Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Lokaty Facto: 3,25% w skali roku na 1 miesiąc, 3,5% na 3 lub 6 miesięcy i więcej na dłuższe okresy (bez konta osobistego!)

750 zł od mBanku1200 zł za kartę Citi700 zł od Santandera620 zł od BNP Paribas600 zł od Millennium

25.03.2022

Lokaty Facto: 3,25% w skali roku na 1 miesiąc, 3,5% na 3 lub 6 miesięcy i więcej na dłuższe okresy (bez konta osobistego!)

Dziś na blogu Bankobranie po raz pierwszy opisuję lokaty Facto.

Lokaty Facto: do 4% od 25.03.2022 r.
A to obecnie jedna z najlepszych propozycji dla oszczędzających. Przyglądam się więc szczegółom, objaśniam jak założyć taką lokatę oraz... wyjaśniam z jakiego powodu dotąd nie brałem jej pod uwagę (no i dlaczego zmieniłem teraz zdanie).

[Niniejsza treść jest już częściowo nieaktualna. Sprawdź świeższe wpisy na temat Lokat Facto.]

Lokaty Facto znaleźć można w BFF Banku, pochodzącym z Włoch, który w Polsce oferuje je już od kilku lat (na podstawie zgody na działanie udzielonej przez Komisję Nadzoru Finansowego w 2019 roku). 

Rzecz najważniejsza (i zresztą kluczowa, bym w ogóle temat podejmował na blogu): środki deponowane w BFF Banking Group podlegają pod bankowy system gwarancji depozytów, przy czym za ochronę 100% kapitału do kwoty nieprzekraczającej 100 tys. euro nie odpowiada polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ale jego włoski odpowiednik (Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi). Warunki i zakres gwarancji są identyczne, jak w każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej. I także na bazie prawa wspólnotowego lokaty Facto mogą być dostępne w Polsce. Działa to więc podobnie, jak w przypadku InBanku oraz Aion Banku (a tam ochronę kapitału klientów zapewniają odpowiedniki BFG - odpowiednio w Estonii i w Belgii). Informacje o takim stanie rzeczy można oczywiście znaleźć na stronie internetowej włoskiego funduszu gwarantującego depozyty bankowe:

Lokaty Facto: gwarancja kapitału


Lokaty Facto przez długi czas pomijałem na blogu Bankobranie przede wszystkim z jednego, ale bardzo istotnego powodu (który na szczęście już przestał istnieć). W regulaminie BFF Banku figurował zapis, który -  w przypadku zerwania lokaty przez klienta - dawał mu prawo do zwrotu środków w okresie nawet... miesiąca. Dla mnie to rzecz nieakceptowalna (co jako główny argument podawałem zapytywany nieraz o brak tej lokaty chociażby w rankingu lokat), a że na blogu opisuję to z czego sam korzystam (lub przynajmniej chciałbym skorzystać), to na tę lokatę nie było miejsca, bo nie wyobrażam sobie przetrzymywania przez bank mych własnych środków, gdy ja chcę nimi dysponować (a już samą konsekwencją szybszego zerwania lokaty jest brak odsetek, więc to powinno wystarczyć). To się jednak zmieniło.

Od niedawna warunki są już inne (na co zwrócił uwagę jeden z Czytelników bloga, Marcin - za co dziękuję) i teraz regulaminowy zapis brzmi:

"Po złożeniu przez Klienta oświadczenia o odstąpieniu od Umowy Lokaty Facto, Bank niezwłocznie, jednak nie później niż do końca następnego Dnia Roboczego od dnia otrzymania przez Bank oświadczenia o odstąpieniu, dokona zwrotu środków pieniężnych Klienta zgromadzonych na Lokacie Facto na Rachunek Depozytowy."


Powyższą deklarację można znaleźć również w potwierdzeniu założenia lokaty, które w postaci dokumentu pdf przychodzi na maila. A jak jest w praktyce? Też to sprawdziłem. Zerwałem jedną z założonych lokat (taką dyspozycję można złożyć w bankowości internetowej) - w ciągu kilku minut środki z niej znalazły się na rachunku depozytowym i po zleceniu przelewu na me konto w innym banku wróciły jeszcze tego samego dnia.

