Bankobranie: najlepsze promocje bankowe: Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe na kwiecień 2023 roku

720 zł od mBanku700 zł od Citi600 zł od Millennium ⭐ 500 zł od: ING, Santandera i Aliora

1.04.2023

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe na kwiecień 2023 roku

Czas sprawdzić, które banki oferują najlepsze oprocentowanie dla oszczędności.

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe na kwiecień 2023 roku
Jak co miesiąc publikuję zestawienie, w którym przedstawiam najlepsze obecnie lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. Ciągle sporo jest propozycji z oprocentowaniem w okolicy 8%.

O ile druga połowa stycznia i szczególnie luty były miesiącami, które przyniosły sporo cięć stawek, to marzec minął już spokojniej - zmian oprocentowania było niewiele. W kwiecień wchodzimy więc w podobną rzeczywistość do tej z początku ubiegłego miesiąca.

Na początku przedstawiam, gdzie można znaleźć najlepsze lokaty bankowe na kwiecień 2023 roku, ale niżej znajdziesz też najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe - warto doczytać do tego momentu, bo wśród nich szczególnie dużo jest stawek z oproc. 8%.

Lokaty z najwyższym oprocentowaniem na kwiecień 2023 roku


Depozyty bankowe, o których będzie tu mowa, dzielę na dwie grupy: takie, które nie wymagają zakładania konta (ani korzystania z jakichkolwiek innych produktów) oraz - w drugiej grupie - lokaty z dodatkowymi warunkami (wśród nich najczęściej jest właśnie konieczność posiadania lub otwarcia konta osobistego).

Najlepsze lokaty bez konta


W InBanku dostępna jest 3-miesięczna lokata powitalna dla nowych klientów z oproc. 8% w skali roku (do 50 tys. zł). Tu również z lokaty można skorzystać bez otwierania konta osobistego - Lokatę na Start dokładniej omawiam tutaj. W przypadku wszystkich pozostałych klientów (a więc dotychczasowych, jak i powracających) na lokatach w InBanku można uzyskać do 7,5% (lub 7,6% w przypadku odnowień lokaty) - więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

VeloBank oferuje do 7,5% w skali roku (najwyższe oprocentowanie dostępne jest na 3 miesiące). Z propozycji skorzystać mogą zarówno nowi, jak i obecni klienci banku, bo wystarczy wpłacić "nowe środki". Na pojedynczej lokacie bank pozwala zdeponować do 150 tys. zł, a każdy klient może założyć do trzech lokat na ten sam okres (więc w sumie można ulokować więcej środków). O szczegółach lokaty piszę tutaj.

Kolejnym z banków niewymagających posiadania konta dla założenia lokaty jest Toyota Bank, w którym Lokata Standard daje już jednak tylko 7,4% w skali roku (do wyboru: na 6, 9 lub 12 miesięcy - taki wybór jest już tylko do 2.04. włącznie; od poniedziałku obowiązywać będzie nowa tabela oprocentowania i wtedy 7,4% ma być dostępne tylko w wariancie 6-miesięcznym).

Najlepsze lokaty z kontem osobistym


I tu znów mowa o Toyota Banku. Na Lokacie Plus oferuje - zależności od wybranego okresu depozytu - 8,1% w skali roku na 6 miesięcy lub 8,2% na rocznym depozycie. Przy czym te stawki są już wyłącznie w zasięgu osób, które mają tam konto i środki do dyspozycji. Od 3.04. wchodzi w życie nowa oferta (do wyboru: 7,6% w skali roku na 6 miesięcy albo 7,4% na 9 bądź 12 miesięcy). Na jedną taką lokatę można wpłacić do 40 tys. zł (a każdy klient może otworzyć max. 10 Lokat Plus). 

W największym banku w Polsce, czyli w PKO BP, na osoby otwierające konto czeka 3-miesięczna Lokata na Dzień Dobry, która daje 8% w skali roku (nawet do 200 tys. zł). O szczegółach przeczytasz tutaj.

W Nest Banku niezmiennie dostępna jest 6-miesięczna lokata z oprocentowaniem 8% w skali roku, ale tu już warunków i ograniczeń jest sporo. Mowa bowiem o ofercie powitalnej dostępnej tylko dla nowych klientów, zakładających konto osobiste. Do tego zdeponować można maksymalnie 20 tys. zł. By otrzymać promocyjne oprocentowanie, trzeba też zapewnić wpływy na konto. Propozycję banku dokładnie omawiam tutaj.

