Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Gdzie po najlepsze oprocentowanie? 8% ciągle (jeszcze) dostępne

720 zł od mBanku700 zł od Citi600 zł od Millennium530 zł od BNP Paribas ⭐ 500 zł od: ING i Santandera

1.05.2023

Gdzie po najlepsze oprocentowanie? 8% ciągle (jeszcze) dostępne

Cóż tam przynosi maj jeśli chodzi o oferty banków dla oszczędzających? Sprawdzam.

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe na maj 2023 roku
Poniżej znajdziesz przegląd bankowych propozycji zawierający wszystkie obecnie najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. Pod uwagę biorę wyłącznie takie, które dają co najmniej 7,5%.

W ostatnim czasie jeden z Czytelników bloga na Facebooku zostawił komentarz: "Spieszmy się brać 8%, tak szybko odchodzi". Coś w tym jest - poprzedni miesiąc był już kolejnym z rzędu, gdy banki dokonywały cięć oferowanych stawek. Co nie znaczy jednak, że brakuje obecnie dobrych ofert. Są, aczkolwiek trzeba się więcej wysilić, by je znaleźć. A wspomniane (co najmniej) 8% ciągle można jeszcze wyłapać w kilku bankach.

Wszystkie poniższe linkowania prowadzą do wpisów na moim blogu, w których znajdziesz szczegółowe omówienie poszczególnych ofert banków.

TOP 5 na maj 2023: najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe


✅ Obecnie najwięcej, bo 8,1% w skali roku można uzyskać na koncie oszczędnościowym w Citibanku. Promocja skierowana jest dla osób dopiero zakładających (na szczęście bezwarunkowo darmowe) konto osobiste w tym banku. Promocyjne oprocentowanie (do 100 tys. zł) można zagwarantować sobie do końca sierpnia.

✅ Na najdłuższy okres, bo na 183 dni (a więc w praktyce na pół roku) podwyższone oprocentowanie 8% w skali roku (do 100 tys. zł) można zapewnić sobie w Pekao. To propozycja skierowana przede wszystkim dla osób otwierających konto osobiste w tym banku (choć z promocji mogą skorzystać też obecni klienci, ale nie brakuje ograniczeń). A takie konto warto założyć, bo - oprócz odsetek - przy okazji można też zyskać bonusy do 250 zł na start. Uwaga: ta promocja dostępna jest już tylko do 15.05.2023 r.

✅ 8% w skali roku daje też największy bank w Polsce. Taka stawka dostępna jest na 3-miesięcznej Lokacie na Dzień Dobry (do 200 tys. zł) dla nowych klientów, którzy dopiero założą konto osobiste w PKO BP (przy tej okazji można zgarnąć premię do 250 zł - więcej na ten temat piszę tutaj). 

Wszystkie wyżej wymienione promocje oprocentowania (na rachunkach oszczędnościowych) wymagają konta osobistego, ale są też propozycje bez takiego warunku.

✅ Oprocentowanie w wysokości 8% w skali roku można uzyskać na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym w VeloBanku (gwarantowane na 92 dni; do 200 tys. zł). To stawka przewidziana dla nowych środków, więc z promocji skorzystać mogą zarówno obecni, jak i nowi klienci banku. Aktualnie bank nie wymaga posiadania konta osobistego (można założyć sam rachunek oszczędnościowy i na nim uzyskać 8% w skali roku), aczkolwiek jego założenia warto rozważyć, bo z VeloKontem można zgarnąć do 650 zł w bonusach pieniężnych (o szczegółach piszę tutaj).

✅ Z kolei InBank serwuje 8% w skali roku na 3-miesięcznej lokacie powitalnej (maksymalnie do 50 tys. zł) dla nowych klientów. Tu także nie trzeba zakładać konta, ani korzystać z jakichkolwiek innych produktów banku.

Ósemka dostępna też jeszcze w kilku bankach


Na osoby zakładające eKonto osobiste w mBanku czeka 8% w skali roku gwarantowane na co najmniej 3 miesiące na rachunku oszczędnościowym Moje Cele (do 50 tys. zł). Jednak to nie wszystko, co jest do wzięcia, bo promocja powitalna przewiduje też bonusy do 550 zł na start.

