Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe na grudzień 2023 roku

750 zł od mBanku1200 zł za kartę Citi700 zł od Santandera620 zł od BNP Paribas600 zł od Millennium

1.12.2023

Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe na grudzień 2023 roku

Czas się przyjrzeć, gdzie jest teraz najkorzystniejsze oprocentowanie dla oszczędzających. 

Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe na grudzień 2023 roku
Poniżej znajdziesz najaktualniejsze zestawienie obejmujące najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe na grudzień 2023 roku.

W niniejszym przeglądzie znajdziesz wszystkie obecnie najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe z oprocentowaniem od co najmniej 6,5% do 8% w skali roku (choć ta najwyższa stawka dostępna jest już tylko w jednym banku). Na początek, jak to często robię w mych comiesięcznych zestawieniach, przestawiam wyselekcjonowane propozycje banków - w mej ocenie najbardziej godne uwagi na ten moment. Dlaczego nie ma wśród nich wspomnianej oferty ze stawką 8%? Tłumaczę nieco niżej. 

TOP3 - to co najlepsze na grudzień 2023 roku


12 miesięcy temu o tej samej porze mieliśmy sporo lokat i kont oszczędnościowych, które dawały 8% - możliwości było bardzo dużo. Rok minął, sporo się zmieniło, Rada Polityki Pieniężnej już dwukrotnie ścięła stopy procentowe, więc teraz rozglądać się trzeba za oprocentowaniem w okolicach 7% (a wybór i tak jest ograniczony). Na chwilę obecną najkorzystniej wypada:

Powitalny pakiet w Nest Banku: lokata i konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 7,1%


W Nest Banku 7,1% w skali roku daje powitalna, 6-miesięczna Nest Lokata Witaj (dla osób dopiero co zakładających - na szczęście bezwarunkowo darmowe - konto osobiste). Na tym depozycie ulokować można do 25 tys. zł. Oprocentowanie w takiej samej wysokości dać może też Nest Konto Oszczędnościowe (NKO). 7,1% w skali roku przewidziane jest na 90 dni i już dla większej kwoty, bo do 100 tys. zł. Na tę promocję załapać się mogą osoby, które po raz pierwszy zakładają NKO. Uzyskanie podwyższonego oprocentowania wymaga spełnienia dodatkowych warunków (zapewnienia wpływów i wykazania się aktywnością w płaceniu kartą). O szczegółach oferty Nest Banku piszę tutaj.

7% na koncie oszczędnościowym w VeloBanku


Z tej propozycji skorzystać mogą zarówno nowi, jak i obecni klienci VeloBanku, gdyż promocyjne oprocentowanie 7% w skali roku na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym (EKO) obowiązuje dla nowych środków. Można je sobie zapewnić na 92 dni i do 300 tys. zł. Dużym atutem tej oferty jest to, że można posiadać/założyć jedynie EKO - konto osobiste wymagane przy tym nie jest (choć jego otwarcie warto rozważyć, bo do zgarnięcia są gwarantowane bonusy do 650 zł). Sprawdź prześwietlenie promocji z 7% na EKO tutaj

7% na rachunku oszczędnościowym "Moje cele" w mBanku


Od kilku dni to hit wśród promocji, które opisuję na blogu Bankobranie. Na otwierających konto osobiste w mBanku czeka bowiem i promocyjne oprocentowanie, i - teraz więcej - nawet 650 zł w bonusach na start (przy czym warunki promocji są proste). 7% w skali roku można zapewnić sobie na miesiąc, w którym otworzysz konto oraz 3 kolejne miesiące kalendarzowe, a przy tej stawce zdeponować można do 50 tys. zł. Szczegóły tej promocji znajdziesz tutaj.

Poniżej znajdziesz pozostałe lokaty i konta oszczędnościowe godne uwagi, z oprocentowaniem co najmniej 6,5% w skali roku. 

Lokaty bankowe na grudzień 2023 roku


Oprócz wymienionego już wyżej Nest Banku, oprocentowanie zaczynające się od siódemki można znaleźć w trzech bankach (choć w każdym przypadku jest pewne "ale" - limity kwotowe lub dodatkowe warunki do spełnienia).

