Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: 8% do 200 tys. zł na rachunku oszczędnościowym w Raiffeisen Digital Banku

720 zł od mBanku700 zł od Citi600 zł od Millennium530 zł od BNP Paribas ⭐ 500 zł od: ING i Santandera

5.10.2023

8% do 200 tys. zł na rachunku oszczędnościowym w Raiffeisen Digital Banku

Raiffeisen powrócił z ofertą kont dla klientów w Polsce.

Rachunek Oszczędnościowy Start w Raiffeisen Digital Banku: 8% do 200 tys. zł
Ucieszą się oszczędzający, bo uzyskać tu można 8% w skali roku na koncie oszczędnościowym, które bank gwarantuje nawet do 200 tys. zł (do 30.12.2023 r.).

[Promocja zakończona. Sprawdź aktualnie najlepsze konta oszczędnościowe.]

Raiffeisen już swego czasu działał w Polsce - znany pod marką Raiffeisen Polbank, kilka lat temu został przejęty przez BNP Paribas. Jednak teraz austriacki odział (skąd ten bank się wywodzi) rozszerza swą działalność w Polsce. Zapewniając obsługę po polsku, pierwotnie udzielał kredytów, ale od niedawna swą ofertę rozszerzył też o konta: osobiste i oszczędnościowe. Z racji tego ostatniego bliżej przyglądam się tej propozycji, bo 8% to obecnie najwyższe oprocentowanie, jakie oszczędzający mogą uzyskać w Polsce (biorąc pod uwagę nie tylko rachunki oszczędnościowe, ale też lokaty).

Rachunek Oszczędnościowy Start w Raiffeisen Digital Banku: 8% do 200 tys. zł


Główne cechy konta oszczędnościowego w Raiffeisen Digital Banku to:

 • oprocentowanie: 8% w skali roku;
 • maksymalna kwota objęta oprocentowaniem 8%: 200 000 zł (odsetki od nadwyżki - ponad tę kwotę - nie są naliczane);
 • okres obowiązywania promocyjnego oprocentowania: do 30.12.2023 r.
 • kapitalizacja (czyli wypłata) odsetek: na koniec każdego miesiąca kalendarzowego (wyliczane za okres od ostatniego dnia poprzedniego miesiąca kalendarzowego do przedostatniego dnia miesiąca bieżącego).

Z Rachunku Oszczędnościowego Start skorzystać mogą wyłącznie osoby, które posiadają (lub założą) konto osobiste w Raiffeisen Digital Banku (ten rachunek prowadzony jest za 0 zł bez warunków). Jego główne cechy to:
 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie (bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków);
 • 0 zł za krajowe przelewy Elixir PLN zlecane w bankowości elektronicznej;
 • 0 zł za kartę wirtualną Visa Gold wydawaną do konta (umożliwiającą wykonywanie płatności za pomocą Google Pay lub Apple Pay);
 • 0 zł za wypłatę gotówki z dowolnych bankomatów (ale wyłącznie tych z funkcją zbliżeniową).

By założyć konto osobiste w Raiffeisen Digital Banku, pobierz aplikację mobilną banku. Tylko za jej pośrednictwem odbywa się weryfikacja, zawarcie umowy i otwarcie konta, więc do założenia konta przejdź na urządzeniu mobilnym, na które pobierzesz aplikację.

Rachunek Oszczędnościowy Start otwierany i prowadzony jest za 0 zł bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków. Wszystkie przelewy z konta oszczędnościowego na własne konto osobiste w Raiffeisen Digital Bank realizowane są za 0 zł.

Umowa o Rachunek Oszczędnościowy Start zawierana jest na czas określony - do 30.04.2025 r. (przy czym bank może ją przedłużyć o dodatkowe 2 lata). Oczywiście jeśli Ty zechcesz wcześniej wypowiedzieć umowę, to też możesz to (bezpłatnie) zrobić.