Po tym zweryfikowaniu pozytywnych zmian proceduralnych i praktycznym przetestowaniu lokat z oferty BFF Banku, gdy już miałem o nich pisać, z podwyżką oprocentowania wyrwał się Getin Bank, dając do 3,3% w skali roku. Zaraz później w przypadku niektórych okresów depozytów przelicytował go InBank, oferując nawet 3,5% w skali roku. No i na podwyżkę stawek od dziś zdecydował się BFF Bank, więc dziś i po raz pierwszy piszę o lokatach Facto i od razu przedstawiając je jako lidera oprocentowania w wielu wariantach okresu depozytów.

Z niżej opisywanych lokat korzystać mogą zarówno nowi, jak i obecni klienci - bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. 


Główne cechy lokaty Facto

 • oprocentowanie (stałe):
  • 3,25% w skali roku na lokacie 1-miesięcznej; 
  • 3,5% w skali roku na lokacie 3-miesięcznej
  • 3,5% w skali roku na lokacie 6-miesięcznej
  • 3,5% w skali roku na lokacie 9-miesięcznej
  • 3,75% w skali roku na lokacie 12-miesięcznej, a także 18-, 24-, 36- i 48-miesięcznej; 
  • 4,0% w skali roku na okres 60 miesięcy.
 • minimalna kwota lokaty: 5 000 zł;
 • liczba lokat, którą może założyć klient: dowolna (przy czym maksymalna kwota środków na lokatach i rachunku oszczędnościowym nie może przekroczyć kwoty 12 milionów złotych; w takiej sytuacji zawsze jednak przypominam, że limit gwarancji depozytów bankowych to kwota nieprzekraczająca równowartości 100 tys. euro); 
 • naliczenie odsetek: na koniec umownego okresu lokaty (w przypadku wcześniejszego zerwania lokaty bank zwraca wyłącznie kapitał wpłacony na lokatę).

W chwili obecnej w każdym z dostępnych okresów stawki dostępne na Lokacie Facto przebijają oprocentowanie we wspomnianym Getinie czy InBanku. Nie ma nic lepszego niż konkurencja - i biorąc pod uwagę podwyższanie oprocentowania, i możliwość dywersyfikowania ulokowanych środków.

Jak założyć lokaty Facto?


By móc skorzystać z lokat Facto, trzeba założyć rachunek depozytowy, który prowadzony jest 0 zł (bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków). Można go określić mianem rachunku technicznego, który umożliwia zakładanie lokat, ale można też uznawać rachunkiem oszczędnościowym - jest on bowiem oprocentowany (na poziomie 0,5% w skali roku; to oprocentowanie zmienne; odsetki naliczane są na koniec miesiąca). Każdy przelew z tego konta realizowany jest za 0 zł.

W celu założenia lokaty Facto najpierw trzeba przelać środki na rachunek depozytowy,  a dopiero wtedy poprzez bankowość internetową da się założyć depozyt na wybrany okres.

Po złożeniu wniosku o rachunek depozytowy i pozytywnej weryfikacji (już na tym etapie otrzymasz dane do zalogowania w bankowości internetowej), na maila przyjdzie numer rachunku do wykonania przelewu weryfikacyjnego - na ten rachunek będzie należało wykonać przelew z własnego konta w innym banku (ważne, by w tym przypadku Twe dane przy przelewie - imię, nazwisko i adres - idealnie pokrywały się z tymi we wniosku).

Przelew weryfikacyjny należy wykonać z konta, którego numer rachunku poda się już podczas składania wniosku. To konto będzie też kontem powiązanym z rachunkiem depozytowym w BFF Banku, a więc tylko z tego konta będą mogły odbywać się zasilenia rachunku depozytowego i w drugą stronę - wypłaty środków z BFF Banku (choć jeśli zajdzie potrzeba w przyszłości, to rachunek powiązany można oczywiście w dowolnym momencie zmienić).

Bankowość po zalogowaniu prezentuje się przejrzyście (acz pewnie trudno, by było inaczej, gdy w ofercie dla klientów indywidualnych bank ma w praktyce tylko rachunek depozytowy oraz lokaty):
Lokaty Facto: panel bankowości internetowej

Przydatne dokumenty:

67 komentarzy:

 1. Czy ten bank ma aplikacje mobilna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Oferta sprowadza się jedynie do rachunku depozytowego i lokat, więc aplikacji nie udostępnia (ta przydatna jest bardziej przy codziennym bankowaniu - przelewach, płatnościach, gdy się ma konto osobiste).