💡 Bądź na bieżąco z najlepszymi lokatami i kontami oszczędnościowymi. By trzymać rękę na pulsie, zapisz się na bezpłatny newsletter, z którego dowiesz się o wszystkich nowościach. Taki zapis zajmuje chwilę - podobnie jak rezygnacja, jeśli kiedykolwiek z jakiejkolwiek przyczyny tak zadecydujesz. Szanuję jednak Twój czas, podobnie jak podchodzę do swego czasu, więc obiecuję - spamu nie będzie (wiadomości zazwyczaj wysyłam raz w tygodniu, a góra - w wyjątkowych okolicznościach, gdy np. pojawia się limitowana okazja do zysku - to dwa maile):


Najlepsze konta oszczędnościowe na kwiecień 2023 roku


Pod uwagę biorę wyłącznie konta oszczędnościowe, gwarantujące utrzymanie warunków przez określony czas (najczęściej to kilka miesięcy). Tym samym są one świetną alternatywą dla lokat krótkoterminowych, a dodatkowo mają jeszcze kilka zalet: zazwyczaj częstszą (bo comiesięczną) kapitalizację odsetek, możliwość dopłacania środków oraz wypłacania (części lub całości) oszczędności kiedy się chce (bez utraty odsetek za faktyczny czas utrzymywania oszczędności).

Choć rachunki oszczędnościowe z oproc. 8% w skali roku można znaleźć w kilku bankach, to wśród nich wyróżnia się Pekao, gdzie takie oprocentowanie można zapewnić sobie na najdłuższy okres, bo na 183 dni (do 100 tys. zł). Tu wymogiem jest konto osobiste, ale jego otwarcie opłaca się - do wzięcia czekają bonusy do 250 zł na start. Więcej na temat promocji banku z żubrem w logo, piszę tutaj.

Było już o lokatach w VeloBanku z oprocentowaniem 8% w skali roku, ale w tym banku takie oprocentowanie można zgarnąć również na koncie oszczędnościowym (do 200 tys. zł; gwarantowane na 92 dni). Propozycja skierowana jest zarówno do nowych, jak i obecnych klientów banku, bo wystarczy wpłacenie nowych środków. W obecnej edycji promocji oprocentowania bank nie wymaga już otwierania konta osobistego - można założyć samo Elastyczne Konto Oszczędnościowe, które szczegółowo prześwietlam tutaj (przy okazji dodam, że na osoby otwierające konto osobiste w tym banku, czekają bonusy do 650 zł).

W ostatnim czasie do grona banków oferujących 8% na rachunku oszczędnościowym dołączył Santander Bank. Takie oprocentowanie można uzyskać tu na Koncie Max Oszczędnościowym - przewidziane jest do 29.06.2023 r. (czyli na ten moment w praktyce prawie na 3 miesiące) i do 100 tys. zł. Warunkiem uzyskania promocyjnego oprocentowania jest wpłata "nowych środków" - więcej na ten temat piszę tutaj (dla osób otwierających konto osobiste w Santanderze, przewidziane są bonusy do 480 zł na start).

Ostatnim z banków serwujących ósemkę jest mBank. W ofercie skierowanej dla osób otwierających eKonto osobiste - oprócz premii do 450 zł na start - dostępne jest też 8% na rachunku oszczędnościowym "Moje cele" (do 50 tys. zł przez min. 3 miesiące). Obydwie propozycje banku analizuję tutaj.

Od wczoraj dostępna jest nowa edycja promocji oprocentowania dla "nowych środków" w PKO BP: na Koncie Oszczędnościowym plus uzyskać można 7,5% w skali roku, gwarantowane na 60 dni (bez limitu kwoty) - więcej na temat tej oferty piszę tutaj.

W Banku Millennium można załapać się na 7,5% w skali roku na Koncie Oszczędnościowym Profit, które można zapewnić sobie na 90 dni i do 300 tys. zł. Wymogi są dwa: trzeba posiadać (lub założyć) konto osobiste oraz ulokować "nowe środki" - o szczegółach przeczytasz tutaj.

A na koniec został jeszcze Nest Bank, który również daje 7,5% na koncie oszczędnościowym - to oferta skierowana do zakładających Nest Konto Oszczędnościowe (trzeba przy tym posiadać lub założyć konto osobiste). Takie oprocentowanie przewidziane jest do 100 tys. zł, a bank zapewnia jego utrzymanie w miesiącu otwarcia konta oszczędnościowego oraz w dwóch kolejnych miesiącach kalendarzowych po jego otwarciu.

Przydatne informacje


Niniejszy wpis odzwierciedla stan obowiązujący na moment publikacji, a więc 1.04.2023 r. Oferty banków często się jednak zmieniają - na bieżąco aktualizowane znajdziesz w poniższych zestawieniach:
W powyższym przeglądzie pod uwagę brałem tylko oferty ze stałym oprocentowaniem (gwarantującym utrzymanie warunków przez czas umowy), a zawsze gdy piszę o oprocentowaniu, to podaję je w skali roku.

