Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: 6% dla oszczędności w Raiffeisen Digital Banku (do 200 tys. zł; także dla "starych" środków)

800 zł od Santandera610 zł od BNP Paribas600 zł od Millennium7% + 300 zł od Pekao1200 zł za kartę Citi

31.12.2023

6% dla oszczędności w Raiffeisen Digital Banku (do 200 tys. zł; także dla "starych" środków)

Promocyjne oprocentowanie obowiązuje zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów.

Rachunek Oszczędnościowy Start w Raiffeisen Digital Banku: 6% do 200 tys. zł
6% w skali roku na Rachunku Oszczędnościowym Start w Raiffeisen Digital Banku dostępne jest do 200 tys. zł, a bank gwarantuje utrzymanie stawki do 28.02.2024 roku.

[Promocja zakończona. Sprawdź obecnie najlepsze konta oszczędnościowe.]

Rachunek Oszczędnościowy Start w Raiffeisen Digital Banku: 6% do 200 tys. zł


Główne cechy konta oszczędnościowego w Raiffeisen Digital Banku to:

 • oprocentowanie: 6% w skali roku (będące sumą oprocentowania standardowego wynoszącego 2,9% oraz dodatkowego - w ramach promocji - 3,1% w skali roku);
 • maksymalna kwota objęta oprocentowaniem 6%: 200 000 zł;
 • okres obowiązywania promocyjnego oprocentowania: do 28.02.2024 r. (czyli do przedostatniego dnia lutego);
 • kapitalizacja (czyli wypłata) odsetek: na koniec każdego miesiąca kalendarzowego (wyliczane za okres od ostatniego dnia poprzedniego miesiąca kalendarzowego do przedostatniego dnia miesiąca bieżącego).

Powyższe warunki przewidziane są zarówno dla osób, które dopiero założą konto w Raiffeisen Digital Banku, jak i dla tych osób, które już są jego klientami - nawet posiadając już Rachunek Oszczędnościowy Start (jest to więc pozytywny przykład potraktowania obecnych klientów bez obwarowywania oferty jakimiś dodatkowymi warunkami typu "wpłać nowe środki" itp.).

Z Rachunku Oszczędnościowego Start skorzystać mogą wyłącznie osoby, które posiadają (lub założą) konto osobiste w Raiffeisen Digital Banku (ten rachunek prowadzony jest za 0 zł bez warunków). Jego główne cechy to:
 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie (bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków);
 • 0 zł za krajowe przelewy Elixir PLN zlecane w bankowości elektronicznej;
 • 0 zł za kartę wirtualną Visa Gold wydawaną do konta (umożliwiającą wykonywanie płatności za pomocą Google Pay lub Apple Pay);
 • 0 zł za wypłatę gotówki z dowolnych bankomatów (ale wyłącznie tych z funkcją zbliżeniową).

By założyć konto osobiste w Raiffeisen Digital Banku, pobierz aplikację mobilną banku. Tylko za jej pośrednictwem odbywa się weryfikacja, zawarcie umowy i otwarcie konta, więc do założenia konta przejdź na urządzeniu mobilnym, na które pobierzesz aplikację.

Rachunek Oszczędnościowy Start otwierany i prowadzony jest za 0 zł bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków. Wszystkie przelewy z konta oszczędnościowego na własne konto osobiste w Raiffeisen Digital Bank realizowane są za 0 zł.

Umowa o Rachunek Oszczędnościowy Start zawierana jest na czas określony - do 30.04.2025 r. (przy czym bank może ją przedłużyć o dodatkowe 2 lata). Oczywiście jeśli Ty zechcesz wcześniej wypowiedzieć umowę, to też możesz to (bezpłatnie) zrobić.

