Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Odbierz bon Allegro o wartości 400 zł za przetestowanie karty Citi Simplicity

800 zł od Santandera610 zł od BNP Paribas600 zł od Millennium7% + 300 zł od Pekao1200 zł za kartę Citi

13.04.2021

Odbierz bon Allegro o wartości 400 zł za przetestowanie karty Citi Simplicity

Zasady promocji w praktyce są powtórką z poprzedniej edycji. 

Bon Allegro 400 zł za kartę Citi Simplicity
A to oznacza, że Citibank daje nagrodę gwarantowaną o rekordowej wartości za spełnienie całkiem prostych warunków. Niezmiennie utrzymuje też skrócony okres wykluczenia dla byłych posiadaczy karty kredytowej z logo Citi (co daje szansę na opłacalny powrót). Bank pozwala też łatwo utrzymać kartę za 0 zł.

[Promocja zakończona. Sprawdź aktualnie dostępne promocje w Citibanku.]

Promocja w skrócie: koniecznie zapoznaj się ze szczegółowymi zasadami udziału w promocji poniżej, ale w uproszczeniu bon Allegro o wartości 400 zł otrzymasz, jeśli po zawarciu umowy o kartę:
 • zalogujesz się do aplikacji mobilnej i aktywujesz w niej kartę
 • wydasz kartą łącznie min. 1000 zł (masz na to 3 miesiące)
Zwrot opłaty za kartę (12 zł) otrzymasz, jeśli w danym okresie rozliczeniowym wydasz kartą min. 300 zł.

Promocja karty kredytowej: najważniejsze fakty


Na początek kilka wskazówek i objaśnień dla osób, które z tego typu promocją spotykają się być może po raz pierwszy (bo jeśli jesteś Czytelnikiem bloga Bankobranie od dłuższego już czasu, to dobrze wiesz, że takich promocji jest dużo i można dzięki nim zyskać sporo - Ciebie zapraszam do części wpisu nieco niżej - pod podkreśleniem). 

Jak to się dzieje, że bank rozdaje takie nagrody? Wszak "nie ma nic za darmo". I to prawda. Za darmo nie ma, bo bank wymaga zawarcia umowy i wykonywania płatności kartą. Ale bank premiuje jedynie wtedy, gdy już klienta pozyskuje i ten wykaże się określoną aktywnością. Dla banku jest to więc o wiele lepszy sposób na pozyskiwanie klientów, niż płacenie kroci za reklamę w mediach, której efektywność ciężko zmierzyć. Oczywiście dla banku liczy się też potencjał - taki klient może przecież skorzystać też z innych produktów. Ale to nie jest wymagane i przez promocję można przejść nie ponosząc ani grosza kosztów (o czym przekonało się już wielu Czytelników bloga, bo tego typu promocje Citibanku nie są nowością). 

Czy to aby na pewno nic nie kosztuje? Karta kredytowa, którą należy wyrobić w promocji może się niektórym osobom źle kojarzyć skoro jest w niej słowo "kredytowa". Jednak karta kredytowa różni się od samego kredytu, który wiąże się z otrzymaniem całej kwoty do ręki i jej spłatą w ratach, a więc i z kosztami (m.in. z odsetkami). Karta daje dostęp do limitu kredytowego, z którego można, ale nie trzeba korzystać. Na potrzeby niniejszej promocji płatności kartą należy jednak wykonywać, ale to i tak nie oznacza kosztów. Wykorzystaną kwotę spłacić można bowiem w okresie bezodsetkowym, który liczony jest dla wszystkich transakcji bezgotówkowych (a więc płatności kartą). Dzięki temu oddajesz dokładnie taką samą kwotę, jaką z karty wydasz. 

Choć na stronie promocji znaleźć możesz informację "Rzeczywista roczna stopa oprocentowania: 10,24%", to jest to jedynie wyliczenie w oparciu o ustawowo narzucony wzór i zakłada spłatę wykorzystanej kwoty w ratach. Trzymając się jednak zasady spłacenia karty w okresie bezodsetkowym, nie poniesiesz takich kosztów i oddasz dokładnie tyle samo, ile zostało przez Ciebie wydane. Sprawdziłem nie tylko w teorii, ale i w praktyce.