VeloBank oferuje 2-miesięczną Lokatę Mobilną na Start, na której 7% w skali roku można uzyskać do 50 tys. zł. Z tej propozycji skorzystać mogą tylko osoby, które po raz pierwszy aktywują aplikację mobilną.

7% w skali roku można znaleźć na 3-miesięcznym depozycie (do 25 tys. zł) w Banku Millennium, który dostępny jest jako jedna z nagród do wyboru w programie poleceń konta tego banku (z nagrody skorzystać mogą i polecający, i polecani). Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

No i ostatnią z lokat, na której można zapewnić sobie 7% w skali roku jest lokata powitalna w Citibanku (na 6 miesięcy ulokować można do 200 tys. zł). Na pierwszy rzut oka to kusząca propozycja, bo i na dłuższy okres, i dla większej kwoty, ale gdy przyjrzymy się szczegółom... Promocyjny depozyt oferowany jest wyłącznie klientom, którzy założą Konto Citigold (z kategorii prestiżowych). By je utrzymać za 0 zł, trzeba w Citibanku utrzymywać średnie miesięczne saldo min. 400 tys. zł (w przeciwnym wypadku opłata miesięczna wyniesie 230 zł). I o ile jeszcze na 3 miesiące można znaleźć promocyjną lokatę (również w pakiecie nagród powitalnych) z oproc. 6% w skali roku (do 250 tys. zł), to już na kolejne 3 miesiące może być ciężko znaleźć takie oprocentowanie (a w jakiś sposób "drugie" 200 tys. zł - oprócz tego, co na lokacie 7% - trzeba by utrzymać, żeby nie płacić za konto).

O niebo łatwiej jest już w InBanku, który daje 6,75% w skali roku na 3-miesięcznej Lokacie na Start (do 50 tys. zł). Z oferty skorzystać mogą wyłącznie nowi klienci. Nie ma jednak żadnych dodatkowych wymogów. Lokatę można założyć bez otwierania konta osobistego i bez korzystania z jakichkolwiek innych produktów.

W Toyota Banku najwyżej oprocentowana lokata daje obecnie 6,6% w skali roku. To 3-miesięczna Lokata Plus, na której zdeponować można do 40 tys. zł (ale każdy z klientów może założyć do 10 lokat tego typu, więc w sumie możliwe jest ulokowanie nawet 400 tys. zł). Wymóg jest jeden: trzeba posiadać (lub założyć) konto osobiste w Toyota Banku (w dość prosty sposób można zapewnić sobie jego prowadzenie bez opłat). Ta lokata dostępna jest jeszcze w wariancie 6-miesięcznym (wtedy oprocentowanie wynosi 6,5% w skali roku).

Konta oszczędnościowe na grudzień 2023 roku


Liderem obecnie jest Raiffeisen Digital Bank, który oferuje najwyższe oprocentowanie - to właśnie tutaj można znaleźć wspomniane 8% w skali roku (do 200 tys. zł). Promocyjna stawka dostępna jest dla osób otwierających (bezwarunkowo darmowe) konto osobiste. Należy jednak uwzględnić, że takie warunki mają obowiązywać jedynie do 30.12.2023 r., więc realnie już niewiele czasu pozostało, by cieszyć się takim oprocentowaniem. A druga kwestia na którą trzeba zwrócić uwagę, to austriacki podatek od zysków kapitałowych (który wynosi 25%, więc jest wyższy od polskiego "podatku Belki" - owszem można przejść na "nasz" podatek, ale to wymaga złożenia certyfikatu o rezydencji podatkowej i późniejszego samodzielnego rozliczenia podatku). Sprawdź opis tutaj.

Po 6,5% w skali roku dają obecnie dwa banki - Pekao oraz Millennium (między 8, a 6,5% jest przepaść, ale przypomnę że tę lukę wypełniają wspomniane już na wstępie konta oszczędnościowe z oproc. 7,1% w Nest Banku i po 7% w VeloBanku i Nest Banku).

Bank Pekao 6,5% w skali roku oferuje na koncie oszczędnościowym, zapewniając takie oprocentowanie do 100 tys. zł na okres 152 dni (czyli w praktyce na 5 miesięcy). Z oferty skorzystać mogą zarówno nowi klienci (którzy dopiero założą konto osobiste, z którym zyskać można do 350 zł w bonusach), jak i obecni posiadacze konta osobistego (aczkolwiek w tym przypadku furtka jest bardzo wąsko uchylona). Sprawdź opis promocji tutaj.

