Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Zmiany w Aion Banku: nowy plan taryfowy Easy oraz nowe opłaty

750 zł od mBanku700 zł od Citi700 zł od Santandera620 zł od BNP Paribas600 zł od Millennium

20.07.2023

Zmiany w Aion Banku: nowy plan taryfowy Easy oraz nowe opłaty

Zmiany obejmą posiadaczy taryf Light, Smart i All-Inclusive.

Nowy plan taryfowy dla wszystkich klientów: Aion Easy
Te wszystkie taryfy właściwie znikną - zastąpi je jedna opcja. Będą też nowe opłaty i prowizje.

Gdy Aion Bank pojawił się w Polsce w sierpniu 2021 roku, próbował zwojować rynek ofertą wysokiego oprocentowania. Ówczesne 1-1,5% bez limitu kwoty wyróżniało się na rynku, gdy inne banki dawały jakieś cyferki po zerze i przecinku. Szybko też reagował na zmiany i podwyższał stawkę, przy czym zawsze najwyższe oprocentowanie dotyczyło płatnych planów taryfowych. Na szczęście nowi klienci przez określony czas mogli je przetestować albo za pół ceny, albo bez opłat. 

Później jednak bank zrezygnował z udostępniania kodów dających zniżki na plan taryfowy, a do tego wycofał bezwarunkowe prowadzenie konta w planie Light za 0 zł, o czym pisałem na początku 2022 roku tutaj, gdy zapowiedziane zostało wprowadzenie wymogu utrzymywania min. 5000 zł na rachunku oszczędnościowym, by za konto nic nie płacić (w przeciwnym wypadku opłata to 19,99 zł miesięcznie). Dla części osób posiadanie tego konta ciągle mogło być jednak atrakcyjne - ze względu na korzystne kursy wymiany walut, darmowe przelewy międzynarodowe oraz brak limitu środków objętych podwyższonym oprocentowaniem. 

Nowy plan taryfowy dla wszystkich klientów: Aion Easy


Teraz, w swej ciągle krótkiej historii działania, Aion Bank zapowiedział kolejne zmiany. Wycofa dotychczasowe plany taryfowe Light (to ten, który można posiadać za 0 zł przy utrzymaniu min. 5 000 zł na rachunku oszczędnościowym) oraz Smart i All-Inclusive (które bezwarunkowo kosztują odpowiednio 29,99 i 49,99 zł miesięcznie). W ich miejsce od 15.09.2023 r. pojawi się plan Easy, który kosztować ma 5 zł miesięcznie. Możliwe będzie jednak uniknięcie tej opłaty pod warunkiem utrzymania salda na rachunkach oszczędnościowych w wysokości min. 5 000 zł przez cały okres rozliczeniowy, za który należna byłaby opłata miesięcznie.

Jakie będzie wtedy oprocentowanie na rachunku oszczędnościowym? Bank tego jeszcze nie zapowiedział. W chwili obecnej użytkownicy planu Light uzyskują 5% w skali roku, a dla planów Smart i All-Inclusive dostępne jest odpowiednio 5,5 oraz 7%. Sformułowanie użyte w temacie maila powiadamiającego o zmianach ("wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe dla wszystkich") pozwala mieć nadzieję, że (wtedy pewnie jednak jakoś uśredniona) stawka drastycznie nie spadnie.

Z innych istotnych modyfikacji i nowości mających obowiązywać od 15.09.2023 r., uwzględnić należy:

 • wypłata gotówki z bankomatu w PLN lub w innej walucie
  • w przypadku wypłat, które łącznie w okresie 1 miesiąca kalendarzowego nie przekraczają 1 000 PLN – 0 PLN 
  • w przypadku wypłat, które łącznie w okresie 1 miesiąca kalendarzowego przekraczają 1 000 PLN – 1% od kwoty przekraczającej 1 000 PLN
 • opłata za pierwszą i dodatkową kartę debetową: 11,99 zł (za każdą kartę);
 • przelewy międzynarodowe SWIFT: 4,99 zł (bez opłat pozostają przelewy europejskie SEPA, a więc w walucie EUR)
 • opłaty związane z transakcjami walutowymi: "standardowa marża w normalnych warunkach rynkowych na transakcjach walutowych wynosi 0,2%. Kursy stosowane do przeliczania walut przy okazji płatności lub transakcji walutowych oparte są na notowaniach obowiązujących na rynku międzynarodowym". Dotąd klienci każdego z planów taryfowych mogli wymieniać waluty po kursie międzybankowym bez prowizji (i bez limitów).

