Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Wyższa premia od Aliora: 500 zł premii za Konto Jakże Osobiste

720 zł od mBanku650 zł od VeloBanku ⭐ 600 zł od: Millennium i BNP Paribas ⭐ 500 zł od: ING i Santandera900 zł od Citi

2.10.2023

Wyższa premia od Aliora: 500 zł premii za Konto Jakże Osobiste

W nowej edycji promocji Alior postanowił podnieść łączną kwotę premii.

Promocja "Bankuj mobilnie - edycja X" z premią do 500 zł za konto w Aliorze
Teraz na osoby otwierające Konto Jakże Osobiste czeka 500 zł w gwarantowanych bonusach pieniężnych. Dodatkowy (względem poprzedniej promocji) bonus 50 zł jest w praktyce już za samo otwarcie konta.

[Promocja zakończona. Sprawdź promocje dostępne w Alior Banku.]


Promocja "Bankuj mobilnie - edycja X" z premią do 500 zł za konto w Aliorze


Dla kogo promocja? Udział wziąć może osoba pełnoletnia z polskim dowodem osobistym, która w ciągu ostatnich trzech lat przed dniem złożenia wniosku w niniejszej promocji nie posiadała konta osobistego w Aliorze (w tym również konta z czasów T-Mobile Usługi Bankowe).

Posiadanie innych produktów (np. konta oszczędnościowego, konta firmowego, konta oszczędnościowego walutowego, konta walutowego, karty kibica, rachunku technicznego, konta w Kantorze Walutowym w Aliorze) nie wyklucza z promocji (i nie ma w tym przypadku żadnych wątpliwości, bo zapisy na ten temat można znaleźć w regulaminie promocji). 

To promocja z kategorii tych, z których bankobiorcy skorzystać wypada, więc i osobiście biorę udział (w jednej z poprzednich edycji). Kolejne bonusy wpadają na konto:

Wpływy na konto jakże osobiste biorące udział w promocji

Nagrody gwarantowane. Na każdego uczestnika niniejszej promocji czeka 10 bonusów pieniężnych po 50 zł każdy, co w sumie daje tytułowe 500 zł, z czego (w skrócie):

 • 50 zł otrzymasz za otwarcie konta;
 • kolejne 50 zł wpadnie, jeśli jako metodę otwarcia konta wybierzesz wideoweryfikację za pomocą aplikacji mobilnej ("na selfie")
 • 8 razy otrzymasz po 50 zł, spełniając proste warunki aktywności.

Bonusy będą wpływać na Twe konto w Aliorze, więc możesz je wypłacić, przelać lub wydać na dowolny cel.

Do tego dojść może moneyback (procentowo naliczany zwrot od płatności) - spełniając warunki uzyskania bonusów za aktywne korzystanie z konta (tych do 500 zł), przy okazji możesz uzyskać także zwrot za płatności. Tu do wzięcia będzie w praktyce od kilku do 20 zł miesięcznie.

Jak zgarnąć 500 zł premii za konto w Aliorze?


By wziąć udział w promocji "Bankuj mobilnie - edycja X": 
 • do 31.01.2024 r. złóż wniosek o Konto Jakże Osobiste wraz z wydawaną do niego kartą, wyrażając przy tym zgody na: 
  • przetwarzanie danych osobowych do celów marketingu bezpośredniego oraz zgody na otrzymywanie od banku informacji marketingowych z użyciem wiadomości elektronicznych (e-mail, SMS/MMS, bankowość elektroniczna, serwisy internetowe, w tym portale społecznościowe) oraz 
  • połączeń głosowych; 
 • w ciągu 30 dni od złożenia wniosku zawrzyj z bankiem umowę.

Spełnienie powyższych warunków zapewni Ci pierwszy bonus 50 zł oraz otworzy drogę do uzyskiwania kolejnych.

Dodatkowy bonus za otwarcie konta "na selfie"


Jeśli oprócz premii 50 zł na start, chcesz też uzyskać dodatkową premię 50 zł, jako metodę otwarcia konta wybierz wideoweryfikację. Rozpoczynając składanie wniosku na stronie promocji, robiąc to na urządzeniu mobilnym, bank przekieruje Cię do pobrania swej aplikacji mobilnej. To wtedy za jej pomocą otworzysz konto wraz z wydawaną do niego kartą.

