Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Co z tymi oszczędnościami? Sprawdzam, gdzie znaleźć najlepsze oprocentowanie w kwietniu 2020 roku po obniżkach stóp przez RPP

800 zł od Santandera600 zł od Millennium500 zł od ING7% + 300 zł od Pekao1200 zł za kartę Citi

14.04.2020

Co z tymi oszczędnościami? Sprawdzam, gdzie znaleźć najlepsze oprocentowanie w kwietniu 2020 roku po obniżkach stóp przez RPP

17.03. oraz 9.04.2020 r. to daty, które dla oszczędzających mogą kojarzyć się źle. To dni w których Rada Polityki Pieniężnej znacznie obniżyła stopy procentowe.

Zaciskanie portfela: lokaty i konta oszczędnościowe w połowie kwietnia 2020 roku
I za tymi decyzjami poszły decyzje banków. W wielu z nich oprocentowanie poleciało ostro w dół. Dziś więc szukam rozwiązań, które pozwolą ulokować oszczędności (jeszcze) przy dobrym, a może i nawet bardzo dobrym - jak na obecne czasy - oprocentowaniu.

Taki wpis jak ten publikuję zawsze na początku miesiąca kalendarzowego. Tym razem jest jednak tyle zmian, że postanowiłem ponownie przejrzeć oferty banków.

Obniżki stóp procentowych przez RPP


Marcowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie przyniosła jeszcze znacznych cięć przez banki. Część banków wprowadziła nowe tabele oprocentowania, ale zmiany dotyczyły przede wszystkim lokat standardowych, czyli takich, które nas, wyszukujących najlepszych ofert, i tak już mało interesowały. (Z ciekawostek: Santander Bank na każdej lokacie tradycyjnej: czy to na 3, czy nawet na 24 miesiące, zaoferował... 0,01% w skali roku; lokata internetowa w tym banku też daje w sumie niewiele więcej, bo 0,4% w skali roku). Pojedyncze promocyjne oferty też jednak pojawiały się w nowych odsłonach: na kontach oszczędnościowych Bank Pekao i T-Mobile Usługi Bankowe zamiast 3% w skali roku zaczęły oferować 2,5%, a w Banku Millenium lokata będąca jedną z nagród do wyboru w programie "Lubię to polecam" przestała dawać 4% na rzecz propozycji ze stawką 2,5% w skali roku.

Dlaczego było jednak "w miarę" spokojnie? Bo choć o decyzji RPP w mediach sporo się mówiło, to jakoś rzadziej doprecyzowano, że cięcie nie dotknęło stopy depozytowej (która jednak i tak wynosiła marne 0,5%). Kwietniowe cięcia o 0,5 punktu procentowego wprowadzone przez RPP dotknęły jednak już wszystkich stóp procentowych, sprawiając że stopa depozytowa spadła do historycznie niskiego poziomu 0%. I się zaczęło...

Z banków, w których z dużym prawdopodobieństwem zawsze można było znaleźć najlepsze oprocentowanie...
 • Toyota Bank na lokatach nie daje więcej niż 1,9% w skali roku (to wariant na 36 miesięcy);
 • Getin Bank, który na lokacie na nowe środki dawał do 2,7% w skali roku (jeszcze do 9.04.), teraz oferuje max. 1,8% w skali roku; spadło też oprocentowanie lokaty mobilnej (z 2,7 do 2% w skali roku; to 3-miesięczna lokata do 10 tys. zł);
 • no i w końcu Idea Bank, najczęściej liderujący w oferowaniu najlepszych stawek... z wykluczeniem lokat powitalnych (na których oprocentowanie też spadło o 0,8-0,9 punktu procentowego) daje już maksymalnie 2,2% w skali roku (jedynie na 2-miesięcznej lokacie na nowe środki dla posiadaczy konta; w przypadku pozostałych lokat oprocentowanie wynosi mniej niż 2%). A tu warto dodać, że jeszcze na początku miesiąca, gdy publikowałem przegląd obejmujący najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe na kwiecień, lokata na nowe środki w tym banku dawała do 2,8% w skali roku (a z tydzień wcześniej nawet i 3,2%!).

Zmiany w innych bankach lepiej przemilczeć, a i dość już się umartwiania tymi złymi wiadomościami. Czas przyjrzeć się gdzie znaleźć najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe w drugiej połowie kwietnia 2020 roku? (i ważna uwaga: niniejszy wpis przedstawia stan na moment publikacji w dniu 14.04. o godz. 21:45; sytuacja dynamicznie się jednak zmienia).

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe w połowie kwietnia 2020 roku


Już od dłuższego czasu banki jakoś bardziej skłonne są do tego, by promocyjne oprocentowanie oferować częściej na kontach oszczędnościowych, niż na lokatach. Jeśli jednak są to propozycje z gwarancją oprocentowania przez określony czas (najczęściej to kilka miesięcy, z jednym wyjątkiem na aż rok), to takie konta oszczędnościowe jawią się jednak jako propozycja lepsza niż lokaty (ze względu na zaletę jaką jest możliwość dopłacania środków, jak i ich wypłaty bez utraty odsetek).

Konta oszczędnościowe


Najwyższe oprocentowanie i z gwarancją jego utrzymania przez najdłuższy okres daje obecnie Getin Bank, gdzie dostępne jest konto oszczędnościowe ze stawką aż 3,5% gwarantowaną przez rok (dla kwoty do 10 tys. zł). Jeśli dysponujesz większą sumą oszczędności, to na tym samym rachunku możesz też uzyskać 2,7% w skali roku przez 3 miesiące dla kwoty do 400 tys. zł. No i (choć jestem daleki od prognozowań i zgadywania) to być może ostatnia okazja na takie stawki (bazując też na wspomnianych już spadkach oprocentowania, które nastąpiły na lokatach w tym banku).

