Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe na październik 2023 roku

720 zł od mBanku700 zł od Citi600 zł od Millennium ⭐ 500 zł od: ING, Santandera i Aliora

1.10.2023

Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe na październik 2023 roku

Mamy październik, tradycyjny miesiąc oszczędzania. Czas więc sprawdzić, które banki oferują najkorzystniejsze oprocentowanie.

Co najmniej 7% na październik 2023 roku
Banki niestety ścigają się na obniżki stawek. Tym baczniej trzeba wypatrywać okazji. Poniżej znajdziesz wszystkie obecnie najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe na październik 2023 roku.

Po tym jak na początku września Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe znacznie mocniej, niż ktokolwiek tego się spodziewał, reakcje banków były różne. Niektóre wolno przystępowały do cięć oprocentowania, a inne zmiany wprowadzały błyskawicznie. Odnoszę jednak wrażenie, że to dopiero w drugiej połowie poprzedniego miesiąca przyspieszyło modyfikowanie stawek w tabelach oprocentowania. I mało tego - czasem te cięcia nie były tylko efektem obniżonych stóp procentowych, ale stwarzają wrażenie ruchu już wyprzedzającego kolejną decyzję RPP w podobnym duchu, jak ten wrześniowy.

Poniższych przegląd obejmujący najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe na październik 2023 roku pogrupowałem na takie, które dają min. 7% oraz na te z niższym oprocentowaniem (ale nie mniej niż 6,5%).

Co najmniej 7% na październik 2023 roku


Wśród tych propozycji wyróżnić możemy lokaty oraz konta oszczędnościowe. W tej drugiej grupie pod uwagę biorę wyłącznie takie oferty, które zapewniają oprocentowanie przez określony czas. Można je zatem uznać za odpowiednik lokat, głównie jednak krótkoterminowych, bo gwarancja zazwyczaj obowiązuje na kilka miesięcy.

Najlepsze lokaty na październik 2023


Najwyżej oprocentowana lokata bankowa jest obecnie dostępna w Nest Banku. To 6-miesięczna lokata powitalna z oproc. 7,1% w skali roku, na której można ulokować do 25 tys. zł. Jest to propozycja powitalna dla nowych klientów, zakładających (na szczęście bezwarunkowo darmowe) konto osobiste. Więcej na temat tej propozycji piszę tutaj.

Także dla nowych klientów, ale już bez wymogu otwierania konta, przewidziana jest Lokata na Start w InBanku, dająca 7% w skali roku na 3 miesiące i do 50 tys. zł - tę propozycję szczegółowo omawiam tutaj.

Także 7% w skali roku daje VeloBank - takie oprocentowanie na 2-miesięcznej Lokacie Mobilnej (do 50 tys. zł) uzyskać mogą nowi klienci, którzy aktywują bankowość mobilną i za jej pośrednictwem założą depozyt (każdy klient może założyć tylko jedną lokatę tego typu). W tym banku 7% można jeszcze uzyskać na koncie oszczędnościowym (na dłuższy okres i dla większej kwoty, niż na Lokacie Mobilnej), ale o tym za chwilę.

Z 3-miesięcznej lokaty oprocentowanej na 7% w skali roku można jeszcze skorzystać w Toyota Banku. To Lokata Plus, na której zdeponować można do 40 tys. zł (ale każdy z klientów może założyć do 10 lokat tego typu, więc w sumie możliwe jest ulokowanie nawet 400 tys. zł). Wymóg jest jeden: trzeba posiadać (lub założyć) konto osobiste w Toyota Banku (w dość prosty sposób można zapewnić sobie jego prowadzenie bez opłat).

Ostatnim z banków serwujących siódemkę jako stawkę oprocentowania na lokacie jest Millennium. To 3-miesięczny depozyt, na który można wpłacić do 25 tys. zł, dostępny wyłącznie jako jedna z nagród do wyboru w programie poleceń. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Konta oszczędnościowe z oprocentowaniem 7% w skali roku


Oprocentowanie na poziomie 7% można uzyskać w 4 bankach. Wspomniany VeloBank na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym gwarantuje 7% w skali roku na 92 dni dla nowych środków. Z propozycji skorzystać mogą więc zarówno nowi, jak i obecni klienci (a zdeponować można nawet do 300 tys. zł). Więcej o tej propozycji piszę tutaj. Tu nie ma wymogu posiadania konta osobistego, ale jego otwarcie warto rozważyć, bo przy tej okazji można zgarnąć gwarantowane bonusy do 650 zł.