Co zrobić, jeśli nie zgadzasz się na zmiany zapowiedziane przez bank? Odpowiedź na to można znaleźć już w mailu zapowiadającym modyfikacje, który bank wysłał do klientów:
"Jeśli nie akceptujesz całości lub części zapowiedzianych zmian, powinieneś nas o tym poinformować do dnia 15 września 2023 roku. W takim przypadku Twoja odmowa będzie równoznaczna z rozwiązaniem (bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów związanych z zamknięciem relacji) całej relacji z naszym Bankiem. Jeśli na Twoim koncie (kontach) w naszym Banku znajdują się jakiekolwiek kwoty, powinieneś przelać je do innego banku lub skontaktować się ze swoją placówką agencyjną w celu zorganizowania takiego przelewu."

Złożenie dyspozycji zamknięcia konta w Aion Banku możliwe jest za pośrednictwem czatu w aplikacji mobilnej banku. 

A jeśli szukasz konta w miejsce rachunku w Aion Banku, sprawdź poniższe propozycje:


Przydatne dokumenty:

73 komentarze:

 1. Mam taką zasadę, że żadnemu bankowi nigdy nie zapłacę za pożyczanie mu kasy. Amen!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twisto, Curve albo Revolut też mają opłaty, nie?

   Usuń
 2. Powinno być "parabanku" jak już.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Domyślam się jaki może być kontekst takiego określenia, acz zachowajmy "parabank" do charakteryzowania tego, co należy. A Aion Bank jest legalnie działającym bankiem, mającym stosowne zezwolenia i podlegającym pod system gwarancji depozytów bankowych (czego parabanki - sensu stricte - nie posiadają).

   Usuń
  2. Dokładnie, depozyty w Aion są gwarantowane przez belgijski fundusz gwarancyjny Fonds de Garantie pour les services publics / Het Garantiefonds.

   Usuń
 3. Zdecydowanie najsłabszy bank jeszcze bardziej pogorszył swoją ofertę o-O

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wymianę walut obcych mają po najlepszym kursie. Nieznacznie ale korzystniej od Revoluta. No ale te +0.2 proc. prowizji tę zaletę już definitywnie przekreśli.

   Usuń
  2. W czym Zen, Curve albo Revolut są silniejsze?

   Usuń
 4. Czy polecicie jakiś bank z dobrym kursem wymiany walut w miejsce Aion?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie Revolut albo Curve.

   Usuń
  2. W Revolut bądź Curve kursy wymiany są nawet korzystniejsze 😃

   Usuń
  3. Zgadujesz? Bo ja wielokrotnie osobiście sprawdzałem kursy Revoluta w planie Standard i Aion Banku w planie Light. Robiłem to równolegle. Ten drugi zawsze miał lepszy. Minimalnie ale jednak.

   Usuń
  4. Euro teraz:
   Aion za 4,425 zł
   Revolut za 4,432 zł

   Usuń
 5. Jedna z ciekawszych funkcji w Aion Banku to zasilanie konta z karty kredytowej. Obecnie pozwala uzyskać ponad 100 zł miesięcznie z odsetek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak trzeba żyć :) Proponuję bardziej zaangażować się w temat bo te 100 PLN to mało

   Usuń
  2. Mojemu teściowi zablokowali konto w Aion przez takie płatności 😋

   Usuń
  3. Otóż to! Najlepsza funkcja. Ponad 100 zł miesięcznie wpada za nic :)

   Usuń
  4. Handlowy pobiera za takie myki dość wysokie opłaty!