3% dostępne jest jeszcze w niewielu bankach. Tyle dają konta oszczędnościowe w Alior Banku i Credit Agricole. I tu argumentów za skorzystaniem z nich jest więcej. W przypadku Aliora propozycja skierowana jest do wszystkich posiadaczy Konta Jakże Osobistego i obecnie stawka 3% w skali roku dla kwoty do 20 tys. zł gwarantowana jest do końca czerwca. A kto dopiero teraz założy takie konto osobiste w Alior Banku, to załapie się nie tylko na 3% na koncie oszczędnościowym, ale też na bonus 200 zł na start w ramach promocji Money mania. I w tym banku jest też jeszcze inna propozycja dla oszczędzających (to Konto Mega Oszczędnościowe, dające do 2,5% w skali roku na 3 miesiące do 100 tys. zł).

Jeśli zaś chodzi o Credit Agricole, to w tym banku dostępny jest Rachunek Oszczędzam z oprocentowaniem 3% w skali roku do 30 tys. zł, które bank gwarantuje na 4 miesiące. To jednak propozycja wyłącznie dla nowych klientów, którzy założą konto osobiste w Credit Agricole obecnie zresztą w promocji z premią do 250 zł.

Pod uwagę można jeszcze wziąć propozycje dwóch banków, w których znaleźć da się stawkę 2,6% w skali roku. W Banku Millennium tyle daje Konto Oszczędnościowe Profit (do 100 tys. zł przez okres 92 dni). Choć to oferta dla nowych środków, to historia pokazuje, że posiadacze tego konta z edycji na edycję mogą łapać się na promocję, choć wciąż obracają tymi samymi środkami (co szczegółowo objaśniam w podlinkowanym opisie konta oszczędnościowego w Millennium). A kto dopiero teraz zdecyduje się otworzyć konto osobiste w tym banku (niezbędne do skorzystania z promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym), to do wzięcia ma gwarantowany bonus 200 zł z kontem online.

Do 31.08.2020 r. można sobie zagwarantować 2,6% w skali roku na rachunku oszczędnościowym w mBanku (dla kwoty do 20 tys. zł). To element promocyjnej oferty, w której do wzięcia jest także premia do 150 zł za eKonto osobiste.

Lokaty bankowe


Jedyna obecnie lokata ze stawką rozpoczynającą się od czwórki dostępna jest w Nest Banku. Powitalna lokata (dla zakładających konto osobiste) daje 4% w skali roku do 10 tys. zł na okres 3 lub 6 miesięcy. Wybór dłuższego okresu depozytu wymaga jednak spełnienia dodatkowego warunku, jakim jest zapewnienie wpływu wynagrodzenia na konto w Nest Banku. Ten wpływ otwiera jednak drogę do skorzystania też Nest Lokaty Lojalnej, która daje 2,4% w skali roku na 3 miesiące (przy dłuższym okresie depozytu oprocentowanie jest już zdecydowanie niższe). Kto nie zdecyduje się na zapewnienie tego typu wpływów na konto w Nest Banku, temu pozostaje zadowolenie się Nest Lokatą Nowe Środki, która posiadaczom konta daje 2,3% w skali roku (na 2 lub 3 miesiące). Na tych lokatach (Lojalnej i na Nowe Środki) ulokować można większe środki - nawet do 2 milionów złotych, aczkolwiek pamiętaj o tym, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny daje ochronę kapitału do kwoty nieprzekraczającej równowartości 100 tys. euro.

Po 3% dają też 3-miesięczne lokaty powitalne w Idea Banku i mBanku. To jednak propozycje wyłącznie dla nowych klientów. W bankach tych ulokować można odpowiednio do 20 tys. zł (Lokata Happy w Idea Banku; dla większych środków - od 20 000,01 do 200 000 zł pozostaje jeszcze lokata Happy Pro, ale już ze stawką 2,6%) oraz do 10 tys. zł (mLokata ma Wejście w mBanku; (co ciekawe, to strona banku nie nadążyła jeszcze za zmienioną tabelą oprocentowania, bo ciągle mowa na niej o 3,5% w skali roku).

Powyższy wybór jest więc i dość skromny, i są to lokaty na krótkie okresy. Jeśliby szukać czegoś na dłuższy okres, to stawkę 2% w skali roku znaleźć można już jedynie w BOŚ Banku. Tyle daje tam 24-miesięczna EKOlokata na lata. Standardowe oprocentowanie w jej przypadku wynosi 1,5% w skali roku, ale uzyskać można jeszcze dodatkowy bonus, podwyższający oprocentowanie lokaty do 2% w skali roku - by tak się stało, trzeba jednak spełnić sporo dodatkowych warunków: posiadać lub założyć konto, zapewnić nań comiesięczny wpływ wynagrodzenia w wysokości min. 1000 zł, wykonywać co miesiąc płatności kartą na sumę min. 300 zł oraz wyrazić zgody marketingowe. Dużo więc zachodu (zwłaszcza, że comiesięcznego spełniania tych warunków należy pilnować aż przez 2 lata).

Dla długodystansowców pozostaje jeszcze Lokata 5 na 5 w BOŚ Banku. To aż 5-letnia lokata ze średnim oprocentowaniem 2,3% w skali roku (zmiana stawki nastąpiła w Wielki Piątek, bo wcześniej szło na niej uzyskać do 2,84% w skali roku). Tę lokatę można założyć bez konta osobistego (jeśli jednak chcesz to zrobić bez ruszania się z domu, to przelewem możliwe jest założenie tylko jednej takiej lokaty; bez założenia konta osobistego czy oszczędnościowego w BOŚ Banku nie uzyskasz też dostępu do bankowości internetowej tego banku).