W Banku Pekao 7% w skali roku dostępne jest na 152 dni (do 100 tys. zł) - tę ofertę prześwietliłem tutaj. Z oferty skorzystać mogą przede wszystkim nowi klienci, zakładający konto osobiste (furtka dla obecnych posiadaczy konta jest, ale wąsko uchylona). Za otwarcie konta osobistego przewidziana jest premia 200 zł.

Dalej szukając 7% na rachunkach oszczędnościowych, trafić możemy na promocję mBanku, który takie oprocentowanie przewidział dla osób zakładających eKonto osobiste (przy okazji z premią do 470 zł), a bank gwarantuje je w miesiącu otwarcia konta oraz przez 3 kolejne pełne miesiące kalendarzowe (maksymalna kwota objęta podwyższonym oprocentowaniem to 50 tys. zł).

[Aktualizacja w dn. 2.10.2023 r.: Bank Millennium odpalił nową edycję promocji oprocentowania dla nowych środków na Koncie Oszczędnościowym Profit - uzyskać można do 7% w skali roku do 100 tys. zł na okres 90 dni; o szczegółach piszę tutaj.]

No i jest jeszcze Santander Consumer Bank, który 7% w skali roku daje do 50 000 zł na rachunku oszczędnościowym w promocji przewidzianej wyłącznie dla nowych klientów (nie ma wymogu korzystania z innych produktów, niż rachunek oszczędnościowy). Takie oprocentowanie zapewnione jest jednak na dość krótki okres, bo jedynie do 15.11.2023 r.

Nim przejdę do omówienia pozostałych lokat i kont oszczędnościowych (już z oprocentowaniem poniżej 7%), polecam niezawodny sposób na trzymanie ręki na pulsie, który nie pozwoli Ci na to, by umknęły najlepsze lokaty bankowe - to newsletter dla Czytelników bloga. Dzięki niemu będziesz na bieżąco (to zero spamu; zapis zajmuje chwilę - podobnie jak rezygnacja, jeśli kiedyś z jakiejś przyczyny tak zadecydujesz):


Pozostałe lokaty i konta oszczędnościowe godne uwagi


Poniżej uwzględniam już bankowe propozycje z oprocentowaniem poniżej 7%, ale nie niższym niż 6,5% w skali roku. W porównaniu chociażby z poprzednim miesiącem, tych propozycji ubyło, ale jeszcze kilka jest.

Lokaty z oproc. 6,5% w skali roku na październik 2023


Wspomniana już Lokata Plus w Toyota Banku dostępna jest też w wariancie na 6 miesięcy - w tym przypadku można uzyskać 6,8% w skali roku (pozostałe kryteria są takie, jak przy opisanym już depozycie na 3 miesiące - limit 10 sztuk lokaty jest liczony na klienta). 

Jeśli w banku z motoryzacyjną marką w nazwie nie chcesz zakładać konta osobistego (co jest wymogiem w przypadku Lokaty Plus), możesz rzucić okiem na Lokatę Standard. Tu także obowiązują limity kwotowe i ilościowe (max. 10 lokat na klienta; na każdej z nich do 40 tys. zł), a bank daje 6,5% w skali roku do wyboru na 3 lub 6 miesięcy.

Ponadto 6,5% w skali roku na lokacie daje też Citibank, który takie oprocentowanie przewidział na 6 miesięcy dla otwierających konto osobiste CitiGold. By skorzystać z lokaty w praktyce trzeba dysponować kwotą co najmniej 400 tys. zł. Taka bowiem suma środków zwalnia z opłaty za prowadzenie konta.

Konta oszczędnościowe z oproc. od 6,5 do 6,9%


Tu ponownie musimy powrócić do Nest Banku, gdzie Nest Konto Oszczędnościowe osobom, które dopiero co zakładają taki rachunek, zapewnia 6,9% w skali roku na okres 90 dni (do 50 tys. zł). Więcej o tej promocji piszę tutaj (tam też piszę o dodatkowym bonusie 100 zł na start).

6,5% w skali roku dostępne jest z kolei na kontach oszczędnościowych w trzech bankach (kolejność alfabetyczna):

 • Aion Bank takie oprocentowanie oferuje bez limitu kwoty i bez konieczności spełniania jakichkolwiek wymogów (poza posiadaniem konta osobistego), ale obecne warunki gwarantuje jedynie do 15.10.2023 r.;
 • Alior Bank na Koncie Mega Oszczędnościowym daje 6,5% w skali roku dla nowych środków, na okres 3 miesięcy (maksymalnie do 200 tys. zł);
 • PKO BP - w przypadku największego banku w Polsce, 6,5% w skali roku można uzyskać na Koncie Oszczędnościowym wyłącznie pod warunkiem wpłacenia nowych środków (do 250 tys. zł); podwyższone oprocentowanie można zapewnić sobie na 90 dni.