   Usuń
  5. @ Anonimowy 21 lipca 2023 17:02
   Jak można zdobyć więcej? :)

   Usuń
  6. Można zdobyć ale można też stracić.

   Usuń
  7. To też nie należy robić tego z kartą Citi ani Pekao. Reszta pięknie idzie.

   Usuń
  8. Do Pekao i Handlowego dadałbym jeszcze Śląski, choć z innych powodów 😋

   Usuń
  9. ktos powie o co chodzi?

   Usuń
  10. Chyba nie zawsze warto łykać coś co ktoś anonimowo napisze. Mało więcej da się coś wycisnąć. Przy uruchomieniu 20 tys. zł z jakiegoś limitu i wrzucając to na 30 dni na konto oszczędnościowe 8% można ugrać 106 zł odsetek. Może to to "więcej"? A może ktoś miał na myśli 8,25% w Nest albo 9,5% w Citi i dlatego napisał że to 100 zł to mało? No ale nie odniesie się to się nie dowiemy.

   Usuń
  11. Mili Państwo, pieniądze lubią ciszę 😋

   Usuń
  12. Zasilanie kont poprzez płatności kartami jest niezgodne z art. 72 pkt. 1 ustawy z dnia 1. marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

   Usuń
  13. ja nie korzystam ale tym pisaniem spalicie sobie kolejną możliwość na niewielki zysk. I to tylko dlatego, że ktoś się dopytuje a inny podpuszcza.
   Pisać o tym co oficjalne a resztę zachować dla siebie.

   Usuń
  14. Anonimowy24 lipca 2023 23:06
   Ale to przy kwocie powyżej 15 000 EUR.

   Usuń
  15. Mnie za takie zasilanie zablokowali konto Twisto.

   Usuń
  16. @Anonimowy, 25 lipca 2023, 09:23 - niekoniecznie:

   26 lutego 2021
   Bank pyta klienta, skąd ma pieniądze. "Mamy taki obowiązek"

   Już nie tylko urząd skarbowy żąda wyjaśnień, a nawet dowodów, skąd mamy pieniądze. Coraz częściej robią to też banki - pisze portal Money.pl, opisując historię klienta ING Banku Śląskiego. Na jego konto wpływało po kilka tysięcy złotych przez kilka miesięcy. Jak twierdzi, w ramach pożyczki. Bank zażądał dostarczenia umowy.

   Usuń
  17. Anonimowy24 lipca 2023 20:59
   W nowych bankach i w fintechach to usługa powszechnie dostępna więc też to nie jest tajemnicą.

   Usuń
 6. Lukas też wprowadza zmianę toipy od września.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już od 2011 Lukas to Credit Agricole.

   Usuń
  2. Od kilku dni wymagają potwierdzenie kodem SMS nawet gdy ktoś chce sprawdzić historię operacji w bankowości - najwyższy czas zakończyć współpracę!

   Usuń
  3. No to (wreszcie) wdrożyli wytyczne PSD2. W każdym banku wymagana jest dodatkowa autoryzacja przy przeglądaniu historii starszej niż ostatnie 3 mięsiące.

   Usuń
  4. Też banki różnie do tego podchodzą. Niektóre co rusz każą się podwójnie uwierzytelniać przy logowaniu a w innych nie woła nigdy i nawet na tej samej przeglądarce można logować się na konta różnych osób. Więc co bank to inne zwyczaje.

   Usuń
  5. Tylko kwestia czasu, że wzorem Pekao wprowadzą opłatę za każdy wysłany kod SMS do autoryzacji 🙊

   Usuń
  6. @Anonimowy, 24 lipca 2023, 22:29 - tu chodzi o dostęp do historii nawet z tego samego dnia!

   Jakby było tego mało, to od wczoraj przelewy do odbiorców zdefiniowanych też wymagają autoryzacji kodem SMS 😂

   Usuń
  7. @Anonimowy, 24 lipca 2023, 22:29 - ciekawe która wytyczna PSD2 sugeruje generowanie kodu SMS każdorazowo gdy klient chce sprawdzić historię operacji np. z poprzedniego dnia 😋

   Usuń
  8. Ale gdzie te smsy? Przy korzystaniu z aplikacji? Czy w bankowości? Bo do niej dawno się nie logowałem ale tam zawsze uwierzytelniało się kodem z aplikacji a nie sms-em.