Wyżej przedstawiony stan obowiązuje na moment publikacji wpisu (14.04. o godz. 21:45). Podkreślam to, gdyż sytuacja jest dynamiczna i niewykluczone są zmiany ofert.

Wszystkie obecnie najkorzystniej oprocentowane depozyty znaleźć możesz w aktualizowanym na bieżąco rankingu najlepszych lokat bankowych. Przez długi czas trzymałem się zasady, że lokata musi oferować min. 2,1% w skali roku, by znaleźć się w tym zestawieniu.

Dziś powoli skłaniam się ku temu, by tę poprzeczkę jednak obniżyć, bo lokat z oprocentowaniem na poziomie min. 2% jest zaledwie 17 (słownie: siedemnaście). Mało. Z ciekawości odkopałem ranking z kwietnia 2015 r. Wtedy najlepsza lokata dawała 5% w skali roku, a 17. lokata w zestawieniu pozwala uzyskać... 3,25% w skali roku.

Bądź na bieżąco z ofertami bankowymi i nie przegap promocji:

132 komentarze:

 1. W czwartek założyłem lokatę 5 na 5. Jeszcze na 2,84%. Pewnie jak ją będę wypłacać to oprocentowanie na lokatach będzie między 0, a 0,5%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od dłuższego czasu było dość oczywiste, że cięcia stóp są nieuniknione, o czym pisali nawet tutaj nieliczni świadomi blogerzy. Poprzedni tydzień był ostatnim dzwonkiem na parkowanie ile się dało, na jak długo się dało - to se ne vrati :)

   Usuń
 2. Obligacje skarbowe na 2 lata dają teraz 2,12 w skali roku! Nie ma już takiej lokaty.

  OdpowiedzUsuń
 3. W Idea Banku jest jeszcze lokata Zawrotna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ile teraz dają?

   Usuń
  2. Wczoraj robiłem przelew. Nie miałem żadnej propozycji.

   Usuń
  3. W czwartek przelewałem sporo kasy do BOŚ - też nic.
   W piątek Getin oferował 3-miesięczną lokatę @ 1,8% przy przelewie do Alior.

   Usuń
  4. Trzeba czekać do momentu, gdy znowu będą potrzebować depozytów - taki klimat :)

   Usuń
  5. Dzisiaj w Getinie ta sama lokata na 2 mies 2%, a na 3 mies. 1,9%. Od 10 tys. PLN

   Usuń
 4. W święta pojawiła się informacja o podatku od lokat. Miało to rzekomo wynikać z rozmowy w Radiu Maryja. Jak się okazuje to fake news.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedorzeczna interpretacja wypowiedzi, mająca na celu zasianie zamętu. No ale świetnie klikalny tweet (bo chyba na Twitterze się zaczęło), a później podjęty temat przez media, którym daleko do rzetelności dziennikarskiej i idącej za tym odpowiedzialności.

   Wysłuchałem tej rozmowy. I tam może wypowiedzi powinny być wyraźniejsze. Ale tak czy siak nic z nich nie wynikało, co miałoby siać zamęt.

   Usuń
 5. Mija rocznica gdy Idea Bank dawał 3,5% na rocznej lokacie. Właśnie skończy mi się w piątek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie dokładnie takie dwie tłuste lokaty zakończyły się w czwartek i - jak się okazało - w ostatniej chwili rzutem na taśmę przeniosłem całą kasę po ich zakończeniu do BOŚ na 60-miesięczną lokatę @ 2,84% :)

   Usuń
  2. A jeszcze latem ludzie narzekali, że to słaba oferta :)

   Usuń
 6. Eh słabiutko z tymi oszczędnościami, żeby coś na siebie zarabiały... żebyśmy nie musieli się bać, że te nasze uciułane zaskórniaki do nas wrócą wgl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wrócić wrócą bo BFG do 100k tys. euro.

   Usuń
 7. A obligacje skarbowe 4 letnie indeksowane inflacją? 2,4% w pierwszym roku a potem inflacja + 1,25%. W dzisiejszych czasach to dobra oferta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Analitycy Pekao:
   "Epidemia i recesja dużo zmienią w ścieżce inflacji. Zwłaszcza inflacji bazowej. W 2021 duży spadek inflacji, a nawet deflacja są b. prawdopodobne"

   Więc przy deflacji te obligacje wcale nie muszą być takie świetne.

   Usuń
  2. Gdzie można je kupić bezprowizyjnie?

   Usuń
  3. W PKO, przez internet albo na infolinii.

   Usuń
  4. Dziś łatwo łyknąć, że obligacje takie opłacalne, bo inflacja 4,6% rdr. Jak dodać te 1,25% to wychodzi bajeczne 5,85%. Ale to było. Za rok może być deflacja. I wtedy zostanie już 1,25%. Czyli gorzej niż 5-letnia lokata w BOŚ!

   Usuń
  5. Dlaczego chcesz dodać te 1,25% zamiast odjąć?

   Usuń
  6. Zapewne chodziło o obligacje oprocentowane na 1,25% indeksowane inflacją - zawsze zarabiasz 1,25% ponad inflację

   Usuń
  7. za rok to będzie inflacja a nie deflacja przy takim dodruku pieniędzy jak ma to teraz miejsce

   Usuń
  8. Do niedawna centralny bank Japonii dodrukowywał jeny na masowa skalę, Trwało to mocno ponad dekadę tylko po to, żeby zlikwidować deflację i idącą z nią w parze stagnację ekonomiczną.