Jeżeli dotąd nie było Ci dane korzystać z karty kredytowej, przeczytaj poradnik: Karta kredytowa - 12 kluczowych zasad, które musisz znać. Tam wyjaśniam zasady jej działania oraz to, czym jest okres bezodsetkowy.
__________________

400 zł do wydania na Allegro w prezencie za kartę Citi Simplicity


Dla kogo promocja? Udział wziąć może osoba pełnoletnia, która nie ma i co najmniej od 1.01.2020 r. nie miała głównej karty kredytowej w Citibanku. 

Jeśli masz inne produkty Citibanku (np. konto osobiste, pożyczkę czy nawet dodatkową kartę do głównej karty kredytowej z logo Citi), to możesz uczestniczyć w niniejszej promocji.

Zasady promocji. By wziąć udział w akcji "Zostań posiadaczem Karty Kredytowej Citi Simplicity, zyskaj zwrot opłaty rocznej i 400 zł w voucherze Allegro – edycja III" i zdobyć tytułową nagrodę:
 • do 10.05.2021 r. złóż wniosek o kartę Citi Simplicity (do uzyskania nagrody kwalifikują wyłącznie wnioski złożone na stronie promocji);
 • w ciągu 10 dni roboczych od złożenia wniosku o kartę, przekaż bankowi dokument potwierdzający dochody (można to zrobić online);

 • zawrzyj z bankiem umowę i za pomocą aplikacji mobilnej Citibanku aktywuj kartę;
 • do końca miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu zawarcia umowy o kartę (data ta będzie wpisana przez bank w umowie, którą bank Ci prześle) co najmniej jeden raz zaloguj się do aplikacji mobilnej Citibanku (do tego wystarczy samo posiadanie karty - otwieranie konta nie jest wymagane);
 • do końca trzeciego miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu zawarcia umowy o kartę: wykonaj płatności kartą na łączną kwotę min. 1000 zł (mogą to być płatności na Allegro, ale nie muszą - transakcje można wykonywać też w innych miejscach). 

Na potrzeby promocji możesz wykonać jedną lub wiele transakcji - ważne, by łącznie we wskazanym czasie wykonać płatności na sumę min. 1000 zł (i oczywiście nie chodzi tutaj o takie płatności w każdym miesiącu, ale przez cały okres: od otrzymania karty do końca trzeciego miesiąca po miesiącu zawarcia umowy). Wykonywanie płatności możesz zatem rozłożyć w czasie i dopasować do swych możliwości (aczkolwiek czym prędzej je wykonasz, tym prędzej otrzymasz nagrodę).

Płatności kartą możesz wykonać w punktach handlowo-usługowych (np. w sklepach spożywczych, odzieżowych, monopolowych, marketach, aptekach, drogeriach, lokalach gastronomicznych, na stacjach paliw) i/lub w Internecie (m.in. na Allegro). Zwróć jedynie uwagę, że Citibank uwzględni tylko transakcje, które:
 • nie będą to Transakcje szczególne w rozumieniu Regulaminu Kart Kredytowych Citibank Banku Handlowego w Warszawie S.A., [niżej wyjaśniam o co chodzi - przyp. Mr. Złotówa],  
• nie będą to Transakcje zwrócone 

Zgodnie ze wspomnianym regulaminem kart kredytowych, transakcje szczególne to:
"– wypłata środków pieniężnych z Limitu kredytu, na dowolny cel konsumpcyjny, w formie Polecenia przelewu wewnętrznego w złotych lub Polecenia przelewu krajowego w złotych, 
– Transakcja u podmiotów świadczących usługi w zakresie gier losowych, hazardowych (...), 
– Transakcja u podmiotów świadczących usługi w zakresie wymiany walut, walut wirtualnych i środków płatniczych oraz pośredniczących w wymianie" 

O przyznaniu nagrody Citibank powiadomi Cię wiadomością w bankowości internetowej najpóźniej do końca miesiąca następującego po miesiącu spełnienia warunków promocji. Nagrodę otrzymasz w taki sam sposób w ciągu 60 dni od powiadomienia o jej przyznaniu. Do dnia otrzymania nagrody posiadaj aktywną kartę wyrobioną w promocji.