Wszystkie z wymienionych lokat i kont oszczędnościowych oferowane są przez banki, które podlegają pod system gwarancji depozytów, dający ochronę środków do kwoty nieprzekraczającej równowartości 100 tys. euro - zapewnia ją polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny (wyjątkiem spośród wyżej wymienianych jest InBank, który działa w Polsce w oparciu o prawo unijne, ale gwarancje w jego przypadku zapewnia estoński odpowiednik BFG - także do równowartości 100 tys. euro). 

💡 Jeśli dopiero zaczynasz oszczędzanie i w związku z tym (jak to bywa w początkach wszystkiego), masz jakieś pytania lub wątpliwości, stojąc przed wyborem pierwszej lokaty dla siebie, to zachęcam Cię do zapoznania z mym wpisem poradnikowym: Lokata bankowa - co to jest, co daje, jak obliczyć odsetki i wszystko co warto wiedzieć - tam znajdziesz objaśnienia, podpowiedzi, a także intuicyjny kalkulator odsetek, który pozwala wyliczyć spodziewane zyski z oszczędności. A jeżeli interesuje Cię systematyczne odkładanie oszczędności, to sprawdź jak działa konto oszczędnościowe i wszystko, co warto o nim wiedzieć.

33 komentarze:

 1. Toyota Bank dał nową tabelę oprocentowania obowiązującą od 03.04.2023 oczywiście z obniżkami oproc., także z procentów 8,2% czy 8,1% można skorzystać tylko dziś i jutro ze środków już znajdujących się w TB. W praktyce mało kto skorzysta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Indeksowane Konto Oszczędnościowe też w dół. Od dziś 6,9%.

   Usuń
  2. No w dół bo oparte na WIBOR 3M i aktualizowane co kwartał.

   Usuń
 2. Szału nie ma. Na przewalutowaniach dolara można lepiej wyjść. Poza tym te kruczki bankowe i dodatkowe wymagania .. Ja się polakomilam na 8% w ING i co miesiąc patrzę ze smutkiem, że odsetki wychodzą 0,7% lub 1% od 100 000 a nie 8%, czyli 540 złotych. Żal sobie głowę zaprzątać oszczędzaniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twój komentarz świadczy o jedynym. Nie czytasz regulaminu lub czytasz z niezrozumieniem. Zrób to (uważniej) to dowiesz się kiedy wypłacane są odsetki.

   Usuń
  2. Dokładnie, ludzie nie czytają regulaminu. Nie mówiąc już, że Złotówa super wszystko wyjaśnia. Można sobie kilka razy przeczytać zanim weźmie się udział w promocji

   Usuń
  3. Między lokatami a inwestowaniem (a tym jest kupowanie-sprzedawanie walut) jest ogromna różnica. To ryzyko zmienności. Wystarczy tylko dodać, że jeszcze pół roku temu dolar przebijał 5 zł, a dziś kosztuje ok. 4,30 zł.

   Co do ING to tak jak pisze przedmówca, kłania się zapoznanie z regulaminem albo chociaż z prześwietleniem promocji - na blogu znajdziesz je tutaj. Można taką formę wypłacania odsetek oceniać (bo jest ewenementem - w przypadku kont oszczędnościowych większość banków wypłaca odsetki co miesiąc), ale nie nazwałbym tego kruczkiem, gdy informacja o tym jest jasno podana.

   Usuń
  4. Dokładnie, jeszcze pół roku temu dolar przebijał 5 zł, a dziś kosztuje ok. 4,30 zł. Natomiast 2 lata temu był znacznie tańszy. Właśnie te fluktuacje na marginalnych walutach, jakim niewątpliwie jest PLN, to szansa na solidny zarobek, a kilkumiesięczne lokaty czy KO z absurdalnie zagmatwanymi warunkami, to po prostu ciułanie!

   Usuń
  5. Zgadzam się. Bardzo uciążliwe mozolne ciułanie. Jeśli w tydzień dolar rośnie z 4,3 na 4,45, to jaki masz zysk w tydzień na przewalutowaniu w porównaniu do kilku miesięcy na koncie czy lokacie, często obwarowanych jeszcze koniecznością utrzymywania salda, pilnowania terminów czy innymi ograniczeniami w funkcjonowaniu.

   Usuń
  6. Warto dodać że zysk osiągnięty z wymiany walut podlega opodatkowaniu.

   Usuń
  7. Taaaa, zabawa w forex to spokój, brak poświęconego czasu i pewny zysk xD

   Ciekawe czemu więc 80% osób traci?

   Wolę bezpieczne i pewne 8%. Tu skupieni w większości pewnie też więc daruj sobie.