6,5% w skali roku dostępne jest też w Banku Millennium na Koncie Oszczędnościowym Profit (do 100 tys. zł; gwarantowane na 90 dni). Z promocji skorzystać mogą zarówno nowi, jak i obecni klienci banku (wymogi są dwa: ulokowanie nowych środków oraz posiadanie/założenie konta osobistego). Więcej o tej propozycji przeczytasz tutaj.

By nie przegapić najlepszych lokat i zmian w ofertach bankowych, Czytelnicy bloga Bankobranie polegają na newsletterze - wysyłam go z najważniejszymi informacjami o promocjach i bankowych nowościach (a robię to maksymalnie 2 razy w tygodniu). Subskrypcja newslettera jest bezpłatna, a zapis zajmuje chwilę (podobnie jak rezygnacja, jeśli kiedyś z jakiejkolwiek przyczyny tak postanowisz):

Przydatne informacje


Powyższe zestawienie przedstawia najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe w bankach w Polsce według stanu na 1. grudnia 2023 roku. Jednakże oferty banków potrafią dynamicznie się zmieniać - aktualnie obowiązujące propozycje znajdziesz zawsze w aktualizowanych na bieżąco rankingach na blogu Bankobranie. Sprawdź:
Gdziekolwiek podaję oprocentowanie, to przedstawiam je w ujęciu rocznym. Pod uwagę biorę wyłącznie lokaty ze stałym oprocentowaniem (co zapewnia niezmienność stawki przez okres umowy depozytu) lub - w przypadku kont oszczędnościowych - z gwarancją oprocentowania przez określony czas.

Jeśli dopiero zaczynasz oszczędzać pieniądze i myślisz o lokatach i/lub kontach oszczędnościowych, a pojawiają się przy tym pytania, koniecznie sprawdź me wpisy poradnikowe, z których dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o lokatach bankowych oraz o kontach oszczędnościowych. W tych wpisach znajdziesz objaśnienia, porady, wskazówki oraz prosty w obsłudze kalkulator odsetek, który pozwoli Ci wyliczyć spodziewany zysk.

No i na koniec jeszcze jedna kwestia. Choć ostatnia, to nie znaczy, że najmniej ważna - bezpieczeństwo środków. Na blogu Bankobranie skupiam się wyłącznie na tym, co pewne i gwarantowane, więc pod uwagę biorą wyłącznie te oferty, które podlegają pod bankowy system gwarancji depozytów. W każdym przypadku obowiązuje więc 100-procentowa ochrona środków do kwoty nieprzekraczającej równowartości 100 tys. euro, którą w większości przypadków zapewnia przede wszystkim polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny (w podlinkowanym wpisie przeczytasz o szczegółach gwarancji i ich zakresie). Wyjątkami są Raiffeisen Digital Bank, InBank i Aion Bank, w których gwarancję dają odpowiedniki BFG (odpowiednio z Austrii, Estonii i Belgii).

83 komentarze:

 1. Dzisiaj kończy mi się lokata 10% w PKO. Patrzę co teraz mają najlepszego. A tam już tylko 4,5% i to wyłącznie dla nowych środków. Słabo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to dla nowych środków więc tych z lokaty IKO 10% i tak nie wpłacisz xD Taki bank.

   Usuń
  2. Bank, który latem oferował KO na 8,5% oraz półroczną lokatę na 10% jest słaby?

   Usuń
  3. Dawał. Co było a nie jest już nie pisze się w rejestr.

   Usuń
  4. Zrobił to, by odwrócić uwagę ludzi od zakupu obligacji.

   Usuń
  5. Nic by nie dali gdyby nie mieli w tym interesu. Cele były przynajmniej dwa; polityczny i ten z planowanym zakupem. W sierpniu mówili o tym drugim oficjalnie.