Oprocentowanie 8% w skali roku na Rachunku Oszczędnościowym Start w Raiffeisen Digital Banku jest efektem sumy oprocentowania standardowego (2,9%) oraz promocyjnego (5,1%). Pierwsze z nich do 30.12.2023 r. jest gwarantowane (tak więc 8% jest pewne do też do 30.12.2023 r.), a po tej dacie będzie ustalane kwartalnie na poziomie połowy stawki WIBOR 3M (czyli oprocentowania według którego banki deklarują wzajemne pożyczanie pieniędzy między sobą).

Rachunek Oszczędnościowy Start założysz w aplikacji banku - po otwarciu konta osobistego.

Podatek od odsetek


Standardowo banki podając oprocentowanie, przedstawiając jego stawkę, podają stawkę brutto. Jednak trzeba się liczyć z tym, że netto uzyskamy mniej w związku z podatkiem od zysków kapitałowych.

W związku z tym, że Raiffeisen Digital Bank jest bankiem z Austrii, od wypłaconych odsetek potrącany będzie podatek wynikający z austriackich regulacji - wynosi on 25% (a nie 19%, jak w przypadku polskiego "podatku Belki"). Tym samym, zważywszy na wyższy podatek, oprocentowanie 8% na "austriackim" rachunku oszczędnościowym jest odpowiednikiem "polskiego" konta oszczędnościowego z oprocentowaniem 7,41% w skali roku. Innymi słowy: przy oprocentowaniu 8% i podatku 25% od zysków kapitałowych, odsetek netto ("na rękę") zostanie tyle samo, ile byłoby w przypadku konta oszczędnościowego z oproc. 7,41% w skali roku, ale podlegającego pod 19% podatku od zysków kapitałowych. Aktualnie żaden bank w Polsce nie oferuje już niestety takiej stawki oprocentowania na rachunku oszczędnościowym.

Co prawda jest furtka do tego, by uniknąć austriackiego podatku, ale wymaga to nieco zachodu. Tu zacytuję fragment z bankowych regulacji:
"Klienci, którzy nie mają rezydencji podatkowej lub zamieszkania w Austrii zgodnie z sekcją 1 Rozporządzenie o drugim miejscu zamieszkania [Zweitwohnsitzverordnung] (Austriacki Federalny Dziennik Ustaw II [BGBl. II] Nr. 528/2003) w Austrii, mogą ubiegać się o zwolnienie z austriackiego Podatku od Zysków Kapitałowych, dostarczając do Banku wystarczający dowód braku rezydencji w Austrii, jak określono na stronie internetowej Banku"


Koniecznym wówczas jest przedstawienie certyfikatu rezydencji (zaświadczenia podpisywanego przez Urząd Skarbowy) - zainteresowanych odsyłam do podlinkowanego na końcu niniejszego wpisu dokumentu: "Informacja dotycząca podatku od zysków kapitałowych". Zwolnienie z płacenia austriackiego podatku, nie zwalnia z konieczności (samodzielnego) rozliczenia się z podatku od zysków kapitałowych w Polsce (czyli zapłacenia 19% podatku w Polsce).

Jeśli pozostaniesz przy austriackim podatku, Raiffeisen Digital Bank potrąci 25% od odsetek, a Tobie pozostanie jedynie uwzględnienie tego w rocznym zeznaniu podatkowym.

System gwarancji depozytów


Ochronę środków zgromadzonych na rachunkach Raiffeisen Digital Banku zapewnia Österreichische Raiffeisen-Sicherungseinrichtung eGen., czyli austriacki odpowiednik (polskiego) Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - jako że Austria jest członkiem Unii Europejskiej, to jak w całej Unii obowiązuje gwarancja 100% środków do kwoty nieprzekraczającej równowartości 100 tys. euro. W przypadku niewypłacalności, środki klienta są zwracane w ciągu 7 dni roboczych (a więc tak samo, jak w Polsce). 

Przydatne dokumenty:

52 komentarze:

 1. No i może tym samym w końcu powstrzymają inne banki przed obniżkami % na kontach i lokatach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tylko infolinia nie działa tych banków internetowych jak anion bank i revolut bank. Jeszcze bank western union jest ma konta oszczędnościowe i osobiste

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aion i Revolut infolinii nie mają ale tutaj jest. A jak im na maila wysyłałem pytania m.in. o tym jak można później to konto zamknąć to odpowiadali mi w 15 minut.