   Usuń
  8. Forex to tylko jedna z dostępnych opcji wymiany walut :)

   Usuń
 3. Wybór półrocznej Lokaty Plus @ 7,6% w TB Polska wygląda na dość oczywistą pułapkę, bo w październiku po zakończeniu tej lokaty będzie ostre hamowanie ze stopami procentowymi, o czym ludzie z RPP coraz częściej wzmiankują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dlaczego niby miałaby być to pułapka? Termin jak termin.

   Usuń
  2. Pewnie chodzi o to, że nie zdąży się już przejść do innej oferty na dobrych warunkach.

   Usuń
  3. Na jesieni mogą zacząć się obniżki oprocentowania więc odnowienie lokaty w momencie rozpoczęcia obniżek jest lepsze niż po zakończeniu obniżek.

   Usuń
  4. Obniżki stóp procentowych zaczną się jeszcze wiosną.

   Usuń
  5. Czyli wychodzi na, że zrobiłem dobrą inwestycję lokując oszczędności na pół roku na 8% w ostatnich dniach marca.

   Usuń
  6. @Anonimowy, 3 kwietnia 2023, 12:32 - to zależy jakie będzie oprocentowanie oferowane w końcu września :)

   Usuń
  7. Kilka dni temu wszedłem w kilka rocznych Lokat Plus @ 8,2% oraz w 4-letnie obligi skarbowe COI.

   Usuń
  8. U mnie Toyota Bank pobiera za prowadzenie konta 2,49 PLN już drugi miesiąc z rzędu. Konto miało być bez opłat jeśli utrzymujesz lokaty. Jak jest u was?

   Usuń
  9. @Anonimowy, 3 kwietnia 2023 18:04
   Ciekawe jakie oprocentowanie będą oferować banki po zakończeniu tych rocznych lokat czyli w marcu 2024.

   Usuń
  10. @Anonimowy, 3 kwietnia 2023, 21:42 - mnie już od lat pobierają 1. dnia każdego m-ca, ale już 10. zawsze zwracają 😋

   Usuń
  11. Anonimowy3 kwietnia 2023 21:42
   Oj to nie doczytałeś. Pobierają opłatę z góry s dopiero w następnym miesiącu zwracają. Na dniach dostaniesz zwrot za poprzedni miesiąc. Chyba jedyny bank który ma to tak rozwiązane.

   Usuń
  12. Dokładnie. Opłata jest pobierana z góry pierwszego dnia danego m-ca, po czym zwracana po 10 dniach. Oczywiście zwrot jest warunkowy 😋

   Usuń
  13. @Anonimowy, 3 kwietnia 2023, 22:55 - Ciekawe jakie oprocentowanie będą oferować banki po zakończeniu tych rocznych lokat czyli w marcu 2024.
   --------
   Też się nad tym zastanawiam, ale sporo wskazuje na nadchodzące obniżki, więc chyba wejdę w 4-letnie obligi 'anty-inflacyjne' COI. Czas pokaże czy to będzie dobry ruch 😋

   Usuń
  14. RPP właśnie utrzymała stopy na poprzednim poziomie. Zresztą wątpię, żeby to się zmieniło do wyborów.

   Usuń
  15. Moje 4-letnie COI0424 zbierają teraz 19,65% co daje średnio 8,86% za 4 lata.

   Na COI0724 zapowiada się nawet kilkanaście procent, gdyż aktualnie jest już średnio 7,13% po trzech latach, a wskaźnik CPI z maj tą średnią mocno podbije!

   Usuń
  16. @Anonimowy 5 kwietnia 2023 19:30
   A ja w sierpniu 2008 r. zakupiłem ponad 100 sztabek złota i na 1 uncji zarobiłem już ok. 6810 zł. Mój zysk przeliczam na średnią cenę mieszkania w tym samym mieście i o ile wtedy nie byłem w stanie za te pieniądze kupić nawet jednego mieszkania bo mi sporo brakowało, to teraz jestem w stanie kupić prawie dwa mieszkania a to co brakuje jestem w stanie spokojnie dopłacić. Tak więc wyszło mi, że nie potrzebuję bawić się w jakieś śmieszne obligacje indeksowane wymyśloną inflacją.

   Usuń
 4. Jutro kończy mi się lokatę 8,01% w BOŚ banku. Orientuje się ktoś czy coś oferują na zatrzymanie przy przelewie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj robiłem przelew 298k. Żadnej oferty nie dostałem.

   Usuń
 5. Nest właśnie wprowadza możliwość ustalenia indywidualnych warunków oprocentowania na rachunkach - rewela!

  OdpowiedzUsuń

Aktualnie najpopularniejsza promocja:

Zgarnij rekordowe 720 zł za eKonto do usług w mBanku (+ 6,5% dla oszczędności)

Na takie okazje warto czekać. W mBanku właśnie pojawiła się kumulacja promocji. W skład powitalnego pakietu nagród wchodzi premia do 520 zł ...