Podatek od odsetek


Standardowo banki podając oprocentowanie, przedstawiają stawkę brutto. Tak jest i tutaj, choć trzeba jeszcze liczyć się z podatkiem od zysków kapitałowych (od uzyskanych odsetek). Z racji tego, że Raiffeisen Digital Bank swą siedzibę ma w Austrii, to tu możliwe są dwa scenariusze:
 • (domyślny) bank potrącać będzie 25% podatku, bo tyle wynosi on w Austrii - Tobie pozostanie jedynie uwzględnienie tego w rocznym zeznaniu podatkowym przed polskim fiskusem (bez konieczności płacenia czegokolwiek); 
  Tym samym, zważywszy na wyższy podatek (25% wobec 19% w Polsce), oprocentowanie 6% na "austriackim" rachunku oszczędnościowym jest odpowiednikiem "polskiego" konta oszczędnościowego z oprocentowaniem 5,56% w skali roku. Innymi słowy: przy oprocentowaniu 6% i podatku 25% od zysków kapitałowych, odsetek netto ("na rękę") zostanie tyle samo, ile byłoby w przypadku konta oszczędnościowego z oproc. 5,56% w skali roku, ale podlegającego pod 19% podatku od zysków kapitałowych.
 • (optymalny) pozwalający uniknąć austriackiego podatku 25%. Tu zacytuję fragment z bankowych regulacji:
"Klienci, którzy nie mają rezydencji podatkowej lub zamieszkania w Austrii zgodnie z sekcją 1 Rozporządzenie o drugim miejscu zamieszkania [Zweitwohnsitzverordnung] (Austriacki Federalny Dziennik Ustaw II [BGBl. II] Nr. 528/2003) w Austrii, mogą ubiegać się o zwolnienie z austriackiego Podatku od Zysków Kapitałowych, dostarczając do Banku wystarczający dowód braku rezydencji w Austrii, jak określono na stronie internetowej Banku" 
W tym przypadku koniecznym jest przedstawienie certyfikatu rezydencji (zaświadczenia wystawianego przez Urząd Skarbowy) - zainteresowanych odsyłam do podlinkowanego na końcu niniejszego wpisu dokumentu: "Informacja dotycząca podatku od zysków kapitałowych" (takie zaświadczenie w wygodny sposób i bezpłatnie można uzyskać w e-Urzędzie Skarbowym na podatki.gov.pl - uzyskany dokument wystarczy wówczas przesłać do Raiffeisen Digital Banku, np. mailem). 

Zwolnienie z płacenia austriackiego podatku, nie zwalnia z konieczności (samodzielnego) rozliczenia się z podatku od zysków kapitałowych w Polsce (czyli zapłacenia 19% podatku w Polsce).

 

System gwarancji depozytów


Ochronę środków zgromadzonych na rachunkach Raiffeisen Digital Banku zapewnia Österreichische Raiffeisen-Sicherungseinrichtung eGen., czyli austriacki odpowiednik (polskiego) Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - jako że Austria jest członkiem Unii Europejskiej, to jak w całej Unii obowiązuje gwarancja 100% środków do kwoty nieprzekraczającej równowartości 100 tys. euro. W przypadku niewypłacalności, środki klienta są zwracane w ciągu 7 dni roboczych (a więc tak samo, jak w Polsce). 

Przydatne dokumenty:

13 komentarzy:

 1. Środki powyżej 200 tyś to 0 procent i brak karty płatniczej fizycznej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @krzysztofp109@gmail.com 5 stycznia 2024 15:35
   Czyli znalazłeś już najlepszą opcję oprocentowania dla siebie?

   Usuń
 2. Czy odsetki będą opodatkowane w Austrii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zabiorą 25%. Z naszym US musisz się potem sam rozliczyć.

   Usuń
  2. Łatwo można obejść. Wystarczy certyfikat rezydencji podatkowej w PL. Zawnioskałem przez e-Urząd w pt, a w pn już miałem. Wtedy wypłacają 6% netto a samodzielnie trzeba oddać 19% polskiego podatku Belki.

   Usuń
  3. Prawie pół artykułu jest o tym.

   Usuń
 3. Ktoś przerabiał temat z tym certyfikatem rezydencji? Jak to działa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście. Tak jak masz opisane w artykule. Logujesz się na podatki.gov.pl, prosisz o zaświadczenie, udostępnią ci w panelu, pobierasz i wysyłasz mailem do banku. Jeszcze samodzielnie musiałem uzupełnić formularz z oświadczeniem i przesłać skan. Po wszystkim. Przysłali maila i naliczają pełne odsetki bez podatku.

   Usuń
 4. Czy oni mają jakikolwiek oddział albo infolinię w Polsce? Co robić w przypadku problemów z apką czyli w praktyce z logowaniem się do konta?

  OdpowiedzUsuń
 5. Podpowie ktos wtedy jak z rozliczeniem 19% belki z urzedem skarbowym? Co miesiac przelewem ale jak na ryczalt PPE czy jak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Google: Dochody z tytułu zagranicznych odsetek oraz podatek zapłacony za granicą wykazuje się w części B3 załącznika PIT/X, który jest załącznikiem do zeznania PIT-36, PIT-36L (jeżeli prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo) lub PIT-38 (jeżeli uzyskiwał Pan dochody „giełdowe”).

   Usuń
 6. Właśnie dostałem maila że od czwartku będzie 6,1%. Dobra wiadomość 👍🏻

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I dla obecnych klientów również. Mają u mnie kolejny plusik. Szkoda tylko że na tak krótko bo do 30-go marca.

   Usuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Nie 700, a 800 zł za Konto Santander. Specjalnie dla Czytelników bloga Bankobranie!

Oto aktualna odsłona popularnej i sprawdzonej promocji konta w Santanderze. Wraz z nią świetna wiadomość.  Standardowo do wzięcia czekałyby ...