   Usuń
  9. Kupując teraz obligacje 4-letnie i tak za pierwszy rok masz 2,4%, więc nawet jak za rok inflacja będzie -50% (inaczej mówiąc deflacja) to i tak otrzymujesz 2,4%.
   Natomiast założyć należy że deflacja wiecznie nie będzie, więc za dwa lata bo wtedy interesuje nas stan inflacji, jeśli nawet będzie 0% to i tak wyjdziesz na plus, poza tym możesz zawsze wystawić do wykupu i tracisz tylko chyba 70gr od jednej obligacji. (w pierwszym roku do 70gr)

   Usuń
  10. @Anonimowy, 16 kwietnia 2020, 11:42 - Skąd pochodzi ta info o rzekomym dodruku pieniądza?
   Pytam poważnie :)

   Usuń
  11. No ale za rok ta deflacja może sprawić, że od kwietnia'21 do marca'22 oprocentowanie wyniesie 1,25%. A to daje średnią już o wiele niższą. Niedawno przecież bo w latach 2014-16 była deflacja przez 2 lata. Jeśli to miałoby się powtórzyć to z 3 lat średnie roczne oproc. tych obligacji wyniesie 1,63%.

   Usuń
  12. Znowu to magiczne 1,25% :)

   Usuń
  13. W ramach czterech aukcji NBP odkupił w ostatnich tygodniach na rynku wtórnym obligacje Skarbu Państwa za ponad 50 mld zł. Najbardziej spektakularna była operacja przeprowadzona w czwartek 16. kwietnia, gdy NBP ściągnął z rynku obligacje za ponad 30,6 mld zł.

   Usuń
 8. Kiedyś polityka banków centralnych polegała na obniżaniu stóp procentowych w celu pobudzania gospodarki, zachęcania do konsumpcji. A gdy to za bardzo się rozgrzewało to podnoszono stopy. I to było logiczne.

  Teraz polityka jest taka że pozwala się szaleć inflacji jak to było w ostatnim czasie i podwyżek żadnych a jak tylko zaczyna się zastój to obniżki. I prowadzi to do ujemnych stóp jak zagranicą już jest. A u nas też pewnie będzie przy jakimś kolejnym kryzysie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I do tego dodruk dolara/euro, a teraz i PLN. Z obniżką stóp procentowych to dążenie do jednego: inflacji. A to korzyść dla państwa, więc rządzącym to pasuje.

   Usuń
 9. Najlepsza lokata bez konta w Idea Banku to teraz 1,7%?! Polecieli po całości.

  OdpowiedzUsuń
 10. Santander Bank ma "promocję". Lokata 1,8% na 6 miesięcy od 1k do 30k. PLN.
  Warunek: założenie karty kredytowej.

  OdpowiedzUsuń
 11. T mobile 3% na 50k już nie dostępne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedostępna?

   Usuń
  2. Jest 2,5%

   Usuń
  3. Dostępna, ale z warunkami :)

   Usuń
  4. A w T-Mobile oprocentowanie standardowe na koncie oszczędnościowym to już... 0,05%. Kto da mniej?

   Usuń
 12. Wkrótce skończą się obecne edycje promocji na KO w Getin, Santander, Alior, ING i jak do tego jeszcze dojdzie obcięcie kosztów na marketing to będzie istna rozpacz!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecne edycje KO będą jeszcze ważne maks. 3 m-ce!

   Usuń
 13. A wiecie może jak wygląda sprawa z Revolutem? W sensie czy można tam bezprowizyjnie obracać walutami, do 20 tysięcy złotych (tak jest napisane na ich stronie), po kursie międzybankowym? Bo to w obecnej sytuacji wydaje być się całkiem ciekawa opcja, przynajmniej dla części środków, zwłaszcza biorąc pod uwagę żałosne oprocentowanie w większości banków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jest. Ale nie radzę trzymać takich kwot na rachunkach bez BFG

   Usuń
  2. Dzięki serdeczne za dobrą radę :)

   Usuń
  3. Dzięki za porady. Ja oczywiście nie mam zamiaru przenosić tam całych swoich oszczędności, to by było co najmniej nieodpowiedzialne, ale jakąś relatywnie małą kwotę, np 5 tysięcy. Bo jeśli za te 5k kupisz jakąś walutę (po analizie rynku, troszkę się na tym znam), i sprzedaż ją potem z choćby 1% zysku, i tak co miesiąc, to już masz 12 procent zysku rocznie (a przecież możesz zyskiwać więcej, po 2 a nawet 3 procent miesięcznie przy korzystnej wymianie walut). Więc uważam, że to dobre uzupełnienie do oszczędzania, oczywiście tylko uzupełnienie (np 10 max 20 procent posiadanych oszczędności bym w to wkładał) bo każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. I jak ktoś chce zacząć grać na rynku walut, to warto posiąść choćby podstawową wiedzę, i często obserwować kursy oraz trendy (taka dobra rada ;)

   Usuń
 14. Jednak przeniesienie wszystkiego 2 tygodnie temu do Idea Banku na 3% na 3 miesiące miało sens. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bank Santander to wyzysk na Polakach. A Polacy naiwny ze Santander trzymają pieniądze .lokaty 0.01 to lepiej trzymać w banku spółdzielczym. A nbp nie płaci bankom komercyjnym oprocentowania jak trzymają pieniądze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jako osobie oszczędzającej ciężko mi bronić banków. Trzeba jednak brać pod uwagę sytuację, z jaką mamy do czynienia. Gdy gospodarka hulała, klienci do banków i tak więcej wpłacali, niż brali kredytów, więc banki nie cierpiały na brak gotówki. Teraz obniżenie stóp procentowych uderza w zyski banków z odsetek. Do tego dochodzi podatek bankowy (konstrukcja jego naliczania). Innymi słowy: banki nie chcą mieć za dużo pieniędzy. Już jakiś czas temu ING Bank Śląski zapowiedział (czas leci, pewnie już to weszło w życie, ale nie śledzę tego aż tak) wprowadzenie prowizji od klientów firmowych, którzy na swych rachunkach mają ponad 20 mln zł (czyli to takie jakby ujemne oprocentowanie).