Powyższy wpis przedstawia stan obowiązujący na 1.10.2023 r. Oferty banków dość często się zmieniają, więc zachęcam do sprawdzania aktualizowanych na bieżąco zestawień (w których uwzględniam też oferty z oprocentowaniem poniżej 6,5%): 

Uwzględniam wyłącznie oferty ze stałym oprocentowaniem (gwarantującym utrzymanie warunków przez czas umowy), a gdy piszę o oprocentowaniu, to zawsze podaję je w skali roku. Wszystkie z wymienionych lokat i kont oszczędnościowych podlegają pod system gwarancji depozytów. Daje on ochronę do kwoty nieprzekraczającej równowartości 100 tys. euro przez polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny (wyjątkami spośród wyżej wymienianych są Aion i InBank, które działają w Polsce w oparciu o prawo unijne, ale gwarancje w ich przypadku zapewniają odpowiednio: belgijski oraz estoński odpowiednik BFG - także do równowartości 100 tys. euro). Jeśli dopiero zaczynasz swą przygodę z oszczędzaniem i lokowaniem środków w bankach, a masz jakieś pytania bądź wątpliwości, polecam Ci wpisy poradnikowe (o lokatach oraz o kontach oszczędnościowych), w których znajdziesz objaśnienia, podpowiedzi, a nawet kalkulator pozwalający w prosty i intuicyjny sposób wyliczyć odsetki.

44 komentarze:

 1. Czy warto otwierać rachunek i konto oszczędnościowe Raiffeisen Bank?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisałem że tak.

   Usuń
  2. Podatek 25%.

   Usuń
  3. Czyli bank działa w Polsce, a klienci płacą podatek austriackiej skarbówce?

   Usuń
  4. Bo to austriacki bank a tylko ofertę i stronę ma po polsku.

   Usuń
 2. 19% podatku belki do tego 25% podatku austriackiego … daj sobie spokoj

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma podwójnego opodatkowania. w PL można tylko zgłosić przychód i podatek już zapłacony 25%. Dla ambitniejszych można wysłać odpowiedni formularz do Austrii dostać odsetki netto i później rozliczyć w PL 19%

   Usuń
  2. Już widzę jak ktoś w US wypełni mi i podpisze niemieckojęzyczny druk xD

   Usuń
  3. Człowieku, ten bank oferujący 8% na koncie odzcz. NIE działa w Polsce, tu cytat z ich strony int.:
   "Od 1 grudnia 2022 r. działamy jako odrębny podmiot bankowy Raiffeisen Digital Bank AG z siedzibą w Wiedniu, posiadający austriacką licencję bankową." Skończ już ten temat, ile razy możesz go zaczynać na różnych postach.

   Usuń
 3. Trudno zrozumieć w jakim celu Velo oraz Millennium oferują lokaty z identycznym oprocentowaniem 7% jakie oferują na KO, na których są wyższe limity depozytów na dłuższe okresy oraz klient ma dostęp do kasy jeśli sobie tego zażyczy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Millennium lokata jest na dowolne środki. A 7 proc. na koncie oszczędnościowym tylko dla nowych.

   Usuń
 4. Dlaczego w zestawieniu nie ma KO Profit w Millennium? Przecież jutro startuje nowa edycja ich promocji i będzie utrzymane 7% z okresem przystępowania aż do 10 listopada.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Powyższy wpis przedstawia stan obowiązujący na 1.10.2023 r."

   Domyślnie pewnie dlatego. Jutro ma być ale to jeszcze nie dziś.

   Usuń
  2. Bo dziś i wczoraj nie można przystąpić do żadnej edycji KO Profit. Non stop robią dwa dni przerwy między edycjami. Czego nie rozumiesz? Aktualne zestawienie kont oszcz. jest na 30.09.2023 więc prawidlowo nie ma w nim KO Profit. Więc wszystko gra. Jutro doda do tabeli te konto.

   Usuń
  3. Już jest dodane.

   Usuń
 5. Dzień dobry,

  od 1. października na Twoim Nest Koncie Oszczędnościowym zamiast oprocentowania standardowego 0,01% w skali roku, masz oprocentowanie specjalne w wysokości 2,5% w skali roku do 400 000 zł. Twoje pieniądze na koncie oszczędnościowym będą objęte tym oprocentowaniem aż do 31. grudnia.