   Usuń
  2. To dobrze, że niema aplikacji mobilnej. Aplikacja mobilna w aionie nie pozwalała założyć konta na tel starszych z androidem 6.01. Bank nie miał dodatkowo logowania przez internet, więc tragedia. Nieda się nic jak się zapomni telefonu? Szkoda, że można zlecać tylko na zdefiniowane, jak SCB, czy optima . Lecz jak się będzie sprawdzał to wyjdzie się z tamtąd. Zobaczy się czy 12 kwietnia podwyżki.

   Usuń
 2. W przypadku zerwania lokaty ten włoski bank przetrzyma nam pieniądze przez ponad miesiąc!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to zachęcam co lektury powyższego wpisu. Bo to akurat się zmieniło (i z tego powodu dopiero piszę o tej lokacie).

   Usuń
  2. Ciekawe czy to dotyczy również lokat założonych jeszcze przed tą zmianą?Też otrzymam zwrot środków z lokaty zaraz po jej zerwaniu?

   Usuń
  3. Wszystkich to dotyczy bo to zmiana w regulaminie.

   Usuń
 3. To świadczy o tym, że banki takie jak Facto, inBank i Getin potrzebują depozytów klientów do prowadzenia działalności. Może w końcu inne banki pójdą po rozum do głowy i podwyższą oprocentowanie KO/lokat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowana większość banków działających w Polsce ma bardzo dużą nadpłynność.

   Usuń
  2. Facto to nie nazwa banku tylko lokaty.

   BFF Banking Group jest aktywny na rynku pożyczek dla firm w branży zdrowotnej.

   Usuń
  3. BFF jest oddział w Polsce w Łodzi. Podlega włoskiemu KNF. Ciekawe czy mają polski IBAN, oraz jaki bank im użycza.

   Usuń
  4. Santander.

   Usuń
 4. Lokata na 5 lat???? Pogięło kogoś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze 2 lata temu BOŚ oferował lokatę 5-letnią "EkoLokata Progresywna 5 na 5" - w przypadku zrywki wypłacają odsetki za każdy pełny rok.

   Usuń
  2. Ze średnią 2,84%. Wtedy piękną, ale dziś robiącą już coraz słabsze wrażenie.

   Usuń
  3. Odsetki w ramach "EkoLokaty 5 na 5" w BOŚ są naliczane odrębnie za każdy pełny rok utrzymywania lokaty w/g stopy procentowej obowiązującej dla danego roku.

   Usuń
  4. No tak,jak ją utrzymasz do końca to wyjdzie Ci średnia 2,84%,jak ją zerwiesz po dwóch latach to Ci wyjdzie 1,6%. 1 rok - oprocentowanie 1,50 %
   2 rok - oprocentowanie 1,70 %
   3 rok - oprocentowanie 2,00 %
   4 rok - oprocentowanie 4,00 %
   5 rok - oprocentowanie 5,00 %

   Usuń
  5. Średnia 1,6% za 2 lata licząc od kwietnia 2020 to całkiem nieźle!

   Usuń
  6. A średnia za następne 3 lata to 3,66%.I teraz dylemat,zrywać czy zostawić?

   Usuń
  7. No na razie nie zrywać. Nie przy tym oprocentowaniu. Bo w praktyce wyjdzie na to samo. Jeśli minęły 2 lata ze średn. oproc. 1,6% to teraz co możesz założyć najlepszego na 3 lata? 3,75% w BFF Banku. To w sumie przez 5 lat dałoby śred. 2,89%. A lokata 5 na 5 BOSia to 2,84%. Niewielka różnica.

   Usuń
  8. Obligi skarbowe TOZ lub COI.

   Usuń
  9. Albo zerwać,założyć miesięczną na 3,25% i czekać na dalsze podwyżki.


   Usuń
 5. W końcu coś się zaczyna dziać. I duże banki będą też musiały w końcu zareagować. Millennium w końcu podniósł standardowe oprocentowanie z tego żenującego 0,01% na 0,75%. Wiem że to nadal bzdurna oferta ale już sam fakt się liczy że nie będzie nadal tego uwłaczającego 0,01%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Pablo 25 marca 2022 09:24
   Dla mnie to tylko jeszcze gorsze uwłaczanie niż pozostawienie 0,01% bo to świadczy o tym, że taki bank ma swoich klientów to totalnie bezrozumnych.