   Usuń
  2. Jak revolut bankowość internetowa w polskim języku? W anion bankowość internetowa w polskim języku

   Usuń
 3. Płacimy 25% dla austriackiego banku. I to jak najbardziej rozumiem, choć nie rozumiem dlaczego bank który korzysta z kont polskiego banku, pobiera jako jedyny - w tym przypadku - austriacki podatek.
  Dodatkowo taka ciekawostka o której nie ma nawet słowem wspomniane w tym opisie. Po zapłaceniu tegoż 25% austriackiego podatku, i tak trzeba składać deklarację podatkową o dochodach z uzyskanych odsetek otrzymanych z ich konta oszczędnościowego.

  W przypadku zysków z lokat i kont oszczędnościowych w polskich bankach wszystko jest oczywiste. Podatek jest rozliczany automatycznie przez bank w momencie wypłacania odsetek i nie trzeba samodzielnie rozliczać tego podatku.
  Również w rocznym zeznaniu podatkowym nie trzeba rozliczać zysku z lokat bankowych i kont oszczędnościowych, a więc w formularzu PIT-38 nie musimy wykazywać tych zysków, bo to robią polskie banki za nas rozliczając nas z właściwymi Urzędami Skarbowymi.

  Co natomiast za przekrasnej urody kwiatki mamy w przypadku Raiffeisen Digital Banku? Ano zobaczmy co sami podają:

  "Czy odsetki otrzymane na moim koncie oszczędnościowym są opodatkowane w Polsce?
  [...]
  Ponieważ Raiffeisen Digital Bank AG jest austriackim bankiem, we wszystkich powyższych przypadkach musisz zadeklarować dochód z odsetek uzyskanych z Raiffeisen Digital Bank AG w swoim polskim zeznaniu podatkowym, niezależnie od tego, czy pobrano austriacki podatek, czy nie."

  Dlaczego nie ma tej istotnej informacji w opisie?

  Również co do zwrotu tego austriackiego podatku powinny znaleźć się tu bardzo istotne informacje.
  W skrócie:
  - można się "ubiegać" o takowy zwrot
  - lokalny organ podatkowy może odmówić podpisania austriackiego formularza podatkowego IS-QU1
  - trzeba wtedy podjąć szereg innych działań i zmieścić się w wyznaczonym czasie
  - "Konto Oszczędnościowe Start będzie zwolnione z austriackiego podatku od dnia otrzymania" przez nich "formularza podatkowy IS-QU1"

  "Czy mogę otrzymać zwrot podatku za podatki, które zapłaciłem w Austrii?
  Generalnie, polscy rezydenci podatkowi mają możliwość ubiegania się o zwrot austriackiego podatku na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Austrią a Polską."
  I cała konieczna procedura - która może nie zakończyć się na podjęciu "prostych" działań - aby otrzymać zwrot zapłaconego podatku...

  Zanim ktoś się rzuci na to 8% w Raiffeisen Digital Bank AG, koniecznie(!) musi przeanalizować wszystkie informacje i dokumenty.

  Także i to 300 zł które można zyskać(?) na koncie osobistym należy dobrze prześwietlić, czy aby na pewno potem nie będzie problemów z naszym prawem. W przypadku polskich banków i tu również nie ma najmniejszych problemów, bo taki zysk do 2 tys. zł nie zmusza nas do żadnych karkołomnych wyczynów.

  Patrzmy nie tylko na marchewkę ale zawsze przede wszystkim uważniej na ten kij...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zadeklarować trzeba ale płacić podatku już nie. Bo PL i Austria mają umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wtedy dopłaca się odsetki tylko jak jak zagraniczny podatek byłby niższy niż 19%. A tu 25 > 19% więc się niczego nie dopłaca.