   Usuń
  2. Obniżenie stóp procentowych uderza w zyski banków z odsetek? Raczej w klientów - chyba mieszasz klientów banków z bankami, Złotówa!

   Usuń
  3. Niższe stopy procentowe = niższe oprocentowane kredytów (przy nowych banki jeszcze sobie to odbiją prowizjami czy ubezpieczeniami).

   Ale np. gdy spada WIBOR, to spada rata (już obecnie posiadanych) kredytów hipotecznych (w PLN). Z lekkim opóźnieniem (do 3-6 mies.), ale to nastąpi.

   Usuń
  4. Banki mają tą samą marżę kredytu dzisiaj, co i m-c temu, to pierwsze primo. Drugie, to fakt, że prowizja to jednorazowa kwota, którą pobiera bank w momencie uruchomienia kredytu. Gdy spada WIBOR 3M, to spłacający ma po prostu niższe raty, ale nie maja one wpływu na zyski banków, gdyż spłacający i tak musi spłacić pożyczkę w całości. Ponadto tańsze kredyty zazwyczaj skłaniają ludzi do pożyczania, co z kolei nakręca ekonomię.

   Usuń
  5. Co prawda wprowadzenie minimalnego progu wkładu własnego dla kredytobiorców obowiązującego we wszystkich bankach to rola instytucji państwowych do tego powołanych, ale jak na razie w Polsce większość banków właśnie podniosło pułap własnego wkładu do 20% - coś jest na rzeczy :)

   Usuń
  6. Czytałem artykuł o prognozach Millennium dotyczących jego zysków: "Millennium szacuje, że obniżki stóp proc. oraz zmiana parametrów rezerwy obowiązkowej obniżą wynik odsetkowy banku o 160-190 mln zł w 2020 roku."

   Usuń
  7. Pablo, niemal zerowa stopa procentowa powoduje, że banki będą mogły pożyczyć pieniądze od swoich klientów prawie za darmo, gdyż stawki depozytów zapewne szybko spadną poniżej 0,5% - to kwestia najbliższej przyszłości. W efekcie banki udzielając kredytów kosztujących 6-8% rocznie plus prowizje i inne koszty zarobią dość sporo, gdyż tańszy pieniądz oznacza zwiększoną popularność pożyczek.

   Tego rodzaju prognozy banków są warte tyle samo, co wyjątkowo optymistyczna ocena kondycji finansowej Lehman Bros. dokonywana latem 2008 r. przez główne agencje (Standard & Poor’s, Moody’s oraz Fitch), które później przed komisją senacką w Waszyngtonie zgodnie stwierdziły, że ich oceny nie są niczym innym niż ... opinią - cyrk!

   Usuń
  8. @Pablo, 16 kwietnia 2020, 14:07

   Wielu tzw. 'analityków' bankowych woli serwować tego rodzaju pesymistyczne prognozy, żeby w przypadku dobrego roku mieć argument za sutymi bonusami.

   Nigdy, przenigdy nie wierz ludziom, którzy zarabiają na pożyczaniu cudzych pieniędzy!

   Usuń
  9. @Mr. Złotówa, 15 kwietnia 2020, 22:03- "Ale np. gdy spada WIBOR, to spada rata (już obecnie posiadanych) kredytów hipotecznych (w PLN)."

   Czyżbyś sugerował, że przez niższe raty klienci są mniej winni bankom?

   Usuń
  10. Rata składa się z raty kapitałowej i raty odsetkowej. Niższy WIBOR = mniej odsetek

   Usuń
  11. Czy nie jest tak, że wpierw spłaca się odsetki, a dopiero później czyli po spłaceniu odsetek, spłaca się kapitał?

   Usuń
 16. Czy zmiana oprocentowania dotyczy również rachunków otwieranych w promocji? Mam od lutego konto oszczędnościowe w Citi z promocyjnym oprocentowaniem obowiązującym 6 miesięcy, czy oprocentowanie może się zmienić podczas trwania tej promocji czy jest stałe i zagwarantowane?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim przypadku zobowiązania z regulaminu biorą górę i one obowiązują przez określony w nim czas.

   Usuń
  2. Super, uspokoiłam się. Dzięki!

   Usuń
  3. Powielam ponownie zapytanie ,bo podobnie jak poprzednik mam od lutego w promocji w Citibanku konto osobiste Citi Priority i Konto Oszczędnościowe PLN z oprocentowaniem 3% na 6 miesięcy.W otrzymanej informacji bank stwierdza,że od 10 czerwca br. zmianie ulega oprocentowanie Kont Oszczędnościowych i Super Oszczędnościowych w Tabeli oprocentowania kont i dalej: zmieniamy oprocentowanie na koncie oszczędnościowym PLN i dalej w walutach obcych.Przytaczam tabelę,bo nie jest ona dla czytelna tzn. zmienią nam oprocentowanie,czy jak twierdzi Mr.Złotówa pozostawią do końca 6 miesięcy...https://www.online.citibank.pl/files/documents/accounts/tabela-oprocentowania-kont-2020.pdf

   Usuń
  4. Zmienia się tabela oprocentowania ale nie zmienia się przecież regulamin. A to w nim masz zapisane 3%

   Usuń
 17. w Aliorze, oprocentowanie 3& już nie jest dostępne. ostatnio załozyłam konto. Chciałam włączyć promocję i jest napisane "niedostępne". Patka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta korzyść może być włączona dopiero po założeniu konta oszczędnościowego, np. w bankowości. Podwyższone oproc. w wysok. 3% zacznie obowiązywać dopiero od następnego dnia.