Premię 50 zł za otwarcie konta, jak i premię 50 zł za konto "na selfie" dostaniesz do końca miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu otwarcia konta.

W celu zdobywania bonusów za aktywność:
 • w każdym z ośmiu kolejnych miesięcy kalendarzowych następujących po miesiącu otwarcia konta:
  • wykonaj min. 5 płatności kartą wydaną do konta,
  • zaloguj się do aplikacji mobilnej (samo logowanie wystarczy - w tym przypadku nie ma konieczności wykonywania jakichkolwiek transakcji) oraz
  • zapewnij wpływ(y) na sumę min. 1 000 zł (ten warunek można spełnić w prosty sposób, np. wykonując przelew z własnego konta w innym banku).

Za każdy miesiąc, w którym wykażesz się powyższą aktywnością (płatności kartą i logowanie) otrzymasz bonus 50 zł, który Alior przeleje na Twe konto do końca miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu spełnienia warunków jego uzyskania.

By wziąć udział w promocji, wniosek o konto należy złożyć poprzez stronę promocji (konto założone w placówce banku nie bierze udziału w promocji) - uzyskanie powyższych bonusów (8 x 50 zł) nie zależy od metody otwarcia konta (możesz więc wybrać kuriera lub przelew weryfikacyjny, ale niekoniecznie wideoweryfikację).

Przydatne wskazówki


Uczestnicząc w promocji "Bankuj mobilnie - X edycja" z premią do 500 zł, uwzględnij poniższe zasady: 

▶️ Płatności kartą na potrzeby promocji: Alior Bank nie będzie brać pod uwagę transakcji anulowanych oraz transakcji z niektórymi kodami MCC (czyli kodami przypisywanymi terminalom płatniczym, które mają na celu wskazanie dominującego charakteru działalności sprzedawcy lub usługodawcy):

"a. 7995, określający kasyna oraz zakłady bukmacherskie i im podobne, b. 8999, określający profesjonalne usługi, nieklasyfikowane pod innymi kodami MCC, o ile płatność zidentyfikowana jest jako zagraniczna (country code inny niż Polska), c. 4111, określający m.in. usługi transportowe, d. 6012, określający instytucje finansowe, e. 6211, określający brokerów ubezpieczeniowych, f. 6051, określający przekazy pieniężne w instytucjach finansowych, g. 4829, określający internetowe przekazy pieniężne, h. 4900, określający narzędzia elektryczne, gazowe, sanitarne i wodne" (pisownia oryginalna)


Chociaż lista może wydawać się długa, to bankowi przede wszystkim chodzi o wyeliminowanie miejsc, w których można zrobić transakcje bez faktycznego płacenia za zakupy. Płatności kartą można za to wykonywać w sklepach czy marketach (np. spożywczych, odzieżowych, budowlanych, motoryzacyjnych), aptekach, drogeriach, na stacjach paliw czy w lokalach gastronomicznych, a także w Internecie (np. na Allegro).

▶️ Do momentu otrzymania każdego z bonusów, nie wypowiadaj umowy o konto, ani umowy o kartę oraz nie wycofuj zgód wyrażonych podczas składania wniosku o konto.

▶️ Wpływ, jaki ma się pojawić na koncie, musi być przelewem z innego banku (nawet jeśli to Twoje konto) lub z konta w Aliorze, ale z takiego, którego nie jesteś właścicielem/współwłaścicielem, ani pełnomocnikiem.

[Aktualizacja w dn. 12.12.2023 r. zgodnie z komunikatem na stronie promocja z możliwością wymiany punktów Bezcenne Chwile na dowolne nagrody z katalogu została zakończona Aktualizacja w dn. 4.12.2023 r.: na posiadaczy karty Mastercard (wydawanej też do Konta Jakże Osobistego) w promocji dla klientów Aliora czeka 8 000 punktów w programie Bezcenne Chwile, które można wymienić na nagrody - np. bony na zakupy - o wartości 100 zł. By zgarnąć punkty, nawet nie trzeba wykonywać jakichkolwiek transakcji - wystarczy sama rejestracja karty w programie. O szczegółach promocji piszę tutaj.]