   Usuń
  2. Millennium podniósł oprocentowanie lLokaty Mobilnej 1,50%/3m-ce ale hitem w moim prywatnym rankingu jest PKO SA z lokatą na 3 i 6 m-cy z oprocentowaniem... 0,01% :D. To dopiero żenada a przecież teoretycznie gdy rośnie INFLACJA to wzrasta WIBOR, czyli powinno wzrastać także oprocentowańie depozytów. Jednak jak pokazuje doświadczenie oprocentowanie depozytów stoi w miejscu ale oprocentowanie KREDYTÓW wzrasta zgodnie z WIBOR-em :D. Jednym słowem DNO.

   Usuń
  3. Po prostu bank ma nadmiar gotówki i nie potrzebuje depozytów klientów. Inna sprawa że PKO SA zawsze był bankiem drogim, z nieatrakcyjną ofertą dla kl.indywidualnych, ukrytymi opłatami. Nawet PKO BP zmienił się na plus dla klientów. SA to jednak wciąż niestety "beton".

   Usuń
  4. Millennium daje 2% na KO Profit. Podobnie ING na OKO Bonus.

   Usuń
  5. Dlaczego niby duże banki będą też musiały w końcu zareagować? Kto lub co ich do tego zmusi?

   Usuń
  6. Anonimowy25 marca 2022 16:13 właściwie są 2 kluczowe czynniki:
   - klienci masowo wypłacający pieniądze
   - NBP podnoszący wymóg rezerw kapitałowych

   I wtedy nawet duże banki się obudzą.

   Usuń
  7. Anonimowy25 marca 2022 10:51
   ale wiedz że są klienci którzy cieszą się z tej podwyżki. Przyspawani do jednego banku. To właśnie przez takich banki nie podnoszą szybciej i mocniej oprocentowania. I to jest właśnie znamienne dla dużych banków z olbrzymimi rzeszami klientów którzy konta mają od 10/20/30 lat albo dłużej.

   A młodsze, oczywiście przy tym mniejsze banki, mają klientów młodszych, bardziej mobilnych i muszą zmieniać ofertę.

   Usuń
 6. Do kiedy można założyć tę lokatę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie do odwołania/zmiany oprocentowania.

   Usuń
  2. Tak, to oferta z tabeli oprocentowania więc mogą wprowadzić zmianę kiedy chcą. Tą wczorajszą podwyżkę obecnym klientom zapowiedzieli już w środę.

   Usuń
  3. Toyota właśnie zmienił tabele dla kont oszczędnościowych.

   Usuń
 7. Przelew weryfikacyjny może być na dowolną kwotę? A dopiero później można zrobić przelew docelowej kwoty na lokatę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dowolna. Przelałem najpierw 1 zł a dopiero jak mi otworzyli rachunek to całość na lokaty. Bez sensu byłoby przelewem weryfikacyjnym przesyłać np. XXX tys. zł.

   Usuń
  2. Ajajaj. A już mam w getinie 10 dni temu i w santander jeszcze 3 m-ce. Dawno ten bank odstawał, a tu niespodzianka. Ciekawe jak długo idzie przelew i czy mają normalne sesje w tym banku? Lokata jest odnawialna? Po zakończeniu można zrobić przelewy na swoje konto?

   Usuń
  3. Anonimowy25 marca 2022 12:51
   w BGŻOptima było tak że od razu trzeba było przelać kwotę lokaty jako weryfikacyjny przelew np. 100 tys. zł.

   Usuń
  4. Szło to obejść i w Optimie też można było zrobić przelew na 1 zł. Ale to było skomplikowane. Tu można przelać tylko 1 zł w celu weryfikacji. A później większe kwoty na lokaty Facto.

   Usuń
 8. 07:30 11:15 13:45 sesje wychodzące

  OdpowiedzUsuń
 9. Ile można założyć takich lokat np. na 1 miesiąc?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można założyć ile chcesz, ale gwarantowane jest jakieś 100 lokat na 5 tys.pln.

   Usuń
 10. A Alior bank dalej mam 0.30 i 0. 01 konta po bph

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zalety Lokaty Facto:

   oferta dla wszystkich klientów,
   brak możliwości wyboru lokaty odnawialnej,
   stała stawka procentowa niewrażliwa na wahania stóp procentowych na rynku,
   brak opłat.
   Wady Lokaty Facto:

   wysoka kwota minimalna lokaty,
   konieczność posiadania rachunku depozytowego,
   dostępna tylko online.