   Usuń
  2. Zgadzam się - za dużo papierologii. Jak będa oferować produkty z polskimi zasadami rozliczeniowymi to może się skuszę. Pracuje dla zagranicznej agencji tłumaczeniowej i oni chcieli też podpisania ichniego "certificate of residence" jak tutaj przez polski US. Jednak na koniec stanęło na tym że wystarczył im urzędowy polski formularz z pieczęciami itp. (koszt 17 zł zdaję się za wydanie przez US i jest w wesji pl/ang) i podpisany przeze mnie formularz litewski z danymi w stylu nr paszportu. Potem wysyłka do nich - poczta jakieś 50 zł. Tutaj jest Austria więc mogą zażądać tłumaczenia przysięgłego na niemiecki - kolejny koszt.

   Usuń
  3. Certyfikat załatwiasz za darmo przez e-urząd, wypełniasz dodatkowo ich dokument i podpisujesz. Może z 10min wszystko zajmuje i po problemie. Dla mnie to było mało wymagające, innym może sprawiać trudności samo wypełniania rubryk pomimo podanych przykładów.

   Usuń
 4. Velobank jakiś czas temu oferował 7,5 procent. Tutaj oferowanie na dwa i pół miesiąca 7,41 niema co zmieniać. Infolinia jest nie potrzebna, jak wszystko można załatwić za pomocą czat. Tutaj w styczniu możliwe są znaczne obniżki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ale te 7,5 proc. to już nieosiągalne.

   Usuń
 5. Jest spora szansa że Raiffeisen zaakceptuje polski CFR-1 który można uzyskać bezpłatnie z dostawą na ePUAP. Problemem jest jednak ten drugi formularz, przede wszystkim dlatego że link na stronie Banku nie działa. Nie informują też o sposobie dostarczenia go w formie elektronicznej, może się ogarną i dodadzą go do aplikacji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym powiedziała nawet, że polski US nie podpisze ci tego ich papierka, bo jest polski formularz na to.

   Usuń
  2. Polski CFR wystarczy i US wskazuje docelowy kraj, który nas interesuje.

   Usuń
  3. Na swojej stronie internetowej opisali, co zrobić gdy Urząd Skarbowy w Polsce odmówi podpisania dokumentu w ich języku.

   W przypadkach, gdy Twój lokalny organ podatkowy odmawia podpisania austriackiego formularza podatkowego IS-QU1, konieczne są następujące kroki:

   Uzyskaj alternatywny dokument podpisany przez Twój lokalny organ podatkowy (Urząd Skarbowy), który zawiera te same informacje co austriacki formularz IS-QU1 i jest napisany wyłącznie w języku angielskim lub w języku angielskim i polskim. Dokument powinien być wypełniony Twoimi danymi i podpisany przez organ podatkowy.
   Pobierz formularz "Samo-potwierdzenia" (link), wydrukuj, wypełnij i podpisz.
   Wyślij oba dokumenty (w formie papierowej, oryginalnej) do nas.

   Jeśli dokument potwierdzający rezydencje podatkową (punkt 1) jest podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, wyślij go na adres:
   contact.pl@raiffeisendigital.com

   Jeśli dokument potwierdzający rezydencje podatkową (punkt 1) jest w wersji papierowej, wyślij go pocztą na adres:

   Raiffeisen Digital Bank AG
   Dział Operacji
   Am Stadtpark 9, 1030 Wiedeń, Austria

   Dokument w momencie wysłania do nas nie może być starszy niż sześć miesięcy.

   https://www.raiffeisendigital.com/pl/pl/konta/konto-oszczednosciowe/faq-podatek.html#accordion-5673d81ae9-item-9dce360062

   Usuń
  4. Witam. Ja podzielę się swoim doświadczeniem: 1) wniosek o certyfikat rezydencji podatkowej przez strone podatki.gov.pl (wysyłamy jako pismo ogólne przez portal, wystawiane bezpłatnie w postaci elektronicznej, trzeba tylko zaznaczyć to we wniosku - dostarczenie na email); 2) certyfikat w języku polskim i angielskim dostajemy w ciągu 7 dni z podpisem elektronicznym i wysyłamy do RDB mailem; 3) dostajemy potwierdzenie o treści "Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy od Ciebie niezbędne dokumenty, pozwalające na zwolnienie z austriackiego podatku od dochodów kapitałowych. Zwolnienie wchodzi w życie w bieżącym miesiącu i obowiązuje do 31.12.2027 włącznie. Po upływie tego czasu, prosimy o ponowne przedstawienie nam aktualnych dokumentów zwalniających z powyższego podatku." contact.pl@raiffeisendigital.com

   Usuń
  5. Dzięki za podzielenie się tym. Spróbuję więc także.