[Aktualizacja w dn. 12.10.2023 r.: w Aliorze pojawiła się dodatkowa promocja, która pozwala zgarniać punkty w programie Bezcenne Chwile za płatności w sklepach Carrefour (1000 punktów za płatność na min. 100 zł) - łącznie można w tej promocji zdobyć do 8 000 punktów, co da nawet 8 bonów po 15 zł każdy (czyli w sumie 120 zł) do wykorzystania w sklepach Carrefour. Więcej o tej promocji piszę tutaj.]


Konto Jakże Osobiste -  prześwietlenie oferty Aliora


Główne cechy konta osobistego zakładanego w Alior Banku to: 
 • 0/10 zł - miesięczna opłata za prowadzenie konta nie jest pobierana, jeśli zostanie spełniony jeden z poniższych warunków: 
  • na konto w danym miesiącu wpłynie jednorazowo kwota min. 1 500 zł z innego banku (nie zaliczą się przelewy z rachunków dla klientów indywidualnych w Aliorze, T-Mobile Usługi Bankowe oraz w Kantorze Internetowym Alior Banku) - to więcej niż na potrzeby promocji (i uzyskiwania bonusów), więc najlepiej zapewnić jeden wpływ już na min. 1 500 zł (to załatwi jednocześnie spełnienie jednego z warunków promocji oraz zwolnienie z opłaty) lub 
  • gdy posiadacz konta nie ukończył 26 lat; 
 • 0 zł za krajowe przelewy Elixir PLN zlecane w bankowości internetowej lub mobilnej;
 • 0/5 zł - opłata miesięczna za kartę wydaną do konta nie będzie pobrana, jeśli wykonasz płatności kartą na sumę min. 300 zł w okresie od ostatniego dnia poprzedniego miesiąca do przedostatniego dnia danego miesiąca - to zdecydowanie więcej, niż na potrzeby promocji z bonusami po 50 zł miesięcznie (gdzie wystarczy wykonać 5 płatności kartą na dowolną kwotę). Ale i to da się przekuć w zysk - do tych transakcji wliczają się bowiem płatności Google Pay lub Apple Pay, a dzięki nim można uzyskiwać zwrot za zbliżeniowe płatności telefonem (jeśli więc wykonasz transakcje na sumę min. 300 zł, to nie dość, że unikniesz opłaty miesięcznej za kartę, to jeszcze dodatkowo zyskasz - o tym moneybacku piszę więcej nieco niżej); 
 • 0 zł za wypłatę gotówki w bankomatach Alior Banku; 2,50 zł za każdą wypłatę gotówki w innych bankomatach (w tym sieci Euronet). 

Po złożeniu internetowego wniosku o konto, umowę o konto zawrzeć można na jeden z trzech sposobów:

Sposoby zawarcia umowy o Konto Jakże Osobiste w Alior Banku
 • za pomocą przelewu weryfikacyjnego z własnego konta w innym banku (ważne przy tym, by dane wprowadzone przez Ciebie we wniosku zgadzały się z tymi, które pojawią się przy przelewie). Jeśli wybierzesz tę metodę, a z jakiejkolwiek przyczyny otwarcie konta nie dojdzie do skutku, to przy kolejnej próbie nie warto wybierać tej samej metody (bo kolejny wniosek znów najpewniej będzie odrzucony), ale inną z niżej wymienionych lub
 • za pośrednictwem kuriera (we wniosku możesz podać inny adres na potrzeby kuriera, niż Twój adres zamieszkania czy korespondencyjny, a więc możesz wskazać, by przyjechał np. do miejsca Twej pracy), lub 
 • "na selfie" za pomocą aplikacji mobilnej - po rozpoczęciu wniosku o konto i uzupełnieniu podstawowych danych, wybierz opcję "Aplikacja mobilna" i przejdź do jej pobrania (pamiętaj, że tylko ta metoda uprawnia do uzyskania dodatkowej premii 50 zł).