   Usuń
  6. #@Anonimus, 1 grudnia 2023, 13:20 - PKO zrobił co? Od lat kupuję obligi przez DM PKO 🤣🤣🤣

   Usuń
 2. PKO BP ma jakiś burdel z promocją Kont Oszczędnościowych Plus. Wczoraj wpłaciłam nowe środki na każde z posiadanych 5 KOP na 5,75% z promocji obowiązującej do 30.11.2023, dziś sprawdzam oprocentowanie, a tam na 4 kontach 1% a na piątym 6,5% do 23.12.2023. Komedia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 6,5% było w promocji od 01.09.2023 do 28.10.2023, może wtedy była wplata na KOP, sprawdź; z daty 23.12.2023 wynika że była 24-go września;

   Usuń
  2. Zabierz wszystko i wpłać do velo banku. Velo jest super!

   Usuń
 3. Toyota Bank 5,78% Indeksowane Konto Oszczędnościowe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mizernie. Ja mam 7% w Velo i 6,5% w Aliorze.

   Usuń
  2. Zgadza się, bez rewelacji. Sam mam jeszcze przez kilka dni 7,9 % w ING oraz przez kilka tygodni 7,5% w Velo Banku. Wspomniałem o IKO, bo nie ma go w tabelce rankingowej, a są już w niej niżej oprocentowane konta. Był czas, kiedy to IKO plasowało się w czołówce rankingu.

   Usuń
  3. To oprocentowanie jest ustalane w oparciu o wskaźnik WIBOR.

   Usuń
 4. Ciekawe co dziś oferowałyby Idea Bank, Meritum albo BGŻ Optima. Nostalgia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma co narzekać. Można poprzeglądać najstarsze komentarze pod listą najlepszych lokat i kont oszcz., komentarze z 2015, 2018r. Z ich treści wynika, że atrakcyjnym oprocentowaniem było wtedy 3% a nawet mniej.

   Usuń
  2. Było lepiej bo przy jedno procentowej inflacji był jakiś zysk a teraz lokaty tracą.

   Usuń
  3. A jak była wtedy inflacja a właściwie deflacja ?

   Usuń
  4. Nie ma co porównywać, inflacja też była na innym poziomie

   Usuń
  5. W Idea to spokojnie byłoby nadal ok. 8%

   Usuń
  6. Idea Bank 3 stycznia 2021 r. Idea Bank SA został przejęty przez Bank Pekao SA, Meritum Bank ICB S.A. na rynku od 1 października 2008 roku do 30 czerwca 2015 r., marka BGŻ Optima – pojawiła się na rynku pod koniec 2011 r. i po przejęciu w 2015 polskiego BGŻ przez bank BNP Paribas przeniesiona do systemu informatycznego GOonline w 2021...

   Usuń
 5. Jak oceniacie, Velo utrzyma 7% po 10 czy zmniejszy? Bo nie sadze, żeby obniżyli stopy przy braku spadku inflacji w listopadzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy od kilku czynników, a najważniejszy z nich to decyzja RPP w przyszłym tygodniu.

   Usuń
  2. Obawiam się że mogą zejść do 6,5% więc konto już założyłem a nowe środki wpłacę na koniec tej edycji by sobie włączyć 7%.

   Usuń
  3. Spoko, w piątek 8. grudnia znana będzie już decyzja RPP.

   Usuń
  4. Millennium mimo ostatniej decyzji RPP o utrzymaniu stóp procentowych obniżył oproc. z 7% do 6,5%, więc to i tak niepewny trop.

   Usuń
  5. @Anonimus, 3 grudnia 2023, 16:59 - czy Millennium obniżył oprocentowanie na kolejną edycję KO już po po ogłoszeniu decyzji RPP?

   Usuń
  6. Tak, bo edycja z 6,5% startowała parę dni po listopadowej decyzji RPP. Ale z kolei tydzień po Millennium nową edycję uruchamiał Velo i oni z kolei utrzymał wtedy 7%.

   Usuń
  7. Jakby jednak ktoś coś wiedział przed startem nowej edycji to dajcie cynka. Strategiczna sprawa, u nich nie ma tak dobrze jak w Millennium że sobie edycję wyłączę. Trzeba przeczekać ze cztery kolejne, by się na następną załapać jak tą odpalimy a warunki utrzymają.

   Usuń
  8. @Anonimowy, 4 grudnia 2023, 14:48 - dokładnie i co ciekawe Millennium jest jednym z obecnych właścicieli Velo :)

   Usuń
  9. Do marca stopy się nie zmienią bo otwarcie już zapowiedzieli że czekają na nową projekcję inflacji.