Santander Bank oferuje 8% w skali roku na Koncie Max Oszczędnościowym - takie oprocentowanie przewidziane jest dla nowych środków, więc skorzystać mogą z niego zarówno obecni, jak i nowi klienci (acz trzeba założyć też konto osobiste - choć to się opłaca, bo do zgarnięcia są bonusy o łącznej wartości 480 zł - tę promocję opisuję tutaj). Promocyjne oprocentowanie przewidziane jest do 29.06.2023 r. (maksymalnie do 100 tys. zł).

Ostatnim z banków, który przygotował ofertę z oprocentowaniem 8% w skali roku jest Nest Bank, przewidujący taką stawkę na 6-miesięcznej lokacie powitalnej dla nowych klientów (zakładających konto osobiste). Przy takim oprocentowaniu ulokować można maksymalnie 20 tys. zł, a do tego trzeba pamiętać też o spełnieniu dodatkowych warunków (wymagane są określone wpływy na konto).

Inne lokaty i konta oszczędnościowe godne uwagi w maju 2023 roku


Patrząc na lokaty bankowe z oprocentowaniem poniżej 8% od razu musimy przeskoczyć do poziomu 7,6% - tyle (w skali roku) daje Lokata Plus w Toyota Banku w wariancie na 6 miesięcy (inne okresy umowne depozytu to jeszcze niższe oprocentowanie). Na jedną taką lokatę można wpłacić do 40 tys. zł (a każdy klient może otworzyć max. 10 Lokat Plus) - niezbędne jest posiadanie (lub założenie) konta osobistego w Toyota Banku.

Na 2-miesięcznej lokacie na nowe środki w VeloBanku uzyskać można 7,5% w skali roku - depozyt można założyć bez konieczności posiadania konta w tym banku. Na pojedynczej lokacie można ulokować do 150 tys. zł, a każdy klient ma możliwość skorzystanie z trzech takich lokat, więc łącznie można zdeponować do 450 tys. zł.

Ostatnim z depozytów, dających 7,5% w skali roku jest 3-miesięczna lokata na nowe środki w PKO BP (tutaj bez limitu kwoty). Taka stawka oprocentowania obowiązuje jedynie dla klientów bankowości osobistej lub prywatnej, a więc niezbędne jest posiadanie co najmniej Konta Aurum (a przykładowo z Kontem za Zero - najpowszechniej ofertowanym dla klientów PKO - uzyskać można 7%).

Jeśli zaś chodzi o konta oszczędnościowe, to po tych wymienionych już z oprocentowaniem 8%, następnymi w kolejności jeśli chodzi o wysokość oprocentowania, są rachunki ze stawką 7,5% w skali roku. Takie propozycje można znaleźć w trzech bankach.

Kilka dni temu wystartowała kolejna edycja promocji oprocentowania dla nowych środków na Koncie Oszczędnościowym Plus w PKO BP - tu 7,5% w skali roku można uzyskać dla dowolnej kwoty (bank jako jedyny nie limituje sum objętych promocyjnym oprocentowaniem).

W Banku Millennium można załapać się na 7,5% w skali roku na Koncie Oszczędnościowym Profit, które można zapewnić sobie na 91 dni i do 300 tys. zł. Wymogi są dwa: trzeba posiadać (lub założyć) konto osobiste oraz ulokować "nowe środki". Jeśli chodzi o wymóg założenia konta osobistego, to można to przekuć w dodatkowe korzyści - dla nowych klientów przewidziana jest łatwa premia 400 zł (więcej na ten temat piszę tutaj).

No i został jeszcze Nest Bank, który 7,5% daje na koncie oszczędnościowym wyłącznie dla osób dopiero zakładających Nest Konto Oszczędnościowe (trzeba przy tym posiadać lub założyć konto osobiste). Takie oprocentowanie przewidziane jest do 100 tys. zł, a bank zapewnia jego utrzymanie w miesiącu otwarcia konta oszczędnościowego oraz w dwóch kolejnych miesiącach kalendarzowych po jego otwarciu.

