółowe omówienie IKO w Toyota Bank.
  Jakie jest ostatecznie oprocentowanie? W artykule podał Pan 2,61% do 100000 PLN, 2,51% powyżej. A na stronie Banku 2,51% (WIBOR 3M z 30.12.2021), dla nadwyżki WIBOR 3M - 2% = 0,51%. W kalkulatorze na stronie Banku wychodzi obecny zysk miesięczny za kwotę 100000 PLN = 209,17 PLN. Kalkulator Bankobrania wskazuje zysk 30 dniowy (przy oprocentowaniu 2,51%) w wysokości 167,10 PLN...
  Skąd te różnice?
  To jak to w końcu jest naprawdę?
  Czy rzeczywiście nie trzeba posiadać ROR? Skąd zatem jest pobierana i zwracana opłata 30 PLN za miesięczne prowadzenie konta IKO (pod warunkiem niewypłacania środków w danym miesiącu)?
  Kiedy i w jaki sposób można zrezygnować z IKO/Toyota?
  Wątpliwości i niejasności mnożą się. Może warto to ostatecznie wyjaśnić, bo konto jawi się atrakcyjnie, zwłaszcza w perspektywie prognozowanych i spodziewanych wzrostów WIBOR 3M.

  Z szacunkiem, marekm60

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powyższy wpis generalnie przedstawia stan na 1.01.2022 r. Na bieżąco aktualizuję ranking kont oszczędnościowych oraz ranking lokat.

   Na Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym w Toyota Banku pierwotnie obowiązywało oproc. równe WIBOR 3M + 0,1 p.p. (do 100 tys. zł) oraz WIBOR 3M (powyżej 100 tys. zł i bez limitu kwoty), co od 1.01.2022 r. dawało odpowiednio 2,61% (do 100 tys. zł) oraz 2,51% w skali roku. Ten wzrost stawek WIBOR był przewidywalny i bank mógł wcześniej ogłosić zmianę (jeśli nie chciał dawać tak wysokiego oprocentowania i to nawet dla dużych kwot), ale niestety zwlekał z tym do 10.01. - wtedy dopiero zapowiedział zmianę tabeli oprocentowania od 17.01. - od tego momentu do 100 tys. zł daje oprocentowanie równe stawce WIBOR 3M (z ostatniego dnia poprzedzającego kwartał, czyli obecnie 2,51%), a ponad ten poziom oprocentowanie wynosi WIBOR 3M - 2,0 p.p. (czyli 0,51%).

   Konta osobistego nie potrzeba, opłata pobierana jest z Indeksowanego Konta Oszczędnościowego. Bank podaje wyższe odsetki najpewniej nie odejmując podatku Belki.

   Usuń
  2. Dziękuję za wyjaśnienie :-)
   Jednak miesięczny zysk opublikowany na stronie Banku nie jest równy kapitalizacji miesięcznej z uwzględnieniem podatku Belki...

   Usuń
  3. Cytat z ichniej Tabeli Oprocentowania: "W danym kwartale obowiązuje stawka WIBOR 3M z przedostatniego dnia roboczego poprzedniego kwartału"

   WIBOR 3M z 30. grudnia wynosił 2,51% i tyle będzie wynosić oprocentowanie na tym koncie aż do końca marca.

   Usuń
  4. Cało-miesięcznye odsetki netto od kwoty 100k na tym koncie wyniosą 172,67 zł za styczeń i marzec oraz 155,96 zł za luty.

   Usuń
  5. "WIBOR 3M z 30. grudnia wynosił 2,51% i tyle będzie wynosić oprocentowanie na tym koncie aż do końca marca."

   To nieprawda. Bank ma prawo w każdej chwili zmienić Tabelę %, a w niej zrobić zapis dla 1-szego przedziału WIBOR 3M - 2% i zrobi się 0,51% dla wszystkich środków na IKO. Tak już nie raz zrobił w historii, że zmieniał warunki (WIBOR 3M +/- jakiś %, więc tylko WIBOR 3M będzie stały przez cały kwartał. Oprocentowanie IKO może być niestety zmienione w każdej chwili :(

   PS Pytanie do Ciebie Mr Złotówa. Czy Ty też dalej masz 2,61% do 100k zł na IKO??

   Usuń
  6. Tabela Oprocentowania właśnie była zmieniona w poniedziałek i obecnie dla wszystkich posiadaczy tego konta (włącznie ze Złotówą) oprocentowanie wynosi 2,51% dla salda do 100k.

   Usuń
  7. Do Anonimowy 19 stycznia 2022 08:32

   A to ciekawe - bo ja wczoraj jeszcze (18 stycz.) sprawdzałem w systemie i dalej mi pokazuje 2,61%. Dlatego właśnie pytałem o to Złotówe, ale odpowiedzi brak :(

   Usuń
  8. Zgadza się, w przypadku Indeksowanego Konta Oszczędnościowego stawka na tym poziomie jest określona do 31.03., ale może zmienić się w każdej chwili (gdy bank postanowi zmienić tabelę oprocentowania, co zresztą już kilka dni temu zrobił i zmiany weszły w życie od 17.01.).

   W systemie bankowości internetowej wczoraj rano jeszcze faktycznie widniała stawka 2,61%, ale dziś już jest 2,51% (zgodnie z tabelą oprocentowanie; zapewne to opóźnienie w aktualizacji).

   Usuń
  9. #marekm60

   Odsetki brutto: 100 000 zł x 2,51% / 365 dni x 31 dni = 213,18 zł

   Podatek Belki: 213,18 zł * 19% = 40,51 zł

   Odsetki netto: 172,67 zł. Kalkulator u naszego Złotówy liczy to dobrze.