   Usuń
  2. Działa. Dzisiaj włączyłem.

   Usuń
  3. Hejka. Macie rację. Doczytałam. Jest konto oszczędnościowe i mega konto oszczędnościowe. Ja miałam to drugie tylko. Dzięki za pomoc. Patka

   Usuń
 18. Wszystko na świecie dąży teraz do realnego soclaizmu. Coraz większe upanstwowienie. Dodruk pieniądza co przekłada się na spadek jego wartości. Wszystko to premiuje nieróbstwo. Firmy Państwowe coraz większe a nawet jak to są duże firmy prywatne to i tak są w dużej relacji z Państwem. To wszystko pokazuje że jeśli ludzie się nie zbuntują i nie wrzuca wszystkiego na giełdę, wyprowadzą kasę z systemu lub zanwestuja w dobra materialne to nie ma co oszczędzać bo i tak wartość pieniądza spadnie. Drukowaniem pieniędzy i ich rozawaniem rządzący będą przyciągać wyborców. Taką niestety widzę przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 19. W sprawie opłacalności obligacji to tylko przypominam, że zysk jest opodatkowany podatkiem Belki. Gdy inflacja wzrośnie do wartości przeszło 5,34 proc. będzie on miał na tyle duże rozmiary, że skonsumuje całą marżę odsetkową Czyli wyjdziemy na ZERO. Za luty 2020 inflacja już była ponad 4%. W czasach dodruku pieniędzy istnieje duże ryzyko że będzie wyższa Nie wiem czy można wstawić link do artykułu gdzie są dokładne wyliczenia : https://www.stockwatch.pl/wiadomosci/obligacje-skarbowe-czyli-patent-na-inflacje-i-konkurencja-dla-lokat-bankowych,obligacje,248435

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo w tym artykule bzdur. Obligacje dają nam spokój na długo z dobrym % a zakładanie ich trwa dużo krócej niż konta. Szukanie co chwila dobrych % to strata czasu, którym można przeznaczyć na coś zyskowniejszego, jak np poszerzanie wiedzy.

   Usuń
  2. Emisja obligacji rządowych to forma pożyczki zaciąganej przez Skarb Państwa. Rząd USA jest w tej kwestii niekwestionowanym przodownikiem w skali światowej :)

   Usuń
  3. Ale gdzie są te bzdury Twoim zdaniem ? Nikt nie neguje tego, że kupienie obligacji jest łatwe ani tego że rządy poszczególnych państw chętnie zaciągają takie pożyczki. Pisałem o ich opłacalności i o tym, że przy dużej inflacji wcale nie chronią kapitału. Czy w tej kwestii masz coś do dodania ?

   Usuń
 20. Panie Mr.Złotówka , mam problem założylam konto "jakie chcesz" w PKO i zgodnie z regulaminem wykonuje wszystkie polecenia , a bank pobrał sobie prowizje za autoryzacje kodu 0,20 zł , konto zalożyłam w lutym część prowizji powinna już być na koncie a tu nic.Co powinnam zrobić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Konto Jakie Chcę jest w Santander, a te 20 groszy wciąż pobiera każdorazowo za wysłanie wiadomości SMS do autoryzacji operacji nie PKO tylko Pekao :)

   Usuń
  2. Czyli w jakim banku mam wreszcie to konto?

   Usuń
  3. @Anonimowy 17 kwietnia 2020 07:32
   Założyłeś konto i nawet nie wiesz w jakim banku? :O

   Usuń
  4. @Anonimowy 16 kwietnia 2020 10:04, Konto Jakie Chcę dostępne jest w Santander Banku. Domyślam się, że może chodzić o Konto Przekorzystne w Pekao (z żubrem w logo), a nie o PKO BP.

   Zgodnie z regulaminem wypłata pierwszego bonusu nastąpić ma do końca drugiego miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu przystąpienia do promocji (zatem dla kont założonych w lutym premia będzie do 30.04. - bank ma jeszcze czas na wypłatę; zazwyczaj dzieje się to blisko ostatecznego terminu).

   Usuń
 21. No i niestety oprocentowanie spada dalej. W Idea Banku lokata na nowe środki teraz max 2%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dopiero początek, gdyż banki wolą pożyczać od innych banków płacąc 0,5% odsetek niż od swoich klientów, którym muszą płacić kilku-krotnie więcej :)

   Usuń
  2. To może oznaczać tylko jedno - wkrótce depozyty bankowe będą dawać circa 0,5% :)

   Usuń
 22. Banki odbijają sobie obecne wakacje kredytowe ...
  Jak to ktoś kiedyś powiedział, kolejny raz ratowany jest tyłek osobom, które zadluzaly się ponad miarę a przy wszystkich poprzednich zawirowaniach niczego się nie nauczyły, bo zawsze ktoś ratował im ten tyłek. A zaradnym zawsze można zabrać.
  60-85 procent Polaków (w zależności od sondaży) nie ma żadnych oszczędności, nawet niedużych, nie oszczędza. Inni mają ponad stan, po kilka mieszkań na wynajem i po kilka kredytów (jedne spłacają drugimi, bo duży kapitał pozwala obracać). To jest elektorat.
  15 procent ludzi się nie liczy.