Bon Allegro ma mieć ważność przez 12 miesięcy. Podczas zakupów można wykorzystać go tylko jeden raz (płacąc za zakupy u jednego sprzedawcy lub za koszyk zakupów od różnych sprzedawców na Allegro).

Dla kogo karta kredytowa w Citibanku? 


Osoba chcąca uzyskać kartę Citi Simplicity, powinna spełniać poniższe kryteria:
 • wiek - minimum 18 lat; 
 • dochód netto - min. 1200 zł lub w przypadku działalności gospodarczej min. 2 500 zł; 
 • zatrudnienie w obecnej firmie min. 3 m-ce; w przypadku działalności gospodarczej wymagane jest jej prowadzenie od min. 2 lat

Jako źródło dochodu Citibank akceptuje nie tylko umowy o pracę i działalność gospodarczą, ale też umowy cywilno-prawne, emerytury, renty, dochody z tytułu najmu nieruchomości oraz udziały w spółkach z o.o. i akcyjnych. W każdym przypadku obowiązują jednak te same wymogi minimalnego wieku i dochodu wnioskodawcy.

Karta Citi Simplicity - prześwietlenie oferty Citibanku


Kartę bank wydaje za 0 zł. 

Na uczestników promocji z bonem Allegro czeka jednak jeszcze jeden przywilej - bank zwróci opłatę miesięczną za kartę (12 zł), jeśli w miesięcznym okresie rozliczeniowym wykonasz płatności na sumę min. 300 zł. Jest zatem prościej uniknąć kosztu, niż w przypadku warunków standardowych (wynikających z taryfy opłat i prowizji). Takie uproszczone zasady dla uczestników promocji obowiązują przez 12 kolejnych okresów rozliczeniowych, począwszy od drugiego okresu rozliczeniowego następującego po miesiącu zawarcia umowy o kartę (transakcje wykonywane na potrzeby zwolnienia z opłaty za kartę również muszą spełniać wytyczne, o których pisałem wyżej, tj. nie mogą być to np. transakcje zwrócone, czy płatności w kasynach). 

Zwrot opłaty za kartę ma być realizowany w kolejnym okresie rozliczeniowym następującym po tym, w którym zrealizujesz płatności na sumę min. 300 zł.

Po upływie 12 miesięcy opłaty za kartę również będzie można uniknąć, ale już nie na warunkach regulaminu promocji, a zgodnych z taryfą opłat i prowizji (na dzień dzisiejszy takie warunki dla "standardowego" posiadacza karty to 1000 zł płatności kartą miesięcznie).

Wyrabiając kartę, pamiętaj, by nie włączać usług dodatkowych (jak CitiPhone), nie nadpłacać później karty kwotą 200 zł lub wyższą, ani nie korzystać z dodatkowych produktów (jak karta dodatkowa lub naklejka zbliżeniowa), bo te już mogą kosztować. Na potrzeby promocji nie są one wymagane.

💡 Na koniec dodam, że w Citibanku zyskać można jeszcze więcej. Do wzięcia jest też premia 150 zł za CitiKonto + 100 zł moneybacku. Promocję karty kredytowej z bonem Allegro można połączyć z promocją konta (kolejność złożenia wniosków o kartę kredytową i konto osobiste nie ma znaczenia), co dodatkowo się opłaca, bo wraz z kontem otwiera drogę do zgarnięcia wspomnianego moneybacku do 100 zł. W sumie można więc zgarnąć nawet 650 zł (premię 150 zł za konto + 100 zł moneybacku + bon Allegro o wartości 400 zł za kartę kredytową).