  Pozdrawiamy,
  Nest Bank.
  -----
  Wot i szutniki 😋

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to nie ma stawki wibor-owej?

   Usuń
  2. Nie ma oprocentowania wiborowego dla obecnych kont oszcz. w Nest Banku, po 90-dniowym okresie promocyjnym otrzymują tzw. "oprocentowanie standardowe stałe, 0,01% w skali roku". Oproc. wiborowe mają posiadacze r-ków oszcz. starego typu o nazwie "Nest Skarbonka" lub "Nest Oszczędności". Mała-wielka różnica w nazewnictwie i oproc. po zakończeniu promocji.

   Usuń
  3. WIBOR 3M z wczorajszego fixingu to 5,7%

   Usuń
  4. Do piątku miałbym na tym koncie 4,3% czyli słabiutko, po czym później jeszcze trochę spada 😂

   Usuń
  5. Tak, od wczoraj jest 4,2% 😂

   Usuń
  6. Dodam tak od siebie, że warto na tych starych kontach wiborowych jak nie trzymamy tam kasy a chcemy mieć takie konta, robić jakiś ruch (wpłacić coś, wypłacić) np. 1 x kilka m-cy. Pisał ktoś na tym blogu Złotówy, że mu zamknęli Skarbonkę bo jej przez dłuższy czas nie używał... Tak zapobiegawczo daję cynk. Bo jak zamkną to już wersji wiborowej konta oszcz. na nowo się nie otworzy.

   Usuń
 6. Czy wciąż uważacie, że zakup obligacji ma sens? Jakie lepsze 3 czy 4 latki? A może inne? Pomożecie, doradzicie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakup obligacji nie pokrywa się z tematyką bloga o bankobraniu 😋

   Usuń
  2. Obligacje serii TOS1026 @ 6,85% wyglądają bardzo rozsądnie dając de facto średnio 7,33% po trzech latach!

   - w 1. roku: 100 zł × 0,0685 = 6,85 zł
   - w 2. roku: (100+6,85) zł × 0,0685 = 7,32 zł
   - w 3. roku: (100+(6,85+106,85×0,0685)) zł × 0,0685 = 7,82 zł

   To po trzech latach daje razem 21,99 zł od jednej obligacji czyli rocznie średnio 7,33 zł 😃

   Usuń
  3. Anonimowy16 października 2023 16:21 - Twoje wyliczenia są słuszne, ale przy założeniu niezmienności podatku Belki przez 3 lata. Jest ryzyko, że mogą go zmienić, podwyższyć np. do 20% i wtedy WSZYSTKIE odsetki za każdy dzień z 3 lat (nawet z obecnego, 2023 roku) zostaną potraktowane takim zmienionym podatkiem Belki.

   Usuń
  4. Zmiana wysokości podatku od zysków kapitałowych nie zmienia faktu, że oprocentowanie brutto wyniesie średnio 7,33% po trzech latach 😋

   Usuń
  5. Anonimowy17 października 2023 12:10
   Co ma zmiana podatku tow. Belki do wysokości oprocentowania?

   Usuń
  6. Niższy zysk netto.

   Usuń
  7. Zmiana wysokości podatku od zysków kapitałowych wpływa na zysk netto z każdej formy inwestycji: lokat, kont oszczędnościowych, obligacji czy akcji giełdowych.

   Usuń
  8. @Anonimowy5 października 2023 05:33
   Jak korzystasz z 500+ to ROD, jak nie - EDO. W razie potrzeby można je zerwać, wcześniej wykupić i wycofać środki. Jeżeli odkładasz na emeryturę, możesz kupować przez konto IKE obligacje (do założenia w pko bp) - wówczas nie płacisz podatku belki, a odsetki kumulują się na koncie. to tak w skrócie ...

   Usuń
  9. Anonimowy19 października 2023 21:03 tak ale zależy od częstotliwości pobierania. Gdyby podatek mieli podnieść to raz na koniec umownego okresu jest gorsze bo obejmie całe odsetki za 3 lata.

   Usuń
  10. Zakup obligacji 10-letnich EDO z odsetkami opartymi na wskaźniku CPI to zdecydowanie sport ekstremalny zwłaszcza, że wypłata odsetek jest dopiero na końcu tego okresu!

   Usuń
  11. @Anonimowy, 20 października 2023, 00:31 - w przypadku obligacji TOS podatek od odsetek jest pobierany przy ich kapitalizacji po 3-ech latach 😋

   Usuń
  12. ! Obniżka oprocentowania obligacji od 01.11.2023, jak już brać to lepiej jeszcze w 10.2023.