   Usuń
  9. Co najdziwniejsze, że właśnie tylko w bankowości można zsumować kwoty operacji - rzecz dość przydatna dla uczestników promki z 3-procentowymi zwrotami.

   Usuń
  10. Przecież rozsyłali info w tej sprawie:

   "Od 23.07 zmieniamy sposób silnego uwierzytelnienia.
   Bank

   Silne uwierzytelnienie to jedno z dodatkowych zabezpieczeń bankowości internetowej i Twoich finansów.

   W serwisie CA24 eBank raz na 180 dni (dotychczas było to raz na 90 dni) podczas logowania, po tym jak podasz swój identyfikator i hasło, dostaniesz od nas komunikat z prośbą o autoryzację operacji. Może to być hasło SMS, token sprzętowy lub autoryzacja mobilna w CA24 Mobile.

   Dodatkowo, gdy będziesz przeglądać historię transakcji, również poprosimy Cię o autoryzację.

   Z pozdrowieniami
   zespół banku Credit Agricole"

   Usuń
  11. @Anonimowy, 25 lipca 2023, 15:53
   Absolutnie żadna wytyczna PSD2 nie sugeruje wymogu autoryzacji każdorazowo do sprawdzenia historii operacji z poprzedniego dnia - to absurd!

   Usuń
  12. Wprowadzenie nowej TOiP stwarza okazję do zamknięcia u nich konta w trybie natychmiastowym 😃

   Usuń
 7. Podobno klientem tego Aionu można być tylko raz, tzn. po zamknięciu konta ponowny wniosek będzie odrzucony ... dziwne 😳

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzisiaj przysłali maila, że przedłużają oprocentowanie dla PLN i EUR do 15. września. Czyli dligo się nie dowiemy ile będzie wynosiło oprocentowanie w planie Easy. A to ważne bo przecież tam by trzeba trzymać te 5 tys. Ciekawe kiedy poinformują by dać szansę na wypowiedzenie w trybie natychmiastowym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To chyba dobrze, że przedłużają ofertę promocji oprocentowania, nie?

   Usuń
  2. Co ma piernik do wiatraka? Ja piszę o dacie kluczowej z punktu widzenia osoby która rozważa zamknięcie konta w trybie natychmiastowym.

   Usuń
  3. @Anonimowy 31 lipca 2023 12:21
   Dobrze prawisz. Często jednak odpisujący zachowują się tak, jakby trzymali stronę banków, tymczasem przecież chodzi tu o nas a nie - nazwijmy to tak - agitkę jaką w różny sposób banki dla własnych zysków uprawiają.

   Usuń
 9. Wiadomo już coś jaki będzie % na koncie oszczędnościowym od 15.09.2023?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podają zazwyczaj na kilka dni przed więc jeszcze za wcześnie.

   Usuń
 10. Cały czas milczą w sprawie oferty oprocentowania na koncie oszczędnościowym od 16-go? Czy może do mnie mail nie dotarł.

  OdpowiedzUsuń
 11. Przyszedł mail.

  Cześć!

  W związku z kończącym się okresem obowiązywania oferty promocyjnej oraz w związku wprowadzeniem od 15 września 2023 pakietu Aion Easy informujemy o ustaleniu wysokości oprocentowania kont oszczędnościowych na następującym poziomie:

  Konto oszczędnościowe w PLN

  Łączne oprocentowanie wyniesie 6,5% rocznie (oprocentowanie bazowe: 0,05%, oprocentowanie promocyjne: 6,45%).

  Konto oszczędnościowe w EUR

  Łączne oprocentowanie wyniesie 1,5% rocznie (oprocentowanie bazowe: 0,05%, oprocentowanie promocyjne: 1,45%).

  Nowe oprocentowanie promocyjne obowiązywać będzie do 15 października 2023 dla wszystkich klientów i nie wymaga żadnych dodatkowych działań.