   Usuń
  10. No i mamy: "Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami stopy procentowe NBP pozostały na niezmienionych poziomach" - co to oznacza dla wysokości oprocentowania na kolejnej edycji EKO zobaczymy w poniedziałek 😋

   Usuń
  11. Zaryzykuję i zaczekam do kolejnej edycji.

   Usuń
  12. No i lipa. Obniżka EKO do 6,5% od dziś dla starych klientów.

   Usuń
 6. Zmieniają się zasady przyznawania punktów BCh za zakupy na Allegro od 01.01.2024, na stronie BCh, partnerzy, Allegro jest nowy regulamin. Dochodzą dwa zdania, których teraz nie ma w regulaminie:

  Jeżeli łączna kwota ww. transakcji dokonanych przez Uczestnika w miesiącu kalendarzowym przekroczy 10.000 PLN (Limit), to Uczestnik nie otrzyma Punktów za ww. transakcje dokonane po przekroczeniu Limitu w tym miesiącu kalendarzowym.

  Uczestnik może po raz pierwszy wymienić Monety na Punkty
  najwcześniej po upływie 31 dni od dnia założenia konta (rejestracji) na platformie
  handlowej Allegro.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziś kończy się moje promocyjne oprocentowanie konto oszczędnościowe w Velo na 7%. Czy mogę skorzystać z konto oszczędnościowe VeloBank – 7% na 3 miesiace do 50tys zł czy ta promocja jest tylko dla nowych środków? Dodatkowo jaka alternatywa na jak najwyższe oprocentowanie? Mbank 7% do 50tys zł. Łączna kwota oszczedności jaką mam do ulokowania jest 6 cyfrowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecna, 13. edycja trwa do 10.12.2023. Zawsze warunkiem uruchomienia nowej edycji jest, by w czasie trwania bieżącej edycji nie korzystać z wcześniejszej, a ty korzystasz. Czyli zabieraj stamtąd kasę jak najszybciej, do innego banku najlepiej od dziś do 10.12.2023, by mieć czyste saldo pod kolejną edycję (będą je badać w którymś dniu spośród 05-08.12.2023) i jak ci się uda mieć niskie, najlepiej zerowe saldo w dniu badania salda dla nowej edycji, to włączysz kolejną, 14. edycję nawet w dniu 11.12.2023. Lipę będziesz miał, jeśli na dzień badania salda wybiorą sobie na wczoraj lub dziś, a ty tam będziesz miał załadowane "pod korek". Ja już z czystym saldem czekam na kolejną edycję modląc się, by nie obniżyli oproc.

   Usuń
  2. Warto pamiętać, że w Velo do promki KO w danej edycji można przystąpić tylko w przypadku gdy w trakcie jej trwania nie zakończy się poprzednia edycja.

   Usuń
  3. A czy można przystąpić do oferty na nowe środki na EKO jeżeli w trakcie jej trwania zakończy się oferta podwyższamy oprocentowanie na KO z wcześniejszym wyzerowaniem EKO na dzień badania salda ? Czy ktoś zna odpowiedź ?

   Usuń
  4. Anonimowy8 grudnia 2023 22:37, polecam lekturę opisu Złotówy, wszystko tam opisał.
   https://www.bankobranie.pl/2023/11/velobank-eko-nowe-srodko-edycja-13-2023.html

   Usuń
  5. @Anonimowy, 9 grudnia 2023, 07:48 - co konkretnie w tym opisie promki EKO odnosi się do tej sytuacji?

   Usuń
  6. Anonimowy9 grudnia 2023 19:34 - Przeraża mnie Twój poziom umiejętności czytania ze zrozumieniem.

   Oferta Nowe Środki na EKO - edycja 13/2023, czyli od 24.11. do 10.12.2023 r. nie łączy się z (...) Ofertą Specjalną „Podwyższamy oprocentowanie” oraz (...). Jeśli skorzystasz z Oferty Specjalnej „Podwyższamy oprocentowanie” to zakończy Ci się okres trwania oferty.

   Usuń
  7. @Anonimowy, 9 grudnia 2023, 19:34
   Nic. W tej kwestii sugerowałbym kontakt z infolinią/BOK, która w Velo jest wyjątkowo solidna w porównaniu do innych banków.