Było już o tym jak zgarnąć do 500 zł premii, ale z Kontem Jakże Osobistym da się uzyskać więcej, bo elementem składowym podstawowej oferty tego konta są tzw. korzyści (ich włączanie jest dobrowolne, ale warto rozważyć choćby moneyback).

'Korzyści' dla posiadaczy Konta Jakże Osobistego


Korzyści to dodatkowe funkcjonalności, które możesz samodzielnie włączać i wyłączać (według własnego uznania). Alior Bank do wyboru daje:
1) Bezpłatne wypłaty z bankomatów w Polsce 
2) Wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym
3) Bezpłatne bankomaty za granicą 
4) Limit w rachunku bez odsetek przez 10 dni 
5) Zwrot za płatności zbliżeniowe telefonem (z bankobiorczego punktu widzenia to 'korzyść' godna uwagi, więc więcej piszę o niej nieco niżej)
6) Ubezpieczenie w podróży za granicą 
7) Pomoc w nagłych wypadkach - pakiet assistance 
8) Pakiet bezpłatnych przelewów natychmiastowych 
9) Pakiet bezpłatnych powiadomień 
10) Płatności kartą bez kosztów przewalutowania 
11) Punkty dla Graczy 

Dwie z tych korzyści (wybrane samodzielnie) można posiadać za 0 zł. Ewentualne korzystanie z każdej kolejnej wiąże się z miesięczną opłatą 3,50 zł. 

💡 Jak włączyć korzyści w Koncie Jakże Osobistym w Alior Banku? Na głównej stronie bankowości (po zalogowaniu) kliknij w Konto Jakże Osobiste. Ukaże Ci się historia rachunku, a obok zakładki (Karty, Wyciągi i opłaty, Szczegóły). Ostatnia z nich to 'Korzyści' - wejdź w tę zakładkę i włącz wybrane przez siebie 'korzyści'.

Zwrot 1% za płatności mobilne


Z punktu widzenia osób biorących udział w promocjach bankowych najlepszym wyborem wydaje się być przynajmniej zwrot za płatności zbliżeniowe telefonem i Blikiem, więc jej się bliżej przyglądam. 

Zwrot za płatności telefonem uzyskiwać można za transakcje wykonywane w punktach handlowo-usługowych (np. w sklepach stacjonarnych) za pomocą Android Pay lub Google Pay oraz Blikiem. 

Alior wypłaca równowartość 1% od takich transakcji. Miesięcznie można w ten sposób zgarnąć do 20 zł (co w rok da nawet 240 zł). Tu także obowiązuje wykluczenie niektórych kodów MCC (o których wspominałem już wyżej, w części omawiającej warunki promocji z bonusami po 50 zł miesięcznie).

Przydatne dokumenty:

45 komentarzy:

 1. Mam kredyt w aliorze. Przez stronę promocji z tego względu nie mogę założyć konto. Czy mogę przez konto tzw techniczne gdzie mam podgląd na kredyt?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podłączam się do pytania.

   Usuń
  2. Ja też nie mogę założyć konto - co jest?

   Usuń
  3. Jak masz umowę ramową to trzeba zamknąc dostęp do bankowości i wtedy wniosek przejdzie.

   Usuń
  4. Jak zamknąć? Długo to trwa?

   Usuń
 2. Próbowałem założyć konto przez tel i wyskoczyła informacja, że nie moga mi założyć konta przez internet. Mogłem wybrać prośbę o kontakt, wtedy napisali, że zadzwoni ktoś do mnie celem dokończenia składania wniosku. 50 zł na selfi dla mnie nierealne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałem tak samo w poprzedniej promocji. Przepychałem się jeszcze z reklamacjami, ale byli nieugięci. Inne banki lepiej wypadają pod tym kątem...

   Usuń
  2. "Niestety nie możemy otworzyć Ci konta przez Internet.
   Kliknij ,,Zamów kontakt”, a nasz pracownik zadzwoni do Ciebie i otworzy konto podczas rozmowy telefonicznej". Jest sposób, żeby to obejść?