💡 Bądź na bieżąco z najlepszymi lokatami i kontami oszczędnościowymi. By trzymać rękę na pulsie, zapisz się na bezpłatny newsletter, z którego dowiesz się o wszystkich nowościach. Taki zapis zajmuje chwilę - podobnie jak rezygnacja, jeśli kiedykolwiek z jakiejkolwiek przyczyny tak zadecydujesz. Szanuję jednak Twój czas, podobnie jak podchodzę do swego czasu, więc obiecuję - spamu nie będzie (wiadomości zazwyczaj wysyłam raz w tygodniu, a góra - w wyjątkowych okolicznościach, gdy np. pojawia się limitowana okazja do zysku - to dwa maile):


Wyżej wymienione propozycje banków z oprocentowaniem od 7,5 do 8,1% to przeplatanka ofert lokat i kont oszczędnościowych. Co najlepiej wybrać? To, co daje najlepsze oprocentowanie (i na co możesz się załapać, jeśli są jakieś dodatkowe warunki: oferta dla nowego klienta czy dla nowych środków).

Konta oszczędnościowe z gwarancją warunków przez określony czas w praktyce są alternatywą dla lokat bankowych. Jednak mają nad nimi kilka przewag: częstszą wypłatę odsetek (zazwyczaj raz na miesiąc), możliwość dopłacania środków w dowolnym momencie oraz możliwość wypłaty części lub całości środków w dowolnej chwili bez utraty odsetek (one zostaną naliczone za faktyczny czas trzymania oszczędności). Przedterminowe zerwanie lokaty najczęściej oznacza utratę odsetek. Jeśli dotąd nie było Ci dane korzystać z któregoś z tych produktów, sprawdź wpisy poradnikowe, w których omawiam: lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe.

Niniejszy wpis odzwierciedla stan obowiązujący na moment publikacji, a więc 1.05.2023 r. Oferty banków często się jednak zmieniają - na bieżąco aktualizowane znajdziesz w poniższych zestawieniach: 


Pod uwagę biorę tylko oferty ze stałym oprocentowaniem (gwarantującym utrzymanie warunków przez czas umowy), a gdy piszę o oprocentowaniu, to zawsze podaję je w skali roku.

Wszystkie z wymienionych lokat i kont oszczędnościowych podlegają pod system gwarancji depozytów. Daje on ochronę do kwoty nieprzekraczającej równowartości 100 tys. euro przez polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny (wyjątkiem spośród wyżej wymienianych jest InBank, który działa w Polsce w oparciu o prawo unijne, ale gwarancje w jego przypadku zapewnia estoński odpowiednik BFG - także do równowartości 100 tys. euro).

Sprawdź: sztabki złota i bonusy pieniężne do wygrania w loterii Blikomania 2023.

Bądź na bieżąco z tym, co pojawia się na blogu. na Twitterze i polub na Facebooku:


46 komentarzy:

 1. W przypadku KO Profit w Banku Millennium jest jeszcze jeden bardzo ważny warunek do spełnienia - aby uzyskać te 7,5%. Trzeba w danym m-cu machnąć min. 5 razy kartą ;)

  TomTom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno tu chodzi o tzw. cykl miesięczny, a nie o miesiąc kalendarzowy.

   Usuń
  2. Miesiąc kalendarzowy. Odsetki też są naliczane na koniec miesiąca kalendarzowego. Nie umiecie czytać ze zrozumieniem regulaminu?