   Usuń
 8. Promocja na Velo kończy mi się 11.12. Czy kiedys mieli 1 dzień przerwy miedzy promocjami ? Bo nie wiem czy wyzerować konto..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aktualna edycja promki na EKO trwa do niedzieli, a w poniedziałek zostanie uruchomiona kolejna.

   Usuń
  2. Nic ci to zerowanie nie da. W kolejnej edycji od 11.12.2023 nie weźmiesz udziału. Jakby ci się kończyła w 10.12.2023 to byś wziął udział w tej od najbliższego pn.

   Usuń
  3. A będzie kolejna edycja od 11.12.2023?

   Usuń
  4. Analizuję je od 04.2021 i od tego czasu nie było nawet 1 dnia, w którym to żadna edycja EKO nie funkcjonowała.

   Usuń
 9. Inbank delikatnie obniżył lokatę na start do 6.5%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z jakiego banku przychodzą teraz przelewy po zakończeniu lokat?

   Usuń
  2. Stopy zostają takie same, a tu ciagłe obniżki ofert, denerwuje mnie ten trend

   Usuń
  3. Żaden bank nie ma obowiązku wiązania wysokości oprocentowania swoich ofert depozytowych z aktualnie obowiązującym poziomem stóp procentowych.

   Usuń
 10. Facto obniżka od dziś oprocentowania na wszystkich lokatach trwających do 12 m-cy. Złotówa, będziesz miał co poprawiać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Facto od jutra obniżka oproc. 6-m-cznej lokaty, dziś jest 5,75%, od jutra 5,5%.

  OdpowiedzUsuń
 12. Linki nie działają, na liczniku, w tej chwili 2067 ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. A u mnie na EDO (obligacje) dalej ponad 18%! Szkoda, że nie kupiłem więcej :/
  Grudniowe wciąż są na 7% na rok (później % = inflacja + 1,5% marży) a i belkę pobierają dopiero na koniec lub przy wykupie.
  Nie lepiej kupić obligi, a z promocyjnych ofert bankowych jak najbardziej korzystać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla serii EDO odsetki wypłacane są dopiero na koniec, a dla serii COI co roku.

   Usuń
  2. Za to, dla edo odsetki są kapitalizowane co roku, a nie wypłacane. Dzięki czemu działa tu efekt procentu składanego bez podatku Belki. Zainwestowana kwota dalej pracuje wraz z odsetkami. Belka pobierany jest dopiero przy zakończeniu inwestycji lub przy przedterminowym wykupie.

   Usuń
  3. Trzeba mieć bardzo dobrą sytuację materialną, by móc sobie odłożyć i nie ruszać pieniędzy przez 10 lat. Zerwiesz po roku lub później=kara 2% włożonego kapitału. Wróżenie z fusów oprocentowania w 2.-10. roku. To kilka kadencji rządu i nie wiadomo jak wysoki (choć może i żaden) podatek do zapłaty na koniec. Brak gwarancji BFG a jedynie pospolite przekonanie, że Polskę będzie stać za 10 lat te obligacje wykupić. A 18% oproc. w którymś roku-to było i raczej (i oby) nie wróciło. Bo to poziom inflacji minus 1% czy 1,5%, jak widać nie ma tego złego... ktoś się ucieszył.

   Usuń
  4. @Anonimowy 22 grudnia 2023 18:07
   Dokładnie tak. To dobrze że nie tylko moje myślenie jest podobne bądź takie samo.

   Odnosząc się do tego "Brak gwarancji BFG a jedynie pospolite przekonanie, że Polskę będzie stać za 10 lat te obligacje wykupić."
   Może się ze mnie nie zgodzisz - to przecież tylko moje takie tam myślenie - ale ja bym dodał tutaj jeszcze, że nie wiadomo czy za tych 10 lat w ogóle jeszcze będzie jakaś Polska i nie tylko Polska ale także Czechy, Węgry, Francja, Niemcy... Powstanie jakiś nowy twór idący dalej w wynaturzeniu niż UE a potem będzie tak jak teraz jest na Ukrainie, jak szarak ma coś do zapłacenia mimo tego, że zostało mu to zabrane bądź zburzone, to musi bez względu na wszystko (wiem to od samych Ukraińców) to spłacić ale tzw. "państwo" już niekoniecznie.