Jeśli chcesz śledzić najlepsze okazje i zyskiwać na promocjach bankowych, skorzystaj z prostego i niezawodnego źródła informacji, jakim jest newsletter dla Czytelników bloga. Zapis zajmuje tylko chwilę (podobnie jak rezygnacja z subskrypcji, jeśli kiedykolwiek z jakiejkolwiek przyczyny tak postanowisz):

Przydatne dokumenty:

55 komentarzy:

 1. Czy można używać curve z ich kredytówką bez prowizji?

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy płatności Google Pay też się zaliczą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak bo generalnie to ciągle płacisz tą samą kartą. Z tą różnicą że jest podpięta pod portfel typu Google Pay albo Apple Pay.

   Usuń
 3. Czy aby przypadkiem Allegro nie zmieniło zasad korzystania z kar podarunkowych i można już płacić nią wielokrotnie, a nie tylko raz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W regulaminie jest zapisane "Voucher nie może być wykorzystany w częściach"

   Usuń
  2. Regulamin promocji Banku nie powinien określać sposobu wykorzystywania vouchera przez obcy podmiot. Bank nie ma nic do polityki Allegro, które 8 kwietnia tego roku (czyli tego samego dnia, którego zaczął obowiązywać regulamin) zmieniło zasady korzystania z kart podarunkowych

   Usuń
  3. @Rachuem, dzięki za wieść! Faktycznie od 8.04. weszła w życie zmiana. Na stronie Allegro można znaleźć taką informację:
   "Kartą podarunkową zapłacisz wielokrotnie, a nie jak dotychczas – tylko raz. Jeśli podczas płatności wykorzystasz tylko część środków, do Twojego konta Allegro przypiszemy nową kartę podarunkową z pozostałą kwotą. Możesz jej używać dopóki nie wykorzystasz wszystkich środków lub upłynie jej termin ważności"

   Usuń
 4. Dokument potwierdzający dochody - jedt jakiś wzor tego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Standardowy kwit wystarczy na którym będzie informacja o wysokości wynagrodzenie, okres na jaki jest zatrudnienie, o braku zajęć itd.

   Usuń
 5. To nie trzeba być klientem banku? Można nie mieć konta i mieć kartę kredytową? Jak wygląda wtedy dostęp do salda czy możliwość spłady karty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, można mieć samą kartę kredytową (bez konieczności posiadania/zakładania konta osobistego). Wraz z kartą powinna przyjść instrukcja jak uzyskać dostęp do bankowości internetowej (login i hasło będzie można ustalić sobie samemu).

   Usuń
 6. to może być ostatnia promocja - citibank opuszcza Polskę

  OdpowiedzUsuń
 7. W jaki sposób można zamknąć kartę - osobiście w oddziale czy może on-line?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W każdy z wymienionych sposobów. W bankowości internetowej możliwe jest to w zakładce 'Konta', gdzie spośród dostępnych opcji należy wybrać kartę i dalej temat 'zamknięcie kary'.

   Usuń
  2. I tak szybko nie zamkniesz :) Bo dzwonią z ofertą na zatrzymanie. Do wzięcia będzie 200 zł.

   Usuń
 8. Zakładam kartę kredytowa po raz pierwszy, czy pytania o pracodawce tzn adres nazwa tel itd. są standardowymi pytaniami oraz podawanie dochodów jak i tak konieczne jest zaświadczenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej normalne po to żeby nie podawać fikcyjnych danych o zatrudnieniu.

   Usuń
 9. Popełniłem babola i aktywowałem kartę przez stronę. Czy mogę być pewnym że bank mi tego nie uzna i nie dostanę kodu ? Czy mogę to jakoś 'załatwić ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Regulamin tej edycji promocji wymaga aktywacji karty za pomocą aplikacji mobilnej. Jednakże jest to czynność jednorazowa i nieodwracalna, więc w takiej sytuacji działałbym dalej, wykazując się też aktywnością poprzez logowanie do aplikacji od czasu do czasu (bo taki zapewne jest zamysł tego wymogu, by klientów zachęcać do pobierania i używania aplikacji). I dopiero jeśli wiadomość o przyznaniu nagrody by nie przyszła, to pozostanie zgłoszenie reklamacji (i wskazanie w niej ile innych warunków zostało spełnione + były logowania do aplikacji itd.).