   Usuń
  3. Regulamin § 8. pkt. 1. stanowi: "Kapitalizacja odsetek nastąpi na koniec miesiąca kalendarzowego"

   Pomimo tego, Millennium nalicza odsetki do przedostatniego dnia m-ca kalendarzowego włącznie. Próby zapytania o przyczynę tego stanu rzeczy kończą się na niczym - taki klimat :)

   Usuń
 2. Założyłem kilka dni temu KO na 8% w Pekao. Spokój na pół roku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie rozumiem dlaczego banki tak obniżają oprogramowanie skoro stopy procentowe ciągle są bez zmian i jeszcze przez kilka miesięcy nie powinny spaść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgaduję, że dla zysku, Nie musisz dziękować. Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  3. Mówi i pisze się "dlatego że" i nie używaj słów wulgarnych ani obelżywych wobec profesora i innych ludzi. Zachowuj kulturę.

   Usuń
  4. Banki nie mają z tym nic wspólnego. Za oprogramowanie odpowiada kto inny.

   Usuń
  5. i tak stopy procentowe są zaniżone względem inflacji no ale wtedy biedni kredytobiorcy już by się popłakali i wyszli z widłami tak więc...

   Usuń
  6. 8% to jednak sporo ponad stopę referencyjną RPP i ponad poziom WIBOR 3M. A że na podwyżki/wzrosty wyżej wymienionych się nie zanosi to i oprocentowanie już rosnąć nie będzie.

   Usuń
  7. @Anonimowy 1 maja 2023 10:50, komentarz został usunięty.

   Blog Bankobranie służy merytorycznej dyskusji i wzajemnemu wsparciu w zakresie ofert i promocji bankowych. Nie ma tu miejsca na wyzwiska, ani na politykę.

   Usuń
 4. Jeszcze jest VeloSkarbonka w VeloBanku. 8% ale do 3k zł.

  OdpowiedzUsuń
 5. W Toyocie niestety od jutra spadki na większości lokat.

  TomTom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A chciałem od jutra założyć lokatę w Toyocie. Wczoraj nie zdążyłem.

   Usuń
  2. Szanowni Państwo,

   uprzejmie informujemy, że od dnia 4 maja 2023 r. obowiązywać będzie nowa Tabela Oprocentowania dla konsumentów.

   Zmiany dotyczą oprocentowania: Lokaty Standard, Lokaty Plus, Lokaty Sprint, Moto Lokaty oraz Moto Lokaty Plus.

   Z poważaniem,
   Zespół Toyota Bank

   Usuń
  3. Lokata Plus:
   - 3M oraz 6M @ 7,2%
   - 9M oraz 12M @ 6,9%

   Usuń
  4. Oprocentowanie lokat spada. A co sądzicie o obligacjach skarbowych. Czy to dobry moment na ich zakup? Które są najkorzystniejsze?

   Usuń
  5. Sens mają tylko 4- i 10-letnie bo indeksowane inflacją. Za p-wszy rok obligacji dostaniesz oprocentowanie nie wyższe niż na lokatach. A co będzie za rok gdy już pod uwagę będzie brana inflacja? Też pewnie będzie już mocno niższa.

   Usuń
  6. Myślę, że już za rok oprocentowanie w tej wysokości jaką oferują na 3-letnich może być tylko marzeniem 😋

   Usuń
  7. W TB obniżyli też % na lokacie Sprint i Standard. Słabo

   Usuń

  8. Obligacje 3-letnie TOS są stało-procentowe i aktualnie dają 6,85% 😄

   Usuń
  9. Jak 3 lata temu zakładałem lokatę w BOŚ ze śred. oproc. rocznym 2,84% to też wydawało mi się że to super sprawa. Po 2 latach okazało się że wróciły lokaty po 7-8%. Sparzyłem się i od tego czasu na tak długo nie wchodzę bo może się okazać że za rok lub 2 lata to te 6,85% będzie jakimś śmiesznym oprocentowaniem.

   Usuń
  10. EkoLokata "5 na 5" że średnim oprocentowaniem 2,84% była oferowana przez BOŚ do 9. kwietnia 2020, a wkrótce po tym niemal wszystkie banki dawały 0,1% tak na KO jak i na lokatach.