   Usuń
  13. @Anonimowy20 października 2023 06:40 Ale odsetki cały czas robią robotę (pracują), a belka pobierany jest przy zakończeniu inwestycji.
   Po za tym jaki problem zerwać obligacje wcześniej? Już po około 2-3 latach (zależnie od emisji i inflacji) na edo zarobimy więcej niż na COI. Lokaty pomijam - te EDO bije od 10 do 30%!

   Usuń
  14. A co sądzicie o IKZE Oszczędnościowym? Wiem że to całe lata ale czy w ogóle sie to opłaca? W ING dodatkowo teraz jest jeszcze malutki dodatek, 150 zł.

   Usuń
 7. Czy w TB Polska warto założyć te 10 lokat 3-miesięcznych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pytanie niczym się nie różni od: czy ten serek warto kupić. Jeden przez słowo 'warto' rozumie najwyższą jakość, drugi najniższą cenę w promocji, jeszcze inny brak dodatku cukru.

   Usuń
 8. Velobank się zrehabilitował i od dziś podniósł 'ciut' oproc. na lokatach na nowe środki, ed. 12.2023. Mimo trwającej edycji 11.2023 do 17.10.2023... Coraz bardziej nieprzewidywalni się robią. Budzisz się rano, pyk i nowy regulamin mimo, że powinna trwać jeszcze poprzednia edycja.

  OdpowiedzUsuń
 9. W Velobank trwa przymusowa akcja wymiany wybranych kart debetowych i kredytowych. Informują o tym mailem zwykłym (nie w bankowości int.), potwierdzone przez pracownika banku. W załączeniu przesyłają regulamin niby dobrowolnej promocji - Regulamin oferty specjalnej „Płać Bardziej Velo”, a jak się okazuje, jeśli do niej nie przystąpię to moja ważna jeszcze ponad rok karta debetowa Mastercard zostanie zastrzeżona z dniem 30.11.2023. Dostał też ktoś taką propozycję nie do odrzucenia?.. Jakaś chora akcja.

  "Dzień dobry,
  w najbliższym czasie otrzymasz list z nową kartą płatniczą z logo VeloBanku, która zastąpi dotychczasową kartę. Twoja dotychczasowa karta zostanie wyłączona 30.11.2023 r.
  Przygotowaliśmy dla Ciebie ofertę specjalną „Płać Bardziej Velo” – możesz do niej przystąpić do 10.11.2023 r. Jej regulamin dołączyliśmy do tej wiadomości.
  PŁAĆ BARDZIEJ VELO - POZNAJ KORZYŚCI, KTÓRE CZEKAJĄ NA CIEBIE PO AKTYWACJI NOWEJ KARTY:
  • brak opłat za obsługę nowej karty do konta lub karty kredytowej przez 2 miesiące,
  • zwrot prowizji od wypłat gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce przez 2 miesiące.
  Zwrócimy Ci maksymalnie 100 zł za każdy miesiąc i nie więcej niż 200 zł za cały okres trwania oferty specjalnej.

  Jak najszybciej aktywuj nową kartę, by zachować ciągłość transakcji płatniczych."


  W nagrodę zwrot prowizji od wypłaty gotówki???? Po co mi wypłacać gotówkę za prowizję, którą za chwilę zwrócą... Jak można to nazwać w ogóle ofertą specjalną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodnie z TOiP wypłata gotówki kartą jest darmowa jedynie z ATM sieci Planet Cash.

   Usuń
 10. Szanowni Państwo,
  uprzejmie informujemy, że od dnia 20 października 2023 r. obowiązywać będzie nowa Tabela Oprocentowania dla Konsumentów. Zmianie ulega oprocentowanie Lokaty Standard na okres 3 - 36 miesięcy oraz Lokaty Plus na okres 1, 3, 6 i 36 miesięcy.

  Ponadto dla Indeksowanego Konta Oszczędnościowego podwyższony zostanie limit progu kwotowego z wyższym oprocentowaniem, ze 100 000 zł do 400 000 zł.

  Nowa Tabela Oprocentowania jest dostępna pod adresem: https://www.toyotabank.pl/obsluga-klienta/oprocentowanie

  Z poważaniem,
  Zespół Toyota Bank

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Wciąż mam u nich lokaty @ 8,2% 😃

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 720 zł za eKonto do usług w mBanku (+ 6,5% dla oszczędności)

Na takie okazje warto czekać. W mBanku właśnie pojawiła się kumulacja promocji. W skład powitalnego pakietu nagród wchodzi premia do 520 zł ...