   Usuń
  5. anonimy 22 grudnia 2023 18:07 | 22 grudnia 2023 22:40 Wasze odpowiedzi to zwyczajne nie znam się, ale się wypowiem!
   Mieliście kiedykolwiek jakieś obligacje skarbowe? Pytanie retoryczne wiem, że nie. I bardzo dobrze trzymajmy się tego co znamy i co nam odpowiada. Nawet czytanie ze zrozumieniem to dla Was kłopot. Obligacje skarbowe indeksowane inflacją nigdy nie są na minus. Nie ma minus 1 czy 1,5% jest poziom inflacji + marża, czyli obecnie plus 1,5%.
   Trwajcie w Swoim Och! rzucili 6,66% w extra banku - bierzemy!
   Ja jeszcze przez jakiś czas pocieszę się swoim 18% na niektórych emisjach. Wprawdzie nie zarabiam, ale chociaż trochę mniej tracę na "tej pani na i"

   Usuń
  6. @Anonimowy 27 grudnia 2023 20:26
   Krótkowzroczność daje poczucie bycia tym "widzącym"? Dostrzegam też tę "umiejętność czytania" u Ciebie choćby w odniesieniu do tego co napisał @Anonimowy 22 grudnia 2023 18:07: "jak widać nie ma tego złego... ktoś się ucieszył".
   Cieszysz się? Dobrze, ciesz się... To jednak że tu komuś się coś uda, to wciąż jest hazard mający za podstawę "wróżenie z fusów". Czy to rozumiesz będąc tym czytającym "ze zrozumieniem"?
   I dobrze napisał @Anonimowy 22 grudnia 2023 18:07 pisząc o tym, że inwestując w obligacje "trzeba mieć bardzo dobrą sytuację materialną". Ktoś kto ma kilkaset tysięcy czy nawet milion, to wciąż biedak który nie może mówić o dywersyfikacji.
   "Trzeba mieć bardzo dobrą sytuację materialną" zatem, żeby pozwolić sobie na tego typu działania jak choćby (a może w tym przypadku zwłaszcza) inwestowanie w obligacje. Osobiście wręcz uważam, że państwu i jego produktom trzeba najmniej ufać. Powód? Kto spłaci państwo gdy ono zbankrutuje lub upadnie?
   Umiejący czytać ze zrozumieniem to wie.

   Ps. Pozdrawiam wszystkich milionerów.

   Usuń
  7. "Czy obligacje skarbu państwa są bezpieczne?

   A czy może się zdarzyć sytuacja, w której państwo nie wykupi detalicznych obligacji skarbowych denominowanych w PLN? Tak – mogę wskazać dwa przykładowe scenariusze:

   1. W sytuacji wojny – państwo może wstrzymać obsługę swoich długów. Wojna zasadniczo zmienia wszelkie zasady.
   2. Jeśli dojdzie do zmiany ustroju politycznego – politycy ogłoszą wtedy „nowe państwo” i stwierdzą, że nie honorują żadnych zobowiązań „starego”. Coś podobnego wydarzyło się w Polsce, gdy PRL odmówiła wykupienia obligacji skarbowych wyemitowanych przed II wojną światową. Oznaczałoby to totalną katastrofę naszych finansów publicznych i osobistych."

   Usuń
 14. ING... podwyżka oprocentowania od dziś z 5,5% do 6% na OKO i OKO Bonus.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wie ktoś może jakie MCC ma płatność kartą kredytową Aliora za prąd Taurona po zalogowaniu na konto Taurona?... Wejdzie w opcję zwrotów 25 zł (oferta dla byłych klientów T-Mobile)?..

  OdpowiedzUsuń
 16. Od 01.01.2024 kolejna obniżka oproc. obligacji skarbowych o 0,1%.

  OdpowiedzUsuń
 17. W dniu 29.12.2023 (pt.) nie będzie III sesji elixir więc uważajcie z przelewami na ostatnią chwilę w br.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wewnętrzne i expresowe będą działać?

   Usuń
  2. Ekspresowe - wpisz w wyszukiwarkę google: express elixir Tabela dostępności przelewów, pierwszy wynik. Ograniczenia jak są to tam podane dla każdego banku oddzielnie.