   Usuń
  3. Podać inny nr tel? Zamknąć EKD, może zostały a nawet nie wiesz? Wybrać inny bank do przelewu wer? Mi np. przelewy z Santandera idą z nazwą Anna K Nowak (K od początku drugiego imienia, dane zmienione) i taki przelew weryf. jest odrzucany, system wyłapuje niezgodność. Podobnie dane z ulicą z adresu, wpiszesz Marii Konopnickiej w danych osobowych, w przelewie wer. będzie M. Konopnickiej i systemowi również może wyskoczyć niezgodność. Dziesiątki powodów mogą tu być. Literówka w adresie, nazwisko z 'L' zamiast "ł" - koledze tak Citi wpisał tj. nadrukowal L zamiast Ł na karcie i po zgłoszeniu im niezgodności stwierdzili, że tak jest ok i nic poprawiać nie będą.

   Usuń
  4. Miałem podobny problem, którego sednem była umowa ramowa zawarta przy okazji zakładania konta kilka lat temu, pomimo jego zamknięcia umowa ramowa nadal obowiązywała. Po jej wypowiedzeniu, praktycznie w kilka sekund po tym fakcie, udało mi się założyć samodzielnie konto.

   Usuń
  5. Tez próbowałem przez online i poinformowało, że ktoś zadzwoni. Niestety 50zl jedno odpada, ale 450 nadal jest. Ale musialem robić reklamację, bo obciazyli mnie na dzień dobry za kartę 50zl, to był błąd w wysyłce, ktoś wysłał do mnie kartę expresem, zamiast zwyczajnie, o dziwo, nie było śladu, że chciałem kartę expresem. Oddali mi 50zl

   Usuń
 3. Jak mam konto z T-Mobile usługi bankowe to pewnie mnie wyklucza?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Konto z TMUB już dawno jest kontem w Aliorze. Masz konto = nie weźmiesz udziału w tej powyższej.

   Usuń
 4. Czy jest okres karencji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już na początku opisu masz odpowiedź: "Dla kogo promocja? Udział wziąć może osoba pełnoletnia z polskim dowodem osobistym, która w ciągu ostatnich trzech lat przed dniem złożenia wniosku w niniejszej promocji nie posiadała konta osobistego w Aliorze (w tym również konta z czasów T-Mobile Usługi Bankowe)."

   Usuń
  2. Posiadanie konta oszczędnościowego, konta firmowego, konta oszczędnościowego walutowego, konta walutowego, karty kibica, rachunku technicznego, konta w Kantorze Walutowym Alior nie wyklucza z promocji 😃

   Usuń
 5. Przelewy na R beda brane na murawę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na murawę? Czy może pod uwagę? (Autokorekta w telefonie?). Z tego co kojarzę, ma kod MCC 6012, a ten jest na liście wykluczonych.

   Usuń
 6. Czy jeżeli mam konto Freemium to mogę wziąć udział w promocji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To konto osobiste. Zatem jeśli je posiadasz, to to wyklucza z powyższej promocji.

   Usuń
 7. Wyższa premia, ale niższe oprocentowanie na KO - taki klimat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To niestety nie tylko tu. I cięcia się rozpędzają :(

   Usuń
 8. Okres karencji 3 lata czyli stare konto powinno być zamknięte przed 03.10.2020?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Udział w promocji wziąć może osoba pełnoletnia z polskim dowodem osobistym, która w ciągu ostatnich trzech lat przed dniem złożenia wniosku w niniejszej promocji nie posiadała konta osobistego w Aliorze. Zatem jeśli ktoś zamknął konto nawet nieco później, np. 30.10.2020 r., to jak trochę zaczeka, to też się załapie.

   Usuń
 9. Alior Pay warto włączyć czy wyklucza któryś bonus. Według informacji konto i karta bedzie za darmo przez 12 miesięcy po włączeniu Alior Pay.

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety, nie idzie założyć konta zaczynając od strony Alioru i kontynuować w aplikacji. SMS weryfikacyjny nie doszedł ani wczoraj ani dziś przy paru próbach.