   Oprocentowanie EkoLokaty "5 na 5" w kolejnych okresach jej trwania wynosiło:
   1 rok - 1,50%
   2 rok - 1,70%
   3 rok - 2,00%
   4 rok - 4,00%
   5 rok - 5,00%
   przy czym odsetki były naliczane odrębnie za każdy pełny rok utrzymywania lokaty - zerwałem ją po dwóch latach w marcu 2022, co oznacza, że uzyskałem średnio 1,6% 😄

   Zresztą dopiero wówczas zaczęły się pojawiać lepsze oferty, np. 2% na KO Profit w Millenium (https://www.bankobranie.pl/2022/03/millennium-konto-oszczednosciowe-profit-36-edycja.html).

   Natomiast poziom ofert na 7-8% to kwestia dopiero jesieni 2022, jak np. ta z września w Getin: https://www.bankobranie.pl/2022/09/getin-lokata-nowe-srodki-edycja-14-2022.html

   Wygląda na to, że szczyt wysokości oprocentowania jest już za nami, a warto też pamiętać , że obligi skarbowe można wykupić przedterminowo 😋

   Usuń
  11. Czy przedterminowy wykup obligacji nie wiąże się ze stratami?

   Usuń
  12. @Anonimowy, 6 maja 2023, 07:37 - w kwietniu zakończyła mi się 3-letnia Lokata Plus # 2,4% w Toyota Bank. Mimo, że wcześniej myślałem, że to była wtopa, to z tego wynika, że nie wyszedłem na niej znowu aż tak źle, gdyż odsetki zaczęły rosnąć w zasadzie dopiero latem ub.r.

   Usuń
  13. Jak Polak poświęca zasoby na rozważania zysku rzędu... kilkudziesięciu złotych miesięcznie, to mam nie lada facepalm. Przecież jedna fuszka, jedna tylko pomoc kumplowi w jeden tylko dzień da mężczyźnie więcej niż takie dywagacje. Albo promocje na jednych tylko zakupach dadzą więcej.
   Polecam artykuł na Onecie o oszczędnym jak jego ojciec rozwodniku renciście. Ku przestrodze!

   Usuń
  14. "Jak zostaną naliczone odsetki, jeśli sprzedam obligacje np. po 4 miesiącach?

   Klient przerywający oszczędzanie nie traci narosłych odsetek. W przypadku złożenia dyspozycji przedterminowego wykupu – oprocentowanie obligacji naliczane jest do dnia postawienia środków do dyspozycji klienta. Wartość odsetek jest pomniejszona o opłatę wskazaną w liście emisyjnym. Od kwietnia 2015 r. wynosi ona 70 gr za każdą sztukę obligacji 2-letniej (DOS), 3-letniej (TOZ) i 4-letniej (COI) oraz 2 zł za każdą obligację 10-letnią (EDO)."

   źródło: FAQ obligacjeskarbowe.pl

   Usuń
  15. @Anonimowy, 7 maja 2023, 08:56 - dzięki bardzo za info!

   Czyli jeśli ktoś przedterminowo wykupi obligacje inne niż EDO
   założone na kwotę np. 100k (1000 sztuk obligacji) to nie straci narosłych odsetek, ale potrącą mu 700 zł co stanowiło by 0,7% wsadu, tak?

   Usuń
  16. Domyślam się, że rozważasz zakup 4-letnich indeksowanych inflacją obecnie oferowanych tj. COI0527 ze stałym 7% w pierwszym roku. Wpisz sobie do excela poniższą formułę i patrz ile odsetek otrzymasz gdy zerwiesz obligacje już W PIERWSZYM ROKU (podkreślam, formuła zakłada 7% a to masz pewne tylko w pierwszym roku) zakładając wypłatę całości przykładowo po 37 dniach; zmieniasz sobie liczbę 37 na dowolną do 365 (liczba dni w roku) i tyle otrzymasz odsetek jak zerwiesz przed terminem w pierwszym roku.
   =(100000*7%/365*37-700)*0,81 wychodzi 7,77 zł czyli zrywając po 37 dniach otrzymujesz łącznie na czysto 100.007,77 zł

   Wstawiając zamiast 37 liczbę 365 wyjdzie, ile odsetek dostaniesz jak zerwiesz po roku. Wychodzi 5.103 zł odsetek na czysto. W praktyce po prostu zrywając po roku wychodzi 7%-0,7% = 6,3% czyli tak, jakby wrzucić kasę na roczną lokatę 6,3%.