   W ostatnim czasie korespondował ze mną jeden z aktywniejszych Czytelników, któremu również umknęło to, iż kartę należy aktywować poprzez aplikację. Zrobił to w inny sposób. Napisał w tej sprawie do banku i dostał odpowiedź, że... aktywacja może być przez bankowość internetową. Miejmy więc nadzieję, że ten punkt aż tak restrykcyjnie nie będzie weryfikowany, acz oczywiście - zgodnie z regulaminem - należy to zrobić przez aplikację i kto jest przed aktywacją, to powinien się tego trzymać.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Pozdrawiam

   Usuń
 10. Jeśli ktoś ma wynagrodzenie poniżej 1200 zł, ale do tego ma też inne osobne źródło dochodu jest sens składać wniosek? W sumie byłoby 2050 zł miesięcznie.

  I drugie pytanie. Czy obydwa te wpływu muszą później wpadać do Citi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak można łączyć dochody.

   Żadnych wpływów do Citibanku nie musisz przekierowywać. Zresztą wyrabia się samą kartę a konta zakładać nie trzeba.

   Usuń
 11. Czy umowa o pracę za granicą, Niemcy jest akceptowana przez Citi ? Czy tylko ma terenie Polski ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dochód musi być od polskiego pracodawcy. Jedynie renta lub emerytura może być z zagranicy.

   Usuń
 12. no kurde, upokorzony się poczułem, bo odmowa..:) jeszcze jakies ostatnie 5 dych za konto i podziekuję za współpracę tymi samymi słowami,że moje zasady nie pozwalają na pozytywne widzenie naszej dalszej współpracy..

  OdpowiedzUsuń
 13. Czy z karty i konta można zrezygnować zaraz po otrzymaniu nagrody ?
  Czy bank oferuję jakąś ofertę gdy zgłasza się chęć zamknięcia konta?
  Jeśli tak to jaką ?
  Dziękuję bardzo za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz zamknąć zaraz po otrzymaniu nagrody. Przy zamykaniu konta nic nie oferują. Przy karcie kredytowej dają promocję ze zwrotem 10%. Przy pierwszej rezygnacji do 200 zł da się zyskać.

   Usuń
 14. pytanie - czy jak obrót na potrzeby uzyskania vouchera wykonałem już w tym miesiącu, to do końca czerwca - czyli 60 dni - powinienem uzyskać już voucher czy będą liczyć, że obrót miał być do końca następnego po podpisaniu umowy czyli do końca maja i voucher będzie do końca lipca wtedy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko będą liczyć już od kwietnia. Czyli w maju wiadomość.

   Usuń
 15. Kurcze, spokojnie spełniam warunki i nie przeszedł mi wniosek :( o co chodzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnoszę wrażenie, że bank preferuje osoby, które (potencjalnie) wykorzystają limit karty nie spłacając go w terminie bezodsetkowym, mój wniosek został odrzucony mimo sporo większego niż wymagany dochodu i dobrej historii w BIK, znajomy z obciążonymi kartami w innych bankach kolejną kartę otrzymał. A może to tylko "widzimisię" pracownika rozpatrującego wniosek?

   Usuń
  2. U mnie 3 wnioski w rodzinie i wszystkie bez problemu. Wątpię by w rozpatrywanie bawili się pracownicy. Raczej takie rzeczy w tych czasach robią algorytmy.

   Usuń
 16. Pytanie
  Czy zadłużenie mogę spłacić przed wystawieniem wyciągu tzn dziś zapłaciłem np 500 i za 2 dni spłacam ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, można spłacić wykorzystaną kwotę wcześniej (bez czekania na zestawienie transakcji).

   Usuń
 17. Czy jeśli wniosek złożę do 10 maja, a umowę podpiszę po 10 maja załapię się na promocję i spełnię wymogi, aby otrzymać bon?