  Trzeba szybciej zacząć budowę niż planowałem, bo w końcu zacznę się finansowo oddalać od tego celu zamiast przybliżać. Przy szalejącej inflacji i realnej utracie na oszczędnościach ,chyba niestety oplaca się wcześniej wejść w kredyt.

  Mr Złotowa jeśli nie miałbyś pomysłu na nowy artykuł/nową funkcjonalność bloga - nigdzie w sieci nie ma rzetelnego opisu oferty kredytów hipotecznych (lub na kupno/budowę). Wszędzie wkurzające sponsorowane rankingi.

  OdpowiedzUsuń
 23. Lokata Witaj w Nest Banku spadła z 4% na 3%
  Nest Skarbonka z 3% na 2%
  Nest Oszczędności z 2,25% na 2%
  Pozostałe lokaty w tym banku również zanotowały spadki oprocentowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli symbolicznie... żegnamy się z "4" na czele. Zostały jakieś promocyjne "3", ale niewiele i to już też pewnie nie na długo.

   Usuń
  2. Tak, zwłaszcza że do wyboru jest aż 3 lokaty i wszystkie oparte na WIBOR :)

   Usuń
  3. U mnie widnieje: Nest Oszczędności ---> Szczegóły konta ---> Oprocentowanie: 0,00% :)

   Usuń
  4. A dostaliście z Aliora taką informację? "11 kwietnia 2020 roku wprowadziliśmy ofertę specjalną dla kont oszczędnościowych, których oprocentowanie standardowe jest oparte o stawkę WIBOR 1M pomniejszone o 0,75 p.p. Do 10 maja 2020 roku oprocentowanie promocyjne wynosić będzie 0,25% w skali roku. Stawka WIBOR 1M z 10 kwietnia 2020 roku wynosi 0,65% i pomniejszona o wyżej wymienioną marżę banku, daje wynik ujemny." Co to oznacza?

   Usuń
  5. To dotyczy tylko standardowego oprocentowania nie promocyjnego. Piszą, że obniżają.

   Usuń
  6. No że są na tyle łaskawi, że nie zrobią ujemnego oprocentowania ale będzie 0,25 proc. No ale to dotyczy tylko standardowego oprocentowania a nie promocyjnego.

   Usuń
  7. @Anonimowy, 17 kwietnia 2020, 12:09

   Co to oznacza? Ano to, że WIBOR 1M (0,65%) - 0,75% = -0,1% czyli, o ile nie ma innych stypulacji, to za wkład na tym KO trzeba dopłacać bankowi. Taka sytuacja istnieje od od pół roku np. w banku Volksbanken Raiffeisenbanken, w którym klienci dopłacają do swoich depozytów aż 0,5% - to nie żart!

   Usuń
  8. Czy to by oznaczało, że gdybym trzymała kasę na KO standardowym to zabierane będzie 0,1%? I czy to dotyczy też Konta Mega oszczędnościowego? Bo tam jak skończy się promocja 2,5% to przechodzi na oprocentowanie standardowe przecież.

   Usuń
  9. @Anonimowy, 17 kwietnia 2020, 19:57 - 3 x tak :)

   Usuń
 24. Dziś przy przelewie z Getinu pojawiła mi się lokata Specjalny Procent. 1,9% na 2 mies. albo 1,8% na 3 mies. Minimalna kwota 10 tys.

  OdpowiedzUsuń
 25. Dzisiaj lokata Zawrotna 2,2%.

  OdpowiedzUsuń
 26. Ja tam co roku wchodzę w nest rodzinne oszczędności mam 2 dzieci i premia na poziomie 5,5% Po roku zamykam i otwieram ponownie i tak już 3 rok, tylko że małe kwoty wchodzą w grę bo max 7200 Mam dwa konta, ja i żona to 14400 Teraz otworzyłem ponownie na okres 5 letni u żony, ale u mnie w kwietniu się skończył rok oszczędzania i premia była. Mam dylemat czy zamykać i otwierać ponownie aby zgarnąć 5,5% czy ciągnąc dalej i mieć ok 4,1% w skali roku. Bo wypowiedzenie konta to ok 30 dni i zanim założę ponownie to minię około 35 dni, a do tego czasu produkt może zostać wycofany, a jednak w tych czasach 4,1% to też dobry %

  OdpowiedzUsuń
 27. Nowa info od ING Bank Śląski:

  "Dzień dobry, od 7 lipca 2020 r. obniżamy oprocentowanie na niektórych kontach oszczędnościowych w PLN. Skłoniła nas do tego sytuacja rynkowa, którą prezentujemy poniżej."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe czy obniżyli również RRSO na pożyczki?

   Usuń
 28. Lokata NR1 w Idea na rok lub 2 lata tylko 1% - jest coraz bliżej 0,5% :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słabiutko. A dzisiaj przelewałem nieco ponad 11 tys. PLN i Zawrotna nawet mi się nie pojawiła :(

   Usuń
  2. Banki mają nadwyżkę płynności gotówki, gdyż niemal nikt nie pożycza. Gdyby nawet zaszła potrzeba posiadania kasy przez jakiś bank, to obecnie WIBOR to jedynie 0,5% :)

   Usuń
 29. @ Mr. Złotówa
  W rankingach oprocentowanie lokat w inBank i lokat Facto jest zdecydowanie najlepsze. Ale czy na pewno są bezpieczne?
  Co klient musi zrobić, aby w razie problemów odzyskał środki?
  Co sądzisz o tych bankach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brak polskiego BFG dla mnie jest dyskwalifikujący.

   Usuń
  2. Na blogu opisuję to z czego sam korzystam (lub przynajmniej chciałbym skorzystać). W przypadku wymienionych lokat póki co brak mi przekonania.