   Usuń
  10. Wypłata z tego IKO jest darmowa w przypadku gdy cała wypłacona kwota zostanie użyta do założenia lokaty w TB.

   Usuń
  11. Co się dzieje w kwestii tej anulowanej opłaty, gdy lokata jest wkrótce zerwana?

   Usuń
  12. To pytanie raczej do ludzi z infolinii :)

   Usuń
  13. Tymczasem WIBOR 3M z wczorajszego fixingu to już 2,83% i wciąż rośnie. Stopy w lutym i marcu zapewne również wzrosną, a oprocentowanie na IKO będzie na tym samym poziomie aż do końca marca. No i oczywiście ta kuriozalna opłata 30 zł nawet za 1. wypłatę :)

   Usuń
  14. Tak, ta opłata bezsprzecznie dyskwalifikuje ta ofertę!

   Usuń
 18. Getin jakieś propozycje aktualnie na zatrzymanie ma?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1,4 na 3m i 1,6 na 6m tak, że bieda.

   Usuń
 19. Pekao SA ma aktualnie program poleceń "Polecam Przekorzystnie" - nowa edycja
  od 17.01.2022 r. do 30.04.2022 r.

  Premia to 100 zeta za jedno polecenie!

  OdpowiedzUsuń
 20. Boś Bank ma lokatę na 2.3 % do 500 tys a "Złotowa" ani słowa o tym banku ? Czym jest to spowodowane ?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tym spowodowane, że powyższy wpis generalnie przedstawia stan na 1.01.2022 r., a wówczas BOŚ Bank dawał max. 1,2% na lokacie z dodatkowymi warunkami (mało względem wyżej wymienianych lokat i kont oszczędnościowych). Obecnie (dopiero od 17.01.) faktycznie obowiązuje wyższe oprocentowanie - lokaty BOŚ Banku można znaleźć w aktualizowanym rankingu lokat bankowych.

   Usuń
  2. Dzięki za odpowiedź. Chciałem wiedzieć czy nie bylo żadnych afer z BOŚ tak jak z neobank i afera z kamienicami.
   Ps. Konto do założenia lokaty chyba nie jest wymagane ?

   Usuń
  3. Roczna lokata na 2,3% raczej nie zwala z nóg w sytuacji gdy temat stopy referencyjnej NBP jest 'rozwojowaly' :)

   Usuń
  4. @Anonimowy, 20 stycznia 2022, 13:10 - ROR jest konieczny do samodzielnego założenia lokaty przez bankowość.

   PS. BOŚ to jeden z najdłużej funkcjonujących banków.

   Usuń
  5. Są osoby które mają w BOŚ 2,84% na 5-letniej założonej przez pandemią.

   Usuń
  6. Raczej sprzed obniżki stóp z kwietnia 2020 :)

   Usuń
 21. Poproszę o opinię w kwestii Boś Bank ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bank generalnie dla firm ubiegających się o pożyczki. Darmowy ROR bez karty przy co-miesięcznym wpływie 1k. Archaiczna bankowość internetowa.

   Usuń
 22. Gdzie na chwilę obecną najlepiej ulokować 240 tys ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obligacje skarbowe.

   Usuń
  2. 4-latki wypadają fajnie dzięki indeksowaniu inflacją ale to dopiero od drugiego roku. W p-wszym jest jednak 1,3% co na obecne realia jest marne wobec nawet 3% na lokatach.

   Usuń
  3. Wystarczy, żeby CPI w drugim roku było 5% i średnie oprocentowanie z dwóch lat wyniesie 3,15% :)   Usuń
  4. Aktualnie odsetki w drugim roku na 4-latkach to wskaźnik CPI+0,75% czyli jeśli CPI w drugim roku wyniesie 5% to średnie oprocentowanie z dwóch lat będzie 3,525%

   Usuń
  5. Nikt nie jest w stanie przewidzieć ile za rok wyniesie wskaźnik CPI :)

   Usuń
  6. Odsetki za obligi zakładane pamiętnej wiosny 2020 zapowiadają się wyjątkowo ciekawie.

   Obecnie lepiej wygląda zakup 3-letnich opartych o WIBOR 6M.

   Usuń
  7. WIBOR 6M z wczorajszego fixingu to 3,40% i wciąż rośnie!

   Usuń
 23. Millennium ledwo z 1,25 na 1,5%, Santander Consumer utrzymuje 1,6. Pewnie w Getinie też się nie zmieni albo nieznacznie. Mizeria.

  OdpowiedzUsuń
 24. Przelewałem 50 tys. z konta w Aliorze i tam oferta: Skorzystaj z oferty lokaty na 91 dni oprocentowanej na 0.30 % w skali roku.

  XD

  OdpowiedzUsuń
 25. Czy można założyć lokatę w GNB bez konta osobistego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze zakładałem lokaty w bankowości, ale być może daje się założyć lokatę bez konta.

   Usuń
  2. Może na infolinii coś wiedzą?

   Usuń
  3. Założenie lokaty w GNB bez konta osobistego nie jest możliwe.

   Usuń
  4. Lokatę na nowe środki w Getinie można założyć bez konta.

   Usuń
  5. W jaki sposób?

   Usuń
  6. No właśnie, w jaki sposób?

   Usuń
  7. Założenie lokaty w GNB bez konta osobistego nie jest możliwe.

   Usuń
  8. Lokatę na nowe środki w Getinie można założyć bez konta.

   Usuń
  9. W jaki sposób można ją założyć?

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 700 zł za Konto Santander (krótsza karencja!)

Nowa edycja przynosi dwie zmiany na lepsze.  To wyższa premia pieniężna oraz skrócony okres wykluczenia dla byłych posiadaczy konta w Santan...