  OdpowiedzUsuń
 11. Po wypełnieniu formularza na stronie i przejściu dalej wyskakuje błąd że nie można otworzyć konta tylko elektroniczną. Może przyczyną jest to że 8 lat temu miałem konto w t-mobile?

  OdpowiedzUsuń
 12. Po wypełnieniu formularza, pobrania aplikacji i kliknięciu w niej "dokończ składanie wniosku" nie przychodzi sms weryfikacyjny. Wiecie może czemu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mi też nie przychodzi. 3 razy dawałam wyślij ponownie. Mam u nich raty wzięte i może w tym problem

   Usuń
  2. mnie też żaden sms nie przychodzi. drugi miesiąc próbuję...

   Usuń
 13. czy można jakoś sprawdzić kiedy zamknęło się konto, bo miała je w 2020 r. ale nie pamiętam kiedy dokładnie zamknęłam?

  OdpowiedzUsuń
 14. Wiecie może, czy Alior proponuje coś na zatrzymanie klienta po złożeniu wypowiedzenia?

  OdpowiedzUsuń
 15. Czy można spełnić wymóg 5 płatności kartą za pomocą transakcji zbliżeniowych Apple Pay? Tak, aby naliczał się jednocześnie zwrot? Czy musi too być fizycznie kartą?

  OdpowiedzUsuń
 16. Dzisiaj wypłacili zwroty 1%

  OdpowiedzUsuń
 17. Czy konto dla małoletniego też podlega karencji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Także. Ale czy teraz jest jakaś promocja? Chyba nie ma.

   Usuń
  2. Sprecyzuje:czy konto dla małoletniego wlicza się do karencji dla kont osobistych dla osób pełnoletnich? (miałem konto młodocianych w zeszłym roku, a teraz chcę otworzyć konto osobiste dla osób pełnoletnich)

   Usuń
  3. Cytat z powyższego opisu promki: "Dla kogo promocja? Udział wziąć może osoba pełnoletnia z polskim dowodem osobistym, która w ciągu ostatnich trzech lat przed dniem złożenia wniosku w niniejszej promocji nie posiadała konta osobistego w Alior"

   Usuń
 18. Zakładając konto w styczniu, obowiązek wpłaty 1000 zł muszę wykonać w lutym czy od marca?

  OdpowiedzUsuń
 19. Z 15 razy próbowałem otworzyć konto przez selfie. Nie da się.
  "Przepraszamy, wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.
  Prosimy o zweryfikowanie realizacji dyspozycji i próbę realizacji dyspozycji ponownie za kilka minut. W przypadku ponownego wystąpienia błędu, prosimy o kontakt z infolinią."

  Wszelkie czary z czyszczeniem danych aplikacji i inne restarty zrobiłem, infolinia nie ma pomysłu co jest. Na drugim telefonie to samo. Trudno, spróbuję inaczej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok, to znowu ja. Problemy prawdopodobnie wynikały z tego, że posiadałem i nadal posiadam kilka kredytów (raty 0%) w Aliorze i w ich systemie byłem już klientem. W związku z tym musiałem najpierw wybrać aktywację aplikacji danymi z kredytów, a dopiero później zlecić przez aplikację otwarcie konta. Jeśli dobrze zrozumiałem regulamin promocji, to również powinienem załapać się na 50 zł za aktywację "przez selfie", ponieważ nagradzane jest otwarcie konta przez aplikację, a niekoniecznie weryfikacja tożsamości przez selfie.

   Usuń
  2. Cytat z powyższego opisu Złotówy: "Jeśli oprócz premii 50 zł na start, chcesz też uzyskać dodatkową premię 50 zł, jako metodę otwarcia konta wybierz wideoweryfikację"

   Usuń
  3. Ziom, przeczytaj co jest wyraźnie napisane na stronie promocji banku. A napisane jest tak: "Otrzymasz dodatkowe 50 zł – jeśli założysz konto przez VideoSelfie
   lub w aplikacji mobilnej Alior Mobile"

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Hit powraca: rekordowe 500 zł premii za konto w ING Banku Śląskim

Promocja konta w ING z historycznie rekordową premią ponownie jest dostępna. Jest to więc okazja dla tych, którzy zapomnieli, zastanawiali s...