  OdpowiedzUsuń
 12. Będzie 6,5%. Robi się całkiem spoko oferta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To oferta tylko na miesiąc. Do 15.10 więc słabo.

   Usuń
  2. Za miesiąc na bank obniżą. Jak można poważnie traktować bank który daje mi oferty na tak krótko? Jaka tu stabilność i przewidywalność? Żadna.

   Usuń
 13. Obecne oprocentowanie tylko do 15-go. Mogliby już podać jakie będzie później.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cisza. Pewnie jutro/w piątek dopiero przyślą maila.

   Usuń
  2. Obawiam się że będzie 0,5 p.p. w dół. Jak w ING od dzisiaj 5,5% zamiast 6

   Usuń
  3. Jest wiadomość.

   Usuń
  4. Cześć!

   W związku z kończącym się okresem obowiązywania oferty promocyjnej informujemy o ustaleniu wysokości oprocentowania kont oszczędnościowych na następującym poziomie:

   Konto oszczędnościowe w PLN

   Łączne oprocentowanie wyniesie 6,25% rocznie (oprocentowanie bazowe: 0,05%, oprocentowanie promocyjne: 6,20%).

   Konto oszczędnościowe w EUR

   Łączne oprocentowanie wyniesie 1,5% rocznie (oprocentowanie bazowe: 0,05%, oprocentowanie promocyjne: 1,45%).

   Nowe oprocentowanie promocyjne obowiązywać będzie do 15 grudnia 2023 dla wszystkich klientów i nie wymaga żadnych dodatkowych działań.

   Usuń
  5. Czyli równo śladem decyzji RPP.

   Usuń
  6. Mnie cieszy utrzymanie 1.5% dla EUR

   Usuń
 14. No i obniżka. Maila dzisiaj przysłali:

  Cześć!

  W związku z kończącym się okresem obowiązywania aktualnego oprocentowania od 16 grudnia 2023 informujemy o ustaleniu wysokości oprocentowania kont oszczędnościowych na następującym poziomie:

  Konto oszczędnościowe w PLN

  Łączne oprocentowanie wyniesie 6.00% rocznie (oprocentowanie bazowe: 0,05%, oprocentowanie promocyjne: 5,95%).

  Konto oszczędnościowe w EUR

  Łączne oprocentowanie wyniesie 1,5% rocznie (oprocentowanie bazowe: 0,05%, oprocentowanie promocyjne: 1,45%).

  Nowe oprocentowanie promocyjne obowiązywać będzie do 31 stycznia 2024 dla wszystkich klientów i nie wymaga żadnych dodatkowych działań.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet nie podali powodu obniżki. Bo głupio tłumaczyć czymkolwiek skoro stopy procentowe pozostają bez zmian. Mierna oferta. Nie taką powinien mieć bank który jako nowy na rynku powinien jednak bardziej zabiegać o klientów.

   Usuń
  2. Oczywiście że na obniżkę % można narzekać. Ale znajdź mi inny bank który na koncie oszczędnościowym daje BEZ WARUNKÓW 6% i do tego bez limitu kwoty.

   Usuń
  3. Obligacje skarbowe!

   Usuń
  4. Obniżkę da się znieść, jeśli posiada się konto dla doładowań z kk. Chyba podnieśli limit miesięczny zasileń

   Usuń
 15. Kolejny miesiąc i znów obniżka.
  W związku z kończącym się okresem obowiązywania oferty promocyjnej informujemy o ustaleniu wysokości oprocentowania kont oszczędnościowych na następującym poziomie:

  Konto oszczędnościowe w PLN

  Łączne oprocentowanie wyniesie 5,6% rocznie (oprocentowanie bazowe: 0,05%, oprocentowanie promocyjne: 5,55%).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zasilać KK można do jakiego limitu?

   Usuń
  2. Teraz chyba do 40k./mies.

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 700 zł za Konto Santander (krótsza karencja!)

Nowa edycja przynosi dwie zmiany na lepsze.  To wyższa premia pieniężna oraz skrócony okres wykluczenia dla byłych posiadaczy konta w Santan...