   To wspomniany brak ochrony kapitału przez polski BFG (gwarancje dają zagraniczne odpowiedniki). Ale też choćby to, że w przypadku lokat Facto w regulaminie istnieje zapis o tym, iż w przypadku zerwania lokaty, dyspozycja może być realizowana przez miesiąc. A to już budzi mą podejrzliwość o płynność.

   Usuń
 30. Lokata mobilna w Getin mi się dzisiaj odnowiła. Było 3%... jest 0,7%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo odnowiona z kwotą >10k jest na 0,7%. A mobilna do 10k jest na 2% obecnie.

   Usuń
 31. Santander pojechał po całości. Konto 1|2|3 nie będzie oprocentowane. Konto Systematyczne: 0,1/0,2% (wyższe dla automatycznego oszczędzania). A konto Select 0,3%. Lokaty na 0,01% w skali roku.

  Zmiany wchodzą w życie od 30. czerwca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak długo trzymali.

   Usuń
  2. Banki mają sporą nadpłynność gotówki, więc nie powinno to raczej dziwić.

   Usuń
  3. No na to wychodzi. Ciekawe kiedy wrócą czasy że znów będą walczyć... jakie kiedyś gdy dawali 4% na RORze.

   Usuń
  4. Systematyczne nie 0,1/0,2%, a 0,01%/0,2%

   Przy oprocentowaniu 0,01% od 10 tys. zł za cały rok będzie 81 groszy! To jest żenujące.

   Usuń
  5. W obecnej sytuacji banki będą usilnie zabiegać o pożyczkobiorców.

   Usuń
  6. Ciekawe czy wkrótce pojawią się jakieś promki z premiami za zrobienie pożyczki?

   Usuń
  7. To jedynie kwestia czasu :)

   Usuń
 32. A Konto oszczędnościowe VIP i Mobilne Konto oszczędnościowe 0,01%. Wszystkie je mam bo kiedyś w promocjach było fajne oprocentowanie. No to 1 lipca pójdzie lawina wypowiedzeń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O jakim banku mowa?

   Usuń
  2. O santanderze.

   Usuń
  3. Od wielu lat ROR z oprocentowaniem powyżej 0% to rarytas :)

   Usuń
  4. Skąd takie info?

   Usuń
  5. W bankowości przyszła wiadomość o zmianach.

   Usuń
 33. Jeszcze tylko dziś i jutro można nabyć detaliczne obligacje skarbowe na 'starych' zasadach. Majowa emisja przeprowadzona zostanie już na znacznie mniej korzystnych warunkach z punktu widzenia oszczędzających.

  W piątek po południu Ministerstwo Finansów oficjalnie poinformowało o obniżeniu oprocentowania detalicznych obligacji skarbowych. To pochodna marcowej i kwietniowej decyzji Rada Polityki Pieniężnej, która ścięła stopę referencyjną Narodowego Banku Polskiego z 1,50% do zaledwie 0,50%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda na to, że to ostatni dzwonek na bardzo sensowną inwestycję. Np. obligacje 4-letnie dają 2,4% w 1. roku, a potem tyle, ile wynosiła inflacja podana przez GUS za poprzednich 12 m-cy plus stała premia 1,25% czyli np. w lutym inflacja podana przez GUS to 4,7% plus 1,25% daje 6,15% i na dodatek odsetki wypłacane są raz w roku - tego nic nie przebija!

   Usuń
  2. Obligacje 10-letnie są jeszcze lepsze: 2,7% w 1. roku, a w każdym następnym inflacja CPI plus stała premia 1,5%

   Usuń
  3. Mnie własnie wypłacili odsetki za kolejny rok na moich 4-latkach: 4,7% (wskaźnik inflacji CPI r/r z 15. marca) + 1,25% (premia) = 5,95% !!!

   Z jakichś powodów ludzie na tym blogu bardziej się ekscytują oprocentowaniem na Zawrotnej :)

   Usuń
  4. 10-latki mają wadę. Odsetki nie są wypłacane, ale kapitalizowane. No i w razie wypłaty przed czasem potrącają 2 zł na każdej obligacji co zjada ci zysk z p-wszego roku.

   Usuń
  5. Odsetki netto za 1. rok po odjęciu podatku tow. Belki to 2,19 zł czyli na rękę i tak trochę zostaje, nie wspominając nawet sporych zysków za każdy kolejny rok. Tak czy owak, to wciąż znacznie lepiej niż przy zerwaniu lokaty - wtedy odsetki przepadają w całości :)

   Usuń
  6. Tak, to była zdecydowanie ostatnia szansa na sensowną inwestycję, gdyż idą bardzo chude lata na depozyty - taki klimat :)

   Usuń
  7. Od dziś spadło oprocentowanie - np. na 4-letnich to 1,30 % w 1. roku, a w kolejnych premia 0,75% plus wskaźnik inflacji.

   Co najzabawniejsze to, że przy obecnych trendach za kilka m-cy może się okazać, że to ponownie będzie najlepsza oferta na rynku :)

   Usuń
 34. w końcu jakiś ruch w górę. Idea Bank, Lokata na Nowe Środki Plus:

  Oprocentowanie w wysokości 2,40% w skali roku dla nowych środków na 2 miesiące
  Oprocentowanie w wysokości 2,20% w skali roku dla nowych środków na 3 miesiące

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Poszło.

   Usuń
  2. A co zrobisz a te 2-3 miechy? Znowu płacz?

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Nie 700, a 800 zł za Konto Santander. Specjalnie dla Czytelników bloga Bankobranie!

Oto aktualna odsłona popularnej i sprawdzonej promocji konta w Santanderze. Wraz z nią świetna wiadomość.  Standardowo do wzięcia czekałyby ...