   Usuń
  6. Dzięki ja również próbuję, skorzystałam z Twojej pomocy.

   Usuń
  7. Dziś doszło info, że jednak trzeba jeszcze uzupełnić formularz „samopotwierdzenia” z odręcznym podpisem. Dodają w załączniku.

   Usuń
 6. Nie rozumiem. W estońskim inbank i włoskim facto też się płaci podatki tamtejsze, czy tylko tu taki wymysł?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inbank ma chyba polski oddział, który oferuje te lokaty, więc podatek płacisz polski. Mam rację?

   Usuń
  2. Estoński InBank, belgijski Aion czy włoski BFF są zarejestrowane w Polsce - spora różnica!

   Usuń
  3. Ciekawe dlaczego Raiffeisen też nie został zarejestrowany w Polsce ... wie ktoś?

   Usuń
  4. Bo nie musi. Prawo unijne.

   Usuń
  5. Estoński InBank, belgijski Aion czy włoski BFF też nie musiały, a jednak są zarejestrowane i nawet mają w Polsce swoje biura oraz infolinię, a nie tylko bota!

   Usuń
  6. Nie ma problemu, jeżeli zagraniczny bank ma oddział w Polsce (np. BFF od lokat Facto). Wtedy normalnie potrąca podatek Belki przed wypłatą odsetek i nie ma mowy o żadnych problemach ze skarbówką.

   Usuń
  7. @Anonimowy 1 marca 2024 11:08
   Bardzo trafna uwaga. Cały czas - odkąd tylko pojawiły się tu promocje tegoż tworu - zwracam uwagę na to, że jakaś bardzo dziwna konstrukcja prawna musi stać za tym.

   Usuń
 7. Dlaczego, jak chcę zrobic przelew na konto właśnie w Raiffeisen Digital, to pokazuje mi że to PKO bank polski?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten 'cyfrowy' Raiffeisen ma umowę z PKO BP na obsługę depozytów w Polsce.

   Usuń
  2. Podobnie kasa wracająca z lokat w InBank wpływa z ... Banco Santander de Polonia :)

   Usuń
  3. Tyle że InBank - a także pozostałe dwa banki, czyli włoski i belgijski - nie pobierają innego haraczu jak tylko ten polski. A tu dodatkowo i tak trzeba z naszym US się rozliczyć. Wprawdzie w przypadku zysków z tego konta oszczędnościowego nic dodatkowo nie płacimy, jednak rozliczyć się trzeba.

   Usuń
 8. Cytat z ich strony internetowej: "Od 1. grudnia 2022 r. działamy jako odrębny podmiot bankowy Raiffeisen Digital Bank AG z siedzibą w Wiedniu, posiadający austriacką licencję bankową" - czy oni nie są zarejestrowani w Polsce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No jaśniej się nie da. W artykule też stoi: Raiffeisen Digital Bank jest bankiem z Austrii.

   Stąd austriacki BFG i austriacki podatek "Belki"

   Usuń
 9. Witam. Postanowiłem podzielić się treścią dwóch rozmów z infolinią Krajowej Izby Skarbowej.
  Z pierwszej wynikało że nie trzeba płacić żadnego podatku bo nie przekracza nagroda 2000 zł i jest to zprzedaż premiowa.
  Z drugiej wynikało ,że jednak trzeba bo to nie jest sprzedaż premiowa tylko cashback , a to zmienia postać sprawy i podatek należy rozliczyć PITem 36 poz inne przychody.
  A najlepiej żeby austriacki bank wyjaśnił sprawę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś anion napisał ze nie placi podatku belki tylko klient musi pit składać więc klient musi płacić w picie podatek belki