   Usuń
  2. Czas najwyższy by KNF uregulował minimalną wartość oprocentowania oszczędności jako cześć stóp procentowych. Citi Handlowy, Millennium Bank i ING Bank Śląski jeszcze dwa tygodnie temu oferowały 0.05% lub mniej przy stopach procentowych powyżej 3%.

   Usuń
  3. Obecnie stopa rezerwy obowiązkowej wynosi jedynie 2% - od czwartku lekko wzrośnie do 3,5% zgodnie z uchwałą nr 4/2022 RPP z 8. lutego.

   Usuń
  4. Anonimowy28 marca 2022 09:08
   pomysł dobry ale realizacja mało realna.

   Usuń
 11. A czy można ustawić z rachunku depozytowego przelew z przyszłą datą, czy tylko bieżący?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdzie nie zauważyłem by dało się z datą przyszłą.

   Usuń
  2. Regulamin §11 ust. 5. "Klient może złożyć Zlecenie wyłącznie z datą bieżącą. Bank nie wykonuje Transakcji Płatniczych z datą przyszłą."

   Usuń
 12. Jak wygląda zamknięcia rachunku w tym banku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W celu zamknięcia konta oraz tym samym zakończenia relacji z Bankiem, prosimy po zalogowaniu do Bankowości Elektronicznej przejść do zakładki „Wnioski” a następnie wybrać opcję zakończenia relacji z Bankiem i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie.

   Usuń
  2. https://bankobranie.blogspot.com/2015/05/jak-zamknac-konto-w-banku-wypowiedzenie.html

   Usuń
 13. Ciągle mam jakiś wewnętrzny opór przed wysyłaniem skanu dowodu osobistego.
  Czy Wy nie macie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość banków wymaga. Nie mam oporu.

   Usuń
 14. Co jeśli zamknę powiązane konto? Jak wtedy wpłacić pieniądze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rachunek powiązany możesz zmienić. Trzeba go jednak wtedy zweryfikować.

   Usuń
 15. Jak długo czekaliście na przyznanie numeru rachunku depozytowego? W poniedziałek złożyłam wniosek o lokatę, podałam wszystkie dane i skan dowodu. Login i hasło przyszły od razu, a informacja o nadaniu rachunku do tej pory nie. W dodatku maile od powiadomienia@bff.com są etykietowane jako: "Ta wiadomość nie spełnia wymogów weryfikacyjnych domeny nadawcy. Może być sfałszowana lub nieprawidłowo przesłana!" Nieco się zaniepokoiłam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie rachunek depozytowy pojawił się dzień po złożeniu wniosku. A logowałaś się do bankowości internetowej, żeby sprawdzić? Może tylko mail nie dotarł?

   Usuń
  2. Logowałam, nie ma rachunku wciąż

   Usuń
  3. Miałem tak że też dostałem login, informację o otwarciu rachunku i wszystko działało poza tym że nie było widać rachunku. Zgłaszałem to i po 3 dniach rachunek się pojawił. Od tamtego czasu wszystko już gra.

   Usuń
 16. Nie no tempo obsługi to mają jak za komuny w sklepie… co prawda numer konta przyszedł w końcu po paru godzinach wczoraj ale nadal nie mam potwierdzonej autoryzacji danych. Wysłany przelew na 1zł nadal nie wrócił więc widać, że procesują wniosek….

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale ten 1 zł nie wróci, tylko zostanie na rachunku depozytowym.

   Usuń
 17. Ile się czeka na weryfikacje konta?
  Wczoraj wysłany przelew i nadal nic….

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie dopiero po 3 dniach. Więc chyba mają duże zainteresowanie.

   Usuń
 18. Czy na tę lokatę Facto można dopłacać pieniądze np. jak na 3 miesiące lokata to konkretna kwota jest zablokowana na 3 miesiące? Dzięki za info.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do lokaty nie da się dokładać. Jak chcesz wpłacić nową kasę to wtedy po prostu przelewasz na rachunek depozytowy i z niego otwierasz nową, kolejną lokatę.

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 700 zł za Konto Santander (krótsza karencja!)

Nowa edycja przynosi dwie zmiany na lepsze.  To wyższa premia pieniężna oraz skrócony okres wykluczenia dla byłych posiadaczy konta w Santan...