   Usuń
  3. o.k. dzięki, myślałem, że problem y2k mamy już dawno za sobą, ale fajnie, że przypomniałeś ;)

   Usuń
  4. Skąd ten sarkazm na udzieloną pomoc. Smutne takie komentarze, aż odechciewa się pomagać bezinteresownie.

   Usuń
  5. Czy dotyczy to również przelewów na telefon?

   Usuń
  6. Jeżeli tak to zabrzmiało to przepraszam :)
   Bardziej chodziło mi o banki, które jak najwcześniej wyłączają systemy transakcyjne ;)
   zdrówka :)

   Usuń

  7. Przelewy wewnętrzne czy na telefon działają zawsze 7/24 😃

   Usuń
  8. Anonimowy29 grudnia 2023 07:37 - serio?
   A ja widzę różne wyjątki w działaniu przelewów na telefon opisane na stronie:
   https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/?rodzaj_uslugi=przelew-na-numer-telefonu

   A co do przelewów wewn. co niby też działają zawsze 7/24 - przykład Velobanku w dniu 31.12.2023:
   Zrealizujemy przelewy na rachunki wewnętrzne prowadzone w VeloBanku:
   zlecone do godz. 15:00 zostaną przyjęte do realizacji, rachunki klientów zostaną obciążone 31 grudnia 2023 r.,
   zlecone po godz. 15:00 zostaną przyjęte do realizacji, rachunki klientów zostaną obciążone 1 stycznia 2024 r.

   W Nest Bank przelewy wewn. działają do 21-szej. A zrobione np. o 22-giej to dla nich zrobione w dniu kolejnym. Nie powiedziałabym, że to działanie 7/24h.

   Usuń
  9. Po godz. 21:00 nie można realizować w Jest przelewów WŁASNYCH, a nie wenętrznych.

   Przelew WEWNĘTRZNY to transfer środków pomiędzy kontami bankowymi znajdującymi się w tym samym banku.

   Usuń
  10. Do Anonimowy30 grudnia 2023 15:36.
   Ze strony Nest Banku:
   "Wyobraź sobie, że chcesz zapłacić znajomemu za obiad, na który pożyczył Ci pieniądze. Jeżeli posiada konto w Nest Banku, możesz to zrobić natychmiast przy stoliku, gdzie jedliście. Wpisujesz dane Odbiorcy i jeżeli zlecasz przelew do godziny 21.00 pieniądze na jego koncie pojawiają się natychmiast.

   Przelewy wewnętrzne możesz także wykonywać między kontami prowadzonymi w różnych walutach np. euro i złotówkach. Wystarczy, że zlecisz przelew, a bank automatycznie przeliczy kwotę z euro na złotówki i wykona przelew."

   - a więc chodzi o WEWNĘTRZNE skoro w przykładzie mowa o "znajomym", przelewy własne są podgrupą wewnętrznych, więc Anonimowy29 grudnia 2023 19:56 dobrze napisał. Nie poprawiaj gdzie nie trzeba.

   Usuń
  11. Czy przelewy własne w Millennium są rozliczane również w niedziele?

   Usuń
  12. Nest zapowiedział obniżkę oprocentowania o 1 p.p. na kontach WIBOR-owych 😬

   Usuń
  13. @Anonimowy 31 grudnia 2023 17:08
   Dlatego jak tylko nadarzyła się dobra okazja, pozbyłem się tam tego konta. Był czas kiedy to było najlepiej oprocentowane konto. I to się już nie wróci.

   Usuń
  14. Był również taki czas, gdy ich KO było jednym z najniżej oprocentowanych w branży, po czym gdy WIBOR zaczął rosnąć, to stało się jednym z najlepszych - bywa różnie.

   Usuń
 18. Się porobiło. Widzę że w ciągu 3 m-cy WIBOR 3M wzrósł i nieznacznie procent na IKO w Toyocie pójdzie w górę. Fajnie.

  OdpowiedzUsuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 700 zł za Konto Santander (krótsza karencja!)

Nowa edycja przynosi dwie zmiany na lepsze.  To wyższa premia pieniężna oraz skrócony okres wykluczenia dla byłych posiadaczy konta w Santan...