   Usuń
  2. Anion? Przecież tu mowa o Raiffeisenie.
   A jaki Anion w ogóle? Chyba Aion. Ale jeśli Aion to wprowadzasz w błąd. Z FAQ na stronie banku:
   "Czy naliczany jest podatek od odsetek?
   Tak, zgodnie z polskim prawem naliczany jest podatek w wysokości 19% naliczonych odsetek. W pierwszej kolejności całkowita kwota odsetek jest wypłacana na konto a następnie podatek jest pobierany jako oddzielna transakcja. "

   Usuń
  3. Witaj krzysztofp109@gmail.com© 😘
   Super że jesteś. 👍 I bardzo dobrze że się wciąż udzielasz pomimo krytycznych komentarzy. 💗 💓 💘

   Usuń
 10. Jeżeli osiągnąłeś w danym roku dochody w Austrii, a jesteś polskim rezydentem podatkowym, to obowiązuje Cię także rozliczenie z polskim urzędem skarbowym. - posłuży do tego formularz PIT-36 ZG. Należy zamieścić w nim wszystkie informacje o zagranicznych dochodach i opłaconych składkach na podatek.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie mogę pobrać aplikacji serwer odrzuca moje połączenie. Czemu tak się dzieje? Ktoś wie? Też mieliście problem z pobraniem aplikacji?

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziwny ten Bank... Przelew od Babci w kwocie 190 przyszedł. Własny z PKO także. Ale... kolejne przelewy od Babci: na kwotę 1000 z Santandera oraz także na 1000 z Santandera ale błyskawiczny przez BM zostały zwrócone do nadawcy BEZ podania powodu. Uważam, że to nadaje się do skargi w KNF.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To naprawdę skandal. W sobotę BYŁY pieniądze w RDB. Ponoć w poniedziałek zostały zwrócone poprzez BM do nadawcy czyli mojej Babci. Dziś mija piąty dzień a pieniędzy nie ma ani Babcia ani ja. Piszę w takim razie skargę do KNF.

   Usuń
  2. Pytanie czy ten bank na pewno podlega pod jej jurysdykcję :)

   Usuń
  3. Dziś mija tydzień gdy RDB pozbawił mnie pieniędzy, nerwy już mi odmówiły posłuszeństwa i złożyłem skargę do Rzecznika Finansowego. Bank nawet nie potrafi uzasadnić powodu zwrotu mimo wielokrotnej korespondencji, w odpowiedzi prośby o cierpliwość. A referent, który odrzucił poprawny przelew zrobił to w kilka sekund wiec chyba Bank ma jakieś procedury a nie to, że sie zastanawia z pełną cierpliwością...

   Usuń
 13. SMS z dzisiaj:

  Nowa promocja! 6% w skali roku na Koncie Oszczędnościowym Start do kwoty 200 000 zł (od 31.12.23 do 28.02.24) - szczegóły na naszej stronie internetowej.

  OdpowiedzUsuń
 14. Niemniej napisałem do KNF choć z zasady zajmują się problemem a nie indywidualną skargą. Jutro się chyba wybiorę do Terenowego Rzecznika a dziś babcia prosiła BM o przeanalizowanie sprawy i zwrócenie tej kwoty bo pieniądze po prostu zostały zwrócone "nadawcy" jakim wg RDB jest właśnie BM a nie faktyczny nadawca jakim była Babcia. Kolejny raz RDB powiadomiony kopią skargi do KNF stwiedził, że się zajmie... A dni mijają. Mnie najbardziej dziwi to, że nie mogą dojść do tego, dlaczego zwrócili, uzasadnić. :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Właśnie dostałem informację od Raiffeisen Digital, że mimo, że odsetki od tego konta są opodatkowane podwójnie i muszę je wykazać także w polskim zeznaniu !!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wykazanie odsetek w polskim zeznaniu nie oznacza wymogu ponownego opodatkowywania. Polska i Austria mają umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, co oznacza, że gdy w Austrii zapłacono podatek, to w Polsce już tego robić nie trzeba (gdy tam ten podatek jest wyższy, niż w Polsce; konieczność dopłaty byłaby, gdyby austriacki podatek było niższy niż polski, ale tak nie jest, bo 25%>19%).