   Zerwiesz po 4 m-cach, otrzymasz na czysto tyle, ile daje oprocentowanie 4,9% w skali roku na lokacie. Po 6 m-cach 5,6%, po 8 m-cach 5,95%, po 10 m-cach 6,16%, po 12 m-cach 6,3%.

   Usuń
  17. Z tego co usłyszałem na infolinii DM PKO w przypadku wykupu przedterminowego następuje potrącenie maksymalnie tylko do kwoty narosłych odsetek 😄

   Usuń
  18. Anonimowy 11 maja 2023 18:08
   To poinformowali Cię nieprecyzyjnie. Jeżeli odsetki są wypłacane okresowo (jak w przypadku COI, ROR, DOR) to opłata za przedterminowy wykup nie może przekroczyć narosłych odsetek, ale tylko w pierwszym okresie odsetkowym, natomiast w kolejnych jest już stała (np. dla COI wynosi 0,70 PLN, czyli 0,7% nominału obligacji).

   Usuń
  19. Skąd masz taką informację?

   Usuń
  20. @Anonimowy, 8 maja 2023, 09:33

   Xzł*0,07/365dni*N=Xzł/100*0,70zł
   N=365dni/100*0,70zł/0,07
   N=36,5 dnia ---> 36 dni

   Usuń
  21. W przypadku przedterminowego wykupu jakiejkolwiek ilości obligacji (z wyjątkiem EDO) począwszy od 37. dnia zaczynamy wychodzić 'na swoje' - to lepiej niż w przypadku zerwania lokaty!

   Usuń
  22. Wykupując przedterminowo obligi inne niż EDO już po 37 dniach od ich zakupu wychodzimy 'na swoje' - lokata tego raczej nie zapewni :)

   Usuń
  23. Odsetki na EkoLokacie "5 na 5" były naliczane odrębnie za każdy pełny rok utrzymywania lokaty, ale to bardzo rzadkie wyjątki.

   Usuń
 6. ING oferuje lokatę 6,50% na 12 miesięcy do 100 tys PLN i 6% na 6 miesięcy do 50 tys. Czy ta pierwsza oferta na rok to może być coś ciekawego zanim zniknie? Trudno wyrokować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na 12 mies. to masz kilka dużo lepszych lokat:
   Facto w BFF Banku 7%
   Standardowa w Inbanku 7%
   Plus w Toyota Banku 6,9%
   Standard w Toyota Banku 6,7%

   Usuń
  2. BOŚ "Lokata na Nowe Środki"
   3 miesiące - 7,00%
   6 miesięcy - 7,00%
   12 miesięcy - 7,10%

   Usuń
 7. Założyłem konto osobiste i KO w Pekao kilka dni temu, po 23.05 przerzucę kasę z velo i tam te kilka miesięcy poleży. Zapewne jak się będzie kończyć okres promocyjny w listopadzie to już % w innych bankach będą na KO w okolicy 6,5%. Chyba najsensowniejsza opcja obecnie, tylko limitowana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odwrotnie w Velo to na 3 miesiące, a do 15 można założyć ko. W Pekao.

   Usuń
 8. Konto Oszczędnościowe w NEST Banku od dziś 8,25 % do 50 tys. zł. W Credit Agricole lokata mobilna 8,5 % do 20 tys.

  OdpowiedzUsuń
 9. Toyota Bank nowa tabela oprocentowania od 06.06.2023, oprocentowanie ich lokat w zestawieniu najlepszych lokat do aktualizacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W kwestii oprocentowania dość wyraźna tendencja spadkowa 😬

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 720 zł za eKonto do usług w mBanku (+ 6,5% dla oszczędności)

Na takie okazje warto czekać. W mBanku właśnie pojawiła się kumulacja promocji. W skład powitalnego pakietu nagród wchodzi premia do 520 zł ...