  OdpowiedzUsuń
 18. Umowa zawarta. Czyli na wykonanie płatności będę mieć czas od czerwca do końca sierpnia. A czy te wykonane w maju też się zliczą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Majowe płatności też się zaliczą, bo czas na wykonywanie transakcji na potrzeby promocji jest do końca trzeciego miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu zawarcia umowy o kartę (gdyby transakcje z miesiąca zawarcia umowy miały się nie zaliczać, to zapis brzmiałby inaczej - przykładowo: 'wykonaj płatności w ciągu trzech miesięcy kalendarzowych następujących po miesiącu zawarcia umowy').

   Usuń
 19. Czy dostał kors juz bon? Jak tak to po jakim czasie od spełnienia warunków

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Umowę zawierałem w kwietniu. Warunki spełnione pod koniec kwietnia. Na wiadomość mają czas do końca maja. Bonu raczej tak szybko jeszcze nikt mieć nie może.

   Usuń
 20. A liczy się cos takiego ze wydalem 700 zaraz spłaciłem po czym wydałem znowu 400 i spłaciłem po tygodniu wszystko przed wystawieniem wyciągu? Niby obrót był zrobiony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Liczy się. Ważna jest suma wykonanych płatności, a to kiedy i w jaki sposób (całościowo czy częściowo) były dokonywane spłaty, to w kontekście spełniania warunków promocji nie ma znaczenia.

   Usuń
 21. Dostal ktos juz maila z powiadomieniem o nagrodzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie maila ale wiadomość w CitiOnline. Dostałem ale brałem udział w edycji wcześniej.

   Usuń
 22. Warunki spełniłem jeszcze w kwietniu, a wiadomości o nagrodzie brak :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdzasz w bankowości na przeglądarce? Bo ja patrzyłem w aplikacji zawsze i nie było. A jak się zalogowałem do bankowości na komputerze to się okazało że nagroda jest już od dawna.

   Usuń
 23. Witam, czy jest może osoba, która podobnie jak ja aktywowała kartę przez stronę (nie aplikacje), a mimo tego otrzymała informację o nagrodzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak dostałem, ale po reklamacji.

   Usuń
  2. A kiedy Pan wysłał reklamację? Teoretycznie mają czas na przesłanie mi informacji o nagrodzie do końca czerwca. Aczkolwiek, wiem, że tej informacji nie dostanę. I zastanawiam się, czy już wysłać reklamację, czy dopiero w lipcu.

   Usuń
  3. A ja poproszę o informację w jaki sposób składać reklamację. Na co się powołać? Przychodzi mi na myśl tylko własna nieudolność xD

   Usuń
  4. np. Problem z aktywacją aplikacji.

   Reklamację można wysłać wiadomością w bankowości internetowej. Jest tam taki moduł jak KONTAKT

   Usuń
  5. Dzień dobry, czy w powyższej sprawie reklamację nadal są rozwiązywane na korzyść klienta? Niestety od 1.07, kiedy została wysłana reklamacja bank milczy..

   Usuń
  6. 30 dni mają na odpowiedź. Mi odpisali po 3 tygodniach. Ale pozytywnie.

   Usuń
 24. Reklamację można składać za pomocą wysłania wiadomości w Citibank online. Jeśli chodzi o drugie pytanie, to można się odnieść, że punkt ten miał na celu ściągnięcie i korzystanie z aplikacji, co zostało poźniej spelnione.

  OdpowiedzUsuń
 25. Po jakim czasie od informacji o przyznaniu nagrody wysłali voucher?
  Tam pisze ze do 60 dni maksymalnie ale czy ktoś dostał szybciej

  OdpowiedzUsuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Nie 700, a 800 zł za Konto Santander. Specjalnie dla Czytelników bloga Bankobranie!

Oto aktualna odsłona popularnej i sprawdzonej promocji konta w Santanderze. Wraz z nią świetna wiadomość.  Standardowo do wzięcia czekałyby ...