   Usuń
  2. @1 marca 2024 09:51
   Proszę podać konkretne paragrafy, artykuły... zwał jak zwał byle to było podstawą do odpowiedzi dla Urzędu Skarbowego.
   Takie powtarzanie czegoś zasłyszanego niczego nie wnosi i stąd całe zamieszanie.

   Usuń
  3. Nie za wygodny jesteś? Pół artykułu mówi o innym niż w Polsce opodatkowaniu, skorzystałeś z okazji wiedząc o tym a teraz pretensje.

   Usuń
  4. Czy Złotówa jest doradcą podatkowym?? Nie wydaje mi się. Masz wątpliwości to poszukaj fachowej porady jeśli nie wystarcza ci co masz już wyjaśnione.

   Usuń
  5. A może napisz Złotówa w jakim picie, jaka pozycja ? Od rana męczę się nad korektą pit 36 i nie widzę żadnej pozycji do wpisu .

   Usuń
  6. Jak to zrobić technicznie jest napisane tutaj https://www.infakt.pl/blog/pit-a-oszczednosci-na-koncie-lokaty-i-obligacje/. Mnie zastanawia tylko czy trzeba wpisać podatek (19%) czy podatek (25%) ?

   Usuń
 16. Dzisiaj Raiffeisen Digital Bank przesłał mi wiadomość na podany adres poczty elektronicznej:

  W ramach naszego zaangażowania w świadczenie przejrzystych usług finansowych pragniemy poinformować Państwa o ważnej sprawie dotyczącej Państwa obowiązków sprawozdawczości podatkowej.
  Ogólnie rzecz biorąc, Osoby fizyczne posiadające rachunki w zagranicznych instytucjach finansowych są zobowiązane do zadeklarowania wszelkich zagranicznych dochodów odsetkowych uzyskanych z tych rachunków w zeznaniu podatkowym swojego kraju. Ponieważ jesteś polskim rezydentem podatkowym posiadającym konto(a) w Raiffeisen Digital Bank AG z siedzibą w Austrii, konieczne jest uwzględnienie w polskim zeznaniu podatkowym przychodów odsetkowych otrzymanych z rachunku oszczędnościowego Raiffeisen Digital Bank AG.
  Dochody z odsetek zagranicznych należy prawidłowo zadeklarować w odpowiednim polskim zeznaniu podatkowym (Podstawowe informacje na ten temat znajdują się pod linkiem do strony Ministerstwa Finansów: https://www.podatki.gov.pl/en/residents/tax-filings/
  Uprzejmie informujemy, że powyższe informacje nie stanowią porady podatkowej i Raiffeisen Digital Bank AG nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody powstałe w związku z Państwa polskim zeznaniem podatkowym. Aby uzyskać poradę podatkową, powinieneś zasięgnąć porady profesjonalnego doradcy podatkowego.
  Poniżej znajdziesz zbiorcze informacje na temat naliczonych odsetek i podatków u źródła zapłaconych w Austrii za rok 2023 na Twoim koncie oszczędnościowym RDB „Start”:
  • Dochody z odsetek otrzymane z Twojego Konta Oszczędnościowego RDB „Start” w 2023 r. – XXX.XX PLN
  • Podatki u źródła zapłacone w Austrii w 2023 r. od dochodów odsetkowych otrzymanych z Twojego Konta Oszczędnościowego RDB „Start” w 2023 r. – XXX.XX PLN

  Dziękujemy za wybranie Raiffeisen Digital Bank AG.

  OdpowiedzUsuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 720 zł za eKonto do usług w mBanku (+ 6,5% dla oszczędności)

Na takie okazje warto czekać. W mBanku właśnie pojawiła się kumulacja promocji. W skład powitalnego pakietu nagród wchodzi premia do 520 zł ...